Horizon - en to tr_TR translation catalogue (2581 entries)

en:  Also failed to delete port %s
tr_TR:  Bağlantı noktası %s silinemedi de

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(ip)s)
tr_TR: %(field_name)s: Geçersiz IP adresi (değer=%(ip)s)

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(network)s)
tr_TR: %(field_name)s: Geçersiz IP adresi (değer=%(network)s)

en: %(type)s delay:%(delay)d retries:%(max_retries)d timeout:%(timeout)d
tr_TR: %(type)s gecikme:%(delay)d yeniden deneme:%(max_retries)d gecikme:%(timeout)d

en: %(type)s: url:%(url_path)s method:%(http_method)s codes:%(expected_codes)s delay:%(delay)d retries:%(max_retries)d timeout:%(timeout)d
tr_TR: %(type)s: url:%(url_path)s metod:%(http_method)s kodlar:%(expected_codes)s gecikme:%(delay)d yeniden deneme:%(max_retries)d zaman aşımı:%(timeout)d

en: %(used)s %(key)s used
tr_TR: %(used)s %(key)s kullanıldı

en: %s (Default)
tr_TR: %s (Varsayılan)

[ctx: External network not found]
en: %s (Not Found)
tr_TR: %s (Bulunamadı)

en: %s (current)
tr_TR: %s (geçerli)

en: %s (default)
tr_TR: %s (varsayılan)

en: %s instances
tr_TR: %s sunucu

en: %sGB
tr_TR: %s GB

en: (Quota exceeded)
tr_TR: (Kota Aşıldı)

en: , add project groups
tr_TR: , proje gruplarına ekle

en: , update project groups
tr_TR: , proje gruplarnı güncelle

en: -- not selected --
tr_TR: -- seçilmedi --

en: 1-4093 for VLAN; 5000 and above for Overlay
tr_TR: VLAN için 1-4093; Overlay için 5000 ve yukarısı

en: A backup must be selected!
tr_TR: Bir yedek mutlaka seçilmelidir!

en: A image or external image location must be specified.
tr_TR: Bir imaj ya da harici imaj konumu belirtilmelidir.

en: A local environment to upload.
tr_TR: Yüklenecek yerel çevre.

en: A local image to upload.
tr_TR: Yüklenecek yerel imaj.

en: A local metadata definition file to upload.
tr_TR: Yüklenecek bir yerel üst veri tanımlama dosyası.

en: A local template to upload.
tr_TR: Yüklenecek yerel bir şablon.

en: A master instance must be selected!
tr_TR: Bir ana sunucu mutlaka seçilmelidir!

en: A script or set of commands to be executed after the instance has been built (max 16kb).
tr_TR: Sunucu oluşturulduktan sonra çalıştırılacak bir betik ya da komut kümesi (azami 16kb).

en: A volume of %(req)iGB cannot be created as you only have %(avail)iGB of your quota available.
tr_TR: %(req)iGB bir mantıksal sürücü oluşturulamaz çünkü kotanızdan yalnızca %(avail)iGB kullanılabilir.

en: AKI - Amazon Kernel Image
tr_TR: AKI - Amazon Çekirdek İmajı

en: ALLOW
tr_TR: İZİNVER

[ctx: Action Name of a Firewall Rule]
en: ALLOW
tr_TR: İZİNVER

en: ALLOW %(ethertype)s %(proto_port)s %(direction)s %(remote)s
tr_TR: İzin ver %(ethertype)s %(proto_port)s %(direction)s %(remote)s

en: AMI - Amazon Machine Image
tr_TR: AMI - Amazon Makine İmajı

en: API Access
tr_TR: API Erişim

en: ARI - Amazon Ramdisk Image
tr_TR: ARI - Amazon Ramdisk İmajı

en: AWS compatible
tr_TR: AWS uyumlu

en: Accept Transfer
tr_TR: Aktarımı Kabul Et

en: Accept Volume Transfer
tr_TR: Hacim Aktarımını Kabul Et

en: Access & Security
tr_TR: Erişim & Güvenlik

en: Action
tr_TR: Aksiyon

en: Action Log
tr_TR: Eylem Günlüğü

en: Action for the firewall rule
tr_TR: Güvenlik duvarı için eylem

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: Current status of a Network]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: Current status of a Pool]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: Current status of an Image]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: Current status of an Instance]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: current status of port]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: current status of router]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: status of a network port]
en: Active
tr_TR: Etkin

en: Actual device name may differ due to hypervisor settings. If not specified, then hypervisor will select a device name.
tr_TR: Asıl aygıt ismi hipervizör ayarları sebebiyle farklı olabilir. Belirtilmezse, hipervizör bir aygıt ismi seçecektir.

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add DHCP Agent
tr_TR: DHCP Ajanı Ekle

en: Add Firewall
tr_TR: Güvenlik Duvarı Ekle

en: Add IKE Policy
tr_TR: IKE İlkesi Ekle

en: Add IPSec Policy
tr_TR: IPSec İlkesi Ekle

en: Add IPSec Site Connection
tr_TR: IPSec Site Bağlantısı Ekle

en: Add Interface
tr_TR: Arayüz ekle

en: Add Member
tr_TR: Üye Ekle

en: Add Monitor
tr_TR: İzleyici Ekle

en: Add New Firewall
tr_TR: Yeni Güvenlik Duvarı Ekle

en: Add New IKE Policy
tr_TR: Yeni IKE İlkesi Ekle

en: Add New IPSec Policy
tr_TR: Yeni IPSec İlkesi Ekle

en: Add New IPSec Site Connection
tr_TR: Yeni IPSec Site Bağlantısı Ekle

en: Add New Member
tr_TR: Yeni Üye Ekle

en: Add New Monitor
tr_TR: Yeni İzleyici Ekle

en: Add New Policy
tr_TR: Yeni İlke Ekle

en: Add New Pool
tr_TR: Yeni Havuz Ekle

en: Add New Rule
tr_TR: Yeni Kural Ekle

en: Add New VPN Service
tr_TR: Yeni VPN Servisi Ekle

en: Add Policy
tr_TR: İlke Ekle

en: Add Pool
tr_TR: Havuz Ekle

en: Add Router
tr_TR: Yönlendirici Ekle

en: Add Router Rule
tr_TR: Yönlendirici Kuralı Ekle

en: Add Router to Firewall
tr_TR: Güvenlik Duvarına Yönlendirici Ekle

en: Add Routers
tr_TR: Yönlendiriciler Ekle

en: Add Rule
tr_TR: Kural Ekle

en: Add Static Route
tr_TR: Statik Rota Ekle

en: Add Subnet
tr_TR: Alt Ağ Ekle

en: Add Subnet (Quota exceeded)
tr_TR: Alt Ağ Ekle (Kota aşıldı)

en: Add User | Add Users
tr_TR[0]: Kullanıcılar Ekle

en: Add Users
tr_TR: Kullanıcılar Ekle

en: Add VIP
tr_TR: VIP Ekle

en: Add VPN Service
tr_TR: VPN Servisi Ekle

en: Add and remove security groups to this project from the list of available security groups.
tr_TR: Kullanılabilir güvenlik grupları listesinden bu projeye güvenlik grubu ekleyin ya da çıkartın.

en: Add hosts to this aggregate or remove hosts from it. Hosts can be in multiple aggregates.
tr_TR: Bu takıma istemci ekle veya çıkar. İstemciler birden fazla takımda olabilirler.

en: Add hosts to this aggregate. Hosts can be in multiple aggregates.
tr_TR: Bu takıma istemciler ekle. İstemciler birden çok takımda olabilirler.

en: Add member(s) to the selected pool.
    
    Choose one or more listed instances to be added to the pool as member(s). Assign a numeric weight and port number for the selected member(s) to operate(s) on; e.g., 80. 
    
    Only one port can be associated with each instance.
tr_TR: Seçili havuza üye(ler) ekle.
    
    Listelenen sunuculardan bir veya fazlasını havuza üye(ler) olarak eklemek için seçin. Seçili üye(ler)e sayısal bir ağırlık ve bağlantı noktası numarası atayın; örn., 80.
    
    Her sunucuyla yalnızca bir bağlantı noktası ilişkilendirilebilir.

en: Add selected router(s) to the firewall.
tr_TR: Seçili yönlendiricileri güvenlik duvarına ekle.

en: Add/Remove Hosts to Aggregate
tr_TR: Takıma İstemci Ekle/Çıkar

en: AddFirewall
tr_TR: GüvenlikDuvarıEkle

en: AddPolicy
tr_TR: İlkeEkle

en: AddRule
tr_TR: KuralEkle

en: Added Firewall "%s".
tr_TR: Güvenlik Duvarı "%s" Eklendi.

en: Added IKE Policy "%s".
tr_TR: IKE İlkesi "%s" Eklendi.

en: Added IPSec Policy "%s".
tr_TR: IPSec İlkesi "%s" Eklendi.

en: Added IPSec Site Connection "%s".
tr_TR: IPSec Site Bağlantısı "%s" Eklendi.

en: Added Policy "%s".
tr_TR: İlk Eklendi "%s".

en: Added Rule "%s".
tr_TR: Kural "%s" Eklendi.

en: Added User | Added Users
tr_TR[0]: Kullanıcılar Eklendi

en: Added VIP "%s".
tr_TR: VIP "%s" Eklendi.

en: Added VPN Service "%s".
tr_TR: VPN Servisi Eklendi "%s".

en: Added member(s).
tr_TR: Üye(ler) eklendi.

en: Added monitor
tr_TR: İzleyici eklendi

en: Added pool "%s".
tr_TR: Havuz "%s" eklendi.

en: Additional routes announced to the hosts. Each entry is: destination_cidr,nexthop (e.g., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) and one entry per line.
tr_TR: İstemcilere duyrulan ek rotalar. Her girdi: hedef_cidr,sonrakinokta (örn., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) ve satır başına tek girdi olacak şekildedir.

en: Admin
tr_TR: Yönetici

en: Admin Password
tr_TR: Yönetici Parolası

en: Admin State
tr_TR: Yönetici Durum

[ctx: current status of stack]
en: Adopt Complete
tr_TR: Uyum Sağlama Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Adopt Failed
tr_TR: Uyum Sağlama Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Adopt In Progress
tr_TR: Uyum Sağlama Sürüyor

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Advanced Options
tr_TR: Gelişmiş Seçenekler

en: After
tr_TR: Sonra

en: Agent %s was successfully added.
tr_TR: Ajan %s başarıyla eklendi.

en: All Available Hosts
tr_TR: Tüm Kullanılabilir İstemciler

en: All Groups
tr_TR: Tüm Gruplar

en: All Hypervisors
tr_TR: Tüm Hypervisorler

en: All ICMP
tr_TR: Tüm ICMP

en: All Projects
tr_TR: Tüm Projeler

en: All Security Groups
tr_TR: Tüm Güvenlik Grupları

en: All TCP
tr_TR: Tüm TCP

en: All UDP
tr_TR: Tüm UDP

en: All Users
tr_TR: Tüm Kullanıcılar

en: All available hosts
tr_TR: Tüm kullanılabilir istemciler

en: Allocate Floating IP
tr_TR: Değişken IP Ayır

en: Allocate IP
tr_TR: IP Ayır

en: Allocate IP To Project
tr_TR: Projeye IP Tahsis Et

en: Allocated
tr_TR: Ayrılmış

en: Allocated Floating IP %(ip)s.
tr_TR: Değişken IP %(ip)s ayrılıyor.

en: Allocation Pools
tr_TR: Ayırma Havuzları

en: Allowed Host
tr_TR: İzinli İstemci

en: Allowed Host (optional)
tr_TR: İzin Verilen İstemci (isteğe bağlı)

en: Amount of energy
tr_TR: Enerji Miktarı

en: An external (HTTP) URL to load the image from.
tr_TR: İmajın yükleneceği harici bir (HTTP) URL.

en: An external (HTTP) URL to load the template from.
tr_TR: Şablonun yükleneceği harici (HTTP) URL.

en: An unexpected error has occurred. Try refreshing the page. If that doesn't help, contact your local administrator.
tr_TR: Beklenmedik bir hata oluştu. Sayfayı tazelemeyi deneyin. Bu yardımcı olmazsa, yerel yöneticinizle iletişime geçin.

en: Any
tr_TR: Herhangi biri

en: Any Availability Zone
tr_TR: Herhangi Bir Kullanılabilir Bölge

en: Architecture
tr_TR: Mimari

en: Associate
tr_TR: İlişkilendir

en: Associate Floating IP
tr_TR: Değişken IP İlişkilendir

en: Associate Monitor
tr_TR: İzleyici ile İlişkilendir

en: Associate QoS Spec with Volume Type
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türüyle QoS Özelliği İlişkilendir

en: Associate a health monitor with target pool.
tr_TR: Hedef havuza bir sağlık izleyici ilişkilendirin.

en: Associated QoS Spec
tr_TR: İlişkili QoS Özellikleri

en: Associated Routers
tr_TR: İlişkili Yönlendiriciler

en: Associated monitor.
tr_TR: İlişkilendirilmiş izleyici.

en: Association Details
tr_TR: İlişkilendirme Detayları

en: At least one member must be specified
tr_TR: En az bir üye belirtilmelidir

en: At least one network must be specified.
tr_TR: En az bir ağ belirtilmelidir.

en: Attach Interface
tr_TR: Arayüz Ekle

en: Attach to Instance
tr_TR: Sunucuya eklen

en: Attached
tr_TR: Eklenmiş

en: Attached Device
tr_TR: Ekli Aygıt

en: Attached To
tr_TR: Bağlı

en: Attached to %(instance)s on %(dev)s
tr_TR: %(dev)s üzerinde %(instance)s e bağlanıldı

en: Attaching
tr_TR: Ekleniyor

[ctx: Current status of a Volume]
en: Attaching
tr_TR: Ekleniyor

en: Attaching interface for instance %s.
tr_TR: %s sunucusu için arayüz ekleniyor

en: Attaching volume %(vol)s to instance %(inst)s on %(dev)s.
tr_TR: %(dev)s üstündeki %(inst)s sunucusuna mantıksal sürücü %(vol)s ekleniyor.

en: Attachments
tr_TR: Ekler

en: Audited
tr_TR: Denetlendi

en: Authorization Key
tr_TR: Yetkilendirme Anahtarı

en: Authorization algorithm
tr_TR: Yetkilendirme algoritması

en: Auto Security Group
tr_TR: Otomatik Güvenlik Grubu

en: Automatic
tr_TR: Otomatik

en: Automatic: The entire disk is a single partition and automatically resizes. Manual: Results in faster build times but requires manual partitioning.
tr_TR: Otomatik: Tüm disk tek bir bölüm halinde ve otomatik olarak yeniden boyutlanabiliyor. Elle: Daha hızlı inşa zamanları ama elle bölümleme gerektirir.

en: Availability Zone
tr_TR: Kullanılabilir Bölge

en: Availability Zone Name
tr_TR: Kullanılabilirlik Bölge İsmi

en: Availability Zones
tr_TR: Kullanılabilir Bölgeler

en: Available
tr_TR: Uygun

[ctx: Current status of a Volume]
en: Available
tr_TR: Uygun

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Available
tr_TR: Uygun

en: Average CPU utilization
tr_TR: Ortalama CPU Kullanımı

en: Average rate of read requests
tr_TR: Okuma isteklerinin ortalama oranı

en: Average rate of reads
tr_TR: Okumaların ortalama değeri

en: Average rate of write requests
tr_TR: Yazma isteklerinin ortalama değeri

en: Average rate per sec of incoming bytes on a VM network interface
tr_TR: VM ağ arayüzündeki gelen baytların saniyelik ortalama değeri

en: Average rate per sec of incoming packets on a VM network interface
tr_TR: VM ağ arayüzündeki gelen paketlerin saniyelik ortalama değeri

en: Average rate per sec of outgoing bytes on a VM network interface
tr_TR: VM ağ arayüzünden giden baytların saniyelik ortalama değeri

en: Average rate per sec of outgoing packets on a VM network interface
tr_TR: VM ağ arayüzünden giden paketlerin saniyelik ortalama değeri

en: Average volume of writes
tr_TR: Yazmaların ortalama hacmi

[ctx: Current status of a Volume]
en: Backing Up
tr_TR: Yedekleniyor

en: Backup
tr_TR: Yedek

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Backup
tr_TR: Yedek

en: Backup Database
tr_TR: Veritabanı Yedekle

en: Backup Details: {{ backup.name }}
tr_TR: Yedekleme Ayrıntıları: {{ backup.name }}

en: Backup File
tr_TR: Yedek Dosyası

en: Backup Gigabytes
tr_TR: Yedek Gigabaytları

en: Backup Name
tr_TR: Yedek İsmi

en: Backups
tr_TR: Yedekler

en: Base Image
tr_TR: Taban İmaj

en: Before
tr_TR: Önce

en: Binding: Host
tr_TR: Bağlama: İstemci

en: Binding: VNIC Type
tr_TR: Bağlama: VNIC Türü

[ctx: Task status of an Instance]
en: Block Device Mapping
tr_TR: Blok Aygıt Haritası

en: Block Migration
tr_TR: Blok Geçiş

en: Block Storage Services
tr_TR: Blok Depolama Servisleri

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Blocked
tr_TR: Bloklanmış

[ctx: Power state of an Instance]
en: Blocked
tr_TR: Bloklanmış

en: Boot from image
tr_TR: İmajdan ön yükle

en: Boot from image (creates a new volume)
tr_TR: İmajdan ön yükle (yeni bir mantıksal sürücü oluşturur)

en: Boot from snapshot
tr_TR: Anlık görüntüden ön yükle

en: Boot from volume
tr_TR: Mantıksal sürücüden ön yükle

en: Boot from volume snapshot (creates a new volume)
tr_TR: Mantıksal sürücü anlık görüntüsünden ön yükle (yeni bir mantıksal sürücü oluşturur)

en: Bootable
tr_TR: Başlatılabilir

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Build
tr_TR: İnşa Et

[ctx: Current status of a Network]
en: Build
tr_TR: İnşa Et

[ctx: Current status of an Instance]
en: Build
tr_TR: İnşa Et

[ctx: current status of port]
en: Build
tr_TR: İnşa Et

[ctx: status of a network port]
en: Build
tr_TR: İnşa Et

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Building
tr_TR: İnşa Ediliyor

[ctx: Power state of an Instance]
en: Building
tr_TR: İnşa Ediliyor

en: CIDR must be specified.
tr_TR: CIDR belirtilmeli.

en: CPU time used
tr_TR: Kullanılan CPU Süresi

en: Can not specify both image and external image location.
tr_TR: Hem imaj hem harici imaj konumu belirtilemez.

en: Cancel Transfer
tr_TR: Aktarımı İptal Et

en: Cannot find instance %s.
tr_TR: %s sunucusu bulunamadı.

en: Cannot get console for instance %s.
tr_TR: %s sunucusu için konsol alınamıyor.

en: Cannot specify both file and direct input.
tr_TR: Hem dosya hem doğrudan girdi belirtilemez.

en: Centralized
tr_TR: Merkezi

en: Change
tr_TR: Değiştir

en: Change Password
tr_TR: Parolayı Değiştir

en: Change Stack Template
tr_TR: Yığın Şablonunu Değiştir

en: Change Template
tr_TR: Şablon Değiştir

en: Change Volume Type
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türünü Değiştir

en: Changing password is not supported.
tr_TR: Parola değiştirme desteklenmiyor.

[ctx: current status of stack]
en: Check Complete
tr_TR: Kontrol Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Check Failed
tr_TR: Kontrol Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Check In Progress
tr_TR: Kontrol Sürüyo

en: Check Stack | Check Stacks
tr_TR[0]: Yığınları Kontrol Et

en: Checked Stack | Checked Stacks
tr_TR[0]: Yığınlar Kontrol Edildi

en: Choose Your Boot Source Type.
tr_TR: Ön Yükleme Kaynağı Türünüzü Seçin.

en: Choose a Host to evacuate servers to.
tr_TR: Sunucuların tahliye edileceği bir İstemci seçin.

en: Choose a Host to migrate to.
tr_TR: Göç edilecek bir İstemci seçin.

en: Choose a main binary
tr_TR: Bir ana ikilik seç

en: Choose a new instance flavor.
tr_TR: Yeni bir sunucu niteliği seçin.

en: Choose a snapshot
tr_TR: Anlık görüntü seçin

en: Choose a storage location
tr_TR: Bir depolama konumu seçin

en: Choose a volume
tr_TR: Mantıksal sürücü seçin

en: Choose an DHCP Agent to attach to.
tr_TR: Bağlanılacak bir DHCP Ajanı seçin.

en: Choose an image
tr_TR: İmaj seçin

en: Choose associated QoS Spec.
tr_TR: İlişkilendirilmiş QoS Özelliği seçin.

en: Choose consumer for this QoS Spec.
tr_TR: Bu QoS Özelliği için tüketici seç.

en: Choose initial state.
tr_TR: Başlangıç durumu seçin.

en: Choose job type
tr_TR: İş türünü seçin

en: Choose libraries
tr_TR: Kitaplıkarı Seç

en: Choose plugin and version
tr_TR: Eklentiyi ve sürümünü seçin

en: Choose plugin type and version
tr_TR: Eklenti türünü ve sürümünü seçin

en: Choose the binary which should be used in this Job.
tr_TR: Bu işte kullanılması gereken bir ikilik seç.

en: Choose the flavor to launch.
tr_TR: Başlatılacak nitelik seçin.

en: Cinder host on which the existing volume resides; takes the form: host@backend-name#pool
tr_TR: Mevcut mantıksal sürücünün bulunduğu Cinder istemcisi, şu biçimdedir: istemci@arkauc-ismi#havuz

en: Cipher
tr_TR: Şifreleme

en: Classless Inter-Domain Routing (e.g. 192.168.0.0/24)
tr_TR: Sınıfsız Alan-Dahilinde Yönlendirme (örn. 192.168.0.0/24)

en: Clear Domain Context
tr_TR: Alan İçeriğini Temizle

en: Clear Gateway | Clear Gateways
tr_TR[0]: Geçitleri Temizle

en: Cleared Gateway | Cleared Gateways
tr_TR[0]: Geçitler Temizlendi

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Cluster
tr_TR: Küme

en: Cluster Creation Guide
tr_TR: Küme Oluşturma Kılavuzu

en: Cluster Details
tr_TR: Küme Detayları

en: Cluster Instances
tr_TR: Küme Sunucular

en: Cluster Name
tr_TR: Küme İsmi

en: Cluster Template
tr_TR: Küme Şablonu

en: Cluster Template Details
tr_TR: Küme Şablonu Detayları

en: Cluster Template Name
tr_TR: Küme Şablon İsmi

en: Cluster Template copy %s created
tr_TR: Küme Şablonu kopya %s oluşturuldu

en: Cluster Templates
tr_TR: Küme Şablonları

en: Cluster template creation failed
tr_TR: Küme şablonu oluşturma başarısız

en: Cluster type chosen
tr_TR: Seçilen küme türü

en: Clusters
tr_TR: Kümeler

en: Code
tr_TR: Kod

en: Cold Migrate
tr_TR: Soğuk Göç

en: Comma separated list of databases to create
tr_TR: Oluşturulacak veri tabanlarının virgülle ayrılmış listesi

en: Comma-separated key=value pairs
tr_TR: Virgülle ayrılmış anahtar=değer çiftleri

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Completed
tr_TR: Tamamlandı

en: Component
tr_TR: Bileşen

en: Compute Host
tr_TR: Hesap İstemcisi

en: Compute Services
tr_TR: Compute servisleri

en: Configuration Drive
tr_TR: Yapılandırma Sürücüsü

en: Configure
tr_TR: Yapılandır

en: Configure Cluster
tr_TR: Kümeyi Yapılandır

en: Configure Cluster Template
tr_TR: Küme Şablonunu Yapılandır

en: Configure Node Group Template
tr_TR: Düğüm Grup Şablonunu Yapılandır

en: Configure OpenStack to write metadata to a special configuration drive that attaches to the instance when it boots.
tr_TR: OpenStack'i metadata'yı ön yükleme sırasında sunucuya eklenecek özel bir yapılandırma sürücüsüne yazacak şekilde yapılandır.

en: Configure Template
tr_TR: Şablon Yapılandır

en: Confirm Admin Password
tr_TR: Yöneticisi Parolasını Onayla

en: Confirm Password
tr_TR: Parolayı Onayla

en: Confirm Rebuild Password
tr_TR: Parolayı Yeniden İnşayı Onayla

[ctx: Action log of an instance]
en: Confirm Resize
tr_TR: Yeniden Boyutlandırmayı Doğrula

en: Confirm Resize/Migrate
tr_TR: Yeniden Boyutlama/Geçirmeyi Doğrula

en: Confirm Unmanage Volume
tr_TR: Hacmi Yönetmemeyi Onayla

en: Confirm new password
tr_TR: Yeni parolayı doğrula

[ctx: Current status of an Instance]
en: Confirm or Revert Resize/Migrate
tr_TR: Yeniden Boyutlama/Göç'ü Doğrula ya da Geri Al

[ctx: Task status of an Instance]
en: Confirming Resize or Migrate
tr_TR: Yeniden Boyutlama veya Göç Doğrulanıyor

en: Connection Limit
tr_TR: Bağlantı Sınırı

en: Console
tr_TR: Uçbirim

en: Console type "%s" not supported.
tr_TR: Konsol türü "%s" desteklenmiyor.

en: Consumer
tr_TR: Tüketici

en: Container
tr_TR: Kap

en: Container Access
tr_TR: Kap Erişimi

en: Container Details
tr_TR: Kap Detayları

en: Container Name
tr_TR: Kap İsmi

en: Container created successfully.
tr_TR: Kap başarıyla oluşturuldu.

en: Containers
tr_TR: Kaplar

en: Contents
tr_TR: İçerik

en: Control Location
tr_TR: Denetim Konumu

en: Control access to instances of the node group.
tr_TR: Düğüm grubu sunucularına erişimi kontrol et.

en: Control access to your instance via key pairs, security groups, and other mechanisms.
tr_TR: Sunucularınıza erişimi anahtar çiftleri, güvenlik grupları, ve diğer mekanizmalarla denetleyin.

en: Cookie Name
tr_TR: Çerez İsmi

en: Cookie name is required for APP_COOKIE persistence.
tr_TR: APP_COOKIE kalıcılığı için çerez ismi gerekli.

en: Copied "%(orig)s" to "%(dest)s" as "%(new)s".
tr_TR: "%(orig)s" adresinden "%(dest)s" adresine "%(new)s" olarak kopyalandı.

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Copy Cluster Template
tr_TR: Küme Şablonu Kopyala

en: Copy Data
tr_TR: Veriyi Kopyala

en: Copy Object
tr_TR: Nesne Kopyala

en: Copy Template
tr_TR: Şablon Kopyala

en: Cores(Available: %(avail)s, Requested: %(req)s)
tr_TR: Çekirdekler(Kullanılabilir: %(avail)s, İstenen: %(req)s)

en: Could not create
tr_TR: Oluşturulamadı

en: Could not create data source
tr_TR: Veri kaynağı oluşturulamadı

en: Could not create job template
tr_TR: İş şablonu oluşturulamadı

en: Could not find default role "%s" in Keystone
tr_TR: Varsayılan "%s" rolü Keystone'da bulunamadı

en: Could not launch job
tr_TR: İş başlatılamadı

en: Couldn't get current security group list for instance %s.
tr_TR: Şimdiki güvenlik grubu listesi bu sunucu %s için alınamadı.

en: Couldn't get security group list.
tr_TR: Güvenlik grubu listesi alınamadı.

en: Count
tr_TR: Sayı

[ctx: Power state of an Instance]
en: Crashed
tr_TR: Çöktü

en: Create
tr_TR: Oluştur

[ctx: Action log of an instance]
en: Create
tr_TR: Oluştur

en: Create An Image
tr_TR: İmaj Oluştur

en: Create Backup
tr_TR: Yedek Oluştur

en: Create Cluster Template
tr_TR: Küme Şablonu Oluştur

[ctx: current status of stack]
en: Create Complete
tr_TR: Oluşturma Tamamlandı

en: Create Container
tr_TR: Kap Oluştur

en: Create Data Source
tr_TR: Veri Kaynağı Oluştur

en: Create Domain
tr_TR: Alan yarat

en: Create Encryption
tr_TR: Şifreleme Oluştur

[ctx: current status of stack]
en: Create Failed
tr_TR: Oluşturma Başarısız

en: Create Firewall
tr_TR: Güvenlik Duvarı Oluştur

en: Create Flavor
tr_TR: Nitelik Oluştur

en: Create Group
tr_TR: Grup Oluştur

en: Create Host Aggregate
tr_TR: İstemci Takımı Oluştur

en: Create IKE Policy for current project.
    
