Horizon - en to tr_TR translation catalogue (226 entries)

en: (Max: 16Kb)
tr_TR: (Mak: 16Kb)

en: (None)
tr_TR: (Hiçbiri)

en: <li><b>Image (with Create New Volume checked)</b>: This options uses an image to boot the instance, and creates a new volume to persist instance data. You can specify volume size and whether to delete the volume on termination of the instance.</li>
tr_TR: <li><b>İmaj (Yeni Hacim Oluştur seçeneği ile birlikte)</b>: Bu seçenek sunucuyu başlatmak için bir imaj kullanır ve kalıcı sunucu verisi için yeni bir hacim oluşturur. Hacim boyutunu belirleyebilir ve sunucu silindiğinde hacmin silinip silinmeyeceğini belirtebilirsiniz.</li>

en: <li><b>Image</b>: This option uses an image to boot the instance.</li>
tr_TR: <li><b>İmaj</b>: Bu seçenek sunucuyu başlatmak için bir imaj kullanır.</li>

en: <li><b>Instance Snapshot</b>: This option uses an instance snapshot to boot the instance.</li>
tr_TR: <li><b>Sunucu Anlık Görüntüsü</b>: Bu seçenek sunucuyu başlatmak için bir sunucu anlık görüntüsü kullanır.</li>

en: <li><b>Volume Snapshot</b>: This option uses a volume snapshot to boot the instance, and creates a new volume to persist instance data. You can choose to delete the volume on termination of the instance.</li>
tr_TR: <li><b>Hacim Anlık Görüntüsü</b>: Bu seçenek sunucuyu başlatmak için bir hacmin anlık görüntüsünü kullanır ve kalıcı sunucu verisi için yani bir hacim oluşturur. Sunucu silindiğinde hacmin de silinmesini tanımlayabilirsiniz.</li>

en: <li><b>Volume</b>: This option uses a volume that already exists. It does not create a new volume. You can choose to delete the volume on termination of the instance. <em>Note: when selecting Volume, you can only launch one instance.</em></li>
tr_TR: <li><b>Hacim</b>: Bu seçenek mevcut bir hacmi kullanır. Yeni bir hacim oluşturmaz. Sunucu silindiğinde hacmin de silinmesini tanımlayabilirsiniz. <em>Not: Hacmi seçerken sadece bir sunucu başlatabilirsiniz.</em></li>

en: A floating IP allows instances to be addressable from an external network. Floating IPs are not allocated to instances at creation time and may be assigned after the instance is created. To attach a floating IP, go to the <b>Instances</b> view and click the <b>Actions</b> menu to the right of an instance. Then, select the <b>Associate Floating IP</b> option and enter the necessary details.
tr_TR: Değişken IP adresleri sunucunuzun harici bir ağdan erişilebilir olmasına imkan verirler. Değişken IP adresleri sunuculara oluşturulma zamanında atanmazlar ve sunucu oluşturulduktan sonra kullanılabilirler. Bir değişken IP adresi eklemek için <b>Sunucular</b> görünümüne gidin ve <b>Eylemler</b> menüsüne tıklayın. <b>Değişken IP İlişkilendir</b> seçeneğini işaretleyin ve gereken ayarları girin.

en: A key pair allows you to SSH into your newly created instance. You may select an existing key pair, import a key pair, or generate a new key pair.
tr_TR: Bir anahtar çifti yeni oluşturduğunuz sunucuda SSH ile oturum açmanıza izin verir. Mevcut anahtar çiftinizi kullanabilir, bir anahtar çiftini içe aktarabilir veya yeni bir çift oluşturabilirsiniz.

en: A name is required for your instance.
tr_TR: Sunucunuz için bir isim gerekiyor.

en: Actions
tr_TR: İşlemler

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Admin State
tr_TR: Yönetici Durumu

en: Administrators are responsible for creating and managing flavors. A custom flavor can be created for you or for a specific project where it is shared with the users assigned to that project. If you need a custom flavor, contact your administrator.
tr_TR: Yöneticiler niteliklerin oluşturulmasından ve yönetilmesinden sorumludurlar. Bir özel nitelik sizin için veya projenize atanan kullanıcılarla paylaşmak için oluşturulabilir. özel bir niteliğe ihtiyacınız olduğunda yöneticiniz ile iletişime geçin.

