Horizon - en to ks translation catalogue (1945 entries)

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(ip)s)
ks: %(field_name)s: نا واجِب IP ایڈریس (value=%(ip)s)

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(network)s)
ks: %(field_name)s: نا واجِب IP ایڈریس (value=%(network)s)

en: %(used)s %(key)s used
ks: %(used)s %(key)s  اِستعمال

en: %s (Default)
ks: %s (ڈیفالٹ)

en: %s instances
ks: %s اِنسٹئنسز

en: (Quota exceeded)
ks: (کوٹآ زیادہ)

en: , add project groups
ks: جمع پروجیکٹ گروپ

en: , update project groups
ks: اَپڈیٹ پروجیکٹ گروپ

en: -- not selected --
ks: ژاریتھ نہ

en: 1-4093 for VLAN; 5000 and above for Overlay
ks: 1-4093  VLANخآطرہ ; تہٕ ہیئور اوور لے خآطرہ

en: 3des
ks: ۳des

en: A image or external image location must be specified.
ks:  وَضاحت کریو دونوے شکل تہ نیبرِم شکل جٲے

en: A local environment to upload.
ks: اَکھ لوکل ماحول اَپلوڈ کئرنہٕ خآطرہ

en: A local image to upload.
ks: لوکل شکل اَپلوڈ کرنہ خبببآطرہ

en: A local template to upload.
ks:  اَکھ لوکل ٹیمپلیٹ  اَپلوڈ کئرنہٕ خآطرہ

en: A script or set of commands to be executed after the instance has been built (max 16kb).
ks: اَکھ سِکریپٹ یا کمانڈ سیت چھ ایکزیکوٹ کرین ا۳نسٹنس بَنہ پَتہ (max 16kb).

en: AKI - Amazon Kernel Image
ks: AKI - امیزان کئرنل شکل

en: AMI - Amazon Machine Image
ks: AMI - امیزان مئشین شکل

en: API Access
ks: API ایکسس

en: API Endpoints
ks: آخری پآنٹ API

en: ARI - Amazon Ramdisk Image
ks: ARI - امیزان ریئم ڈیسک شکل

en: Access & Security
ks: حِفآظتی  ایکسس تہ

en: Action
ks: کئم

en: Action Log
ks: کئم لاگ

en: Action for the firewall rule
ks: کٔم فٲئر وال خٲظرہ

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: Current status of a Network]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: Current status of a Pool]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: Current status of an Image]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: Current status of an Instance]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: current status of port]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: current status of router]
en: Active
ks: چآلو

[ctx: status of a network port]
en: Active
ks: چآلو

en: Actual device name may differ due to hypervisor settings. If not specified, then hypervisor will select a device name.
ks: اصلی ٲلہٕ نآو ہیکہٕ اَلگ آسیتھ ہیپر وئزر سیٹینگس ۔ اگر وَضاحت کئریتھ چھ  نہٕ ٕ تیلہٕ  ہیپر وئزر  ژایئہٕ  أکھ آلہٖ نٲو

en: Add
ks: جمع

en: Add DHCP Agent
ks: جمع کئریو DHCP  ایجینٹ

en: Add Firewall
ks: فآئر وال کئریو جمع

en: Add IKE Policy
ks: جمع کئریو IKE پآلیسی

en: Add IPSec Policy
ks: جمع کئریو IPسیک پآلیسی

en: Add IPSec Site Connection
ks: جمع کئریو IP سیک سآئٹ کئنیکشن

en: Add Interface
ks: جمع  اِنٹر فیس

en: Add Member
ks: جمع کئریو میمبر

en: Add Monitor
ks: جمع کریئو مآنیٹر

en: Add New Firewall
ks: جمع فآیر وال نوہ کریو

en: Add New IKE Policy
ks: جمع کئریونئوہ IKE  پآلیسی

en: Add New IPSec Policy
ks: جمع کئریو نئوہIP  سیک سآئٹ کئنیکشن

en: Add New IPSec Site Connection
ks: جمع کئریوIP  سیک سآئٹ کئنیکشن

en: Add New Member
ks: جمع کئریو نئوہ میمبر

en: Add New Monitor
ks: نوہ  مانیٹر   کئریو   جمع

en: Add New Policy
ks: جمع پآلیسی  نوہ کریو

en: Add New Pool
ks: جمع کئریو نئو پول

en: Add New Rule
ks: جمع رول نوہ کریو

en: Add New VPN Service
ks: جمع کئریونئوہ VPN  سئروِس

en: Add Policy
ks: جمع کئریئو پٲلیسی

en: Add Pool
ks: جمع کئریو پول

en: Add Router Rule
ks: جمع کئریو  راوٹر رول

en: Add Rule
ks: جمع کریو رول

en: Add Subnet
ks: جمع کئریو سب نیٹ

en: Add Subnet (Quota exceeded)
ks: جمع کئریو  سب نیٹ  (کئوٹا گئوہ زیادہ)

en: Add VIP
ks: جمع کئریو VIP

en: Add VPN Service
ks: جمع کئریو VPNسئروِس

en: Add and remove security groups to this project from the list of available security groups.
ks: جمع کریو یا کڈیو  حِفاظتی گروپ یَتھ پروجیکٹس دَستِیآب  لِسٹ  حِفاظتی گروپ مَنز

en: Add hosts to this aggregate or remove hosts from it. Hosts can be in multiple aggregates.
ks: جمع کئریو ہوسٹ یَتھ ایگریگیٹ خآطرہ یا کئڈیو ہوسٹ یَمہٕ پئٹھ ۔ ہوسٹ ہیکہٕ آسیتھ واریاہ ایگریگیٹ

en: Add hosts to this aggregate. Hosts can be in multiple aggregates.
ks: جمع کئریو ہوسٹ ایگریگیٹ سیتھ ۔ ہوسٹ ہیکہٕ واریاہ ایگریگیٹ آسیتھ

en: Add member(s) to the selected pool.
    
    Choose one or more listed instances to be added to the pool as member(s). Assign a numeric weight and port number for the selected member(s) to operate(s) on; e.g., 80. 
    
    Only one port can be associated with each instance.
ks: جمع  کریو  میمبر ژارمِت پول خآطرہ
    
    ژارمِت اَکھ یا زیادہ لِسٹِڈ اِنسٹنسِز یِم یم پولس مَنز ممبر پیٹھ جمع گژہان دِیو اَکھ نیومرِک وَزن تہ پورٹ نمبر ژارمِت میمبر خآطرہ کامہ  خآطرہ; e.g., 80. 
    
    صِرف اَکھ پورٹ جوڈیتہ ہر اِنسٹنس خآطرہ

en: Add/Remove Hosts to Aggregate
ks: جغمع کئریو/ کئڈیو ہوسٹ ایگریگیٹ سیتھ

en: AddFirewall
ks: فآئر وال کئریو جمع

en: AddPolicy
ks: جمع کئریو پآلیسی

en: AddRule
ks: جمع کئریو رول

en: Added Firewall "%s".
ks: فآئر وال کئور جمع "%s".

en: Added IKE Policy "%s".
ks: جمع کئریتھ  IKE پآلیسی "%s"

en: Added IPSec Policy "%s".
ks:   جمع کئریتھ IPSec پآلیسی  "%s".

en: Added IPSec Site Connection "%s".
ks: جمع کئرتھIP سیک سآئٹ کئنیکشن"%s"

en: Added Policy "%s".
ks: پآلیسی کئر ہ جمع "%s".

en: Added Rule "%s".
ks: جمع کئریو رول "%s".

en: Added VIP "%s".
ks: جمع کئریتھ VIP "%s"

en: Added VPN Service "%s".
ks: جمع کئریو   سئروِس "%s"

en: Added member(s).
ks: جمع کئریو میمبر

en: Added monitor
ks: جمع کئریتھ  مانیٹر

en: Added pool "%s".
ks: پول جمع کئورمُت"%s"

en: Additional routes announced to the hosts. Each entry is: destination_cidr,nexthop (e.g., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) and one entry per line.
ks: مَزید راوٹس ایلان آو کئرنہٕ ہوسٹ خآطرہ۔  ہر اینٹری چھ : destination_cidr,nexthop (e.g., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) تہٕ ہر اینٹری فئی لائن پئٹھ.

en: Admin
ks: ایڈمِن

en: Admin Password
ks:  ایڈمِن پآس وئرڈ

en: Admin State
ks: ایڈمِن سِٹیٹ

en: Advanced Options
ks: ایڈوانسڈ آپشن

en: After
ks: پَتہ

en: Agent %s was successfully added.
ks:  ایجینٹ  %s آو کامیابی سآن جمع کئرنہٖ

en: All Available Hosts
ks: سآری دَستِیاب ہوسٹ

en: All Groups
ks: سآری گروپس

en: All Hypervisors
ks: سآری  ہیپر ویزر

en: All ICMP
ks: سآریICMP

en: All Projects
ks: سٲری پروجیکٹس

en: All Security Groups
ks: سآری  مَحفوظی گروپ

en: All TCP
ks: سآری TCP

en: All UDP
ks: سآریUDP

en: All Users
ks: سٲری یوزرس

en: All available hosts
ks: سآری دَستِیاب ہوسٹ

en: Allocate Floating IP
ks: اِنتِخآب کریو فلوٹینگ IP

en: Allocate IP
ks: اِنتِخآب نہ  کریتھIP

en: Allocate IP To Project
ks: اِنتِخآب کریو IP پروجیکٹ خآطرہ

en: Allocated Floating IP %(ip)s.
ks: اِنتِخآب نہ  کریتھ فلوٹینگ IP %(ip)s

en: Allocation Pools
ks: ایلوکئشن پولز

en: Allowed Host
ks: ہوسٹ اِجازت

en: Allowed Host (optional)
ks: اِجازت دِیو ہوسٹ(ٲپشنِل)

en: Amount of energy
ks: اینرجی ہُند تعداد

en: An external (HTTP) URL to load the image from.
ks: اَکھ نیبرُم (HTTP) URLشکل اَپلوڈ کرنہ کآطرہ

en: An external (HTTP) URL to load the template from.
ks: اَکھ نیبرِم  (HTTP) URL لوڈ کئرنہٕ خآطرہ ٹیپلیٹ پئٹھ

en: An unexpected error has occurred. Try refreshing the page. If that doesn't help, contact your local administrator.
ks: اَکھ نا اُمید غَلطی گئی ظاہر۔ کوشئش کئغریو فیج فریش کئرئون ۔ اگر اَمہٕ سیتھ مدد گئژہ نہٕ  رآبطہٕ کئریو تُہند لوکل اِنتِظامیہٕ

en: Any
ks: کاہ تہ

en: Any Availability Zone
ks: کاہ دَستِیاب زون نٖہ

en: Architecture
ks: آرکیٹیکچر

en: Associate
ks: جوڈیو

en: Associate Floating IP
ks: جوڈیو کئریو فلوٹینگ IP

en: Associate Monitor
ks: جوڈیئو مآنیٹر

en: Associate QoS Spec with Volume Type
ks: جوڈیو QoS سِپیکس والیوم قِسم سیتھ

en: Associate a health monitor with target pool.
ks: جوڈیتھ  اَکھ صحت مآنیٹر ٹٲرگیٹ پولز سیتھ

en: Associated QoS Spec
ks: جوڈیتھ  QoS سِپیک

en: Associated monitor.
ks: جوڈیتھ  مآنیٹر

en: Association Details
ks: جوڈیتھ تَفصیل

en: At least one member must be specified
ks: کم از کم اَکھ میمبر چُھ وَضاحت کئران

en: At least one network must be specified.
ks: کم از کم اَکھ نیٹ ورک گژہ آسون وَضاحت کریتھ

en: Attach to Instance
ks: جوڈیئو اِنسٹئنس

en: Attached
ks: جوڈیتھ

en: Attached Device
ks: جوڈیتھ آلہ

en: Attached To
ks: جوڈیتھ تٲن

en: Attached to %(instance)s on %(dev)s
ks: جوڈیتھ  %(instance)s on %(dev)s

en: Attaching
ks: جوڈان

[ctx: Current status of a Volume]
en: Attaching
ks: جوڈان

en: Attachments
ks: ایٹیچمینٹ

en: Audited
ks: اوڈیٹِٹ

en: Authorization algorithm
ks: آتھرئزیشن  ایلگورِتھم

en: Auto Security Group
ks: آٹو حِفاظتی گروپ

en: Automatic
ks: آٹومیٹِک

en: Automatic: The entire disk is a single partition and automatically resizes. Manual: Results in faster build times but requires manual partitioning.
ks: ٲٹومیٹِک: سوری ڈِسک چُھ اَکھ پآرٹیشن تہ پٲنؠے کران سآیز ۔ مینول: نَتیجہ تیز بَناونُک وَقت مگر   مینول  پآرٹیشنیگ

en: Availability Zone
ks: دَستایاب  زون

en: Availability Zone Name
ks:  دَستِیاب زون  نٲو

en: Availability Zones
ks:  دَستِیاب زون

en: Available
ks:  دَستِیاب

[ctx: Current status of a Volume]
en: Available
ks:  دَستِیاب

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Available
ks:  دَستِیاب

en: Average CPU utilization
ks: CPUاوست   اِستعمال

en: Backup
ks: بیک اَپ

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Backup
ks: بیک اَپ

en: Backup Database
ks:   بیک اَپ ڈیٹا بیس

en: Backup File
ks: بیک اَپ فٲئل

en: Backup Name
ks: بیک اَپ نآو

en: Backups
ks: بیک اَپ

en: Base Image
ks: بیس شکل

en: Before
ks: گوڈے

en: Block Migration
ks: مئگریشن کئریو بُلاک

en: Block Storage Services
ks: بُلاک کئریو سُٹوریج سئروِس

en: Boot from image
ks: شکل پئٹھ کئریو بوٹ

en: Boot from image (creates a new volume)
ks: بوٹ شَکل پیٹھ (بَنآیئو اَکھ نئوہ والیوم)

en: Boot from snapshot
ks: بوٹ سِنیپ شٲٹس

en: Boot from volume
ks: بوٹ الیوم پیٹھ

en: Boot from volume snapshot (creates a new volume)
ks: بوٹ الیوم سِنیپ شٲٹس پیٹھ (بَنآیئو اَکھ نئوہ والیوم)

en: Bootable
ks: بئوٹ کئرون لائق

en: CIDR must be specified.
ks: CIDR کئریو وَضاحت

en: CPU time used
ks: CPU وَقت اِستعمال

en: Can not specify both image and external image location.
ks: ہیکو نہ وَضاحت کریتھ دونوے شکل تہ نیبرِم شکل جٲے