    Assign a name and description for the IKE Policy.
tr_TR: Mevcut proje için IKE İlkesi oluştur.
    
    IKE İlkesi için isim ve tanımlama atayın.

en: Create IPSec Policy for current project.
    
    Assign a name and description for the IPSec Policy.
tr_TR: Mevcut proje için IPSec İlkesi Oluştur.
    
    IPSec İlkesi için isim ve tanımlama ata.

en: Create IPSec Site Connection for current project.
    
    Assign a name and description for the IPSec Site Connection. All fields in this tab are required.
tr_TR: Mevcut proje için IPSec Site Bağlantısı Oluştur.
    
    IPSec Site Bağlantısı için bir isim ve tanımlama atayın. Bu sekmedeki tüm alanlar gereklidir.

en: Create Image
tr_TR: İmaj Oluştur

[ctx: current status of stack]
en: Create In Progress
tr_TR: Oluşturma Sürüyor

en: Create Job Binary
tr_TR: İş İkiliği Oluştur

en: Create Job Template
tr_TR: İş Şablonu Oluştur

en: Create Key Pair
tr_TR: Anahtar Çifti Oluştur

en: Create Network
tr_TR: Ağ Oluştur

en: Create Network (Quota exceeded)
tr_TR: Ağ Oluştur (Kota aşıldı)

en: Create Network Profile
tr_TR: Ağ Profili Oluştur

en: Create Node Group Template
tr_TR: Düğüm Grubu Şablonu Oluştur

en: Create Port
tr_TR: Port Oluştur

en: Create Project
tr_TR: Proje Oluştur

en: Create Pseudo-folder
tr_TR: Sahte-dizin oluştur

en: Create QoS Spec
tr_TR: QoS Özelliği Oluştur

en: Create Role
tr_TR: Rol Oluştur

en: Create Router
tr_TR: Yönlendirici Oluştur

en: Create Router (Quota exceeded)
tr_TR: Yönlendirici Oluştur (Kota aşıldı)

en: Create Security Group
tr_TR: Güvenlik Grubu Oluştur

en: Create Security Group (Quota exceeded)
tr_TR: Güvenlik Grubu Oluştur (Kota aşıldı)

en: Create Snapshot
tr_TR: Anlık Görüntü Oluştur

en: Create Spec
tr_TR: Özellik Oluştur

en: Create Stack
tr_TR: Yığın Oluştur

en: Create Subnet
tr_TR: Subnet Oluştur

en: Create Subnet (Quota exceeded)
tr_TR: Alt Ağ Oluştur (Kota aşıldı)

en: Create Template
tr_TR: Şablon Oluştur

en: Create Transfer
tr_TR: Aktarım Oluştur

en: Create User
tr_TR: Kullanıcı Oluştur

en: Create VPN Service for current project.
    
    Specify a name, description, router, and subnet for the VPN Service. Admin State is Up (checked) by default.
tr_TR: Mevcut proje için VPN Servisi oluştur.
    
    VPN Servisi için bir isim, tanımlama, yönlendirici, ve alt ağ belirtin. Yönetici Durumu varsayılan olarak Up (işaretli) olur.

en: Create Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücü Oluştur

en: Create Volume Backup
tr_TR: Mantıksal Sürücü Yedeği Oluştur

en: Create Volume Snapshot
tr_TR: Mantıksal Sürücü Anlık Görüntüsü Oluştur

en: Create Volume Transfer
tr_TR: Hacim Aktarımını Oluştur

en: Create Volume Type
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü Oluştur

en: Create Volume Type Encryption
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü Şifrelemesi Oluştur

en: Create Volume Type Extra Spec
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü Ek Özelliği Oluştur

en: Create a Metadata Namespace
tr_TR: Metadata İsim Uzayı Oluştur

en: Create a New Volume
tr_TR: Yeni bir Mantıksal Sürücü Oluştur

en: Create a QoS Spec
tr_TR: QoS Özelliği oluştur

en: Create a Router
tr_TR: Yönlendirici Oluştur

en: Create a Snapshot
tr_TR: Anlık Görüntü Oluştur

en: Create a VIP for this pool. Assign a name, description, IP address, port, and maximum connections allowed for the VIP. Choose the protocol and session persistence method for the VIP. Admin State is UP (checked) by default.
tr_TR: Bu havuz için VIP oluşturun. Bir isim, tanımlama, IP adresi, bağlantı noktası, ve VIP için izin verilen azami bağlantı sayısı atayın. VIP için iletişim kuralı ve oturum kalıcılığı metodunu seçin. Yönetici durumu varsayılan olarak UP (işaretli) dir.

en: Create a Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücü Oluştur

en: Create a Volume Backup
tr_TR: Mantıksal Sürücü Yedeği Oluştur

en: Create a Volume Snapshot
tr_TR: Mantıksal Sürücü Anlık Görüntüsü Oluştur

en: Create a Volume Transfer
tr_TR: Bir Hacim Aktarımı Oluştur

en: Create a Volume Type
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü Oluştur

en: Create a firewall based on a policy.
    
    A policy must be selected. Other fields are optional.
tr_TR: Bir ilkeyi temel alan güvenlik duvarı oluştur.
    
    Bir ilke seçilmelidir. Diğer alanlar isteğe bağlıdır.

en: Create a firewall policy with an ordered list of firewall rules.
    
    A name must be given. Firewall rules are added in the order placed under the Rules tab.
tr_TR: Sıralı liste halinde güvenlik duvarı kurallarından oluşan bir güvenlik duvarı ilkesi oluşturun.
    
    Bir isim verilmelidir. Güvenlik duvarı kuralları Kurallar sekmesinde konuldukları sırada eklenirler.

en: Create a firewall rule.
    
    Protocol and action must be specified. Other fields are optional.
tr_TR: Bir güvenlik duvarı kuralı oluştur.
    
    İletişim kuralı ve eylem belirtilmelidir. Diğer alanlar isteğe bağlıdır.

en: Create a firewall with selected routers.
tr_TR: Seçilen yönlendiricilerle bir güvenlik duvarı oluştur.

en: Create a monitor template.
    
    Select type of monitoring. Specify delay, timeout, and retry limits required by the monitor. Specify method, URL path, and expected HTTP codes upon success.
tr_TR: Bir izleyici şablonu oluştur.
    
    İzleyici türünü seçin. Gecikme, zaman aşımı, ve tekrar deneme sınırlarını belirtin. Metodu, URL yolunu, ve başarı durumunda beklenen HTTP kodlarını belirtin.

en: Create a new network. In addition, a subnet associated with the network can be created in the next panel.
tr_TR: Yeni bir ağ oluştur. Bu ağ ile ilişkili bir alt ağı bir sonraki panelde oluşturabilirsiniz.

en: Create a policy with selected rules.
tr_TR: Seçili kurallardan bir ilke oluştur.

en: Create a project to organize users.
tr_TR: Kullanıcıları düzenlemek için bir proje oluşturun.

en: Create a subnet associated with the network. Advanced configuration is available by clicking on the "Subnet Details" tab.
tr_TR: Ağ ile ilişkilendirilmiş bir alt ağ oluştur. Gelişmiş yapılandırmaya "Alt Ağ Detayları" sekmesi ile ulaşılabilir.

en: Create a subnet associated with the new network, in which case "Network Address" must be specified. If you wish to create a network without a subnet, uncheck the "Create Subnet" checkbox.
tr_TR: Yeni ağla ilişkili bir alt ağ oluştur, bu durumda "Ağ Adresi" belirtilmelidir. Eğer alt ağı olmayan bir ağ oluşturmak isterseniz, "Alt Ağ Oluştur" onay kutusunu temizleyin.

en: Create an Encrypted Volume Type
tr_TR: Şifreli bir Mantıksal Sürücü Türü Oluştur

en: Create security group for this Node Group.
tr_TR: Bu Düğüm Grubu için güvenlik grubu oluştur.

en: Create volumes in this availability zone.
tr_TR: Bu kullanılabilir bölgede mantıksal sürücüler oluştur.

en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

[ctx: Current status of a Pool]
en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

en: Created Cluster Template %s
tr_TR: Küme Şablonu %s Oluşturuldu

en: Created Node Group Template %s
tr_TR: Düğüm Grup Şablonu Oluşturuldu %s

en: Created extra spec "%s".
tr_TR: "%s" ekstra özellik oluşturuldu.

en: Created network "%s".
tr_TR: "%s" ağı oluşturuldu.

en: Created new domain "%s".
tr_TR: Yeni alan "%s" oluşturuldu.

en: Created new flavor "%s".
tr_TR: Yeni nitelik "%s" oluşturuldu.

en: Created new host aggregate "%s".
tr_TR: Yeni istemci takımı "%s" oluşturuldu.

en: Created new project "%s".
tr_TR: "%s" yeni projesi oluşturuldu.

en: Created spec "%s".
tr_TR: "%s" özelliği oluşturuldu.

en: Created subnet "%s".
tr_TR: Alt ağ "%s" oluşturuldu.

en: Created volume transfer.
tr_TR: Oluşturulan hacim aktarımı.

en: Created volume transfer: "%s".
tr_TR: Oluşturulan hacim aktarımı: "%s".

en: Creating
tr_TR: Oluşturuluyor

[ctx: Current status of a Volume]
en: Creating
tr_TR: Oluşturuluyor

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Creating
tr_TR: Oluşturuluyor

en: Creating volume "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücü "%s" oluşturuluyor

en: Creating volume backup "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücü yedeği oluşturuluyor "%s"

en: Creating volume snapshot "%s".
tr_TR: Mantıksal sürücü anlık görüntüsü "%s" oluşturuluyor.

en: Creation Timeout (minutes)
tr_TR: Oluşturma Zaman Aşımı (dakika)

en: Creation requests for this floating ip
tr_TR: Bu değişken IP için oluşturma talepleri

en: Creation requests for this network
tr_TR: Bu network için oluşturma talepleri

en: Creation requests for this port
tr_TR: Bu port için oluşturma talepleri

en: Creation requests for this router
tr_TR: Bu router için oluşturma talepleri

en: Creation requests for this subnet
tr_TR: Bu subnet için oluşturma talepleri

en: Current Host
tr_TR: Mevcut İstemci

en: Current Size (GB)
tr_TR: Mevcut Boyut (GB)

en: Current password
tr_TR: Mevcut parola

en: Custom ICMP Rule
tr_TR: Özel ICMP Kuralı

en: Custom TCP Rule
tr_TR: Özel TCP Kuralı

en: Custom UDP Rule
tr_TR: Özel UDP Kuralı

en: Customization Script Source
tr_TR: Özelleştirme Betiği Kaynağı

en: DENY
tr_TR: REDDET

[ctx: Action Name of a Firewall Rule]
en: DENY
tr_TR: REDDET

en: DHCP Agents
tr_TR: DHCP Ajanları

en: DHCPv6 stateful: Address discovered from OpenStack DHCP
tr_TR: DHCPv6 stateful: OpenStack DHCP'den keşfedilen adres

en: DHCPv6 stateless: Address discovered from OpenStack Router and additional information from OpenStack DHCP
tr_TR: DHCPv6 stateless: OpenStack Yönlendiricisinden keşfedilen adres ve OpenStack DHCP'den gelen ek bilgi

en: DNS Name Servers
tr_TR: DNS İsim Sunucuları

en: DOWN
tr_TR: KAPALI

en: DPD Timeout must be greater than DPD Interval
tr_TR: DPD Zaman aşımı DPD Aralığından büyük olmalıdır

en: Daily Usage Report
tr_TR: Günlük Kullanım Raporu

en: Data Processing
tr_TR: Veri İşleme

en: Data Processing Guides
tr_TR: Veri İşleme Rehberleri

en: Data Processing Plugin Details
tr_TR: Veri İşleme Ekleneti Detayları

en: Data Processing Plugins
tr_TR: Veri İşleme Eklentileri

en: Data Source Details
tr_TR: Veri Kaynağı Detayları

en: Data Source Type
tr_TR: Veri Kaynağı Türü

en: Data Sources
tr_TR: Veri Kaynakları

en: Data source created
tr_TR: Veri kanyağı oluşturuldu

en: Database
tr_TR: Veritabanı

en: Database Instance
tr_TR: Veritabanı Sunucusu

en: Database Name
tr_TR: Veritabanı İsmi

en: Databases
tr_TR: Veri tabanları

en: Datastore
tr_TR: Veri depolama

en: Datastore Version
tr_TR: Veri depolama Sürümü

en: Date Updated
tr_TR: Tarih Güncellendi

en: Dates cannot be recognized.
tr_TR: Tarihler hatırlanamıyor.

en: Day
tr_TR: Gün

en: Dead peer detection actions
tr_TR: Ölü eş algılama eylemleri

en: Dead peer detection interval
tr_TR: Ölü eş algılama zaman aralığı

en: Dead peer detection timeout
tr_TR: Ölü eş algılama zaman aşımı

en: Default Quotas
tr_TR: Varsayılan Kotalar

en: Default quotas updated.
tr_TR: Varsayılan kotalar güncellendi.

en: Defaults
tr_TR: Varsayılanlar

en: Delay
tr_TR: Gecikme

en: Delay must be greater than or equal to Timeout
tr_TR: Gecikme Zaman Aşımına eşit veya daha fazla olmalı

en: Delay must be greater than or equal to timeout
tr_TR: Gecikme zaman aşımına eşit ya da ondan büyük olmalıdır

en: Delete Backup | Delete Backups
tr_TR[0]: Yedekleri Sil

en: Delete Cluster | Delete Clusters
tr_TR[0]: Kümeleri Sil

[ctx: current status of stack]
en: Delete Complete
tr_TR: Silme Tamamlandı

en: Delete Container | Delete Containers
tr_TR[0]: Kapları Sil

en: Delete DHCP Agent | Delete DHCP Agents
tr_TR[0]: DHCP Ajanlarını Sil

en: Delete Data Source | Delete Data Sources
tr_TR[0]: Veri Kaynaklarını Sil

en: Delete Database | Delete Databases
tr_TR[0]: Veritabanlarını Sil

en: Delete Domain | Delete Domains
tr_TR[0]: Alanları Sil

en: Delete Encryption | Delete Encryptions
tr_TR[0]: Şifrelemeleri Sil

en: Delete Extra Spec | Delete Extra Specs
tr_TR[0]: Ek Özellikleri Sil

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Delete Failed
tr_TR: Silme Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Delete Failed
tr_TR: Silme Başarısız

en: Delete Firewall | Delete Firewalls
tr_TR[0]: Güvenlik Duvarlarını Sil

en: Delete Flavor | Delete Flavors
tr_TR[0]: Nitelikleri Sil

en: Delete Group | Delete Groups
tr_TR[0]: Grupları Sil

en: Delete Host Aggregate | Delete Host Aggregates
tr_TR[0]: İstemci Takımlarını Sil

en: Delete IKE Policy | Delete IKE Policies
tr_TR[0]: IKE İlkelerini Sil

en: Delete IPSec Policy | Delete IPSec Policies
tr_TR[0]: IPSec İlkelerini sil

en: Delete IPSec Site Connection | Delete IPSec Site Connections
tr_TR[0]: IPSec Site Bağlantılarını Sil

en: Delete Image | Delete Images
tr_TR[0]: İmajları Sil

[ctx: current status of stack]
en: Delete In Progress
tr_TR: Silme Sürüyor

en: Delete Interface | Delete Interfaces
tr_TR[0]: Arayüzleri Sil

en: Delete Job | Delete Jobs
tr_TR[0]: İşleri Sil

en: Delete Job Binary | Delete Job Binaries
tr_TR[0]: İş İkiliklerini Sil

en: Delete Job Template | Delete Job Templates
tr_TR[0]: İş Şablonlarını Sil

en: Delete Key Pair | Delete Key Pairs
tr_TR[0]: Anahtar Çiftlerini Sil

en: Delete Member | Delete Members
tr_TR[0]: Üyeleri Sil

en: Delete Monitor | Delete Monitors
tr_TR[0]: İzleyicileri Sil

en: Delete Namespace | Delete Namespaces
tr_TR[0]: İsim Uzaylarını Sil

en: Delete Network | Delete Networks
tr_TR[0]: Ağları Sil

en: Delete Network Profile | Delete Network Profiles
tr_TR[0]: Ağ Profillerini Sil

en: Delete Object | Delete Objects
tr_TR[0]: Nesneleri Sil

en: Delete Policy | Delete Policies
tr_TR[0]: İlkeleri Sil

en: Delete Pool | Delete Pools
tr_TR[0]: Havuzları Sil

en: Delete Port | Delete Ports
tr_TR[0]: Bağlantı Noktalarını Sil

en: Delete Project | Delete Projects
tr_TR[0]: Projeleri Sil

en: Delete QoS Spec | Delete QoS Specs
tr_TR[0]: QoS Özelliklerini Sil

en: Delete Role | Delete Roles
tr_TR[0]: Rolleri Sil

en: Delete Router | Delete Routers
tr_TR[0]: Yönlendiricileri Sil

en: Delete Router Rule | Delete Router Rules
tr_TR[0]: Yönlendirici Kurallarını Sil

en: Delete Rule | Delete Rules
tr_TR[0]: Kuralları Sil

en: Delete Security Group | Delete Security Groups
tr_TR[0]: Güvenlik Gruplarını Sil

en: Delete Stack | Delete Stacks
tr_TR[0]: Yığınları Sil

en: Delete Static Route | Delete Static Routes
tr_TR[0]: Statik Rotaları Sil

en: Delete Subnet | Delete Subnets
tr_TR[0]: Alt Ağları Sil

en: Delete Template | Delete Templates
tr_TR[0]: Şablonları Sil

en: Delete User | Delete Users
tr_TR[0]: Kullanıcıları Sil

en: Delete VIP | Delete VIPs
tr_TR[0]: VIP'leri Sil

en: Delete VPN Service | Delete VPN Services
tr_TR[0]: VPN Servislerini Sil

en: Delete Volume | Delete Volumes
tr_TR[0]: Mantıksal Sürücüleri Sil

en: Delete Volume Snapshot | Delete Volume Snapshots
tr_TR[0]: Mantıksal Sürücü Anlık Görüntülerini Sil

en: Delete Volume Type | Delete Volume Types
tr_TR[0]: Mantıksal Sürücü Türlerini Sil

en: Delete on Terminate
tr_TR: Sonlandırmada Sil

en: Delete the created network "%s" due to subnet creation failure.
tr_TR: Oluşturulan "%s" ağını alt ağ oluşturma hatası sebebiyle sil.

en: Delete volume on instance terminate
tr_TR: Sunucu sonlandırmada mantıksal sürücüyü sil

en: Deleted
tr_TR: Silinmiş

[ctx: Current status of an Image]
en: Deleted
tr_TR: Silinmiş

[ctx: Current status of an Instance]
en: Deleted
tr_TR: Silinmiş

en: Deleted Backup | Deleted Backups
tr_TR[0]: Yedekler Silindi

en: Deleted Cluster | Deleted Clusters
tr_TR[0]: Kümeler Silindi

en: Deleted Container | Deleted Containers
tr_TR[0]: Kaplar Silindi

en: Deleted DHCP Agent | Deleted DHCP Agents
tr_TR[0]: DHCP Ajanları Silindi

en: Deleted Data Source | Deleted Data Sources
tr_TR[0]: Veri Kaynakları Silindi

en: Deleted Database | Deleted Databases
tr_TR[0]: Veritabanları Silindi

en: Deleted Domain | Deleted Domains
tr_TR[0]: Alanlar Silindi

en: Deleted Encryption | Deleted Encryptions
tr_TR[0]: Şifrelemeler Silindi

en: Deleted Extra Spec | Deleted Extra Specs
tr_TR[0]: Ek Özellikler Silindi

en: Deleted Flavor | Deleted Flavors
tr_TR[0]: Nitelikler Silindi

en: Deleted Group | Deleted Groups
tr_TR[0]: Gruplar Silindi

en: Deleted Host Aggregate | Deleted Host Aggregates
tr_TR[0]: İstemci Takımları Silindi

en: Deleted IKE Policy %s
tr_TR: IKE İlkesi %s Silindi

en: Deleted IPSec Policy %s
tr_TR: IPSec İlkesi %s Silindi

en: Deleted IPSec Site Connection %s
tr_TR: IPSec Site Bağlantısı %s Silindi

en: Deleted Image | Deleted Images
tr_TR[0]: İmajlar Silindi

en: Deleted Interface | Deleted Interfaces
tr_TR[0]: Arayüzler Silindi

en: Deleted Job | Deleted Jobs
tr_TR[0]: İşler Silindi

en: Deleted Job Binary | Deleted Job Binaries
tr_TR[0]: İş İkilikleri Silindi

en: Deleted Job Template | Deleted Jobs Templates
tr_TR[0]: İş Şablonları Silindi

en: Deleted Key Pair | Deleted Key Pairs
tr_TR[0]: Anahtar Çiftleri Silindi

en: Deleted Namespace | Deleted Namespaces
tr_TR[0]: İsim Uzayları Silindi

en: Deleted Network | Deleted Networks
tr_TR[0]: Ağlar Silindi

en: Deleted Network Profile | Deleted Network Profiles
tr_TR[0]: Ağ Profilleri Silindi

en: Deleted Object | Deleted Objects
tr_TR[0]: Nesneler Silindi

en: Deleted Port | Deleted Ports
tr_TR[0]: Bağlantı Noktaları Silindi

en: Deleted Project | Deleted Projects
tr_TR[0]: Projeler Silindi

en: Deleted QoS Spec | Deleted QoS Specs
tr_TR[0]: QoS Özellikleri Silindi

en: Deleted Role | Deleted Roles
tr_TR[0]: Roller Silindi

en: Deleted Router | Deleted Routers
tr_TR[0]: Yönlendiriciler Silindi

en: Deleted Router Rule | Deleted Router Rules
tr_TR[0]: Yönlendirici Kuralları Silindi

en: Deleted Rule | Deleted Rules
tr_TR[0]: Kurallar Silindi

en: Deleted Security Group | Deleted Security Groups
tr_TR[0]: Güvenlik Grupları Silindi

en: Deleted Stack | Deleted Stacks
tr_TR[0]: Yığınlar Silindi

en: Deleted Static Route | Deleted Static Routes
tr_TR[0]: Statik Rotalar Silindi

en: Deleted Subnet | Deleted Subnets
tr_TR[0]: Alt Ağlar Silindi

en: Deleted Template | Deleted Templates
tr_TR[0]: Şablonlar Silindi

en: Deleted User | Deleted Users
tr_TR[0]: Kullanıcılar Silindi

en: Deleted VIP %s
tr_TR: VIP %s silindi

en: Deleted VPN Service %s
tr_TR: VPN Servisi %s Silindi

en: Deleted Volume Type | Deleted Volume Types
tr_TR[0]: Mantıksal Sürücü Türleri Silindi

en: Deleted firewall %s
tr_TR: Güvenlik duvarı %s silindi

en: Deleted images are not recoverable.
tr_TR: Silinen imajlar kurtarılamaz.

en: Deleted member %s
tr_TR: Üye %s silindi

en: Deleted monitor %s
tr_TR: %s izleyici silindi

en: Deleted policy %s
tr_TR: İlke %s silindi

en: Deleted pool %s
tr_TR: Havuz %s silindi

en: Deleted rule %s
tr_TR: Kural %s silindi

en: Deleting
tr_TR: Siliniyor

[ctx: Current status of a Volume]
en: Deleting
tr_TR: Siliniyor

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Deleting
tr_TR: Siliniyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Deleting
tr_TR: Siliniyor

en: Deny
tr_TR: Reddet

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Destination CIDR
tr_TR: Hedef CIDR

en: Destination IP
tr_TR: Hedef IP

en: Destination IP Address/Subnet
tr_TR: Hedef IP Adresi/Alt ağı

en: Destination IP address or subnet
tr_TR: Hedef IP adresi veya alt ağı

en: Destination Port
tr_TR: Hedef Bağlantı Noktası

en: Destination Port/Port Range
tr_TR: Hedef Bağlantı Noktası Aralığı

en: Destination container
tr_TR: Hedef kap

en: Destination object name
tr_TR: Hedef nesne ismi

en: Destination port (integer in [1, 65535] or range in a:b)
tr_TR: Hedef bağlantı noktası  ([1, 65535] veya a:b aralığında tam sayı)

en: Detach Interface
tr_TR: Arayüzü Ayır

en: Detach Replica | Detach Replicas
tr_TR[0]: Kopyaları Ayır

en: Detach Volume | Detach Volumes
tr_TR[0]: Mantıksal Sürücüleri Ayır

en: Detached
tr_TR: Ayrılmış

en: Detached interface %(port)s for instance %(instance)s.
tr_TR: %(instance)s sunucusu için %(port)s bağlantı noktası ayrıldı.

en: Detaching
tr_TR: Ayrılıyor

en: Detaching Volume | Detaching Volumes
tr_TR[0]: Mantıksal Sürücüler Ayrılıyor

en: Details
tr_TR: Detaylar

en: Device
tr_TR: Aygıt

en: Device ID
tr_TR: Cihaz ID'si

en: Device ID attached to the port
tr_TR: Bağlantı noktasına ekli aygıt ID'si

en: Device Name
tr_TR: Aygıt İsmi

en: Device Owner
tr_TR: Cihaz Sahibi

en: Device owner attached to the port
tr_TR: Bağlantı noktasına ekli aygıt sahibi

en: Device size (GB)
tr_TR: Aygıt boyutu (GB)

en: Direct
tr_TR: Doğrudan

en: Direct Input
tr_TR: Doğrudan Girdi

en: Direction
tr_TR: Yön

en: Disable Gateway
tr_TR: Geçidi Kapat

en: Disable HA mode
tr_TR: HA kipini kapat

en: Disable Service
tr_TR: Hizmeti Kapat

en: Disable User | Disable Users
tr_TR[0]: Kullanıcıları Devre Dışı Bırak

en: Disabled
tr_TR: Devredışı

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Disabled
tr_TR: Devredışı

en: Disabled User | Disabled Users
tr_TR[0]: Kullanıcılar Devre Dışı

en: Disabled compute service for host: %s.
tr_TR: İstemci için hesaplama servisi kapatıldı: %s

en: Disassociate
tr_TR: Bağlantıyı Kes

en: Disassociate Floating IP
tr_TR: Değişken IP ilişkisini bitir

en: Disassociate Monitor
tr_TR: İzleyicinin İlişiğini Kes

en: Disassociate a health monitor from target pool.
tr_TR: Hedef havuzdan bir sağlık izleyici ilişkisini kaldırın.

en: Disassociated monitor.
tr_TR: İzleyici ilişisi kesildi.

en: Disk Format
tr_TR: Disk Bİçimi

en: Disk GB Hours
tr_TR: Disk GB Saatleri

en: Disk Over Commit
tr_TR: Fazla Verilmiş Disk

en: Disk Partition
tr_TR: Disk Bölümlemesi

en: Distributed
tr_TR: Dağıtık

en: Domain "%s" must be disabled before it can be deleted.
tr_TR: "%s" alanı silinmeden önce devre dışı bırakılmalı.

en: Domain Context cleared.
tr_TR: Alan İçeriği temizlendi.

en: Domain Context updated to Domain %s.
tr_TR: Alan İçeriği %s Alanı için güncellendi.

en: Domain Groups
tr_TR: Alan Grupları

en: Domain ID
tr_TR: Alan ID

en: Domain Information
tr_TR: Alan Bilgisi

en: Domain Members
tr_TR: Alan Üyeleri

en: Domain Name
tr_TR: Alan Adı

en: Domains
tr_TR: Alanlar

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations.
tr_TR: Alanlar kullanıcılar ile değişik organizasyonlar tarafından kullanılan altyapılar arasında ayrım sağlar.

