Horizon - en to ru translation catalogue (2497 entries)

en:  Also failed to delete port %s
ru: Так же не удалось удалить порт %s

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(ip)s)
ru: %(field_name)s: Неверный IP адрес (значение=%(ip)s)

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(network)s)
ru: %(field_name)s: Неверный IP адрес (значение=%(network)s)

en: %(name)s - %(size)s GB (%(label)s)
ru: %(name)s - %(size)s ГБ (%(label)s)

en: %(type)s delay:%(delay)d retries:%(max_retries)d timeout:%(timeout)d
ru: %(type)s задержка:%(delay)d повторы:%(max_retries)d таймаут:%(timeout)d

en: %(type)s: url:%(url_path)s method:%(http_method)s codes:%(expected_codes)s delay:%(delay)d retries:%(max_retries)d timeout:%(timeout)d
ru: %(type)s: url:%(url_path)s метод:%(http_method)s коды:%(expected_codes)s задержка:%(delay)d попыток:%(max_retries)d истечение времени ожидания:%(timeout)d

en: %(used)s %(key)s used
ru: %(used)s %(key)s используется

en: %s (Default)
ru: %s (По умолчанию)

[ctx: External network not found]
en: %s (Not Found)
ru: %s (Не найдено)

en: %s (current)
ru: %s (сейчас)

en: %s (default)
ru: %s (по умолчанию)

en: %s GB
ru: %s ГБ

en: %s instances
ru: %s инстансов

en: %sGB
ru: %s ГБ

en: %sMB
ru: %s МБ

en: (Quota exceeded)
ru: (Превышена квота)

en: , add project groups
ru: , добавить группы проекта

en: , update project groups
ru: , обновление групп проекта

en: -- not selected --
ru: -- не выбран --

en: 1-4093 for VLAN; 5000 and above for Overlay
ru: 1-4093 для VLAN; 5000 и больше для Overlay

en: A backup must be selected!
ru: Не выбрана резервная копия!

en: A image or external image location must be specified.
ru: Образ или внешнее расположение образа должно быть указано.

en: A local environment to upload.
ru: Локальная среда для загрузки.

en: A local image to upload.
ru: Локальный образ для загрузки.

en: A local metadata definition file to upload.
ru: Локальный файл с определением метаданных.

en: A local template to upload.
ru: Локальный шаблон для загрузки.

en: A master instance must be selected!
ru: Должна быть выбрана основная инстанс!

en: A script or set of commands to be executed after the instance has been built (max 16kb).
ru: Скрипт или набор команд, который будет выполнен после построения инстанса (максимально 16 Кб)

en: A volume of %(req)iGB cannot be created as you only have %(avail)iGB of your quota available.
ru: Диск размером %(req)i ГБ не может быть создан, так как доступно только %(avail)i ГБ вашей квоты.

en: API Access
ru: Доступ к API

en: API Endpoints
ru: Точка доступа к API

en: AWS compatible
ru: Совместим с AWS

en: Accept Transfer
ru: Принять передачу

en: Accept Volume Transfer
ru: Принять передача диска.

en: Access & Security
ru: Доступ и безопасность

en: Action
ru: Действие

en: Action Log
ru: Регистрировать

en: Action for the firewall rule
ru: Действие для правила межсетевого экрана.

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Active
ru: Активный

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Active
ru: Активный

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Active
ru: Активный

[ctx: Current status of a Network]
en: Active
ru: Активный

[ctx: Current status of a Pool]
en: Active
ru: Активный

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Active
ru: Активный

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Active
ru: Активный

[ctx: Current status of an Image]
en: Active
ru: Активный

[ctx: Current status of an Instance]
en: Active
ru: Активный

[ctx: current status of port]
en: Active
ru: Активный

[ctx: current status of router]
en: Active
ru: Активный

[ctx: status of a network port]
en: Active
ru: Активный

en: Actual device name may differ due to hypervisor settings. If not specified, then hypervisor will select a device name.
ru: Реальное имя устройства может отличаться из-за настроек гипервизора. Если не указан, то гипервизор выберет имя устройства.

en: Add
ru: Добавить

en: Add DHCP Agent
ru: Добавить DHCP агент

en: Add Firewall
ru: Добавить межсетевой экран

en: Add IKE Policy
ru: Добавить политику IKE

en: Add IPSec Policy
ru: Добавить политику IPSec

en: Add IPSec Site Connection
ru: Добавить IPSec подключение

en: Add Interface
ru: Добавить интерфейс

en: Add Member
ru: Добавить участника

en: Add Monitor
ru: Добавить монитор

en: Add New Firewall
ru: Добавить новый межсетевой экран.

en: Add New IKE Policy
ru: Добавить политику IKE

en: Add New IPSec Policy
ru: Добавить политику IPSec

en: Add New IPSec Site Connection
ru: Добавить новое IPSec подключение

en: Add New Member
ru: Добавить нового участника

en: Add New Monitor
ru: Добавить новый монитор

en: Add New Policy
ru: Добавить новую политику

en: Add New Pool
ru: Добавить новый пул

en: Add New Rule
ru: Добавить новое правило

en: Add New VPN Service
ru: Добавить новый сервис VPN

en: Add Policy
ru: Добавить политику

en: Add Pool
ru: Добавить пул

en: Add Router
ru: Добавить маршрутизатор

en: Add Router Rule
ru: Добавить правило маршрутизатора

en: Add Router to Firewall
ru: Добавить машрутизатор в межсетевой экран

en: Add Routers
ru: Добавить машрутизаторы

en: Add Rule
ru: Добавить правило

en: Add Subnet
ru: Добавить подсеть

en: Add Subnet (Quota exceeded)
ru: Добавить подсеть (превышена квота)

en: Add User | Add Users
ru[0]: Добавить пользователя
ru[1]: Добавить пользователей
ru[3]: Добавить пользователей

en: Add Users
ru: Добавить пользователей

en: Add VIP
ru: Добавить VIP

en: Add VPN Service
ru: Добавить сервис VPN

en: Add and remove security groups to this project from the list of available security groups.
ru: Добавить и удалить группы безопасности в этом проекте из списка доступных групп безопасности.

en: Add hosts to this aggregate or remove hosts from it. Hosts can be in multiple aggregates.
ru: Добавьте узлы в этот агрегатор или удалите узлы из него. Узлы могут быть в нескольких агрегаторах.

en: Add hosts to this aggregate. Hosts can be in multiple aggregates.
ru: Добавьте узлы в этот агрегатор. Узлы могут быть в нескольких агрегаторах.

en: Add member(s) to the selected pool.
    
    Choose one or more listed instances to be added to the pool as member(s). Assign a numeric weight and port number for the selected member(s) to operate(s) on; e.g., 80. 
    
    Only one port can be associated with each instance.
ru: Добавить участника(ов) в выбранный пул.
    
    Выбрать один или более перечисленный инстанс для добавления участника(ов) в пул. Назначить числовой вес и номер порта для выбранного участника(ов) для работ(ы); например, 80.
    
    Только один порт может быть связан с каждым инстансом.

en: Add selected router(s) to the firewall.
ru: Добавить выбранные маршрутизаторы к межсетевому экрану

en: Add/Remove Hosts to Aggregate
ru: Добавить/удалить узлы в агрегаторе

en: AddFirewall
ru: Добавить межсетевой экран

en: AddPolicy
ru: Добавить политику

en: AddRule
ru: Добавить правило

en: Added Firewall "%s".
ru: Добавлен межсетевой экран "%s".

en: Added IKE Policy "%s".
ru: Добавлена политика IKE "%s".

en: Added IPSec Policy "%s".
ru: Добавлена политика IPSec "%s".

en: Added IPSec Site Connection "%s".
ru: Добавлено подключение IPSec "%s".

en: Added Policy "%s".
ru: Добалена политика "%s".

en: Added Rule "%s".
ru: Добавлено правило "%s".

en: Added User | Added Users
ru[0]: Пользователь добавлен
ru[1]: Пользователи добавлены
ru[3]: Пользователи добавлены

en: Added VIP "%s".
ru: Добавлен VIP "%s".

en: Added VPN Service "%s".
ru: Добавлен сервис VPN "%s".

en: Added member(s).
ru: Добавленные участники

en: Added monitor
ru: Добавленный монитор

en: Added pool "%s".
ru: Добавлен пул "%s".

en: Additional routes announced to the hosts. Each entry is: destination_cidr,nexthop (e.g., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) and one entry per line.
ru: Дополнительные маршруты объявленные для узла. Каждый ввод: destination_cidr,nexthop (напр. 192.168.200.0/24,10.56.1.254) по одной записи в строке.

en: Admin
ru: Администратор

en: Admin Password
ru: Пароль администратора

en: Admin State
ru: Административное состояние

[ctx: current status of stack]
en: Adopt Complete
ru: Принятие завершено

[ctx: current status of stack]
en: Adopt Failed
ru: Принятие завершилось неуспешно

[ctx: current status of stack]
en: Adopt In Progress
ru: Выполняется принятие

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advanced Options
ru: Расширенные настройки

en: After
ru: После

en: Agent %s was successfully added.
ru: Агент %s был успешно добавлен

en: All Available Hosts
ru: Все доступные узлы

en: All Groups
ru: Все группы

en: All Hypervisors
ru: Все гипервизоры

en: All ICMP
ru: Все ICMP

en: All Projects
ru: Все проекты

en: All Security Groups
ru: Все группы безопасности

en: All TCP
ru: Все TCP

en: All UDP
ru: Все UDP

en: All Users
ru: Все пользователи

en: All available hosts
ru: Все доступные узлы

en: Allocate Floating IP
ru: Выделить плавающий IP

en: Allocate IP
ru: Выделить IP

en: Allocate IP To Project
ru: Выделить IP проекту

en: Allocated Floating IP %(ip)s.
ru: Выделен плавающий IP %(ip)s.

en: Allocation Pools
ru: Выделение пулов

en: Allowed Host
ru: Разрешенный узел

en: Allowed Host (optional)
ru: Разрешенный узел (необязательно)

en: Amount of energy
ru: Количество энергии

en: An external (HTTP) URL to load the image from.
ru: Внешняя (HTTP) ссылка для скачивания образа.

en: An external (HTTP) URL to load the template from.
ru: Внешний (HTTP) URL для скачивания шаблона.

en: An unexpected error has occurred. Try refreshing the page. If that doesn't help, contact your local administrator.
ru: Произошла неизвестная ошибка. Попробуйте обновить страницу. В случае если это не поможет свяжитесь со своим системным администратором.

en: Any
ru: Любой

en: Any Availability Zone
ru: Любая зона доступности

en: Architecture
ru: Архитектура

en: Associate
ru: Назначить

en: Associate Floating IP
ru: Связать назначаемый IP

en: Associate Monitor
ru: Назначить монитор

en: Associate QoS Spec with Volume Type
ru: Спецификация QoS связанная с Типом Дисков

en: Associate a health monitor with target pool.
ru: Ассоциировать монитор работоспособности с целевым пулом.

en: Associated QoS Spec
ru: Привязанная спецификация QoS

en: Associated Routers
ru: Связанные маршрутизаторы

en: Associated monitor.
ru: Назначенный монитор.

en: Association Details
ru: Детали ассоциации

en: At least one member must be specified
ru: По крайней мере один участник должен быть указан

en: At least one network must be specified.
ru: По крайней мере одна сеть должна быть указана.

en: Attach to Instance
ru: Подключить к инстансу

en: Attached
ru: Подключено

en: Attached Device
ru: Подключенное устройство

en: Attached To
ru: Подключено к

en: Attached to %(instance)s on %(dev)s
ru: Подключен к %(instance)s как %(dev)s

en: Attaching
ru: Подключение

[ctx: Current status of a Volume]
en: Attaching
ru: Подключение

en: Attaching volume %(vol)s to instance %(inst)s on %(dev)s.
ru: Подключить диск %(vol)s к инстансу %(inst)s на %(dev)s.

en: Attachments
ru: Подключения

en: Audited
ru: Проверено

en: Authorization Key
ru: Ключ авторизации

en: Authorization algorithm
ru:  Алгоритм авторизации

en: Auto Security Group
ru: Автоматическая группа безопасности

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Automatic: The entire disk is a single partition and automatically resizes. Manual: Results in faster build times but requires manual partitioning.
ru: Автоматически: Целый диск это единственный раздел размер которого меняется автоматически. Руководство: Сокращается время создания, но требует ручного разделения

en: Availability Zone
ru: Зона доступности

en: Availability Zone Name
ru: Название зоны доступности

en: Availability Zones
ru: Зоны доступности

en: Available
ru: Доступно

[ctx: Current status of a Volume]
en: Available
ru: Доступно

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Available
ru: Доступно

en: Average CPU utilization
ru: Средняя загрузка CPU

en: Average rate of read requests
ru: Средняя скорость запросов на чтение

en: Average rate of reads
ru: Средняя скорость чтения

en: Average rate of write requests
ru: Средняя скорость запросов на запись

en: Average rate per sec of incoming bytes on a VM network interface
ru: Средняя входящая скорость на сетевом интерфейсе ВМ в байтах в секунду

en: Average rate per sec of incoming packets on a VM network interface
ru: Средняя входящая скорость на сетевом интерфейсе ВМ в пакетах в секунду

en: Average rate per sec of outgoing bytes on a VM network interface
ru: Средняя исходящая скорость на сетевом интерфейсе ВМ в байтах в секунду

en: Average rate per sec of outgoing packets on a VM network interface
ru: Средняя исходящая скорость на сетевом интерфейсе ВМ в пакетах в секунду

en: Average volume of writes
ru: Средний объем записи

en: Backup
ru: Резервная копия

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Backup
ru: Резервная копия

en: Backup Database
ru: Резервная копия БД

en: Backup Details: {{ backup.name }}
ru: Детали резервной копии: {{ backup.name }}

en: Backup File
ru: Файл резервной копии

en: Backup Name
ru: Название резервной копии

en: Backups
ru: Бэкапы

en: Base Image
ru: Базовый образ

en: Before
ru: Перед

en: Binding: Host
ru: Связь: Узел

en: Binding: VNIC Type
ru: Связь: Тип VNIC

[ctx: Task status of an Instance]
en: Block Device Mapping
ru: Сопоставление блочного устройства

en: Block Migration
ru: Блочная миграция

en: Block Storage Services
ru: Службы блочного хранилища

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Blocked
ru: Заблокирован

[ctx: Power state of an Instance]
en: Blocked
ru: Заблокирован

en: Boot from image
ru: Загрузить с образа

en: Boot from image (creates a new volume)
ru: Загрузить с образа (создает новый диск)

en: Boot from snapshot
ru: Загрузить со снимка

en: Boot from volume
ru: Загружать с носителя

en: Boot from volume snapshot (creates a new volume)
ru: Загружать со снимка носителя (создаёт новый диск)

en: Bootable
ru: Загрузочный

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Build
ru: Создать

[ctx: Current status of a Network]
en: Build
ru: Создать

[ctx: Current status of an Instance]
en: Build
ru: Создать

[ctx: current status of port]
en: Build
ru: Создать

[ctx: status of a network port]
en: Build
ru: Создать

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Building
ru: Создание

[ctx: Power state of an Instance]
en: Building
ru: Создание

en: CIDR must be specified.
ru: Необходимо задать CIDR.

en: CPU time used
ru: Использованное время CPU

en: Can not specify both image and external image location.
ru: Нельзя указывать образ и внешнее расположение образа одновременно.

en: Cancel Transfer
ru: Отменить передачу

en: Cannot find instance %s.
ru: Не удалось найти машину %s.

en: Cannot get console for instance %s.
ru: Не удалось получить консоль для инстансы %s.

en: Cannot specify both file and direct input.
ru: Нельзя одновременно указать файл и прямой ввод.

en: Centralized
ru: Централизированный

en: Change
ru: Изменить

en: Change Password
ru: Изменить пароль

en: Change Stack Template
ru: Изменить шаблон стека

en: Change Template
ru: Изменить шаблон

en: Change Volume Type
ru: Изменить тип диска

en: Changing password is not supported.
ru: Смена пароля не поддерживается.

[ctx: current status of stack]
en: Check Complete
ru: Проверка завершена

[ctx: current status of stack]
en: Check Failed
ru: Проверка завершилась неуспешно

[ctx: current status of stack]
en: Check In Progress
ru: Выполняется провека

en: Check Stack | Check Stacks
ru[0]: Проверить стек
ru[1]: Проверить стеки
ru[3]: Проверить стеки

en: Checked Stack | Checked Stacks
ru[0]: Стек проверен
ru[1]: Стеки проверены
ru[3]: Стеки проверены

en: Choose Your Boot Source Type.
ru: Выберите тип источника загрузки.

en: Choose a Host to evacuate servers to.
ru: Выбрать узел для эвакуации сервера.

en: Choose a Host to migrate to.
ru: Выберите узел для миграции.

en: Choose a main binary
ru: Выбрать главный двоичный файл

en: Choose a new instance flavor.
ru: Выберите новый тип для инстанса.

en: Choose a snapshot
ru: Выбрать снимок

en: Choose a storage location
ru: Выбрать место хранения

en: Choose a volume
ru: Выбрать диск

en: Choose an DHCP Agent to attach to.
ru: Выбрать DHCP агент для прикрепления

en: Choose an image
ru: Выберите образ

en: Choose associated QoS Spec.
ru: Выберите связанную спецификацию QoS.

en: Choose consumer for this QoS Spec.
ru: Выберите потребителя для этой спецификации QoS.

en: Choose initial state.
ru: Выберите первоначальное наполнение

en: Choose job type
ru: Выберите тип задачи

en: Choose libraries
ru: Выбрать библиотеки

en: Choose plugin and version
ru: Выбрать плагин и версию

en: Choose plugin type and version
ru: Выберите тип и версию плагина

en: Choose the binary which should be used in this Job.
ru: Выберите исполняемые файл, который будет использован в этой задаче.

en: Choose the flavor to launch.
ru: Выберите тип инстанса для запуска.

en: Cinder host on which the existing volume resides; takes the form: host@backend-name#pool
ru: Узел Cinder на котором расположен существующих диск; в формате host@backend-name#pool

en: Cipher
ru: Шифр

en: Classless Inter-Domain Routing (e.g. 192.168.0.0/24)
ru: CIDR (т.е. 192.168.0.0/24)

en: Clear Domain Context
ru: Очистить контекст домена

en: Clear Gateway | Clear Gateways
ru[0]: Очистить шлюз
ru[1]: Очистить шлюзы
ru[3]: Очистить шлюзы

en: Cleared Gateway | Cleared Gateways
ru[0]: Шлюз очищен
ru[1]: Шлюзы очищены
ru[3]: Шлюзы очищены

en: Close
ru: Закрыть

en: Cluster
ru: Кластер

en: Cluster Creation Guide
ru: Руководство по созданию кластера

en: Cluster Details
ru: Данные кластера

en: Cluster Instances
ru: Машины кластера

en: Cluster Name
ru: Название кластера

en: Cluster Template
ru: Шаблон кластера

en: Cluster Template Details
ru: Данные шаблона кластера

en: Cluster Template Name
ru: Название шаблона кластера

en: Cluster Template copy %s created
ru: Копия шаблона кластера %s создана

en: Cluster Templates
ru: Шаблоны кластера

en: Cluster template creation failed
ru: Не удалось создать шаблон кластера

en: Cluster type chosen
ru: Выбран тип кластера

en: Clusters
ru: Кластеры

en: Code
ru: Код

en: Cold Migrate
ru: Холодная миграция

en: Comma separated list of databases to create
ru: Список баз данных для создания разделенный запятыми

en: Comma-separated key=value pairs
ru: Разделенные запятой пары ключ=значение

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Completed
ru: Завершено

en: Component
ru: Компонент

en: Compute Host
ru: Вычислительный узел

en: Compute Services
ru: Службы вычислений

en: Configuration Drive
ru: Конфигурация накопителя

en: Configure
ru: Настроить

en: Configure Cluster
ru: Настроить кластер

en: Configure Cluster Template
ru: Настроить шаблон кластера

en: Configure Node Group Template
ru: Настроить шаблон узла группы

en: Configure OpenStack to write metadata to a special configuration drive that attaches to the instance when it boots.
ru: Настройке OpenStack для записи метаданных в специальный конфигурационный диск, которые подключается к инстансу при загрузке.

en: Configure Template
ru: Настроить шаблон

en: Confirm Admin Password
ru: Подтвердите пароль администратора

en: Confirm Password
ru: Подтверждение пароля

en: Confirm Rebuild Password
ru: Подтвердите Замену Пароля

en: Confirm Resize/Migrate
ru: Подтвердить изменение типа/Миграцию

en: Confirm Unmanage Volume
ru: Подтвердить отключение управления диском

en: Confirm new password
ru: Подтвердите новый пароль

[ctx: Current status of an Instance]
en: Confirm or Revert Resize/Migrate
ru: Подтвердить отмену изменения типа/миграции

[ctx: Task status of an Instance]
en: Confirming Resize or Migrate
ru: Подтверждение изменения типа или миграции

en: Connection Limit
ru: Лимит соединений

en: Console
ru: Консоль

en: Console type "%s" not supported.
ru: Тип консоли "%s" не поддерживается

en: Consumer
ru: Потребитель

en: Container
ru: Контейнер

en: Container Access
ru: Доступ к контейнеру

en: Container Details
ru: Детали Контейнера

en: Container Name
ru: Название контейнера

en: Container created successfully.
ru: Контейнер успешно создан.

en: Containers
ru: Контейнеры

en: Contents
ru: Содержимое

en: Control Location
ru: Контрольная точка

en: Control access to instances of the node group.
ru: Управление доступом к машинам группы.

en: Control access to your instance via key pairs, security groups, and other mechanisms.
ru: Контроль доступа к инстансу с помощью пары ключей, групп безопасности и других механизмов.

en: Cookie Name
ru: Название Cookie

en: Cookie name is required for APP_COOKIE persistence.
ru: Название cookie необходимо для постоянства APP_COOKIE.

en: Copied "%(orig)s" to "%(dest)s" as "%(new)s".
ru: Скопировано "%(orig)s" в "%(dest)s" как "%(new)s".

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy Cluster Template
ru: Копировать шаблон кластера

en: Copy Data
ru: Копирование данных

en: Copy Object
ru: Копировать объект

en: Copy Template
ru: Копировать шаблон

en: Cores(Available: %(avail)s, Requested: %(req)s)
ru: Ядра(Доступные: %(avail)s, Запрашиваемые: %(req)s)

en: Could not create
ru: Не удалось создать

en: Could not create data source
ru: Не удалось создать источник данных

en: Could not create job template
ru: Не удалось создать шаблон задачи

en: Could not find default role "%s" in Keystone
ru: В Keystone не удалось найти стандартную роль «%s»

en: Could not launch job
ru: Не удалось запустить задачу

en: Couldn't get current security group list for instance %s.
ru: Не удалось получить список групп безопасности для инстанса %s.

en: Couldn't get security group list.
ru: Не удалось получить список групп безопасности.

en: Count
ru: Подсчет

[ctx: Power state of an Instance]
en: Crashed
ru: Разбитый

en: Create
ru: Создать

[ctx: Action log of an instance]
en: Create
ru: Создать

en: Create An Image
ru: Создать образ

en: Create Backup
ru: Создать резервную копию

en: Create Cluster Template
ru: Создать шаблон кластера

[ctx: current status of stack]
en: Create Complete
ru: Создание завершено

en: Create Container
ru: Создать контейнер

en: Create Data Source
ru: Создать источники данных

en: Create Domain
ru: Создать домен

en: Create Encryption
ru: Создать шифрование

[ctx: current status of stack]
en: Create Failed
ru: Создание завершилось неуспешно

en: Create Firewall
ru: Создать межсетевой экран

en: Create Flavor
ru: Создать тип инстансов

en: Create Group
ru: Создать группу

en: Create Host Aggregate
ru: Создать агрегатор узлов

en: Create IKE Policy for current project.
    
    Assign a name and description for the IKE Policy.
ru: Создание политики IKE для текущего проекта.
    
    Укажите имя и описание политики IKE.

en: Create IPSec Policy for current project.
    
    Assign a name and description for the IPSec Policy.
ru: Создание политики IPSec для текущего проекта.
    
    Укажите имя и описание политики IPSec.

en: Create IPSec Site Connection for current project.
    
    Assign a name and description for the IPSec Site Connection. All fields in this tab are required.
ru: Создание нового IPSec подключения для текущего проекта.
    