en: Centralized
ks: سینٹریلازیڈ

en: Change
ks: تَبدیل

en: Change Password
ks: تَبدیل کئریو  پآس وئرڈ

en: Change Stack Template
ks: تٴبدیل کئریو سِٹیک ٹیمپلیٹ

en: Change Template
ks: بئدلایئو ٹیمپلیٹ

en: Change Volume Type
ks: تَبدیل کئریو والیوم قِسم

en: Changing password is not supported.
ks:  پآس وئرڈ تَبدیل کئرون خآطرہ چُھ نہٕ تعاوُن

en: Choose Your Boot Source Type.
ks: ژاریئو تُہند بُٹ ضریعہٖ قِسم

en: Choose a Host to evacuate servers to.
ks: ژاریئو اَکھ ہوسٹ سئرور  خٲلی کئرنہٖ خآطرہ

en: Choose a Host to migrate to.
ks: ژاریئو اَکھ ہوسٹ مئگریٹ کئرنہٖ خآطرہ

en: Choose a main binary
ks: ژاریو مین بینریہ

en: Choose a snapshot
ks: ژاریئو أکھ سِنیپ شآٹ

en: Choose a storage location
ks: ژاریو سِٹوریج جآے

en: Choose a volume
ks: ژاریئو أکھوالیوم

en: Choose an DHCP Agent to attach to.
ks: ژاریئو اَکھ DHCP ایجینٹ جوڈنہٖ خآطرہ

en: Choose an image
ks: ژاریئو أکھ شکل

en: Choose associated QoS Spec.
ks: ژإریئو جوڈیتھ QoS سِپیک

en: Choose consumer for this QoS Spec.
ks: ژریئو کئنزیومر یَتھ QoS سِپیک خآطرہ

en: Choose libraries
ks: ژاریو لیبریری

en: Choose the binary which should be used in this Job.
ks: ژاریو بینری یُس جآبس مَنز چُھ اِستعمال کرون

en: Choose the flavor to launch.
ks: ژاریئو اَکھ فِلوئر لانچ خآطرہ

en: Cinder
ks: سِنڈر

en: Cipher
ks: سطپیہر

en: Cisco Nexus 1000V
ks: سیسکو نیکسس۱۰۰۰ V

en: Cisco Nexus 1000v
ks: سیسکو نیکسس ۱۰۰۰v

en: Classless Inter-Domain Routing (e.g. 192.168.0.0/24)
ks: کلاس کم  اینٹر ڈمین راوٹِنگ(e.g. 192.168.0.0/24)

en: Clear Domain Context
ks: صآف کئریو ڈومین کئنٹیکسٹ

en: Close
ks: بَند

en: Cluster
ks: کِلسٹر

en: Cluster Details
ks: کِلسٹر تَفصیل

en: Cluster Instances
ks: کِلسٹر اِنسٹنسِز

en: Cluster Name
ks: کِلسٹر نآو

en: Cluster Template
ks: کلسٹر ٹیمپلیٹ

en: Cluster Template Details
ks: کلسٹر ٹیمپلیٹ تَفصیل

en: Cluster Template Name
ks: ٹیمپلیٹ کِلسٹر نآو

en: Cluster Template copy %s created
ks:  کلسٹر ٹیمپلیٹ کاپی%s بَناویتھ

en: Cluster Templates
ks:  ٹیمپلیٹ کِلسٹر

en: Cluster template creation failed
ks: کلسٹر ٹیمپلیٹ بَناوُن نا کامیاب

en: Clusters
ks: کِلسٹر

en: Code
ks: کوڈ

en: Comma separated list of databases to create
ks: کامہ سیتھ جُدا کئریتھ لِسٹ ڈیٹا بیس  بَناونہ خآطرہ

en: Compute
ks: کمپیٹ

en: Compute Host
ks: کئمپیوٹ ہوسٹ

en: Compute Services
ks: کئمپیوٹ سئروِس

en: Configuration Drive
ks: کئنفِگریشن ڈریئو

en: Configure
ks: کنفِگر

en: Configure Cluster
ks: کنفِگر کِلسٹر

en: Configure Cluster Template
ks: کنفِگر کِلسٹر ٹیمپلیٹ

en: Configure Node Group Template
ks: کنفِیگر نوڈ گروپ ٹیمپلیٹ

en: Configure OpenStack to write metadata to a special configuration drive that attaches to the instance when it boots.
ks: کنفِیگر اوپن سِٹیک لیکھنہ خآطرہ میٹا ڈیٹا خاص کنفِیگریشن ڈریو یُس جوڈیو اِنسٹنس بڈت گژہنہ برونٹہ

en: Configure Template
ks: کنفِیگر ٹیمپلیٹ

en: Confirm Admin Password
ks: کئفعرم کئریو ایڈمِن پآس وئرڈ

en: Confirm Password
ks: پآس وئرڈ کئنفئرم

en: Confirm Rebuild Password
ks: کنفرم پآس ورڈ دوبآرہ بَناوُن

en: Confirm Resize/Migrate
ks: کئنفئرم یا واپس تَبدیل کئریو ریسآئز /مئگریٹ

en: Confirm new password
ks: کئنفئرم کئریو نئوہ  پآس وئرڈ

en: Connection Limit
ks: کئنیکشن حد

en: Console
ks: کنسول

en: Console type "%s" not supported.
ks: کنسول  قِسم "%s" چھ نہ تااوُن

en: Consumer
ks:  کئنزیومر

en: Container
ks: کنٹینر

en: Container Access
ks: کنٹینر ایکسس

en: Container Details
ks: کنٹینر  تَفصیل

en: Container Name
ks: کنٹینر نآو

en: Container created successfully.
ks:  کنٹینر آو کامیابی سآن بَناونہ

en: Containers
ks: کنٹینر

en: Control Location
ks: کئنٹرول لوکیشن

en: Control access to your instance via key pairs, security groups, and other mechanisms.
ks: کنٹرول ایکسس تُندِ اِنسٹنس کی جورٖ ضریعہ،  حِفاظتی گروپ، تہ بآقی طَریقہ

en: Cookie Name
ks: کوکئی نآو

en: Cookie name is required for APP_COOKIE persistence.
ks: کوکی نآو چُھ ضروری APP_COOKIE  پرسیسٹنس خآطرہ

en: Copied "%(orig)s" to "%(dest)s" as "%(new)s".
ks: نَقل کریتھ "%(orig)s" to "%(dest)s" as "%(new)s".

en: Copy
ks: کاپی

en: Copy Object
ks: کاپی آبجیکٹ

en: Copy Template
ks: کاپی  ٹیمپلیٹ

en: Could not create
ks: ہیکو نہ بَناویتھ

en: Could not create data source
ks: ہیکو نہ بَناویئھ ڈیٹا سورسبب

en: Could not find default role "%s" in Keystone
ks: ہیکئو نہٕ ژہانڈیتھ ڈیفالٹ کئردار  "%s"کئی سِٹون

en: Could not launch job
ks: ہیکو نہ لانچ کریتھ جاب

en: Couldn't get current security group list for instance %s.
ks: ہیکئو نہٕ اَنیتھ  حآلی حِفاظتی گروپ لِسٹ اِنسٹئنس خٲطرہ %s

en: Couldn't get security group list.
ks: ہیکئو نہٕ اَنیتھ حِفاظتی گروپ لِسٹ

en: Count
ks: گینتی

en: Create
ks: بَنایئو

[ctx: Action log of an instance]
en: Create
ks: بَنایئو

en: Create An Image
ks: بَنایئو اَکھ شکل

en: Create Backup
ks:  بیک اَپ بَنایئو

en: Create Cluster Template
ks: بَناومُت کلسٹر ٹیمپلیٹ

en: Create Container
ks: کنٹینر بَنایو

en: Create Data Source
ks: بَنایو ڈیٹا سورس

en: Create Domain
ks: بَنایئو ڈومین

en: Create Encryption
ks: بَنایئو اینکریپشن

en: Create Firewall
ks: بَنایئو فٲئر وآل

en: Create Flavor
ks: بَنایئو فلیور

en: Create Group
ks: بَنایئو گروپ

en: Create Host Aggregate
ks: بَنایئو ہوسٹ  ایگرِگیٹ

en: Create IKE Policy for current project.
    
    Assign a name and description for the IKE Policy.
ks: بَنایئو IKE پآلیسی حآلی پروجیکٹ خآطرہ 
    
    دِیئو اَکھ نآو تہٕ تَفصیل IP سیک سآئٹ کئنیکشن خآطرہ ۔ سآری فیلڈس یَتھ ٹیبس مَنز چھ  ضروری

en: Create IPSec Policy for current project.
    
    Assign a name and description for the IPSec Policy.
ks: بَنایئو IP سیک سآئٹ کئنیکشن حآلی پروجیکٹ خآطرہ 
    
    دِیئو اَکھ نآو تہٕ تَفصیل IP سیک سآئٹ کئنیکشن خآطرہ ۔ سآری فیلڈس یَتھ ٹیبس مَنز چھ  ضروری

en: Create IPSec Site Connection for current project.
    
    Assign a name and description for the IPSec Site Connection. All fields in this tab are required.
ks: بَنایئو IP سیک سآئٹ کئنیکشن حآلی پروجیکٹ خآطرہ 
    
    دِیئو اَکھ نآو تہٕ تَفصیل IP سیک سآئٹ کئنیکشن خآطرہ ۔ سآری فیلڈس یَتھ ٹیبس مَنز چھ  ضروری

en: Create Image
ks: بَنایئو شکل

en: Create Job Binary
ks: بَنایئو جآب بینری

en: Create Key Pair
ks: کی جورہ بَنایو

en: Create Network
ks: بَنایئو نیٹ وئرک

en: Create Network (Quota exceeded)
ks: بَنایئو نیٹ وئرک (کئوٹا گئو زیادہ)

en: Create Network Profile
ks: بَنایئو نیٹ وئرک پروفآئل

en: Create Node Group Template
ks:  نوڈ گروپ ٹیمپلیٹ بَنایو

en: Create Port
ks: بَنایئو پورٹ

en: Create Project
ks: بَنایيو پروجیکٹ

en: Create Pseudo-folder
ks: سئڈو فولڈربنایو

en: Create QoS Spec
ks: بَنایئوQoS سِپیک

en: Create Role
ks: بَناومت کِٔردار

en: Create Router
ks: بَنایئو راوٹر

en: Create Router (Quota exceeded)
ks: بَنایئو راوٹر (کئوٹا گئو زیادہ)

en: Create Security Group
ks:  حِفآظتی گروپ بَنایئو

en: Create Security Group (Quota exceeded)
ks:  (کوٹآ زیادہ)حِفاظتی گروپ بَنایئو

en: Create Snapshot
ks: بَنآیئو سِنیپ شٲٹس

en: Create Spec
ks: بَنایئو سِپیک

en: Create Stack
ks: سِٹیک بَنایئو

en: Create Subnet
ks: بَنایئو سب نیٹ

en: Create Subnet (Quota exceeded)
ks: بَنایئو سب نیٹ (کئوٹا چُھ زیادہ)

en: Create Template
ks:   ٹیمپلیٹ بَنایو

en: Create User
ks: بَنایئ یوزر

en: Create VPN Service for current project.
    
    Specify a name, description, router, and subnet for the VPN Service. Admin State is Up (checked) by default.
ks: بَنایئو VPN پآلیسی حآلی پروجیکٹ خآطرہ 
    
    دِیئو اَکھ نآو تہٕ تَفصیل IP سیک سآئٹ کئنیکشن خآطرہ ۔ سآری فیلڈس یَتھ ٹیبس مَنز چھ  ضروری تہ بے لوڈ بیلنسِنگ ل ریقہ یَتہ پول خآطرہ ط ایڈمِن سِٹیٹ چُھUP (چیکڈ) ڈیفالٹ سیتھ

en: Create Volume
ks: بَنآیئو والیوم

en: Create Volume Backup
ks: بَناوان والیوم  بیک اَپ

en: Create Volume Snapshot
ks: بَنایئو والیوم سِنیپ شآٹس

en: Create Volume Type
ks: بَنایئو والیوم قَسم

en: Create Volume Type Encryption
ks: بَنایئو والیوم قِسم اینکریپشن

en: Create Volume Type Extra Spec
ks: بَنایئو والیوم قِسم علاوہ سِپیک

en: Create a New Volume
ks: بَناوان  اَکھ نئوہ والیوم

en: Create a QoS Spec
ks: بَنایئو اَکھ QoSسِپیک

en: Create a Router
ks: بَنایئو أکھ راوٹر

en: Create a Snapshot
ks: بَنآیئو سِنیپ شٲٹس

en: Create a VIP for this pool. Assign a name, description, IP address, port, and maximum connections allowed for the VIP. Choose the protocol and session persistence method for the VIP. Admin State is UP (checked) by default.
ks: بَنایو اَکھVIP پول خآطرہ۔ دِیو اَکھ نآو، تَفصیل،IP نیب، پورٹ تہ زیادہ خوتہ زیادہ کنیکشن یِم  خآطرہ VI ضروری چھ۔ ژاریو پروٹکال تہ سیشن

en: Create a Volume
ks: بَنایئو والیوم

en: Create a Volume Backup
ks: بَنایئو  أکھ والیوم بیک اَپ

en: Create a Volume Snapshot
ks: بَنایئو اَکھ والیوم  سِنیپ شآئٹس

en: Create a Volume Type
ks: بَنایئو اَکھ والیوم قِسم

en: Create a firewall based on a policy.
    
    A policy must be selected. Other fields are optional.
ks: بَنایو اَکھ فآیر وال رول  پآلیسی  پیٹھ 
    
    اَکھ  پآلیسی گژہ ین ژارنہ۔ بآقی فیلڈس چھ آپشنلآرڈر  فآیر والرولز لِسٹ مَنز

en: Create a firewall policy with an ordered list of firewall rules.
    
    A name must be given. Firewall rules are added in the order placed under the Rules tab.
ks: بَنایو اَکھ فآیر وال رول  پآلیسی آرڈر  فآیر والرولز لِسٹ مَنز
    
      فآیر وال  رولز چھ جمع کریتھ رولز ٹیب مُطابِق اَکھ نآو گژہ یون دِنہ۔

en: Create a firewall rule.
    