en: Administrators set up the pool of floating IPs that are available to attach to instances.
tr_TR: Yöneticiler sunuculara atanabilecek değişken IP adresi havuzunu ayarlarlar.

en: An <b>External</b> network is set up by an administrator. If you want an instance to communicate outside of the data center, then attach a router between your <b>Project</b> network and the <b>External</b> network. You can use the <b>Network Topology</b> view to connect the router to the two networks.
tr_TR: <b>Harici</b> bir ağ yönetici tarafından kurulur. Eğer veri merkezinin dışıyla iletişime geçecek bir sunucuya ihtiyacınız varsa <b>Proje</b> ağınız ile <b>Harici</b> ağ arasına bir yönlendirici yerleştirin. Yönlendiricinizi iki ağı birleştirmek için <b>Ağ Topolojisi</b> görünümünü kullanabilirsiniz.

en: An advanced option available when launching an instance is disk partitioning. There are two disk partition options. Selecting <b>Automatic</b> resizes the disk and sets it to a single partition. Selecting <b>Manual</b> allows you to create multiple partitions on the disk.
tr_TR: Bir sunucuyu başlatırken kullanılabilecek gelişmiş bir seçenek de disk bölümlendirmesidir. İki disk bölümleme seçeneği mevcuttur. <b>Otomatik</b> seçildiğinde disk yeniden boyutlandırılır ve tek bir bölüme ayarlanır. <b>Elle</b> seçeneği ise disk üzerinde çoklu disk bölümü oluşturmanıza imkan verir.

en: An instance name is required and used to help you uniquely identify your instance in the dashboard.
tr_TR: Bir sunucu adı onu benzersiz bir şekilde tanımlayabilmeniz için gereklidir.

en: Automatic
tr_TR: Otomatik

en: Availability Zone
tr_TR: Kullanılabilirlik Alanı

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cannot get service catalog from keystone.
tr_TR: Servis kataloğu keystone'den getirilemedi.

en: Cannot get the Nova extension list.
tr_TR: Nova eklenti listesi alınamadı.

en: Change Password
tr_TR: Parolayı Değiştir

en: Check the <b>Configuration Drive</b> box if you want to write metadata to a special configuration drive. When the instance boots, it attaches to the <b>Configuration Drive</b> and accesses the metadata.
tr_TR: Bir özel yapılandırma aygıtına üst veriyi yazmak istiyorsanız <b>Yapılandırma Aygıtı</b> kutusunu işaretleyin. Sunucu başlarken <b>Yapılandırma Aygıtını</b> bağlar ve üst veriye erişir.

en: Configuration
tr_TR: Yapılandırma

en: Configuration Drive
tr_TR: Yapılandırma Sürücüsü

en: Configuration Help
tr_TR: Yapılandırma Yardımı

en: Count
tr_TR: Sayı

en: Create Key Pair
tr_TR: Anahtar Çifti Oluştur

en: Create New Volume
tr_TR: Yeni Hacim Oluştur

en: Create User
tr_TR: Kullanıcı Oluştur

en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

en: Custom scripts are attached to instances to perform specific actions when the instance is launched. For example, if you are unable to install <samp>%(cloutInit)s</samp> inside a guest operating system, you can use a custom script to get a public key and add it to the user account.
tr_TR: Özel betikler sunuculara başlatıldıklarında özel eylemleri gerçekleştirmeleri için eklenirler. Örneğin, misafir işletim sistemi içine <samp>%(cloutInit)s</samp> kuramıyorsanız özel bir betik ile bir açık anahtar alabilir ve onu kullanıcı hesabına ekletebilirsiniz.

en: Customization Script
tr_TR: Özelleştirme Betiği

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Users
tr_TR: Kullanıcıları Sil

en: Delete Volume on Terminate
tr_TR: Kapatıldığında Hacmi Sil

en: Description
tr_TR: Tanımlama

en: Device Name
tr_TR: Aygıt Adı

en: Direction
tr_TR: Yön

en: Disable
tr_TR: Pasif

en: Disk Partition
tr_TR: Disk Bölümü

en: Domain ID
tr_TR: Alan ID

en: Down
tr_TR: Kapalı

en: Edit
tr_TR: Değiştir

en: Email
tr_TR: Eposta

en: Enable
tr_TR: Aktif

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Ephemeral Disk
tr_TR: Geçici Disk

en: Ether Type
tr_TR: Ethernet Türü

en: Extension is not enabled: %(extension)s.
tr_TR: Eklenti etkin değil: %(extension)s.