    Укажите имя и название для IPSec подключения. Все поля на данной закладке обязательны для заполнения.

en: Create Image
ru: Создать образ

[ctx: current status of stack]
en: Create In Progress
ru: Выполняется создание

en: Create Job Binary
ru: Создать исполняемый файл задачи

en: Create Job Template
ru: Создать шаблон задачи

en: Create Key Pair
ru: Создать ключевую пару

en: Create Network
ru: Создать сеть

en: Create Network (Quota exceeded)
ru: Создать сеть (превышена квота)

en: Create Network Profile
ru: Создать Сетевой профиль

en: Create Node Group Template
ru: Создать шаблон узла группы

en: Create Port
ru: Создать порт

en: Create Project
ru: Создать проект

en: Create Pseudo-folder
ru: Создать псевдо-папку

en: Create QoS Spec
ru: Создать спецификацию QoS

en: Create Role
ru: Создать роль

en: Create Router
ru: Создать Маршрутизатор

en: Create Router (Quota exceeded)
ru: Создать маршрутизатор (превышена квота)

en: Create Security Group
ru: Создать группу безопасности

en: Create Security Group (Quota exceeded)
ru: Создать группу безопасности (превышена квота)

en: Create Snapshot
ru: Создать снимок

en: Create Spec
ru: Создать параметры

en: Create Stack
ru: Создать стек

en: Create Subnet
ru: Создать подсеть

en: Create Subnet (Quota exceeded)
ru: Создать подсеть (превышена квота)

en: Create Template
ru: Создать шаблон

en: Create Transfer
ru: Создать передачу

en: Create User
ru: Создать пользователя

en: Create VPN Service for current project.
    
    Specify a name, description, router, and subnet for the VPN Service. Admin State is Up (checked) by default.
ru: Создать VPN сервис для текущего проекта.
    
    Указать имя, описание, маршрутизатор и подсеть для VPN сервиса. Административное состояние по умолчанию - UP (включено).

en: Create Volume
ru: Создать диск

en: Create Volume Backup
ru: Создать резервную копию диска

en: Create Volume Snapshot
ru: Создать снимок диска

en: Create Volume Transfer
ru: Создать передача диска.

en: Create Volume Type
ru: Создать тип дисков

en: Create Volume Type Encryption
ru: Создать шифрование для Типа Дисков

en: Create Volume Type Extra Spec
ru: Создать доп. параметры типа дисков

en: Create a Metadata Namespace
ru: Создать пространство имен метаданных

en: Create a New Volume
ru: Создать новый носитель

en: Create a QoS Spec
ru: Создать спецификацию QoS

en: Create a Router
ru: Создать Маршрутизатор

en: Create a Snapshot
ru: Создать снимок

en: Create a VIP for this pool. Assign a name, description, IP address, port, and maximum connections allowed for the VIP. Choose the protocol and session persistence method for the VIP. Admin State is UP (checked) by default.
ru: Создать VIP для этого пула. Назначить имя, описание,  IP-адрес, порт и максимальное число подключений доступное VIP. Выбрать протокол и метод сохранения сессии для VIP. Административное состояние по умолчанию - UP (включено).

en: Create a Volume
ru: Создать носитель

en: Create a Volume Backup
ru: Создать резервную копию диска

en: Create a Volume Snapshot
ru: Создать снимок диска

en: Create a Volume Transfer
ru: Создать перенос диска

en: Create a Volume Type
ru: Создать Тип Дисков

en: Create a firewall based on a policy.
    
    A policy must be selected. Other fields are optional.
ru: Создание межсетевого экрана на основании политики.
    
    Должна быть указана политика. Другие поля заполнять необязательно.

en: Create a firewall policy with an ordered list of firewall rules.
    
    A name must be given. Firewall rules are added in the order placed under the Rules tab.
ru: Создать политику межсетевого экрана с упорядоченным списком правил.
    
    Должно быть указано название. Правила добавляются в порядке указания на закладке Правила.

en: Create a firewall rule.
    
    Protocol and action must be specified. Other fields are optional.
ru: Создание правила межсетевого экрана
    
    Должны быть указаны протокол и действие. Другие поля заполнять необязательно.

en: Create a firewall with selected routers.
ru: Создание межсетевого экрана с выбранными маршрутизаторами.

en: Create a monitor template.
    
    Select type of monitoring. Specify delay, timeout, and retry limits required by the monitor. Specify method, URL path, and expected HTTP codes upon success.
ru: Создание шаблона монитора.
    
    Выберите тип мониторинга. Укажите задержку, таймаут, количество проверок. Укажите метод, URL и ожидаемые успешные коды HTTP.

en: Create a new network. In addition, a subnet associated with the network can be created in the next panel.
ru: Создание новой сети. Дополнительно подсеть связанная с сетью может быть создана в следующем окне.

en: Create a policy with selected rules.
ru: Создать политику с выбранными правилами.

en: Create a project to organize users.
ru: Создать проект для систематизации пользователей

en: Create a subnet associated with the network. Advanced configuration is available by clicking on the "Subnet Details" tab.
ru: Создание подсети связанной с сетью. Дополнительная конфигурация доступна на закладке "Детали подсети".

en: Create a subnet associated with the new network, in which case "Network Address" must be specified. If you wish to create a network without a subnet, uncheck the "Create Subnet" checkbox.
ru: Создать подсеть, связанную с новой сетью, в этом случае "Сетевой адрес" должен быть указан. Если вы хотите создать сеть без подсети, то снимите флажок в "Создать подсеть".

en: Create an Encrypted Volume Type
ru: Создать шифруемый Тип Дисков

en: Create security group for this Node Group.
ru: Создать группу безопасности для этого узла группы

en: Create volumes in this availability zone.
ru: Создать диски в этой зоне доступности

en: Created
ru: Создан

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Created
ru: Создан

[ctx: Current status of a Pool]
en: Created
ru: Создан

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Created
ru: Создан

en: Created Cluster Template %s
ru: Созданный шаблон кластера %s

en: Created Node Group Template %s
ru: Создать шаблон узла группы %s

en: Created extra spec "%s".
ru: Создан доп. параметр «%s».

en: Created network "%s".
ru: Создана сеть "%s".

en: Created new domain "%s".
ru: Создан новый домен «%s».

en: Created new flavor "%s".
ru: Создан новый тип инстанса «%s».

en: Created new host aggregate "%s".
ru: Создан новый агрегатор узлов «%s».

en: Created new project "%s".
ru: Создан новый проект «%s».

en: Created spec "%s".
ru: Создан параметр "%s".

en: Created subnet "%s".
ru: Создана подсеть "%s".

en: Created volume transfer.
ru: Создана передача диска.

en: Created volume transfer: "%s".
ru: Создана передача диска: "%s".

en: Creating
ru: Создание

[ctx: Current status of a Volume]
en: Creating
ru: Создание

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Creating
ru: Создание

en: Creating volume "%s"
ru: Создаем диск "%s"

en: Creating volume backup "%s"
ru: Создание резервных копий диска "%s"

en: Creating volume snapshot "%s".
ru: Создается снимок диска "%s"

en: Creation Timeout (minutes)
ru: Таймаут создания (в минутах)

en: Creation requests for this floating ip
ru: Запросы на создание этого плавающего IP

en: Creation requests for this network
ru: Запросы на создание для этой сети

en: Creation requests for this port
ru: Запросы на создание для этого порта

en: Creation requests for this router
ru: Запросы на создание для этого маршрутизатора

en: Creation requests for this subnet
ru: Запросы на создание для этой подсети

en: Current Host
ru: Текущий узел

en: Current Size (GB)
ru: Текущий размер (ГБ)

en: Current password
ru: Текущий пароль

en: Custom ICMP Rule
ru: Настраиваемое правило ICMP

en: Custom TCP Rule
ru: Настраиваемое правило TCP

en: Custom UDP Rule
ru: Настраиваемое правило UDP

en: Customization Script Source
ru: Настройка источника скрипта

en: DHCP Agents
ru: DHCP агенты

en: DHCPv6 stateful: Address discovered from OpenStack DHCP
ru: DHCPv6 stateful: Адрес обнаруженный в OpenStack DHCP

en: DHCPv6 stateless: Address discovered from OpenStack Router and additional information from OpenStack DHCP
ru: DHCPv6 stateless: Адрес обнаруженый на маршрутизаторе OpenStack и дополнительная информация из OpenStack DHCP

en: DNS Name Servers
ru: Сервера DNS

en: Daily Usage Report
ru: Дневной отчет об использовании

en: Data Processing
ru: Обработка данных

en: Data Processing Guides
ru: Мастер обработки данных

en: Data Processing Plugin Details
ru: Данные плагина обработки данных

en: Data Processing Plugins
ru: Плагины обработки данных

en: Data Source Details
ru: Информация об источнике данных

en: Data Source Type
ru: Тип источника данных

en: Data Sources
ru: Источники данных

en: Data source created
ru: Источник данных создан

en: Database
ru: База данных

en: Database Instance
ru: Машина БД

en: Database Name
ru: Название базы данных

en: Databases
ru: Базы данных

en: Datastore
ru: Хранилище данных

en: Datastore Version
ru: Версия хранилища данных

en: Date Updated
ru: Дата обновления

en: Dates cannot be recognized.
ru: Невозможно распознать даты.

en: Day
ru: День

en: Dead peer detection actions
ru: Действия при обнаружение недоступного пира

en: Dead peer detection interval
ru: Интервал обнаружения недоступного пира

en: Dead peer detection timeout
ru: Время ожидания для обнаружения недоступного пира

en: Default Quotas
ru: Квоты по умолчанию

en: Default quotas updated.
ru: Квоты по умолчанию обновлены

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Delay
ru: Задержка

en: Delay must be greater than or equal to Timeout
ru: Задержка должна быть больше или равна Времени ожидания

en: Delete Backup | Delete Backups
ru[0]: Удалить резервную копию
ru[1]: Удалить резервные копии
ru[3]: Удалить резервные копии

en: Delete Cluster | Delete Clusters
ru[0]: Удалить кластер
ru[1]: Удалить кластеры
ru[3]: Удалить кластеры

[ctx: current status of stack]
en: Delete Complete
ru: Удаление завершено

en: Delete Container | Delete Containers
ru[0]: Удалить контейнер
ru[1]: Удалить контейнеры
ru[3]: Удалить контейнеры

en: Delete DHCP Agent | Delete DHCP Agents
ru[0]: Удалить DHCP агент
ru[1]: Удалить DHCP агенты
ru[3]: Удалить DHCP агенты

en: Delete Data Source | Delete Data Sources
ru[0]: Удалить источник данных
ru[1]: Удалить источники данных
ru[3]: Удалить источники данных

en: Delete Database | Delete Databases
ru[0]: Удалить базу данных
ru[1]: Удалить базы данных
ru[3]: Удалить базы данных

en: Delete Domain | Delete Domains
ru[0]: Удалить домен
ru[1]: Удалить домены
ru[3]: Удалить домены

en: Delete Encryption | Delete Encryptions
ru[0]: Удалить шифрованиe
ru[1]: Удалить шифрования
ru[3]: Удалить шифрования

en: Delete Extra Spec | Delete Extra Specs
ru[0]: Удалить доп. параметр
ru[1]: Удалить доп. параметры
ru[3]: Удалить доп. параметры

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Delete Failed
ru: Удаление не выполнилось

[ctx: current status of stack]
en: Delete Failed
ru: Удаление завершилось неуспешно

en: Delete Firewall | Delete Firewalls
ru[0]: Удалить межсетевой экран
ru[1]: Удалить межсетевые экраны
ru[3]: Удалить межсетевые экраны

en: Delete Flavor | Delete Flavors
ru[0]: Удалить тип инстансов
ru[1]: Удалить типы инстанса
ru[3]: Удалить типы инстанса

en: Delete Group | Delete Groups
ru[0]: Удалить группу
ru[1]: Удалить группы
ru[3]: Удалить группы

en: Delete Host Aggregate | Delete Host Aggregates
ru[0]: Удалить агрегатор узлов
ru[1]: Удалить агрегаторы узлов
ru[3]: Удалить агрегаторы узлов

en: Delete IKE Policy | Delete IKE Policies
ru[0]: Удалить политику IKE
ru[1]: Удалить политики IKE
ru[3]: Удалить политики IKE

en: Delete IPSec Policy | Delete IPSec Policies
ru[0]: Удалить политику IPSec
ru[1]: Удалить политики IPSec
ru[3]: Удалить политики IPSec

en: Delete IPSec Site Connection | Delete IPSec Site Connections
ru[0]: Удалить IPSec подключение
ru[1]: Удалить IPSec подключения
ru[3]: Удалить IPSec подключения

en: Delete Image | Delete Images
ru[0]: Удалить образ
ru[1]: Удалить образы
ru[3]: Удалить образы

[ctx: current status of stack]
en: Delete In Progress
ru: Выполняется удаление

en: Delete Interface | Delete Interfaces
ru[0]: Удалить интерфейс
ru[1]: Удалить интерфейсы
ru[3]: Удалить интерфейсы

en: Delete Job | Delete Jobs
ru[0]: Удалить задача
ru[1]: Удалить задачи
ru[3]: Удалить задачи

en: Delete Job Binary | Delete Job Binaries
ru[0]: Удалить исполняемый файл задач
ru[1]: Удалить исполняемые файлы задач
ru[3]: Удалить исполняемые файлы задач

en: Delete Job Template | Delete Job Templates
ru[0]: Удалить шаблон задач
ru[1]: Удалить шаблоны задач
ru[3]: Удалить шаблоны задач

en: Delete Key Pair | Delete Key Pairs
ru[0]: Удалить пару ключей
ru[1]: Удалить пары ключей
ru[3]: Удалить пары ключей

en: Delete Member | Delete Members
ru[0]: Удалить участника
ru[1]: Удалить участников
ru[3]: Удалить участников

en: Delete Monitor | Delete Monitors
ru[0]: Удалить монитор
ru[1]: Удалить мониторы
ru[3]: Удалить мониторы

en: Delete Namespace | Delete Namespaces
ru[0]: Удалить пространство имен
ru[1]: Удалить пространства имен
ru[3]: Удалить пространства имен

en: Delete Network Profile | Delete Network Profiles
ru[0]: Удалить профиль сети
ru[1]: Удалить профили сети
ru[3]: Удалить профили сети

en: Delete Object | Delete Objects
ru[0]: Удалить объект
ru[1]: Удалить объекты
ru[3]: Удалить объекты

en: Delete Policy | Delete Policies
ru[0]: Удалить политику
ru[1]: Удалить политики
ru[3]: Удалить политики

en: Delete Pool | Delete Pools
ru[0]: Удалить пул
ru[1]: Удалить пулы
ru[3]: Удалить пулы

en: Delete Project | Delete Projects
ru[0]: Удалить проект
ru[1]: Удалить проекты
ru[3]: Удалить проекты

en: Delete QoS Spec | Delete QoS Specs
ru[0]: Удалить спецификацию QoS
ru[1]: Удалить спецификации QoS
ru[3]: Удалить спецификации QoS

en: Delete Role | Delete Roles
ru[0]: Удалить роль
ru[1]: Удалить роли
ru[3]: Удалить роли

en: Delete Router | Delete Routers
ru[0]: Удалить маршрутизатор
ru[1]: Удалить маршрутизаторы
ru[3]: Удалить маршрутизаторы

en: Delete Router Rule | Delete Router Rules
ru[0]: Удалить правило маршрутизации
ru[1]: Удалить правила маршрутизации
ru[3]: Удалить правила маршрутизации

en: Delete Rule | Delete Rules
ru[0]: Удалить правило
ru[1]: Удалить правила
ru[3]: Удалить правила

en: Delete Security Group | Delete Security Groups
ru[0]: Удалить группу безопасности
ru[1]: Удалить группы безопасности
ru[3]: Удалить группы безопасности

en: Delete Stack | Delete Stacks
ru[0]: Удалить стек
ru[1]: Удалить стеки
ru[3]: Удалить стеки

en: Delete Template | Delete Templates
ru[0]: Удалить шаблон
ru[1]: Удалить шаблоны
ru[3]: Удалить шаблоны

en: Delete User | Delete Users
ru[0]: Удалить пользователя
ru[1]: Удалить пользователей
ru[3]: Удалить пользователей

en: Delete VIP | Delete VIPs
ru[0]: Удалить VIP
ru[1]: Удалить VIP
ru[3]: Удалить VIP

en: Delete VPN Service | Delete VPN Services
ru[0]: Удалить службу VPN
ru[1]: Удалить службы VPN
ru[3]: Удалить службы VPN

en: Delete Volume | Delete Volumes
ru[0]: Удалить диск
ru[1]: Удалить диски
ru[3]: Удалить диски

en: Delete Volume Snapshot | Delete Volume Snapshots
ru[0]: Удалить снимок диска
ru[1]: Удалить снимки диска
ru[3]: Удалить снимки диска

en: Delete Volume Type | Delete Volume Types
ru[0]: Удалить типа дисков
ru[1]: Удалить типы дисков
ru[3]: Удалить типы дисков

en: Delete on Terminate
ru: Удалить по завершении

en: Delete the created network "%s" due to subnet creation failure.
ru: Удалите созданную сеть "%s" в связи со сбоем создания подсети.

en: Delete volume on instance terminate
ru: Удалить диск при удалении инстанса

en: Deleted
ru: Удалено

[ctx: Current status of an Image]
en: Deleted
ru: Удалено

[ctx: Current status of an Instance]
en: Deleted
ru: Удалено

en: Deleted Backup | Deleted Backups
ru[0]: Резервная копия удалена
ru[1]: Резервные копии удалены
ru[3]: Резервные копии удалены

en: Deleted Cluster | Deleted Clusters
ru[0]: Кластер удален
ru[1]: Кластеры удалены
ru[3]: Кластеры удалены

en: Deleted Container | Deleted Containers
ru[0]: Контейнер удален
ru[1]: Контейнеры удалены
ru[3]: Контейнеры удалены

en: Deleted DHCP Agent | Deleted DHCP Agents
ru[0]: DHCP агент удален
ru[1]: DHCP агенты удалены
ru[3]: DHCP агенты удалены

en: Deleted Data Source | Deleted Data Sources
ru[0]: Источник данных удален
ru[1]: Источники данных удалены
ru[3]: Источники данных удалены

en: Deleted Database | Deleted Databases
ru[0]: База данных удалена
ru[1]: Базы данных удалены
ru[3]: Базы данных удалены

en: Deleted Domain | Deleted Domains
ru[0]: Домен удален
ru[1]: Домены удалены
ru[3]: Домены удалены

en: Deleted Encryption | Deleted Encryptions
ru[0]: Шифрование удалено
ru[1]: Шифрование удалено
ru[3]: Шифрование удалено

en: Deleted Extra Spec | Deleted Extra Specs
ru[0]: Доп. параметр удален
ru[1]: Доп. параметры удалены
ru[3]: Доп. параметры удалены

en: Deleted Flavor | Deleted Flavors
ru[0]: Тип инстанса удалены
ru[1]: Типы инстанса удалены
ru[3]: Типы инстанса удалены

en: Deleted Group | Deleted Groups
ru[0]: Группа удалена
ru[1]: Группы удалены
ru[3]: Группы удалены

en: Deleted Host Aggregate | Deleted Host Aggregates
ru[0]: Агрегатор узлов удален
ru[1]: Агрегаторы узлов удалены
ru[3]: Агрегаторы узлов удалены

en: Deleted IKE Policy %s
ru: Удалена политика IKE %s

en: Deleted IPSec Policy %s
ru: Удалена политика IPSec %s

en: Deleted IPSec Site Connection %s
ru: Удалено подключение IPSec %s

en: Deleted Image | Deleted Images
ru[0]: Образ удален
ru[1]: Образы удалены
ru[3]: Образы удалены

en: Deleted Interface | Deleted Interfaces
ru[0]: Интерфейс удален
ru[1]: Интерфейсы удалены
ru[3]: Интерфейсы удалены

en: Deleted Job | Deleted Jobs
ru[0]: Задача удалена
ru[1]: Задачи удалены
ru[3]: Задачи удалены

en: Deleted Job Binary | Deleted Job Binaries
ru[0]: Исполняемый файл задачи удален
ru[1]: Исполняемые файлы задач удалены
ru[3]: Исполняемые файлы задач удалены

en: Deleted Job Template | Deleted Jobs Templates
ru[0]: Шаблон задач удален
ru[1]: Шаблоны задач удалены
ru[3]: Шаблоны задач удалены

en: Deleted Key Pair | Deleted Key Pairs
ru[0]: Пара ключей удалена
ru[1]: Пары ключей удалены
ru[3]: Пары ключей удалены

en: Deleted Namespace | Deleted Namespaces
ru[0]: Пространство имен удалено
ru[1]: Пространства имен удалены
ru[3]: Пространства имен удалены

en: Deleted Network | Deleted Networks
ru[0]: Сеть удалена
ru[1]: Сети удалены
ru[3]: Сети удалены

en: Deleted Network Profile | Deleted Network Profiles
ru[0]: Профиль сети удален
ru[1]: Профили сети удалены
ru[3]: Профили сети удалены

en: Deleted Object | Deleted Objects
ru[0]: Объект удален
ru[1]: Объекты удалены
ru[3]: Объекты удалены

en: Deleted Port | Deleted Ports
ru[0]: Порт удален
ru[1]: Порты удалены
ru[3]: Порты удалены

en: Deleted Project | Deleted Projects
ru[0]: Проект удален
ru[1]: Проекты удалены
ru[3]: Проекты удалены

en: Deleted QoS Spec | Deleted QoS Specs
ru[0]: Спецификация QoS удалена
ru[1]: Спецификации QoS удалены
ru[3]: Спецификации QoS удалены

en: Deleted Role | Deleted Roles
ru[0]: Роль удалена
ru[1]: Роли удалены
ru[3]: Роли удалены

en: Deleted Router | Deleted Routers
ru[0]: Маршрутизатор удален
ru[1]: Маршрутизаторы удалены
ru[3]: Маршрутизаторы удалены

en: Deleted Router Rule | Deleted Router Rules
ru[0]: Правило маршрутизации удалено
ru[1]: Правила маршрутизации удалены
ru[3]: Правила маршрутизации удалены

en: Deleted Rule | Deleted Rules
ru[0]: Правило удалено
ru[1]: Правила удалены
ru[3]: Правила удалены

en: Deleted Security Group | Deleted Security Groups
ru[0]: Группа безопасности удалена
ru[1]: Группы безопасности удалены
ru[3]: Группы безопасности удалены

en: Deleted Stack | Deleted Stacks
ru[0]: Стек удален
ru[1]: Стеки удалены
ru[3]: Стеки удалены

en: Deleted Subnet | Deleted Subnets
ru[0]: Подсеть удалена
ru[1]: Подсети удалены
ru[3]: Подсети удалены

en: Deleted Template | Deleted Templates
ru[0]: Шаблон удален
ru[1]: Шаблоны удалены
ru[3]: Шаблоны удалены

en: Deleted User | Deleted Users
ru[0]: Пользователь удален
ru[1]: Пользователи удалены
ru[3]: Пользователи удалены

en: Deleted VIP %s
ru: Удален VIP %s

en: Deleted VPN Service %s
ru: Удален сервис VPN %s

en: Deleted Volume Type | Deleted Volume Types
ru[0]: Тип дисков удален
ru[1]: Типы дисков удалены
ru[3]: Типы дисков удалены

en: Deleted firewall %s
ru: Удален межсетевой экран %s

en: Deleted images are not recoverable.
ru: Удаленные образы не восстановимы.

en: Deleted member %s
ru: Удален участник %s

en: Deleted monitor %s
ru: Удален монитор %s

en: Deleted policy %s
ru: Удалена политика %s

en: Deleted pool %s
ru: Удален пул %s

en: Deleted rule %s
ru: Удалено правило %s

en: Deleting
ru: Удаление

[ctx: Current status of a Volume]
en: Deleting
ru: Удаление

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Deleting
ru: Удаление

[ctx: Task status of an Instance]
en: Deleting
ru: Удаление

en: Deny
ru: Отказаться

en: Description
ru: Описание

en: Destination CIDR
ru: Конечный CIDR

en: Destination IP
ru: IP адрес назначения

en: Destination IP Address/Subnet
ru: IP адрес/подсеть назначения

en: Destination IP address or subnet
ru: IP адрес/подсеть назначения

en: Destination Port
ru: Порт назначения

en: Destination Port/Port Range
ru: Порт/диапазон портов назначения

en: Destination container
ru: Конечный контейнер

en: Destination object name
ru: Конечное имя объекта

en: Destination port (integer in [1, 65535] or range in a:b)
ru: Порт назначения (целое число из диапазона [1-65535] или диапазон a:b)

en: Detach Replica | Detach Replicas
ru[0]: Отключить реплику
ru[1]: Отключить реплики
ru[3]: Отключить реплики

en: Detach Volume | Detach Volumes
ru[0]: Отсоединить диск
ru[1]: Отсоединить диски
ru[3]: Отсоединить диски

en: Detached
ru: Отключено

en: Detaching
ru: Отсоединение

en: Detaching Volume | Detaching Volumes
ru[0]: Отсоединение диска
ru[1]: Отсоединение дисков
ru[3]: Отсоединение дисков

en: Details
ru: Подробности

en: Device
ru: Устройство

en: Device ID
ru: ID устройства

en: Device ID attached to the port
ru: ID устройства подключенного к порту

en: Device Name
ru: Название устройства

en: Device Owner
ru: Владелец устройства

en: Device owner attached to the port
ru: Владелец устройства подключенного к порту

en: Device size (GB)
ru: Размер устройства (ГБ)

en: Direct
ru: Напрямую

en: Direct Input
ru: Непосредственный вход

en: Direction
ru: Направление

en: Disable Gateway
ru: Запретить шлюз

en: Disable HA mode
ru: Выключить режим HA

en: Disable Service
ru: Отключить Службу

en: Disable User | Disable Users
ru[0]: Отключить пользователя
ru[1]: Отключить пользователей
ru[3]: Отключить пользователей

en: Disabled
ru: Отключено

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Disabled
ru: Отключено

en: Disabled User | Disabled Users
ru[0]: Пользователь отключен
ru[1]: Пользователи отключены
ru[3]: Пользователи отключены

en: Disabled compute service for host: %s.
ru: Служба вычислений запрещена для узла: %s.

en: Disassociate
ru: Снять назначение

en: Disassociate Floating IP
ru: Отвязать Назначаемый IP

en: Disassociate Monitor
ru: Отвязать монитор

en: Disassociate a health monitor from target pool.
ru: Диссоциировать  монитор работоспособности целевого пула

en: Disassociated monitor.
ru: Отключенный монитор.

en: Disk
ru: Диск

en: Disk (GB)
ru: Диск (ГБ)

en: Disk Format
ru: Формат диска

en: Disk GB Hours
ru: Диск ГБ-Часы

en: Disk Over Commit
ru: Оверкоммитинг диска

en: Disk Partition
ru: Разделение диска

en: Distributed
ru: Распространенный

en: Domain "%s" must be disabled before it can be deleted.
ru: Перед удалением домен «%s» должен быть деактивирован.

en: Domain Context cleared.
ru: Контекст домена очищен.

en: Domain Context updated to Domain %s.
ru: Контекст домена изменен на домен %s.

en: Domain Groups
ru: Группы доменов

en: Domain ID
ru: ID домена

en: Domain Information
ru: Информация о домене

en: Domain Members
ru: Участники домена

en: Domain Name
ru: Название домена

en: Domains
ru: Домены

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations.
ru: Домен обеспечивает разделение между пользователями и инфраструктурой, используемой разными организациями.