    Protocol and action must be specified. Other fields are optional.
ks: بَنایو اَکھ فآیر وال رول 
    
    پروٹوکال تہ ایکشن گژہ وَضاحت آسون۔  بآق فیلڈ چھ آپشنل

en: Create a policy with selected rules.
ks: بَنایئو اَکھ پآلیسی ژارمِت رولز سیتھ

en: Create a project to organize users.
ks: بَنایو اَکھ پروجیکٹ یوزر آرگینیز کرنہ کآطرہ

en: Create a subnet associated with the network. Advanced configuration is available by clicking on the "Subnet Details" tab.
ks: بَنایئو أکھ سب نیٹ یُس جوڈیتھ آسہٕ نیٹ وئرک سیتھ ۔ خآص کئنفِگریشن چھ دَستِیغب کِلک کئرنہٖ سیتھ  "Subnet Details" ٹیبس پئٹھ

en: Create a subnet associated with the new network, in which case "Network Address" must be specified. If you wish to create a network without a subnet, uncheck the "Create Subnet" checkbox.
ks: بَنایئو اَکھ سب نیٹ یُس جوڈیتھ چُھ نئوس  نیٹ وئرک سیتھ، یَتھ مَنز  "Network Address" گئژہ وَضاحت  آسُن ۔ اگر توہیہٕ یَژہیو بَناوُن اَکھ  نیٹ وئرک سب نیٹ وئرے، اَن چیک کئریو "Create Subnet" چیک بآکس

en: Create an Encrypted Volume Type
ks: بَنایئو اَکھ ٖ اینکریپٹڈ والیوم قِسم

en: Create security group for this Node Group.
ks: بَنایو  ِفاظتی گروپس   نوڈ گروپس مَنز

en: Created
ks: بَناومُت

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Created
ks: بَناومُت

[ctx: Current status of a Pool]
en: Created
ks: بَناومُت

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Created
ks: بَناومُت

en: Created Cluster Template %s
ks: بَناومُت کلسٹر ٹیمپلیٹ %s

en: Created Node Group Template %s
ks: بَناومُت  نوڈ گروپ ٹیمپلیٹ%s

en: Created extra spec "%s".
ks: بَناویتھ علاوہ  سِپیک "%s"

en: Created network "%s".
ks: بَنایئو نیٹ وئرک"%s".

en: Created new domain "%s".
ks: بَنایئو نئوہ ڈومین"%s"

en: Created new flavor "%s".
ks: بَناومُت نئوہ فِلیئور"%s"

en: Created new host aggregate "%s".
ks: بَنایئو نئو ہوسٹ  ایگرِگیٹ"%s"

en: Created new project "%s".
ks: بَناویتھ نوہ پروجیکٹ "%s"

en: Created spec "%s".
ks: بَنایئو سِپیک"%s".

en: Created subnet "%s".
ks: بَنایئو سب نیٹ "%s".

en: Creating
ks: بَناوان

[ctx: Current status of a Volume]
en: Creating
ks: بَناوان

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Creating
ks: بَناوان

en: Creating volume "%s"
ks: والیوم بَناوان "%s"

en: Creating volume backup "%s"
ks: بَناوان  اَکھ  والیوم بیک اَپ  "%s"

en: Creating volume snapshot "%s".
ks:  بَناوان والیوم سِنیپ شآٹس "%s".

en: Creation Timeout (minutes)
ks:  کئریشن وَقت مئکلیئو (مِنٹس)

en: Creation requests for this floating ip
ks: بَنایئو  دَرخواست    رئوٹر خآطرہ

en: Creation requests for this network
ks: بَنایئو دَرخواست یَتھ نیٹوئرک خآطرہ

en: Creation requests for this port
ks: بَنایئو  دَرخواست   پورٹ خآطرہ

en: Creation requests for this router
ks: بَنایئو  دَرخواست   رئوٹر خآطرہ

en: Creation requests for this subnet
ks: بَنایئو  دَرخواست   سب نیٹ خآطرہ

en: Current Host
ks: حآلی ہوسٹ

en: Current Size (GB)
ks: حآلی سآیز (GB)

en: Current password
ks: حآلی  پآس وئرڈ

en: Custom ICMP Rule
ks: قسٹم ICMP رول

en: Custom TCP Rule
ks: قسٹم TCPرول

en: Custom UDP Rule
ks: قسٹم UDP رول

en: Customization Script Source
ks: کئسٹئمئزیشن سِکریپٹ سورس

en: DHCP Agents
ks: DHCP ایجینٹ

en: DNS Name Servers
ks: DNS سَرور نٲو

en: Daily Usage Report
ks: دوہے یوسیج ریپورٹ

en: Data Processing
ks: ڈیٹا پروسیسِنگ

en: Data Processing Plugin Details
ks: ڈیٹآ پروسیسِنگ پِلگ اِن تَفصیل

en: Data Processing Plugins
ks: ڈیٹآ پروسیسِنگ پِلگ اِن

en: Data Source Details
ks: ڈیٹآ سورس تَفصیل

en: Data Source Type
ks: ڈیٹا سورس قِسم

en: Data Sources
ks:  ڈیٹا سورس

en: Data source created
ks: ڈیٹا سورس بَناومُت

en: Database
ks: ڈیٹا بیس

en: Database Instance
ks:  ڈیٹا بیس   اِنسٹنس

en: Database Name
ks: ڈیٹآ بیس نآو

en: Databases
ks: ڈیٹآ بیس نآو

en: Datastore
ks: ڈیٹا سِٹور

en: Datastore Version
ks: ڈیٹا سِٹور ورجن

en: Date Updated
ks: تآریخ أپڈیٹ

en: Dates cannot be recognized.
ks: تٲریخ چھ نہٖ پریزناوان

en: Day
ks: دوہ

en: Dead peer detection actions
ks: ڈیڈ پیئر ڈیٹیکشن کئم

en: Dead peer detection interval
ks: ڈیڈ پیئر ڈیٹیکشن وَقفہٕ

en: Dead peer detection timeout
ks: ڈیڈ پیئر ڈیٹیکشن وَقگت مئکلیئو

en: Default Quotas
ks: ڈیفالٹ کئوٹا

en: Default quotas updated.
ks:   ڈیفالٹ  کئوٹا اَپڈیٹ

en: Defaults
ks: ڈیفالٹ

en: Delay
ks: ژیئر

en: Delete on Terminate
ks: مِٹایئو  ٹئرمِنیٹ پئٹھ

en: Delete the created network "%s" due to subnet creation failure.
ks: مِٹایئو بٔناومُت نیٹ وئرک "%s"  کیازکہٖ سب نیٹ کئریشن چھ ناکامیاب

en: Delete volume on instance terminate
ks: مِٹایئو والیوم اِنسٹئنس ٹئرمِنیٹ پئٹھ

en: Deleted
ks: مِٹاویتھ

[ctx: Current status of an Image]
en: Deleted
ks: مِٹاویتھ

[ctx: Current status of an Instance]
en: Deleted
ks: مِٹاویتھ

en: Deleted IKE Policy %s
ks: مِٹاویتھ    IKE پآلیسی: %s

en: Deleted IPSec Policy %s
ks: مِٹاویتھ   IP  سیک سآئٹ پآلیسی: %s

en: Deleted IPSec Site Connection %s
ks: مِٹاویتھ   IP  سیک سآئٹ کئنیکشن: %s

en: Deleted VIP %s
ks: VIPمِٹائو %s

en: Deleted VPN Service %s
ks: مِٹاویتھVPN   سئروِس %s

en: Deleted firewall %s
ks: مٕٹایئو فآئر وال %s

en: Deleted member %s
ks: میمبر مِٹائو%s

en: Deleted monitor %s
ks: مآنیٹر مِٹائو%s

en: Deleted policy %s
ks: مٕٹایئو پآلیسی %s

en: Deleted pool %s
ks: میمبر مِٹائو%s

en: Deleted rule %s
ks: مٕٹایئو رول %s

en: Deleting
ks: مِٹاوان

[ctx: Current status of a Volume]
en: Deleting
ks: مِٹاوان

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Deleting
ks: مِٹاوان

[ctx: Task status of an Instance]
en: Deleting
ks: مِٹاوان

en: Deny
ks: منع

en: Description
ks: تَفصیل

en: Destination CIDR
ks: مَنزِل CIDR

en: Destination IP
ks: مَنزِل IP

en: Destination IP Address/Subnet
ks: مَنزِلIP نیب  /  سب نیٹ

en: Destination IP address or subnet
ks: مَنزِلIP نیب  یا  سب نیٹ

en: Destination Port
ks: مَنزِل پورٹ

en: Destination Port/Port Range
ks: مَنزِل پورٹ/پورٹ رینج

en: Destination container
ks: مَنزِل کنٹینر

en: Destination object name
ks: مَنزل آبجیکٹ نآو

en: Destination port (integer in [1, 65535] or range in a:b)
ks: مَنزِل پورٹ  (اِنٹیجر [1, 65535] or range in a:b)

en: Detached
ks: اَلگ کئریتھ

en: Detaching
ks: اِلگ کئران

en: Details
ks: تَفصیل

en: Device
ks: کیا یہ کھڈی کریںگے اب درگاہ میرے نام کی ان کی ہی چلی چُھریاں اب تک میرے ارمان پر اب تو جہاں سارا سجدے کرے گا اس  اور الزام خُدائی کا لگا خامخا اس انسان پر زخم سِلے یا سِلے یاد نہیں ہم یکین سے لب سِلا بیٹھے زخم  سِلے یا سِلے یاد نہیں ہم یکین  سے لب  سِلا بیٹھےتسبیح کے بازار میں تَشریٕہ کی قیمت ہے کیا آین انکے ہے کدے یہ نوح کی دنیا نہیں کیسے نپٹ جاتا بلا عالم کا اندھیرا کبھی ہم تو درافشاں تھے مگر دنیا نہیں تھی چسم ہی

en: Device ID
ks: آلہٖ  ID

en: Device ID attached to the port
ks: آلہٖ  ID پورٹس سیتھ جوڈیتھ

en: Device Name
ks: آلہٖ نآو

en: Device Owner
ks: آلہٖ   مالِک

en: Device owner attached to the port
ks: آلہٖ   مالِک  ID پورٹس سیتھ جوڈیتھ

en: Device size (GB)
ks: آلہٖ سآئز (GB)

en: Direct Input
ks: سئودی اِنپُٹ

en: Direction
ks: طرف

en: Disable Gateway
ks: معزور گیٹ وے

en: Disable HA mode
ks: معزور HAموڈ

en: Disable Service
ks: معزور سئروِس

en: Disabled
ks: معزور

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Disabled
ks: معزور

en: Disabled compute service for host: %s.
ks: معزور کئمپیوٹ سئروِس ہوسٹ خآطرہ: %s

en: Disassociate
ks: اَلگ

en: Disassociate Floating IP
ks: اَلگ کئریو فلوٹینگ IP

en: Disassociate Monitor
ks: اَلگ کئریو مآنیٹر

en: Disassociate a health monitor from target pool.
ks: اَلگ اَلگ کئریو صحت مآنیٹرٹارگیٹ پولز پئٹھ

en: Disassociated monitor.
ks: اَلگ اَلگ کئریو مآنیٹر

en: Disk
ks: ڈِسک

en: Disk (GB)
ks: ڈِسک  (GB)

en: Disk Format
ks: ڈِسک فٲرمیٹ

en: Disk GB Hours
ks: گھنٹہٕ GB     ڈِسک

en: Disk Over Commit
ks: ڈِسک کئمیٹ پئٹھ

en: Disk Partition
ks: ڈِسک پآرٹِیشن

en: Distributed
ks: بئگراویتھ

en: Domain "%s" must be disabled before it can be deleted.
ks: ڈومین"%s" گئژہ معزور گئژہُن  مِٹاونہٕ   برونٹھ

en: Domain Context cleared.
ks: ڈومین کئنٹیکسٹ صآف

en: Domain Context updated to Domain %s.
ks: ڈومین کئنٹیکسٹ اَپڈیٹِڈ ڈومین تآن %s

en: Domain Groups
ks: ڈومین گروپس

en: Domain ID
ks: ڈومین ID

en: Domain Information
ks:  ڈومین اِطلاع

en: Domain Members
ks: ڈومین میمبرس

en: Domain Name
ks: ڈومین نآو

en: Domains
ks: ڈومینز

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations.
ks: ڈومینز چھ  دَستِیاب کران جُدای یوزرس تہ اِنفرا سِٹرخچر مَنز  یُس اِستعمال کرن مُختَلِف اِدارہ

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations. Edit the domain details to add or remove groups in the domain.
ks: ڈومینز چھ  دَستِیاب کران جُدای یوزرس تہ اِنفرا سِٹرخچر مَنز  یُس اِستعمال کرن مُختَلِف اِدارہ  ۔ شیریو ڈومین تَفصیل جمع یا کڈنہ خآطرہ گروپ ڈومین مَنر

en: Domains:
ks: ڈومینز:

en: Down
ks: ڈاون

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Down
ks: ڈاون

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Down
ks: ڈاون

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Down
ks: ڈاون

[ctx: Current status of a Network]
en: Down
ks: ڈاون

[ctx: Current status of a Pool]
en: Down
ks: ڈاون

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Down
ks: ڈاون

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Down
ks: ڈاون

[ctx: current status of port]
en: Down
ks: ڈاون

[ctx: status of a network port]
en: Down
ks: ڈاون

en: Download
ks: ڈاون لوڈ

en: Download Backup
ks: ڈاون لوڈ بیک اَپ

en: Download CSV Summary
ks: ڈوان لوڈ کئریوCSV  خَلاصہٖ

en: Download EC2 Credentials
ks:  کریڈینشلEC2 ڈاون لڈ کریو

en: Download Job Binary
ks: ڈاون لوڈ جآب بینری

en: Download Key Pair
ks: ڈاون لوڈ کی جورہ

en: Download OpenStack RC File
ks: ڈاون لڈ کریو کھولیتھ سِٹیک فآیل RC

en: Duration of instance type %s (openstack flavor)
ks: وَقفہٕ اِسٹئنس قئسم %s (کھولیتھ سِٹیک فِلیوئر)