en: External Network
tr_TR: Harici Ağ

en: Fingerprint
tr_TR: Parmak izi

en: Flavor
tr_TR: Şablon

en: Flavor Help
tr_TR: Nitelik Yardımı

en: Flavors manage the sizing for the compute, memory and storage capacity of the instance.
tr_TR: Nitelikler sunucuların hesaplama, bellek ve depolama kapasitelerini belirlerler.

en: From a Windows system, you can use PuTTYGen to create private/public keys. Use the PuTTY Key Generator to create and save the keys, then copy the public key in the red highlighted box to your <samp>%(authorizeKeysFile)s</samp> file.
tr_TR: Bir Windows sisteminde gizli/açık anahtar çiftini oluşturmak için PuTTYGen kullanabilirsiniz. Anahtarları oluşturmak ve kaydetmek için PuTTY Anahtar Üreticisini kullandıktan sonra açık anahtarınızı <samp>%(authorizeKeysFile)s</samp> dosyasında kırmızı işaretli kutuya kopyalayın.

en: ID
tr_TR: KİMLİK

en: If a network is shared, then all users in the project can access the network.
tr_TR: Bir ağ paylaşılıyorsa projenin tüm kullanıcıları bu ağa erişebilir.

en: If a security group is not associated with an instance before it is launched, then you will have very limited access to the instance after it is deployed. You will only be able to access the instance from a VNC console.
tr_TR: Eğer bir sunucu başlatılmadan bir güvenlik grubu ile ilişkilendirilmezse çok sınırlı bir erişiminiz olur. Sadece VNC terminali ile erişimde bulunabilirsiniz.

en: If you select an availability zone and plan to use the boot from volume option, make sure that the availability zone you select for the instance is the same availability zone where your bootable volume resides.
tr_TR: Bir kullanılabilirlik alanını seçer ve hacimden başlatma seçeneğini kullanmak isterseniz sunucunuz içe başlatılabilir hacmin aynı kullanılabilirlik alanında olduğundan emin olun.

en: If you want to create an instance that uses ephemeral storage, meaning the instance data is lost when the instance is deleted, then choose one of the following boot sources:
tr_TR: Geçici bir depolama kullanan yani sunucu silindiğinde verileri kaybolacak bir sunucu oluşturmak istediğinizde aşağıdaki başlatma kaynaklarından birini seçin:

en: If you want to create an instance that uses persistent storage, meaning the instance data is saved when the instance is deleted, then select one of the following boot options:
tr_TR: Kalıcı bir depolama alanını kullanan bir sunucu oluşturmak isterseniz, yani sunucuyu silmeniz durumunda verilerin saklanmasını istediğinizde, aşağıdaki başlatma seçeneklerinden birini seçin:

en: Image
tr_TR: İmaj

en: Impact on your quota
tr_TR: Kotanız etkisi

en: Import Key Pair
tr_TR: Anahtar Çiftini İçe Aktar

en: Import Key Pair Help
tr_TR: Anahtar Çifti Yardımını İçe Aktar

en: Instance Details
tr_TR: Sunucu Ayrıntıları

en: Instance Name
tr_TR: Sunucu Adı

en: Instance Snapshot
tr_TR: Sunucu Anlık Görüntüsü

en: Instance Source
tr_TR: Sunucu Kaynağı

en: Instance count is required and must be an integer of at least 1
tr_TR: Bir sunucu sayısı girilmeli ve bu sayı 1'den büyük olmalıdır.

en: Instance source is the template used to create an instance. You can use a snapshot of an existing instance, an image, or a volume (if enabled). You can also choose to use persistent storage by creating a new volume.
tr_TR: Sunucu kaynağı onu oluşturmak için kullanılan şablondur. Mevcut bir sunucunun anlık görüntüsünü, bir imajı veya (etkinleştirilmişse) bir hacmi de kullanabilirsiniz. Yeni bir hacim oluşturarak kalıcı bir depolama alanını da kullanabilirsiniz.