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations. Edit the domain details to add or remove groups in the domain.
ru: Домен обеспечивает разделение между пользователями и инфраструктурой, используемой разными организациями. Измените данные домена для того, чтобы добавлять и удалять группы в домене.

en: Domains:
ru: Домены:

[ctx: Current status of a Job]
en: Done with Error
ru: Выполнено с ошибками

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Down
ru: Остановлено

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Down
ru: Остановлено

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Down
ru: Остановлено

[ctx: Current status of a Network]
en: Down
ru: Остановлено

[ctx: Current status of a Pool]
en: Down
ru: Остановлено

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Down
ru: Остановлено

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Down
ru: Остановлено

[ctx: current status of port]
en: Down
ru: Остановлено

[ctx: status of a network port]
en: Down
ru: Остановлено

en: Download
ru: Скачать

en: Download Backup
ru: Скачать резервную копию

en: Download CSV Summary
ru: Загрузить сводку в CSV

en: Download EC2 Credentials
ru: Загрузить ключи EC2

en: Download Job Binary
ru: Скачать исполняемый файл задачи

en: Download Key Pair
ru: Скачать ключевую пару

en: Download OpenStack RC File
ru: Загрузить RC файл OpenStack

en: Duration of instance type %s (openstack flavor)
ru: Время работы инстанса %s (тип инстанса OpenStack)

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit Connection
ru: Редактировать подключение

en: Edit Consumer
ru: Редактировать потребителя

en: Edit Consumer of QoS Spec
ru: Изменить потребителя спецификации QoS

en: Edit Domain
ru: Изменить домен

en: Edit Extra Spec Value: %s
ru: Изменить значение доп. параметра: %s

en: Edit Firewall
ru: Редактирование межсетевого экрана

en: Edit Firewall {{ name }}
ru: Редактирование межсетевого экрана {{ name }}

en: Edit Flavor
ru: Изменить тип инстансов

en: Edit Group
ru: Редактировать группу

en: Edit Host Aggregate
ru: Изменить агрегатор узлов

en: Edit IKE Policy
ru: Редактировать IKE политику

en: Edit IPSec Policy
ru: Редактировать IPSec политику

en: Edit IPSec Site Connection
ru: Редактировать подключение IPSec сайта

en: Edit Image
ru: Редактирование образа

en: Edit Image Tags
ru: Редактировать теги образа

en: Edit Instance
ru: Редактировать экземпляр

en: Edit Member
ru: Редактироват участника

en: Edit Monitor
ru: Редактировать монитор

en: Edit Network
ru: Редактировать сеть

en: Edit Network Profile
ru: Редактировать Сетевой профиль

en: Edit Policy
ru: Редактировать политику

en: Edit Policy {{ name }}
ru: Редактирование политики {{ name }}

en: Edit Pool
ru: Редактировать пул

en: Edit Port
ru: Редактировать порт

en: Edit Project
ru: Редактировать проект

en: Edit QoS Spec Consumer
ru: Редактировать потребителя спецификации QoS

en: Edit Router
ru: Изменить маршрутизатор

en: Edit Rule
ru: Редактировать правило

en: Edit Rule {{ name }}
ru: Редактирование правила {{ name }}

en: Edit Security Group
ru: Редактировать группу безопасности

en: Edit Security Groups
ru: Редактировать группы безопасности

en: Edit Snapshot
ru: Редактировать снимок

en: Edit Spec Value
ru: Редактировать значение спецификации

en: Edit Subnet
ru: Редактировать подсеть

en: Edit Tags
ru: Редактировать теги

en: Edit Template
ru: Редактировать шаблон

en: Edit VIP
ru: Редактировать VIP

en: Edit VPN Service
ru: Редактировать VPN сервис

en: Edit Volume
ru: Редактировать диск

en: Edit the flavor details. Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources. Flavors are selected when users deploy instances.
ru: Редактировать данные типа инстанса. Типы инстанса определяют размер RAM, диска, количества ядер и другие ресурсы. Тип инстанса выбирается когда пользователи запускают инстансы.

en: Edit the instance details.
ru: Изменить данные инстанса

en: Edit the project details.
ru: Изменить данные проекта

en: Email
ru: E-mail

en: Enable DHCP
ru: Разрешить DHCP

en: Enable HA mode
ru: Включить режим HA

en: Enable Service | Enable Services
ru[0]: Включить службу
ru[1]: Включить службы
ru[3]: Включить службы

en: Enable User | Enable Users
ru[0]: Включить пользователя
ru[1]: Включить пользователей
ru[3]: Включить пользователей

en: Enable rollback on create/update failure.
ru: Разрешить откат при сбое создания/обновления.

en: Enabled
ru: Включено

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Enabled
ru: Включено

en: Enabled Service | Enabled Services
ru[0]: Служба включена
ru[1]: Службы включены
ru[3]: Службы включены

en: Enabled User | Enabled Users
ru[0]: Пользователь включен
ru[1]: Пользователю включены
ru[3]: Пользователю включены

en: Encapsulation mode
ru: Режим инкапсуляции

en: Encrypted
ru: Зашифрованные

en: Encrypted Password
ru: Зашифрованный пароль.

en: Encryption
ru: Шифрование

en: Encryption algorithm
ru: Алгоритм шифрования

en: Engine Id
ru: ID движка

en: Enhanced VXLAN
ru: Расширенный VXLAN

en: Enter a value for ICMP code in the range (-1: 255)
ru: Введите значение кода ICMP из диапазона (-1:255)

en: Enter a value for ICMP type in the range (-1: 255)
ru: Введите значение для типа ICMP из диапазона (-1:255)

en: Enter an integer value between 0 and 255 (or -1 which means wildcard).
ru: Введите число из диапазона от 0 до 255 (или -1 для обозначения всех чисел).

en: Enter an integer value between 1 and 65535.
ru: Введите целое число от 1 до 65535.

en: Enter an integer value between 1 and 65535. The same port will be used for all the selected members and can be modified later.
ru: Ввести целое значение между 1 и 65535. Тот же порт будет использован для всех выбранных участников и может быть изменен позже.

en: Enter parameter (e.g. GRE)
ru: Ввести параметр (напр. GRE)

en: Environment Data
ru: Данные среды

en: Environment File
ru: Файл среды

en: Environment Source
ru: Источник среды

en: Ephemeral Disk
ru: Временный диск

en: Ephemeral Disk (GB)
ru: Временный диск(ГБ)

en: Equal to or greater than 60
ru: Равен или больше 60

en: Equal to or greater than 68 if the local subnet is IPv4. Equal to or greater than 1280 if the local subnet is IPv6.
ru: Равен или больше 68, если локальная подсеть IPv4. Равен или больше 1280, если локальная подсеть IPv6.

en: Error
ru: Ошибка

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: Current status of a Network]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: Current status of a Pool]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: Current status of an Instance]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: current status of port]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: current status of router]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: status of a neteork port]
en: Error
ru: Ошибка

en: Error Deleting
ru: Ошибка удаления

en: Error Downloading RC File: %s
ru: Ошибка загрузки RC файла: %s

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error Extending
ru: Ошибка при расширении

en: Error adding Hosts to the aggregate.
ru: Ошибка добавления узлов в агрегатор.

en: Error creating database backup.
ru: Ошибка создания резервной копии БД.

en: Error deleting database on instance.
ru: Ошибка удаления БД на машине.

en: Error deleting database user.
ru: Ошибка удаления пользователя БД.

en: Error editing QoS Spec consumer.
ru: Ошибка при изменении потребителя спецификации QoS.

en: Error getting database backup list.
ru: Ошибка получения списка резервных копий БД.

en: Error getting metadata definitions.
ru: Ошибка при получении определений метаданных.

en: Error getting resource type associations.
ru: Ошибка при получении связей типов ресурсов.

en: Error updating QoS Spec association.
ru: Не удалось обновить связь со спецификацией QoS.

en: Error updating resource types for namespace %s.
ru: Произошла ошибка при обновлении типов ресурсов для пространства имён %s.

en: Error when adding or removing hosts.
ru: Ошибка при добавлении или удалении узлов.

en: Error writing zipfile: %(exc)s
ru: Ошибка записи zip файла: %(exc)s

en: Ether Type
ru: Тип сети

en: Evacuate Host
ru: Эвакуировать узел

en: Events
ru: События

en: Existence of floating ip
ru: Наличие плавающего IP

en: Existence of instance
ru: Наличие инстанса

en: Existence of instance <type> (openstack types)
ru: Наличие инстанса типа <type> (типы openstack)

en: Existence of network
ru: Наличие сети

en: Existence of port
ru: Наличие порта

en: Existence of router
ru: Наличие маршрутизатора

en: Existence of subnet
ru: Наличие подсети

en: Existence of volume
ru: Наличие диска

en: Expected HTTP Status Codes
ru: Ожидаемые коды статуса HTTP

en: Expected code may be a single value (e.g. 200), a list of values (e.g. 200, 202), or range of values (e.g. 200-204)
ru: Ожидаемый код может быть одним значением (например 200),  списком значений (например 200, 202), или диапазоном значений (например 200-204)

en: Extend Volume
ru: Расширить диск

en: Extending volume: "%s"
ru: Расширить диск: "%s"

en: External Gateway
ru: Внешний шлюз

en: External Network
ru: Внешняя сеть

en: External network "%(ext_net_id)s" expected but not found for router "%(router_id)s".
ru: Внешняя сеть "%(ext_net_id)s" ожидается, но не найдена маршрутизатором  "%(router_id)s".

en: Extra Specs
ru: Доп. параметры

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Failed
ru: Не удалось

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Failed
ru: Не удалось

[ctx: Current status of a Job]
en: Failed
ru: Не удалось

[ctx: Power state of an Instance]
en: Failed
ru: Не удалось

en: Failed to add %(users_to_add)s project members%(group_msg)s and set project quotas.
ru: Не удалось добавить пользователей %(users_to_add)s в проект %(group_msg)s и установить квоты в проекте.

en: Failed to add %s project groups and update project quotas.
ru: Не удалось добавить %s группы проекта и обновить квоты проекта.

en: Failed to add agent %(agent_name)s for network %(network)s.
ru: Не удалось добавить агент %(agent_name)s в сеть %(network)s

en: Failed to add router rule %s
ru: Не удалось создать правило маршрутизатора %s

en: Failed to add router(s) to firewall %(name)s: %(reason)s
ru: Не удалось добавить машрутизатор(ы) к межсетевому экрану %(name)s: %(reason)s

en: Failed to add_interface: %s
ru: Не удалось добавить интерфейс: %s

en: Failed to check Neutron '%s' extension is not supported
ru: Не удалось проверить отсутствие поддержки расширения Neutron '%s'

en: Failed to create a port for network %s
ru: Не удалось создать порт для сети %s

en: Failed to create network "%(network)s": %(reason)s
ru: Не удалось создать сеть "%(network)s": %(reason)s

en: Failed to create network %s
ru: Не удалось создать сеть %s

en: Failed to create network profile %s
ru: Не удалось создать сетевой профиль %s

en: Failed to create router "%s".
ru: Не удалось создать маршрутизатор "%s".

en: Failed to create subnet "%(sub)s" for network "%(net)s":  %(reason)s
ru: Не удалось создать подсеть "%(sub)s" для сети "%(net)s": %(reason)s

en: Failed to delete agent: %s
ru: Не удалось удалить агент: %s

en: Failed to delete interface %s
ru: Не удалось удалить интерфейс %s

en: Failed to delete network "%s"
ru: Неудалось удалить сеть "%s"

en: Failed to delete network %s
ru: Не удалось удалить сеть %s

en: Failed to delete network profile (%s).
ru: Не удалось удалить Сетевой профиль (%s).

en: Failed to delete port %s
ru: Не удалось удалить порт %s

en: Failed to delete port: %s
ru: Не удалось удалить порт %s

en: Failed to delete subnet %s
ru: Не удалось удалить подсеть %s

en: Failed to disable compute service for host: %s.
ru: Не удалось отключить службу вычислений для узла: %s.

en: Failed to evacuate host: %s.
ru: Не удалось эвакуировать узел: %s

en: Failed to evacuate instances: %s
ru: Не удалось эвакуировать инстансы: %s

en: Failed to fetch internal binary list
ru: Не удалось получить список внутренних исполняемых файлов

en: Failed to get list of internal binaries.
ru: Не удалось получить список внутренних исполняемых файлов

en: Failed to get network list %s
ru: Не удалось получить список сетей %s

en: Failed to get network list {0}
ru: Не удалось получить список сетей {0}

en: Failed to get network list.
ru: Не удалось получить список сетей.

en: Failed to get the resource name: %s
ru: Не удалось получить название ресурса: %s

en: Failed to insert rule to policy %(name)s: %(reason)s
ru: Не удалось добавить правило в политику %(name)s: %(reason)s

en: Failed to live migrate instance to host "%s".
ru: Живая миграция инстанс на узел «%s» не удалась.

en: Failed to migrate host "%s".
ru: Не удалось мигрировать узел "%s".

en: Failed to migrate instances: %s
ru: Не удалось мигрировать инстансы: %s

en: Failed to modify %(num_groups_to_modify)d instance security groups: %(err)s
ru: Не удалось изменить %(num_groups_to_modify)d групп безопасности инстанса: %(err)s

en: Failed to modify %(users_to_modify)s project members%(group_msg)s and update project quotas.
ru: Не удалось изменить пользователей %(users_to_modify)s в проекте %(group_msg)s и обновить квоты проекта.

en: Failed to modify %d instance security groups
ru: Не удалось изменить %d групп безопасности инстансы

en: Failed to modify %s domain groups.
ru: Не удалось обновить %s групп доменов.

en: Failed to modify %s project members and update domain groups.
ru: Не удалось изменить %s участников проекта и обновить группы доменов

en: Failed to modify %s project members, update project groups and update project quotas.
ru: Не удалось изменить пользователей %s в проекте, обновить группы и квоты проекта.

en: Failed to obtain network profile binding
ru: Не удалось получить сетевой профиль связывания.

en: Failed to perform requested operation on instance "%s", the instance has an error status
ru: Не удалось выполнить запрошенную операцию на машине "%s", машину находится в состоянии ошибки

en: Failed to remove router(s) from firewall %(name)s: %(reason)s
ru: Не удалось удалить маршрутизатор(ы) из межсетевого экрана %(name)s: %(reason)s

en: Failed to remove rule from policy %(name)s: %(reason)s
ru: Не удалось удалить правило из политики %(name)s: %(reason)s

en: Failed to retrieve available routers: %(reason)s
ru: Не удалось получить доступные маршрутизаторы: %(reason)s

en: Failed to retrieve available rules: %s
ru: Не удалось получить доступные правила: %s

en: Failed to retrieve current routers in firewall %(name)s: %(reason)s
ru: Не удалось получить маршрутизаторы для межсетевого экрана %(name)s: %(reason)s

en: Failed to retrieve current rules in policy %(name)s: %(reason)s
ru: Не удалось получить текущие правила политики %(name)s: %(reason)s

en: Failed to retrieve health monitors.
ru: Не удалось получить мониторы работоспособности.

en: Failed to retrieve network %s for a subnet
ru: Не удалось получить сеть %s подсети

en: Failed to set gateway %s
ru: Не удалось задать шлюз %s

en: Failed to update IKE Policy %s
ru: Не удалось обновить IKE политику %s

en: Failed to update IPSec Policy %s
ru: Не удалось обновить IPSec политику %s

en: Failed to update IPSec Site Connection %s
ru: Не удалось обновить подключение IPSec сайта %s

en: Failed to update VIP %s
ru: Неудалось обновить VIP %s

en: Failed to update VPN Service %s
ru: Не удалось обновить VPN сервис %s

en: Failed to update firewall %(name)s: %(reason)s
ru: Не удалось обновить межсетевой экран %(name)s: %(reason)s

en: Failed to update health monitor %s
ru: Неудалось обновить монитор работоспособности %s

en: Failed to update image.
ru: Не удалось обновить образ

en: Failed to update member %s
ru: Неудалось обновить участника %s

en: Failed to update network %s
ru: Не удалось обновить сеть %s

en: Failed to update network profile (%s).
ru: Не удалось обновить профиль сети (%s).

en: Failed to update policy %(name)s: %(reason)s
ru: Не удалось обновить политику %(name)s: %(reason)s

en: Failed to update pool %s
ru: Неудалось обновить пул %s

en: Failed to update port %s
ru: Не удалось обновить порт %s

en: Failed to update router %s
ru: Не удалось обновить маршрутизатор %s

en: Failed to update rule %(name)s: %(reason)s
ru: Не удалось обновить правило %(name)s: %(reason)s

en: Failed to update subnet "%(sub)s":  %(reason)s
ru: Не удалось обновить подсеть "%(sub)s":  %(reason)s

en: Failed to verify extension support %(reason)s
ru: Не удалось проверить поддержку расширения %(reason)s

en: Fan RPM
ru: Вентилятор Об/мин

en: Fields in this tab are optional. You can configure the detail of IPSec site connection created.
ru: Поля на данной заклады не обязательны для заполнения. Вы можете изменить параметры созданного IPSec подключения.

en: File
ru: Файл

en: File exceeds maximum size (16kb)
ru: Файл превышает максимальный размер (16кб)

en: Fingerprint
ru: Отпечаток

[ctx: Task status of an Instance]
en: Finishing Resize or Migrate
ru: Завершение изменения типа или миграции

en: Firewall %s was successfully updated.
ru: Межсетевой экран  %s был успешно обновлен.

en: Firewall Details
ru: Информация о межсетевом экране

en: Firewall Policies
ru: Политики межсетевого экрана

en: Firewall Policy Details
ru: Информация о политике межсетевого экрана

en: Firewall Rule Details
ru: Информация о правиле межсетевого экрана

en: Firewall Rules
ru: Правила межсетевого экрана

en: Firewalls
ru: Межсетевые экраны

en: Fixed IPs
ru: Фиксированные IP-адресы

en: Flavor
ru: Тип инстанса

en: Flavor Access
ru: Права доступа типа инстанса

en: Flavor Choice
ru: Выбор типа инстанса

en: Flavor ID =
ru: ID Типа инстанса =

en: Flavor ID should be UUID4 or integer. Leave this field blank or use 'auto' to set a random UUID4.
ru: ID типа инстанса должен содержать UUID4 или целое число. Оставьте это поле пустым или введите 'auto' для указания сгенерированного UUID4.

en: Flavor Information
ru: Информация о типе инстансов

en: Flavor Name
ru: Имя типа инстанса

en: Flavors
ru: Типы инстанса

en: Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources and can be selected when users deploy instances.
ru: Типы инстанса определяют размер RAM, диска, количество ядер и другие ресурсы и могут быть выбраны когда пользователи запускают инстансы.

en: Floating IP Pool
ru: Пул назначаемых IP

en: Floating IPs
ru: Плавающие IP

en: Folder created successfully.
ru: Каталог успешно создан.

en: For GRE networks, valid tunnel IDs are %(min)s through %(max)s.
ru: Для GRE сетей допустимые ID туннелей от %(min)s до %(max)s.

en: For VLAN networks, the VLAN VID on the physical network that realizes the virtual network. Valid VLAN VIDs are %(vlan_min)s through %(vlan_max)s. For GRE or VXLAN networks, the tunnel ID. Valid tunnel IDs for GRE networks are %(gre_min)s through %(gre_max)s. For VXLAN networks, %(vxlan_min)s through %(vxlan_max)s.
ru: Для VLAN сетей VLAN VID физической сети, которая реализует виртуальную сеть. Допустимые VLAN VIDs от %(vlan_min)s до %(vlan_max)s. Для GRE или VXLAN сетей ID туннеля. Допустимые ID туннелей для GRE сетей от %(gre_min)s до %(gre_max)s. Для VXLAN сетей от %(vxlan_min)s до %(vxlan_max)s.

en: For VLAN networks, valid VLAN IDs are %(min)s through %(max)s.
ru: Для VLAN сетей допустимые VLAN IDs от %(min)s до %(max)s.

en: For VXLAN networks, valid tunnel IDs are %(min)s through %(max)s.
ru: Для VXLAN сетей допустимые ID туннелей от %(min)s до %(max)s.

en: Forbidden
ru: Запрещено

[ctx: Force upload volume in in-use status to image]
en: Force
ru: Принудительно

en: Forcing to create snapshot "%s" from attached volume.
ru: Принудительное создание снимка "%s" с подключенного диска.

en: Format
ru: Формат

en: Format =
ru: Формат =

en: From
ru: От

en: From Port
ru: От Порта

en: From here you can update the default quotas (max limits).
ru: Здесь вы можете обновить значения квот по умолчанию (максимальные значения лимитов).

en: Gateway IP
ru: IP шлюза

en: Gateway IP (optional)
ru: IP шлюза (опционально)

en: Gateway IP and IP version are inconsistent.
ru: IP шлюза и версия IP протокола несовместимы.

en: Gateway interface is added
ru: Интерфейс шлюза добавлен

en: General Info
ru: Общая информация

en: Group "%s" was successfully created.
ru: Группа «%s» была успешно создана.

en: Group ID
ru: ID группы

en: Group Management: {{ group.name }}
ru: Управление группой: {{ group.name }}

en: Group Members
ru: Участники группы

en: Group has been updated successfully.
ru: Группа была успешно изменена.

en: Groups
ru: Группы

en: Guided Cluster Creation
ru: Управляемое создание кластера

en: Guided Job Execution
ru: Управляемый запуск задачи

en: Guides
ru: Мастеры

en: HA mode
ru: Режим HA

en: HTTP Method
ru: Метод HTTP

en: HTTP method used to check health status of a member
ru: Метод HTTP используется для проверки работоспособности участника

[ctx: Current status of an Instance]
en: Hard Reboot
ru: Жесткая перезагрузка

en: Hard Reboot Instance | Hard Reboot Instances
ru[0]: Холодная перезагрузка инстанса
ru[1]: Холодная перезагрузка инстансов
ru[3]: Холодная перезагрузка инстансов

en: Hard Rebooted Instance | Hard Rebooted Instances
ru[0]: Инстанс перезагружен
ru[1]: Инстансы перезагружены
ru[3]: Инстансы перезагружены

en: Health monitor %s was successfully updated.
ru: Монитор работоспособности %s был успешно обновлен.

en: Help
ru: Помощь

en: High Availability Mode
ru: Режим высокой доступности

en: Home
ru: Домой

en: Host
ru: Узел

en: Host =
ru: Узел =

en: Host Aggregate Information
ru: Информация об агрегаторе узлов

en: Host Aggregates
ru: Агрегаторы узлов

en: Host Routes
ru: Маршруты узла

en: Host Routes format error: Destination CIDR and nexthop must be specified (value=%s)
ru: Ошибка формата маршрутов узла: конечный CIDR и nexthop должны быть заданы (значение=%s)

en: Host aggregates divide an availability zone into logical units by grouping together hosts. Create a host aggregate then select the hosts contained in it.
ru: Агрегаторы узлов делят зоны доступности на логические единицы группируя узлы. Создайте агрегатор узлов, а затем выберите узлы, которые будут в нем содержаться.

en: Host or IP that the user is allowed to connect through.
ru: Узел или IP через который пользователю разрешено подключиться.

en: Hostname
ru: Название узла

en: Hosts
ru: Узлы

en: Hypervisor
ru: Гипервизор

en: Hypervisor Instances
ru: Инстансы гипервизора

en: Hypervisor Servers
ru: Серверы гипервизора

en: Hypervisors
ru: Гипервизоры

en: IKE Phase1 negotiation mode
ru: Режим согласования IKE Phase1

en: IKE Policies
ru: Политики IKE

en: IKE Policy
ru: Политика IKE

en: IKE Policy %s was successfully updated.
ru: IKE политика %s была успешно обновлена.

en: IKE Policy Details
ru: Информация о политики IKE

en: IKE Policy associated with this connection
ru: Политика IKE для данного подключения

en: IKE version
ru: Версия IKE

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: IP Address (optional)
ru: IP адрес (опционально)

en: IP Protocol
ru: IP протокол

en: IP Version
ru: Версия IP

en: IP address %s associated.
ru: IP адрес %s назначен.

en: IP address allocation pools. Each entry is: start_ip_address,end_ip_address (e.g., 192.168.1.100,192.168.1.120) and one entry per line.
ru: Распределение IP-адресов пула. Каждый ввод: start_ip_address,end_ip_address (напр. 192.168.1.100,192.168.1.120) по одной записи в строке.

en: IP address list of DNS name servers for this subnet. One entry per line.
ru: Список IP адресов DNS серверов для этой подсети. Одна запись на строку.