en: Edit
ks: شیریئو

en: Edit Connection
ks: شیرئو کئنیکشن

en: Edit Consumer
ks: شیریئو کئنزیومر

en: Edit Consumer of QoS Spec
ks: کئنزیومر شیریئو سِپیک خآطرہ

en: Edit Domain
ks: شیریئو ڈومین

en: Edit Firewall
ks: شیریئو فآئر وال

en: Edit Flavor
ks: شیرئو  فلیور

en: Edit Group
ks: شیریئو گروپ

en: Edit Host Aggregate
ks: شیریئو ہوسٹ ایگرِگیٹ

en: Edit IKE Policy
ks: شیرئو IKE پآلیسی

en: Edit IPSec Policy
ks: شیرئو IP سیک پآلیسی

en: Edit IPSec Site Connection
ks: شیرئوIP سیک سآئٹ کئنیکشن

en: Edit Image Tags
ks: شیریو شکل ٹیگس

en: Edit Instance
ks: شیریو   اِنسٹنسِز

en: Edit Member
ks: شیریئو میمبر

en: Edit Monitor
ks: شیریئو  مآنیٹر

en: Edit Network
ks: شیریئو نیٹ وئرک

en: Edit Network Profile
ks: شیریئو نیٹ وئرک پروفآئل

en: Edit Policy
ks: شیریئو پآلیسی

en: Edit Pool
ks: شیریئو پول

en: Edit Port
ks: شیریئو پورٹ

en: Edit Project
ks: شیریو  پروجیکٹ

en: Edit QoS Spec Consumer
ks: شیریئو QoS سِپیک کئنزیومر

en: Edit Router
ks: شیریئو راوٹر

en: Edit Rule
ks: شیریئو رول

en: Edit Security Group
ks:  حِفاظتی گروپ شیریو

en: Edit Security Groups
ks: شیریو حِفاظتی گروپ

en: Edit Snapshot
ks: شیریئو سِنیپ شآٹس

en: Edit Subnet
ks: شیریئو  سب نیٹ

en: Edit Tags
ks: شیریو ٹیگس

en: Edit Template
ks: شیریئو ٹیمپلیٹ

en: Edit VIP
ks: شیریئو VIP

en: Edit VPN Service
ks: شیرئو VPNسئروِس

en: Edit Volume
ks: شیرئو والیوم

en: Edit the flavor details. Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources. Flavors are selected when users deploy instances.
ks: شیریئو فِلیوئر تَفصیل ۔ فِلیوئر کئرہ وَضاحت  سآئزRAM خآطرہ ، ڈِسک ، نمبر کورز ہِند، تہِ بآقی ریسورسِز۔فِلیورس چھ ژارنہٕ یَلہٕ  یوزرس کئرن اِستعمال اِنسٹئنسِز

en: Edit the instance details.
ks: شیریواِنسٹئنس  تَفصیل

en: Edit the project details.
ks: شیریو پروجیکٹ  تَفصیل

en: Egress
ks: ایگریس

en: Email
ks: شئی میل

en: Enable DHCP
ks: لاگو   DHCP

en: Enable HA mode
ks: لاگو HAموڈ

en: Enable rollback on create/update failure.
ks: قابِل کئریو رول بئک بَنایئو/ اَپڈیٹ ناقامیابی مَنز

en: Enabled
ks: چآلو

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Enabled
ks: چآلو

en: Encapsulation mode
ks: اینکیپسولیشن موڈ

en: Encrypted
ks: اینکریتٹِڈ

en: Encrypted Password
ks: اینکریپٹِڈ پآس ورڈ

en: Encryption
ks: اینکریپشن

en: Encryption algorithm
ks: اینکئریپشئنل ایلگورِتھم

en: Enhanced VXLAN
ks: اینحینسٹ  VXLAN

en: Enter a value for ICMP code in the range (-1: 255)
ks: داخل کریو ICMP کوڈ یَتھ رینج مَنز  (-1: 255)

en: Enter a value for ICMP type in the range (-1: 255)
ks: داخل کریو ICMP رینج یَتھ رینج مَنز  (-1: 255)

en: Enter an integer value between 0 and 255 (or -1 which means wildcard).
ks: داخل کریو اَکھ اینٹیجر  ویلیو ۰ تہ ۲۵۵ مَنز(یا -۱ یَمُک مَطلب چُھ)

en: Enter an integer value between 1 and 65535.
ks: داخل کریو اَکھ اینٹیجر  ویلیو ۱ تہ ۶۵۵۳۵ مَنز

en: Enter an integer value between 1 and 65535. The same port will be used for all the selected members and can be modified later.
ks: داخِل کریو اَکھ اینٹیجر ویلیو ۱ تھ ۶۵۵۳۵ مَنر ۔ ہیوی پورٹ یہی اِستعمال  کئرنہ سآرنی ژارمِت کرنہ سآرنی ژارمِت میمبرس خآطرہ تہ ہیکہ شیریتہ پ پَتہ

en: Enter parameter (e.g. GRE)
ks: داخِل کئریو پیرامیٹر(مِثال GRE)

en: Environment Data
ks: مٲحول  ڈیٹا

en: Environment File
ks: ماحول فآئل

en: Environment Source
ks: ماحول ضریعہٖ

en: Ephemeral Disk
ks: ایپحیمئرل ڈِسک

en: Ephemeral Disk (GB)
ks: ایپحیمئرل ڈِسک (GB)

en: Equal to or greater than 60
ks: برابر یا زیادہ ۶۰ خوتہٕ

en: Equal to or greater than 68 if the local subnet is IPv4. Equal to or greater than 1280 if the local subnet is IPv6.
ks: برابر یا زیادہ ۶۸ خوتہٕ اگر لوکل سبپ نیٹ چُھ IPv4 ۔ برابر یا  زیادہ ۱۲۸۰ خوتہ اگر لوکل سب نیٹ چُھ  IPv6.

en: Error
ks: غَلطی

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: Current status of a Network]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: Current status of a Pool]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: Current status of an Instance]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: current status of port]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: current status of router]
en: Error
ks: غَلطی

[ctx: status of a neteork port]
en: Error
ks: غَلطی

en: Error Deleting
ks: غَلطی مِٹاونہٖ وَقتہٕ

en: Error Downloading RC File: %s
ks: غَلطی: %s فآیل ڈاون لوڈRC  کئرنہ وَقتہ

en: Error adding Hosts to the aggregate.
ks: غَلطی جمع کئرنہ ٕوَقتہٕ ہوسٹ ایگریگیٹ سیتھ

en: Error creating database backup.
ks: غَلطی ڈیٹا بیس بیک اَپ  کئرنہ وَقتہ

en: Error deleting database on instance.
ks: غَلطی اِنسٹنس پیٹھ ڈیٹا بیس لانچ  کئرنہ وَقتہ

en: Error deleting database user.
ks: غَلطی  ڈیٹا بیس یوزر  کئرنہ وَقتہ

en: Error editing QoS Spec consumer.
ks: غَلطی QoS سِپیک   کئنزیومر

en: Error getting database backup list.
ks: غَلطی ڈیٹا بیس بیک اَپ لِسٹ  کئرنہ وَقتہ

en: Error updating QoS Spec association.
ks: غَلطی اَپڈیٹ کئرنہ خآطرہ  QoS سِپیک جورہ خآطرہ

en: Error when adding or removing hosts.
ks: غَلطی جمع یا کئڈنہٕ وَقتہٕ ہوس

en: Error writing zipfile: %(exc)s
ks: غَلطی زِپ فٲیل لیکھنہ وَقتہ  : %(exc)s

en: Ether Type
ks: ایتھر قِسم

en: Evacuate Host
ks: خآلی کئریو ہوسٹ

en: Events
ks: ایوینٹس

en: Expected HTTP Status Codes
ks: اُمید وارHTTP سِٹیٹس کوڈس

en: Expected code may be a single value (e.g. 200), a list of values (e.g. 200, 202), or range of values (e.g. 200-204)
ks: اُمید وار کوڈس ہیکہٕ اَکھ ویلیو آسیتھ (e.g. 200), اَکھ لِسٹ آسیتھ ویلیوز ہِنز (e.g. 200, 202), یا واریاہ ویلیوز آسیتھ (e.g. 200-204)

en: Extend Volume
ks: والیوم بئڈراویتھ

en: Extending volume: "%s"
ks: بئڈراومُت والیوم : "%s"

en: External Gateway
ks: نیبرُم گیٹ وے

en: External Network
ks: نیبرُم نیٹ وئرک

en: External network "%(ext_net_id)s" expected but not found for router "%(router_id)s".
ks: بَنایئو نیٹ وئرک  "%(ext_net_id)s" expected but not found for router "%(router_id)s".

en: Extra Specs
ks:  علاوہ  سِپیک

en: Failed to add agent %(agent_name)s for network %(network)s.
ks: نا کامیاب ایجنٹ جمع کئرنہٕ خآطرہ %(agent_name)s نیٹ وئرک خآطرہ   %(network)s.

en: Failed to add router rule %s
ks: ناکامیاب  راوٹر رول جمع کئرنہٕ خآطرہ%s

en: Failed to add_interface: %s
ks: نا کامیاب _اینٹر فیس  جمع کئرنہٕ  خآطرہ  %s

en: Failed to check Neutron '%s' extension is not supported
ks: ناکامیاب نیوٹران   '%s' ایکسٹینشن چُھ نہٕ تعاوُن

en: Failed to create a port for network %s
ks: ناکامیاب پورٹنیٹ وئرک خآطرہ  بَناونہٕ خآطرہ%s

en: Failed to create network "%(network)s": %(reason)s
ks:  نیٹ وئرک"%(network)s": %(reason)s  آو نہ کامیابی سآن بٰناونہٕ

en: Failed to create network %s
ks: نا کامیاب نیٹ وئرک بَناونہٖ خآطرہ %s

en: Failed to create network profile %s
ks: ناکامیاب نیٹ وئرک پروفآئل بَناونہٕ ٕ  خآطرہ  %s

en: Failed to create router "%s".
ks: نا کامیاب گئو راوٹر بَناونہٕ خٲطرہ "%s"

en: Failed to create subnet "%(sub)s" for network "%(net)s":  %(reason)s
ks: ناکامیاب سب نیٹ   بَناونہٕ خآطرہ "%(sub)s" for network "%(net)s":  %(reason)s

en: Failed to delete agent: %s
ks: ناکامیاب  ائیجینٹ مِٹانہٕ خآطرہ: %s

en: Failed to delete interface %s
ks: ناکامیاب اینٹر فیس مِٹاونہٕ خآطرہ %s

en: Failed to delete network "%s"
ks: ناکامیاب نیٹ وئرک مِٹاونہٖ خآطرہ"%s"

en: Failed to delete network %s
ks: ناکامیاب  نیٹ وئرک مِٹاونہٕ  خآطرہ%s

en: Failed to delete network profile (%s).
ks: ناکامیاب نیٹ وئرک پروفآئل مِٹاونہٕ خٲطرہ (%s)

en: Failed to delete port %s
ks: نا کامیاب پورٹ مِٹاونہٕ خآطرہ %s

en: Failed to delete port: %s
ks: ناکامیاب  پورٹ مِٹاونہٕ خآطرہ: %s

en: Failed to delete subnet %s
ks: ناکامیاب سب نیٹ مِٹاونہٖ خآطرہ%s

en: Failed to disable compute service for host: %s.
ks: ناکامیاب معزور کئمپیوٹ سئروِس ہوسٹ خآطرہ: %s

en: Failed to evacuate host: %s.
ks: ناکامیاب ہوسٹ خآلی کئرنہِ  خآطرہ : %s.

en: Failed to evacuate instances: %s
ks: نا کامیاب اِنسٹئنس خآلی کئرنہٕ خٲطرہ: %s

en: Failed to fetch internal binary list
ks: ناکامیاب بینری اِنٹرنل لِسٹ اَنہ خآطرہ

en: Failed to get list of internal binaries.
ks: ناکامیاب بینری اِنٹرنل لِسٹ اَنہ خآطرہ

en: Failed to get network list %s
ks: ناکامیاب نیٹ وئرک لِسٹ اَنہٕ خآطرہ %s

en: Failed to insert rule to policy %(name)s: %(reason)s
ks: %(name)s: %(reason)s نآکآمیاب  رول تراونئ خٲطرہ

en: Failed to live migrate instance to host "%s".
ks: اِنسٹنسلایو مےگریٹ ہوسٹ  ناکامیاب کرنہ کرنہ خآطرہ"%s"

en: Failed to modify %d instance security groups
ks: ناکامیب شیرنہٕ خٲطرہ%d اِنسٹئنس حِفاظتی گروپ

en: Failed to modify %s domain groups.
ks: ناکامیاب ڈومین گروپ شیرنہٖ %sخآطرہ

en: Failed to modify %s project members and update domain groups.
ks: نا کامیاب شیرنہ خآطرہ%s پروجیکٹ میمبر تہ اَپڈیٹ کرون ڈومین غروپس

en: Failed to modify %s project members, update project groups and update project quotas.
ks: نا کامیاب شیرنہ خآطرہ%s پروجیکٹ میمبر تہ اَپڈیٹ کرون پروجیکٹ گروپس، پروجیکٹ کوٹاز

en: Failed to obtain network profile binding
ks: ناکامیاب نیٹ وئرک پروفآئل بئنڈِنگ خآطرہ

en: Failed to remove rule from policy %(name)s: %(reason)s
ks: %(name)s: %(reason)s نآکآمیاب پٲلیسی مَنز رول کئڈنئ خٲطرہ

en: Failed to retrieve available rules: %s
ks:  : %sنآکآمیاب  رول واپس اَنئ  خٲطرہ دَستِییاب رولز مَنز

en: Failed to retrieve current rules in policy %(name)s: %(reason)s
ks: %(name)s: %(reason)s نآکآمیاب حٲلی رول پٲلیسی مَنز کئڈنئ خٲطرہ

en: Failed to retrieve health monitors.
ks: نا کامیاب صحت مآنیٹرس واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Failed to retrieve network %s for a subnet
ks: ناکامیاب نیٹ وئرک سب نیٹ %sخآطرہ واپس اَنہِ خآطرہ

en: Failed to set gateway %s
ks: ناک امیاب گیٹ وے سیٹ کئرنہٕ خآطرہ %s

en: Failed to update IKE Policy %s
ks:  IKE پآلیسی  اَپڈیٹ  نا کامیاب%s

en: Failed to update IPSec Policy %s
ks:  IPسیک پآلیسی  اَپڈیٹ  نا کامیاب%s

en: Failed to update IPSec Site Connection %s
ks: سیک سآئٹ%s  کئنیکشن  اَپڈیٹ  نا کامیابی

en: Failed to update VIP %s
ks: ناکامیاب VIP اَپڈیٹ کئرنہٖ خآطرہ %s

en: Failed to update VPN Service %s
ks: VPN سئروِس  اَپڈیٹ  نا کامیاب%s

en: Failed to update firewall %(name)s: %(reason)s
ks:  نآکآمیاب  فٲیر وال اَپڈیٹ کئرنئ خٲطرہ %(name)s: %(reason)s

en: Failed to update health monitor %s
ks: ناکامیاب صحت مآنیٹر اَپڈیٹ کئرنہٖ خآطرہ  %s

en: Failed to update image.
ks: ناکامیاب شکل اَپڈیٹ کرَنہ خآطرہ

en: Failed to update member %s
ks: ناکامیاب میمبر اَپڈیٹ کئرنہٖ خآطرہ %s

en: Failed to update network %s
ks: ناکامیاب نیٹ وئرک%s  اَپڈیٹ کئرنہ خآطرہ

en: Failed to update network profile (%s).
ks: ناکامیاب نیٹ وئرک پروفآئل اَپڈیٹ کئرنہٕ  خآطرہ  (%s)