en: Insufficient privilege level to view user information.
tr_TR: Kullanıcı bilgisi göstermek için yetersiz ayrıcalık seviyesi.

en: Key Pair
tr_TR: Anahtar Çifti

en: Key Pair Help
tr_TR: Anahtar Çifti Yardımı

en: Key Pair Name
tr_TR: Anahtar Çifti Adı

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched. Choose a key pair name you will recognize and paste your SSH public key into the space provided.
tr_TR: Anahtar Çiftleri sunucunuz başlatıldığında nasıl oturum açacağınızı belirler. Anahtar çiftinize hatırlayabileceğiniz bir isim verin ve SSH açık anahtarınızı gösterilen alana kopyalayın.

en: Key Pairs are how you login to your instance after it is launched. Choose a key pair name you will recognize.
tr_TR: Anahtar Çiftleri sunucunun başlatıldığında ona nasıl erişeceğinizi belirtir. Anahtar çiftinize hatırlayabileceğiniz bir isim verin.

en: Launch Instance
tr_TR: Sunucuyu Başlat

en: Load script from a file
tr_TR: Betiği dosyadan yükle

en: Manual
tr_TR: Elle

en: Max Port
tr_TR: En yüksek bağlantı noktası

en: Min Disk
tr_TR: En az Disk

en: Min Port
tr_TR: En düşük bağlantı noktası

en: Min Ram
tr_TR: En az Bellek

en: Modified
tr_TR: Değiştirilmiş

en: Name
tr_TR: Ad

en: Network
tr_TR: Ağ

en: Network Help
tr_TR: Ağ Yardımı

en: Network characteristics
tr_TR: Ağ Özellikleri

en: Networks
tr_TR: Ağlar

en: Networks provide the communication channels for instances in the cloud.
tr_TR: Ağlar buluttaki sunucular için iletişim kanalları sağlarlar.

en: No
tr_TR: Hayır

en: OK
tr_TR: Tamam

en: Physical Network
tr_TR: Fiziksel Ağ

en: Please provide the initial host name for the instance, the availability zone where it will be deployed, and the instance count. Increase the Count to create multiple instances with the same settings.
tr_TR: Lütfen sunucu için bir başlangıç ismi, kullanılabilirlik alanı ve sunucu sayısı belirtin. Aynı sunucudan birden çok oluşturmak için sunucu sayısını arttırabilirsiniz.

en: Policy check failed.
tr_TR: Politika kontrolü yapılamadı.

en: Private
tr_TR: Özel

en: Private Key
tr_TR: Özel Anahtar

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Project
tr_TR: Proje

en: Project ID
tr_TR: Proje ID

en: Project networks are created by users. These networks are fully isolated and are project-specific.
tr_TR: Proje ağlarını kullanıcılar oluşturur. Bu ağlar tamamen soyutlanmış projelere özel ağlardır.

en: Protocol
tr_TR: İletişim Kuralı

en: Provider Network
tr_TR: Sağlayıcı Ağı

en: Provider networks are created by administrators. These networks map to an existing physical network in the data center.
tr_TR: Sağlayıcı ağları yönetici tarafından oluşturuldu. Bu ağlar veri merkezindeki fiziksel ağlara karşılık gelir.

en: Public
tr_TR: Genel

en: Public Key
tr_TR: Açık Anahtar

en: RAM
tr_TR: Bellek

en: Remote
tr_TR: Uzak

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Root Disk
tr_TR: Kök Diski

en: Script size
tr_TR: Betik boyutu

en: Script size > 16Kb
tr_TR: Betik boyutu > 16Kb

en: Security Groups
tr_TR: Güvenlik Grupları

en: Security Groups Help
tr_TR: Güvenlik Grubu Yardımları

en: Security groups are project-specific and cannot be shared across projects.
tr_TR: Güvenlik grupları projelere özeldir ve projeler arasında paylaşılamaz.