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254) The default value is the first IP of the network address (e.g. 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 for 2001:DB8::/48). If you use the default, leave blank. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
ru: IP-адрес шлюза (например 192.168.0.254) Величина по умолчанию - это первый сетевой IP-адрес (например 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 for 2001:DB8::/48). Если вы используете по умолчанию, оставьте поле пустым. Если вы не хотите использовать шлюз, галочкой отметьте "Отключить шлюз" ниже.

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254). Specify an explicit address to set the gateway. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
ru: IP-адрес шлюза (напр.192.168.0.254). Указать адрес для настройки шлюза. Если вы не хотите использовать шлюз, галочкой выберите "Отключить шлюз" ниже.

en: IPSec Policies
ru: Политики IPSec

en: IPSec Policy
ru: Политика IPSec

en: IPSec Policy %s was successfully updated.
ru: IPSec политика %s была успешно обновлена.

en: IPSec Policy Details
ru: Информация о политике IPSec

en: IPSec Policy associated with this connection
ru: Политика IPSec для данного подключения

en: IPSec Site Connection %s was successfully updated.
ru: Подключение IPSec сайта %s было успешно обновлено.

en: IPSec Site Connection Details
ru: Информация о IPSec подключении

en: IPSec Site Connections
ru: Подключения IPSec

en: IPv4 Address =
ru: IPv4 адрес =

en: IPv6 Address =
ru: IPv6 адрес =

en: IPv6 Address Configuration Mode
ru: IPv6 адрес, режим кофигурации

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Identifier Type
ru: Тип Идентификатора

en: Identity service does not allow editing user data.
ru: Служба идентификации запретила редактирование данных пользователя.

en: Identity service does not allow editing user password.
ru: Служба идентификации не разрешает менять пароль пользователя.

en: Image
ru: Образ

[ctx: Type of an image]
en: Image
ru: образ

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Backup
ru: Резервная копия образа

en: Image Details: {{ image.name }}
ru: Детали образа: {{ image.name }}

en: Image File
ru: Файл Образа

en: Image ID =
ru: ID образа =

en: Image Location
ru: Путь к образу

en: Image Name
ru: Название образа

en: Image Name =
ru: Название образа =

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Pending Upload
ru: Образ в ожидании загрузки

en: Image Registry
ru: Регистрационный образ

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Snapshot Pending
ru: Снимок образа в ожидании

en: Image Source
ru: Источник Образа

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Uploading
ru: Загрузка образа

en: Image existence check
ru: Проверка существования образа

en: Image is downloaded
ru: Образ сохранен

en: Image is served out
ru: Образ не обслуживается

en: Image source must be specified
ru: Ресурс образа должен быть указан

en: Image was successfully updated.
ru: Образ успешно обновлён.

en: Images
ru: Образы

en: Implementation
ru: Реализация

en: Import Key Pair
ru: Импорт пары ключей

en: Import Namespace
ru: Импортировать Пространство Имён

en: In Policy
ru: В политике

en: In Use
ru: В использовании

[ctx: Current status of a Volume]
en: In-use
ru: Используется

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Inactive
ru: Неактивный

[ctx: Current status of a Pool]
en: Inactive
ru: Неактивный

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Inactive
ru: Неактивно

en: Incremental
ru: Дополнительный

en: Information
ru: Информация

[ctx: current status of stack]
en: Init Complete
ru: Инициализация завершена

[ctx: current status of stack]
en: Init Failed
ru: Инициализация завершилась неуспешно

[ctx: current status of stack]
en: Init In Progress
ru: Выполняется инициализация

en: Initial Admin User
ru: Начальный администратор

en: Initial Databases
ru: Начальная база данных

en: Initial admin user to add
ru: Начальный администратор для добавления

en: Initialize Databases
ru: Инициализировать базы данных

en: Initiator state
ru: Состояние инициатора

en: Injected File Content (Bytes)
ru: Объём загруженного файла (Байт)

en: Injected File Content Bytes
ru: Объём загруженного файла (байт)

en: Injected File Path Bytes
ru: Путь загруженного файла

en: Injected Files
ru: Загруженные файлы

en: Input
ru: Ввод

en: Input must be in CIDR format
ru: Входные данные должны быть в формате CIDR

en: Insert Rule
ru: Вставить правило

en: Insert Rule into Policy
ru: Добавление правила в политику

en: Insert Rule to Policy
ru: Вставить правило в политику

en: Instance
ru: Машина

en: Instance Action List
ru: Список действий инстанса

en: Instance Boot Source
ru: Источник загрузки инстанса

en: Instance Count
ru: Количество инстансов

en: Instance Details: {{ instance.name }}
ru: Детали инстансы: {{ instance.name }}

en: Instance ID
ru: ID инстанса

en: Instance Name
ru: Название инстанса

en: Instance Password is not set or is not yet available
ru: Пароль инстанса не установлен или пока не доступен

en: Instance Security Groups
ru: Группы безопасности инстанса

en: Instance Snapshot
ru: Снимок экземпляра

en: Instance to be associated
ru: Машина для назначения

en: Instances
ru: Инстансы

en: Instances Count
ru: Количество машин

en: Insufficient privilege level to view domain information.
ru: Недостаточный уровень полномочий для просмотра информации о домене

en: Insufficient privilege level to view group information.
ru: Недостаточный уровень полномочий для просмотра информации и группе

en: Insufficient privilege level to view project information.
ru: Недостаточный уровень полномочий для просмотра информации о проекте

en: Insufficient privilege level to view role information.
ru: Недостаточный уровень полномочий для просмотра информации о ролях

en: Insufficient privilege level to view user information.
ru: Недостаточный уровень полномочий для просмотра информации о пользователе

en: Interface added
ru: Интерфейс добавлен

en: Interfaces
ru: Интерфейсы

en: Internal Binary
ru: Внутренний исполняемый файл

en: Internal IP
ru: Внутренний IP

en: Internal Interface
ru: Внутренний интерфейс

en: Internal binary
ru: Внутренний исполняемый файл

en: Invalid date format: Using today as default.
ru: Неверный формат даты: используется текущая по умолчанию.

en: Invalid time period. The end date should be more recent than the start date.
ru: Неверный временной период. Конечная дата должна быть после начальной.

en: Invalid time period. You are requesting data from the future which may not exist.
ru: Неверный временной период. Вы запрашиваете данные из будущего, которые не существуют.

en: Items Per Page
ru: Элементов на странице

en: Java Opts
ru: Java опции

en: Job
ru: Задача

en: Job Binaries
ru: Исполняемые файлы задач

en: Job Binary Details
ru: Данные исполняемого файла

en: Job Execution Details
ru: Данные выполнения задачи

en: Job Execution ID
ru: ID выполнения задачи

en: Job Guide
ru: Мастер задач

en: Job Template
ru: Шаблон задачи

en: Job Template Details
ru: Детали шаблона задачи

en: Job Templates
ru: Шаблоны задачи

en: Job Type
ru: Тип задачи

en: Job args
ru: Аргументы задачи

en: Job configs
ru: Конфигурации задачи

en: Job created
ru: Задача создана

en: Job launched
ru: Задача запущена

en: Job params
ru: Параметры задачи

en: Job type chosen
ru: Выбран типа задачи

en: Jobs
ru: Задачи

en: Kernel ID
ru: ID ядра

en: Key
ru: Ключ

en: Key Pair
ru: Ключевая пара

en: Key Pair Details
ru: Детали пары ключей

en: Key Pair Name
ru: Название пары ключей

en: Key Pairs
ru: Пары ключей

en: Key Size (bits)
ru: Размер Ключа (бит)

en: Key pair name may only contain letters, numbers, underscores, spaces and hyphens.
ru: Название пары ключей может содержать только буквы, числа, нижние подчеркивания, пробелы и дефисы

en: Key pair to use for authentication.
ru: Пары ключей используют для аутентификации.

en: Key-Value Pairs
ru: Пары ключ-значение

en: Keypair
ru: Ключевая пара

[ctx: Current status of a Job]
en: Killed
ru: Убито

[ctx: Current status of an Image]
en: Killed
ru: Отменено

en: LUKS Volume Snapshots
ru: Снимки дисков LUKS

en: LUKS Volumes
ru: Диски LUKS

en: Language
ru: Язык

en: Last 15 days
ru: Последние 15 дней

en: Last 30 days
ru: Последние 30 дней

[ctx: Time since the last update]
en: Last Updated
ru: Обновлено

en: Last day
ru: Последний день

en: Last week
ru: Последняя неделя

en: Last year
ru: Последний год

en: Launch
ru: Запустить

en: Launch Cluster
ru: Запустить кластер

en: Launch Database
ru: Запустить БД

en: Launch Instance
ru: Запустить машину

en: Launch Job | Launch Jobs
ru[0]: Запустить задачу
ru[1]: Запустить задачи
ru[3]: Запустить задачи

en: Launch On Existing Cluster
ru: Запустить на существующем кластере

en: Launch On New Cluster
ru: Запустить на новом кластере

en: Launch Stack
ru: Запустить стек

en: Launch as Instance
ru: Запустить как инстанс

en: Launch instance in these security groups.
ru: Запустить инстанс в этих группах безопасности.

en: Launch instance with these networks
ru: Запустить инстанс с этими сетями

en: Launch instance with this policy profile
ru: Запустить инстанс с этим профилем политики

en: Launch instances in these security groups.
ru: Запустить инстансы в этих группах безопасности

en: Launch instances in this availability zone.
ru: Запустить машину в данной зоне доступности.

en: Launched %(count)s named "%(name)s".
ru: Запущено %(count)s названных "%(name)s".

en: Launched Cluster %s
ru: Запущен кластер %s

en: Launched Job | Launched Jobs
ru[0]: Задача запущена
ru[1]: Задачи запущены
ru[3]: Задачи запущены

en: Launching multiple instances is only supported for images and instance snapshots.
ru: Запуск нескольких инстансов поддерживается только для образов и снимков инстансов.

en: Length of Injected File Path
ru: Протяженность пути загруженного файла

en: Lifetime units
ru: Единицы измерения жизненного цикла

en: Lifetime units for IKE keys
ru: Единицы измерения жизненного цикла IKE ключей

en: Lifetime value
ru: Размер жизненного цикла

en: Lifetime value for IKE keys
ru: Размер жизненного цикла IKE ключей

en: Lifetime value for IKE keys
ru: Размер жизненного цикла IKE ключей

en: Limit
ru: Ограничение

en: Live Migrate
ru: Живая миграция

en: Live Migrate Instance
ru: Живая миграция инстанса

en: Load Balancer
ru: Балансировщик нагрузки

en: Load Balancer VIP %s
ru: Балансировщик нагрузки VIP %s

en: Load Balancers
ru: Балансировщики нагрузки

en: Load Balancing Method
ru: Метод балансировки нагрузки

en: Local
ru: Местный

en: Local Storage (total)
ru: Локальное хранилище (всего)

en: Local Storage (used)
ru: Локальное хранилище (использовано)

en: Lock Instance | Lock Instances
ru[0]: Заблокировать машину
ru[1]: Заблокировать инстансы
ru[3]: Заблокировать инстансы

en: Locked Instance | Locked Instances
ru[0]: Машина заблокирована
ru[1]: Машины заблокированы
ru[3]: Машины заблокированы

en: Log
ru: Лог

en: Log Lines Per Instance
ru: Строк журнала для инстансы

en: Log length must be a nonnegative integer.
ru: Длинна журнала должна быть неотрицательным целым числом.

en: MAC Learning State
ru: Состояние MAC Learning

en: Main Class
ru: Класс сети

en: Make Private
ru: Сделать частным

en: Make Public
ru: Сделать публичным

en: Manage
ru: Управлять

en: Manage Attachments
ru: Управление подключениями

en: Manage Floating IP Associations
ru: Управление назначением плавающих IP

en: Manage Hosts
ru: Управление узлами

en: Manage Hosts Aggregate
ru: Управление агрегатором узлов

en: Manage Hosts within Aggregate
ru: Управление узлами в агрегаторе

en: Manage Members
ru: Управление членами

en: Manage QoS Spec Association
ru: Управление связями спецификации QoS

en: Manage Rules
ru: Управление правилами

en: Manage Security Group Rules: {{ security_group.name }} ({{ security_group.id }})
ru: Управление правилами группы безопасности: {{ security_group.name }} ({{ security_group.id }})

en: Manage Specs
ru: Управление параметрами

en: Manage Volume
ru: Управлять диском

en: Manage Volume Attachments
ru: Управление подключением дисков

en: Manage a Volume
ru: Управление диском

en: Management IP
ru: Управление IP

en: Manual
ru: Вручную

en: Mapped Fixed IP Address
ru: Сопоставлен фиксированный IP-адрес

en: Mapper
ru: Сопоставитель

en: Master Instance Name
ru: Название основной инстансы

en: Max Retries
ru: Максимальное количество повторных попыток

en: Max Retries (1~10)
ru: Количество попыток (1~10)

en: Max. Size (MB)
ru: Максимальный размер (МБ)

en: Maximum Transmission Unit size for the connection
ru: Размер MTU для подключения

en: Maximum number of connections allowed for the VIP or '-1' if the limit is not set
ru: Максимальное количество соединений разрешенных для VIP или '-1' если лимит не установлен

en: Member %s was successfully updated.
ru: Участник %s был успешно обновлен.

en: Member Details
ru: Детали участника

en: Member IP address must be specified
ru: Должен быть указан IP-адрес участника

en: Member Source
ru: Источник участника

en: Member address
ru: Адрес участника

en: Member(s)
ru: Участник(и)

en: Members
ru: Участники

en: Memory MB Hours
ru: Память МБ-часов

en: Message
ru: Сообщение

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Metadata Definition File
ru: Файл определения метаданных

en: Metadata Definitions
ru: Определения метаданных

en: Metadata Items
ru: Элементы метаданных

en: Metadata successfully updated.
ru: Метаданные успешно обновлены.

en: Meter
ru: Метрика

en: Migrate Host | Migrate Hosts
ru[0]: Мигрировать узел
ru[1]: Мигрировать узлы
ru[3]: Мигрировать узлы

en: Migrate Instance | Migrate Instances
ru[0]: Мигрировать машину
ru[1]: Мигрировать инстансы
ru[3]: Мигрировать инстансы

en: Migrated Host | Migrated Hosts
ru[0]: Узел мигрирован
ru[1]: Узлы мигрированы
ru[3]: Узлы мигрированы

[ctx: Current status of an Instance]
en: Migrating
ru: Миграция

[ctx: Task status of an Instance]
en: Migrating
ru: Миграция

en: Migrating instances may cause some unrecoverable results.
ru: Миграция инстансов может привести к безвозвратным результатам.

en: Migration Policy
ru: Миграционная политика

en: Min. Size (MB)
ru: Минимальный размер (МБ)

en: Minimum Disk (GB)
ru: Минимальный размер диска (GB)

en: Minimum RAM (MB)
ru: Минимальная ОЗУ (МБ)

en: Modified domain "%s".
ru: Домен «%s» изменён.

en: Modified flavor "%s".
ru: Изменен тип инстанса «%s».

en: Modified flavor information, but unable to modify flavor access.
ru: Данные типа инстансов изменены, но не его права.

en: Modified instance "%s".
ru: Изменен инстанс "%s".

en: Modified project "%s".
ru: Проект «%s» изменён.

en: Modified project information and members, but unable to modify project quotas.
ru: Изменена информация о проекте и участники, но не удалось обновить квоты.

en: Modify Access
ru: Изменить права доступа

en: Modify Consumer
ru: Изменить потребителя

en: Modify Groups
ru: Изменение групп

en: Modify Quotas
ru: Редактировать квоты

en: Modify Usage Report Parameters
ru: Изменить параметры отчета об использовании

en: Monitor
ru: Монитор

en: Monitor Details
ru: Детали монитора

en: Monitor Type
ru: Тип монитора

en: Monitors
ru: Мониторы

en: Month to date
ru: Месяц до текущего дня

en: Multicast IP Range
ru: Multicast диапазон

en: Multicast IPv4 range(e.g. 224.0.1.0-224.0.1.100)
ru: Многоадресный диапазон IPv4 (напр. 224.0.1.0-224.0.1.100)

en: Must specify start of period
ru: Необходимо указать начало периода

en: N/A
ru: Н/Д

en: Name
ru: Название

en: Name may only contain letters, numbers, underscores, periods and hyphens.
ru: Название может содержать только буквы, числа, знаки подчеркивания, точки и дефисы.

en: Name must start with a letter and may only contain letters, numbers, underscores, periods and hyphens.
ru: Название должно начинаться с буквы и может содержать лишь буквы, цифры, нижнее подчеркивание, точки и дефисы.

en: Name of the stack to create.
ru: Название стека для создания.

en: Name or other identifier for existing volume
ru: Название или другой идентификатор существующего диска

en: Name: %(name)s ID: %(uuid)s
ru: Имя: %(name)s ID: %(uuid)s

en: Namespace %s has been created.
ru: Пространство имён %s создано.

en: Namespace Definition Source
ru: Источник определения пространства имён

en: Namespace Details: {{ namespace.namespace }}
ru: Детали пространства имен: {{ namespace.namespace }}

en: Namespace JSON
ru: Пространство имён JSON

en: Namespace Overview
ru: Обзор пространств имен

en: Namespaces
ru: Пространства Имён

en: Native VXLAN
ru: Родной VXLAN

en: Network
ru: Сеть

en: Network "%s" was successfully created.
ru: Сеть "%s" успешно создана.

en: Network %s was successfully created.
ru: Сеть %s была успешно создана.

en: Network %s was successfully updated.
ru: Сеть %s была успешно обновлена.

en: Network Address
ru: Сетевой Адрес

en: Network Address and IP version are inconsistent.
ru: Сетевой адрес и версия IP протокола несовместимы.

en: Network Agents
ru: Сетевые агенты

en: Network Details: {{ network.name }}
ru: Детали сети: {{ network.name }}

en: Network ID
ru: ID сети

en: Network Name
ru: Название сети

en: Network Profile
ru: Профиль сети

en: Network Profile %s was successfully created.
ru: Сетевой профиль %s был успешно создан.

en: Network Profile %s was successfully updated.
ru: Сетевой профиль %s был успешно обновлен.

en: Network Profiles could not be retrieved.
ru: Не удалось получить список профилей сети.

en: Network Topology
ru: Сетевая топология

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24)
ru: Сеть в формате CIDR (например 192.168.0.0/24)

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)
ru: Адрес сети в CIDR формате (например 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)

en: Network list can not be retrieved.
ru: Не удалось получить список сетей.

en: Networking
ru: Сеть

[ctx: Task status of an Instance]
en: Networking
ru: Сеть

en: Networks
ru: Сети

en: Neutron Management Network
ru: Управляющая сеть Neutron

en: Never
ru: Никогда

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: New
ru: Новый

en: New DHCP Agent
ru: Новый DHCP агент

en: New Flavor
ru: Новый тип инстанса

en: New Host
ru: Новый узел

en: New Size (GB)
ru: Новый размер (Гб)

en: New password
ru: Новый пароль

en: New size for volume must be greater than current size.
ru: Новый размер диска должен быть больше текущего размера.

en: New size must be greater than current size.
ru: Новый размер должен быть больше текущего размера.

en: Next
ru: Следующий

en: Next Hops
ru: Следующие переходы

en: No
ru: Нет

en: No Host selected.
ru: Узлы не выбраны.

en: No Hosts found.
ru: Узлы не найдены

en: No Images Available
ru: Нет доступных образов

en: No Session Persistence
ru: Не установлен метод постоянства сессии

[ctx: Power state of an Instance]
en: No State
ru: Никакого состояния

en: No Templates Available
ru: Нет доступных шаблонов

en: No availability zone specified
ru: Не выбрана зона доступности

en: No availability zones found
ru: Не найдены зоны доступности.

en: No available console found.
ru: Доступные консоли не найдены

en: No available projects
ru: Нет доступных проектов

en: No backups available
ru: Нет доступных резервных копий

en: No flavors available
ru: Нет доступных типов инстанса

en: No floating IP addresses allocated
ru: Нет выделенных назначаемых IP-адресов

en: No floating IP pools available
ru: Нет доступного пула назначаемых IP адресов

en: No floating IPs to disassociate.
ru: Нет назначаемых IP для отвязывания.

en: No groups found.
ru: Группы не найдены.

en: No groups.
ru: Нет групп.

en: No host selected.
ru: Узел не выбран.

en: No hosts found.
ru: Узлы не найдены.

en: No images available
ru: Нет доступных образов

en: No images available.
ru: Нет доступных образов.

en: No input was provided for the namespace content.
ru: Не указано содержимое пространства имен.

en: No instances available
ru: Нет доступных машин

en: No key pairs available
ru: Нет доступных пар ключей

en: No keypair
ru: Нет пары ключей

en: No networks available
ru: Нет доступных сетей

en: No options specified
ru: Параметры не указаны

en: No other agents available.
ru: Нет доступных агентов

en: No other hosts available.
ru: Нет доступных узлов.

en: No ports available
ru: Нет доступных портов

en: No projects found.
ru: Проекты не найдены.

en: No projects selected. All projects can use the flavor.
ru: Не выбраны проекты. Тип инстанса будет доступен во всех проектах.

en: No provider is available
ru: Нет доступных провайдеров.

en: No security groups available
ru: Нет доступных групп безопасности

en: No security groups enabled.
ru: Нет разрешенных групп безопасности.

en: No security groups found.
ru: Группы безопасности не найдены.

en: No servers available. To add a member, you need at least one running instance.
ru: Нет доступных серверов. Для добавления участника вам понадобиться по крайней мере один работающий инстанс.

en: No session persistence
ru: Не установлен метод постоянства сессии

en: No snapshots available
ru: Нет доступных снимков.

en: No source, empty volume
ru: Нет источников, чистый диск.