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations. Edit the domain details to add or remove groups in the domain.
tr_TR: Alanlar kullanıcılar ve farklı organizasyonlar tarafından kullanılan altyapılar arasında ayrım sağlar. Alana grup eklemek ya da çıkarmak için alan detaylarını düzenleyin.

en: Domains:
tr_TR: Alanlar:

[ctx: Current status of a Job]
en: Done with Error
tr_TR: Hatayla bitti

en: Down
tr_TR: Alt

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Down
tr_TR: Alt

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Down
tr_TR: Alt

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Down
tr_TR: Alt

[ctx: Current status of a Network]
en: Down
tr_TR: Alt

[ctx: Current status of a Pool]
en: Down
tr_TR: Alt

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Down
tr_TR: Alt

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Down
tr_TR: Alt

[ctx: current status of port]
en: Down
tr_TR: Alt

[ctx: status of a network port]
en: Down
tr_TR: Alt

en: Download
tr_TR: İndir

en: Download Backup
tr_TR: Yedeği İndir

en: Download CSV Summary
tr_TR: CSV Özetini İndir

en: Download EC2 Credentials
tr_TR: EC2 Kimliklerini İndir

en: Download Job Binary
tr_TR: İş İkiliği İndir

en: Download Key Pair
tr_TR: Anahtar Çiftini İndir

en: Download OpenStack RC File
tr_TR: Openstack RC Dosyası İndir

en: Duration of instance type %s (openstack flavor)
tr_TR: Sunucu türü %s'in açık kalma süresi (openstack niteliği)

en: Edit
tr_TR: Değiştir

en: Edit Connection
tr_TR: Bağlantıyı Düzenle

en: Edit Consumer
tr_TR: Tüketiciyi Düzenle

en: Edit Consumer of QoS Spec
tr_TR: QoS Özelliğinin Tüketicisini düzenle

en: Edit Domain
tr_TR: Alan Değiştir

en: Edit Extra Spec Value: %s
tr_TR: Ek Özellik Değerini Düzenle: %s

en: Edit Firewall
tr_TR: Güvenlik Duvarını Düzenle

en: Edit Firewall {{ name }}
tr_TR: Güvenlik Duvarını Düzenle {{ name }}

en: Edit Flavor
tr_TR: Nitelik Düzenle

en: Edit Group
tr_TR: Grup Düzenle

en: Edit Host Aggregate
tr_TR: İstemci Takımı Düzenle

en: Edit IKE Policy
tr_TR: IKE İlkesini Düzenle

en: Edit IPSec Policy
tr_TR: IPSec İlkesini Düzenle

en: Edit IPSec Site Connection
tr_TR: IPSec Site Bağlantısının Düzenle

en: Edit Image
tr_TR: İmajı Düzenle

en: Edit Image Tags
tr_TR: İmaj Etiketlerini Düzenle

en: Edit Instance
tr_TR: Sunucu Düzenle

en: Edit Member
tr_TR: Üye Düzenle

en: Edit Monitor
tr_TR: İzleyici Düzenle

en: Edit Network
tr_TR: Ağ Değiştir

en: Edit Network Profile
tr_TR: Ağ Profilini Düzenle

en: Edit Node Group Template
tr_TR: Düğüm Grup Şablonunu Düzenle

en: Edit Policy
tr_TR: İlke Düzenle

en: Edit Policy {{ name }}
tr_TR: Politikayı Düzenle {{ name }}

en: Edit Pool
tr_TR: Havuzu Düzenle

en: Edit Port
tr_TR: Port Düzenle

en: Edit Project
tr_TR: Proje Değiştir

en: Edit QoS Spec Consumer
tr_TR: QoS Özelliği Tüketicisi Düzenle

en: Edit Router
tr_TR: Yönlendiriciyi Düzenle

en: Edit Rule
tr_TR: Kural Düzenle

en: Edit Rule {{ name }}
tr_TR: Kuralı Düzenle {{ name }}

en: Edit Security Group
tr_TR: Güvenlik Grubu Düzenle

en: Edit Security Groups
tr_TR: Güvenlik Gruplarını Düzenle

en: Edit Snapshot
tr_TR: Anlık Görüntü Düzenle

en: Edit Spec Value
tr_TR: Özellik Değerini Düzenle

en: Edit Subnet
tr_TR: Subnet Değiştir

en: Edit Tags
tr_TR: Etiketleri Düzenle

en: Edit Template
tr_TR: Şablon Düzenle

en: Edit VIP
tr_TR: VIP Düzenle

en: Edit VPN Service
tr_TR: VPN Servisini Düzenle

en: Edit Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücüyü Düzenle

en: Edit the flavor details. Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources. Flavors are selected when users deploy instances.
tr_TR: Nitelik detaylarını düzenle. Nitelikler RAM, disk boyutu, çekirdek sayısı, ve diğer kaynakları belirtir. Nitelikler kullanıcılar sunucu açtıklarında seçilir.

en: Edit the instance details.
tr_TR: Sunucu detaylarını düzenle.

en: Edit the project details.
tr_TR: Proje ayrıntılarını düzenle.

en: Egress
tr_TR: Dışarı Doğru

en: Email
tr_TR: Eposta

en: Enable DHCP
tr_TR: DHCP Etkin

en: Enable HA mode
tr_TR: HA kipini etkinleştir

en: Enable Service | Enable Services
tr_TR[0]: Servisleri Etkinleştir

en: Enable User | Enable Users
tr_TR[0]: Kullanıcıları Etkinleştir

en: Enable rollback on create/update failure.
tr_TR: Oluştur/güncelle başarısızlığında geri dönmeyi etkinleştir.

en: Enabled
tr_TR: Etkin

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Enabled Service | Enabled Services
tr_TR[0]: Servisler Etkinleştirildi

en: Enabled User | Enabled Users
tr_TR[0]: Kullanıcılar Etkinleştirildi

en: Encapsulation mode
tr_TR: Sarmalama kipi

en: Encrypted
tr_TR: Şifreli

en: Encrypted Password
tr_TR: Şifreli Parola

en: Encryption
tr_TR: Şifreleme

en: Encryption algorithm
tr_TR: Şifreleme algoritması

en: Engine Id
tr_TR: Motor Id'si

en: Enhanced VXLAN
tr_TR: Geliştirilmiş VXLAN

en: Enter a value for ICMP code in the range (-1: 255)
tr_TR: ICMP kodu için (-1: 255) aralığında bir değer girin.

en: Enter a value for ICMP type in the range (-1: 255)
tr_TR: ICMP tipi için (-1: 255) aralığında bir değer girin.

en: Enter an integer value between 0 and 255 (or -1 which means wildcard).
tr_TR: 0 ile 255 arası bir tam sayı girin (veya wildcard için -1)

en: Enter an integer value between 1 and 65535.
tr_TR: 1 ile 65535 arası bir tam sayı girin.

en: Enter an integer value between 1 and 65535. The same port will be used for all the selected members and can be modified later.
tr_TR: 1 ile 65535 aralığında tam sayı değeri girin. Aynı bağlantı noktası seçili tüm üyelere uygulanır ve daha sonra değiştirilebilir.

en: Enter parameter (e.g. GRE)
tr_TR: Parametre girin (örn. GRE)

en: Environment Data
tr_TR: Çevre Verisi

en: Environment File
tr_TR: Çevre Dosyası

en: Environment Source
tr_TR: Çevre Kaynağı

en: Ephemeral Disk
tr_TR: Geçici Disk

en: Ephemeral Disk (GB)
tr_TR: Geçici Disk (GB)

en: Equal to or greater than 60
tr_TR: 60'a eşit ya da 60'dan daha büyük

en: Equal to or greater than 68 if the local subnet is IPv4. Equal to or greater than 1280 if the local subnet is IPv6.
tr_TR: Yerel alt ağ IPv4 ise 68 ya da daha büyük. Yerel alt ağ IPv6 ise 1280 ya da daha büyük.

en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of a Network]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of a Pool]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of an Instance]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: current status of port]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: current status of router]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: status of a neteork port]
en: Error
tr_TR: Hata

en: Error Deleting
tr_TR: Silmede Hata

en: Error Downloading RC File: %s
tr_TR: %s RC dosyası indirilemedi

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error Extending
tr_TR: Büyütmede Hata

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error Restoring
tr_TR: Geri Yüklemede Hata

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error Restoring
tr_TR: Geri yüklemede Hata

en: Error adding Hosts to the aggregate.
tr_TR: Takıma İstemciler eklemede hata.

en: Error creating database backup.
tr_TR: Veritabanı yedeği oluşturulamadı.

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error deleting
tr_TR: Silmede hata

en: Error deleting database on instance.
tr_TR: Sunucu üzerinde veri tabanı silmede hata.

en: Error deleting database user.
tr_TR: Veritabanı kullanıcısı silmede hata.

en: Error editing QoS Spec consumer.
tr_TR: QoS Özelliği tüketicisini düzenlerken hata.

en: Error getting database backup list.
tr_TR: Veri tabanı yedek listesi alırken hata.

en: Error getting metadata definitions.
tr_TR: Üst veri tanımlamaları getirilirken hata.

en: Error getting resource type associations.
tr_TR: Kaynak türü ilişkileri alınırken hata.

en: Error updating QoS Spec association.
tr_TR: QoS Özelliği ilişkilendirilmesinin güncellenmesinde hata.

en: Error updating resource types for namespace %s.
tr_TR: İsim uzayı %s için kaynak türlerinin güncellenmesinde hata.

en: Error when adding or removing hosts.
tr_TR: İstemci ekleme ya da çıkarmada hata.

en: Error writing zipfile: %(exc)s
tr_TR: %(exc)s zipfile yazdırılamadı

en: Ether Type
tr_TR: Ether Türü

en: Evacuate Host
tr_TR: İstemciyi Tahliye Et

en: Events
tr_TR: Olaylar

en: Existence of floating ip
tr_TR: Değişken ip'nin varlığı

en: Existence of instance
tr_TR: Sunucunun varlığı

en: Existence of instance <type> (openstack types)
tr_TR: Sunucunun <type> varlığı (openstack türleri)

en: Existence of network
tr_TR: Ağın varlığı

en: Existence of port
tr_TR: Bağlantı noktasının varlığı

en: Existence of router
tr_TR: Yönlendiricinin varlığı

en: Existence of subnet
tr_TR: Alt ağın varlığı

en: Existence of volume
tr_TR: Mantıksal sürücü varlığı

en: Expected HTTP Status Codes
tr_TR: Beklenen HTTP Durum Kodları

en: Expected code may be a single value (e.g. 200), a list of values (e.g. 200, 202), or range of values (e.g. 200-204)
tr_TR: Beklenen kod tek bir değer (örn. 200), değer listesi (örn. 200, 202), veya değer aralığı (örn. 200-204) olabilir

en: Extend Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücü Büyüt

[ctx: Current status of a Volume]
en: Extending
tr_TR: Büyütülüyor

en: Extending volume: "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücü büyütülüyor: "%s"

en: External Gateway
tr_TR: Harici Geçit

en: External Network
tr_TR: Dış Ağ

en: External network "%(ext_net_id)s" expected but not found for router "%(router_id)s".
tr_TR: Harici ağ "%(ext_net_id)s" beklendi ama yönlendirici "%(router_id)s" için bulunamadı.

en: Extra Specs
tr_TR: Ekstra Özellikler

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Failed
tr_TR: Başarısız

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Failed
tr_TR: Başarısız

[ctx: Current status of a Job]
en: Failed
tr_TR: Başarısız

[ctx: Power state of an Instance]
en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Failed to add %(users_to_add)s project members%(group_msg)s and set project quotas.
tr_TR: %(users_to_add)s proje üyeleri eklenemedi %(group_msg)s ve proje kotaları düzenlenemedi.

en: Failed to add %s project groups and update project quotas.
tr_TR: %s proje groupları eklenemedi ve proje kotaları güncellenemedi.

en: Failed to add agent %(agent_name)s for network %(network)s.
tr_TR: Ajan %(agent_name)s %(network)s ağı için eklenemedi.

en: Failed to add route : %s
tr_TR: Rota ekleme başarısız : %s

en: Failed to add router rule %s
tr_TR: Yönlendirici kuralı %s eklenemedi

en: Failed to add router(s) to firewall %(name)s: %(reason)s
tr_TR: Yönlendiriciler %(name)s güvenlik duvarına eklenemedi: %(reason)s

en: Failed to add_interface: %s
tr_TR: Arayüz eklenemedi: %s

en: Failed to check Neutron '%s' extension is not supported
tr_TR: Neutron kontrol edilemedi '%s' eklentisi desteklenmiyor

en: Failed to check if Neutron extraroute extension is supported
tr_TR: Neutron ekrota eklentisinin desteklenip desteklenmediği kontrol edilemedi

en: Failed to create a port for network %s
tr_TR: %s ağı için bir port oluşturulamadı

en: Failed to create network "%(network)s": %(reason)s
tr_TR: Ağ "%(network)s" oluşturulamadı: %(reason)s

en: Failed to create network %s
tr_TR: %s ağı oluşturulamadı

en: Failed to create network profile %s
tr_TR: Ağ profili %s oluşturulamadı

en: Failed to create router "%s".
tr_TR: Yönlendirici "%s" oluşturulamadı.

en: Failed to create subnet "%(sub)s" for network "%(net)s":  %(reason)s
tr_TR: Alt ağ "%(sub)s" "%(net)s" ağı için oluşturulamadı.  %(reason)s

en: Failed to delete agent: %s
tr_TR: Ajan silinemedi: %s

en: Failed to delete interface %s
tr_TR: Arayüz %s silinemedi

en: Failed to delete network "%s"
tr_TR: "%s" ağı silinemedi

en: Failed to delete network %s
tr_TR: %s ağı silinemedi

en: Failed to delete network profile (%s).
tr_TR: Ağ profili silinemedi (%s).

en: Failed to delete port %s
tr_TR: Bağlantı noktası %s silinemedi

en: Failed to delete port: %s
tr_TR: %s portu silinemedi

en: Failed to delete subnet %s
tr_TR: %s subneti silinemedi

en: Failed to disable compute service for host: %s.
tr_TR: İstemci için hesaplama servisinin kapatılması başarısız: %s.

en: Failed to evacuate host: %s.
tr_TR: İstemci tahliye edilemedi: %s.

en: Failed to evacuate instances: %s
tr_TR: Örnekler tahliye edilemedi: %s

en: Failed to fetch internal binary list
tr_TR: Dahili ikilik listesi alınamadı

en: Failed to get list of internal binaries.
tr_TR: Dahili ikilik listesi alınamadı.

en: Failed to get network list %s
tr_TR: Ağ listesi %s alınamadı

en: Failed to get network list {0}
tr_TR: Ağ listesi alınamadı {0}

en: Failed to get network list.
tr_TR: Ağ listesi alınamadı.

en: Failed to get the resource name: %s
tr_TR: Kaynak ismi alınamadı: %s

en: Failed to insert rule to policy %(name)s: %(reason)s
tr_TR: Kural %(name)s ilkesine eklenemedi: %(reason)s

en: Failed to live migrate instance to host "%s".
tr_TR: Sunucunun "%s" istemcisine canlı geçişi başarısız oldu.

en: Failed to migrate host "%s".
tr_TR: "%s" istemcisinin geçişi başarısız oldu.

en: Failed to migrate instances: %s
tr_TR: Örneklerin göçü başarısız: %s

en: Failed to modify %(num_groups_to_modify)d instance security groups: %(err)s
tr_TR: %(num_groups_to_modify)d sunucu güvenlik grubu değiştirilemedi: %(err)s

en: Failed to modify %(users_to_modify)s project members%(group_msg)s and update project quotas.
tr_TR: %(users_to_modify)s proje üyeleri düzenlenemedi %(group_msg)s ve proje kotaları güncellenemedi.

en: Failed to modify %d instance security groups
tr_TR: %d sunucu güvenlik grubu değiştirilemedi

en: Failed to modify %s domain groups.
tr_TR: %s alan grupları değiştirilemedi.

en: Failed to modify %s project members and update domain groups.
tr_TR: %s proje elemanlarının değiştirilmesi ve alan gruplarının güncellenmesi başarısız.

en: Failed to modify %s project members, update project groups and update project quotas.
tr_TR: %s proje üyeleri düzenleme, proje groupları ve proje kotaları güncelleme başarısız oldu.

en: Failed to obtain network profile binding
tr_TR: Ağ profili bağı elde edilemedi

en: Failed to perform requested operation on instance "%s", the instance has an error status
tr_TR: "%s" sunucusu üzerinde istenen işlem yapılamadı, sunucunun hata durumu var

en: Failed to remove rule from policy %(name)s: %(reason)s
tr_TR: Kural %(name)s kuralından çıkarılamadı: %(reason)s

en: Failed to retrieve available routers: %(reason)s
tr_TR: Kullanılabilir yönlendiriciler alınamadı: %(reason)s

en: Failed to retrieve available rules: %s
tr_TR: Kullanılabilir kurallar alınamadı: %s

en: Failed to retrieve current routers in firewall %(name)s: %(reason)s
tr_TR: Geçerli yönlendiriciler %(name)s güvenlik duvarıdan alınamadı: %(reason)s

en: Failed to retrieve current rules in policy %(name)s: %(reason)s
tr_TR: %(name)s ilkesindeki mevcut kurallar getirilemedi: %(reason)s

en: Failed to retrieve health monitors.
tr_TR: Sağlık izleyicileri alınamadı.

en: Failed to retrieve network %s for a subnet
tr_TR: %s ağı için bir subnet alınamadı

en: Failed to set gateway %s
tr_TR: Geçit %s ayarlanamadı

en: Failed to update IKE Policy %s
tr_TR: IKE İlkesi %s güncellenemedi

en: Failed to update IPSec Policy %s
tr_TR: IPSec İlkesi %s güncellenemedi

en: Failed to update IPSec Site Connection %s
tr_TR: IPSec Site Bağlantısı %s güncellenemedi

en: Failed to update VIP %s
tr_TR: VIP %s güncellenemedi

en: Failed to update VPN Service %s
tr_TR: VPN Servisi %s güncellenemedi

en: Failed to update firewall %(name)s: %(reason)s
tr_TR: %(name)s güvenli duvarı güncellenemedi: %(reason)s

en: Failed to update health monitor %s
tr_TR: Sağlık izleyici %s güncellenemedi

en: Failed to update image.
tr_TR: İmaj güncelleme başarısız.

en: Failed to update member %s
tr_TR: Üye %s güncellenemedi

en: Failed to update network %s
tr_TR: %s ağı değiştirilemedi

en: Failed to update network profile (%s).
tr_TR: Ağ profili (%s) güncellenemedi

en: Failed to update policy %(name)s: %(reason)s
tr_TR: %(name)s ilkesi güncellenemedi: %(reason)s

en: Failed to update pool %s
tr_TR: %s havuzu güncellenemedi

en: Failed to update port %s
tr_TR: %s portu güncellenemedi

en: Failed to update router %s
tr_TR: Yönlendirici %s güncellenemedi

en: Failed to update rule %(name)s: %(reason)s
tr_TR: %(name)s kuralı güncellenemedi: %(reason)s

en: Failed to update subnet "%(sub)s":  %(reason)s
tr_TR: Alt ağ "%(sub)s" güncellenemedi:  %(reason)s

en: Failed to verify extension support %(reason)s
tr_TR: Eklenti desteği onaylanamadı %(reason)s

en: False
tr_TR: Yanlış

en: Fields in this tab are optional. You can configure the detail of IPSec site connection created.
tr_TR: Bu sekmedeki alanlar isteğe bağlıdır. Oluşturulan IPSec site bağlantısının detayını yapılandırabilirsiniz.

en: File
tr_TR: Dosya

en: File exceeds maximum size (16kb)
tr_TR: Dosya azami boyutu geçiyor (16kb)

en: Fingerprint
tr_TR: Parmakizi

[ctx: Task status of an Instance]
en: Finishing Resize or Migrate
tr_TR: Yeniden Boyutlama ya da Göç Bitiriliyor

en: Firewall %s was successfully updated.
tr_TR: %s güvenlik duvarı başarıyla güncellendi.

en: Firewall Details
tr_TR: Güvenlik Duvarı Detayları

en: Firewall Policies
tr_TR: Güvenlik Duvarı İlkeleri

en: Firewall Policy Details
tr_TR: Güvenlik Duvarı İlke Detayları

en: Firewall Rule Details
tr_TR: Güvenlik Duvarı Kural Detayları

en: Firewall Rules
tr_TR: Güvenlik Duvarı Kuralları

en: Firewalls
tr_TR: Güvenlik duvarları

en: Fixed IPs
tr_TR: Sabit IP'ler

en: Flat
tr_TR: Düz

en: Flavor
tr_TR: Nitelik

en: Flavor Access
tr_TR: Nitelik Erişimi

en: Flavor Choice
tr_TR: Nitelik Seçimi

en: Flavor ID =
tr_TR: Nitelik ID'si =

en: Flavor ID should be UUID4 or integer. Leave this field blank or use 'auto' to set a random UUID4.
tr_TR: Nitelik ID'si UUID4 veya tamsayı olmalı. Rastgele bir UUID4 ayarlamak için bu alanı boş bırakın veya 'oto' kullanın.

en: Flavor Information
tr_TR: Nitelik Bilgisi

en: Flavor Name
tr_TR: Nitelik İsmi

en: Flavors
tr_TR: Nitelikler

en: Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources and can be selected when users deploy instances.
tr_TR: Nitelikler RAM, disk, çekirdek sayısı ve diğer kaynakları belirtir ve kullanıcılar sunucu açtıklarında seçilebilirler.

en: Floating IP Pool
tr_TR: Değişken IP Havuzu

en: Floating IPs
tr_TR: Değişken IP'ler

en: Folder created successfully.
tr_TR: Dizin başarıyla oluşturuldu.

en: For GRE networks, valid tunnel IDs are %(min)s through %(max)s.
tr_TR: GRE ağları için, geçerli tünel ID'leri %(min)s ile %(max)s arasındadır.

en: For VLAN networks, the VLAN VID on the physical network that realizes the virtual network. Valid VLAN VIDs are %(vlan_min)s through %(vlan_max)s. For GRE or VXLAN networks, the tunnel ID. Valid tunnel IDs for GRE networks are %(gre_min)s through %(gre_max)s. For VXLAN networks, %(vxlan_min)s through %(vxlan_max)s.
tr_TR: VLAN ağlar için, fiziksel ağdaki sanal ağı gerçekleştiren VLAN VID. Geçerli VLAN VID'leri %(vlan_min)s ile %(vlan_max)s arasındadır. GRE veya VXLAN ağları için, tünel ID'sidir. GRE ağlar için geçerli tünel ID'leri %(gre_min)s ile %(gre_max)s arasındadır. VXLAN ağlar için, %(vxlan_min)s ile %(vxlan_max)s arasında.

en: For VLAN networks, valid VLAN IDs are %(min)s through %(max)s.
tr_TR: VLAN ağlar için, geçerli VLAN ID'leri %(min)s ile %(max)s arasındadır.

en: For VXLAN networks, valid tunnel IDs are %(min)s through %(max)s.
tr_TR: VXLAN ağları için, geçerli tünel ID'leri %(min)s den %(max)s a kadardır.

en: Forbidden
tr_TR: Yasaklanmış

[ctx: Force upload volume in in-use status to image]
en: Force
tr_TR: Zorla

en: Forcing to create snapshot "%s" from attached volume.
tr_TR: Ekli mantıksal sürücüden anlık görüntü "%s" oluşturması zorlanıyor.

en: Format
tr_TR: Biçim

en: Format =
tr_TR: Biçim =

en: From
tr_TR: Buradan

en: From Port
tr_TR: Porttan

en: From here you can update the default quotas (max limits).
tr_TR: Burdan varsayılan kotaları güncelleyebilirsiniz (azami limitler).

en: Gateway IP
tr_TR: Ağ Geçidi IP'si

en: Gateway IP (optional)
tr_TR: Geçit IP'si (isteğe bağlı)

en: Gateway IP and IP version are inconsistent.
tr_TR: Geçit IP'si ve IP sürümü tutarlı değil.

en: Gateway interface is added
tr_TR: Geçit arayüzü eklendi

en: General Info
tr_TR: Genel Bilgi

en: Group "%s" was successfully created.
tr_TR: "%s" Grubu başarıyla oluşturuldu.

en: Group ID
tr_TR: Grup ID

en: Group Management: {{ group.name }}
tr_TR: Grup Yönetimi: {{ group.name }}

en: Group Members
tr_TR: Grup Üyeleri

en: Group has been updated successfully.
tr_TR: Grup başarıyla güncellendi.

en: Groups
tr_TR: Gruplar

en: Guided Cluster Creation
tr_TR: Kılavuzlu Küme Oluşturma

en: Guided Job Execution
tr_TR: Kılavuzlu İş Çalıştırma

en: Guides
tr_TR: Rehberler

en: HA mode
tr_TR: HA kipi

en: HTTP Method
tr_TR: HTTP Metodu

en: HTTP method used to check health status of a member
tr_TR: Bir üyenin sağlık durumunu kontrol için kullanılan HTTP metodu

[ctx: Current status of an Instance]
en: Hard Reboot
tr_TR: Katı Yeniden Başlat

en: Hard Reboot Instance | Hard Reboot Instances
tr_TR[0]: Sunucuları Katı Yeniden Başlat

en: Hard Rebooted Instance | Hard Rebooted Instances
tr_TR[0]: Sunucular Katı Yeniden Başlatıldı

en: Health monitor %s was successfully updated.
tr_TR: Sağlık izleyici %s başarıyla güncellendi.

en: Help
tr_TR: Yardım

en: High Availability Mode
tr_TR: Yüksek Kullanılırlık Kipi

en: Home
tr_TR: Ev

en: Host
tr_TR: İstemci

en: Host =
tr_TR: İstemci =

en: Host Aggregate Information
tr_TR: İstemci Takım Bilgisi

en: Host Aggregates
tr_TR: İstemci Takımları

en: Host Routes
tr_TR: İstemci Rotaları

en: Host Routes format error: Destination CIDR and nexthop must be specified (value=%s)
tr_TR: İstemci Rotaları biçim hatası: Hedef CIDR ve sonraki nokta belirtilmelidir (değer=%s)

en: Host aggregates divide an availability zone into logical units by grouping together hosts. Create a host aggregate then select the hosts contained in it.
tr_TR: İstemci takımları istemcileri gruplayarak kullanılabilir bölgeyi mantıksal birimlere böler.Bir istemci takımı oluşturun ve içinde bulunacak istemcileri seçin.

en: Host or IP that the user is allowed to connect through.
tr_TR: Kullanıcının bağlanmasına izin verilecek istemci ya da IP.

en: Hostname
tr_TR: Makine adı

en: Hosts
tr_TR: İstemciler

en: Hypervisor
tr_TR: Hipervizör

en: Hypervisor Instances
tr_TR: Hipervizör Sunucuları

en: Hypervisor Servers
tr_TR: Hypervisor Sunucular

en: ID
tr_TR: KİMLİK

en: IKE Phase1 negotiation mode
tr_TR: IKE Phase1 müzakere kipi

en: IKE Policies
tr_TR: IKE İlkeleri

en: IKE Policy
tr_TR: IKE İlkesi

en: IKE Policy %s was successfully updated.
tr_TR: IKE İlkesi %s başarıyla güncellendi.

en: IKE Policy Details
tr_TR: IKE İlkesi Detayları

en: IKE Policy associated with this connection
tr_TR: Bu bağlantıyla ilişkili IKE İlkesi

en: IKE version
tr_TR: IKE sürümü

en: IP Address
tr_TR: IP Adresi

en: IP Address (optional)
tr_TR: IP Adresi (isteğe bağlı)

en: IP Protocol
tr_TR: IP İletişim Kuralı

en: IP Version
tr_TR: IP Versiyonu

en: IP address %s associated.
tr_TR: %s IP adresi bağlandı

en: IP address allocation pools. Each entry is: start_ip_address,end_ip_address (e.g., 192.168.1.100,192.168.1.120) and one entry per line.
tr_TR: IP adresi ayırma havuzları. Her bir girdi: başlangıç_ip_adresi,bitiş_ip_adresi (örn., 192.168.1.100,192.168.1.120) ve her satıra tek girdi olacak şekildedir.

en: IP address list of DNS name servers for this subnet. One entry per line.
tr_TR: Bu alt ağ için DNS isim sunucularının IP adresi listesi. Satır başına tek girdi.