en: Failed to update policy %(name)s: %(reason)s
ks: نآکآمیاب  پٲلیسی اَپڈیٹ کئرنئ خٲطرہ %(name)s: %(reason)s

en: Failed to update pool %s
ks: ناکامیاب صحت پول اَپڈیٹ کئرنہٖ خآطرہ  %s

en: Failed to update port %s
ks: ناکامیاب پورٹ اَپڈیٹ  کئرنہٕ خآطرہ%s

en: Failed to update router %s
ks: نا کامیاب گئو راوٹر  اَپڈیٹ کئرنہٖ خٲطرہ %s

en: Failed to update rule %(name)s: %(reason)s
ks: نآکآمیابرولز اَپڈیٹ کئرنئ خٲطرہ %(name)s: %(reason)s

en: Failed to update subnet "%(sub)s":  %(reason)s
ks: ناکامیاب  سب نیٹ اَپڈیٹ کئرنہٖ خآطرہ "%(sub)s":  %(reason)s

en: Fields in this tab are optional. You can configure the detail of IPSec site connection created.
ks: یَمہٕ فیلڈِک ٹیب چھ آپشنل ۔ توہِیہٕ ہیکئو کئنفِگر تَفصیل  IP سیک سآئٹ کئنیکشن بَناومُت

en: File
ks: فآیل

en: File exceeds maximum size (16kb)
ks: فٲئل چھ سٲئز خوتئ زیادہ (16kb)

en: Fingerprint
ks: اُنگجین ہِند نِشآن

en: Firewall %s was successfully updated.
ks: فآئر وال  %s  گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ

en: Firewall Details
ks: فآئر وال تَفصیل

en: Firewall Policies
ks: فآئر وال پآلیسی

en: Firewall Policy Details
ks: فآئر وال پآلیسی  تَفصیل

en: Firewall Rule Details
ks: فآئر وال رول  تَفصیل

en: Firewall Rules
ks: فآئر وال رولز

en: Firewalls
ks:  فٲئر وآلز

en: Fixed IPs
ks: فِکسڈ IPs

en: Flat
ks: فلیٹ

en: Flavor
ks: فِلیور

en: Flavor Access
ks: فلوئر ایکسس

en: Flavor Choice
ks: فِلوئر اِنتِخٲب

en: Flavor ID =
ks: فِلوئر ID =

en: Flavor ID should be UUID4 or integer. Leave this field blank or use 'auto' to set a random UUID4.
ks: فلیوئرID  گئژہ آسون UUID4 یا اِنٹیجر ترایئو یہٕ فیلڈ خآلی یا اِستعمال کئریو  آٹو سیٹ کئرنہٖ خآطرہ اَکھ ' رینڈم  ' UUID4.

en: Flavor Information
ks: فِلیوئر تَفصیل

en: Flavor Name
ks: فلیوئر نآو

en: Flavors
ks: فلیورس

en: Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources and can be selected when users deploy instances.
ks: فِلیورس چھ وَضاحت کئران سآئز RAMخآطرہ ، ڈِسک، نمبر کورز ہُند تہٕ ریسورسِز تہٕ ہیکئو ژاریتھ یَلہٕ یوزرس اطنسٹئنسِز اِستعمال کئرن

en: Floating IP Pool
ks: فلوٹینگ IPپول

en: Floating IPs
ks: فِلوٹینگ IPs

en: Folder created successfully.
ks: فولڈر آو کامیابی سآن بَناونہ

en: For GRE networks, valid tunnel IDs are %(min)s through %(max)s.
ks: VLAN networks, valid VLAN IDs چُھ %(min)s through %(max)sخآطرہ

en: For VLAN networks, valid VLAN IDs are %(min)s through %(max)s.
ks: VLAN نیٹ وئرک, valid VLAN IDs چُھ %(min)s through %(max)s خآطرہ

en: For VXLAN networks, valid tunnel IDs are %(min)s through %(max)s.
ks: خآطرہVXLAN networks, valid tunnel IDs چُھ %(min)s through %(max)s.

en: Forbidden
ks: منع کئورمُت

en: Forcing to create snapshot "%s" from attached volume.
ks: زبردستی بَناوان سِنیپ شآٹس"%s"  جوڈیتھ والیوم سیتھ

en: Format
ks: فآرمیٹ

en: Format =
ks: فارمیٹ=

en: From
ks: پئٹھ

en: From Port
ks: پورٹ پیٹھ

en: From here you can update the default quotas (max limits).
ks: یَتہٕ پئٹھ ہیکئو توہیہٕ اَپڈیٹ کئریتھ ڈیفالٹ کئوٹاز  (زیادہ خوتہٕ زیادہ حد)

en: Gateway IP
ks: IPگیٹ وے

en: Gateway IP (optional)
ks:  گیٹ وے IP (آپشنل)

en: Gateway IP and IP version are inconsistent.
ks: گیٹ وے IP تہ  IPوئرجن چُھ  مُستئکِل

en: Gateway interface is added
ks: گیٹ وے اینٹر فیس چُھ جمع کئریتھ

en: General Info
ks: عام اِطلاع

en: Glance
ks: أکھ نظر

en: Group "%s" was successfully created.
ks: گروپ "%s"  آو کامیابی سآن بَناونہٕ

en: Group ID
ks: گروپ  ID

en: Group Members
ks: گروپ میمبرس

en: Group has been updated successfully.
ks: گروپ  آو کامیابی سآناَپڈیٹ کئرنہٕ

en: Groups
ks: گروپس

en: HA mode
ks: HA موڈ

en: HTTP Method
ks: طَریقہٕ HTTP

en: HTTP method used to check health status of a member
ks: HTTPطَریقٕہ چُھ یئوان  اِستعمال کئرنہٕ صحت سِٹیٹس میمبر سُند

en: Health monitor %s was successfully updated.
ks: ہیلتھ مآنیٹر  %s گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ

en: Help
ks: مدد

en: High Availability Mode
ks: تھود دَستِیاب موڈس مَنز

en: Hive
ks: ہآیو

en: Home
ks: ہوم

en: Host
ks: ہوسٹ

en: Host =
ks: ہوسٹ =

en: Host Aggregate Information
ks: ہوسٹ ایگریگیٹ اِطلاع

en: Host Aggregates
ks: ہوسٹ ایگرِگیٹ

en: Host Routes
ks: ہوسٹ راوٹس

en: Host Routes format error: Destination CIDR and nexthop must be specified (value=%s)
ks: ہوسٹ روئٹس فارمیٹ غلطی: مَنزٕل CIDR تہٕ نیکسٹ ہاپس گئژہن آسئن  وَضاحت کئریتھ(value=%s)

en: Host aggregates divide an availability zone into logical units by grouping together hosts. Create a host aggregate then select the hosts contained in it.
ks: ہوسٹ ایگریگیٹ چُھ تَقسیم کئران دَستِیاب زون لاجئکل یونِٹس مَنز  ہوسٹ گروپ کئرنہٕ سیتھ ۔ بَنایئو ہوسٹ ایگریگیٹ تہٕ ژاریئو ہوٹ یِم اَتھ مَنز موجود چٗھ

en: Host or IP that the user is allowed to connect through.
ks: ہوسٹ یا IP یُس یوزر ہیکہ جوڈیتھ

en: Hostname
ks: ہوسٹ نآو

en: Hosts
ks: ہوسٹ

en: Hypervisor
ks:  ہیپروئزر

en: Hypervisor Instances
ks:  ہیپروئزر اِنسٹئنس

en: Hypervisor Servers
ks: ہیپر ویزر سئروِس

en: Hypervisors
ks: ہیپروئزرس

en: IKE Phase1 negotiation mode
ks: IKE  پھیز ۱  نیگئوسیئشن موڈ

en: IKE Policies
ks:  IKE    پآلیسی

en: IKE Policy
ks: IKE  پآلیسی

en: IKE Policy %s was successfully updated.
ks: IPسیک پآلسی  گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ  %s

en: IKE Policy Details
ks: IKE پآلیسی تَفصیل

en: IKE Policy associated with this connection
ks: IKE  پآلیسی چُھ وابسطہٕ یَتھ کئنیکشن سیتھ

en: IKE version
ks: IKE وئرجن

en: IP Address
ks: IP ایڈریس

en: IP Address (optional)
ks: IP ایڈریس(آپشنل)

en: IP Protocol
ks: پروٹوکال

en: IP Version
ks: IPوئرجن

en: IP address %s associated.
ks: نیب %sجوڈیتھIP

en: IP address allocation pools. Each entry is: start_ip_address,end_ip_address (e.g., 192.168.1.100,192.168.1.120) and one entry per line.
ks: IPایڈریس ایلوکیشن پولز ۔ فئی اینٹری چھ:start_ip_address,end_ip_address (e.g., 192.168.1.100,192.168.1.120) اَکھ اینٹری فئی لآئن

en: IP address list of DNS name servers for this subnet. One entry per line.
ks: IPایڈریس لِسٹ DNSنآو سَرورُک یَتھ سب نیٹ خآطرہ۔  اَکھ اینٹری فئی لآئن

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254) The default value is the first IP of the network address (e.g. 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 for 2001:DB8::/48). If you use the default, leave blank. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
ks: IP ایڈریس گیٹ وے خآطرہ (e.g. 192.168.0.254) ڈیفالٹ ویلئو گوڈنِک IP ایڈریس گیٹ خآطرہ (e.g. 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 for 2001:DB8::/48).اگر توہیہٕ ڈیفالٹ چھو اِستعمال کئران ترایئو خآلی ۔ اگر توہیہٕ چھو نہٖ یٔژہان اِستعمال کئرون اَکھ گیٹ وے، , چیک کئریو  'Disable Gateway' بونکن.

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254). Specify an explicit address to set the gateway. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
ks: IP ایڈریس گیٹ وے خآطرہ (e.g. 192.168.0.254) وَضاحت کئریو اَکھ  واجِب گیٹ وے سیٹ کئرنہٕ خآطرہ ۔ اگر توہیہٕ چھو نہٕ یَژہان اِستعمال کئرون  اَکھ گیٹ وے، چیک کئریو 'معزور گیٹ وے' بونکین

en: IPSec Policies
ks:  IP  سیک  پآلیسی

en: IPSec Policy
ks: IP  سیک  پآلیسی

en: IPSec Policy %s was successfully updated.
ks: IPسیک پآلسی  گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ  %s

en: IPSec Policy Details
ks: IPسیک سآئٹ کئنیکشن

en: IPSec Policy associated with this connection
ks: IPSec پآلیسی چُھ وابسطہٕ یَتھ کئنیکشن سیتھ

en: IPSec Site Connection %s was successfully updated.
ks: سیک سآئٹ%s  کئنیکشن گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ

en: IPSec Site Connection Details
ks: IP  سیک سآئٹ کئنیکشن تٗفصیل

en: IPSec Site Connections
ks: IP  سیک سآئٹ  کئنیکشن

en: IPv4 Address =
ks: IPv4 ایڈریس =

en: IPv6 Address =
ks: IPv6 ایڈریس =

en: IPv6 Address Configuration Mode
ks: IPv6 ایڈریس کئنفِگریشن موڈ

en: ISO - Optical Disk Image
ks: ISO - آپٹیکل ڈیسک شکل

en: Identity
ks: شِناخَت

en: Identity service does not allow editing user data.
ks: شِناخی سئروِس چُھ نہٕ اِجازت دِوان یوزر ڈیٹا شیرنہٕ خٲطرہ

en: Image
ks: شکل

[ctx: Type of an image]
en: Image
ks: شکل

en: Image File
ks: شکل فآیل

en: Image ID =
ks: شکل ID =

en: Image Location
ks: شکل جآے

en: Image Name
ks: شکل نآو

en: Image Name =
ks: شکل نآو =

en: Image Registry
ks: شکل ریجسٹری

en: Image Source
ks: شکل سورس

en: Image existence check
ks: شکل موجودگی چیک

en: Image is downloaded
ks: شکل گئی ڈوانلوڈ

en: Image is served out
ks: شکل چھ نئبر تھاونہِ

en: Image source must be specified
ks: شکل ضریعہٕ کئریو وَضاحت

en: Image was successfully updated.
ks: شئکل گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ

en: Images
ks: شکل

en: Import Key Pair
ks: در آمد کریو کی جورہ

en: In Policy
ks: پآلیسی مَنز

en: In Use
ks: اِستعمالس مَنز

en: Incremental
ks: بڈہن وول

en: Information
ks: اِطلاع

en: Ingress
ks: اِنگریس

en: Initial Admin User
ks:  گوڈنِک ایڈمِن یوزر

en: Initial Databases
ks: گوڈنِک ڈیٹا بیس

en: Initial admin user to add
ks: گوڈنِک ایڈمِن یوزر جمع کریتھ

en: Initialize Databases
ks:  چٲلو  کئریو ڈیٹا بیس

en: Initiator state
ks: شُروع کئورمژ حآلت مَنز

en: Injected File Content (Bytes)
ks: اینجیکٹِڈ فآیل کنٹینٹ (بآیٹس)

en: Injected File Content Bytes
ks: اِنجیکٹِڈ فآئل کئنٹینٹ بآئٹس

en: Injected File Path Bytes
ks: اِنجیکٹِڈ فآئل پآتھ بئٹس

en: Injected Files
ks: اِنجیکٹِڈ فآئل

en: Input
ks: اِن پُٹ

en: Input must be in CIDR format
ks: اِنپُٹ گئژہ آسون CIDR فارمیٹس ۄمَنز

en: Insert Rule
ks: ترایو رول

en: Insert Rule to Policy
ks: ترایو رول پآلیسی مَنز

en: Instance
ks:  اِنسٹنس

en: Instance Action List
ks: اِنسٹس کئم لِسٹ

en: Instance Boot Source
ks: اِنسٹئنس  بُٹ ضریعہٖ

en: Instance Count
ks: اِنسٹئنس گئنتی

en: Instance ID
ks: اِنسٹئنس ID

en: Instance Name
ks: اِنسٹئنس نآو

en: Instance Password is not set or is not yet available
ks: اِنسٹنس پٲس ورڈ چُھ نہ دَستِیاب یا چُھ نہ دَستِیاب

en: Instance Security Groups
ks: اِنسٹئنس مَحفوظی گروپ

en: Instance Snapshot
ks: اِنسٹئنس سِنیپ شآٹس

en: Instance to be associated
ks:  اِنسٹنس یِم جوڈیتھ چھ

en: Instances
ks: اِنسٹئنسِز

en: Instances Count
ks: اِنسٹنسِز گنتی

en: Insufficient privilege level to view domain information.
ks: نا کافی پریویلی لیول ڈومین اِطلاع وِچھنہٕ خآطرہ

en: Insufficient privilege level to view group information.
ks: ناکافی پریویلیج لیول گروپ اِطلاع وِچھنہٖ خآطرہ