en: No subnets available
ru: Нет доступных подсетей

en: No users found.
ru: Пользователи не найдены.

en: No users.
ru: Нет пользователей.

en: No volume snapshots available
ru: Нет доступных снимков дисков

en: No volume type
ru: Не указан тип дисков

en: No volumes available
ru: Нет доступных дисков

en: Node Group Template Details
ru: Данные шаблона узла группы

en: Node Group Template copy %s created
ru: Копия шаблона узла группы %s создана

en: Node Group Templates
ru: Шаблоны узла группы

en: Node Groups
ru: Узел групп

en: Node Processes
ru: Узел процессов

en: Node group cluster
ru: Кластер узла группы

en: Non-Members
ru: Не в группе

en: None
ru: Нет

[ctx: Task status of an Instance]
en: None
ru: Нет

en: Normal
ru: Нормальный

en: Not Assigned
ru: Не назначено

en: Not Found
ru: Не найдено

en: Not available
ru: Не доступен

en: Number of API requests against swift
ru: Количество обращений к API Swift

en: Number of VCPUs
ru: Количество VCPU

en: Number of containers
ru: Количество контейнеров

en: Number of image deletions
ru: Количество удалений образв

en: Number of image updates
ru: Количество обновлений образа

en: Number of image uploads
ru: Количество загрузок образа

en: Number of incoming bytes
ru: Объем входящего трафика (байт)

en: Number of incoming bytes on the network for a VM interface
ru: Объем входящего трафика на сетевом интерфейсе ВМ (байт)

en: Number of incoming packets for a VM interface
ru: Количество входящих пакетов на интерфейсе ВМ

en: Number of instances to launch.
ru: Число инстансов для запуска.

en: Number of log lines to be shown per instance
ru: Количество строк журнала отображаемое для одной инстансы

en: Number of objects
ru: Количество объектов

en: Number of outgoing bytes
ru: Объем исходящего трафика (байт)

en: Number of outgoing bytes on the network for a VM interface
ru: Объем исходящего трафика на сетевом интерфейсе ВМ (байт)

en: Number of outgoing packets for a VM interface
ru: Количество исходящих пакетов на интерфейсе ВМ

en: Number of permissible failures before changing the status of member to inactive
ru: Количество допустимых отказов перед сменой статуса участника на неактивный

en: Number of read requests
ru: Количество запросов на чтение

en: Number of write requests
ru: Количество запросов на запись

en: OR Copy/Paste your Private Key
ru: Скопируйте/Вставьте ваш личный ключ

en: Object Details
ru: Детали Объекта

en: Object Name
ru: Название объекта

en: Object Store
ru: Хранилище Объектов

en: Object was successfully updated.
ru: Объект успешно обновлен

en: Object was successfully uploaded.
ru: Объект успешно загружен.

en: Objects
ru: Объекты

en: Old Flavor
ru: Старый тип инстанса

en: On Demand
ru: По требованию

en: Once a floating IP is released, there is no guarantee the same IP can be allocated again.
ru: Нет гарантий что освобожденный плавающий IP может быть выделен еще раз.

en: Open Port
ru: Открыть Порт

en: OpenStack Flavor
ru: OpenStack тип инстанса

en: Optional Backup Description
ru: Опциональное описание резервной копии

en: Optional Parameters
ru: Дополнительные параметры

en: Optional parent backup
ru: Необязательная материнская резервная копия

en: Optional: Next Hop Addresses (comma delimited)
ru: Опционально: Адреса следующих переходов (разделенные запятой)

en: Orchestration
ru: Оркестрация

en: Orchestration Services
ru: Службы оркестрации

en: Orchestration service is disabled.
ru: Служба оркестрации отключена.

en: Other
ru: Другое

en: Other Protocol
ru: Другой Протокол

en: Output
ru: Вывод

en: Overview
ru: Обзор

en: Page Not Found
ru: Страница не найдена

en: Parent Backup
ru: Материнская резервная копия

en: Password
ru: Пароль

[ctx: Current status of an Instance]
en: Password
ru: Пароль

en: Password changed. Please log in again to continue.
ru: Пароль изменен. Снова войдите в систему.

en: Password changed. Please log in to continue.
ru: Пароль изменен. Пожалуйста войдите в систему для продолжения.

en: Password for user "%s"
ru: Пароль для пользователя "%s"

en: Passwords do not match.
ru: Пароли не совпадают.

[ctx: Swift pseudo folder path]
en: Path
ru: Путь

[ctx: Action log of an instance]
en: Pause
ru: Пауза

en: Pause Instance | Pause Instances
ru[0]: Приостановить машину
ru[1]: Приостановить инстансы
ru[3]: Приостановить инстансы

[ctx: Current status of an Instance]
en: Paused
ru: На паузе

[ctx: Power state of an Instance]
en: Paused
ru: На паузе

en: Paused Instance | Paused Instances
ru[0]: Приостановлена инстанс
ru[1]: Приостановлены инстансы
ru[3]: Приостановлены инстансы

[ctx: Task status of an Instance]
en: Pausing
ru: Пауза

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 Address or FQDN
ru: Публичный IPv4/IPv6 адрес или FQDN шлюза пира

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 address or FQDN for the VPN Connection
ru: Публичный IPv4/IPv6 адрес или FQDN шлюза пира для VPN подключения

en: Peer router identity for authentication (Peer ID)
ru: Идентификатор маршрутизатора пира для аутентификации (Peer ID)

en: Peer router identity for authentication. Can be IPv4/IPv6 address, e-mail, key ID, or FQDN
ru: Идентификатор маршрутизатора пира для аутентификации. Может быть IPv4/IPv6 адрес, адрес электронной почты, ID ключа или FQDN

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Pending Create
ru: Ожидает создания

[ctx: Current status of a Pool]
en: Pending Create
ru: Ожидает создания

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Pending Create
ru: Ожидает создание

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Pending Delete
ru: Ожидает удаления

[ctx: Current status of a Pool]
en: Pending Delete
ru: Ожидает удаления

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Pending Delete
ru: Ожидает удаления

[ctx: Current status of an Image]
en: Pending Delete
ru: Ожидает удаления

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Pending Update
ru: Ожидает обновления

[ctx: Current status of a Pool]
en: Pending Update
ru: Ожидает обновления

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Pending Update
ru: Ожидает обновления

en: Perfect Forward Secrecy
ru: Совершенная прямая секретность

en: Period
ru: Период

en: Permit
ru: Разрешить

en: Persist cluster after job exit
ru: Сохранить кластера после завершения задачи

en: Physical Network
ru: Физическая сеть

en: Physical Network Name
ru: Название Физической сети

en: Please choose a HTTP method
ru: Пожалуйста выберите метод HTTP

en: Please enter a single value (e.g. 200), a list of values (e.g. 200, 202), or range of values (e.g. 200-204)
ru: Пожалуйста введите одно значение (например 200),  список значений (например 200, 202), или диапазон значений (например 200-204)

en: Please specify a %s using only one source method.
ru: Пожалуйста укажите %s, используя только один метод источника.

en: Please specify an URL
ru: Пожалуйста укажите URL

en: Please try again later [Error: %s].
ru: Пожалуйста повторите еще раз позже [Error: %s].

en: Plugin
ru: Плагин

en: Plugin Name
ru: Название плагина

en: Plugin name
ru: Название плагина

en: Plugins
ru: Плагины

en: Policies
ru: Политики

en: Policy
ru: Политика

en: Policy %s was successfully updated.
ru: Политика %s была успешно обновлена.

en: Policy Profile
ru: Профиль политики

en: Policy Profiles
ru: Профили политики

en: Pool
ru: Пул

en: Pool %s was successfully updated.
ru: Пул %s был успешно обновлен.

en: Pool Details
ru: Детали пула

en: Pools
ru: Пулы

en: Port
ru: Порт

en: Port %s was successfully created.
ru: Порт %s был успешно создан.

en: Port %s was successfully updated.
ru: Порт %s был успешно обновлен.

en: Port Details
ru: Детали порта

en: Port Range
ru: Диапазон Портов

en: Port list can not be retrieved.
ru: Не удалось получить список портов.

en: Port to be associated
ru: Порт для назначения

en: Ports
ru: Порты

en: Post-Creation
ru: После Создания

en: Power State
ru: Состояние

en: Power consumption
ru: Потребляемая мощность

[ctx: Task status of an Instance]
en: Powering Off
ru: Выключение

[ctx: Task status of an Instance]
en: Powering On
ru: Включение

en: Pre-Shared Key (PSK) string
ru: Строка заранее установленного ключа совместного использования (PSK)

[ctx: Task status of an Instance]
en: Preparing Resize or Migrate
ru: Подготовка изменения типа или миграции

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Preview Stack
ru: Предварительный просмотр стека

en: Preview Stack Details
ru: Предварительный просмотр деталей стека

en: Preview Stack Parameters
ru: Предварительный просмотр параметров стека

en: Preview Template
ru: Предварительный просмотр шаблона

en: Primary Project
ru: Основной проект

en: Private
ru: Частный

en: Private Key File
ru: Файл закрытого ключа

en: Processes
ru: Процессы

en: Processes to be launched in node group
ru: Процессы запущены в узле группы

en: Project
ru: Проект

en: Project & User
ru: Проект и Пользователь

en: Project =
ru: Проект =

en: Project Details: %s
ru: Подробности проекта: %s

en: Project Groups
ru: Группы проекта

en: Project ID
ru:  ID проекта

en: Project Information
ru: Информация о проекте

en: Project Members
ru: Участники проекта

en: Project Name
ru: Название проекта

en: Project Usage
ru: Использование проекта

en: Projects
ru: Проекты

en: Projects could not be retrieved.
ru: Не удалось получить список Проектов.

en: Projects:
ru: Проекты:

en: Protected
ru: Защищенный

en: Protocol
ru: Протокол

en: Protocol Port
ru: Порт протокола

en: Protocol for the firewall rule
ru: Протокол для правила межсетевого экрана.

en: Provider
ru: Провайдер

en: Provider Network Type
ru: Тип сети провайдера

en: Provider for Load Balancer is not supported
ru: Поставщик балансировщика нагрузки не поддерживается

en: Proxy Gateway
ru: Шлюз прокси

en: Pseudo-folder Name
ru: Название псевдо-папки

en: Pseudo-folder was successfully created.
ru: Псевдо-папка была успешно создана.

en: Public
ru: Публичный

en: Public Key
ru: Открытый ключ

en: QoS Spec Consumer
ru: Потребитель спецификации QoS

en: QoS Spec consumer value must be different than the current consumer value.
ru: Новый потребитель спецификации должен отличаться от текущего.

en: QoS Spec to be associated
ru: Привязываемая спецификация QoS

en: QoS Spec: {{ qos_spec_name }}
ru: Спецификация QoS: {{ qos_spec_name }}

en: QoS Specs
ru: Спецификации QoS

[ctx: Current status of an Image]
en: Queued
ru: Запланировано

en: Quota
ru: Квота

en: Quota Name
ru: Название квоты

en: Quota exceeded for resource router.
ru: Превышена квота ресурсов маршрутизатора.

en: Quota value(s) cannot be less than the current usage value(s): %s.
ru: Величина квоты не может быть меньше текущей величины использования: %s.

en: Quotas
ru: Квоты

en: RAM (MB)
ru: RAM (МБ)

en: RAM (total)
ru: RAM (всего)

en: RAM (used)
ru: RAM (использовано)

en: RAM(Available: %(avail)s, Requested: %(req)s)
ru: RAM(Доступные: %(avail)s, Запрашиваемые: %(req)s)

en: Ramdisk ID
ru: ID ОЗУ

en: Reason
ru: Причина

[ctx: Action log of an instance]
en: Reboot
ru: Перезагрузка

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Reboot
ru: Перезагрузка

[ctx: Current status of an Instance]
en: Reboot
ru: Перезагрузка

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Pending
ru: Ожидает перезагрузки

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Pending Hard
ru: Ожидается холодная перезагрузка

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Started
ru: Началась перезагрузка

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Started Hard
ru: Началась холодная перезагрузка

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebooting
ru: Перезагрузка

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebooting Hard
ru: Hard перезагрузка

[ctx: Action log of an instance]
en: Rebuild
ru: Восстановить

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rebuild
ru: Восстановить

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuild Block Device Mapping
ru: Восстановить сопоставление блочного устройства

en: Rebuild Instance
ru: Перестроить инстанс

en: Rebuild Password
ru: Замена Пароля

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuild Spawning
ru: Создается пересборка

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuilding
ru: Восстановление

en: Rebuilding instance %s.
ru: Перестроение инстанса %s.

en: Reducer
ru: Восстановитель

en: Regions:
ru: Регионы:

en: Register Image
ru: Зарегистрированный образ

en: Relative part of requests this pool member serves compared to others
ru: Часть запросов это участника пула передается в сравнении с другими участниками

en: Relative part of requests this pool member serves compared to others. 
    The same weight will be applied to all the selected members and can be modified later. Weight must be in the range 1 to 256.
ru: Сравнительная часть запросов участников этого пула служит по сравнению с другими.
    Тот же вес будет применен ко всем выбранным участниками и может быть изменен позже. Вес должен быть в диапазоне от 1 до 256.

en: Relaunch On Existing Cluster
ru: Перезапустить на существующем кластере

en: Relaunch On New Cluster
ru: Перезапустить на новом кластере

en: Release Floating IP | Release Floating IPs
ru[0]: Освободить плавающий IP
ru[1]: Освободить плавающие IP
ru[3]: Освободить плавающие IP

en: Released Floating IP | Released Floating IPs
ru[0]: Плавающий IP освобожден
ru[1]: Плавающие IP освобождены
ru[3]: Плавающие IP освобождены

en: Remote
ru: Удаленный адрес

en: Remote IP Prefix
ru: Префикс удаленного IP

en: Remote Security Group
ru:  Удаленная группа безопасности

en: Remote peer subnet(s)
ru: Подсеть(и) удаленного пира

en: Remote peer subnet(s) address(es) with mask(s) in CIDR format separated with commas if needed (e.g. 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)
ru: Адрес(а) подсетей удаленных узлов с масками в формате CIDR, разделенные запятыми при необходимости (например, 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)

en: Remove Router
ru: Удалить маршрутизатор

en: Remove Router from Firewall
ru: Удалить маршрутизатор из межсетевого экрана

en: Remove Rule
ru: Удалить правило

en: Remove Rule from Policy
ru: Удалить правило из политики

en: Remove User | Remove Users
ru[0]: Удалить пользователя
ru[1]: Удалить пользователей
ru[3]: Удалить пользователей

en: Removed User | Removed Users
ru[0]: Пользователь удален
ru[1]: Пользователи удалены
ru[3]: Пользователи удалены

en: Replica Detached | Replicas Detached
ru[0]: Реплика отключена
ru[1]: Реплики отключены
ru[3]: Реплики отключены

en: Replicate from Instance
ru: Реплицировать с инстансы

en: Request ID
ru: ID запроса

en: Requested snapshot would exceed the allowed quota.
ru: Запрошенный снимок превысит допустимую квоту.

en: Required for APP_COOKIE persistence; Ignored otherwise.
ru: Необходимо для постоянства APP_COOKIE; иначе игнорируется.

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rescue
ru: Безопасный режим

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rescuing
ru: В безопасном режиме

en: Resize
ru: Изменение типа инстансов

[ctx: Action log of an instance]
en: Resize
ru: Замена схемы

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Resize
ru: Замена схемы

en: Resize Database Instance
ru: Изменить размер инстансы БД

en: Resize Database Volume
ru: Изменить размер диска базы данных

en: Resize Instance
ru: Изменить размер инстансы

en: Resize Volume
ru: Изменить размер диска

[ctx: Current status of an Instance]
en: Resize/Migrate
ru: Изменение типа/Миграция

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resized or Migrated
ru: Изменен тип или проведена миграция

en: Resizing instance "%s"
ru: Изменяется размер инстансы "%s"

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resizing or Migrating
ru: Изменение типа или миграция

en: Resizing volume "%s"
ru: Изменяем размер диска "%s"

en: Resource
ru: Ресурс

en: Resource Details: {{ resource.resource_name }}
ru: Детали ресурса: {{ resource.resource_name }}

en: Resource Type Details
ru: Детали типа ресурса

en: Resource Types
ru: Типы ресурсов

en: Resource Usage
ru: Использование ресурсов

en: Resource types updated for namespace %s.
ru: Типы ресурсов обновлены для пространства имён %s.

en: Resources
ru: Ресурсы

en: Resources Usage Overview
ru: Обзор использования ресурсов

en: Restart Instance | Restart Instances
ru[0]: Перезапустить машину
ru[1]: Перезапустить инстансы
ru[3]: Перезапустить инстансы

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Restart Required
ru: Требуется перезагрузка

en: Restarted Instance | Restarted Instances
ru[0]: Перезапущена инстанс
ru[1]: Перезапущены инстансы
ru[3]: Перезапущены инстансы

en: Restarted instances will lose any data not saved in persistent storage.
ru: Перезапущенные инстансы потеряют все данных не сохраненные в постоянном хранилище.

en: Restore Backup
ru: Восстановить из резервной копии

en: Restore Backup to Volume
ru: Восстановить резервную копию на диске

en: Restore Volume Backup
ru: Восстановить резервную копию диска

en: Restore a Volume Backup
ru: Восстановить резервную копию диска

en: Restore from Backup
ru: Восстановить из резервной копии

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Restoring
ru: Восстановление

[ctx: Task status of an Instance]
en: Restoring
ru: Восстановление

[ctx: Action log of an instance]
en: Resume
ru: Продолжить

[ctx: current status of stack]
en: Resume Complete
ru: Возобновление завершено

[ctx: current status of stack]
en: Resume Failed
ru: Возобновление завершилось неуспешно

[ctx: current status of stack]
en: Resume In Progress
ru: Выполняется возобновление

en: Resume Instance | Resume Instances
ru[0]: Возобновить машину
ru[1]: Возобновить инстансы
ru[3]: Возобновить инстансы

en: Resume Stack | Resume Stacks
ru[0]: Возобновить стек
ru[1]: Возобновить стеки
ru[3]: Возобновить стеки

en: Resumed Instance | Resumed Instances
ru[0]: Возобновлена инстанс
ru[1]: Возобновлены инстансы
ru[3]: Возобновлены инстансы

en: Resumed Stack | Resumed Stacks
ru[0]: Стек возобновлен
ru[1]: Стеки возобновлены
ru[3]: Стеки возобновлены

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resuming
ru: Восстановление

en: Retrieve Instance Password
ru: Получить пароль инстанса

en: Retrieve Password
ru: Получить пароль

en: Revert Resize/Migrate
ru: Отменить  изменение типа/Миграцию

[ctx: Current status of an Instance]
en: Revert Resize/Migrate
ru: Отменить  изменение типа/Миграцию

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reverting Resize or Migrate
ru: Откат изменения типа или миграции

en: Role
ru: Роль

en: Role ID
ru: ID роли

en: Role Name
ru: Название роли

en: Role created successfully.
ru: Роль успешно создана.

en: Role updated successfully.
ru: Роль успешно обновлена.

en: Roles
ru: Роли

[ctx: current status of stack]
en: Rollback Complete
ru: Откат изменений завершен

[ctx: current status of stack]
en: Rollback Failed
ru: Откат изменений завершился неуспешно

[ctx: current status of stack]
en: Rollback In Progress
ru: Выполняется откат изменений

en: Rollback On Failure
ru: Откатиться при сбое

en: Root Disk
ru: Корневой диск

en: Root Disk (GB)
ru: Корневой диск (ГБ)

en: Router
ru: Маршрутизатор

en: Router %s was successfully created.
ru: Маршрутизатор %s успешно создан.

en: Router %s was successfully updated.
ru: Маршрутизатор %s был успешно обновлен.

en: Router Details
ru: Информация о маршрутизаторе

en: Router ID
ru: ID Маршрутизатора

en: Router Name
ru: Название Маршрутизатора

en: Router Rules
ru: Правила маршрутизатора

en: Router Rules Grid
ru: Таблица правил маршрутизатора

en: Router Type
ru: Тип маршрутизатора

en: Router rule added
ru: Правило маршрутизатора добавлено

en: Router(s)  was successfully removed from firewall %(firewall)s.
ru: Маршрутизатор был успешно удален(ы) из межсетевого экрана %(firewall)s.

en: Router(s) was/were successfully added to firewall %(firewall)s.
ru: Машрутизатор(ы) был(и) успешно добавлен(ы) к межсетевому экрану %(firewall)s.

en: Routers
ru: Маршрутизаторы

en: Rule
ru: Правило

en: Rule %(rule)s was successfully inserted to policy %(policy)s.
ru: Правило %(rule)s было успешно добавлено в политику %(policy)s.

en: Rule %(rule)s was successfully removed from policy %(policy)s.
ru: Правило %(rule)s было успешно удалено из политики %(policy)s.

en: Rule %s was successfully updated.
ru: Правило %s было успешно обновлено.

en: Rules
ru: Правила

[ctx: Power state of an Instance]
en: Running
ru: Запущенный

en: Running Instance Migration Type
ru: Тип миграции запущенных инстансов.

en: SLAAC: Address discovered from OpenStack Router
ru: SLAAC: Адрес обнаруженный на маршрутизаторе OpenStack

en: Sahara will use instances of this node group to access other cluster instances.
ru: Sahara будет использовать инстансы из этой группы для доступа к другим машинам кластера.

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Saved extra spec "%s".
ru: Сохранен доп. параметр «%s».

en: Saved spec "%s".
ru: Сохраненный параметр "%s".