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254) The default value is the first IP of the network address (e.g. 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 for 2001:DB8::/48). If you use the default, leave blank. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
tr_TR: Ağ geçidinin IP adresi (örn. 192.168.0.254) Varsayılan değer ağ adresinin ilk IP değeridir (örn. 192.168.0.0/24 için 192.168.0.1, 2001:DB8::/48 için 2001:DB8::1). Varsayılanı kullanırsanız, boş bırakın. Ağ geçidi kullanmak istemiyorsanız, aşağıdan 'Geçidi Kapat'ı işaretleyin.

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254). Specify an explicit address to set the gateway. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
tr_TR: Geçit IP adresi (örn. 192.168.0.254). Geçidi ayarlamak için belirtilmiş bir adres belirtin. Geçit kullanmak istemiyorsanız, aşağıdan 'Geçidi Kapat' işaretleyin.

en: IPSec Policies
tr_TR: IPSec İlkeleri

en: IPSec Policy
tr_TR: IPSec İlkesi

en: IPSec Policy %s was successfully updated.
tr_TR: IPSec İlkesi %s başarıyla güncellendi.

en: IPSec Policy Details
tr_TR: IPSec İlke Detayları

en: IPSec Policy associated with this connection
tr_TR: Bu bağlantıyla ilişkili IPSec İlkesi

en: IPSec Site Connection %s was successfully updated.
tr_TR: IPSec Site Bağlantısı %s başarıyla güncellendi.

en: IPSec Site Connection Details
tr_TR: IPSec Site Bağlantı Detayları

en: IPSec Site Connections
tr_TR: IPSec Site Bağlantıları

en: IPv4 Address =
tr_TR: IPv4 Adresi =

en: IPv6 Address =
tr_TR: IPv6 Adres =

en: IPv6 Address Configuration Mode
tr_TR: IPv6 Adres Yapılandırma Kipi

en: ISO - Optical Disk Image
tr_TR: ISO - Optik Disk İmajı

en: Identifier
tr_TR: Tanımlayıcı

en: Identifier Type
tr_TR: Tanımlayıcı Türü

en: Identity
tr_TR: Kimlik

en: Identity service does not allow editing user data.
tr_TR: Kimlik servisi kullanıcı verisinin değiştirmeye izin vermiyor.

en: Identity service does not allow editing user password.
tr_TR: Kimlik servisi kullanıcı parolasının değiştirilmesine izin vermiyor.

en: Image
tr_TR: İmaj

[ctx: Type of an image]
en: Image
tr_TR: Resim

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Backup
tr_TR: İmaj Yedeği

en: Image Details: {{ image.name }}
tr_TR: İmaj Ayrıntıları: {{ image.name }}

en: Image File
tr_TR: İmaj Dosyası

en: Image ID =
tr_TR: İmaj ID'si =

en: Image Location
tr_TR: İmaj Konumu

en: Image Name
tr_TR: İmaj Adı

en: Image Name =
tr_TR: İmaj İsmi =

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Pending Upload
tr_TR: İmaj Yüklemesi Beklemede

en: Image Registry
tr_TR: İmaj Kaydı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Snapshot Pending
tr_TR: İmaj Anlık Görüntüsü Beklemede

en: Image Source
tr_TR: İmaj Kaynağı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Uploading
tr_TR: İmaj Yükleniyor

en: Image existence check
tr_TR: İmaj varlığı kontrolü

en: Image is downloaded
tr_TR: İmaj indirildi

en: Image is served out
tr_TR: İmaj tamamlandı

en: Image source must be specified
tr_TR: İmaj kaynağı belirtilmelidir

en: Image was successfully updated.
tr_TR: İmaj başarıyla güncellendi.

en: Images
tr_TR: İmajlar

en: Implementation
tr_TR: Uygulama

en: Import Key Pair
tr_TR: Anahtar Çiftini İçe Aktar

en: Import Namespace
tr_TR: İsim Uzayı İçe Aktar

en: In Policy
tr_TR: İlkede

en: In Use
tr_TR: Kullanımda

[ctx: Current status of a Volume]
en: In-use
tr_TR: Kullanımda

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Inactive
tr_TR: Etkin değil

[ctx: Current status of a Pool]
en: Inactive
tr_TR: Etkin değil

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Inactive
tr_TR: Etkin değil

en: Incremental
tr_TR: Artan

en: Information
tr_TR: Bilgi

en: Ingress
tr_TR: İçeri Doğru

[ctx: current status of stack]
en: Init Complete
tr_TR: Init Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Init Failed
tr_TR: Init Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Init In Progress
tr_TR: Init Sürüyor

en: Initial Admin User
tr_TR: Başlangıç Yönetici Kullanıcısı

en: Initial Databases
tr_TR: Başlangıç Veritabanları

en: Initial admin user to add
tr_TR: İlk eklenecek yönetici kullanıcı

en: Initialize Databases
tr_TR: Veritabanlarını İlklendir

en: Initiator state
tr_TR: Başlatıcı durumu

en: Injected File Content (Bytes)
tr_TR: İçeri Atılmış Dosya İçeriği (Bayt)

en: Injected File Content Bytes
tr_TR: İçeri Atılan Dosya Hacmi Byte'ı

en: Injected File Path Bytes
tr_TR: İçeri Atılan Dosya Yolu Byte'ı

en: Injected Files
tr_TR: İçeri Atılan Dosyalar

en: Input
tr_TR: Girdi

en: Input must be in CIDR format
tr_TR: Girdi CIDR biçiminde olmalıdır

en: Insert Rule
tr_TR: Kural Ekle

en: Insert Rule into Policy
tr_TR: Politikaya Kural Ekle

en: Insert Rule to Policy
tr_TR: İlkeye Kural Ekle

en: Instance
tr_TR: Sunucu

en: Instance Action List
tr_TR: Sunucu Eylem Listesi

en: Instance Boot Source
tr_TR: Sunucu Ön Yükleme Kaynağı

en: Instance Count
tr_TR: Sunucu Sayısı

en: Instance Details: {{ instance.name }}
tr_TR: Sunucu Detayları: {{ instance.name }}

en: Instance ID
tr_TR: Sunucu ID

en: Instance Name
tr_TR: Sunucu Adı

en: Instance Password is not set or is not yet available
tr_TR: Sunucu Parolası ayarlanmamış veya henüz kullanılabilir değil

en: Instance Security Groups
tr_TR: Sunucu Güvenlik Grupları

en: Instance Snapshot
tr_TR: Sunucu Anlık Görüntüsü

en: Instance to be associated
tr_TR: İlişkilendirilecen sunucu

en: Instances
tr_TR: Sunucular

en: Instances Count
tr_TR: Sunucu Sayısı

en: Insufficient privilege level to view domain information.
tr_TR: Alan bilgisini görüntülemek için yetersiz ayrıcalık seviyesi.

en: Insufficient privilege level to view group information.
tr_TR: Grup bilgisini göstermeye yetmeyen ayrıcalık seviyesi.

en: Insufficient privilege level to view project information.
tr_TR: Proje bilgisi görüntülemek için yetersiz ayrıcalık seviyesi.

en: Insufficient privilege level to view role information.
tr_TR: Rol bilgisini görüntülemek için yetersiz ayrıcalık seviyesi.

en: Insufficient privilege level to view user information.
tr_TR: Kullanıcı bilgisi göstermek için yetersiz ayrıcalık seviyesi.

en: Interface added
tr_TR: Arayüz eklendi

en: Interfaces
tr_TR: Arayüzler

en: Internal Binary
tr_TR: Dahili Çalıştırılabilir

en: Internal IP
tr_TR: Dahili IP

en: Internal Interface
tr_TR: Dahili Arayüz

en: Internal binary
tr_TR: Dahili ikilik

en: Invalid date format: Using today as default.
tr_TR: Geçersiz tarih biçimi: Varsayılan olarak bugün kullanılıyor.

en: Invalid format for routes : %s
tr_TR: Rotalar için geçersiz biçim: %s

en: Invalid time period. The end date should be more recent than the start date.
tr_TR: Geçersiz zaman aralığı. Bitiş tarihi başlangıç tarihinden daha yeni olmalıdır.

en: Invalid time period. You are requesting data from the future which may not exist.
tr_TR: Geçersiz zaman aralığı. İleri tarihten veri istiyorsunuz, bu var olmayabilir.

en: Items Per Page
tr_TR: Sayfa Başına Öğe

en: Java Opts
tr_TR: Java Seçenekleri

en: Job
tr_TR: İş

en: Job Binaries
tr_TR: İş İkilikleri

en: Job Binary Details
tr_TR: İş İkiliği Detayları

en: Job Execution Details
tr_TR: İş Çalıştırma Detayları

en: Job Execution ID
tr_TR: İş Çalıştırma ID'si

en: Job Guide
tr_TR: İş Rehberi

en: Job Template
tr_TR: İş Şablonu

en: Job Template Details
tr_TR: İş Şablon Ayrıntıları

en: Job Templates
tr_TR: İş Şablonları

en: Job Type
tr_TR: İş Türü

en: Job args
tr_TR: İş bağımsız değişkenleri

en: Job configs
tr_TR: İş yapılandırmaları

en: Job created
tr_TR: İş oluşturuldu

en: Job launched
tr_TR: İş başlatıldı

en: Job params
tr_TR: İş parametreleri

en: Job type chosen
tr_TR: İş türü seçildi

en: Jobs
tr_TR: İşler

en: Kernel
tr_TR: Çekirdek

en: Kernel ID
tr_TR: Kernel ID'si

en: Key
tr_TR: Anahtar

en: Key Pair
tr_TR: Anahtar Çifti

en: Key Pair Details
tr_TR: Anahtar Çiftinin Ayrıntıları

en: Key Pair Name
tr_TR: Anahtar Çifti İsmi

en: Key Pairs
tr_TR: Anahtar Çiftleri

en: Key Size (bits)
tr_TR: Anahtar Boyutu (bit)

en: Key pair name may only contain letters, numbers, underscores, spaces and hyphens.
tr_TR: Anahtar çifti ismi yalnızca harf, numara, alt çizgi, boşluk ve tire içerebilir.

en: Key pair to use for authentication.
tr_TR: Kimlik doğrulama için kullanılacak anahtar çifti.

en: Key-Value Pairs
tr_TR: Anahtar-Değer Çiftleri

en: Keypair
tr_TR: Anahtar çifti

[ctx: Current status of a Job]
en: Killed
tr_TR: Öldürüldü

[ctx: Current status of an Image]
en: Killed
tr_TR: Öldürüldü

en: LB Method
tr_TR: LB Yöntemi

en: LUKS Volume Snapshots
tr_TR: LUKS Mantıksal Sürücü Anlık Görüntüleri

en: LUKS Volumes
tr_TR: LUKS Mantıksal Sürücüleri

en: Language
tr_TR: Dil

en: Last 15 days
tr_TR: Son 15 gün

en: Last 30 days
tr_TR: Son 30 gün

[ctx: Time since the last update]
en: Last Updated
tr_TR: Son Güncelleme

en: Last day
tr_TR: Son gün

en: Last week
tr_TR: Son hafta

en: Last year
tr_TR: Bu yıl

en: Launch
tr_TR: Başlat

en: Launch Cluster
tr_TR: Küme Başlat

en: Launch Database
tr_TR: Veritabanı Başlat

en: Launch Instance
tr_TR: Sunucu Başlat

en: Launch Job | Launch Jobs
tr_TR[0]: İşleri Başlat

en: Launch On Existing Cluster
tr_TR: Mevcut Kümede Başlat

en: Launch On New Cluster
tr_TR: Yeni Kümede Başlat

en: Launch Stack
tr_TR: Yığını Başlat

en: Launch as Instance
tr_TR: Sunucu olarak Başlat

en: Launch instance in these security groups.
tr_TR: Sunucuyu bu güvenlik gruplarında başlat.

en: Launch instance with these networks
tr_TR: Bu ağlarla sunucu başlat

en: Launch instance with this policy profile
tr_TR: Bu ilke profilinde sunucu başlat

en: Launch instances in these security groups.
tr_TR: Bu güvenlik gruplarında sunucular oluştur.

en: Launch instances in this availability zone.
tr_TR: Bu kullanılabilir bölgede sunucular başlat.

en: Launched %(count)s named "%(name)s".
tr_TR: "%(name)s" isimli %(count)s başlatıldı.

en: Launched Cluster %s
tr_TR: Küme %s Başlatıldı

en: Launched Job | Launched Jobs
tr_TR[0]: İşler Başlatıldı

en: Launching multiple instances is only supported for images and instance snapshots.
tr_TR: Birden çok sunucu başlatma yalnızca imajlarda ve sunucu anlık görüntülerinde desteklenir.

[ctx: load balancing method]
en: Least Connections
tr_TR: En Az Bağlantı

en: Length of Injected File Path
tr_TR: İçeri Atılan Dosya Yolunun Uzunluğu

en: Libs
tr_TR: Kitaplıklar

en: Lifetime units
tr_TR: Ömür birimleri

en: Lifetime units for IKE keys
tr_TR: IKE anahtarları için ömür birimleri

en: Lifetime value
tr_TR: Ömür değeri

en: Lifetime value for IKE keys
tr_TR: IKE anahtarları için ömür değeri

en: Lifetime value for IKE keys
tr_TR: IKE anahtarları için ömür değeri

en: Live Migrate
tr_TR: Canlı Geçiş

en: Live Migrate Instance
tr_TR: Sunucu Canlı Geçişi

en: Load Balancer
tr_TR: Yük Dengeleyici

en: Load Balancer VIP %s
tr_TR: Yük Dengeleyici VIP %s

en: Load Balancers
tr_TR: Yük Dengeleyiciler

en: Load Balancing Method
tr_TR: Yük Dengeleme Metodu

en: Local
tr_TR: Yerel

en: Local Storage (total)
tr_TR: Yerel Depolama (toplam)

en: Local Storage (used)
tr_TR: Yerel Depolama (kullanılan)

en: Lock Instance | Lock Instances
tr_TR[0]: Sunucuları Kitle

en: Locked Instance | Locked Instances
tr_TR[0]: Sunucular Kitlendi

en: Log
tr_TR: Günlük

en: Log Lines Per Instance
tr_TR: Sunucu Başına Kayıt Satırları

en: Log length must be a nonnegative integer.
tr_TR: Kayıt uzunluğu negatif olmayan bir tam sayı olmalıdır.

en: MAC Learning State
tr_TR: MAC Öğrenme Durumu

en: Main Class
tr_TR: Ana Sınıf

en: Make Private
tr_TR: Özel Yap

en: Make Public
tr_TR: Genele Açık Yap

en: Manage
tr_TR: Yönet

en: Manage Attachments
tr_TR: Eklentileri Yönet

en: Manage Floating IP Associations
tr_TR: Değişken IP İlişkilendirilmelerini Yönet

en: Manage Hosts
tr_TR: İstemcileri Yönet

en: Manage Hosts Aggregate
tr_TR: İstemcilerin Takımını Düzenle

en: Manage Hosts within Aggregate
tr_TR: Takım içindeki İstemcileri Yönet

en: Manage Members
tr_TR: Üyeleri Yönet

en: Manage QoS Spec Association
tr_TR: QoS Özellik İlişkilerini Yönet

en: Manage Rules
tr_TR: Kuralları Yönet

en: Manage Security Group Rules: {{ security_group.name }} ({{ security_group.id }})
tr_TR: Güvenlik Grubu Rollerini Yönet: {{ security_group.name }} ({{ security_group.id }})

en: Manage Specs
tr_TR: Özellikleri Yönet

en: Manage Volume
tr_TR: Hacmi Yönet

en: Manage Volume Attachments
tr_TR: Mantıksal Sürücü Eklentilerini Yönet

en: Manage a Volume
tr_TR: Bir Hacmi Yönet

en: Management IP
tr_TR: Yönetim IP'si

en: Manual
tr_TR: Elle

en: Mapped Fixed IP Address
tr_TR: Sabit IP Adresi Haritalandı

en: Mapper
tr_TR: Map

en: Master Instance Name
tr_TR: Ana Sunucu Adı

en: Max Retries
tr_TR: Azami Yeniden Deneme

en: Max Retries (1~10)
tr_TR: Azami Yeniden Deneme (1~10)

en: Max. Size (MB)
tr_TR: Azami Boyut (MB)

en: Maximum Transmission Unit size for the connection
tr_TR: Bağlantı için Azami Aktarım Birimi boyutu

en: Maximum number of connections allowed for the VIP or '-1' if the limit is not set
tr_TR: VIP için azami bağlantı sayısı veya sınır ayarlanmamışsa '-1'

en: Member %s was successfully updated.
tr_TR: Üye %s başarıyla güncellendi.

en: Member Details
tr_TR: Üye Detayları

en: Member IP address must be specified
tr_TR: Üye IP adresi belirtilmelidir

en: Member Source
tr_TR: Üye Kaynağı

en: Member address
tr_TR: Üye adresi

en: Member(s)
tr_TR: Üye(ler)

en: Members
tr_TR: Üyeler

en: Memory MB Hours
tr_TR: Hafıza MB Saati

en: Message
tr_TR: İleti

en: Metadata
tr_TR: Üstveri

en: Metadata Definition File
tr_TR: Üst Veri Tanımlama Dosyası

en: Metadata Definitions
tr_TR: Metadata Tanımlamaları

en: Metadata Items
tr_TR: Üstveri maddeleri

en: Metadata successfully updated.
tr_TR: Metadata başarıyla güncellendi.

en: Meter
tr_TR: Ölçü

en: Migrate Host | Migrate Hosts
tr_TR[0]: İstemcileri Göç Ettir

en: Migrate Instance | Migrate Instances
tr_TR[0]: Sunucuları Göç Ettir

en: Migrated Host | Migrated Hosts
tr_TR[0]: İstemciler Göç Ettirildi

[ctx: Current status of an Instance]
en: Migrating
tr_TR: Göç ediliyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Migrating
tr_TR: Göç ediliyor

en: Migrating instances may cause some unrecoverable results.
tr_TR: Göç edilen sunucular geri dönderilemeyen sonuçlara sebep olabilir.

en: Migration Policy
tr_TR: Göç İlkesi

en: Min. Size (MB)
tr_TR: Asgari Boyut (MB)

en: Minimum Disk (GB)
tr_TR: Asgari Disk (GB)

en: Minimum RAM (MB)
tr_TR: Asgari RAM (MB)

en: Modified domain "%s".
tr_TR: Alan "%s" değiştirildi.

en: Modified flavor "%s".
tr_TR: "%s" niteliği değiştirildi.

en: Modified flavor information, but unable to modify flavor access.
tr_TR: Nitelik bilgisi güncellendi, ama nitelik erişimi değiştirilemiyor.

en: Modified instance "%s".
tr_TR: "%s" sunucusu değiştirildi.

en: Modified project "%s".
tr_TR: "%s" projesi düzenlendi.

en: Modified project information and members, but unable to modify project quotas.
tr_TR: Proje bilgisi ve üyeleri düzenlendi, ama proje kotaları güncellenemedi.

en: Modify Access
tr_TR: Erişimi Değiştir

en: Modify Consumer
tr_TR: Tüketiciyi Değiştir

en: Modify Groups
tr_TR: Grupları Değiştir

en: Modify Quotas
tr_TR: Kotaları Değiştir

en: Modify Usage Report Parameters
tr_TR: Kullanım Raporu Parametrelerini Değiştir

en: Monitor
tr_TR: İzleyici

en: Monitor Details
tr_TR: İzleyici Detayları

en: Monitor Type
tr_TR: İzleyici Türü

en: Monitors
tr_TR: İzleyiciler

en: Month to date
tr_TR: Aydan güne

en: Multicast IP Range
tr_TR: Multicast IP Aralığı

en: Multicast IPv4 range(e.g. 224.0.1.0-224.0.1.100)
tr_TR: Multicast IPv4 aralığı(örn. 224.0.1.0-224.0.1.100)

en: Must specify start of period
tr_TR: Dönemin başlangıcını belirtmelisiniz

en: Name
tr_TR: Ad

en: Name may only contain letters, numbers, underscores, periods and hyphens.
tr_TR: İsim sadece harf, sayı, altçizgi, nokta ve tire'den oluşabilir.

en: Name must start with a letter and may only contain letters, numbers, underscores, periods and hyphens.
tr_TR: İsim bir harfle başlamalı ve yalnızca harf, numaralar, alt çizgiler, nokta ve tireler içermelidir.

en: Name of the stack to create.
tr_TR: Oluşturulacak yığının ismi.

en: Name or other identifier for existing volume
tr_TR: Mevcut mantıksal sürücü için isim veya başka bir tanımlayıcı

en: Name: %(name)s ID: %(uuid)s
tr_TR: İsim: %(name)s ID: %(uuid)s

en: Namespace %s has been created.
tr_TR: İsim uzayı %s oluşturuldu.

en: Namespace Definition Source
tr_TR: İsim Alanı Tanımlama Kaynağı

en: Namespace Details: {{ namespace.namespace }}
tr_TR: İsim Alanı Ayrıntıları: {{ namespace.namespace }}

en: Namespace JSON
tr_TR: İsim Alanı JSON

en: Namespace Overview
tr_TR: İsim Uzayı Genel Bakış

en: Namespaces
tr_TR: İsim Uzayları

en: Native VXLAN
tr_TR: Doğal VXLAN

en: Network
tr_TR: Ağ

en: Network "%s" was successfully created.
tr_TR: Ağ "%s" başarıyla oluşturuldu.

en: Network %s was successfully created.
tr_TR: Ağ %s başarıyla oluşturuldu.

en: Network %s was successfully updated.
tr_TR: Ağ %s başarıyla değiştirildi.

en: Network Address
tr_TR: Ağ Adresi

en: Network Address and IP version are inconsistent.
tr_TR: Ağ Adresi ve IP sürümü tutarlı değil.

en: Network Agents
tr_TR: Ağ ajanları

en: Network Details: {{ network.name }}
tr_TR: Ağ Ayrıntıları: {{ network.name }}

en: Network ID
tr_TR: Ağ ID'si

en: Network Name
tr_TR: Ağ Adı

en: Network Profile
tr_TR: Ağ Profili

en: Network Profile %s was successfully created.
tr_TR: Ağ Profili %s başarıyla oluşturuldu.

en: Network Profile %s was successfully updated.
tr_TR: Ağ Profili %s başarıyla güncellendi.

en: Network Profiles could not be retrieved.
tr_TR: Ağ profilleri alınamadı.

en: Network Topology
tr_TR: Ağ Topolojisi

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24)
tr_TR: CIDR biçiminde ağ adresi (örn. 192.168.0.0/24)

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)
tr_TR: CIDR biçiminde ağ adresi (örn. 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)

en: Network list can not be retrieved.
tr_TR: Ağ listesi alınamadı.

en: Networking
tr_TR: Ağ

[ctx: Task status of an Instance]
en: Networking
tr_TR: Ağ

en: Networks
tr_TR: Ağlar

en: Neutron Management Network
tr_TR: Neutron Yönetim Ağı

en: Never
tr_TR: Asla

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: New
tr_TR: Yen

en: New DHCP Agent
tr_TR: Yeni DHCP Ajanı

en: New Flavor
tr_TR: Yeni Nitelik

en: New Host
tr_TR: Yeni İstemci

en: New Size (GB)
tr_TR: Yeni Boyut (GB)

en: New password
tr_TR: Yeni parola

en: New size for volume must be greater than current size.
tr_TR: Mantıksal sürücünün yeni boyutu mevcut boyuttan büyük olmalı.

en: New size must be greater than current size.
tr_TR: Yeni boyut mevcut boyuttan büyük olmalıdır.

en: Next
tr_TR: İleri

en: Next Hop
tr_TR: Sonraki Nokta

en: Next Hops
tr_TR: Sonraki Hops

en: No
tr_TR: Hayır

en: No Host selected.
tr_TR: Hiçbir istemci seçilmedi.

en: No Hosts found.
tr_TR: İstemci bulunamadı.

en: No Images Available
tr_TR: Kullanılabilir İmaj Yok

en: No Ports available
tr_TR: Kullanılabilir Bağlantı Noktası Yok

en: No Session Persistence
tr_TR: Oturum Kalıcılığı Yok

[ctx: Power state of an Instance]
en: No State
tr_TR: Durum Yok

en: No Templates Available
tr_TR: Kullanılabilir Şablon Yok

en: No availability zone specified
tr_TR: Kullanılabilir bölge belirtilmedi

en: No availability zones found
tr_TR: Kullanılabilir bölge bulunamadı

en: No available console found.
tr_TR: Kullanılabilir konsol bulunamadı.

en: No available projects
tr_TR: Uygun proje yok

en: No backups available
tr_TR: Kullanılabilir yedek yok

en: No flavors available
tr_TR: Kullanılabilir nitelik yok

en: No floating IP addresses allocated
tr_TR: Ayrılmış değişken IP adresi yok

en: No floating IP pools available
tr_TR: Uygun değişken IP havuzu yok

en: No floating IPs to disassociate.
tr_TR: İlişkisi kesilecek değişken IP yok.

en: No groups found.
tr_TR: Hiç bir grup bulunamadı.

en: No groups.
tr_TR: Grup yok.

en: No host selected.
tr_TR: Hiçbir istemci seçilmedi.

en: No hosts found.
tr_TR: İstemci bulunamadı.

en: No images available
tr_TR: Kullanılabilir imaj yok

en: No images available.
tr_TR: Kullanılabilir imaj yok.

en: No input was provided for the namespace content.
tr_TR: İsim uzayı içeriği için herhangi bir girdi sağlanmamış.

en: No instances available
tr_TR: Uygun sunucu yok

en: No key pairs available
tr_TR: Kullanılabilir anahtar çifti yok

en: No keypair
tr_TR: Anahtar çifti yok

en: No networks available
tr_TR: Kullanılabilir ağ yok

en: No new QoS spec available
tr_TR: Kullanılabilir yeni QoS özelliği yok

en: No options specified
tr_TR: Belirtilen seçenek yok

en: No other agents available.
tr_TR: Başka kullanılabilir ajan yok.

en: No other hosts available
tr_TR: Kullanılabilir başka istemci yok

en: No other hosts available.
tr_TR: Uygun başka istemci yok.

en: No other volume types available
tr_TR: Kullanılabilir başka mantıksal sürücü türü yok

en: No ports available
tr_TR: Uygun port yok

en: No projects found.
tr_TR: Hiç proje bulunamadı.

en: No projects selected. All projects can use the flavor.
tr_TR: Hiçbir proje seçilmedi. Tüm projeler niteliği kullanabilir.

en: No provider is available
tr_TR: Kullanılabilir sağlayıcı yok

en: No security groups available
tr_TR: Hiç güvenlik grubu uygun değil

en: No security groups enabled.
tr_TR: Etkin güvenlik grubu yok.

en: No security groups found.
tr_TR: Güvenlik grubu bulanamadı.

en: No servers available. To add a member, you need at least one running instance.
tr_TR: Kullanılabilir sunucu yok. Bir üye eklemek için, en az bir tane çalışan sunucuya ihtiyacınız var.

en: No session persistence
tr_TR: Oturum kalıcılığı yok

en: No snapshots available
tr_TR: Kullanılabilir anlık görüntü yok

en: No source, empty volume
tr_TR: Kaynak yok, mantıksal sürücü boş

en: No subnets available
tr_TR: Kullanılabilir alt ağ yok

en: No users found.
tr_TR: Hiç kullanıcı bulunamadı.

en: No users.
tr_TR: Kullanıcı yok.

en: No volume snapshots available
tr_TR: Kullanılabilir mantıksal sürücü anlık görüntüsü yok

en: No volume type
tr_TR: Mantıksal sürücü türü yok

en: No volumes available
tr_TR: Kullanılabilir mantıksal sürücü yok

en: Node Group Template %s updated
tr_TR: Düğüm Grup Şablonu "%s" güncellendi

en: Node Group Template Details
tr_TR: Düğüm Grubu Şablonu Detayları

en: Node Group Template copy %s created
tr_TR: Düğüm Grubu Şablonu kopya %s oluşturuldu

en: Node Group Templates
tr_TR: Düğüm Grup Şablonları

en: Node Groups
tr_TR: Düğüm Grupları

en: Node Processes
tr_TR: Düğüm Süreçleri

en: Node group cluster
tr_TR: Düğüm grup kümesi

en: Non-Members
tr_TR: Üye Olmayanlar

en: None
tr_TR: Yok

[ctx: Task status of an Instance]
en: None
tr_TR: Yok

en: None (removes spec)
tr_TR: Hiçbiri (özelliği siler)

en: Not Assigned
tr_TR: Atanmamış

en: Not Found
tr_TR: Bulunamadı

en: Not available
tr_TR: N/A

en: Number of API requests against swift
tr_TR: Swift'e karşı talep edilmiş API sayısı

en: Number of VCPUs
tr_TR: VCPU sayısı

en: Number of containers
tr_TR: Kap sayısı

en: Number of image deletions
tr_TR: İmaj silmelerinin sayısı

en: Number of image updates
tr_TR: İmaj güncellemelerinin sayısı

en: Number of image uploads
tr_TR: İmaj yüklemelerinin sayısı

en: Number of incoming bytes
tr_TR: Gelen byte sayısı

en: Number of incoming bytes on the network for a VM interface
tr_TR: VM adaptörü için networkten gelen byte sayısı

en: Number of incoming packets for a VM interface
tr_TR: VM adaptörü için networkten gelen paket sayısı

en: Number of instances to launch.
tr_TR: Başlatılacak sunucu sayısı.

en: Number of items to show per page (applies to the pages that have API supported pagination)
tr_TR: Sayfa başına gösterilecek öğe sayısı (API destekli sayfalamaya sahip sayfalara uygulanır)

en: Number of log lines to be shown per instance
tr_TR: Sunucu başına gösterilecek kayıt satırları sayısı

en: Number of objects
tr_TR: Obje sayısı

en: Number of outgoing bytes
tr_TR: Giden byte sayısı

en: Number of outgoing bytes on the network for a VM interface
tr_TR: VM adaptörü için networkten giden byte sayısı

en: Number of outgoing packets for a VM interface
tr_TR: VM adaptörü için networkten giden paket sayısı

en: Number of permissible failures before changing the status of member to inactive
tr_TR: Üyenin durumunu etkin değil olarak değiştirmeden önce izin verilen başarısız kontrol sayısı

en: Number of read requests
tr_TR: Okuma talepleri miktarı

en: Number of write requests
tr_TR: Yazma talepleri miktarı

en: OR Copy/Paste your Private Key
tr_TR: VEYA Gizli Anahtarınızı Kopyalayıp/Yapıştırın

en: OVA - Open Virtual Appliance
tr_TR: OVA - Açık Sanal Tertibat

en: Object Details
tr_TR: Nesne Detayları

en: Object Name
tr_TR: Nesne İsmi

en: Object Store
tr_TR: Nesne Deposu

en: Object was successfully updated.
tr_TR: Nesne başarıyla güncellendi.

en: Object was successfully uploaded.
tr_TR: Nesne başarıyla yüklendi.

en: Objects
tr_TR: Nesneler

en: Old Flavor
tr_TR: Eski Nitelik

en: On Demand
tr_TR: İstenildiğinde

en: Once a floating IP is released, there is no guarantee the same IP can be allocated again.
tr_TR: Bir değişken IP adresi bırakıldığında tekrar onun alınacağının garantisi yoktur.

en: Open Port
tr_TR: Bağlantı Noktasını Aç

en: OpenStack Flavor
tr_TR: OpenStack Niteliği

en: Optional Backup Description
tr_TR: İsteğe Bağlı Yedek Tanımı

en: Optional Parameters
tr_TR: İsteğe Bağlı Parametreler

en: Optional parent backup
tr_TR: İsteğe bağlı üst yedek

en: Optional: Next Hop Addresses (comma delimited)
tr_TR: İsteğe bağlı: Sonraki Nokta Adresi (virgülle ayrılmış)

en: Orchestration
tr_TR: Orkestrasyon

en: Orchestration Services
tr_TR: Planlama Servisleri

en: Orchestration service is disabled.
tr_TR: Planlama servisi kapalı.