en: Security groups define a set of IP filter rules that determine how network traffic flows to and from an instance. Users can add additional rules to an existing security group to further define the access options for an instance. To create additional rules, go to the <b>Compute | Access & Security</b> view, then find the security group and click <b>Manage Rules</b>.
tr_TR: Güvenlik grupları bir sunucudan ağ trafiğinin nasıl akacağını belirleyen bir grup IP adresi filtreleme kuralı tanımlarlar. Kullanıcılar da mevcut güvenlik gruplarına yeni kurallar ekleyebilirler. Yeni kural eklemek için <b>Hesaplama | Erişim ve Güvenlik</b> menüsünden güvenlik grubunu bulup <b>Kuralları Yönet</b> linkine tıklayın.

en: Segmentation ID
tr_TR: Bölünme ID'si

en: Select Boot Source
tr_TR: Yükleme Kaynağını Seçin

en: Select Source
tr_TR: Kaynağı Seç

en: Select Source Help
tr_TR: Yardım Kaynağını Seçin

en: Select a key pair from the available key pairs below.
tr_TR: Aşağıdaki kullanılabilir anahtar çiftlerinden birini seçin.

en: Select a source from those listed below.
tr_TR: Listeden bir kaynak seçin.

en: Select at least one network
tr_TR: En az bir ağ seçmelisiniz

en: Select networks from those listed below.
tr_TR: Aşağıda listelenen ağlar içinden seçim yapın.

en: Select one
tr_TR: Birini seçin

en: Select one or more
tr_TR: Bir veya daha fazla seçin

en: Select one or more security groups from the available groups below.
tr_TR: Aşağıdaki güvenlik gruplarından bir veya daha fazlasını seçin.

en: Select the security groups.
tr_TR: Güvenlik gruplarını seçin.

en: Service type is not enabled: %(desiredType)s
tr_TR: Servis türü etkin değil: %(desiredType)s

en: Setting is not enabled: %(setting)s
tr_TR: Ayarlar etkin değil: %(setting)s

en: Shared
tr_TR: Paylaşılan

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Size (GB)
tr_TR: Boyut (GB)

en: Status
tr_TR: Statü

en: Subnets Associated
tr_TR: Alt Ağlar İlişkilendirildi

en: Successfully created key pair %(name)s
tr_TR: %(name)s anahtar çifti başarıyla oluşturuldu

en: Successfully imported key pair %(name)s
tr_TR: %(name)s anahtar çifti başarıyla içe aktarıldı

en: The flavor you select for an instance determines the amount of compute, storage and memory resources that will be carved out for the instance.
tr_TR: Bir sunucu için seçtiğiniz nitelik onun hesaplama, depolama ve bellek kaynaklarını belirler.

en: The flavor you select must have enough resources allocated to support the type of instance you are trying to create. Flavors that don't provide enough resources for your instance are identified on the <b>Available</b> table with a yellow warning icon.
tr_TR: Seçtiğiniz nitelik oluşturmaya çalıştığınız sunucu türü için sağlanan yeterli kaynaklara sahip olmalıdır. Yeterli kaynağa sahip olmayan nitelikler <b>Kullanılabilir</b> tablosunda sarı uyarı simgesiyle işaretlenir.

en: The instance count must not exceed your quota available of %(maxInstanceCount)s instances
tr_TR: Sunucu sayısı en fazla %(maxInstanceCount)s olabilir

en: The key pair allows you to SSH into the instance.
tr_TR: Anahtar çifti sunucuya SSH ile bağlanmanıza izin veriyor.

en: The maximum script size is 16Kb.
tr_TR: En büyük betik boyutu 16Kb'dır.

en: The selected image source requires a flavor with at least %(minDisk)s GB of root disk. Select a flavor with a larger root disk or use a different image source.
tr_TR: Seçilen imaj kaynağı en azından %(minDisk)s GB kök disk alanına ihtiyaç duyuyor. Daha büyük bir kök diske sahip bir nitelik seçin veya başka bir imaj kaynağı kullanın.

en: The selected image source requires a flavor with at least %(minRam)s MB of RAM. Select a flavor with more RAM or use a different image source.
tr_TR: Seçilen imaj kaynağı en azından %(minRam)s MB belleğe ihtiyaç duyuyor. Daha fazla belleğe sahip bir nitelik seçin veya başka bir imaj kaynağı kullanın.

en: The status indicates whether the network has an active connection.
tr_TR: Durum ağın etkin bağlantı içerip içermediğini belirtir.