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Saving
ru: Сохранение

[ctx: Current status of an Image]
en: Saving
ru: Сохранение

en: Scale
ru: Масштаб

en: Scale Cluster
ru: Масштаб кластера

en: Scale cluster operation failed
ru: Не удалось выполнить операцию по масштабированию кластера

en: Scaled cluster successfully started.
ru: Масштабирование кластера успешно началось.

en: Scheduled backup "%(name)s".
ru: Запланированная резервная копия "%(name)s".

en: Scheduled deletion of %(data_type)s
ru: Запланировано удаление %(data_type)s

en: Scheduled deletion of Firewall | Scheduled deletion of Firewalls
ru[0]: Запланировано удаление межсетевого экрана
ru[1]: Запланировано удаление межсетевых экранов
ru[3]: Запланировано удаление межсетевых экранов

en: Scheduled deletion of IKE Policy | Scheduled deletion of IKE Policies
ru[0]: Запланировано удаление политики IKE
ru[1]: Запланировано удаление политик IKE
ru[3]: Запланировано удаление политик IKE

en: Scheduled deletion of IPSec Policy | Scheduled deletion of IPSec Policies
ru[0]: Запланировано удаление политики IPSec
ru[1]: Запланировано удаление политик IPSec
ru[3]: Запланировано удаление политик IPSec

en: Scheduled deletion of IPSec Site Connection | Scheduled deletion of IPSec Site Connections
ru[0]: Запланировано удаление IPSec подключения
ru[1]: Запланировано удаление IPSec подключений
ru[3]: Запланировано удаление IPSec подключений

en: Scheduled deletion of Member | Scheduled deletion of Members
ru[0]: Запланировано удаление участника
ru[1]: Запланировано удаление участников
ru[3]: Запланировано удаление участников

en: Scheduled deletion of Monitor | Scheduled deletion of Monitors
ru[0]: Запланировано удаление монитора
ru[1]: Запланировано удаление мониторов
ru[3]: Запланировано удаление мониторов

en: Scheduled deletion of Policy | Scheduled deletion of Policies
ru[0]: Запланировано удаление политики
ru[1]: Запланировано удаление политик
ru[3]: Запланировано удаление политик

en: Scheduled deletion of Pool | Scheduled deletion of Pools
ru[0]: Запланировано удаление пула
ru[1]: Запланировано удаление пулов
ru[3]: Запланировано удаление пулов

en: Scheduled deletion of Rule | Scheduled deletion of Rules
ru[0]: Запланировано удаление правила
ru[1]: Запланировано удаление правил
ru[3]: Запланировано удаление правил

en: Scheduled deletion of VIP | Scheduled deletion of VIPs
ru[0]: Запланировано удаление VIP
ru[1]: Запланировано удаление VIP
ru[3]: Запланировано удаление VIP

en: Scheduled deletion of VPN Service | Scheduled deletion of VPN Services
ru[0]: Запланировано удаление службы VPN
ru[1]: Запланировано удаление служб VPN
ru[3]: Запланировано удаление служб VPN

en: Scheduled deletion of Volume | Scheduled deletion of Volumes
ru[0]: Запланировано удаление диска
ru[1]: Запланировано удаление дисков
ru[3]: Запланировано удаление дисков

en: Scheduled deletion of Volume Snapshot | Scheduled deletion of Volume Snapshots
ru[0]: Запланировано удаление снимка диска
ru[1]: Запланировано удаление снимков диска
ru[3]: Запланировано удаление снимков диска

en: Scheduled migration (pending confirmation) of Instance | Scheduled migration (pending confirmation) of Instances
ru[0]: Запланирована миграция инстанса (ожидает подтверждения)
ru[1]: Запланирована миграция инстансов (ожидает подтверждения)
ru[3]: Запланирована миграция инстансов (ожидает подтверждения)

en: Scheduled resize of instance "%s".
ru: Запланированное изменение размера инстанса "%s".

en: Scheduled termination of Instance | Scheduled termination of Instances
ru[0]: Запланировано удаление инстансы
ru[1]: Запланировано удаление машин
ru[3]: Запланировано удаление машин

[ctx: Task status of an Instance]
en: Scheduling
ru: Планирование

en: Script Data
ru: Скрипт данных

en: Script File
ru: Файл скрипта

en: Script name
ru: Название скрипта

en: Script text
ru: Текст скрипта

en: Security
ru: Безопасность

en: Security Group
ru: Группа безопасности

en: Security Group Rules
ru: Правила группы безопасности

en: Security Groups
ru: Группы безопасности

en: Segment Range
ru: Диапазон сегмента

en: Segment Type
ru: Тип сегмента.

en: Segmentation ID
ru: ID сегмента

en: Select Flavor
ru: Выберите тип инстанса

en: Select IKE Policy
ru: Выберите политику IKE

en: Select IPSec Policy
ru: Выберите политику IPSec

en: Select Image
ru: Выберите Образ

en: Select Instance Snapshot
ru: Выберите снимок инстанса

en: Select Network
ru: Выберите сеть

en: Select Script Source
ru: Выберите источник скрипта

en: Select Subnet
ru: Выберите подсеть

en: Select Template
ru: Выбрать шаблон

en: Select VPN Service
ru: Выберите сервис VPN

en: Select Volume
ru: Выберите диск

en: Select Volume Snapshot
ru: Выбрать снимок диска

en: Select a Method
ru: Выбрать метод

en: Select a Monitor
ru: Выберите монитор

en: Select a New Flavor
ru: Выберите новый тип инстанса

en: Select a Policy
ru: Выберите политику

en: Select a Pool
ru: Выберите пул

en: Select a Protocol
ru: Выбрать протокол

en: Select a Router
ru: Выберите Маршрутизатор

en: Select a Subnet
ru: Выбор подсети

en: Select a backup to restore
ru: Выбрать резервную копию для восстановления

en: Select a health monitor of %s
ru: Выберите монитор работоспособности %s

en: Select a key pair
ru: Выберите связку ключей

en: Select a master instance
ru: Выберите основную машину

en: Select a monitor template for %s
ru: Выберите шаблон монитора для %s

en: Select a new agent
ru: Выбрать новый агент

en: Select a new flavor
ru: Выберите новый тип инстанса

en: Select a new host
ru: Выберите новый узел

en: Select a new template to preview a stack.
ru: Выберите новый шаблон для предварительного просмотра стека

en: Select a new template to re-launch a stack.
ru: Выбрать новый шаблон для перезапуска стека.

en: Select a port
ru: Выберете порт

en: Select a profile
ru: Выберите профиль

en: Select a project
ru: Выберите проект

en: Select a target host
ru: Выбрать целевой узел

en: Select a template to launch a stack.
ru: Выбрать шаблон для запуска стека.

en: Select an IP address
ru: Выберите IP адрес

en: Select an instance
ru: Выбрать машину

en: Select an instance to attach to.
ru: Выбрать инстанс для подключения.

en: Select backup
ru: Выбрать резервную копию

en: Select datastore type and version
ru: Выбрать тип и версию хранилища данных.

en: Select format
ru: Выберите формат

en: Select from active instances
ru: Выбрать из активных инстансов

en: Select instance
ru: Выберите машину

en: Select members for this pool
ru: Выберите участников для этого пула

en: Select network
ru: Выберите сеть

en: Select networks for your instance.
ru: выберите сети для вашего инстанса.

en: Select parent backup
ru: Выбрать материнскую резервную копию

en: Select plugin and hadoop version
ru: Выбрать плагин и hadoop версию

en: Select plugin and hadoop version for cluster
ru: Выбрать плагин и hadoop версию для кластера

en: Select plugin and hadoop version for cluster template
ru: Выбрать плагин и hadoop версию для шаблона кластера

en: Select routers for your firewall.
ru: Выберите машрутизаторы для вашего межсетевого экрана

en: Select rules for your policy.
ru: Выбрать правила для вашей политики.

en: Select source
ru: Выбрать источник

en: Select the IP address you wish to associate with the selected instance or port.
ru: Выберите IP-адрес вы хотите связать с выбранной машиной или портом.

en: Select the projects where the flavors will be used. If no projects are selected, then the flavor will be available in all projects.
ru: Выберите проекты, в которых будут использоваться типы инстанса. Если ни один проект не выбран, то тип инстанса будет доступен во всех проектах.

en: Selected Hosts
ru: Выбранные узлы

en: Selected Projects
ru: Выбранные проекты

en: Selected hosts
ru: Выбранные узлы

en: Sensor Current Reading
ru: Показания сенсора тока

en: Sensor Temperature Reading
ru: Показания сенсора температуры

en: Sensor Voltage Reading
ru: Показания сенсора напряжения

en: Server error
ru: Ошибка сервера

en: Service
ru: Служба

en: Service Configurations
ru: Обслуживание конфигурации

en: Service Endpoint
ru: Точка доступа сервиса

en: Services
ru: Службы

en: Services Down
ru: Остановленные службы

en: Services Up
ru: Запущенные службы

en: Session Persistence
ru: Постоянство сессии

en: Set Domain Context
ru: Указать контекст домена

en: Set Gateway
ru: Установить шлюз

en: Set as Active Project
ru: Назначить активный проект

en: Set maximum quotas for the project.
ru: Задать максимальную квоту для проекта

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Shared
ru: Общая

en: Shared Storage
ru: Общее хранилище

en: Shared with Me
ru: В совместном доступе

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shelved
ru: Отложен

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shelved Offloaded
ru: Отложен и выгружен

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving
ru: Откладывается

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Image Pending Upload
ru: Отложенный образ в ожидании загрузки

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Image Uploading
ru: Загрузка отложенного образа

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Offloading
ru: Выгрузка отложенного образа

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Down
ru: Выключить

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Off
ru: Выключено

[ctx: Action to perform (the instance is currently running)]
en: Shut Off Instance | Shut Off Instances
ru[0]: Отключить машину
ru[1]: Отключить инстансы
ru[3]: Отключить инстансы

[ctx: Past action (the instance is currently already Shut Off)]
en: Shut Off Instance | Shut Off Instances
ru[0]: Машина отключена
ru[1]: Машины отключены
ru[3]: Машины отключены

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Shutdown
ru: Выключение

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shutoff
ru: Отключение

en: Sign Out
ru: Выход

en: Size
ru: Размер

en: Size (GB)
ru: Размер (Гб)

en: Size of ephemeral disk
ru: Размер временного диска

en: Size of image to launch.
ru: Размер образа для запуска

en: Size of root disk
ru: Объем корневого диска

en: Size of the volume in GB.
ru: Размер диска в ГБ

en: Size of volume
ru: Размер диска

en: Slash is not an allowed character.
ru: Использование слэша запрещено.

en: Slashes are allowed, and are treated as pseudo-folders by the Object Store.
ru: Слеши разрешены и рассматриваются как псевдо-каталоги Хранилища Объектов.

en: Snapshot
ru: Снимок

[ctx: Type of an image]
en: Snapshot
ru: снимок

en: Snapshot "%(name)s" created for instance "%(inst)s"
ru: Снимок "%(name)s" экземпляра "%(inst)s" создан

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot Complete
ru: Снимок создан успешно

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot Failed
ru: Создание снимка неуспешно

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot In Progress
ru: Создается снимок

en: Snapshot Name
ru: Название снимка

en: Snapshot source must be specified
ru: Ресурс снимка должен быть указан

[ctx: Task status of an Instance]
en: Snapshotting
ru: Получение снимка

[ctx: Current status of an Instance]
en: Soft Deleted
ru: Софт удалён

[ctx: Task status of an Instance]
en: Soft Deleting
ru: Удаление софта

en: Soft Reboot Instance | Soft Reboot Instances
ru[0]: Горячая перезагрузка инстанса
ru[1]: Горячая перезагрузка инстансов
ru[3]: Горячая перезагрузка инстансов

en: Soft Rebooted Instance | Soft Rebooted Instances
ru[0]: Инстанс перезагружен
ru[1]: Инстансы перезагружены
ru[3]: Инстансы перезагружены

en: Something went wrong!
ru: Что-то пошло не так!

en: Source CIDR
ru: Исходящий CIDR

en: Source IP
ru: IP адрес отправления

en: Source IP Address/Subnet
ru: IP адрес/подсеть отправления

en: Source IP address or subnet
ru: IP адрес/подсеть отправления

en: Source Port
ru: Порт отправления

en: Source Port/Port Range
ru: Порт/диапазон портов отправления

en: Source for Initial State
ru: Источник для первоначального наполнения

en: Source password
ru: Источник пароля

en: Source port (integer in [1, 65535] or range in a:b)
ru: Порт отправления (целое число из диапазона [1-65535] или диапазон a:b)

en: Source username
ru: Источник имени пользователя

[ctx: Task status of an Instance]
en: Spawning
ru: Создается

en: Spec
ru: Параметры

en: Spec: {{ qos_spec_name }}
ru: Спецификация: {{ qos_spec_name }}

en: Specifies how IPv6 addresses and additional information are configured. We can specify SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 stateless provided by OpenStack, or specify no option. 'No options specified' means addresses are configured manually or configured by a non-OpenStack system.
ru: Указывает как настраиваются IPv6-адресы и дополнительная информация. Можно указать SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 stateless provided by OpenStack или не указывать ничего. Без указания опции адресы необходимо настраивать вручную или внешними системами независимыми от OpenStack.

en: Specifies that the newly created volume should be marked as bootable
ru: Указывает что создаваемый диск должен быть помечен как загрузочный

en: Specifies that the volume can be used to launch an instance
ru: Указывает что диск может быть использовать для запуска инстансы.

en: Specify "Network Address"
ru: Указать "Сетевой адрес"

en: Specify "Network Address" or clear "Create Subnet" checkbox.
ru: Задайте "Сетевой адрес" или снимите флаг "Создать подсеть".

en: Specify IP address of gateway or check "Disable Gateway".
ru: Задайте IP адрес шлюза или установите флашок "Не использовать шлюз".

en: Specify VIP
ru: Укажите VIP

en: Specify a free IP address from the selected subnet
ru: Указать свободный IP-адрес из выбранной подсети

en: Specify additional attributes for the subnet.
ru: Указать дополнительные атрибуты для подсети.

en: Specify an IP address for the interface created (e.g. 192.168.0.254).
ru: Указать IP-адрес для создания интерфейса (например 192.168.0.254).

en: Specify member IP address
ru: Указать IP-адрес участника

en: Specify this option to copy image data to the image service. If unspecified, image data will be used in its current location.
ru: Выберите эту опцию чтобы скопировать данные образа в службу образов. В противном случае данные образа будут использоваться из его текущего расположения.

en: Stack Details: {{ stack.stack_name }}
ru: Детали стека: {{ stack.stack_name }}

en: Stack Events
ru: События стека

en: Stack ID
ru: ID стека

en: Stack Name
ru: Название стека

en: Stack Resource
ru: Ресурсы стека

en: Stack Resource Type
ru: Тип ресурса стека

en: Stack Resources
ru: Ресурсы стека

en: Stack creation started.
ru: Создание стека начато.

en: Stack creation timeout in minutes.
ru: Таймаут создания стека в минутах.

en: Stack update started.
ru: Началось обновление стека.

en: Stacks
ru: Стеки

[ctx: Action log of an instance]
en: Start
ru: Начало

en: Start Instance | Start Instances
ru[0]: Запустить машину
ru[1]: Запустить инстансы
ru[3]: Запустить инстансы

en: Start Time
ru: Время начала

en: Start address is larger than end address (value=%s)
ru: Начальный адрес больше чем конечный (значение=%s)

en: Start and end addresses must be specified (value=%s)
ru: Начальный и конечный адреса должны быть заданы  (значение=%s)

en: Start must be earlier than end of period.
ru: Начало периода должно быть раньше его окончания.

en: Started Instance | Started Instances
ru[0]: Запущена инстанс
ru[1]: Запущены инстансы
ru[3]: Запущены инстансы

en: Starting evacuation from %(current)s to %(target)s.
ru: Запускается эвакуация с %(current)s на %(target)s.

en: Starting to migrate host: %(current)s
ru: Запуск миграции узла: %(current)s

en: State
ru: Состояние

en: Stats
ru: Статистика

en: Status
ru: Статус

en: Status =
ru: Статус =

en: Status Reason
ru: Причина статуса

en: Storage location
ru: Место хранения

en: Storage type
ru: Тип хранения

en: Streaming MapReduce
ru: Поточный MapReduce

en: Sub Type
ru: Подкатегория

en: Sub Type Value (Manual Input)
ru: Подкатегория значения (Ручной ввод)

en: Subnet
ru: Подсеть

en: Subnet "%s" was successfully created.
ru: Подсеть "%s" успешно создана.

en: Subnet "%s" was successfully updated.
ru: Подсеть "%s" была успешно обновлена.

en: Subnet Details
ru: Детали подсети

en: Subnet Name
ru: Название подсети

en: Subnet list can not be retrieved.
ru: Не удалось получить список подсетей.

en: Subnets
ru: Подсети

en: Subnets Associated
ru: Ассоциированные подсети

[ctx: Current status of a Job]
en: Succeeded
ru: Успешно

en: Successfully accepted volume transfer: "%s"
ru: Успешно принята передача диска: "%s"

en: Successfully added rule: %s
ru: Успешно добавлено правило: %s

en: Successfully associated floating IP: %s
ru: Успешно связан назначаемый IP: %s

en: Successfully created QoS Spec: %s
ru: Успешно создана спецификация QoS: %s

en: Successfully created encryption for volume type: %s
ru: Успешно создано шифрование для типа дисков: %s

en: Successfully created security group: %s
ru: Успешно создана группа безопасности: %s

en: Successfully created volume type: %s
ru: Успешно создан тип дисков: %s

en: Successfully deleted volume transfer
ru: Успешно удален перенос диска

en: Successfully deleted volume transfer "%s"
ru: Успешно удалена передача диска "%s"

en: Successfully disassociated Floating IP: %s
ru: Успешно снято назначение IP: %s

en: Successfully disassociated floating IP: %s
ru: Успешно отвязан назначаемый IP: %s

en: Successfully imported public key: %s
ru: Успешно импортирован открытый ключ: %s

en: Successfully modified QoS Spec consumer.
ru: Успешно изменен потребитель спецификации QoS.

en: Successfully restored backup %(backup_name)s to volume with id: %(volume_id)s
ru: Успешное восстановление резервной копии %(backup_name)s на диске с id: %(volume_id)s

en: Successfully sent the request to change the volume type to "%(vtype)s" for volume: "%(name)s"
ru: Успешно отправлен запрос на изменения типа на "%(vtype)s" для диска: "%(name)s"

en: Successfully sent the request to manage volume: %s
ru: Успешно отправлен запрос на управление диском: %s

en: Successfully sent the request to unmanage volume: %s
ru: Успешно отправлен запрос на отключение управления диском: %s

en: Successfully sent the request to upload volume to image for volume: "%s"
ru: Запрос для загрузки диска на образ для диска: "%s" успешно отправлен

en: Successfully updated QoS Spec association.
ru: Успешно обновлена связь со спецификацией QoS.

en: Successfully updated aggregate: "%s."
ru: Агрегатор «%s» успешно обновлен.

en: Successfully updated container access to private.
ru: Доступ к контейнеру сделан частным.

en: Successfully updated container access to public.
ru: Доступ к контейнеру сделан публичным.

en: Successfully updated image.
ru: Успешно обновленный образ

en: Successfully updated security group: %s
ru: Успешно обновлена группа безопасности: %s

en: Successfully updated volume snapshot status: "%s".
ru: Успешно обновлен статус снимка диска: "%s"

en: Successfully updated volume status to "%s".
ru: Успешно обновлен статус диска на "%s".

en: Supported Versions
ru: Поддерживаемые версии

[ctx: Action log of an instance]
en: Suspend
ru: Приостановить

[ctx: current status of stack]
en: Suspend Complete
ru: Остановка завершена

[ctx: current status of stack]
en: Suspend Failed
ru: Остановка завершилась неуспешно

[ctx: current status of stack]
en: Suspend In Progress
ru: Выполняется остановка

en: Suspend Instance | Suspend Instances
ru[0]: Остановить инстанс
ru[1]: Остановить инстансы
ru[3]: Остановить инстансы

en: Suspend Stack | Suspend Stacks
ru[0]: Остановить стек
ru[1]: Остановить стеки
ru[3]: Остановить стеки

[ctx: Current status of an Instance]
en: Suspended
ru: Приостановлено

[ctx: Power state of an Instance]
en: Suspended
ru: Приостановлено

en: Suspended Instance | Suspended Instances
ru[0]: Инстанс остановлен
ru[1]: Инстансы остановлены
ru[3]: Инстансы остановлены

en: Suspended Stack | Suspended Stacks
ru[0]: Стек остановлен
ru[1]: Стеки остановлены
ru[3]: Стеки остановлены

[ctx: Task status of an Instance]
en: Suspending
ru: Приостановка

en: Swap Disk
ru: Диск подкачки

en: Swap Disk (MB)
ru: Swap диск (МБ)

en: Swift_meters
ru: Метрики Swift

en: System
ru: Система

en: System Airflow Reading
ru: Показания воздушного потока

en: System CPU Utility Reading
ru: Показания по использованию CPU

en: System CUPS Reading
ru: Показания CUPS

en: System Current Power
ru: Текущая мощность системы

en: System IO Utility Reading
ru: Показания по использованию IO

en: System Information
ru: Системная информация

en: System Memory Utility Reading
ru: Показания по использованию ОЗУ

en: System Outlet Temperature Reading
ru: Показания температуры на выходе

en: Tags
ru: Теги

en: Target Host
ru: Целевой Узел

en: Task
ru: Задача

en: Template
ru: Шаблон

en: Template Data
ru: Данные шаблона

en: Template File
ru: Файл шаблона

en: Template Name
ru: Название шаблона

en: Template Source
ru: Источник шаблона

en: Template URL
ru: URL шаблона

en: Terminate Instance | Terminate Instances
ru[0]: Удалить машину
ru[1]: Удалить инстансы
ru[3]: Удалить инстансы

en: Terminated instances are not recoverable.
ru: Удаленные инстансы нельзя восстановить.

en: The "from" port number is invalid.
ru: Неверный начальный номер порта в диапазоне.

en: The "to" port number is invalid.
ru: Неверный конечный номер порта в диапазоне.

en: The "to" port number must be greater than or equal to the "from" port number.
ru: Конечный номер порта в диапазоне должен быть больше или равен начальному.

en: The 'operation' parameter for get_feature_permission '%(feature)s' is invalid. It should be one of %(allowed)s
ru: Параметр 'operation' для get_feature_permission '%(feature)s' неправилен. Необходимо указать один из %(allowed)s

en: The Aggregate was updated.
ru: Агрегатор был обновлён.

en: The ICMP code is invalid.
ru: Неверный ICMP код.

en: The ICMP code not in range (-1, 255)
ru: ICMP код не в диапазоне (-1, 255)

en: The ICMP type is invalid.
ru: Неверный ICMP тип.

en: The ICMP type not in range (-1, 255)
ru: ICMP тип не в диапазоне (-1, 255)

en: The ID "%s" is already used by another flavor.
ru: Идентификатор «%s» уже используется другим типом инстанса.

en: The ID of the host where the port is allocated. In some cases, different implementations can run on different hosts.
ru: ID узла на котором выделен порт. В некоторых случаях различные реализации могут быть запущены на разных узлах.

en: The JSON formatted contents of a namespace.
ru: Содержание пространства имён в формате JSON.

en: The Key Pair name that was associated with the instance
ru: Название пары ключей, которое было связано с инстансом

en: The VNIC type that is bound to the neutron port
ru: Тип VNIC привязанный к порту Neutron.

en: The Volume size is too small for the '%(image_name)s' image and has to be greater than or equal to '%(smallest_size)d' GB.
ru: Размер диска слишком мал для  '%(image_name)s' образа и он должен быть больше или равен '%(smallest_size)d' ГБ.

en: The admin password is incorrect.
ru: Неверный пароль администратора.

en: The container cannot be deleted since it is not empty.
ru: Нельзя удалить непустой контейнер.

en: The data will remain in the volume and another instance will be able to access the data if you attach this volume to it.
ru: Данные останутся на диске и другой инстанс сможет получить к ним доступ если вы подключите к нему этот диск.

en: The dates haven't been recognized
ru: Не удалось распознать даты

en: The flavor '%(flavor)s' is too small for requested image.
    Minimum requirements: %(min_ram)s MB of RAM and %(min_disk)s GB of Root Disk.
ru: Тип инстанса '%(flavor)s' слишком мал для запрашиваемого образа.
    Минимальные требования: %(min_ram)s МБ RAM и  %(min_disk)s ГБ корневого диска.

en: The instance is preparing the live migration to host "%s".
ru: Инстанс готовится к живой миграции на узел «%s».

en: The instance password encrypted with your public key.
ru: Пароль инстансы зашифрован вашим открытым ключом.

en: The minimum disk size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
ru: Минимальный размер диска требуется для загрузки образа. По умолчанию 0 (нет ограничения).

en: The minimum memory size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
ru: Минимальный размер сводного мест на диске для загрузки образа. По умолчанию 0 (нет ограничения).

en: The name "%s" is already used by another flavor.
ru: Имя «%s» уже занято другим типом инстанса.

en: The name "%s" is already used by another host aggregate.
ru: Имя «%s» уже используется другим агрегатором узлов.

en: The name of the physical network over which the virtual network is implemented.
ru: Название физической сети, поверх которой реализуется виртуальная сеть.

en: The page you were looking for doesn't exist
ru: Страница, которую вы ищите, не существует

en: The physical mechanism by which the virtual network is implemented.
ru: Физический механизм, с помощью которого реализуется виртуальная сеть.

en: The pseudo folder cannot be deleted since it is not empty.
ru: Нельзя удалить непустой псевдокаталог.

en: The raw contents of the environment file.
ru: raw содержание файла среды.

en: The raw contents of the template.
ru: Содержимое шаблона.

en: The requested feature '%(feature)s' is unknown. Please make sure to specify a feature defined in FEATURE_MAP.
ru: Запрошенная функция '%(feature)s' недоступна. Убедитесь, что указанная функция определена в FEATURE_MAP.

en: The requested instance cannot be launched. The following requested resource(s) exceed quota(s): %s.
ru: Запрашиваемые инстансы не могут быть запущены. Следующие запрашиваемые ресурс(ы) превышают квоту(ы): %s.

en: The requested instance port is already associated with another floating IP.
ru: Выбранный порт инстансы уже связан с другим плавающим IP.

en: The specified port is invalid.
ru: Указан неверный порт.

en: The state to start in.
ru: Состояние для начала

en: The state to start the network in.
ru: Состояние для начала в сети.

en: The subnet in the Network Address is too small (/%s).
ru: Подсеть в сетевом адресе слишком мала (/%s).

en: The time delta must be a number representing the time span in days
ru: Диапазон времени должен быть представлен числом дней

en: The volume size cannot be less than the image minimum disk size (%sGB)
ru: Размер диска не может быть меньше минимабльного размера диска образа (%sГБ)

en: The volume size cannot be less than the image size (%s)
ru: Размер диска не может быть меньше размера образа (%s)

en: The volume size cannot be less than the snapshot size (%sGB)
ru: Размер диска не может быть меньше, чем размер снимка (%s ГБ)

en: The volume size cannot be less than the source volume size (%sGB)
ru: Размер диска не может быть меньше чем размер ресурса диска (%s ГБ)

en: There are no meters defined yet.
ru: Метрик пока нет.

en: There is not enough capacity for this flavor in the selected availability zone. Try again later or select a different availability zone.
ru: Для данного типа инстанса отсутствуют ресурсы в указанной зоне доступности. Повторите еще раз позже или выберите другую зону доступности.