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Other Protocol
tr_TR: Diğer İletişim Kuralı

en: Output
tr_TR: Çıktı

en: Overview
tr_TR: Önizleme

en: Page Not Found
tr_TR: Sayfa Bulunamadı

en: Parent Backup
tr_TR: Üst Yedek

en: Password
tr_TR: Parola

[ctx: Current status of an Instance]
en: Password
tr_TR: Şifre

en: Password changed. Please log in again to continue.
tr_TR: Şifre değiştirildi. Devam etmek için lütfen giriş yapın.

en: Password changed. Please log in to continue.
tr_TR: Parola değiştirildi. Lütfen devam etmek için oturum açın.

en: Password for user "%s"
tr_TR: "%s" kullanıcısı için parola

en: Passwords do not match.
tr_TR: Parolalar eşleşmiyor.

[ctx: Swift pseudo folder path]
en: Path
tr_TR: Yol

[ctx: Action log of an instance]
en: Pause
tr_TR: Durdur

en: Pause Instance | Pause Instances
tr_TR[0]: Sunucuları Durdur

[ctx: Current status of an Instance]
en: Paused
tr_TR: Durduruldu

[ctx: Power state of an Instance]
en: Paused
tr_TR: Durduruldu

en: Paused Instance | Paused Instances
tr_TR[0]: Sunucular Durduruldu

[ctx: Task status of an Instance]
en: Pausing
tr_TR: Durduruluyor

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 Address or FQDN
tr_TR: Eş geçit açık IPv4/IPv6 Adresi veya FQDN

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 address or FQDN for the VPN Connection
tr_TR: VPN Bağlantısı için eş geçit açık IPv4/IPv6 Adresi veya FQDN

en: Peer router identity for authentication (Peer ID)
tr_TR: Kimlik doğrulama için eş yönlendirici kimliği (Eş ID)

en: Peer router identity for authentication. Can be IPv4/IPv6 address, e-mail, key ID, or FQDN
tr_TR: Kimlik doğrulama için eş yönlendirici kimliği. IPv4/IPv6 adresi, e-posta, anahtar ID'si, veya FQDN olabilir

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Pending Create
tr_TR: Oluşturma Beklemede

[ctx: Current status of a Pool]
en: Pending Create
tr_TR: Oluşturma Beklemede

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Pending Create
tr_TR: Oluşturma Beklemede

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Pending Delete
tr_TR: Silme Beklemede

[ctx: Current status of a Pool]
en: Pending Delete
tr_TR: Silme Beklemede

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Pending Delete
tr_TR: Silme Beklemede

[ctx: Current status of an Image]
en: Pending Delete
tr_TR: Silme Beklemede

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Pending Update
tr_TR: Güncelleme Beklemede

[ctx: Current status of a Pool]
en: Pending Update
tr_TR: Güncelleme Beklemede

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Pending Update
tr_TR: Güncelleme Beklemede

en: Perfect Forward Secrecy
tr_TR: Mükemmel İleri Gizlilik

en: Period
tr_TR: Periyod

en: Permit
tr_TR: İzin Ver

en: Persist cluster after job exit
tr_TR: İş bitiminde küme kalsın

en: Physical Network
tr_TR: Fiziksel Ağ

en: Physical Network Name
tr_TR: Fiziksel Ağ Adı

en: Please choose a HTTP method
tr_TR: Lütfen bir HTTP metodu seçin

en: Please enter a single value (e.g. 200), a list of values (e.g. 200, 202), or range of values (e.g. 200-204)
tr_TR: Lütfen tekli bir değer (örn. 200), değer listesi (örn. 200, 202), veya değer aralığı (örn. 200-204) girin

en: Please specify a %s using only one source method.
tr_TR: Lütfen yalnızca bir kaynak metodu kullanarak %s belirtin.

en: Please specify an URL
tr_TR: Bir URL belirtin

en: Please try again later [Error: %s].
tr_TR: Lütfen daha sonra tekrar deneyin [Hata: %s].

en: Plugin
tr_TR: Eklenti

en: Plugin Name
tr_TR: Eklenti İsmi

en: Plugin name
tr_TR: Eklenti ismi

en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

en: Policies
tr_TR: İlkeler

en: Policy
tr_TR: İlke

en: Policy %s was successfully updated.
tr_TR: %s ilkesi başarıyla güncellendi.

en: Policy Profile
tr_TR: İlke Profili

en: Policy Profiles
tr_TR: İlke Profilleri

en: Pool
tr_TR: Havuz

en: Pool %s was successfully updated.
tr_TR: %s havuzu başarıyla güncellendi.

en: Pool Details
tr_TR: Havuz Detayları

en: Pools
tr_TR: Havuzlar

en: Port
tr_TR: Bağlantı noktası

en: Port %s was successfully created.
tr_TR: %s portu oluşturuldu.

en: Port %s was successfully updated.
tr_TR: %s portu başarıyla güncellendi.

en: Port Details
tr_TR: Bağlantı Noktası Ayrıntıları

en: Port Range
tr_TR: Bağlantı Noktası Aralığı

en: Port list can not be retrieved.
tr_TR: Port listesi alınamadı.

en: Port to be associated
tr_TR: Bağlanacak bağlantı noktası

en: Ports
tr_TR: Portlar

en: Post-Creation
tr_TR: Oluşturma-Sonrası

en: Power State
tr_TR: Güç Durumu

en: Power consumption
tr_TR: Güç tüketimi

[ctx: Task status of an Instance]
en: Powering Off
tr_TR: Güç Kapatılıyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Powering On
tr_TR: Açılıyor

en: Pre-Shared Key (PSK) string
tr_TR: Öncede Paylaşılmış Anahtar (PSK) karakter dizisi

[ctx: Task status of an Instance]
en: Preparing Resize or Migrate
tr_TR: Yeniden Boyutlama veya Göç için Hazırlanılıyor

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Preview Stack
tr_TR: Yığını Ön İzle

en: Preview Stack Details
tr_TR: Yığın Detaylarını Önizle

en: Preview Stack Parameters
tr_TR: Yığın Parametrelerini Önizleyin

en: Preview Template
tr_TR: Şablon Önizlemesi

en: Primary Project
tr_TR: Birincil Proje

en: Private
tr_TR: Gizli

en: Private Key File
tr_TR: Gizli Anahtar Dosyası

en: Processes
tr_TR: Süreçler

en: Processes to be launched in node group
tr_TR: Düğüm grubunda başlatılacak süreçler

en: Project
tr_TR: Proje

en: Project & User
tr_TR: Proje & Kullanıcı

en: Project =
tr_TR: Proje =

en: Project Details: %s
tr_TR: Proje Ayrıntıları: %s

en: Project Groups
tr_TR: Proje Grupları

en: Project ID
tr_TR: Proje ID

en: Project Information
tr_TR: Proje Bilgisi

en: Project Members
tr_TR: Proje Üyeleri

en: Project Name
tr_TR: Proje Adı

en: Project Usage
tr_TR: Proje Kullanım

en: Project name is already in use. Please use a different name.
tr_TR: Proje ismi zaten kullanımda. Lütfen başka bir isim kullanın.

en: Projects
tr_TR: Projeler

en: Projects could not be retrieved.
tr_TR: Projeler alınamadı

en: Projects:
tr_TR: Projeler:

en: Protected
tr_TR: Korumalı

en: Protocol
tr_TR: İletişim Kuralı

en: Protocol Port
tr_TR: Sağlayıcı Bağlantı Noktası

en: Protocol for the firewall rule
tr_TR: Güvenlik duvarı kuralı için iletişim kuralı

en: Provider
tr_TR: Sağlayıcı

en: Provider Network Type
tr_TR: Sağlayıcı Ağ Türü

en: Provider for Load Balancer is not supported
tr_TR: Yük Dengeleyici için sağlayıcı desteklenmiyor

en: Proxy Gateway
tr_TR: Vekil Geçit

en: Pseudo-folder Name
tr_TR: Sahte-dizin İsmi

en: Pseudo-folder was successfully created.
tr_TR: Sahte-dizin başarıyla oluşturuldu.

en: Public
tr_TR: Ortak

en: QCOW2 - QEMU Emulator
tr_TR: QEMU Emülatör

en: QoS Spec Consumer
tr_TR: QoS Özelliği Tüketicisi

en: QoS Spec consumer value must be different than the current consumer value.
tr_TR: QoS Özelliği tüketici değeri mevcut tüketici değerinden farklı olmalı.

en: QoS Spec to be associated
tr_TR: İlişkilendirilecek QoS Özelliği

en: QoS Spec: {{ qos_spec_name }}
tr_TR: QoS Özelliği: {{ qos_spec_name }}

en: QoS Specs
tr_TR: QoS Özellikleri

[ctx: Current status of an Image]
en: Queued
tr_TR: Kuyrukta

en: Quota
tr_TR: Kota

en: Quota Name
tr_TR: Kota Adı

en: Quota exceeded for resource router.
tr_TR: Kaynak yönlendirici için kota aşıldı.

en: Quota value(s) cannot be less than the current usage value(s): %s.
tr_TR: Kota değer(ler)i mevcut kullanım değer(ler)inden küçük olamaz: %s.

en: Quotas
tr_TR: Kotalar

en: RAM (total)
tr_TR: RAM (toplam)

en: RAM (used)
tr_TR: RAM (kullanılan)

en: RAM(Available: %(avail)s, Requested: %(req)s)
tr_TR: RAM(Kullanılabilir: %(avail)s, İstenen: %(req)s)

en: Ramdisk ID
tr_TR: Ramdisk ID'si

en: Reason
tr_TR: Sebep

[ctx: Action log of an instance]
en: Reboot
tr_TR: Yeniden Başlat

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Reboot
tr_TR: Yeniden Başlat

[ctx: Current status of an Instance]
en: Reboot
tr_TR: Yeniden Başlat

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Pending
tr_TR: Yeniden Başlatma Beklemede

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Pending Hard
tr_TR: Yeniden Başlatma Beklemede Katı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Started
tr_TR: Yeniden Başlatma Başladı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Started Hard
tr_TR: Yeniden Başlatma Başlatıldı Katı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebooting
tr_TR: Yeniden başlatılıyo

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebooting Hard
tr_TR: Katı Yeniden Başlatılıyor

[ctx: Action log of an instance]
en: Rebuild
tr_TR: Yeniden inşa et

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rebuild
tr_TR: Yeniden inşa et

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuild Block Device Mapping
tr_TR: Blok Aygıt Haritası Yeniden İnşa Ediliyor

en: Rebuild Instance
tr_TR: Sunucuyu Yeniden İnşa Et

en: Rebuild Password
tr_TR: Parolayı Tekrar İnşa Et

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuild Spawning
tr_TR: Yeniden İnşa Başlatılıyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuilding
tr_TR: Yeniden İnşa Ediliyor

en: Rebuilding instance %s.
tr_TR: Sunucu %s tekrar inşa ediliyor.

en: Reducer
tr_TR: Reduce

en: Regions:
tr_TR: Bölgeler:

en: Register Image
tr_TR: İmaj Kaydet

en: Relative part of requests this pool member serves compared to others
tr_TR: Bu havuz üyesinin diğerlerine kıyasla istekleri sunma ilişkisi

en: Relative part of requests this pool member serves compared to others. 
    The same weight will be applied to all the selected members and can be modified later. Weight must be in the range 1 to 256.
tr_TR: Bu havuz üyesinin diğerlerine kıyasla sunduğu istek oranı.
    Aynı ağırlık seçili tüm üyelere uygulanır ve daha sonra değiştirilebilir. Ağırlık 1 ve 256 aralığında olmalıdır.

en: Relaunch On Existing Cluster
tr_TR: Mevcut Kümede Tekrar Başlat

en: Relaunch On New Cluster
tr_TR: Yeni Kümede Tekrar Başlat

en: Release Floating IP | Release Floating IPs
tr_TR[0]: Değişken IP'leri Serbest Bırak

en: Released Floating IP | Released Floating IPs
tr_TR[0]: Değişken IP'ler Serbest Bırakıldı

en: Remote
tr_TR: Uzak

en: Remote IP Prefix
tr_TR: Uzak IP Ön Eki

en: Remote Security Group
tr_TR: Uzak Güvenlik Grubu

en: Remote peer subnet(s)
tr_TR: Uzak eş alt ağ(lar)ı

en: Remote peer subnet(s) address(es) with mask(s) in CIDR format separated with commas if needed (e.g. 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)
tr_TR: Gerekliyse virgülle ayrılmış CIDR biçiminde maskeli uzak eş alt ağ(lar)ı adres(ler)i

en: Remove Router
tr_TR: Yönlendirici Kaldır

en: Remove Router from Firewall
tr_TR: Güvenlik Duvarından Yönlendiriciyi Kaldır

en: Remove Rule
tr_TR: Kural Kaldır

en: Remove Rule from Policy
tr_TR: İlkeden Kural Çıkarın

en: Remove User | Remove Users
tr_TR[0]: Kullanıcıları Kaldır

en: Removed User | Removed Users
tr_TR[0]: Kullanıcılar Kaldırıldı

en: Replica Detached | Replicas Detached
tr_TR[0]: Kopyalar Ayrıldı

en: Replicate from Instance
tr_TR: Sunucudan Çoğalt

en: Request ID
tr_TR: İstek ID'si

en: Requested snapshot would exceed the allowed quota.
tr_TR: İstenen anlık görüntü izin verilen kotayı aşardı.

en: Required for APP_COOKIE persistence; Ignored otherwise.
tr_TR: APP_COOKIE kalıcılığı için gereklidir; Aksi halde göz ardı edilir.

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rescue
tr_TR: Kurtar

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rescuing
tr_TR: Kurtarılıyor

en: Resize
tr_TR: Yeniden boyutlandır

[ctx: Action log of an instance]
en: Resize
tr_TR: Yeniden boyutlandır

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Resize
tr_TR: Yeniden boyutlandır

en: Resize Database Instance
tr_TR: Veritabanı Sunucusunu Yeniden Boyutlandır

en: Resize Database Volume
tr_TR: Veritabanı Mantıksal Sürücüsünü Yeniden Boyutlandır

en: Resize Instance
tr_TR: Sunucuyu Yeniden Boyutlandır

en: Resize Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücüyü Yeniden Boyutlandır

[ctx: Current status of an Instance]
en: Resize/Migrate
tr_TR: Yeniden boyutlandır/Göç ettir

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resized or Migrated
tr_TR: Yeniden Boyutlandı ya da Göç Edildi

en: Resizing instance "%s"
tr_TR: "%s" sunucusu yeniden boyutlanıyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resizing or Migrating
tr_TR: Yeniden Boyutlanıyor veya Göç Ediliyor

en: Resizing volume "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücü "%s" yeniden boyutlanıyor

en: Resource
tr_TR: Kaynak

en: Resource Details: {{ resource.resource_name }}
tr_TR: Kaynak Ayrıntıları: {{ resource.resource_name }}

en: Resource Type Details
tr_TR: Kaynak Türü Ayrıntıları

en: Resource Types
tr_TR: Kaynak Türleri

en: Resource Usage
tr_TR: Kaynak Kullanımı

en: Resource types updated for namespace %s.
tr_TR: İsim uzayı %s için kaynak türleri güncellendi.

en: Resources
tr_TR: Kaynaklar

en: Resources Usage Overview
tr_TR: Kaynak Kullanım Önizleme

en: Restart Instance | Restart Instances
tr_TR[0]: Sunucuları Yeniden Başlat

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Restart Required
tr_TR: Yeniden Başlatma Gerekiyor

en: Restarted Instance | Restarted Instances
tr_TR[0]: Sunucular Yeniden Başlatıldı

en: Restarted instances will lose any data not saved in persistent storage.
tr_TR: Yeniden başlatılan sunucular kalıcı depolamaya kaydedilmeyen veriyi kaybedecek.

en: Restore Backup
tr_TR: Yedeği Geri Yükle

en: Restore Backup to Volume
tr_TR: Yedeği Mantıksal Sürücüye Geri Yükle

en: Restore Volume Backup
tr_TR: Mantıksal Sürücü Yedeğini Geri Yükle

en: Restore a Volume Backup
tr_TR: Mantıksal Sürücü Yedeğini Geri Yükle

en: Restore from Backup
tr_TR: Yedekten Geri Yükle

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Restoring
tr_TR: Geri yükleniyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Restoring
tr_TR: Geri yükleniyor

[ctx: Current status of a Volume]
en: Restoring Backup
tr_TR: Yedek Geri Yükleniyor

[ctx: Action log of an instance]
en: Resume
tr_TR: Sürdü

[ctx: current status of stack]
en: Resume Complete
tr_TR: Sürdürme Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Resume Failed
tr_TR: Sürdürme Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Resume In Progress
tr_TR: Sürdürme Sürüyor

en: Resume Instance | Resume Instances
tr_TR[0]: Sunucuları Sürdür

en: Resume Stack | Resume Stacks
tr_TR[0]: Yığınları Sürdü

en: Resumed Instance | Resumed Instances
tr_TR[0]: Sunucular Sürdürüldü

en: Resumed Stack | Resumed Stacks
tr_TR[0]: Yığınlar Sürdürüldü

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resuming
tr_TR: Devam ediliyo

en: Retrieve Instance Password
tr_TR: Sunucu Parolası Alınamıyor

en: Retrieve Password
tr_TR: Parolayı Al

en: Revert Resize/Migrate
tr_TR: Yeniden Boyutlama/Geçirmeyi Geri Al

[ctx: Current status of an Instance]
en: Revert Resize/Migrate
tr_TR: Yeniden Boyutlama/Göç'ü Geri Al

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reverting Resize or Migrate
tr_TR: Yeniden Boyutlama veya Göç Geri Alınıyor

en: Role
tr_TR: Rol

en: Role ID
tr_TR: Rol ID

en: Role Name
tr_TR: Rol Adı

en: Role created successfully.
tr_TR: Rol başarıyla oluşturuldu.

en: Role updated successfully.
tr_TR: Rol başarıyla güncellendi.

en: Roles
tr_TR: Roller

[ctx: current status of stack]
en: Rollback Complete
tr_TR: Geri Alma Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Rollback Failed
tr_TR: Geri Alma Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Rollback In Progress
tr_TR: Geri Alma Sürüyor

en: Rollback On Failure
tr_TR: Başarısızlık Durumunda Geri Dön

en: Root Disk (GB)
tr_TR: Kök Disk (GB)

en: Router
tr_TR: Yönlendirici

en: Router %s was successfully created.
tr_TR: Yönlendirici %s başarıyla oluşturuldu.

en: Router %s was successfully updated.
tr_TR: Yönlendirici %s başarıyla güncellendi.

en: Router Details
tr_TR: Router Ayrıntıları

en: Router ID
tr_TR: Yönlendirici ID'si

en: Router Name
tr_TR: Yönlendirici İsmi

en: Router Rules
tr_TR: Router Kuralları

en: Router Rules Grid
tr_TR: Yönlendirici Kuralları Izgarası

en: Router Type
tr_TR: Yönlendirici Türü

en: Router rule added
tr_TR: Yönlendirici kuralı eklendi

en: Router(s)  was successfully removed from firewall %(firewall)s.
tr_TR: Yönlendiriciler %(firewall)s güvenlik duvarından başarıyla kaldırıldı.

en: Router(s) was/were successfully added to firewall %(firewall)s.
tr_TR: Yönlendiriciler %(firewall)s güvenlik duvarına başarıyla eklendi.

en: Rule
tr_TR: Kural

en: Rule %(rule)s was successfully inserted to policy %(policy)s.
tr_TR: Kural %(rule)s başarıyla %(policy)s ilkesine eklendi.

en: Rule %(rule)s was successfully removed from policy %(policy)s.
tr_TR: %(rule)s kuralı başarıyla %(policy)s ilkesinden çıkarıldı.

en: Rule %s was successfully updated.
tr_TR: %s kuralı başarıyla güncellendi.

en: Rules
tr_TR: Kurallar

en: Run HBase EDP Jobs with common HBase library on HDFS
tr_TR: HBase EDP İşlerini HDFS üzerinde yaygın HBASE kitaplığı ile çalıştır

[ctx: Power state of an Instance]
en: Running
tr_TR: Çalışıyor

en: Running Instance Migration Type
tr_TR: Çalışan Sunucu Göç Türü

en: SLAAC: Address discovered from OpenStack Router
tr_TR: SLAAC: OpenStack Yönlendiricisinden alınan adres

en: Sahara will use instances of this node group to access other cluster instances.
tr_TR: Sahara diğer küme sunucularına erişmek için bu düğüm grubundaki sunucuları kullanacak.

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Saved extra spec "%s".
tr_TR: Ekstra özellik "%s" kaydedildi.

en: Saved spec "%s".
tr_TR: "%s" özelliği kaydedildi.