en: Insufficient privilege level to view project information.
ks: کم پیولیج لیول وِچھنھ خآطرہ پروجیکٹ اِطلاع

en: Insufficient privilege level to view role information.
ks: کم پریویلیج لیول کردار اِطلاع وِچھنہ خاطرہ

en: Insufficient privilege level to view user information.
ks: کم پریویلیج لیول یوزر اِطلاع وِچھنہ خاطرہ

en: Interface added
ks: اینٹر فیس  جمع کئریتھ

en: Interfaces
ks: اِنٹر فیس

en: Internal IP
ks: اِنٹرنل IP

en: Internal Interface
ks:  اینٹر فیس نیبرُم

en: Internal binary
ks: بینری اِنٹرنل

en: Invalid date format: Using today as default.
ks: نا واجِب تآریخ فارمیٹ : اِستعمال اَز ڈیفالٹ پئٹھ

en: Invalid time period. The end date should be more recent than the start date.
ks: ناقابِل وَقتُک پیرڈ خَتم گئژہنُک وَقت گئژہ  آسئون شُروع وَقتُک خوتہٕ  زیادہ

en: Invalid time period. You are requesting data from the future which may not exist.
ks: ناقابِل وَقتُک پیرڈ ۔ توہِیہٕ چھو  دَخواست کئران  مُستَقبِل مَنز یُس نہٕ موجود چُھ

en: Items Per Page
ks:  آئٹمز فئی صفحس پئٹھ

en: Java Opts
ks: جآوا ٲپٹس

en: Job
ks: جآب

en: Job Binaries
ks: جآب بینری

en: Job Binary Details
ks: جآب بینری تَفصیل

en: Job Execution Details
ks: جآب ایکزیکوشن تَفصیل

en: Job Execution ID
ks: جآب ایکزیکوشن ID

en: Job Type
ks: جآب قِسم

en: Job args
ks: جب آرگس

en: Job configs
ks: جآب کنفِگس

en: Job created
ks: جآب بَناویتھ

en: Job launched
ks: لانچ کور جاب

en: Job params
ks: جآب پیرمز

en: Jobs
ks:  جآب

en: Kernel ID
ks: ID کرنل

en: Key
ks: کئی

en: Key Pair
ks: کئی جورہ

en: Key Pair Name
ks: نآو کی جورہ

en: Key Pairs
ks: کئی جورہ

en: Key Size (bits)
ks: کئی سآئز (بِٹس)

en: Key pair name may only contain letters, numbers, underscores, spaces and hyphens.
ks: حروف، اعداد ، انڈر سکور ، خالی جگہبہ  ڈیش کی علامت کی جور نآو مَنز ہیکہ آسیتھ

en: Key pair to use for authentication.
ks: کئی جورہ اِستعمال کئرنہٖ خآطرہ آتھینٹِکیشن

en: Key-Value Pairs
ks: کئی -ویلیو جورہ

en: Keypair
ks: کی جورہ

en: Kwapi
ks: کواپی

en: LUKS Volume Snapshots
ks: LUKSجآے سِنیپ شآٹ

en: LUKS Volumes
ks: LUKSجآے

en: Language
ks: زَبان

en: Last 15 days
ks: آخری ۱۵ دوہ

en: Last 30 days
ks: آخری ۳۰ دوہ

[ctx: Time since the last update]
en: Last Updated
ks: آخری اَپڈیٹِڈ

en: Last day
ks: آخری دوہ

en: Last week
ks: آخری ہفتہٖ

en: Last year
ks: آخری وئری

en: Launch
ks: لانچ

en: Launch Cluster
ks: لانچ کِلسٹر

en: Launch Database
ks:  لانچ  کئریو ڈیٹآ بیس

en: Launch Instance
ks: لانچ اِنسٹنس

en: Launch On Existing Cluster
ks: لآنچ  کئریو حآلی کِلسٹر پیٹھ

en: Launch On New Cluster
ks: لآنچ  کئریو نوہ کِلسٹر

en: Launch Stack
ks: لانچ کئریو سِٹیک

en: Launch as Instance
ks: لانچ کئریو اِنسٹئنس

en: Launch instance in these security groups.
ks: لآنچ کئریو اَنسٹئنسِر حِفاظتی گروپس مَنز

en: Launch instance with these networks
ks: لانچ کریتھ اِنسٹنس یَمہ نیٹ ورک خآطرہ

en: Launch instance with this policy profile
ks: لانچ کریو اِنسٹنس یَتھ پآلیسی پروفآیل سیتھ

en: Launch instances in these security groups.
ks: لانچ  اِنسٹنسِز یِمن حِفاظتی گروپس مَنز

en: Launch instances in this availability zone.
ks: لانچ  اِنسٹنسِز یِمن حِفاظتی گروپس مَنز

en: Launched %(count)s named "%(name)s".
ks: لٲنچڈ %(count)s named "%(name)s".

en: Launching multiple instances is only supported for images and instance snapshots.
ks: لانچینگ ملٹیپل اِنسٹنسِز چُھ تعاوُن شکل تہ  اِنسٹنسِ سِنیپ شٲٹس سیتھ

en: Length of Injected File Path
ks: زیچھر  اِنجیکٹِڈ فآئل پآتھ

en: Libs
ks: لیبس

en: Lifetime units
ks: تا عُمر یونِٹس

en: Lifetime units for IKE keys
ks: تا عُمریونِٹس IKE  کئیز خآطرہ

en: Lifetime value
ks: تا عُمر ویلئو

en: Lifetime value for IKE keys
ks: تا عُمر ویلئوIKE  کئیز خآطرہ

en: Lifetime value for IKE keys
ks: لآئف ٹآئم  قگعمتIKE  کئیز خآطرہ

en: Limit
ks: حد

en: Live Migrate
ks: لآئو مئگریٹ

en: Live Migrate Instance
ks: لآئو مئگریٹ اِنسٹئنس

en: Load Balancer
ks: لوڈ بیلئنسر

en: Load Balancer VIP %s
ks: لوڈ بیلنسر  VIP %s

en: Load Balancers
ks: لوڈ بیلئنسر

en: Load Balancing Method
ks: لوڈ بیلئنسِنگ طَریقہٕ

en: Local
ks: لوکل

en: Local Storage (total)
ks: لوکئل سِٹوریج (کُل)

en: Local Storage (used)
ks: لوکئل سِٹوریج (اِستعمال)

en: Log
ks: لاگ

en: MAC Learning State
ks: MAC Lپئرنُک سِٹیٹ

en: Main Class
ks: مین کِلاس

en: Make Private
ks: زآتی بَنایو

en: Make Public
ks: عام بَنایو

en: Manage Attachments
ks: مینیج کئریو ایٹیچمینٹ

en: Manage Floating IP Associations
ks: اِیسوسیشن کریو فلوٹینگ IP مینیج

en: Manage Hosts
ks: مِینیج ہوسٹ

en: Manage Hosts Aggregate
ks: مینیج ہوسٹ ایگریگیٹ

en: Manage Hosts within Aggregate
ks: مینیج کئریو ہوسٹ ایگریگیٹ مَنز

en: Manage Members
ks: مینیج میمبرس

en: Manage QoS Spec Association
ks: مینیج کئریو QoS سِپیک   جورہ

en: Manage Rules
ks: مینیج رولز

en: Manage Specs
ks: مینیج کئریو سِپیکس

en: Manage Volume Attachments
ks: مینیج کئریو والیوم ایٹیچمینٹ

en: Management IP
ks: مینیجمینٹ IP

en: Manual
ks: مینول

en: MapReduce
ks: نَقشہ کم

en: Mapped Fixed IP Address
ks: میپڈ فیکسIP نیب

en: Mapper
ks: میپر

en: Max Retries
ks: زیادہ خوتہٕ زیادہ کوشئش

en: Max Retries (1~10)
ks:  (1~10) زیادہ خوتھ زیادہ

en: Max. Size (MB)
ks: زیادہ خوتہ زیادہ  سآئز  (MB)

en: Maximum Transmission Unit size for the connection
ks: زیادہ خوتہٕ زیادہ ٹرانسمیشن یونِٹ سآئز کئنیکشن  خآطرہ

en: Maximum number of connections allowed for the VIP or '-1' if the limit is not set
ks: زیادہ خوتہ زیادہ تعداد کینکشن اِجازٹ VIP یا '-1'خآطرہ ا سیٹ چُھ نہ گر لیمیٹ

en: Member %s was successfully updated.
ks: میمبر  %s گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ

en: Member Details
ks: میمبر تَفصیل

en: Member IP address must be specified
ks: میمبر IP ایڈریس گئژہ  وَضاحت کئرون

en: Member Source
ks: میمبر ضریعہ

en: Member address
ks: میمبرز ایڈریس

en: Member(s)
ks: میمبر

en: Members
ks: میمبرس

en: Message
ks: شیچھ

en: Metadata
ks:  میٹا ڈیٹا

en: Metadata Items
ks:   میٹا ڈیٹا آئٹم

en: Metadata successfully updated.
ks: میٹا ڈیٹا کامیابی سآن اَپڈیٹ کئورمُت

en: Meter
ks: میٹر

[ctx: Current status of an Instance]
en: Migrating
ks: مئگریِنگ

[ctx: Task status of an Instance]
en: Migrating
ks: مئگریِنگ

en: Migration Policy
ks: مئگریشن پآلیسی

en: Min. Size (MB)
ks: کم از کم سآئز  (MB)

en: Minimum Disk (GB)
ks: کم از کم ڈِسک (GB)

en: Minimum RAM (MB)
ks: کم از کمRAM (MB)

en: Modified domain "%s".
ks: شیریتھ ڈومین "%s"

en: Modified flavor "%s".
ks: شیرئو فِلویئر  "%s"

en: Modified flavor information, but unable to modify flavor access.
ks: شیرئتھ فِلیوئر اِطلاع، مگر ناقابِل  شیرنہٕ خآطرہ  فِلویئر ایکسئس

en: Modified instance "%s".
ks: شیریتھ اِنسٹئنس "%s"

en: Modified project "%s".
ks: شیریتھ پروجیکٹ "%s"

en: Modified project information and members, but unable to modify project quotas.
ks: شیریتھ پروجیکٹ اِطلاع تہ میمبرس، مگر نا کامیاب  پروجیکٹ کوٹآ شیرنہ خآطرہ

en: Modify Access
ks: شیریئو ایکسئس

en: Modify Consumer
ks: شیریئو کئنزیومر

en: Modify Groups
ks: شیریئو گروپس

en: Modify Quotas
ks: شیریو کوٹا

en: Modify Usage Report Parameters
ks: شیریئو یوسیج ریپورٹ پیرامیٹر

en: Monitor
ks:  مانیٹر

en: Monitor Details
ks: مآنیٹر تَفصیل

en: Monitor Type
ks: مآنیٹر قِسم

en: Monitors
ks: مآنیٹرس

en: Month to date
ks: ریتھ پئٹھ دوہ تآن

en: Multicast IP Range
ks: مئلٹی کاسٹ IPv4 رینج

en: Multicast IPv4 range(e.g. 224.0.1.0-224.0.1.100)
ks: مئلٹی کاسٹ IPv4 رینج (مِثال 224.0.1.0-224.0.1.100)

en: Must specify start of period
ks: گئژہ وَضاحت کئرون پیرڈ شُروع کئرون

en: Name
ks: نٲو

en: Name may only contain letters, numbers, underscores, periods and hyphens.
ks: نآو مَنز گئژہ آسون صِرف حَرف، نمبر، انڈر سِکئورز، پیرڈس، تہٖ  ہیفِن

en: Name must start with a letter and may only contain letters, numbers, underscores, periods and hyphens.
ks: نآو گئژہ شُروع  گئژہون اَکھ حَرُف سیتھ تہٕ ہیکئس آسیتھ صِرف حَرف، نیمبر، انڈر سِکئور، پیرڈس تہٕ ہیفِنز

en: Name of the stack to create.
ks: تعداد سِٹیک بَناونُک

en: Native VXLAN
ks: نیٹیو VXLAN

en: Network
ks: نیٹ ورک

en: Network "%s" was successfully created.
ks:  نیٹ وئرک"%s"  آو کامیابی سآن بٰناونہٕ

en: Network %s was successfully created.
ks: نیٹ وئرک%s آو کامیابی سآن بَناونہٖ

en: Network %s was successfully updated.
ks: نیٹ وئرک%s آو کامیابی سآن اَپڈیٹ کئرنہ

en: Network Address
ks: نیٹ وئرک ایڈریس

en: Network Address and IP version are inconsistent.
ks: نیٹ وئرک ایڈریس تہٕ IP  وئرجن چُھ نہ مُستئکِل

en: Network Agents
ks: نیٹ وئرک ایجینٹس

en: Network ID
ks: نیٹ وئرک ID

en: Network Name
ks: نیٹ وئرک نٲو

en: Network Profile
ks: نیٹ وئرک پروفآئل

en: Network Profile %s was successfully created.
ks:  نیٹ وئرک پروفآئل%s آو کامیابی سآن بَناونہٕ

en: Network Profile %s was successfully updated.
ks:  نیٹ وئرک پروفآئل%s آو کامیابی سآن اَپڈیٹ کئرنہٕ

en: Network Profiles could not be retrieved.
ks: نیٹ وئرک  پروفآئل ہیکو نہٕ واپس اَنیتھ

en: Network Topology
ks: نیٹ وئرک ٹوپولاجی

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24)
ks: نیٹ وئرک ایڈریس  CIDR فارمیٹس مَنز (مِثال 192.168.0.0/24)