en: The subnet identifies a sub-section of a network. A subnet is specified in CIDR format. A typical CIDR format looks like <samp>192.xxx.x.x/24</samp>.
tr_TR: Alt ağ bir ağın alt bölümünü temsil eder. Bir alt ağ CUDR biçiminde tanımlanır. Örnek bir CIDR gösterimi <samp>192.xxx.x.x/24</samp> şeklindedir.

en: The volume size must be at least %(minVolumeSize)s GB
tr_TR: Hacmin boyutu en az %(minVolumeSize)s GB olmalıdır

en: There are two ways to generate a key pair. From a Linux system, generate the key pair with the <samp>%(genKeyPairCmd)s</samp> command:
tr_TR: Bir anahtar çifti oluşturmanın iki yolu vardır. Bir Linux sistemde <samp>%(genKeyPairCmd)s</samp> komutuyla anahtar çiftini oluşturun:

en: This command generates a pair of keys: a private key (%(privateKeyPath)s) and a public key (%(publicKeyPath)s).
tr_TR: Bu komut bir anahtar çifti oluşturur: bir özel (%(privateKeyPath)s) bir de açık anahtar (%(publicKeyPath)s).

en: This flavor requires more RAM than your quota allows. Please select a smaller flavor or decrease the instance count.
tr_TR: Bu nitelik kotanızın izin verdiğinden daha fazla RAM'e ihtiyaç duyuyor. Lütfen daha küçük bir nitelik seçin veya sunucu sayısını azaltın.

en: This flavor requires more VCPUs than your quota allows. Please select a smaller flavor or decrease the instance count.
tr_TR: Bu nitelik kotanızın izin verdiğinden daha fazla VCPU'ya ihtiyaç duyuyor. Lütfen daha küçük bir nitelik seçin veya sunucu sayısını azaltın.

en: This is your new key pair. Copy this information and keep it secure.
tr_TR: Bu sizin yeni anahtar çiftiniz. Bu bilgiyi kopyalayın ve güvenli bir şekilde saklayın.

en: Total Disk
tr_TR: Toplam Disk

en: Total Instances
tr_TR: Toplam Sunucular

en: Total RAM
tr_TR: Toplam RAM

en: Total VCPUs
tr_TR: Toplam VCPU

en: Type
tr_TR: Tür

en: Type your script directly into the Customization Script field. If your browser supports the HTML5 File API, you may choose to load your script from a file. The size of your script should not exceed 16 Kb.
tr_TR: Betiğinizi doğrudan Özelleştirme Betiği alanına yazın. Tarayıcınız HTML5 Dosya API'sini destekliyorsa betiğinizi dosyadan yüklemeyi seçebilirsiniz. Betiğinizin boyutu en fazla 16 Kb olabilir.

en: Unable to create the domain.
tr_TR: Alan oluşturulamadı.

en: Unable to create the keypair.
tr_TR: Anahtar çifti oluşturulamadı.

en: Unable to create the network.
tr_TR: Ağ oluşturulamadı.

en: Unable to create the project.
tr_TR: Proje oluşturulamadı.

en: Unable to create the role.
tr_TR: Rol oluşturulamadı.

en: Unable to create the server.
tr_TR: Sunucu oluşturulamadı.

en: Unable to create the subnet.
tr_TR: Alt ağ oluşturulamadı.

en: Unable to create the user.
tr_TR: Kullanıcı oluşturulamadı.

en: Unable to delete the domain.
tr_TR: Alan silinemedi.

en: Unable to delete the domains.
tr_TR: Alanlar silinemedi.

en: Unable to delete the project.
tr_TR: Proje silinemedi.

en: Unable to delete the projects.
tr_TR: Projeler silinemedi.

en: Unable to delete the role.
tr_TR: Rol silinemedi.

en: Unable to delete the roles.
tr_TR: Roller silinemedi.

en: Unable to delete the user.
tr_TR: Kullanıcı silinemedi.

en: Unable to delete the users.
tr_TR: Kullanıcılar silinemedi.

en: Unable to edit the domain.
tr_TR: Alan düzenlenemedi.

en: Unable to edit the project.
tr_TR: Proje düzenlenemedi.

en: Unable to edit the role.
tr_TR: Rol düzenlenemedi.

en: Unable to edit the user.
tr_TR: Kullanıcı düzenlenemedi.

en: Unable to fetch the service catalog.
tr_TR: Servis kataloğu getirilemedi.