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Saving
tr_TR: Kaydediliyor

[ctx: Current status of an Image]
en: Saving
tr_TR: Kaydediliyor

en: Scale
tr_TR: Ölçekle

en: Scale Cluster
tr_TR: Kümeyi Ölçekle

en: Scale cluster operation failed
tr_TR: Küme ölçekleme işlemi başarısız

en: Scaled cluster successfully started.
tr_TR: Ölçeklenmiş küme başarıyla başlatıldı.

en: Scheduled backup "%(name)s".
tr_TR: "%(name)s" yedeği zamanlandı.

en: Scheduled deletion of %(data_type)s
tr_TR: %(data_type)s silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of Firewall | Scheduled deletion of Firewalls
tr_TR[0]: Güvenlik duvarlarının silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of IKE Policy | Scheduled deletion of IKE Policies
tr_TR[0]: IKE İlkelerinin silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of IPSec Policy | Scheduled deletion of IPSec Policies
tr_TR[0]: IPSec İlkelerinin silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of IPSec Site Connection | Scheduled deletion of IPSec Site Connections
tr_TR[0]: IPSec Site Bağlantılarının silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of Member | Scheduled deletion of Members
tr_TR[0]: Üyelerin silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of Monitor | Scheduled deletion of Monitors
tr_TR[0]: İzleyicilerin silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of Policy | Scheduled deletion of Policies
tr_TR[0]: İlkelerin silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of Pool | Scheduled deletion of Pools
tr_TR[0]: Havuzların silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of Rule | Scheduled deletion of Rules
tr_TR[0]: Kuralların silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of VIP | Scheduled deletion of VIPs
tr_TR[0]: VIP'lerin silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of VPN Service | Scheduled deletion of VPN Services
tr_TR[0]: VPN Servislerinin silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of Volume | Scheduled deletion of Volumes
tr_TR[0]: Mantıksal Sürücülerin silinmesi zamanlandı

en: Scheduled deletion of Volume Snapshot | Scheduled deletion of Volume Snapshots
tr_TR[0]: Mantıksal Sürücü Anlık Görüntülerinin Silinmesi Zamanlandı

en: Scheduled migration (pending confirmation) of Instance | Scheduled migration (pending confirmation) of Instances
tr_TR[0]: Sunucuların göçü (doğrulama bekleniyor) zamanlandı

en: Scheduled resize of instance "%s".
tr_TR: "%s" sunucusunun yeniden boyutlandırılması zamanlandı.

en: Scheduled termination of Instance | Scheduled termination of Instances
tr_TR[0]: Sunucuların sonlandırılması zamanlandı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Scheduling
tr_TR: Zamanlanıyor

en: Script Data
tr_TR: Betik Verisi

en: Script File
tr_TR: Betik Dosyası

en: Script name
tr_TR: Betik ismi

en: Script text
tr_TR: Betik metni

en: Security
tr_TR: Güvenlik

en: Security Group
tr_TR: Güvenlik Grubu

en: Security Group Rules
tr_TR: Güvenlik Grup Rolleri

en: Security Groups
tr_TR: Güvenlik Grupları

en: Segment Range
tr_TR: Dilim Aralığı

en: Segment Type
tr_TR: Dilim Türü

en: Segmentation ID
tr_TR: Bölünme ID'si

en: Select Flavor
tr_TR: Nitelik Seçin

en: Select IKE Policy
tr_TR: IKE İlkesi Seçin

en: Select IPSec Policy
tr_TR: IPSec İlkesi Seçin

en: Select Image
tr_TR: İmaj Seçin

en: Select Instance Snapshot
tr_TR: Sunucu Anlık Görüntüsü Seçin

en: Select Network
tr_TR: Ağ Seç

en: Select Port
tr_TR: Bağlantı Noktası Seçin

en: Select Script Source
tr_TR: Betik Kaynağını Seçin

en: Select Subnet
tr_TR: Alt Ağ Seçin

en: Select Template
tr_TR: Şablon Seç

en: Select VPN Service
tr_TR: VPN Servisi Seçin

en: Select Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücü Seç

en: Select Volume Snapshot
tr_TR: Mantıksal Sürücü Anlık Görüntüsü Seçin

en: Select a Method
tr_TR: Bir Metod Seçin

en: Select a Monitor
tr_TR: Bir İzleyici Seçin

en: Select a New Flavor
tr_TR: Yeni bir Nitelik Seç

en: Select a Policy
tr_TR: Bir İlke Seçin

en: Select a Pool
tr_TR: Bir Havuz Seçin

en: Select a Protocol
tr_TR: Bir İletişim Kuralı Seçin

en: Select a Router
tr_TR: Bir Yönlendirici Seçin

en: Select a Subnet
tr_TR: Bir alt ağ seçin

en: Select a backup to restore
tr_TR: Geri yüklenecek bir yedek seçin

en: Select a health monitor of %s
tr_TR: %s sağlık izleyici seçin

en: Select a key pair
tr_TR: Bir anahtar çifti seç

en: Select a master instance
tr_TR: Bir ana sunucu seçin

en: Select a monitor template for %s
tr_TR: %s için bir izleyici şablonu seçin

en: Select a new QoS spec
tr_TR: Yeni bir QoS özelliği seçin

en: Select a new agent
tr_TR: Yeni bir ajan seçin

en: Select a new flavor
tr_TR: Yeni bir nitelik seçin

en: Select a new host
tr_TR: Yeni bir istemci seçin

en: Select a new template to preview a stack.
tr_TR: Bir yığını ön izlemek için yeni bir şablon seçin.

en: Select a new template to re-launch a stack.
tr_TR: Yığını tekrar başlatmak için yeni bir şablon seçin.

en: Select a new volume type
tr_TR: Yeni bir mantıksal sürücü türü seçin

en: Select a port
tr_TR: Bir port seçin

en: Select a profile
tr_TR: Bir profil seçin

en: Select a project
tr_TR: Bir proje seçin

en: Select a target host
tr_TR: Hedef istemci seçin

en: Select a template to launch a stack.
tr_TR: Bir yığın başlatmak için şablon seçin.

en: Select an IP address
tr_TR: Bir IP adresi seçin

en: Select an instance
tr_TR: Bir sunucu seçin

en: Select an instance to attach to.
tr_TR: Eklenilecek bir sunucu seçin.

en: Select backup
tr_TR: Yedek seçin

en: Select datastore type and version
tr_TR: Veri deposu türü ve sürümü seçin

en: Select format
tr_TR: Format seçiniz

en: Select from active instances
tr_TR: Etkin sunuculardan seç

en: Select instance
tr_TR: Sunucu seçin

en: Select members for this pool
tr_TR: Bu havuz için üye seçin

en: Select network
tr_TR: Ağ seçin

en: Select networks for your instance.
tr_TR: Sunucunuz için ağlar seçin.

en: Select parent backup
tr_TR: Üst yedeği seçin

en: Select plugin and hadoop version
tr_TR: Eklenti ve hadoop sürümü seçin

en: Select plugin and hadoop version for cluster
tr_TR: Küme için eklenti ve hadoop sürümü seçin

en: Select plugin and hadoop version for cluster template
tr_TR: Küme şablonu için eklenti ve hadoop sürümü seçin

en: Select routers for your firewall.
tr_TR: Güvenlik duvarınız için yönlendiricileri seçin.

en: Select rules for your policy.
tr_TR: İlkeniz için kurallar seçin.

en: Select source
tr_TR: Kaynak seçin

en: Select the IP address you wish to associate with the selected instance or port.
tr_TR: Seçilen süreç veya bağlantı noktasıyla ilişkilendirmek istediğiniz IP adresini seçin.

en: Select the projects where the flavors will be used. If no projects are selected, then the flavor will be available in all projects.
tr_TR: Niteliklerin kullanılacağı projeleri seçin. Hiçbir proje seçilmezse, nitelik tüm projelerde kullanılabilir olur.

en: Selected Hosts
tr_TR: Seçili İstemciler

en: Selected Projects
tr_TR: Seçili Projeler

en: Selected hosts
tr_TR: Seçili istemciler

en: Sensor Current Reading
tr_TR: Sensör Akım Değeri

en: Sensor Temperature Reading
tr_TR: Sensör Sıcaklık Değeri

en: Sensor Voltage Reading
tr_TR: Sensör Voltaj Değeri

en: Server Group Members
tr_TR: Sunucu Grubu Üyeleri

en: Server Groups
tr_TR: Sunucu Grupları

en: Server error
tr_TR: Sunucu hatası

en: Service
tr_TR: Servis

en: Service Configurations
tr_TR: Servis Yapılandırmaları

en: Service Endpoint
tr_TR: Servis Endpoint

en: Services
tr_TR: Servisler

en: Services Down
tr_TR: Kapalı Servisler

en: Services Up
tr_TR: Açık Servisler

en: Session Persistence
tr_TR: Oturum Kalıcılığı

en: Set Domain Context
tr_TR: Alan İçeriğini Ayarla

en: Set Gateway
tr_TR: Geçit Ayarla

en: Set as Active Project
tr_TR: Etkin Proje olarak ayarla

en: Set maximum quotas for the project.
tr_TR: Proje için azami kotayı ayarla.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings saved.
tr_TR: Ayarlar kaydedildi.

en: Shared
tr_TR: Paylaşılmış

en: Shared Storage
tr_TR: Paylaşılan Depolama

en: Shared with Me
tr_TR: Benimle Paylaşılan

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shelved
tr_TR: Askıda

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shelved Offloaded
tr_TR: Askıda Yük Dışa Aktarıldı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving
tr_TR: Askılanıyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Image Pending Upload
tr_TR: Askılanan İmaj Yüklemesi Bekleniyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Image Uploading
tr_TR: Askılanan İmaj Yükleniyor

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Offloading
tr_TR: Askılanıyor Yük Aktarılıyor

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Down
tr_TR: Kapat

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Off
tr_TR: Kapandı

[ctx: Action to perform (the instance is currently running)]
en: Shut Off Instance | Shut Off Instances
tr_TR[0]: Sunucuları Kapat

[ctx: Past action (the instance is currently already Shut Off)]
en: Shut Off Instance | Shut Off Instances
tr_TR[0]: Sunucular Kapatıldı

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Shutdown
tr_TR: Kapat

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shutoff
tr_TR: Kapalı

en: Sign Out
tr_TR: Çıkış

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Size (GB)
tr_TR: Boyut (GB)

en: Size of ephemeral disk
tr_TR: Geçici diskin boyutu

en: Size of image to launch.
tr_TR: Başlatılacak imaj boyutu.

en: Size of root disk
tr_TR: Kök diskin boyutu

en: Size of the volume in GB.
tr_TR: Mantıksal sürücünün GB olarak boyutu.

en: Size of volume
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu

en: Slash is not an allowed character.
tr_TR: Bölü işareti izin verilen bir karakter değil.

en: Slashes are allowed, and are treated as pseudo-folders by the Object Store.
tr_TR: Bölü işaretlerine izin verilir ve Nesne Depolaması tarafından sahte-dizinler olarak davranılırlar.

en: Snapshot
tr_TR: Anlık Görüntü

[ctx: Type of an image]
en: Snapshot
tr_TR: Anlık görüntü

en: Snapshot "%(name)s" created for instance "%(inst)s"
tr_TR: "%(inst)s" için oluşturulan "%(name)s" anlık görüntüsü

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot Complete
tr_TR: Anlık Görüntü Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot Failed
tr_TR: Anlık Görüntü Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot In Progress
tr_TR: Anlık Görüntü Sürüyo

en: Snapshot Name
tr_TR: Anlık Görüntü İsmi

en: Snapshot source must be specified
tr_TR: Anlık görüntü kaynağı belirtilmelidir

[ctx: Task status of an Instance]
en: Snapshotting
tr_TR: Anlık görüntü alınıyor

[ctx: Current status of an Instance]
en: Soft Deleted
tr_TR: Yumuşak Silindi

[ctx: Task status of an Instance]
en: Soft Deleting
tr_TR: Yumuşak Siliniyor

en: Soft Reboot Instance | Soft Reboot Instances
tr_TR[0]: Sunucuları Yumuşak Yeniden Başlat

en: Soft Rebooted Instance | Soft Rebooted Instances
tr_TR[0]: Sunucular Yumuşak Yeniden Başlatıldı

en: Something went wrong!
tr_TR: Bir şeyler ters gitti!

en: Source CIDR
tr_TR: Kaynak CIDR

en: Source IP
tr_TR: Kaynak IP

[ctx: load balancing method]
en: Source IP
tr_TR: Kaynak IP

en: Source IP Address/Subnet
tr_TR: Kaynak IP Adresi/Alt ağ

en: Source IP address or subnet
tr_TR: Kaynak IP adresi veya alt ağı

en: Source Port
tr_TR: Kaynak Bağlantı Noktası

en: Source Port/Port Range
tr_TR: Kaynak Bağlantı Noktası Aralığı

en: Source for Initial State
tr_TR: Başlangıç Durumu için Kaynak

en: Source password
tr_TR: Kaynak parolası

en: Source port (integer in [1, 65535] or range in a:b)
tr_TR: Kaynak bağlantı noktası ([1, 65535] veya a:b aralığında tam sayı)

en: Source username
tr_TR: Kaynak kullanıcı adı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Spawning
tr_TR: Başlatılıyor

en: Spec
tr_TR: Özellik

en: Spec: {{ qos_spec_name }}
tr_TR: Özellik: {{ qos_spec_name }}

en: Specifies how IPv6 addresses and additional information are configured. We can specify SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 stateless provided by OpenStack, or specify no option. 'No options specified' means addresses are configured manually or configured by a non-OpenStack system.
tr_TR: IPv6 adreslerinin ve ek bilgilerin nasıl yapılandırıldığını belirtir. OpenStack tarafından sağlanan SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 stateless belirtebiliriz, ya da hiçbir seçenek seçmeyiz. 'Belirtilen seçenek yok' adreslerin elle ya da OpenStack-dışı bir sistemle yapılandırıldığı anlamına gelir.

en: Specifies that the newly created volume should be marked as bootable
tr_TR: Yeni oluşturulan hacmin başlatılabilir olarak işaretlenip işaretlenmeyeceğini belirtir.

en: Specifies that the volume can be used to launch an instance
tr_TR: Mantıksal sürücünün bir sunucu açmak için kullanılabileceğini belirtir

en: Specify "Network Address"
tr_TR: "Ağ Adresi"ni Belirtin

en: Specify "Network Address" or clear "Create Subnet" checkbox.
tr_TR: "Ağ Adresi" belirtin ya da "Alt Ağ Oluştur" onay kutusunu temizleyin.

en: Specify IP address of gateway or check "Disable Gateway".
tr_TR: Geçit IP adresini belirtin ya da "Geçidi Kapat" işaretleyin.

en: Specify VIP
tr_TR: VIP Belirtin

en: Specify a free IP address from the selected subnet
tr_TR: Seçili alt ağdan serbest bir IP adresi belirtin

en: Specify additional attributes for the subnet.
tr_TR: Alt ağ için ek öznitelikler belirtin.

en: Specify an IP address for the interface created (e.g. 192.168.0.254).
tr_TR: Oluşturulan arayüz için IP adresi belirtin (örn. 192.168.0.254).

en: Specify member IP address
tr_TR: Üye IP adresi belirt

en: Specify this option to copy image data to the image service. If unspecified, image data will be used in its current location.
tr_TR: İmaj verisini imaj servisine kopyalamak için bu seçeneği belirtin. Belirtilmezse, imaj verisi mevcut konumunda kullanılır.

en: Specs
tr_TR: Özellikler

en: Stack Details: {{ stack.stack_name }}
tr_TR: Yığın Ayrıntıları: {{ stack.stack_name }}

en: Stack Events
tr_TR: Yığın Olayları

en: Stack ID
tr_TR: Yığın ID'si

en: Stack Name
tr_TR: Yığın İsmi

en: Stack Resource
tr_TR: Yığın Kaynağı

en: Stack Resource Type
tr_TR: Yığın Kaynak Türü

en: Stack Resources
tr_TR: Yığın Kaynakları

en: Stack creation started.
tr_TR: Yığın oluşturma başladı.

en: Stack creation timeout in minutes.
tr_TR: Dakika olarak yığın oluşturma zaman aşımı.

en: Stack update started.
tr_TR: Yığın güncellemesi başlatıldı.

en: Stacks
tr_TR: Yığınlar

[ctx: Action log of an instance]
en: Start
tr_TR: Başlat

en: Start Instance | Start Instances
tr_TR[0]: Sunucuları Başlat

en: Start Time
tr_TR: Başlangıç Zamanı

en: Start address is larger than end address (value=%s)
tr_TR: Başlangıç adresi bitiş adresinden büyük (değer=%s)

en: Start and end addresses must be specified (value=%s)
tr_TR: Başlangıç ve bitiş adresleri belirtilmelidir (değer=%s)

en: Start must be earlier than end of period.
tr_TR: Dönemin başlangıcı bitişinden önce olmalıdır.

en: Started Instance | Started Instances
tr_TR[0]: Sunucular Başlatıldı

en: Starting evacuation from %(current)s to %(target)s.
tr_TR: %(current)s alanından %(target)s alanına tahliye başlatılıyor.

en: Starting to migrate host: %(current)s
tr_TR: İştemci geçişi başlatılıyor: %(current)s

en: State
tr_TR: Durum

en: Static Routes
tr_TR: Statik Rotalar

en: Static route added
tr_TR: Statik rota eklendi

en: Stats
tr_TR: Veriler

en: Status
tr_TR: Statü

en: Status =
tr_TR: Durum =

en: Status Reason
tr_TR: Durum Sebebi

[ctx: Action log of an instance]
en: Stop
tr_TR: Durdur

en: Storage location
tr_TR: Depolama konumu

en: Storage type
tr_TR: Depolama türü

en: Streaming MapReduce
tr_TR: MapReduce Akışı

en: Sub Type
tr_TR: Alt Tür

en: Sub Type Value (Manual Input)
tr_TR: Alt Tür Değeri (Elle Giriş)

en: Subnet "%s" was successfully created.
tr_TR: Alt ağ "%s" başarıyla oluşturuldu.

en: Subnet "%s" was successfully updated.
tr_TR: Alt ağ "%s" başarıyla güncellendi.

en: Subnet Details
tr_TR: Alt Ağ Ayrıntıları

en: Subnet Name
tr_TR: Alt Ağ İsmi

en: Subnet list can not be retrieved.
tr_TR: Subnet listesi alınamadı.

en: Subnets
tr_TR: Subnetler

en: Subnets Associated
tr_TR: Bağlanmış Alt Ağlar

[ctx: Current status of a Job]
en: Succeeded
tr_TR: Başarılı

en: Successfully accepted volume transfer: "%s"
tr_TR: Hacim aktarımı başarıyla kabul edildi: "%s"

en: Successfully added rule: %s
tr_TR: %s kuralı başarıyla eklendi

en: Successfully associated floating IP: %s
tr_TR: Değişken IP başarıyla ilişkilendirildi: %s

en: Successfully created QoS Spec: %s
tr_TR: QoS Özelliği başarıyla oluşturldu: %s

en: Successfully created encryption for volume type: %s
tr_TR: Mantıksal sürücü türü için şifreleme başarıyla oluşturuldu: %s

en: Successfully created security group: %s
tr_TR: %s güvenlik grubu başarıyla oluşturuldu

en: Successfully created volume type: %s
tr_TR: %s Mantıksal sürücü türü başarıyla oluşturuldu.

en: Successfully deleted volume transfer
tr_TR: Mantıksal sürücü aktarımı başarıyla silindi

en: Successfully deleted volume transfer "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücü aktarımı "%s" başarıyla silindi

en: Successfully disassociated Floating IP: %s
tr_TR: Değişken IP'si tahsisi kaldırıldı: %s

en: Successfully disassociated floating IP: %s
tr_TR: Değişken IP ilişkisi başarıyla kesildi: %s

en: Successfully imported public key: %s
tr_TR: %s public key başarıyla getirildi

en: Successfully modified QoS Spec consumer.
tr_TR: QoS Özelliği tüketicisi başarıyla değiştirildi.

en: Successfully restored backup %(backup_name)s to volume with id: %(volume_id)s
tr_TR: Yedek %(backup_name)s başarıyla mantıksal sürücüye geri yüklendi: %(volume_id)s

en: Successfully sent the request to change the volume type to "%(vtype)s" for volume: "%(name)s"
tr_TR: Mantıksal sürücü türünün "%(vtype)s" olarak değiştirilmesi isteği başarıyla gönderildi, ilgili mantıksal sürücü: "%(name)s"

en: Successfully sent the request to manage volume: %s
tr_TR: Mantıksal sürücünün yönetilmesi isteği başarıyla gönderildi: %s

en: Successfully sent the request to unmanage volume: %s
tr_TR: Mantıksal sürücünün yönetilmemesi isteği başarıyla gönderildi: %s

en: Successfully sent the request to upload volume to image for volume: "%s"
tr_TR: Şu mantıksal sürücü için mantıksal sürücünün imaja yüklenmesi isteği başarıyla gönderildi: "%s"

en: Successfully updated QoS Spec association.
tr_TR: QoS Özelliği ilişkilendirilmesi başarıyla güncellendi.

en: Successfully updated aggregate: "%s."
tr_TR: Takım başarıyla güncellendi: "%s"

en: Successfully updated container access to private.
tr_TR: Kap erişimi başarıyla özel yapıldı.

en: Successfully updated container access to public.
tr_TR: Kap erişimi başarıyla genele açık yapıldı.

en: Successfully updated image.
tr_TR: İmaj başaıryla güncellendi.

en: Successfully updated security group: %s
tr_TR: %s güvenlik grubu başarıyla güncellendi

en: Successfully updated volume snapshot status: "%s".
tr_TR: Mantıksal sürücü anlık görüntü durumu başarıyla güncellendi: "%s".

en: Successfully updated volume status to "%s".
tr_TR: Mantıksal sürücü durumu başarıyla "%s" olarak güncellendi.

en: Supported Versions
tr_TR: Desteklenen Sürümler

[ctx: Action log of an instance]
en: Suspend
tr_TR: Askıya Al

[ctx: current status of stack]
en: Suspend Complete
tr_TR: Askıya Alma Tamamlandı

[ctx: current status of stack]
en: Suspend Failed
tr_TR: Askıya Alma Başarısız

[ctx: current status of stack]
en: Suspend In Progress
tr_TR: Askıya Alma Sürüyor

en: Suspend Instance | Suspend Instances
tr_TR[0]: Sunucuları Askıya Al

en: Suspend Stack | Suspend Stacks
tr_TR[0]: Yığınları Askıya Al

[ctx: Current status of an Instance]
en: Suspended
tr_TR: Askıda

[ctx: Power state of an Instance]
en: Suspended
tr_TR: Askıda

en: Suspended Instance | Suspended Instances
tr_TR[0]: Sunucular Askıya Alındı

en: Suspended Stack | Suspended Stacks
tr_TR[0]: Yığınlar Askıya Alındı

[ctx: Task status of an Instance]
en: Suspending
tr_TR: Askıya Alınıyor

en: Swap Disk (MB)
tr_TR: Takas Diski (MB)

en: System
tr_TR: Sistem

en: System Airflow Reading
tr_TR: Sistem Hava Akış Değeri

en: System CPU Utility Reading
tr_TR: Sistem CPU Yardımcı Uygulama Değeri

en: System CUPS Reading
tr_TR: Sistem CUPS Değeri

en: System Current Power
tr_TR: Sistemin Mevcut Gücü

en: System IO Utility Reading
tr_TR: Sistem IO Yardımcı Uygulama Değeri

en: System Information
tr_TR: Sistem Bilgisi

en: System Memory Utility Reading
tr_TR: Sistem Hafıza Yardımcı Uygulama Değeri

en: System Outlet Temperature Reading
tr_TR: Sistem Çıkış Sıcaklık Değeri

en: System Temperature Reading
tr_TR: Sistem Sıcaklığı Değeri

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Target Host
tr_TR: Hedef İstemci

en: Task
tr_TR: Görev

en: Template
tr_TR: Şablon

en: Template Data
tr_TR: Şablon Verisi

en: Template File
tr_TR: Şablon Dosyası

en: Template Name
tr_TR: Şablon İsmi

en: Template Source
tr_TR: Şablon Kaynağı

en: Template URL
tr_TR: Şablon URL'si

en: Terminate Instance | Terminate Instances
tr_TR[0]: Sunucuları Sonlandır

en: Terminated instances are not recoverable.
tr_TR: Kurtarılamayacak sunucular sonlandırıldı.

en: The "from" port number is invalid.
tr_TR: "Porttan" port numarası geçersiz.

en: The "to" port number is invalid.
tr_TR: "Porta" port numarası geçersiz.

en: The "to" port number must be greater than or equal to the "from" port number.
tr_TR: "Porta" port numarası "Porttan" port numarasından büyük olmalıdır.

en: The 'operation' parameter for get_feature_permission '%(feature)s' is invalid. It should be one of %(allowed)s
tr_TR: get_feature_permission '%(feature)s' için 'operation' parametresi geçersiz. Şunlardan biri olmalı %(allowed)s

en: The Aggregate was updated.
tr_TR: Takım güncellendi.

en: The ICMP code is invalid.
tr_TR: ICMP kodu geçersiz.

en: The ICMP code not in range (-1, 255)
tr_TR: ICMP kodu uygun aralıkta değil: (-1, 255)

en: The ICMP type is invalid.
tr_TR: ICMP tipi geçersiz.

en: The ICMP type not in range (-1, 255)
tr_TR: ICMP tipi uygun aralıkta değil: (-1, 255)

en: The ID "%s" is already used by another flavor.
tr_TR: "%s" ID'si başka bir nitelik tarafından kullanılıyor.

en: The ID of the host where the port is allocated. In some cases, different implementations can run on different hosts.
tr_TR: Bağlantı noktasının ayrıldığı istemcinin ID'si. Bazı durumlarda, değişik uygulamalar farklı istemcilerde çalışabilir.

en: The JSON formatted contents of a namespace.
tr_TR: İsim alanının JSON biçiminde içeriği.

en: The Key Pair name that was associated with the instance
tr_TR: Sunucu ile ilişkilendirilmiş Anahtar Çifti

en: The VNIC type that is bound to the neutron port
tr_TR: Neutron bağlantı noktasına bağlanmış VNIC türü

en: The Volume size is too small for the '%(image_name)s' image and has to be greater than or equal to '%(smallest_size)d' GB.
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu '%(image_name)s' imajı için çok küçük, en az '%(smallest_size)d' GB ya da daha büyük olmalı.

en: The admin password is incorrect.
tr_TR: Yönetici parolası hatalı.

en: The container cannot be deleted since it is not empty.
tr_TR: Kap boş olmadığından silinemez.

en: The data will remain in the volume and another instance will be able to access the data if you attach this volume to it.
tr_TR: Veri mantıksal sürücüde kalacak, bu mantıksal sürücüyü bağlayarak başka bir sunucudan veriye erişebileceksiniz.

en: The dates haven't been recognized
tr_TR: Tarihler algılanamadı

en: The flavor '%(flavor)s' is too small for requested image.
    Minimum requirements: %(min_ram)s MB of RAM and %(min_disk)s GB of Root Disk.
tr_TR: '%(flavor)s' niteliği istenen imaj için çok küçük.
    Asgari gereksinimler: %(min_ram)s MB RAM ve %(min_disk)s GB Kök Diski.

en: The instance is preparing the live migration to host "%s".
tr_TR: Sunucu, "%s" istemcisine canlı geçişi hazırlıyor.

en: The instance password encrypted with your public key.
tr_TR: Genel anahtarınızla şifrelenmiş sunucu parolası.

en: The maximum time in seconds for a monitor to wait for a reply. It must be less than or equal to delay
tr_TR: İzleyicinin bir cevap için bekleyeceği saniye cinsinden azami süre. Gecikmeden küçük ya da eşit olmalıdır

en: The minimum disk size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
tr_TR: İmajın ön yüklenebilmesi için gerekli asgari disk boyutu. Belirtilmezse, bu değer 0 olarak varsayılır (asgarisi yok).

en: The minimum memory size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
tr_TR: İmajın ön yüklenmesi için gerekli azami hafıza boyutu. Belirtilmezse, bu değer 0 varsayılır (asgarisi yok).

en: The minimum time in seconds between regular checks of a member. It must be greater than or equal to timeout
tr_TR: Bir üyenin düzenli kontrolleri arasında beklenmesi gereken saniye cinsinden asgari süre. Zaman aşımı değerine eşit ya da büyük olmalıdır

en: The name "%s" is already used by another flavor.
tr_TR: "%s" adı başka bir nitelik tarafından kullanılıyor.

en: The name "%s" is already used by another host aggregate.
tr_TR: "%s" ismi başka bir istemci takımı tarafından kullanılıyor.

en: The name is already in use.
tr_TR: Bu isim zaten kullanımda.

en: The name of the physical network over which the virtual network is implemented.
tr_TR: Sanal ağın üzerinde uygulandığı fiziksel ağın ismi.

en: The page you were looking for doesn't exist
tr_TR: Aradığınız sayfa mevcut değil

en: The physical mechanism by which the virtual network is implemented.
tr_TR: Sanal ağın uygulandığı fiziksel mekanizma.

en: The pseudo folder cannot be deleted since it is not empty.
tr_TR: Sahte dizin boş olmadığından silinemez.

en: The raw contents of the environment file.
tr_TR: Çevre dosyasının ham içerikleri.

en: The raw contents of the template.
tr_TR: Şablonun ham içerikleri.

en: The requested feature '%(feature)s' is unknown. Please make sure to specify a feature defined in FEATURE_MAP.
tr_TR: İstenen '%(feature)s' özelliği bilinmiyor. Lütfen FEATURE_MAP içinde belirtilen bir özellik seçtiğinizden emin olun.

en: The requested instance cannot be launched as you only have %(avail)i of your quota available.  | The requested %(req)i instances cannot be launched as you only have %(avail)i of your quota available.
tr_TR[0]: Kotanızda yalnızca %(avail)i kaldığından istenen %(req)i sunucu başlatılamaz.

en: The requested instance cannot be launched. Requested volume exceeds quota: Available: %(avail)s, Requested: %(req)s.
tr_TR: İstenen sunucu başlatılamaz. İstenen mantıksal sürücü kotayı aşıyor: Kullanılabilir: %(avail)s, İstenen: %(req)s.

en: The requested instance cannot be launched. The following requested resource(s) exceed quota(s): %s.
tr_TR: İstenen sunucu başlatılamaz. İstenen şu kaynak(lar) kota(lar)ı aşıyor:%s.

en: The requested instance port is already associated with another floating IP.
tr_TR: İstenen sunucu bağlantı noktası zaten başka bir değişken IP ile ilişkilendirilmiş.

en: The specified port is invalid.
tr_TR: Belirtilmiş port geçersiz.

en: The state to start in.
tr_TR: Başlangıçta içinde bulunulacak durum.

en: The state to start the network in.
tr_TR: Ağın başlatılacağı durum.

en: The subnet in the Network Address is too small (/%s).
tr_TR: Ağ Adresindeki alt ağ çok küçük (/%s).

en: The time delta must be a number representing the time span in days
tr_TR: Zaman farkı süreyi gün olarak temsil eden bir sayı olmalıdır

en: The volume size cannot be less than the image minimum disk size (%sGB)
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu asgari disk boyutundan küçük olamaz (%sGB)

en: The volume size cannot be less than the image size (%s)
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu imaj boyutundan küçük olamaz (%s)

en: The volume size cannot be less than the snapshot size (%sGB)
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu anlık görüntü boyutundan küçük olamaz (%sGB)

en: The volume size cannot be less than the source volume size (%sGB)
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu kaynak mantıksal sürücü boyutundan küçük olamaz (%sGB)

en: There are no meters defined yet.
tr_TR: Henüz tanımlanmış metrik yok.

en: There is not enough capacity for this flavor in the selected availability zone. Try again later or select a different availability zone.
tr_TR: Seçili kullanılabilir bölgede bu nitelik için gerekli kapasite yok. Sonra tekrar deneyin ya da değişik bir kullanılabilir bölge seçin.

en: There was a problem loading the namespace: %s.
tr_TR: İsim uzayı yüklenirken bir problem oluştu: %s.

en: There was a problem parsing the %(prefix)s: %(error)s
tr_TR: %(prefix)s ayrıştırmasında hata: %(error)s

en: This action cannot be undone.
tr_TR: Bu işlem geri alınamaz.

en: This application requires JavaScript to be enabled in your web browser.
tr_TR: Bu uygulama web tarayıcınızda JavaScript'in etkin olmasını istiyor.

en: This is required for operations to be performed throughout the lifecycle of the stack
tr_TR: Yığının ömrü sürecinde yürütülecek işlemler için gereklidir

en: This name is already taken.
tr_TR: Bu ad zaten alınmış.

en: This volume is currently attached to an instance. In some cases, creating a snapshot from an attached volume can result in a corrupted snapshot.
tr_TR: Bu mantıksal sürücü şu an bir sunucuya bağlı. Bazı durumlarda, ekli bir mantıksal sürücüden anlık görüntü oluşturmak bozuk bir anlık görüntüye sebep olabilir.