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)
ks: نیٹ وئرک ایڈریس  CIDR فارمیٹس مَنز (مِثال 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)

en: Network list can not be retrieved.
ks: نیٹ وئرک لِسٹ ہیکو نہٖ واپس اَنیتھ

en: Networking
ks: نیٹوئرکِنگ

[ctx: Task status of an Instance]
en: Networking
ks: نیٹوئرکِنگ

en: Networks
ks:  نیٹ وئرک

en: Neutron
ks: نیوران

en: Neutron Management Network
ks: نیوٹران مینیجمینٹ نیٹ ورک

en: Never
ks: زہین نہٕ

en: New DHCP Agent
ks: نئو DHCP ایجینٹ

en: New Flavor
ks: نئوہ فِلیوئر

en: New Host
ks: نئوہ ہوسٹ

en: New Size (GB)
ks: نوہ سآیز (GB)

en: New password
ks:  نئوہ  پآس وئرڈ

en: New size for volume must be greater than current size.
ks: نوہ سآیز والیوم خآطرہ گژہ آسون حآلی سآیز خوتہ ریادہ

en: New size must be greater than current size.
ks: نئوہ سآئز گئژہ آسون بوڈہ حآلی سآئز خوتہٕ

en: Next
ks: بیاکھ

en: Next Hops
ks: بیاکھ ہاپس

en: No
ks: نہِ

en: No Host selected.
ks: کاہ ہوسٹ آو نہٕ  ژارنہٕ

en: No Hosts found.
ks: کاہ ہوسٹ آو نہٕ ژہانڈنہٖ

en: No Images Available
ks:  دَستِیاب کاہ شکل نہ

en: No Session Persistence
ks: کاہ سیشن چُھنہٖ جآری

en: No Templates Available
ks: کاہ ٹیمپلیٹ چُھ نہ  دَستِیاب

en: No availability zone specified
ks: کاہ تہ دَستِیاب زون چھ نہ  وَضاحت کئریتھ

en: No availability zones found
ks: کاہ دَستِیاب زون آیئہٕ نہٕ لَبنہٕ

en: No available console found.
ks: کاہ دَستِیاب کنسول نہ

en: No available projects
ks: کاھ دَستِیاب تِفسیل نِہ

en: No backups available
ks: کاہ بیک اَپ چُھ نہ  دَستِیاب

en: No flavors available
ks: کاہ فِلیوئر چُھنہٕ دَستِیاب

en: No floating IP addresses allocated
ks: اِنتِخآب نہ  کریتھ فلوٹینگ IP

en: No floating IP pools available
ks: دَستِیاب نہ فلوٹینگ IP

en: No floating IPs to disassociate.
ks: کاہ فِلوٹینگ IPs چُھ نہ اَلگ

en: No groups found.
ks: کاہ گروپ آو نہٕ لَبنہٕ

en: No groups.
ks: کاہ گروپ نہٕ

en: No host selected.
ks: کاہ ہوسٹ آو نہٕ  ژارنہٕ

en: No hosts found.
ks: کاہ ہوسٹ آو نہٕ ژہانڈنہٖ

en: No images available
ks: کاہ شَکل چھ نہ دَستِیاب

en: No images available.
ks: کاہ شکل چھ نہ  دَستِیاب

en: No instances available
ks: کاہ اِنسٹنس چُھ نہ دَستِیاب

en: No key pairs available
ks: کاہ کئی جورہ چھ نئ دَستِیاب

en: No keypair
ks: کی جورہ نہ

en: No networks available
ks: کاہ نیٹ وئرک چُھ نہٕ دَستِیاب

en: No options specified
ks: کاہ آپشن چھ نہٕ وَضاحت کئریتھ

en: No other agents available.
ks: بیاکھ کاہ ایجینٹ  چمُھ نہٖ دَستِیاب

en: No other hosts available.
ks: کاہ تہٕ ہوسٹ چُھ نہٕ دَستِیاب

en: No ports available
ks:  دَستِیاب کاہ پورٹ چُھ نہ

en: No projects found.
ks:  پروجیکٹس آے  نہٕ لَبنہٕ

en: No projects selected. All projects can use the flavor.
ks:  پروجیکٹس آے  نہٕ لَبنہٕ  ۔ سآری  پروجیکٹس ہیکن اِستعمال کئریتھ فِلوئر

en: No provider is available
ks: کاہ پروویئڈر چُھنہ دَستِیاب

en: No security groups available
ks: کاہ حِفآظتی گروپ دَستِیاب نہ

en: No security groups enabled.
ks: کاہ مَحفوظی گروپ چُھنہٖ چآلو

en: No security groups found.
ks: کاہ مَحفوظی گروپ آو نہٖ لَبنہٕ

en: No servers available. To add a member, you need at least one running instance.
ks: کاہ سَرور چُھنہٕ دَستِیاب ۔ میمبر جمع کئرنہٕ خآطرہ، توہیہٖ پیئو ضرورت کم از کم  اَکھ رئنِگ اِنسٹئنس

en: No session persistence
ks: کاہ سیشن چُھنہٖ چآلو

en: No snapshots available
ks: کاہ  سِنیپ شآٹس چُھ  نہ دَستیاب

en: No source, empty volume
ks: کاہ ضریعہٕ نہٖ خٲلی والیوم

en: No subnets available
ks: کاہ سب سیٹ چُھ نہٕ دَستِیاب

en: No users found.
ks: کاہ یوزر آو نہٖ لَبنہٕ

en: No users.
ks: کاہ یوزر نہٕ

en: No volume snapshots available
ks: کاہ والیوم سِنیپ شٲٹس  چھ نئ دَستِیاب

en: No volume type
ks: کاہ والیوم قِسم نہٕ

en: No volumes available
ks: کاہ والیوم چُھنہٕ دَستِیاب

en: Node Group Template Details
ks: نوڈ گروپ ٹیمپلیٹ تَفصیل

en: Node Group Template copy %s created
ks: نوڈ گروپ ٹیمپلیٹ کاپی %s بَناومِت

en: Node Group Templates
ks: نوڈ گروپ ٹیمپلیٹ

en: Node Groups
ks: نوڈ گروپس

en: Node Processes
ks: نوڈ پراسیس

en: Node group cluster
ks: نوڈ گروپ کلیسٹر

en: Non-Members
ks: نآن -میمبرس

en: None
ks: کہین نہ

[ctx: Task status of an Instance]
en: None
ks: کہین نہ

en: Normal
ks: نارمل

en: Not Assigned
ks: دِتمُت نہ

en: Not Found
ks: آو نہ لَبنہ

en: Not available
ks: چُہ نہ دَستِیاب

en: Nova
ks: نووا

en: Number of API requests against swift
ks: تعداد API  درخواست ہُند سویفٹ خِلاف

en: Number of VCPUs
ks: تعداد  VCPU

en: Number of containers
ks: تعداد کئنٹینر ہُند

en: Number of incoming bytes
ks: تعداد  یئن وئل بآئٹس ہُند

en: Number of incoming bytes on the network for a VM interface
ks: تعداد  یئن وئل بآئٹس نیٹوئرک پئٹھ VM اینٹرفیس پئٹھ

en: Number of incoming packets for a VM interface
ks: تعداد  یئن وئل پیکٹس VM اینٹرفیس پئٹھ

en: Number of instances to launch.
ks: اِنسٹئنس ہُند تعداد لانچ خآطرہ

en: Number of objects
ks: تعداد آبجیکٹس ہُند

en: Number of outgoing bytes
ks: تعداد   گئژہن  وئل بآئٹس ہُند

en: Number of outgoing bytes on the network for a VM interface
ks: تعداد  گئژہن وئل بآئٹس نیٹوئرک پئٹھ VM اینٹرفیس پئٹھ

en: Number of outgoing packets for a VM interface
ks: تعداد  یئن گئژہن وئل پیکٹس VM اینٹرفیس پئٹھ

en: Number of permissible failures before changing the status of member to inactive
ks: تعداد پرمیسیبِل ناکامیابی میمبر سِٹیٹس اینایکٹیو کرنہ برونٹھ

en: Number of read requests
ks: تعداد  پئرمِت دَرخواست ہُند

en: Number of write requests
ks: تعداد لیکھمِت دَرخواست ہُند

en: OR Copy/Paste your Private Key
ks: کاپی/ پیسٹ تُہند زاتی کئی OR

en: Object Details
ks: آبجیکٹ   تَفصیل

en: Object Name
ks: آبجیکٹ نآو

en: Object Store
ks: آبجیکٹ سِٹور

en: Object was successfully updated.
ks: آبجیکٹ   گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ

en: Object was successfully uploaded.
ks: آبجیکٹ آو کامیابی سآن اَپلوڈ کرنہ

en: Objects
ks:  آبجیکٹس

en: Old Flavor
ks: پُرئون  فِلیوئر

en: On Demand
ks: ڈیمانڈ پئٹھ

en: Open Port
ks: کھولیو پورٹ

en: OpenStack Flavor
ks: کھولیتھ سِٹیک فِلیور

en: Optional Backup Description
ks: آپشنل تَفصیل  بیک اَپ

en: Optional Parameters
ks: آپشنل پیرامینٹرس

en: Optional parent backup
ks: آپشنل پیرنٹ  بیک اَپ

en: Optional: Next Hop Addresses (comma delimited)
ks: آپشنل: بیاکھ ہاپ ایڈریس  (کامہٕ محدود نہٖ)

en: Orchestration
ks: آرکیسٹریشن

en: Other
ks: بیاکھ

en: Other Protocol
ks: بآقی پروٹوکال

en: Output
ks: آوٹ پُٹ

en: Overlay
ks: اوور لے

en: Overview
ks: اوور ویو

en: Page Not Found
ks: پیج آو نہٕ لَبنہٕ

en: Parent Backup
ks: پیرنٹ   بیک اَپ

en: Password
ks: پآس وئرڈ

[ctx: Current status of an Instance]
en: Password
ks: پآس وئرڈ

en: Password changed. Please log in again to continue.
ks: پآسوئرڈ  بئدلائو۔ مہربآنی کئریتھ  دوبارہ کئریو لاگِن

en: Password for user "%s"
ks: پآس وئرڈ یوزر خآطرہ  "%s"

en: Passwords do not match.
ks: پآس ورڈ چُھنہ رلان

[ctx: Current status of an Instance]
en: Paused
ks: رُکاوَت

[ctx: Power state of an Instance]
en: Paused
ks: رُکاوَت

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 Address or FQDN
ks: پیئر ر گیٹ وے عام  IPv4/IPv6  ایڈریس، یا  FQDN

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 address or FQDN for the VPN Connection
ks: پیئر ر گیٹ وے عام  IPv4/IPv6  ایڈریس، یا  FQDN  کئنیکشن   خآطرہ  ۔

en: Peer router identity for authentication (Peer ID)
ks: پیئر رئوٹر شِناخت آتھنٹِیکیشن   خآطرہ       ۔ (پیئر  ID)

en: Peer router identity for authentication. Can be IPv4/IPv6 address, e-mail, key ID, or FQDN
ks: پیئر رئوٹر شِناخت آتھنٹِیکیشن   خآطرہ  ۔ ہیکہٕ آسیتھ IPv4/IPv6 ایڈریس، ائی میل، کئی ائی ڈی یا  FQDN

en: Perfect Forward Secrecy
ks: پئرفیکٹ فاروئرڈ سیکریسی

en: Period
ks: پیرڈ

en: Permit
ks: اِجازت

en: Persist cluster after job exit
ks: جآب مَنز نیرنہ پَتہ کلسٹر تھایو

en: Physical Network
ks: فیزیکل نیٹ وئرک

en: Physical Network Name
ks: فیضیکل نیٹوئرک نآو

en: Pig
ks: پیگ

en: Please choose a HTTP method
ks: مہربآنی کئریتھ ژاریو اَکھ HTTP طَریقہٕ

en: Please enter a single value (e.g. 200), a list of values (e.g. 200, 202), or range of values (e.g. 200-204)
ks: مہربآنی کئریتھ ژاریو اَکھ ویلیو (e.g. 200)،اَکھ لِسٹ آسیتھ ویلیوز ہِنز (e.g. 200, 202), یا واریاہ ویلیوز آسیتھ (e.g. 200-204)

en: Please specify a %s using only one source method.
ks:  مہربآنی کئریتھ  وَضاحت کئرُیو%s اِستعمال کئریتھ اَکھ  ضریعہٕ طریقہٕ

en: Please specify an URL
ks: مہربآنی کئریتھ وَضاحت کئریو اَکھ URL

en: Please try again later [Error: %s].
ks: مہربآنی کریتھ کوشیش کریو دوبارہ [Error: %s].

en: Plugin
ks:  پِلگ اِن

en: Plugin Name
ks: پِلگ اِن نآو

en: Plugin name
ks:  پِلگ اِن نآو

en: Plugins
ks: پِلگ اِن

en: Policies
ks: پآلیسیز

en: Policy
ks:  پٲلیسی

en: Policy %s was successfully updated.
ks: پآلیسی  %s  گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ

en: Policy Profile
ks: پآلسی پروفآئل

en: Policy Profiles
ks: پٲلیسی پروفٲئل

en: Pool
ks: پول

en: Pool %s was successfully updated.
ks: پئول  %s گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ

en: Pool Details
ks: پول  تَفصیل

en: Pools
ks: پول

en: Port
ks: پورٹ

en: Port %s was successfully created.
ks: پورٹ %sآو کامیابی سآن بَناونہٕ

en: Port %s was successfully updated.
ks: پورٹ  %s  گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ

en: Port Details
ks: پورٹ تَفصیل

en: Port Range
ks: پورٹ رینج

en: Port list can not be retrieved.
ks: پورٹ لِسٹ ہیکو نہٖ واپس اَنیتھ

en: Port to be associated
ks:  جوڈیتھ چُھ پورٹ یُس

en: Ports
ks: پورٹس

en: Post-Creation
ks: بَناونئ پَتئ

en: Power State
ks: پٲور سِٹیٹ

en: Power consumption
ks: پاور اِستعمال

en: Pre-Shared Key (PSK) string
ks: گوڈے بعگراومِژ  (PSK)کئی سِٹرینگ

en: Primary Project
ks: پریمئوی پروجیکٹ

en: Private
ks: زاتی

en: Private Key File
ks:  فآئل زاتی کئی

en: Processes
ks: پروسیسز

en: Processes to be launched in node group
ks: پراسیسِز یِم لانچ چھ کرین نوڈ گروپس مَنز

en: Project
ks: پروجیکٹ

en: Project & User
ks: پروجیکٹ تہٖ یوزر

en: Project Groups
ks: پروجیکٹ گروپس

en: Project ID
ks: پروجیکٹID

en: Project Information
ks: پروجیکٹ اِطلاع

en: Project Members
ks: پروجیکٹ میمبرس

en: Project Name
ks: پروجئکٹ نآو

en: Project Usage
ks: روجیکٹ یوسیج

en: Projects
ks: پروجیکٹس

en: Projects could not be retrieved.
ks: پروجیکٹ ہیکو نہٕ واپس انیتھ

en: Projects:
ks: پروجیکٹس:

en: Protected
ks: بَچآویتھ

en: Protocol
ks: پروٹوکال

en: Protocol Port
ks: پروٹوکال پورٹ

en: Protocol for the firewall rule
ks: پروٹوکال فٲیر وال خٲطرہ

en: Provider
ks: پرووایڈر

en: Provider Network Type
ks: پرووئڈر سُند نیٹ وئرک قِسم

en: Provider for Load Balancer is not supported
ks:  پروویئڈر لوڈ بیلئنسر چُھنہٖ تعاوُن

en: Pseudo-folder Name
ks: سئڈو فولڈرنآو

en: Pseudo-folder was successfully created.
ks: سئڈو فولڈر آو بناونہ کامیابی سآن

en: Public
ks: عوام

en: Public Key
ks: عآم کی

en: QCOW2 - QEMU Emulator
ks: QCOW2 - QEMU ایمولیٹر

en: QoS Spec Consumer
ks: QoS سِپیک کئنزیومر

en: QoS Spec consumer value must be different than the current consumer value.
ks: QoS سِپیک   کئنزیومر ویلیو گئژہ آسون اِلگ حٲلی  کئنزیومر ویلیو خوتہٖ

en: QoS Spec to be associated
ks: QoSسِپیک یُس جوڈیتھ چُھ

en: QoS Specs
ks: QoS  سِپیک

en: Quota
ks: کوٹا

en: Quota Name
ks: کئوٹا نآو

en: Quota exceeded for resource router.
ks: کئوٹا زیادہ ریسورس راوٹر خوتہٕ زیادہ

en: Quota value(s) cannot be less than the current usage value(s): %s.
ks: کوٹا ہیلی ہیکی نہ کم آسیتھ حآلی یوسیج ویلیو خوتہ(s): %s.