en: There was a problem loading the namespace: %s.
ru: Произошла проблема при загрузке пространства имён: %s.

en: There was a problem parsing the %(prefix)s: %(error)s
ru: Возникла проблема при разборе %(prefix)s: %(error)s

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие не может быть отменено.

en: This is required for operations to be performed throughout the lifecycle of the stack
ru: Это необходимо для выполнения операций в жизненном цикле стека

en: This name is already taken.
ru: Это имя уже занято.

en: This volume is currently attached to an instance. In some cases, creating a snapshot from an attached volume can result in a corrupted snapshot.
ru: Этот диск сейчас подключен к инстансу. В некоторых случаях, создание снимка с подключенного диска может привести к испорченному снимку.

en: Time
ru: Время

en: Time Since Event
ru: Время после события

en: Time since created
ru: Время с момента создания

en: Time since created (Seconds)
ru: Время с создания (секунд)

en: Timeout
ru: Таймаут

en: Timezone
ru: Временная зона

en: Title
ru: Заглавие

en: To
ru: До

en: To Port
ru: До Порта

en: To date to must be greater than From date.
ru: Дата окончания должна быть больше даты начала.

en: To power off a specific instance.
ru: Выключить конкретную машину.

en: To specify an allowed IP range, select &quot;CIDR&quot;. To allow access from all members of another security group select &quot;Security Group&quot;.
ru: Чтобы указать разрешенный диапазон IP-адрес выберите &quot;CIDR&quot;. Чтобы разрешить доступ со всех участников другой группы безопасности выберите &quot;Группа Безопасности&quot;.

en: Topic
ru: Тема

en: Topology
ru: Топология

en: Total Size of LUKS Volumes and Snapshots (GB)
ru: Общий размер дисков и снимков LUKS (ГБ)

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GB)
ru: Общий размер дисков и снимков (ГБ)

en: Total VCPU usage (Number of VCPU in instance * Hours Used) for the project
ru: Общее использование процессора (количество VCPU инстансы * часы) для проекта

en: Total disk usage (GB * Hours Used) for the project
ru: Общее использование диска (ГБ * часы) для проекта

en: Total memory usage (MB * Hours Used) for the project
ru: Общее использование памяти (МБ * часы) для проекта

en: Total size of stored objects
ru: Общий размер хранимых объектов

en: Transfer ID
ru: ID передачи

en: Transfer Name
ru: Название передачи

en: Transform Protocol
ru: Протокол трансформации

en: Type
ru: Тип

en: Type and version of datastore.
ru: Тип и версия хранилища данных.

en: Type of backend device identifier provided
ru: Тип устройства предоставляемый идентфикатором

en: Unable to accept volume transfer.
ru: Не удалось принять передачу диска.

en: Unable to add Firewall "%s".
ru: Не удалось добавить межсетевой экран "%s".

en: Unable to add IKE Policy "%s".
ru: Не удалось добавить политику IKE "%s".

en: Unable to add IPSec Policy "%s".
ru: Не удалось добавить политику IPSec "%s".

en: Unable to add IPSec Site Connection "%s".
ru: Не удалось добавить подключение IPSec "%s".

en: Unable to add Policy "%s".
ru: Не удалось добавить политику "%s".

en: Unable to add Rule "%s".
ru: Не удалось добавить правило "%s".

en: Unable to add VIP "%s".
ru: Не удалось добавить VIP "%s".

en: Unable to add VPN Service "%s".
ru: Не удалось добавить сервис VPN "%s".

en: Unable to add member(s)
ru: Не удалось добавить участника(-ов)

en: Unable to add monitor
ru: Не удалось добавить монитор

en: Unable to add monitor.
ru: Не удалось добавить монитор.

en: Unable to add pool "%s".
ru: Не удалось добавить пул "%s".

en: Unable to add rule to security group.
ru: Не удалось добавить правило в группу безопасности

en: Unable to add user to primary project.
ru: Не удалось добавить пользователя в основной проект.

en: Unable to allocate Floating IP.
ru: Не удалось выделить плавающий IP.

en: Unable to associate IP address %s.
ru: Не удалось назначить IP-адрес %s.

en: Unable to associate floating IP.
ru: Не удалось назначить плавающий IP.

en: Unable to associate monitor.
ru: Не удалось привязать монитор.

en: Unable to attach volume.
ru: Не удалось подключить диск.

en: Unable to change password.
ru: Не удалось изменить пароль.

en: Unable to change the volume type for volume: "%s"
ru: Не удалось изменит тип диска для диска: "%s"

en: Unable to clear gateway for router "%(name)s": "%(msg)s"
ru: Не удалось очистить шлюз для маршрутизатора "%(name)s": "%(msg)s"

en: Unable to connect to Neutron.
ru: Невозможно подключиться к Neutron.

en: Unable to copy object.
ru: Не удалось скопировать объект.

en: Unable to create QoS Spec.
ru: Не удалось создать спецификацию QoS.

en: Unable to create container.
ru: Не удалось создать контейнер.

en: Unable to create domain "%s".
ru: Не удалось создать домен «%s».

en: Unable to create encrypted volume type.
ru: Не удалось создать шифрованный тип дисков.

en: Unable to create flavor "%s".
ru: Не удалось создать тип инстансов «%s».

en: Unable to create flavor.
ru: Не удалось создать тип инстансов.

en: Unable to create group.
ru: Не удалось создать группу.

en: Unable to create host aggregate "%s".
ru: Не удалось создать агрегатор узлов «%s».

en: Unable to create host aggregate.
ru: Не удалось создать агрегатор узлов.

en: Unable to create job binary
ru: Не удалось создать исполняемый файл задачи

en: Unable to create key pair: %(exc)s
ru: Не удалось создать пару ключей: %(exc)s

en: Unable to create network "%s".
ru: Не удалось создать сеть "%s".

en: Unable to create new cluster for job.
ru: Не удалось создать новый кластер для задачи

en: Unable to create new image
ru: Не удалось создать новый образ

en: Unable to create new image: Image name too long.
ru: Не удалось создать новый образ: слишком длинное название образа.

en: Unable to create new image: Invalid disk format %s for image.
ru: Не удалось создать новый образ: неверный формат диска %s для образа.

en: Unable to create new namespace. %s
ru: Не удалось создать новое пространство имён. %s

en: Unable to create port for profile "%(profile_id)s": %(reason)s
ru: Не удалось создать пор для профиля "%(profile_id)s": %(reason)s

en: Unable to create project "%s".
ru: Не удалось создать проект «%s».

en: Unable to create pseudo-folder.
ru: Не удалось создать псевдо-папку.

en: Unable to create role.
ru: Не удалось создать роль.

en: Unable to create security group: %s
ru: Не удалось создать группу безопасности: %s

en: Unable to create snapshot.
ru: Не удалось создать снимок.

en: Unable to create spec.
ru: Не удалось создать параметр.

en: Unable to create subnet "%s".
ru: Не удалось создать подсеть "%s".

en: Unable to create the cluster
ru: Не удалось создать кластер

en: Unable to create user.
ru: Не удалось создать пользователя.

en: Unable to create volume backup.
ru: Не удалось создать резервную копию диска.

en: Unable to create volume snapshot.
ru: Не удалось создать снимок диска.

en: Unable to create volume transfer.
ru: Не удалось создать передачу диска.

en: Unable to create volume type extra spec.
ru: Не удалось создать доп. параметры для типа дисков

en: Unable to create volume type.
ru: Не удалось создать тип дисков.

en: Unable to create volume.
ru: Не удалось создать диск.

en: Unable to delete IKE Policy: %s
ru: Не удалось удалить политику IKE: %s

en: Unable to delete IPSec Policy: %s
ru: Не удалось удалить политику IPSec: %s

en: Unable to delete IPSec Site Connection: %s
ru: Не удалось удалить подключение IPSec: %s

en: Unable to delete VIP. %s
ru: Не удалось удалить VIP. %s

en: Unable to delete VPN Service: %s
ru: Не удалось удалить сервис VPN: %s

en: Unable to delete container.
ru: Не удалось удалить контейнер

en: Unable to delete firewall. %s
ru: Не удалось удалить межсетевой экран. %s

en: Unable to delete member. %s
ru: Не удалось удалить участника. %s

en: Unable to delete monitor. %s
ru: Не удалось удалить монитор. %s

en: Unable to delete policy. %s
ru: Не удалось удалить политику. %s

en: Unable to delete pool. %s
ru: Не удалось удалить пул. %s

en: Unable to delete router "%s"
ru: Не удалось удалить маршрутизатор "%s"

en: Unable to delete router rule.
ru: Не удалось удалить правило маршрутизатора.

en: Unable to delete rule. %s
ru: Не удалось удалить правило. %s

en: Unable to delete volume transfer.
ru: Не удалось удалить передачу диска.

en: Unable to determine if availability zones extension is supported.
ru: Не удалось определить, поддерживается ли расширение зон доступности.

en: Unable to determine if volume type encryption is supported.
ru: Не удалось определить поддержку шифрования для типа дисков.

en: Unable to disassociate floating IP.
ru: Не удалось снять назначение плавающего IP.

en: Unable to disassociate monitor.
ru: Не удалось отвязать монитор.

en: Unable to edit spec.
ru: Не удалось изменить параметр.

en: Unable to edit volume type extra spec.
ru: Не удалось изменить доп. параметры для типа дисков

en: Unable to extend volume.
ru: Не удалось расширить диск.

en: Unable to fetch EC2 credentials.
ru: Не удалось получить учетные данные EC2

en: Unable to fetch available images.
ru: Не удалось получить доступные образы.

en: Unable to fetch cluster list
ru: Не удалось получить список кластеров

en: Unable to fetch cluster template list
ru: Не удалось получить список шаблонов кластера

en: Unable to fetch cluster template.
ru: Не удалось получить шаблон кластера

en: Unable to fetch cluster to scale
ru: Не удалось получить кластер для масштабирования

en: Unable to fetch cluster to scale.
ru: Не удалось получить кластер для масштабирования

en: Unable to fetch clusters.
ru: Не удалось получить кластеры

en: Unable to fetch data sources.
ru: Не удалось получить источники данных

en: Unable to fetch flavor for template.
ru: Не удалось получить тип инстансов для шаблона.

en: Unable to fetch floating ip pools.
ru: Не удалось получить пул плавающих ip.

en: Unable to fetch image choices.
ru: Не удалось получить доступны образы

en: Unable to fetch instance details.
ru: Не удалось получить данные инстанса.

en: Unable to fetch job binary list.
ru: Не удалось получить список исполняемых файлов задач

en: Unable to fetch job binary: %(exc)s
ru: Не удалось получить исполняемый файл: %(exc)s

en: Unable to fetch job executions.
ru: Не удалось получить выполнение задачи

en: Unable to fetch jobs.
ru: Не удалось получить задачи

en: Unable to fetch keypair choices.
ru: Не удалось получить доступные пары ключей

en: Unable to fetch node group details.
ru: Не удалось получить данные узла группы

en: Unable to fetch node group template list.
ru: Не удалось получить список шаблонов группы узлов.

en: Unable to fetch plugin details.
ru: Не удалось получить данные плагина

en: Unable to fetch plugin list.
ru: Не удалось получить список плагинов.

en: Unable to fetch template object.
ru: Не удалось получить шаблон объекта.

en: Unable to fetch template to copy.
ru: Не удалось получить шаблон для копирования.

en: Unable to fetch the image details
ru: Не удалось получить данные образа

en: Unable to find backup!
ru: Не удалось найти резервную копию!

en: Unable to find default role.
ru: Не удалось найти роль по умолчанию

en: Unable to find master instance!
ru: Не удалось найти основную машину!

en: Unable to generate process choices.
ru: Не удалось создать процесс выбора

en: Unable to get EC2 credentials
ru: Не удалось получить учетные данные EC2

en: Unable to get Orchestration service list.
ru: Не удалось получить список служб Оркестрации.

en: Unable to get RDP console for instance "%s".
ru: Не удалось получить RDP консоль для инстанса "%s".

en: Unable to get SPICE console for instance "%s".
ru: Не удалось получить SPICE консоль для инстанса "%s".

en: Unable to get VIP for pool %(pool)s.
ru: Не удалось получить VIP для пула %(pool)s.

en: Unable to get VNC console for instance "%s".
ru: Не удалось получить VNC консоль для инстанса "%s".

en: Unable to get cinder services list.
ru: Не удалось получить список служб cinder

en: Unable to get database backup data.
ru: Не удалось получить данные резервной копии базы данных

en: Unable to get databases data.
ru: Не удалось получить информацию о базе данных

en: Unable to get events for stack "%s".
ru: Не удалось получить события для стека "%s".

en: Unable to get flavor list
ru: Не удалось получить список типов инстансов

en: Unable to get host aggregate list
ru: Не удалось получить список агрегаторов узлов.

en: Unable to get log for instance "%s".
ru: Не удалось получить журнал для экземпляра "%s".

en: Unable to get members for pool %(pool)s.
ru: Невозможно  получить участников из пула %(pool)s.

en: Unable to get network agents info.
ru: Не удалось получить информацию о сетевых агентах

en: Unable to get network agents list.
ru: Не удалось получить список сетевых агентов.

en: Unable to get node group details.
ru: Не удалось получить данные группы узлов.

en: Unable to get nova services list.
ru: Не удалось получить список служб nova.

en: Unable to get openrc credentials
ru: Не удалось получить учетные данные openrc

en: Unable to get pool detail.
ru: Новозможно получить детали пула.

en: Unable to get quota info.
ru: Не удалось получить информацию о квоте.

en: Unable to get resources for stack "%s".
ru: Не удалось получить ресурсы для стека "%s".

en: Unable to get security group list.
ru: Не удалось получить список групп безопаности

en: Unable to get subnet "%s"
ru: Не удалось получить подсеть "%s"

en: Unable to get subnet for pool %(pool)s.
ru: Невозможно получить подсеть из пула %(pool)s.

en: Unable to get the available hosts
ru: Не удалось получить доступные узлы

en: Unable to get user data.
ru: Не удалось получить данные пользователя

en: Unable to import key pair.
ru: Не удалось импортировать пару ключей.

en: Unable to launch %(count)s named "%(name)s".
ru: Не удалось запустить %(count)s названных "%(name)s".

en: Unable to launch job.
ru: Не удалось запустить задачу.

en: Unable to list containers.
ru: Не удалось перечислить контейнеры.

en: Unable to list database backups for parent.
ru: Не удалось перечислить резервные копии базы для родителя.

en: Unable to list database instances to backup.
ru: Не удалось получить список экземпляров баз данных для резервного копирования.

en: Unable to list dhcp agents hosting network.
ru: Не удалось перечислить dhcp агенты на которых размещена сеть.

en: Unable to load the specified image. %s
ru: Не удалось загрузить указанный образ. %s

en: Unable to load the specified snapshot.
ru: Не удалось загрузить указанный снимок.

en: Unable to load the specified volume. %s
ru: Не удалось загрузить указанный диск. %s

en: Unable to locate VIP to delete. %s
ru: Не удалось найти удаляемый VIP. %s

en: Unable to lookup volume or backup information.
ru: Не удалось найти информацию о диске или резервной копии.

en: Unable to manage volume.
ru: Не удалось включить управление диском.

en: Unable to modify domain "%s".
ru: Не удалось изменить домен «%s».

en: Unable to modify flavor "%s".
ru: Не удалось изменить тип инстанса «%s».

en: Unable to modify instance "%s".
ru: Не удалось изменить инстанс "%s".

en: Unable to modify project "%s".
ru: Не удалось изменить проект «%s».

en: Unable to obtain flavors.
ru: Не удалось получить типы инстанса.

en: Unable to parse IP address %s.
ru: Не удалось распознать IP адрес %s.

en: Unable to populate anti-affinity processes.
ru: Не удалось заполнить анти-аффинные процессы

en: Unable to process plugin tags
ru: Не удалось обработать теги плагина

en: Unable to rebuild instance.
ru: Не удалось перестроить инстанс.

en: Unable to resize instance "%s".
ru: Не удалось изменить размер инстанса "%s".

en: Unable to resize instance. %s
ru: Не удалось изменить размер инстанса. %s

en: Unable to resize volume. %s
ru: Не удалось изменить размер диска. %s

en: Unable to restore backup.
ru: Не удалось восстановить резервную копию

en: Unable to retrieve Ceilometer meter list.
ru: Не удалось получить список замеров Ceilometer.

en: Unable to retrieve IKE Policies list.
ru: Не удалось получить список политик IKE.

en: Unable to retrieve IKE Policy details.
ru: Не удалось получить информацию о политике IKE.

en: Unable to retrieve IKE Policy details. %s
ru: Не удалось получить данные о политике IKE %s

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron for instance "%(name)s" (%(id)s).
ru: Не удалось получить список IP-адресов инстанса "%(name)s" (%(id)s) в Neutron.

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron.
ru: Не удалось получить IP-адрес от Neutron.

en: Unable to retrieve IPSec Policies list.
ru: Не удалось получить список политик IPSec.

en: Unable to retrieve IPSec Policy details.
ru: Не удалось получить информацию о политике IPSec.

en: Unable to retrieve IPSec Policy details. %s
ru: Не удалось получить данные о политике IPSec %s

en: Unable to retrieve IPSec Site Connection details.
ru: Не удалось получить информацию о IPSec подключении

en: Unable to retrieve IPSec Site Connection details. %s
ru: Не удалось получить данные подключения IPSec сайта %s

en: Unable to retrieve IPSec Site Connections list.
ru: Не удалось получить список IPSec подключений.

en: Unable to retrieve Nova availability zones.
ru: Не удалось получить зоны доступности Nova.

en: Unable to retrieve QoS Spec association.
ru: Не удалось получить связь спецификации QoS

en: Unable to retrieve QoS Spec details.
ru: Не удалось получить детальную информацию о спецификации QoS.

en: Unable to retrieve QoS Specs.
ru: Не удалось получить спецификацию QoS.

en: Unable to retrieve QoS spec details.
ru: Не удалось получить детальную информацию о спецификации QoS.

en: Unable to retrieve QoS spec list.
ru: Не удалось получить список спецификаций QoS.

en: Unable to retrieve QoS specs
ru: Не удалось получить спецификации QoS

en: Unable to retrieve VIP details.
ru: Не удалось получить детали VIP.

en: Unable to retrieve VIP details. %s
ru: Не удалось получить информацию о VIP. %s

en: Unable to retrieve VPN Service details.
ru: Не удалось получить информацию о сервисе VPN.

en: Unable to retrieve VPN Service details. %s
ru: Не удалось получить данные о VPN сервисе %s

en: Unable to retrieve VPN Services list.
ru: Не удалось получить список сервисов VPN.

en: Unable to retrieve a list of external networks "%s".
ru: Не удалось получить список внешних сетей "%s".

en: Unable to retrieve agent list.
ru: Не удалось получить список агентов

en: Unable to retrieve an external network "%s".
ru: Не удалось получить внешнюю сеть "%s".

en: Unable to retrieve attachment information.
ru: Не удалось получить информацию о подключении диска.

en: Unable to retrieve availability zone list.
ru: Не удалось получить список зон доступности.

en: Unable to retrieve availability zones.
ru: Не удалось получить зоны доступности.

en: Unable to retrieve available metadata for aggregate.
ru: Не удалось получить доступные метаданные агрегатора.

en: Unable to retrieve available metadata for flavors.
ru: Не удалось получить доступные метаданные для типа инстансов.

en: Unable to retrieve available properties for image.
ru: Не удалось получить доступные свойства образа

en: Unable to retrieve backup details.
ru: Не удалось получить подробную информацию о резервной копии.

en: Unable to retrieve compute host information.
ru: Не удалось получить информацию о вычислительном узле

en: Unable to retrieve compute limit information.
ru: Не удалось получить информацию о лимите вычислителя

en: Unable to retrieve container list.
ru: Не удалось получить список контейнеров

en: Unable to retrieve data processing plugins.
ru: Не удалось получить плагины обработки данных

en: Unable to retrieve database instances.
ru: Не удалось получить инстансы БД.

en: Unable to retrieve database size information.
ru: Не удалось получить информацию о размере БД.

en: Unable to retrieve default Neutron quota values.
ru: Не удалось получить значения стандартных квот Neutron.

en: Unable to retrieve default quota values.
ru: Не удалось получить значение стандартных квот.

en: Unable to retrieve details for backup: %s
ru: Не удалось получить подробную информацию по резервной копии: %s

en: Unable to retrieve details for database instance: %s
ru: Не удалось получить детальную информацию для экземпляра БД: %s

en: Unable to retrieve details for instance "%s".
ru: Не удалось получить подробную информацию об инстансе "%s".

en: Unable to retrieve details for keypair "%s".
ru: Не удалось получить подробную информацию о паре ключей "%s".

en: Unable to retrieve details for network "%s".
ru: Не удалось получить детальную информацию о сети «%s».

en: Unable to retrieve details for parent backup: %s
ru: Не удалось получить данные о материнской резервной копии: %s

en: Unable to retrieve details for router "%s".
ru: Не удалось получить информацию о маршрутизаторе "%s".

en: Unable to retrieve details.
ru: Не удалось получить подробную информацию.

en: Unable to retrieve domain details.
ru: Не удалось получить подробную информацию о домене.

en: Unable to retrieve domain information.
ru: Не удалось получить информацию о домене

en: Unable to retrieve domain list.
ru: Не удалось получить список доменов.

en: Unable to retrieve extensions information.
ru: Не удалось получить информацию о расширениях.

en: Unable to retrieve extra spec list.
ru: Не удалось получить список доп. параметров.

en: Unable to retrieve firewall details.
ru: Не удалось получить информацию о межсетевом экране

en: Unable to retrieve firewall list.
ru: Не удалось получить список межсетевых экранов.

en: Unable to retrieve flavor access list. Please try again later.
ru: Не удалось получить список прав типа инстансов. Повторите попытку.

en: Unable to retrieve flavor details.
ru: Не удалось получить данные типы инстанса.