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Time Since Event
tr_TR: Olaydan Beri Geçen Zaman

en: Time since created
tr_TR: Oluşturulduktan sonra geçen zaman

en: Time since created (Seconds)
tr_TR: Oluşturmadan sonra geçen zaman (Saniye)

en: Timeout
tr_TR: Zaman aşımı

en: Timezone
tr_TR: Zaman dilimi

en: Title
tr_TR: Başlık

en: To
tr_TR: Buraya

en: To Port
tr_TR: Porta

en: To date to must be greater than From date.
tr_TR: Şu tarihe bilgisi şu tarihten bilgisinden büyük olmalıdır.

en: To power off a specific instance.
tr_TR: Belirli bir sunucuyu kapatmak için.

en: To specify an allowed IP range, select &quot;CIDR&quot;. To allow access from all members of another security group select &quot;Security Group&quot;.
tr_TR: İzin verilen bir IP aralığı belirtmek için, &quot;CIDR&quot; seçin. Başka bir güvenlik grubunun tüm üyelerine erişim izni vermek için &quot;Güvenlik Grubu&quot; seçin.

en: Topic
tr_TR: Konu

en: Topology
tr_TR: Topoloji

en: Total Size of LUKS Volumes and Snapshots (GB)
tr_TR: LUKS Mantıksal Sürücü ve Anlık Görüntülerinin Toplam Boyutu (GB)

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GB)
tr_TR: Mantıksal Sürücü ve Anlık Görüntülerin Toplam Boyutu (GB)

en: Total VCPU usage (Number of VCPU in instance * Hours Used) for the project
tr_TR: Proje için Toplam VCPU kullanımı (Sunucudaki VCPU sayısı * Kullanılan Saat)

en: Total disk usage (GB * Hours Used) for the project
tr_TR: Proje için toplam disk kullanımı (GB * Kullanılan Saat)

en: Total memory usage (MB * Hours Used) for the project
tr_TR: Proje için toplam hafıza kullanımı (MB * Kullanılan Saat)

en: Total size of stored objects
tr_TR: Depolanan nesnelerin toplam boyutu

en: Transfer ID
tr_TR: Aktarım ID'si

en: Transfer Name
tr_TR: Aktarım Adı

en: Transform Protocol
tr_TR: Dönüştürme İletişim Kuralı

en: Type
tr_TR: Tür

en: Type and version of datastore.
tr_TR: Veri deposunun türü ve sürümü.

en: Type of backend device identifier provided
tr_TR: Sağlanan arka uç aygıt tanımlayıcı türü

en: UP
tr_TR: AÇIK

en: Unable to accept volume transfer.
tr_TR: Hacim aktarımı kabul edilemedi.

en: Unable to add Firewall "%s".
tr_TR: Güvenlik Duvarı "%s" eklenemedi.

en: Unable to add IKE Policy "%s".
tr_TR: IKE İlkesi "%s" eklenemiyor.

en: Unable to add IPSec Policy "%s".
tr_TR: IPSec İlkesi "%s" eklenemiyor.

en: Unable to add IPSec Site Connection "%s".
tr_TR: IPSec Site Bağlantısı "%s" eklenemiyor.

en: Unable to add Policy "%s".
tr_TR: "%s" İlkesi eklenemedi.

en: Unable to add Rule "%s".
tr_TR: "%s" Kuralı eklenemedi.

en: Unable to add VIP "%s".
tr_TR: VIP "%s" eklenemedi.

en: Unable to add VPN Service "%s".
tr_TR: VPN Servisi "%s" eklenemedi.

en: Unable to add member(s)
tr_TR: Üye(ler) eklenemedi

en: Unable to add monitor
tr_TR: İzleyici eklenemedi

en: Unable to add monitor.
tr_TR: İzleyici eklenemedi.

en: Unable to add pool "%s".
tr_TR: Havuz "%s" eklenemedi.

en: Unable to add rule to security group.
tr_TR: Güvenlik grubuna kural eklenemedi.

en: Unable to add user to primary project.
tr_TR: Kullanıcı birincil projeye eklenemedi.

en: Unable to allocate Floating IP.
tr_TR: Değişken IP tahsis edilemedi.

en: Unable to associate IP address %s.
tr_TR: %s IP adresi bağlanamadı.

en: Unable to associate floating IP.
tr_TR: Değişken IP ilişkilendirilemedi.

en: Unable to associate monitor.
tr_TR: İzleyici ilişkilendirilemedi.

en: Unable to attach interface.
tr_TR: Arayüz eklenemedi.

en: Unable to attach volume.
tr_TR: Mantıksal sürücü eklenemiyor.

en: Unable to change password.
tr_TR: Parola değiştirilemiyor.

en: Unable to change the volume type for volume: "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücü için mantıksal sürücü türü değiştirilemedi: "%s"

en: Unable to clear gateway for router "%(name)s": "%(msg)s"
tr_TR: Yönlendirici "%(name)s" için geçit temizlenemiyor: "%(msg)s"

en: Unable to connect to Neutron.
tr_TR: Neutron'a bağlanılamıyor.

en: Unable to copy object.
tr_TR: Nesne kopyalanamadı.

en: Unable to create QoS Spec.
tr_TR: QoS Özelliği oluşturulamıyor.

en: Unable to create container.
tr_TR: Kap oluşturulamadı.

en: Unable to create domain "%s".
tr_TR: Yeni alan "%s" oluşturulamadı.

en: Unable to create encrypted volume type.
tr_TR: Şifrelenmiş mantıksal sürücü türü oluşturulamadı.

en: Unable to create flavor "%s".
tr_TR: Nitelik "%s" oluşturulamadı.

en: Unable to create flavor.
tr_TR: Nitelik oluşturulamadı.

en: Unable to create group.
tr_TR: Grup oluşturulamıyor.

en: Unable to create host aggregate "%s".
tr_TR: İstemci takımı "%s" oluşturulamadı.

en: Unable to create host aggregate.
tr_TR: İstemci takımı oluşturulamadı.

en: Unable to create job binary
tr_TR: İş ikiliği oluşturulamadı

en: Unable to create key pair: %(exc)s
tr_TR: Anahtar çifti oluşturulamadı: %(exc)s

en: Unable to create network "%s".
tr_TR: Ağ "%s" oluşturulamadı.

en: Unable to create new cluster for job.
tr_TR: İş için yeni bir küme oluşturulamadı.

en: Unable to create new image
tr_TR: Yeni imaj oluşturulamadı

en: Unable to create new image: Image name too long.
tr_TR: Yeni imaj oluşturulamıyor: İmaj ismi çok uzun.

en: Unable to create new image: Invalid disk format %s for image.
tr_TR: Yeni imaj oluşturulamadı: İmaj için geçersiz disk biçimi %s.

en: Unable to create new namespace. %s
tr_TR: Yeni isim uzayı oluşturulamadı. %s

en: Unable to create port for profile "%(profile_id)s": %(reason)s
tr_TR: "%(profile_id)s" profili için bağlantı noktası oluşturulamadı: %(reason)s

en: Unable to create project "%s".
tr_TR: "%s" projesi oluşturulamadı.

en: Unable to create pseudo-folder.
tr_TR: Sahte-dizin oluşturulamadı.

en: Unable to create role.
tr_TR: Rol oluşturulamadı.

en: Unable to create security group: %s
tr_TR: Güvenlik grubu oluşturulamadı: %s

en: Unable to create snapshot.
tr_TR: Anlık görüntü oluşturulamadı.

en: Unable to create spec.
tr_TR: Özellik oluşturulamadı.

en: Unable to create subnet "%s".
tr_TR: Alt ağ "%s" oluşturulamadı.

en: Unable to create the cluster
tr_TR: Küme oluşturulamadı

en: Unable to create user.
tr_TR: Kullanıcı oluşturulamadı.

en: Unable to create volume backup.
tr_TR: Mantıksal sürücü yedeği oluşturulamıyor.

en: Unable to create volume snapshot.
tr_TR: Mantıksal sürücü anlık görüntüsü oluşturulamıyor.

en: Unable to create volume transfer.
tr_TR: Hacim aktarımı oluşturulamadı.

en: Unable to create volume type extra spec.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü ek özellikleri oluşturulamadı.

en: Unable to create volume type.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü oluşturulamadı.

en: Unable to create volume.
tr_TR: Mantıksal sürücü oluşturulamıyor.

en: Unable to delete IKE Policy: %s
tr_TR: IKE İlkesi silinemedi: %s

en: Unable to delete IPSec Policy: %s
tr_TR: IPSec İlkesi silinemedi: %s

en: Unable to delete IPSec Site Connection: %s
tr_TR: IPSec Site Bağlantısı silinemedi: %s

en: Unable to delete VIP. %s
tr_TR: VIP silinemiyor. %s

en: Unable to delete VPN Service: %s
tr_TR: VPN Servisi silinemedi: %s

en: Unable to delete container.
tr_TR: Kap silinemedi.

en: Unable to delete firewall. %s
tr_TR: Güvenlik duvarı silinemedi. %s

en: Unable to delete member. %s
tr_TR: Üye silinemedi. %s

en: Unable to delete monitor. %s
tr_TR: İzleyici silinemedi. %s

en: Unable to delete policy. %s
tr_TR: İlke silinemedi. %s

en: Unable to delete pool. %s
tr_TR: Havuz silinemedi. %s

en: Unable to delete router "%s"
tr_TR: Yönlendirici "%s" silinemedi

en: Unable to delete router rule.
tr_TR: Yönlendirici kuralı silinemedi.

en: Unable to delete rule. %s
tr_TR: Kural silinemedi. %s

en: Unable to delete volume transfer.
tr_TR: Mantıksal sürücü aktarımı silinemedi.

en: Unable to detach interface.
tr_TR: Arayüz ayrılamıyor.

en: Unable to determine if availability zones extension is supported.
tr_TR: Kullanılabilir bölgeler uzantısı destekleniyor mu anlaşılamadı.

en: Unable to determine if volume type encryption is supported.
tr_TR: Mantıksal hacim türünün şifrelemeyi destekleyip desteklemediği belirlenemedi.

en: Unable to disassociate floating IP.
tr_TR: Değişken IP tahsisi kaldırılamadı.

en: Unable to disassociate monitor.
tr_TR: İzleyici ilişkisi kesilemedi.

en: Unable to edit spec.
tr_TR: Özellik düzenlenemedi.

en: Unable to edit volume type extra spec.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü ek özellikleri düzenlenemedi.

en: Unable to extend volume.
tr_TR: Mantıksal sürücü büyütülemiyor.

en: Unable to fetch EC2 credentials.
tr_TR: EC2 Kimlikleri getirilemedi.

en: Unable to fetch available images.
tr_TR: Kullanılabilir imajlar getirilemiyor.

en: Unable to fetch cluster list
tr_TR: Küme listesi alınamaıyor

en: Unable to fetch cluster template list
tr_TR: Küme şablon listesi getirilemedi

en: Unable to fetch cluster template.
tr_TR: Küme şablonu getirilemedi.

en: Unable to fetch cluster to scale
tr_TR: Küme ölçeklemek için getirilemedi

en: Unable to fetch cluster to scale.
tr_TR: Küme ölçeklemek için getirilemedi.

en: Unable to fetch clusters.
tr_TR: Kümeler getirilemiyor.

en: Unable to fetch data sources.
tr_TR: Veri kaynakları getirilemedi.

en: Unable to fetch flavor for template.
tr_TR: Şablon için nitelik alınamadı.

en: Unable to fetch floating ip pools.
tr_TR: Değişken ip havuzları getirilemiyor.

en: Unable to fetch image choices.
tr_TR: İmaj seçenekleri getirilemiyor.

en: Unable to fetch instance details.
tr_TR: Sunucu detayları alınamadı.

en: Unable to fetch job binary list.
tr_TR: İş ikiliği listesi getirilemedi.

en: Unable to fetch job binary: %(exc)s
tr_TR: İş ikiliği getirilemedi: %(exc)s

en: Unable to fetch job executions.
tr_TR: Çalıştırılan işler getirilemedi.

en: Unable to fetch jobs.
tr_TR: İşler getirilemedi.

en: Unable to fetch keypair choices.
tr_TR: Anahtar çifti seçenekleri getirilemiyor.

en: Unable to fetch node group details.
tr_TR: Düğüm grup detayları getirilemedi.

en: Unable to fetch node group template list.
tr_TR: Düğüm grup şablon listesi getirilemedi.

en: Unable to fetch plugin details.
tr_TR: Eklenti detayları getirilemedi.

en: Unable to fetch plugin list.
tr_TR: Eklenti listesi getirilemedi.

en: Unable to fetch template object.
tr_TR: Şablon nesnesi getirilemedi.

en: Unable to fetch template to copy.
tr_TR: Kopyalanacak şablon getirilemedi.

en: Unable to fetch the image details
tr_TR: İmaj detayları getirilemedi

en: Unable to find backup!
tr_TR: Yedek bulunamadı!

en: Unable to find default role.
tr_TR: Varsayılan rol bulunamadı.

en: Unable to find master instance!
tr_TR: Ana sunucu bulunamadı!

en: Unable to generate process choices.
tr_TR: Süreç seçimleri üretilemiyor.

en: Unable to get EC2 credentials
tr_TR: EC2 Kimlikleri getirilemedi.

en: Unable to get Orchestration service list.
tr_TR: Planlama servis listesi alınamadı.

en: Unable to get RDP console for instance "%s".
tr_TR: "%s" sunucusu için RDP konsolu alınamadı.

en: Unable to get SPICE console for instance "%s".
tr_TR: "%s" sunucusu için SPICE konsolu alınamıyor.

en: Unable to get VIP for pool %(pool)s.
tr_TR: %(pool)s havuzu için VIP alınamadı.

en: Unable to get VNC console for instance "%s".
tr_TR: "%s" sunucusu için VNC konsolu alınamıyor.

en: Unable to get cinder services list.
tr_TR: Cinder servis listesi alınamadı.

en: Unable to get database backup data.
tr_TR: Veritabanı yedek verisi alınamadı.

en: Unable to get databases data.
tr_TR: Veritabanı verisi alınamadı.

en: Unable to get events for stack "%s".
tr_TR: Yığın "%s" için olaylar alınamıyor.

en: Unable to get flavor list
tr_TR: Nitelik listesi alınamadı

en: Unable to get health monitor %(monitor_id)s for pool %(pool)s.
tr_TR: %(pool)s havuzu için %(monitor_id)s sağlık izleyici alınamıyor

en: Unable to get host aggregate list
tr_TR: İstemci takım listesi alınamadı

en: Unable to get log for instance "%s".
tr_TR: Sunucu "%s" için günlük alınamıyor

en: Unable to get members for pool %(pool)s.
tr_TR: %(pool)s havuzu için üyeler alınamadı.

en: Unable to get network agents info.
tr_TR: Ağ ajanları bilgisi alınamadı.

en: Unable to get network agents list.
tr_TR: Ağ ajanları listesi alınamıyor.

en: Unable to get node group details.
tr_TR: Düğüm grubu detayları alınamıyor.

en: Unable to get nova services list.
tr_TR: Nova servis listesi alınamıyor.

en: Unable to get openrc credentials
tr_TR: openrc kimlikleri alınamadı

en: Unable to get pool detail.
tr_TR: Havuz detayı alınamadı.

en: Unable to get quota info.
tr_TR: Kota bilgileri alınamıyor.

en: Unable to get resources for stack "%s".
tr_TR: Yığın "%s" için kaynaklar alınamıyor.

en: Unable to get security group list.
tr_TR: Güvenlik grubu listesi alınamadı.

en: Unable to get subnet "%s"
tr_TR: Alt ağ "%s" alınamadı

en: Unable to get subnet for pool %(pool)s.
tr_TR: %(pool)s havuzu için alt ağ alınamadı.

en: Unable to get the available hosts
tr_TR: Kullanılabilir istemciler alınamadı

en: Unable to get user data.
tr_TR: Kullanıcı verisi alınamadı.

en: Unable to import key pair.
tr_TR: Anahtar çifti içe aktarılamıyor.

en: Unable to launch %(count)s named "%(name)s".
tr_TR: "%(name)s" isimli %(count)s çalıştırılamadı.

en: Unable to launch job.
tr_TR: İş başlatılamadı.

en: Unable to list containers.
tr_TR: Kaplar listelenemedi.

en: Unable to list database backups for parent.
tr_TR: Veri tabanı yedekleri bir üst için listelenemiyor.

en: Unable to list database instances to backup.
tr_TR: Yedeği alınacak veritabanı sunucuları listelenemiyor.

en: Unable to list dhcp agents hosting network.
tr_TR: Ağa sunan dhcp ajanları listelenemiyor.

en: Unable to load the specified image. %s
tr_TR: Belirtilen resim yüklenemiyor. %s

en: Unable to load the specified snapshot.
tr_TR: Belirtilen anlık görüntü yüklenemiyor.

en: Unable to load the specified volume. %s
tr_TR: Belirtilen mantıksal sürücü yüklenemiyor. %s

en: Unable to locate VIP to delete. %s
tr_TR: Silinecek VIP bulunamıyor. %s

en: Unable to lookup volume or backup information.
tr_TR: Mantıksal sürücü ya da yedek bilgisi aranamadı.

en: Unable to manage volume.
tr_TR: Hacim yönetilemiyor.

en: Unable to modify domain "%s".
tr_TR: Alan "%s" değiştirilemedi.

en: Unable to modify flavor "%s".
tr_TR: "%s" niteliği değiştirilemedi.

en: Unable to modify instance "%s".
tr_TR: "%s" sunucusu değiştirilemedi.

en: Unable to modify project "%s".
tr_TR: "%s" projesi düzenlenemedi.

en: Unable to obtain flavors.
tr_TR: Nitelikler elde edilemedi.

en: Unable to parse IP address %s.
tr_TR: IP adres ayrıştırılamıyor %s.

en: Unable to populate anti-affinity processes.
tr_TR: Zıt-ilişki süreçleri doldurulamıyor.

en: Unable to process plugin tags
tr_TR: Eklenti etiketleri işlenemedi

en: Unable to rebuild instance.
tr_TR: Sunucu yeniden inşa edilemedi.

en: Unable to resize instance "%s".
tr_TR: Sunucu "%s" yeniden boyutlanamıyor.

en: Unable to resize instance. %s
tr_TR: Sunucu yeniden boyutlandırılamadı. %s

en: Unable to resize volume. %s
tr_TR: Mantıksal sürücü yeniden boyutlandırılamıyor. %s

en: Unable to restore backup.
tr_TR: Yedekten geri yükleme başarısız.

en: Unable to retrieve Ceilometer meter list.
tr_TR: Silometre metre listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve IKE Policies list.
tr_TR: IKE İlkeleri listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve IKE Policy details.
tr_TR: IKE İlkesi detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve IKE Policy details. %s
tr_TR: IKE İlke detayları alınamıyor. %s

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron for instance "%(name)s" (%(id)s).
tr_TR: "%(name)s" (%(id)s) sunucus için Neutron servisinden IP adresleri alınamıyor.

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron.
tr_TR: Neutron'dan IP adresi alınamadı.

en: Unable to retrieve IPSec Policies list.
tr_TR: IPSec İlkeleri listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve IPSec Policy details.
tr_TR: IPSec İlke detayları alınamıyor.

en: Unable to retrieve IPSec Policy details. %s
tr_TR: IPSec İlke detayları alınamıyor. %s

en: Unable to retrieve IPSec Site Connection details.
tr_TR: IPSec Site Bağlantı detayları alınamıyor.

en: Unable to retrieve IPSec Site Connection details. %s
tr_TR: IPSec Site Bağlantı detayları alınamıyor. %s

en: Unable to retrieve IPSec Site Connections list.
tr_TR: IPSec Site Bağlantıları listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve Nova availability zones.
tr_TR: Nova kullanılabilir alanlar alınamadı.

en: Unable to retrieve QoS Spec association.
tr_TR: QoS Özellikleri alınamadı.

en: Unable to retrieve QoS Spec details.
tr_TR: QoS Özelliği detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve QoS Specs.
tr_TR: QoS Özellikleri alınamadı.

en: Unable to retrieve QoS spec details.
tr_TR: QoS özellik ayrıntıları alınamadı.

en: Unable to retrieve QoS spec list.
tr_TR: QoS özellik listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve QoS specs
tr_TR: QoS özellikleri alınamıyor

en: Unable to retrieve VIP details.
tr_TR: VIP detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve VIP details. %s
tr_TR: VIP detayları alınamıyor. %s

en: Unable to retrieve VPN Service details.
tr_TR: VPN Servis detayları alınamıyor.

en: Unable to retrieve VPN Service details. %s
tr_TR: VPN Servis detayları alınamıyor. %s

en: Unable to retrieve VPN Services list.
tr_TR: VPN Servisleri listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve a list of external networks "%s".
tr_TR: Harici ağların listesi alınamıyor "%s".

en: Unable to retrieve agent list.
tr_TR: Ajan listesi getirilemedi.

en: Unable to retrieve an external network "%s".
tr_TR: Harici ağ "%s" alınamadı.

en: Unable to retrieve attachment information.
tr_TR: Ek bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve availability zone list.
tr_TR: Kullanılabilir bölge listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve availability zones.
tr_TR: Kullanılabilir bölgeler getirilemiyor.

en: Unable to retrieve available metadata for aggregate.
tr_TR: Takım için kullanılabilir metadata getirilemedi.

en: Unable to retrieve available metadata for flavors.
tr_TR: Nitelikler için kullanılabilir metadata alınamadı.

en: Unable to retrieve available properties for image.
tr_TR: İmaj için kullanılabilir özellikler alınamadı.

en: Unable to retrieve backup details.
tr_TR: Yedek detayları alınamıyor.

en: Unable to retrieve compute host information.
tr_TR: Hesap istemcisi bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve compute limit information.
tr_TR: Hesaplama sınır bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve container list.
tr_TR: Kap listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve data processing plugins.
tr_TR: Veri işleme eklentiler alınamadı.

en: Unable to retrieve database instances.
tr_TR: Veritabanı sunucuları alınamadı.

en: Unable to retrieve database size information.
tr_TR: Veritabanı boyut bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve default Neutron quota values.
tr_TR: Varsayılan Neutron kota değerleri alınamıyor.

en: Unable to retrieve default quota values.
tr_TR: Varsayılan kota değerleri alınamıyor.

en: Unable to retrieve details for backup: %s
tr_TR: Yedek için detaylar alınamadı: %s

en: Unable to retrieve details for cluster "%s".
tr_TR: Küme "%s" için detaylar alınamadı.

en: Unable to retrieve details for cluster template "%s".
tr_TR: Küme şablonu "%s" için detaylar alınamadı.

en: Unable to retrieve details for data source "%s".
tr_TR: Veri kaynağı "%s" için detaylar alınamadı.

en: Unable to retrieve details for database instance: %s
tr_TR: Veritabanı sunucusu için detaylar alınamadı: %s

en: Unable to retrieve details for instance "%s".
tr_TR: "%s" sunucusu için detaylar alınamadı.

en: Unable to retrieve details for job "%s".
tr_TR: İş "%s" için detaylar alınamadı.

en: Unable to retrieve details for job binary "%s".
tr_TR: İş ikiliği "%s" için detaylar alınamadı.

en: Unable to retrieve details for job template "%s".
tr_TR: İş şablonu "%s" için detaylar alınamadı.

en: Unable to retrieve details for keypair "%s".
tr_TR: "%s" anahtar çifti için ayrıntılar alınamadı.

en: Unable to retrieve details for network "%s".
tr_TR: "%s" ağı için detaylar alınamadı.

en: Unable to retrieve details for node group template "%s".
tr_TR: Düğüm grup şablonu "%s" için detaylar alınamadı.

en: Unable to retrieve details for parent backup: %s
tr_TR: Üst yedek için detaylar alınamadı: %s

en: Unable to retrieve details for router "%s".
tr_TR: Yönlendirici "%s" için detaylar alınamadı.

en: Unable to retrieve details.
tr_TR: Detaylar alınamadı.

en: Unable to retrieve domain details.
tr_TR: Alan detayı alınamıyor.

en: Unable to retrieve domain information.
tr_TR: Alan bilgisi getirilemiyor.

en: Unable to retrieve domain list.
tr_TR: Alan listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve extensions information
tr_TR: Eklenti bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve extensions information.
tr_TR: Ekleneti bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve extra spec list.
tr_TR: Ekstra özellik listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve firewall details.
tr_TR: Güvenlik duvarı detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve firewall list.
tr_TR: Güvenlik duvarı listesi getirilemedi.

en: Unable to retrieve flavor access list. Please try again later.
tr_TR: Nitelik erişim listesi alınamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Unable to retrieve flavor details.
tr_TR: Nitelik detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%(name)s" (%(id)s).
tr_TR: Sunucu için nitelik bilgisi alınamadı "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%s".
tr_TR: "%s" sunucusu için nitelik bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve flavor list.
tr_TR: Nitelik listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve flavors.
tr_TR: Nitelikler alınamıyor.

en: Unable to retrieve floating IP addresses.
tr_TR: Değişken IP adresleri alınamadı.

en: Unable to retrieve floating IP pools.
tr_TR: Değişken IP havuzları alınamadı.

en: Unable to retrieve group list.
tr_TR: Grup listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve group list. Please try again later.
tr_TR: Grup listesi alınamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Unable to retrieve group users.
tr_TR: Grup kullanıcıları alınamadı.

en: Unable to retrieve health monitor details. %s
tr_TR: Sağlık izleyici detayları alınamadı. %s

en: Unable to retrieve host aggregates list.
tr_TR: İstemci takımı listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve host information.
tr_TR: İstemci bilgisi getirilemedi.

en: Unable to retrieve hypervisor information.
tr_TR: Hypervisor bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve hypervisor instances list.
tr_TR: Hipervizör sunucuları listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve hypervisor statistics.
tr_TR: Hypervisor istatistikleri alınamıyor.

en: Unable to retrieve image details.
tr_TR: İmaj detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve image list
tr_TR: İmaj listesi alınamadı

en: Unable to retrieve image list.
tr_TR: İmaj listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve image.
tr_TR: İmaj getirilemedi.

en: Unable to retrieve images
tr_TR: İmajlar alınamadı

en: Unable to retrieve images for the current project.
tr_TR: Mevcut proje için imajlar alınamadı.

en: Unable to retrieve images with filter %s.
tr_TR: %s filtresi ile imajlar getirilemiyor.

en: Unable to retrieve images.
tr_TR: İmajlar getirilemedi.

en: Unable to retrieve information about the networks' projects.
tr_TR: Ağ projeleri hakkında bilgi alınamadı.

en: Unable to retrieve instance action list.
tr_TR: Sunucu eylem listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve instance details.
tr_TR: Sunucu detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve instance flavors.
tr_TR: Sunucu nitelikleri alınamıyor.

en: Unable to retrieve instance list.
tr_TR: Sunucu listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve instance password.
tr_TR: Sunucu parolası alınamadı.

en: Unable to retrieve instance project information.
tr_TR: Sunucu proje bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve instance size information.
tr_TR: Sunucu boyut bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve instance.
tr_TR: Sunucu alınamadı.

en: Unable to retrieve instances list.
tr_TR: Sunucu listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve instances.
tr_TR: Sunucular alınamıyor.

en: Unable to retrieve key pair list.
tr_TR: Anahtar çifti listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve key pairs.
tr_TR: Anahtar çiftleri getirilemiyor.