en: Unable to grant the role.
tr_TR: Rol verilemedi.

en: Unable to import the keypair.
tr_TR: Anahtar çift içe aktarılamadı.

en: Unable to retrieve settings.
tr_TR: Ayarlar alınamadı.

en: Unable to retrieve the availability zones.
tr_TR: Kullanılabilirlik alanları alınamadı.

en: Unable to retrieve the current user session.
tr_TR: Geçerli kullanıcı oturumu alınamadı.

en: Unable to retrieve the domain.
tr_TR: Alan alınamadı.

en: Unable to retrieve the domains.
tr_TR: Alanlar alınamadı.

en: Unable to retrieve the extensions.
tr_TR: Eklentiler alınamadı.

en: Unable to retrieve the flavor extra specs.
tr_TR: Ek bilgi nitelikleri alınamadı.

en: Unable to retrieve the flavor.
tr_TR: Nitelik alınamadı.

en: Unable to retrieve the flavors.
tr_TR: Nitelikler alınamadı.

en: Unable to retrieve the image.
tr_TR: İmaj alınamadı.

en: Unable to retrieve the images.
tr_TR: İmajlar alınamadı.

en: Unable to retrieve the keypairs.
tr_TR: Anahtar çiftleri alınamadı.

en: Unable to retrieve the limits.
tr_TR: Sınırlar alınamadı.

en: Unable to retrieve the namespaces.
tr_TR: İsim alanları alınamadı.

en: Unable to retrieve the networks.
tr_TR: Ağlar alınamadı.

en: Unable to retrieve the ports.
tr_TR: Bağlantı noktaları alınamadı.

en: Unable to retrieve the project.
tr_TR: Proje alınamadı.

en: Unable to retrieve the projects.
tr_TR: Projeler alınamadı.

en: Unable to retrieve the role.
tr_TR: Rol alınamadı.

en: Unable to retrieve the roles.
tr_TR: Roller alınamadı.

en: Unable to retrieve the security groups.
tr_TR: Güvenlik grupları alınamadı.

en: Unable to retrieve the server.
tr_TR: Sunucu alınamadı.

en: Unable to retrieve the subnets.
tr_TR: Alt ağlar alınamadı.

en: Unable to retrieve the user.
tr_TR: Kullanıcı alınamadı.

en: Unable to retrieve the users.
tr_TR: Kullanıcılar alınamadı.

en: Unable to retrieve the volume snapshots.
tr_TR: Hacim anlık görüntüleri alınamadı.

en: Unable to retrieve the volumes.
tr_TR: Hacimler alınamadı.

en: Up
tr_TR: Açık

en: Updated
tr_TR: Güncellendi

en: User ID
tr_TR: Kullanıcı ID

en: User Name
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: VCPUs
tr_TR: VPCU'lar

en: Visibility
tr_TR: Görünürlük

en: Volume
tr_TR: Hacim

en: Volume Snapshot
tr_TR: Hacim Anlık Görüntüsü

en: Volume size is required and must be an integer
tr_TR: Hacim boyutu bir tam sayı olarak girilmelidir

en: Volumes can only be attached to 1 active instance at a time. Please either set your instance count to 1 or select a different source type.
tr_TR: Hacimler bir defada sadece bir etkin sunucuya eklenebilirler. Lütfen ya sunucu sayınızı 1 olarak değiştirin ya da başka bir kaynak türü seçin.

en: When selecting volume as boot source, please ensure the instance's availability zone is compatible with your volume's availability zone.
tr_TR: Bir hacmi başlatma kaynağı olarak seçerken sunucu ile aynı kullanılabilirlik alanında olduğundan emin olun.

en: When the <b>Admin State</b> for a network is set to <b>Up</b>, then the network is available for use. You can set the <b>Admin State</b> to <b>Down</b> if you are not ready for other users to access the network.
tr_TR: <b>Yönetici Durumu</b> eğer <b>Açık</b> olarak ayarlandığında ağ kullanıma uygun olur. <b>Yönetici Durumunu</b> <b>Kapalı</b> hale getirirseniz diğer kullanıcılar bu ağa erişmeye hazır olmazlar.

en: Yes
tr_TR: Evet

en: bytes
tr_TR: bayt