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%(name)s" (%(id)s).
ru: Не удалось получить информацию о типе инстансов "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%s".
ru: Не удалось получить информацию о типе инстансов "%s".

en: Unable to retrieve flavor list.
ru: Не удалось получить список типов инстансов.

en: Unable to retrieve flavors.
ru: Не удалось получить типы инстанса.

en: Unable to retrieve floating IP addresses.
ru: Не удалось получить плавающие IP-адресы.

en: Unable to retrieve floating IP pools.
ru: Не удалось получить пулы плавающих IP.

en: Unable to retrieve group list.
ru: Не удалось получить список групп.

en: Unable to retrieve group list. Please try again later.
ru: Не удалось получить список групп. Повторите попытку позже.

en: Unable to retrieve group users.
ru: Не удалось получить список пользователей группы.

en: Unable to retrieve health monitor details. %s
ru: Не удалось получить информацию о мониторе. %s

en: Unable to retrieve host aggregates list.
ru: Не удалось получить список агрегаторов узлов.

en: Unable to retrieve host information.
ru: Не удалось получить информацию об узле

en: Unable to retrieve hypervisor information.
ru: Не удалось получить информацию о гипервизоре.

en: Unable to retrieve hypervisor instances list.
ru: Не удалось получить список инстансов гипервизора

en: Unable to retrieve hypervisor statistics.
ru: Не удалось получить статистику гипервизора.

en: Unable to retrieve image details.
ru: Не удалось получить подробную информацию образа.

en: Unable to retrieve image list
ru: Не удалось получить список образов

en: Unable to retrieve image list.
ru: Не удалось получить список образов.

en: Unable to retrieve image.
ru: Не удалось получить образ.

en: Unable to retrieve images
ru: Не удалось получить образы

en: Unable to retrieve images for the current project.
ru: Не удалось получить образы для текущего проекта.

en: Unable to retrieve images with filter %s.
ru: Не удалось получить образы с фильтром %s.

en: Unable to retrieve images.
ru: Не удалось получить образы.

en: Unable to retrieve information about the networks' projects.
ru: Не удалось получить информацию о проектах сети.

en: Unable to retrieve instance action list.
ru: Не удалось получить список действий инстанса

en: Unable to retrieve instance details.
ru: Не удалось получить подробную информацию об инстансе.

en: Unable to retrieve instance flavors.
ru: Не удалось получить список типов инстанса.

en: Unable to retrieve instance list.
ru: Не удалось получить список инстансов.

en: Unable to retrieve instance password.
ru: Не удалось получить пароль инстанса.

en: Unable to retrieve instance project information.
ru: Не удалось получить информацию о проекте инстанса.

en: Unable to retrieve instance size information.
ru: Не удалось получить информацию о размере инстанса.

en: Unable to retrieve instance.
ru: Не удалось получить инстанс.

en: Unable to retrieve instances list.
ru: Не удалось получить список инстансов.

en: Unable to retrieve instances.
ru: Не удалось получить инстансы.

en: Unable to retrieve key pair list.
ru: Не удалось получить список пар ключей

en: Unable to retrieve key pairs.
ru: Не удалось получить пары ключей

en: Unable to retrieve limit information.
ru: Не удалось получить информацию о лимитах.

en: Unable to retrieve list of security groups
ru: Не удалось получить список групп безопасности

en: Unable to retrieve list of volume snapshots.
ru: Не удалось получить список снимков дисков.

en: Unable to retrieve list of volumes.
ru: Не удалось получить список дисков.

en: Unable to retrieve member details.
ru: Не удалось получить детали участника.

en: Unable to retrieve member details. %s
ru: Не удалось получить информацию об участнике. %s

en: Unable to retrieve member list.
ru: Не удалось получить список участников

en: Unable to retrieve metadata.
ru: Не удалось получить метаданные.

en: Unable to retrieve monitor details.
ru: Не удалось получить детали монитора.

en: Unable to retrieve monitor list.
ru: Не удалось получить список мониторов

en: Unable to retrieve monitors list.
ru: Не удалось получить список мониторов.

en: Unable to retrieve namespace contents.
ru: Не удалось получить содержимое пространства имён.

en: Unable to retrieve namespace details.
ru: Не удалось получить детали пространства имен.

en: Unable to retrieve network details.
ru: Не удалось получить детали сети.

en: Unable to retrieve network profile details.
ru: Не удалось получить информацию о профиле сети

en: Unable to retrieve network quota information.
ru: Не удалось получить информацию о сетевых квотах.

en: Unable to retrieve network.
ru: Не удалось получить сеть.

en: Unable to retrieve networks list.
ru: Не удалось получить список сетей.

en: Unable to retrieve networks.
ru: Не удалось получить сети.

en: Unable to retrieve object list.
ru: Не удалось получить список объектов.

en: Unable to retrieve object.
ru: Не удалось получить объект.

en: Unable to retrieve plugin.
ru: Не удалось получить плагин

en: Unable to retrieve policies list.
ru: Не удалось получить список политик.

en: Unable to retrieve policy details.
ru: Не удалось получить информацию о политике.

en: Unable to retrieve policy list (%(error)s).
ru: Не удалось получить список политик (%(error)s).

en: Unable to retrieve policy list.
ru: Не удалось получить список политик.

en: Unable to retrieve pool details.
ru: Не удалось получить детали пула.

en: Unable to retrieve pool details. %s
ru: Не удалось получить детали пула. %s

en: Unable to retrieve pool subnet. %s
ru: Не удалось получить информацию о подсети пула. %s

en: Unable to retrieve pool. %s
ru: Не удалось получить информацию о пуле. %s

en: Unable to retrieve pools list.
ru: Не удалось получить список пулов.

en: Unable to retrieve port details
ru: Не удалось запросить информацию о порте

en: Unable to retrieve port details.
ru: Не удалось получить информацию о порте.

en: Unable to retrieve project details.
ru: Не удалось получить подробную информацию о проекте.

en: Unable to retrieve project domain.
ru: Не удалось получить домен проекта.

en: Unable to retrieve project information.
ru: Не удалось получить информацию о проекте.

en: Unable to retrieve project list.
ru: Не удалось получить список проектов.

en: Unable to retrieve providers list.
ru: Не удалось получить список провайдеров.

en: Unable to retrieve public images.
ru: Не удалось получить публичные образы.

en: Unable to retrieve quota information.
ru: Не удалось получить информацию о квоте.

en: Unable to retrieve resource type details.
ru: Не удалось получить детали типа ресурса

en: Unable to retrieve resource.
ru: Не удалось получить ресурс.

en: Unable to retrieve role list.
ru: Не удалось получить список ролей.

en: Unable to retrieve roles list.
ru: Не удалось получить список ролей.

en: Unable to retrieve router details.
ru: Не удалось получить информацию о маршрутизаторе.

en: Unable to retrieve router list.
ru: Не удалось получить список маршрутизаторов.

en: Unable to retrieve router.
ru: Не удалось получить Маршрутизатор.

en: Unable to retrieve routers (%(error)s).
ru: Не удалось получить маршрутизаторы (%(error)s).

en: Unable to retrieve routers list.
ru: Не удалось получить список Маршрутизаторов.

en: Unable to retrieve rule details.
ru: Не удалось получить информацию о правиле.

en: Unable to retrieve rules (%(error)s).
ru: Не удалось получить правила (%(error)s).

en: Unable to retrieve rules list.
ru: Не удалось получить список правил.

en: Unable to retrieve security group %(group)s.
ru: Не удалось получить группу безопасности %(group)s.

en: Unable to retrieve security group list. Please try again later.
ru: Не удалось получить список групп безопасности. Пожалуйста повторите попытку позже.

en: Unable to retrieve security group.
ru: Не удалось получить группу безопасности.

en: Unable to retrieve security groups for instance "%(name)s" (%(id)s).
ru: Не удалось получить группы безопасности инстанса "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve security groups.
ru: Не удалось получить группы безопасности.

en: Unable to retrieve snapshot data.
ru: Не удалось получить информацию о снимке.

en: Unable to retrieve snapshot details.
ru: Не удалось получить детали снимка.

en: Unable to retrieve snapshot list.
ru: Не удалось получить список снимков.

en: Unable to retrieve stack list.
ru: Не удалось получить список стеков.

en: Unable to retrieve stack resource types.
ru: Не удалось получить типы ресурсов стека

en: Unable to retrieve stack template.
ru: Не удалось получить шаблон стека.

en: Unable to retrieve stack.
ru: Не удалось получить стек.

en: Unable to retrieve subnet details
ru: Не удалось получить  детальную информацию о подсети

en: Unable to retrieve subnet details.
ru: Не удалось получить детали подсети.

en: Unable to retrieve tenant limits.
ru: Не удалось получить ограничения проекта.

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated
ru: Не удалось получить агрегатор для обновления

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated.
ru: Не удалось получить агрегатор для обновления

en: Unable to retrieve the flavor metadata.
ru: Не удалось получить метаданные для типа инстансов.

en: Unable to retrieve the image to be updated.
ru: Не удалось получить образ для обновления

en: Unable to retrieve the specified pool.
ru: Не удалось получить указанный пул.

en: Unable to retrieve the specified pool. Unable to add VIP "%s".
ru: Не удалось получить указанный пул. Не удалось добавить VIP "%s".

en: Unable to retrieve the volume type list.
ru: Не удалось получить список типов дисков.

en: Unable to retrieve usage information.
ru: Не удалось получить информацию об использовании.

en: Unable to retrieve user details.
ru: Не удалось получить подробную информацию о пользователе.

en: Unable to retrieve user domain role assignments.
ru: Не удалось получить назначенные пользователю доменные роли.

en: Unable to retrieve user information.
ru: Не удалось получить информацию о пользователе

en: Unable to retrieve user list.
ru: Не удалось получить список пользователей.

en: Unable to retrieve user list. Please try again later.
ru: Не удалось получить список пользователей.  Повторите попытку позже.

en: Unable to retrieve user roles.
ru: Не удалось получить роли пользователя.

en: Unable to retrieve users.
ru: Не удалось получить список пользователей.

en: Unable to retrieve version information.
ru: Не удалось получить сведения о версии

en: Unable to retrieve volume backups.
ru: Не удалось получить резервные копии диска.

en: Unable to retrieve volume details.
ru: Не удалось получить информацию о диске.

en: Unable to retrieve volume encryption details.
ru: Не удалось получить информацию о шифровании диска.

en: Unable to retrieve volume information for volume: "%s"
ru: Не удалось получить информацию о диске для диска: "%s"

en: Unable to retrieve volume information.
ru: Не удалось получить информацию о диске.

en: Unable to retrieve volume limit information.
ru: Не удалось получить информацию об ограничении диска.

en: Unable to retrieve volume list for instance "%(name)s" (%(id)s).
ru: Не удалось получить список дисков инстанса "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve volume list.
ru: Не удалось получить список дисков.

en: Unable to retrieve volume project information.
ru: Не удалось получить информацию о проекте диска.

en: Unable to retrieve volume snapshot.
ru: Не удалось получить снимок диска

en: Unable to retrieve volume snapshots.
ru: Не удалось получить снимки диска.

en: Unable to retrieve volume transfer.
ru: Не удалось получить информацию о переносе диска.

en: Unable to retrieve volume type details.
ru: Не удалось получить данные типа дисков

en: Unable to retrieve volume type encryption details.
ru: Не удалось получить детальную информацию шифрования типа дисков.

en: Unable to retrieve volume type encryption information.
ru: Не удалось получить информации о шифровании типа дисков.

en: Unable to retrieve volume type extra spec details.
ru: Не удалось получить данные доп. параметров для типа дисков

en: Unable to retrieve volume type name.
ru: Не удалось получить название типа дисков.

en: Unable to retrieve volume types
ru: Не удалось получить типы дисков

en: Unable to retrieve volume.
ru: Не удалось получить диск.

en: Unable to retrieve volume/instance attachment information
ru: Не удалось получить информацию о подключении диска к инстансу

en: Unable to retrieve volumes availability zones.
ru: Не удалось получить зоны доступности дисков.

en: Unable to set Domain Context.
ru: Не удалось установить контекст домена.

en: Unable to set bootable flag on volume.
ru: Не удалось пометить диск как загрузочный.

en: Unable to set cluster type
ru: Не удалось задать тип кластера

en: Unable to set flavor access for project %s.
ru: Не удалось задать права использования типа инстансов в проекте %s.

en: Unable to set gateway.
ru: Не удалось установить шлюз.

en: Unable to set job type
ru: Не удалось задать тип задачи

en: Unable to set project quotas.
ru: Не удалось установить квоты для проекта.

en: Unable to show guides
ru: Не удалось отобразить мастеры

en: Unable to sort instance flavors.
ru: Не удалось отсортировать типы инстанса

en: Unable to unmanage volume.
ru: Не удалось отключить управление диском.

en: Unable to update container access.
ru: Не удалось обновить доступ к контейнеру.

en: Unable to update default quotas.
ru: Не удалось обновить квоты по умолчанию.

en: Unable to update group.
ru: Не удалось изменить группу.

en: Unable to update image "%s".
ru: Не удалось обновить образ "%s".

en: Unable to update object.
ru: Не удалось обновить объект

en: Unable to update role.
ru: Не удалось обновить роль.

en: Unable to update row
ru: Не удалось обновить строку

en: Unable to update security group: %s
ru: Не удалось обновить группу безопасности: %s

en: Unable to update subnet "%s".
ru: Не удалось обновить подсеть "%s".

en: Unable to update the aggregate metadata.
ru: Не удалось обновить метаданные агрегатора.

en: Unable to update the aggregate.
ru: Не удалось обновить агрегатор.

en: Unable to update the flavor metadata.
ru: Не удалось обновить метаданные типа инстансов.

en: Unable to update the group.
ru: Не удалось изменить группу.

en: Unable to update the image metadata.
ru: Не удалось обновить метаданные образа

en: Unable to update the user password.
ru: Не удалось изменить пароль пользователя.

en: Unable to update the user.
ru: Не удалось обновить пользователя.

en: Unable to update volume snapshot status.
ru: Не удалось обновить статус снимка диска

en: Unable to update volume snapshot.
ru: Не удалось обновить снимок диска.

en: Unable to update volume status to "%s".
ru: Не удалось обновить статус диска на "%s".

en: Unable to update volume.
ru: Не удалось обновить диск.

en: Unable to upload cluster template file
ru: Не удалось загрузить файл шаблона кластера

en: Unable to upload job binary
ru: Не удалось загрузить исполняемый файл задачи

en: Unable to upload object.
ru: Не удалось загрузить объект.

en: Unable to upload volume to image for volume: "%s"
ru: Не удалось загрузить диск на образ для диска: "%s"

en: Unit
ru: Единица

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown instance
ru: Неизвестный инстанс

en: Unknown instance (None)
ru: Неизвестный экземпляр (Нет)

en: Unlock Instance | Unlock Instances
ru[0]: Разблокировать машину
ru[1]: Разблокировать инстансы
ru[3]: Разблокировать инстансы

en: Unlocked Instance | Unlocked Instances
ru[0]: Машина разблокирована
ru[1]: Машины разблокированы
ru[3]: Машины разблокированы

en: Unmanage
ru: Отключить управление

en: Unmanage Volume
ru: Не управлять диском

en: Unmanage a Volume
ru: Не управлять диском

en: Unregister Image | Unregister Images
ru[0]: Удалить образ
ru[1]: Удалить образы
ru[3]: Удалить образы

en: Unregistered Image | Unregistered Images
ru[0]: Образ удалены
ru[1]: Образы удалены
ru[3]: Образы удален

[ctx: Task status of an Instance]
en: Unrescuing
ru: Выходит из безопасного режима

en: Unselect the router(s) to be removed from firewall.
ru: Снимите выделение с маршрутизатора(ов) для удаления из межсетевого экрана.

[ctx: Task status of an Instance]
en: Unshelving
ru: Загрузка отложенного образа

en: Update
ru: Обновить

en: Update Aggregate Metadata
ru:  Обновить метаданные агрегатора

en: Update Associations
ru: Обновить Ассоциации

[ctx: current status of stack]
en: Update Complete
ru: Изменение завершено

en: Update Default Quotas
ru: Обновить квоты по умолчанию

en: Update Defaults
ru: Обновить параметры по умолчанию

[ctx: current status of stack]
en: Update Failed
ru: Изменение завершилось неуспешно

en: Update Flavor Metadata
ru: Обновить метаданные типа инстанса

en: Update Group
ru: Обновить группу

en: Update Image
ru: Обновить образ

en: Update Image Metadata
ru: Обновить метаданные образа

[ctx: current status of stack]
en: Update In Progress
ru: Выполняется изменение

en: Update Metadata
ru: Обновить метаданные

en: Update Network
ru: Обновить сеть

en: Update Network Profile
ru: Обновить профиль сети

en: Update Object
ru: Обновить объект

en: Update Port
ru: Обновить порт

en: Update Role
ru: Обновить роль

en: Update Router
ru: Обновить маршрутизатор

en: Update Stack
ru: Обновить стек

en: Update Stack Parameters
ru: Обновить параметры стека

en: Update Status
ru: Обновить статус

en: Update User
ru: Обновить пользователя

en: Update Volume Snapshot Status
ru: Обновить статус снимка диска

en: Update Volume Status
ru: Обновить статус диска

en: Update a subnet associated with the network. Advanced configuration are available at "Subnet Details" tab.
ru: Изменение подсети связанной с сетью. Дополнительная конфигурация доступна на закладке "Детали подсети".

en: Update requests for this floating ip
ru: Запросы на обновление этого плавающего IP

en: Update requests for this network
ru: Запросы на обновление для этой сети

en: Update requests for this port
ru: Запросы на обновление для этого порта

en: Update requests for this router
ru: Запросы на обновление для этого маршрутизатора

en: Update requests for this subnet
ru: Запросы на обновление для этой подсети

en: Updated
ru: Обновлено

en: Updated At
ru: Обновлено

en: Updated subnet "%s".
ru: Обновленная подсеть "%s".

[ctx: Task status of an Instance]
en: Updating Password
ru: Обновление пароля

en: Updating volume "%s"
ru: Обновление диска "%s"

en: Updating volume snapshot "%s"
ru: Обновляем снимок диска "%s"

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload File
ru: Загрузить файл

en: Upload Object
ru: Загрузить объект

en: Upload Objects
ru: Загрузить объекты

en: Upload Template
ru: Загрузить шаблон

en: Upload Volume to Image
ru: Загрузить диск на образ

en: Upload to Image
ru: Загрузить образ

en: Uploaded image size
ru: Размер загруженного образа

en: Usage
ru: Использование

en: Usage (Hours)
ru: Использование (часов)

en: Usage Report
ru: Отчет об использовании

en: Use Server Default
ru: Использовать сервер по умолчанию

en: Use a volume as source
ru: Использовать диск как ресурс

en: Use anti-affinity groups for processes
ru: Использовать анти-аффинные группы для процессов

en: Use anti-affinity groups for:
ru: Использовать анти-аффинные группы для:

en: Use image as a source
ru: Использовать образ как источник

en: Use snapshot as a source
ru: Использовать снимок как источник

en: User
ru: Пользователь

en: User "%s" was successfully created.
ru: Пользователь «%s» успешно создан.

en: User %s has no role defined for that project.
ru: Пользователю %s не определена роль в этом проекте.

en: User Credentials Details
ru: Детали учетных данных пользователя

en: User Details: {{ user.name }}
ru: Детали пользователя: {{ user.name }}

en: User ID
ru: ID пользователя

en: User Name
ru: Название пользователя

en: User Settings
ru: Настройки пользователя

en: User has been updated successfully.
ru: Пользователь успешно обновлён.

en: User name "%s" is already used.
ru: Пользователь с именем "%s" уже существует.

en: User password has been updated successfully.
ru: Пароль пользователя успешно изменен.

en: Username
ru: Название пользователя

en: Users
ru: Пользователи

en: VCPU Hours
ru: VCPU-Часы

en: VCPUs (total)
ru: VCPUs (всего)

en: VCPUs (used)
ru: VCPUs (использовано)

en: VIP %s was successfully updated.
ru: VIP %s был успешно обновлен.

en: VIP Details
ru: Детали VIP

en: VIP Subnet
ru: VIP подсеть

en: VPN Service
ru: Сервис VPN

en: VPN Service %s was successfully updated.
ru: VPN сервис %s был успешно обновлен.

en: VPN Service Details
ru: Информация о сервисе VPN

en: VPN Service associated with this connection
ru: Сервис VPN для данного подключения

en: VPN Services
ru: Сервисы VPN

en: Valid integer greater than the DPD interval
ru: Допустимое целое число большее интервала DPD

en: Value
ru: Значение

en: Value (Avg)
ru: Значение (Сред.)

en: Version
ru: Версия

en: View Container
ru: Просмотр контейнера

en: View Credentials
ru: Просмотр учетных данных

en: View Details
ru: Просмотреть Детали

en: View Extra Specs
ru: Посмотреть доп. параметры

en: View Log
ru: Посмотреть лог

en: View Usage
ru: Просмотр использования

en: Virtual Private Network
ru: Виртуальная частная сеть

en: Volume
ru: Диск

en: Volume %(volume_name)s on instance %(instance_name)s
ru: Диск %(volume_name)s на инстансе %(instance_name)s

en: Volume Backup
ru: Резервные копии диска

en: Volume Backup Details: {{ backup.name }}
ru: Детали резервной копии диска: {{ backup.name }}

en: Volume Backups
ru: Резервные копии диска

en: Volume Details: {{ volume.name }}
ru: Подробности о диске: {{ volume.name }}

en: Volume Encryption Details: %(volume_name)s
ru: Подробности шифрования диска: %(volume_name)s

en: Volume Encryption Details: {{ volume.name }}
ru: Подробности шифрования диска: {{ volume.name }}

en: Volume Name
ru: Название диска

en: Volume Size
ru: Размер диска

en: Volume Snapshot
ru: Снимок диска

en: Volume Snapshot Details: {{ snapshot.name }}
ru: Детали снимка диска: {{ snapshot.name }}

en: Volume Snapshots
ru: Снимки дисков

en: Volume Source
ru: Источник диска

en: Volume Transfer
ru: Передача диска

en: Volume Transfer Details
ru: Подробности переноса диска.

en: Volume Type
ru: Тип дисков

en: Volume Type Encryption Details
ru: Детали шифрования типа дисков

en: Volume Types
ru: Типы Дисков

en: Volume cannot be extended to %(req)iGB as you only have %(avail)iGB of your quota available.
ru: Диск не может быть расширен на %(req)iГБ, так как у вас есть только %(avail)iГБ доступной квоты.

en: Volume mount point (e.g. 'vda' mounts at '/dev/vda'). Leave this field blank to let the system choose a device name for you.
ru: Точка монтирования диска (т.е. 'vda' монтируется на '/dev/vda'). Оставьте это полу пустым чтобы системы выбрала название устройства за вас.

en: Volume name to be assigned
ru: Название диска

en: Volume of RAM
ru: Объем RAM

en: Volume of RAM used
ru: Использованный объем RAM

en: Volume of reads
ru: Объем операций чтения

en: Volume of writes
ru: Объем операций записи

en: Volume size in gigabytes (integer value).
ru: Размер диска в гигабайтах (целое значение).

en: Volume size must be equal to or greater than the image minimum disk size (%sGB)
ru: Размер диска должен быть равен или превышать минимальный размер диска образа (%sГБ)

en: Volume size must be equal to or greater than the image size (%s)
ru: Размер диска должен быть больше или равен размеру образа (%s)

en: Volume size must be equal to or greater than the origin volume size (%s)
ru: Размер диска должен быть равен или больше оригинального размера диска (%s)

en: Volume size must be equal to or greater than the snapshot size (%sGB)
ru: Размер диска должен быть не меньше размера снимка (%s ГБ)

en: Volume size must be greater than 0
ru: Размер диска должен быть больше 0

en: Volume source must be specified
ru: Ресурс диска должен быть указан

en: Volumes
ru: Диски

en: Volumes Availability Zone
ru: Зона доступности дисков

en: Volumes per node
ru: Диски на узел

en: Volumes size (GB)
ru: Размер дисков (ГБ)

en: Weight
ru: Вес

en: Which keypair to use for authentication.
ru: Ключевая пара используемая для аутентификации.

en: Yes
ru: Да

en: You are already using all of your available floating IPs.
ru: Вы уже используете все доступные назначаемые IP

en: You are already using all of your available volumes.
ru: Уже используются все доступные диски.

en: You cannot disable the user you are currently logged in as.
ru: Нельзя выключить активного пользователя.

en: You cannot disable your current project
ru: Вы не можете отключить свой текущий проект

en: You cannot revoke your administrative privileges from the domain you are currently logged into. Please switch to another domain with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
ru: Вы не можете отменить административные полномочия домена, будучи в данном домене. Пожалуйста переключитесь в другой домен с административными полномочиями или удалите административную роль с помощью интерфейса командной строки.

en: You cannot revoke your administrative privileges from the project you are currently logged into. Please switch to another project with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
ru: Вы не можете удалить административные привилегии, будучи в данном проекте. Переключитесь в другой проект с административными привилегиями или удалите роль администратора с помощью интерфейса командной строки.

en: You do not have the required
              privileges to access this content. If you believe this message to
              be in error, please contact your project manager.
ru: У вас не хватает прав на доступа к этому содержимому. 
    Если вы считаете что это ошибка, обратитесь к менеджеру своего проекта.

en: You may have mistyped the address or the page may have moved.
ru: Ошибка в адресе страницы, или страница была перемещена.

en: You may reset the gateway later by using the set gateway action, but the gateway IP may change.
ru: Вы можете шлюз позже используя действие "установить шлюз", но IP-адрес шлюза может измениться.

en: You must select a datastore type and version.
ru: Вы должны выбрать тип и версию хранилища данных.

en: You must select a snapshot.
ru: Вы должны выбрать снимок.

en: You must select a volume.
ru: Необходимо выбрать диск.

en: You must select an image.
ru: Необходимо выбрать образ

en: You must set volume size
ru: Вы должны указать размер диска

en: You must specify a password if you create a user.
ru: Вы должны задать пароль если хотите создать пользователя.

en: You must specify a template via one of the available sources.
ru: Вы должны задать шаблон используя один из доступны способов.

en: You must specify at least one database if you create a user.
ru: Вы должны создать по крайней мере одну БД если создаете пользователя.

en: Your image %s has been queued for creation.
ru: Образ %s поставлен в очередь на создание.

en: Zone
ru: Зона

en: back-end
ru: бэкенд

en: bi-directional
ru: bi-направленный

[ctx: Both of front-end and back-end]
en: both
ru: Оба

en: clear
ru: очистить

en: disabled
ru: выключено

en: environment
ru: среда

en: front-end
ru: фронтэнд

en: hold
ru: держать

en: instance
ru: инстанс

en: pseudo-folder
ru: псевдо-папка

en: response-only
ru: только ответ

en: restart
ru: начать заново

en: restart-by-peer
ru: перезапуск-пиром

en: seconds
ru: секунды

en: template
ru: шаблон

en: transport
ru: транспортировать

en: tunnel
ru: туннельный

en: undefined
ru: Неопределенный

en: unknown IP address
ru: неизвестный IP-адрес