en: Unable to retrieve limit information.
tr_TR: Sınır bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve list of security groups
tr_TR: Güvenlik grupları listesi alınamıyor

en: Unable to retrieve list of volume snapshots.
tr_TR: Mantıksal sürücü anlık görüntüleri listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve list of volumes.
tr_TR: Mantıksal sürücü listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve member details.
tr_TR: Üye detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve member details. %s
tr_TR: Üye detayları alınamıyor. %s

en: Unable to retrieve member list.
tr_TR: Üye listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve metadata.
tr_TR: Metadata alınamıyor.

en: Unable to retrieve monitor details.
tr_TR: İzleyici detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve monitor list.
tr_TR: İzleyici listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve monitors list.
tr_TR: İzleyici listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve namespace contents.
tr_TR: İsim uzayı içeriği getirilemedi.

en: Unable to retrieve namespace details.
tr_TR: İsim uzayı ayrıntıları getirilemedi.

en: Unable to retrieve network details.
tr_TR: Ağ detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve network profile details.
tr_TR: Ağ profili detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve network quota information.
tr_TR: Ağ kota bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve network.
tr_TR: Network bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve networks list.
tr_TR: Ağ listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve networks.
tr_TR: Ağlar getirilemiyor.

en: Unable to retrieve object list.
tr_TR: Nesne listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve object.
tr_TR: Nesne alınamadı.

en: Unable to retrieve plugin.
tr_TR: Eklenti alınamadı.

en: Unable to retrieve policies list.
tr_TR: İlke listesi getirilemedi.

en: Unable to retrieve policy details.
tr_TR: İlke detayları getirilemedi.

en: Unable to retrieve policy list (%(error)s).
tr_TR: İlke listesi alınamadı (%(error)s).

en: Unable to retrieve policy list.
tr_TR: İlke listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve pool details.
tr_TR: Havuz detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve pool details. %s
tr_TR: Havuz detayları alınamıyor. %s

en: Unable to retrieve pool subnet. %s
tr_TR: Havuz alt ağı alınamıyor. %s

en: Unable to retrieve pool. %s
tr_TR: Havuz alınamadı. %s

en: Unable to retrieve pools list.
tr_TR: Küme listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve port details
tr_TR: Bağlantı noktası detayları alınamıyor

en: Unable to retrieve port details.
tr_TR: Port özellikleri alınamıyor.

en: Unable to retrieve ports information.
tr_TR: Bağlantı noktası bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve project details.
tr_TR: Proje ayrıntıları alınamıyor.

en: Unable to retrieve project domain.
tr_TR: Proje alanı alınamıyor.

en: Unable to retrieve project information.
tr_TR: Proje bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve project list.
tr_TR: Proje listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve providers list.
tr_TR: Sağlayıcı listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve public images.
tr_TR: Açık imajlar alınamadı.

en: Unable to retrieve quota information.
tr_TR: Kota bilgisi getirilemedi.

en: Unable to retrieve resource type details.
tr_TR: Kaynak türü ayrıntıları alınamadı.

en: Unable to retrieve resource.
tr_TR: Kaynak alınamıyor.

en: Unable to retrieve role list.
tr_TR: Rol listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve roles list.
tr_TR: Rol listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve router details.
tr_TR: Yönlendirici detayları alınamıyor.

en: Unable to retrieve router list.
tr_TR: Router listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve router.
tr_TR: Yönlendirici alınamadı.

en: Unable to retrieve routers (%(error)s).
tr_TR: Yönlendiriciler alınamadı (%(error)s).

en: Unable to retrieve routers list.
tr_TR: Yönlendirici listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve rule details.
tr_TR: Kural detayları getirilemkiyor.

en: Unable to retrieve rules (%(error)s).
tr_TR: Kurallar getirilemedi (%(error)s).

en: Unable to retrieve rules list.
tr_TR: Kural listesi getirilemedi.

en: Unable to retrieve security group %(group)s.
tr_TR: Güvenlik grubu %(group)s alınamadı.

en: Unable to retrieve security group list. Please try again later.
tr_TR: Güvenlik grubu listesi getirilemiyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Unable to retrieve security group.
tr_TR: Güvenlik grubu alınamadı.

en: Unable to retrieve security groups for instance "%(name)s" (%(id)s).
tr_TR: Sunucu için güvenlik grupları alınamadı "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve security groups.
tr_TR: Güvenlik grubu alınamadı.

en: Unable to retrieve snapshot data.
tr_TR: Anlık görüntü verisi getirilemedi.

en: Unable to retrieve snapshot details.
tr_TR: Anlık görüntü detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve snapshot list.
tr_TR: Anlık görüntü listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve stack list.
tr_TR: Yığın listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve stack resource types.
tr_TR: Yığın kaynak türleri alınamadı.

en: Unable to retrieve stack template.
tr_TR: Yığın şablonu alınamadı.

en: Unable to retrieve stack.
tr_TR: Yığın alınamıyor.

en: Unable to retrieve subnet details
tr_TR: Alt ağ detayları alınamıyor

en: Unable to retrieve subnet details.
tr_TR: Alt ağ detayları alınamıyor.

en: Unable to retrieve tenant limits.
tr_TR: Kiracı sınırları alınamadı.

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated
tr_TR: Güncellenecek takım alınamadı

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated.
tr_TR: Güncellenecek takım getirilemedi.

en: Unable to retrieve the flavor metadata.
tr_TR: Nitelik üst verisi alınamadı.

en: Unable to retrieve the image to be updated.
tr_TR: Güncellenecek imaj alınamadı.

en: Unable to retrieve the specified pool.
tr_TR: Belirtilen havuz alınamadı.

en: Unable to retrieve the specified pool. Unable to add VIP "%s".
tr_TR: Belirtilen havuz alınamadı. VIP "%s" eklenemiyor.

en: Unable to retrieve the volume type list.
tr_TR: Mantıksal sürücü tür listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve usage information.
tr_TR: Kullanım bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve user details.
tr_TR: Kullanıcı ayrıntıları getirilemedi.

en: Unable to retrieve user domain role assignments.
tr_TR: Kullanıcı alanı rol atamaları alınamadı.

en: Unable to retrieve user information.
tr_TR: Kullanıcı bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve user list.
tr_TR: Kullanıcı listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve user list. Please try again later.
tr_TR: Kullanıcı listesi alınamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Unable to retrieve user roles.
tr_TR: Kullanıcı rolleri alınamadı.

en: Unable to retrieve users.
tr_TR: Kullanıcılar alınamadı.

en: Unable to retrieve version information.
tr_TR: Sürüm bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve volume backups.
tr_TR: Mantıksal sürücü yedekleri getirilemedi.

en: Unable to retrieve volume details.
tr_TR: Mantıksal sürücü detayları getirilemiyor.

en: Unable to retrieve volume encryption details.
tr_TR: Mantıksal sürücü şifreleme detayları alınamıyor.

en: Unable to retrieve volume information for volume: "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücü için mantıksal sürücü bilgisi alınamadı: "%s"

en: Unable to retrieve volume information.
tr_TR: Mantıksal sürücü bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve volume limit information.
tr_TR: Mantıksal sürücü sınır bilgisi alınamıyor.

en: Unable to retrieve volume list for instance "%(name)s" (%(id)s).
tr_TR: Sunucu için mantıksal sürücü listesi alınamadı "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve volume list.
tr_TR: Mantıksal sürücü listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve volume project information.
tr_TR: Mantıksal sürücü proje bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve volume snapshot.
tr_TR: Mantıksal sürücü anlık görüntüsü getirilemedi.

en: Unable to retrieve volume snapshots.
tr_TR: Mantıksal sürücü anlık görüntüleri alınamadı.

en: Unable to retrieve volume transfer.
tr_TR: Hacim aktarımı alınamadı.

en: Unable to retrieve volume type details.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü detayları getirilemedi.

en: Unable to retrieve volume type encryption details.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü şifreleme detayları alınamadı.

en: Unable to retrieve volume type encryption information.
tr_TR: Mantıksal sürücü şifreleme bilgisi getirilemedi.

en: Unable to retrieve volume type extra spec details.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü ek özellik ayrıntıları alınamadı.

en: Unable to retrieve volume type name.
tr_TR: Mantıksal sürücü türü ismi alınamıyor.

en: Unable to retrieve volume types
tr_TR: Mantıksal sürücü türleri alınamadı

en: Unable to retrieve volume.
tr_TR: Mantıksal sürücü alınamadı.

en: Unable to retrieve volume/instance attachment information
tr_TR: Mantıksal sürücü/sunucu bağlanma bilgisi alınamadı

en: Unable to retrieve volumes availability zones.
tr_TR: Mantıksal sürücülerin kullanılabilir bölgeleri alınamıyor.

en: Unable to set Domain Context.
tr_TR: Alan İçeriği ayarlanamıyor.

en: Unable to set bootable flag on volume.
tr_TR: Mantıksal sürücü üzerinde ön yüklenebilir bayrağı ayarlanamıyor.

en: Unable to set cluster type
tr_TR: Küme türü ayarlanamadı

en: Unable to set flavor access for project %s.
tr_TR: Nitelik erişimi %s projesi için ayarlanamadı.

en: Unable to set gateway.
tr_TR: Geçit ayarlanamadı.

en: Unable to set job type
tr_TR: İş türü ayarlanamadı

en: Unable to set project quotas.
tr_TR: Proje kotaları düzenlenemedi.

en: Unable to show guides
tr_TR: Kılavuzlar gösterilemiyor

en: Unable to sort instance flavors.
tr_TR: Sunucu nitelikleri sıralanamıyor.

en: Unable to unmanage volume.
tr_TR: Mantıksal sürücünün yönetilmemesi sağlanamıyor.

en: Unable to update container access.
tr_TR: Kap erişimi güncellenemiyor.

en: Unable to update default quotas.
tr_TR: Varsayılan kotalar güncellenemedi.

en: Unable to update group.
tr_TR: Grup güncellenemedi.

en: Unable to update image "%s".
tr_TR: İmaj "%s" güncellenemedi.

en: Unable to update object.
tr_TR: Nesne güncellenemedi.

en: Unable to update role.
tr_TR: Rol güncellenemedi.

en: Unable to update row
tr_TR: Satır güncellenemiyor

en: Unable to update security group: %s
tr_TR: Güvenlik grubu güncellenemedi: %s

en: Unable to update subnet "%s".
tr_TR: Alt ağ "%s" güncellenemedi.

en: Unable to update the aggregate metadata.
tr_TR: Takım metadata'sı güncellenemedi.

en: Unable to update the aggregate.
tr_TR: Takım güncellenemedi.

en: Unable to update the flavor metadata.
tr_TR: Nitelik metadata'sı güncellenemiyor.

en: Unable to update the group.
tr_TR: Grup güncellemesi başarısız.

en: Unable to update the image metadata.
tr_TR: İmaj metadata'sı güncellenemedi.

en: Unable to update the user password.
tr_TR: Kullanıcı parolası değiştirilemedi.

en: Unable to update the user.
tr_TR: Kullanıcı güncellenemedi.

en: Unable to update volume snapshot status.
tr_TR: Mantıksal sürücü anlık görüntü durumu güncellenemedi.

en: Unable to update volume snapshot.
tr_TR: Mantıksal sürücü anlık görüntüsü güncellenemiyor.

en: Unable to update volume status to "%s".
tr_TR: Mantıksal sürücü durumu "%s" olarak güncellenemedi.

en: Unable to update volume.
tr_TR: Mantıksal sürücü güncellenemiyor.

en: Unable to upload cluster template file
tr_TR: Küme şablon dosyası yüklenemiyor

en: Unable to upload job binary
tr_TR: İş ikiliği yüklenemedi

en: Unable to upload object.
tr_TR: Nesne yüklenemiyor.

en: Unable to upload volume to image for volume: "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücünün imaja yüklenmesi şu mantıksal sürücü için başarısız: "%s"

en: Unit
tr_TR: Birim

en: Unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: Unknown instance
tr_TR: Bilinmeyen sunucu

en: Unknown instance (None)
tr_TR: Bilinmeyen sunucu (None)

en: Unlock Instance | Unlock Instances
tr_TR[0]: Sunucuların Kilidini Aç

en: Unlocked Instance | Unlocked Instances
tr_TR[0]: Sunucu Kilitleri Açıldı

en: Unmanage
tr_TR: Yönetmeyi Durdur

en: Unmanage Volume
tr_TR: Hacmi Yönetme

en: Unmanage a Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücüyü Yönetmeyi Durdur

[ctx: Action log of an instance]
en: Unpause
tr_TR: Sürdür

en: Unregister Image | Unregister Images
tr_TR[0]: İmajların Kaydını Sil

en: Unregistered Image | Unregistered Images
tr_TR[0]: İmaj Kayıtları Silindi

[ctx: Task status of an Instance]
en: Unrescuing
tr_TR: Kurtarılmıyor

en: Unselect the router(s) to be removed from firewall.
tr_TR: Güvenlik duvarından kaldırılacak olan yönlendiricilerin işaretini kaldırın.

[ctx: Task status of an Instance]
en: Unshelving
tr_TR: Askıdan Alınıyor

en: Up
tr_TR: Üst

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Up
tr_TR: Üst

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Aggregate Metadata
tr_TR: Takım Metadata'sı Güncelle

en: Update Associations
tr_TR: İlişkileri Güncelle

[ctx: current status of stack]
en: Update Complete
tr_TR: Güncelleme Tamamlandı

en: Update Default Quotas
tr_TR: Varsayılan Kotaları Güncelle

en: Update Defaults
tr_TR: Varsayılanları Güncelle

[ctx: current status of stack]
en: Update Failed
tr_TR: Güncelleme Başarısız

en: Update Flavor Metadata
tr_TR: Nitelik Metadata'sı Güncelle

en: Update Group
tr_TR: Grup Güncelle

en: Update Image
tr_TR: İmaj Değiştir

en: Update Image Metadata
tr_TR: İmaj Metadata'sını Güncelle

[ctx: current status of stack]
en: Update In Progress
tr_TR: Güncelleme Sürüyo

en: Update Metadata
tr_TR: Metadata Güncelle

en: Update Network
tr_TR: Ağı Güncelle

en: Update Network Profile
tr_TR: Ağ Profilini Güncelle

en: Update Object
tr_TR: Nesneyi Güncelle

en: Update Port
tr_TR: Port Güncelle

en: Update Role
tr_TR: Rol Güncelle

en: Update Router
tr_TR: Yönlendiriciyi Güncelle

en: Update Stack
tr_TR: Yığını Güncelle

en: Update Stack Parameters
tr_TR: Yığın Parametrelerini Güncelle

en: Update Status
tr_TR: Güncelleme Durumu

en: Update User
tr_TR: Kullanıcı Güncelle

en: Update Volume Snapshot Status
tr_TR: Mantıksal Sürücü Anlık Görüntü Durumunu Güncelle

en: Update Volume Status
tr_TR: Mantıksal Sürücü Durumunu Güncelle

en: Update a subnet associated with the network. Advanced configuration are available at "Subnet Details" tab.
tr_TR: Ağ ile ilişkilendirilmiş bir alt ağı güncelle. Gelişmiş yapılandırmalar "Alt Ağ Detayları" sekmesindedir.

en: Update requests for this floating ip
tr_TR: Bu değişken IP için güncelleme talepleri

en: Update requests for this network
tr_TR: Bu network için güncelleme talepleri

en: Update requests for this port
tr_TR: Bu port için güncelleme talepleri

en: Update requests for this router
tr_TR: Bu router için güncelleme talepleri

en: Update requests for this subnet
tr_TR: Bu subnet için güncelleme talepleri

en: Updated
tr_TR: Güncellenmiş

en: Updated At
tr_TR: Güncelleme saati

en: Updated subnet "%s".
tr_TR: Alt ağ "%s" güncellendi.

[ctx: Task status of an Instance]
en: Updating Password
tr_TR: Parola Güncelleniyor

en: Updating volume "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücü "%s" güncelleniyor

en: Updating volume snapshot "%s"
tr_TR: Mantıksal sürücü anlık görüntüsü "%s" güncelleniyor

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Upload File
tr_TR: Dosya Yükle

en: Upload Object
tr_TR: Nesne Yükle

en: Upload Objects
tr_TR: Nesneleri Yükle

en: Upload Template
tr_TR: Şablon Yükle

en: Upload Volume to Image
tr_TR: Mantıksal Sürücüyü İmaja Yükle

en: Upload to Image
tr_TR: İmaja Yükle

en: Uploaded image size
tr_TR: Yüklenen imaj büyüklüğü

en: Usage
tr_TR: Kullanım

en: Usage (Hours)
tr_TR: Kullanım (Saat)

en: Usage Report
tr_TR: Kullanım Raporu

en: Use HBase Common library
tr_TR: HBase Yaygın kitaplığını kullan

en: Use Server Default
tr_TR: Sunucu Varsayılanını Kullan

en: Use a volume as source
tr_TR: Kaynak olarak bir mantıksal sürücü kullan

en: Use anti-affinity groups for processes
tr_TR: Süreçler için zıt-ilişki grupları kullan

en: Use anti-affinity groups for:
tr_TR: Zıt-ilişki grupları kullan:

en: Use image as a source
tr_TR: Kaynak olarak imaj kullan

en: Use snapshot as a source
tr_TR: Kaynak olarak anlık görüntü kullan

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User "%s" was successfully created.
tr_TR: "%s" kullanıcısı başarıyla oluşturuldu.

en: User %s has no role defined for that project.
tr_TR: %s kullanıcısı bu proje için bir rolü yok.

en: User Credentials Details
tr_TR: Kullanıcı Kimlik Bilgileri

en: User Details: {{ user.name }}
tr_TR: Kullanıcı Ayrıntıları: {{ user.name }}

en: User ID
tr_TR: Kullanıcı ID

en: User Name
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: User Settings
tr_TR: Kullanıcı Ayarları

en: User has been updated successfully.
tr_TR: Kullanıcı başarıyla güncellendi.

en: User name "%s" is already used.
tr_TR: "%s" kullanıcı adı zaten kullanılıyor.

en: User password has been updated successfully.
tr_TR: Kullanıcı parolası başarıyla değiştirildi.

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: VCPU Hours
tr_TR: VCPU Saatleri

en: VCPUs
tr_TR: VCPUlar

en: VCPUs (total)
tr_TR: VCPUs (toplam)

en: VCPUs (used)
tr_TR: VCPUs (kullanılan)

en: VDI - Virtual Disk Image
tr_TR: VDI - Sanal Disk İmajı

en: VHD - Virtual Hard Disk
tr_TR: VHD - Sanal Sabit Disk

en: VIP %s was successfully updated.
tr_TR: VIP %s başarıyla güncellendi.

en: VIP Details
tr_TR: VIP Detayları

en: VIP Subnet
tr_TR: VIP Alt Ağı

en: VMDK - Virtual Machine Disk
tr_TR: VMDK - Sanal Makine Diski

en: VPN Service
tr_TR: VPN Servisi

en: VPN Service %s was successfully updated.
tr_TR: VPN Servisi %s başarıyla güncellendi.

en: VPN Service Details
tr_TR: VPN Servis Detayları

en: VPN Service associated with this connection
tr_TR: VPN Servisi bu bağlantıyla ilişkilendirildi

en: VPN Services
tr_TR: VPN Servisleri

en: Valid integer greater than the DPD interval
tr_TR: DPD aralığından büyük bir tam sayı.

en: Valid integer lesser than DPD timeout
tr_TR: DPD zaman aşımından küçük geçerli tam sayı

en: Valid integer lesser than the DPD timeout
tr_TR: DPD zaman aşımından küçük geçerli tam sayı

en: Value
tr_TR: Değer

en: Value (Avg)
tr_TR: Değer (Ort)

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: View Container
tr_TR: Kap Görüntüle

en: View Credentials
tr_TR: Bilgileri Görüntüle

en: View Details
tr_TR: Ayrıntıları Göster

en: View Extra Specs
tr_TR: Ek Özellikleri Görüntüle

en: View Log
tr_TR: Kaydı Görüntüle

en: View Usage
tr_TR: Kullanımı Görüntüle

en: Virtual Private Network
tr_TR: Sanal Özel Ağ

en: Volume
tr_TR: Mantıksal Sürücü

en: Volume %(volume_name)s on instance %(instance_name)s
tr_TR: %(instance_name)s sunucusu üzerindeki mantıksal sürücü %(volume_name)s

en: Volume Backup
tr_TR: Mantıksal Sürücü Yedeği

en: Volume Backup Details: {{ backup.name }}
tr_TR: Mantıksal Sürücü Detayları: {{ backup.name }}

en: Volume Backups
tr_TR: Mantıksal Sürücü Yedekleri

en: Volume Details: {{ volume.name }}
tr_TR: Hacim Ayrıntıları: {{ volume.name }}

en: Volume Encryption Details: %(volume_name)s
tr_TR: Hacim Şifreleme Ayrıntıları: %(volume_name)s

en: Volume Encryption Details: {{ volume.name }}
tr_TR: Hacim Şifreleme Ayrıntıları: {{ volume.name }}

en: Volume Name
tr_TR: Mantıksal Sürücü Adı

en: Volume Size
tr_TR: Mantıksal Sürücü Boyutu

en: Volume Snapshot
tr_TR: Mantıksal Sürücü Anlık Görüntüsü

en: Volume Snapshot Details: {{ snapshot.name }}
tr_TR: Mantıksal Sürücü Anlık Görüntüsü Detayları: {{ snapshot.name }}

en: Volume Snapshots
tr_TR: Mantıksal Sürücü Anlık Görüntüleri

en: Volume Source
tr_TR: Mantıksal Sürücü Kaynağı

en: Volume Storage
tr_TR: Mantıksal Sürücü Depolama

en: Volume Transfer
tr_TR: Mantıksal Sürücü Aktarımı

en: Volume Transfer Details
tr_TR: Hacim Aktarım Ayrıntıları

en: Volume Type
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü

en: Volume Type Encryption Details
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türü Şifreleme Detayları

en: Volume Types
tr_TR: Mantıksal Sürücü Türleri

en: Volume cannot be extended to %(req)iGB as you only have %(avail)iGB of your quota available.
tr_TR: Mantıksal sürücü kullanılabilir kotanızdan %(avail)iGB kaldığı için %(req)iGB olarak büyütülemiyor.

en: Volume mount point (e.g. 'vda' mounts at '/dev/vda'). Leave this field blank to let the system choose a device name for you.
tr_TR: Mantıksal sürücü bağlama noktası (örn. 'vda' '/dev/vda'da bağlanır). Sistemin sizin için bir aygıt ismi seçmesini istiyorsanız bu alanı boş bırakın.

en: Volume name to be assigned
tr_TR: Atanacak mantıksal sürücü ismi

en: Volume of RAM
tr_TR: RAM Miktarı

en: Volume of RAM used
tr_TR: Kullanılan RAM miktarı

en: Volume of reads
tr_TR: Okumaların miktarı

en: Volume of writes
tr_TR: Yazmaların miktarı

en: Volume size in gigabytes (integer value).
tr_TR: Gigabyte olarak mantıksal sürücü boyutu (tamsayı değer).

en: Volume size must be equal to or greater than the image minimum disk size (%sGB)
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu imaj asgari disk boyutuna (%sGB) eşit ya da ondan büyük olmalıdır

en: Volume size must be equal to or greater than the image size (%s)
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu imaj boyutuna eşit ya da ondan büyük olmalıdır (%s)

en: Volume size must be equal to or greater than the origin volume size (%s)
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu asıl mantıksal sürücü boyutuna eşit ya da ondan büyük olmalıdır (%s)

en: Volume size must be equal to or greater than the snapshot size (%sGB)
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu anlık görüntü boyutuna eşit ya da ondan büyük olmalıdır (%sGB)

en: Volume size must be greater than 0
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu 0'dan büyük olmalıdır

en: Volume source must be specified
tr_TR: Mantıksal sürücü kaynağı belirtilmelidir

en: Volume type name can not be empty.
tr_TR: Mantıksal sürücü türünün ismi boş olamaz.

en: Volumes
tr_TR: Mantıksal sürücüler

en: Volumes Availability Zone
tr_TR: Mantıksal Sürücünün Kullanılabilir Bölgesi

en: Volumes per node
tr_TR: Düğüm başına mantıksal sürücü

en: Volumes size (GB)
tr_TR: Mantıksal sürücülerin boyutu (GB)

en: Weight
tr_TR: Ağırlık

en: Which keypair to use for authentication.
tr_TR: Kimlik doğrulama için hangi anahtar çiftinin kullanılacağı.

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You are already using all of your available floating IPs.
tr_TR: Tüm değişken IP'lerinizi zaten kullanıyorsunuz.

en: You are already using all of your available volumes.
tr_TR: Kullanılabilir tüm mantıksal sürücülerinizi kullanıyorsunuz.

en: You cannot disable the user you are currently logged in as.
tr_TR: Oturum açtığınız olduğunuz kullanıcıyı devre dışı bırakamazsınız.

en: You cannot disable your current project
tr_TR: Etkin projenizi kapatamazsınız.

en: You cannot revoke your administrative privileges from the domain you are currently logged into. Please switch to another domain with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
tr_TR: O anda giriş yaptığınız alandan yönetici yetkilerinizi geçersiz kılamazsınız. Lütfen yönetici haklarına sahip başka bir hesaba geçiş yapın veya yönetici rolünü komut satırı arayüzünden elle kaldırın.

en: You cannot revoke your administrative privileges from the project you are currently logged into. Please switch to another project with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
tr_TR: Şu anda login olduğunuz projeden yönetici haklarınızı kaldıramazsınız. Lütfen yönetici hakkınızın olduğu başka bir projeye geçiş yapın, veya bu hakları CLI komutuyla yapın.

en: You do not have the required
              privileges to access this content. If you believe this message to
              be in error, please contact your project manager.
tr_TR: Bu içeriğe erişmek için gerekli
              izinlere sahip değilsiniz. Bu iletinin hatalı olduğunu
              düşünüyorsanız, proje yöneticinizle iletişime geçin.

en: You may have mistyped the address or the page may have moved.
tr_TR: Adresi yanlış yazmış olabilirsiniz ya da sayfa taşınmış olabilir.

en: You may reset the gateway later by using the set gateway action, but the gateway IP may change.
tr_TR: Geçidi daha sonra geçit ayarla eylemiyle sıfırlayabilirsiniz, ama geçit IP'si değişebilir.

en: You must select a datastore type and version.
tr_TR: Bir veri deposu türü ve sürümü seçmelisiniz.

en: You must select a snapshot.
tr_TR: Bir anlık görüntü seçmelisiniz.

en: You must select a volume.
tr_TR: Bir mantıksal sürücü seçmelisiniz.

en: You must select an image.
tr_TR: Bir imaj seçmelisiniz.

en: You must set volume size
tr_TR: Mantıksal sürücü boyutu ayarlamalısınız

en: You must specify a password if you create a user.
tr_TR: Kullanıcı oluşturursanız parola belirtmelisiniz.

en: You must specify a template via one of the available sources.
tr_TR: Kullanılabilir kaynaklardan biri aracılığıyla bir şablon belirtmelisiniz

en: You must specify at least one database if you create a user.
tr_TR: Kullanıcı oluşturursanız en az bir veritabanı belirtmelisiniz.

en: Your image %s has been queued for creation.
tr_TR: İmajınız %s oluşturma için kuyruğa alındı.

en: Zone
tr_TR: Bölge

en: back-end
tr_TR: art-alan

en: bi-directional
tr_TR: iki-yönlü

[ctx: Both of front-end and back-end]
en: both
tr_TR: her ikisi de

en: clear
tr_TR: temizle

en: disabled
tr_TR: kapalı

en: environment
tr_TR: çevre

en: front-end
tr_TR: ön-uç

en: group14
tr_TR: grup14

en: group2
tr_TR: grup2

en: group5
tr_TR: grup5

en: hold
tr_TR: beklet

en: instance
tr_TR: sunucu

en: pseudo-folder
tr_TR: sahte-dizin

en: response-only
tr_TR: yalnızca-cevap

en: restart
tr_TR: yeniden başlat

en: restart-by-peer
tr_TR: eşe-göre-yeniden-başlat

en: seconds
tr_TR: saniye

en: template
tr_TR: şablon

en: transport
tr_TR: aktarım

en: tunnel
tr_TR: tünel

en: undefined
tr_TR: tanımsız

en: unknown IP address
tr_TR: bilinmeyen IP adresi