en: Quotas
ks: کئوٹا

en: RAM (total)
ks: RAM (کُل)

en: RAM (used)
ks: RAM (اِستعمال)

en: Ramdisk ID
ks: ریم ڈِسک ID

en: Raw
ks: کئوچ

[ctx: Image format for display in table]
en: Raw
ks: کئوچ

en: Reason
ks: وَجہٕ

en: Rebuild Instance
ks: دوبآرہ بَنایئو اِنسٹئنس

en: Rebuild Password
ks:  پآس ورڈ دوبآرہ بَناوُن

en: Reducer
ks: کم کرن ویول

en: Regions:
ks: علاقہٕ:

en: Register Image
ks: رجیسٹر  شکلہ

en: Relative part of requests this pool member serves compared to others
ks: ریلیٹیو حِصہ دَرخاست ہُند یہ پول میمبر کرہ بآقی لوکن ہِنز خِدمت

en: Relative part of requests this pool member serves compared to others. 
    The same weight will be applied to all the selected members and can be modified later. Weight must be in the range 1 to 256.
ks: ریلیٹیو حِصہ دَرخواست ہُند یہ پول میمبر کرہ بآقی لوکن ہِنز خِدمت 
    ہوی وَزن یہی لاگو کرنہ سآرنی میمبرس خآطرہ تہ یہی ضیرنہ پَتہ ۔ وَزن گژہ ٲسون ۱ پیٹہ ۲۵۶ تآن

en: Relaunch On Existing Cluster
ks: دوبآرہ کریہو لانچ حآلی کِلسٹر

en: Relaunch On New Cluster
ks: دوبآرہ کریہو لانچ نوہ کِلسٹر

en: Remote
ks: دور

en: Remote peer subnet(s)
ks: دور پیئرسب نیٹ

en: Remote peer subnet(s) address(es) with mask(s) in CIDR format separated with commas if needed (e.g. 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)
ks: دور پیر سپ نیٹ  ایڈریس مآسک سیتھ فارمیٹس مَنز جُدا کئریتھ کامہٕ سیتھ اگر ضرورئی چُھ (مِثال 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)

en: Remove Rule
ks: کئڈئو رول

en: Remove Rule from Policy
ks: کئڈیو رول پآلیسی مَنز

en: Request ID
ks: دَرکواستID

en: Required for APP_COOKIE persistence; Ignored otherwise.
ks:  ضروری APP_COOKIE  پرسیسٹنس خآطرہ؛ نَمر اَنداز کریو نَتہ

en: Resize
ks: ریسآئز

[ctx: Action log of an instance]
en: Resize
ks: ریسآئز

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Resize
ks: ریسآئز

en: Resize Database Volume
ks:  والیوم ری سآئز ڈیٹا بیس

en: Resize Instance
ks: دوبآرہ کریو سآئز اِنسٹنسِز

en: Resize Volume
ks:  والیوم ری سآئز

en: Resizing volume "%s"
ks: دوبآرہ  سآیز والیوم "%s"

en: Resource
ks: زخیرزہ

en: Resource Usage
ks: ریسورس یوسیج

en: Resources
ks: زخیرزہ

en: Resources Usage Overview
ks: ریسورس یوسیج اوور ویو

en: Restore Backup
ks: ریسٹور  کيریو

en: Restore Backup to Volume
ks: واپس کئریوبیک اَپ والیوم  تآن

en: Restore Volume Backup
ks: واپس کئریو والیوم بیک اَپ   تآن

en: Restore a Volume Backup
ks: واپس کئریو أکھ والیوم بیک اَپ

en: Retrieve Instance Password
ks: واپس کئریو اِنسٹئنس پآسوئرڈ

en: Retrieve Password
ks: واپس اَنیو پآس ورڈ

en: Revert Resize/Migrate
ks: واپس تَبدیل کئریو ریسآئز /مئگریٹ

[ctx: Current status of an Instance]
en: Revert Resize/Migrate
ks: واپس تَبدیل کئریو ریسآئز /مئگریٹ

en: Role
ks: کئردار

en: Role ID
ks:  کِٔردار ID

en: Role Name
ks: کِردار

en: Role created successfully.
ks: کامیابی سٲن کِٔردار بَنومتٔ

en: Role updated successfully.
ks: کامیابی سٲن کِٔرداراَپڈیٹ

en: Roles
ks: کردار

en: Rollback On Failure
ks: رول بئک  ناقامیابی مَنز

en: Root Disk
ks: روٹ ڈِسک

en: Root Disk (GB)
ks: روٹ ڈِسک(GB)

en: Router
ks:  راوٹر

en: Router %s was successfully created.
ks: راوٹر%s گئوہ کامیابی سآن بَناونہٕ

en: Router %s was successfully updated.
ks: رآوٹر%s گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ

en: Router Details
ks: راوٹرِک  تَفصیل

en: Router ID
ks: راوٹر  ID

en: Router Name
ks: راوٹر نٲو

en: Router Rules
ks: راوٹر رولز

en: Router Rules Grid
ks: راوٹر رولز گریڈ

en: Router Type
ks: راوٹر قِسم

en: Router rule added
ks:  راوٹر رول جمع کئریتھ

en: Routers
ks: راوٹرس

en: Rule
ks: رول

en: Rule %(rule)s was successfully inserted to policy %(policy)s.
ks: رول %(rule)s ٲو  تراونئ کآمیابی سٲن%(policy)s پٲلیسی مَنز تراونئ

en: Rule %(rule)s was successfully removed from policy %(policy)s.
ks: %(policy)s رول%(rule)s  ٲو کئڈنئ کآمیاب سٲن پٲلیسی مَنز

en: Rule %s was successfully updated.
ks: رئول  %s  گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ

en: Rules
ks: رولز

en: Save
ks: مَحفوظ

en: Save Changes
ks: مَحفوظ کئریو تُبدیلی

en: Saved extra spec "%s".
ks: مَحفوظ علاوہ  سِپیک "%s"

en: Saved spec "%s".
ks: مَحفوظ سِپیک  "%s"

en: Scale
ks: سِکیل

en: Scale Cluster
ks: سِکیل کِلسٹر

en: Scale cluster operation failed
ks: سِکیل کِلسٹر آپریشن ناکامیاب

en: Scaled cluster successfully started.
ks: سِکیل کِلسٹر کامیاب شُروع

en: Scheduled backup "%(name)s".
ks: سِکیڈیولڈ  بیک اَپ"%(name)s"

en: Scheduled deletion of %(data_type)s
ks: وٴقت مُقرر مِٹاوُن  %(data_type)s

en: Scheduled resize of instance "%s".
ks: سِٕکیڈیولڈ ریسآئز اِسٹئنس خآطرہ "%s".

en: Script Data
ks: سِکریپٹ ڈیٹا

en: Script File
ks: سِکریپٹ فٲئل

en: Script name
ks: سِکریپٹ نآو

en: Script text
ks: سِکریپٹ مواد

en: Security Group
ks: حِفآظتی گروپ

en: Security Group Rules
ks: حِفاظتی گروپ طَریقہٕ

en: Security Groups
ks: حِفاظتی گروپ

en: Segment Range
ks: سیگمینٹ رینج

en: Segment Type
ks: سیگمینٹ ٹٲئپ

en: Segmentation ID
ks: سیگمینٹیشن   ID

en: Select IKE Policy
ks: ژاریئوIKE  پآلیسی

en: Select IPSec Policy
ks: ژاریئو IPSec پآلیسی

en: Select Image
ks: ژاریو شکل

en: Select Instance Snapshot
ks: ژاریئو اِنسٹئنس   سِنیپ شآٹس

en: Select Script Source
ks: ژاریئو سِکریپٹ سورس

en: Select Subnet
ks: ژاریئو سب نیٹ

en: Select Template
ks: ژاریئو ٹیمپلیٹ

en: Select VPN Service
ks: ژاریئوVPN سئروِس

en: Select Volume
ks: ژاریئو والیوم

en: Select Volume Snapshot
ks: ژاریئو والیوم سِنیپ شآٹس

en: Select a Method
ks: ژاریئو اَکھ طَریقہٖ

en: Select a Monitor
ks: ژاریو اَکھ مانیٹر

en: Select a New Flavor
ks: ژاریئو اَکھ نئوہ فِلوئر

en: Select a Policy
ks: ژاریئو اَکھ پآلیسی

en: Select a Pool
ks: ژاریئو اَکھ پول

en: Select a Protocol
ks: ژاریئو اَکھ  پروٹوکال

en: Select a Router
ks: ژاریئو اَکھ رائوٹر

en: Select a Subnet
ks: ژاریئو اَکھ سب نیٹ

en: Select a backup to restore
ks: ریسٹور خٲطرہ ژاریو بیک اَپ

en: Select a health monitor of %s
ks: ژاریئو اَکھ صحت مآنیٹر %s

en: Select a key pair
ks: ژاریئو اَکھ کی جورٖہ

en: Select a monitor template for %s
ks: ژاریو اَکھ مانیٹر ٹیمپلیٹ %sخآطرہ

en: Select a new agent
ks: ژاریئو اَکھ نئوہ ایجینٹ

en: Select a new host
ks: ژاریئو اَکھ نئوہ ہوسٹ

en: Select a new template to re-launch a stack.
ks: ژاریئو أکھ نئوہ ٹیمپلیٹ سِٹیک   ریلانچ کئرنہٕ خآطرہ

en: Select a port
ks: ژاریو اَکھ پورٹ

en: Select a profile
ks: ژاریئو اَکھ پروفآئل

en: Select a project
ks: ژاریئو اَکھ پروجیکٹ

en: Select a target host
ks: ژاریئو اَکھ نِشآن دِہ ہوسٹ

en: Select a template to launch a stack.
ks: ژاریئو اَکھ  ٹیمپلیٹ  لانچ کئرنہ خآطرہ اَکھ سِٹیک

en: Select an IP address
ks:  IPنیب ژاریو اَکھ

en: Select an instance
ks: ژاریو اَکھ اِنسٹنس

en: Select an instance to attach to.
ks:  ژاریئو أکھ   اِنسٹئنس جوڈنہٕ خآطرہ

en: Select backup
ks: ژاریو بیک اَپ

en: Select datastore type and version
ks:  ژاریئو ڈیٹا سِٹور قِسم تہ ورجن

en: Select from active instances
ks: ژاریئو ایکٹیو اِنسٹئنس مَنز

en: Select members for this pool
ks: ژاریئو اَکھ  میمبر پول خآطرہ

en: Select network
ks: ژاریئو نیٹ وئرک

en: Select networks for your instance.
ks:  تُہند اِنسٹنسِز خآطرہ ژاریئو نیٹ ورک

en: Select parent backup
ks: ژاریئو پیرنٹ بیک اَپ

en: Select plugin and hadoop version
ks: ژاریئو پِلگ اِن تہ ہیڈوپ ورجن

en: Select plugin and hadoop version for cluster
ks: ژاریو اَکھ پِلگ اِن تہ ہیڈوپ  کلسٹرخآطرہ

en: Select plugin and hadoop version for cluster template
ks: ژاریو اَکھ پِلگ اِن تہ ہیڈوپ  کلسٹر ٹیمپلیٹ خآطرہ

en: Select rules for your policy.
ks: ژاریئو رولز تُہندہ پآلیسی خٲطرہ

en: Select source
ks: ژاریئو ضریعہٖ

en: Select the projects where the flavors will be used. If no projects are selected, then the flavor will be available in all projects.
ks: ژاریئو پروجیکٹس یَتینئس فِلیوئرس گئژہن اِستعمال۔ اگر کاہ  پروجیکٹس   آسہٕ نہٕ ژاریتھ، تیلہٕ فِلیوئر آسہٕ دَستِیاب سآرنی پروجیکٹس مَنز

en: Selected Hosts
ks: ژاریمیت ہوسٹ

en: Selected Projects
ks: ژارمیت پروجیکٹس

en: Selected hosts
ks: ژاریمیت ہوسٹ

en: Server error
ks: سٗرور غَلطی

en: Service
ks: سئروِس

en: Service Configurations
ks: سروِس کنفِگریشن

en: Service Endpoint
ks:  آخری پآنٹ سروِس

en: Services
ks: سئروِس

en: Services Down
ks: سئروِس بون

en: Services Up
ks: سئروِس ہیئور

en: Session Persistence
ks: سیشن چآلو

en: Set Domain Context
ks: سیٹ کئریو ڈومین کئنٹیکسٹ

en: Set Gateway
ks: سیٹ  کئریو گیٹ وے

en: Set as Active Project
ks: سیٹ کئریو ایکٹیو پروجیکٹ پئٹھ

en: Set maximum quotas for the project.
ks: سیٹ کریو زیادہ خوتہ زیادہ کوٹا پروجیکٹ خآطرٖہ

en: Settings
ks: سیٹینگس

en: Settings saved.
ks:  سیٹینگس موجود

en: Shared
ks: بئگراویتھ

en: Shared Storage
ks: بئگراویتھ ہوسٹ

en: Shared with Me
ks: بئگرایئو میہ سیتھ

en: Sign Out
ks: سآئن آوٹ

en: Size
ks: سآئز

en: Size (GB)
ks: سآئز  (GB)

en: Size of image to launch.
ks: سآیز شَکلہ ہُند لانچ خٲلرہ

en: Size of the volume in GB.
ks: سآیز والیومGB. مَنز

en: Size of volume
ks: سآئز جٲے ہُند

en: Slash is not an allowed character.
ks: سِلیش چحُھ نہ اِجازت کریکٹر پٹھ

en: Slashes are allowed, and are treated as pseudo-folders by the Object Store.
ks: سِلیش چُھ اِجازت، تہ ین خآلِر کرنہ سئڈو فولڈرپٹھ آبجیکٹ سِٹور پٹھ

en: Snapshot
ks:  سِنیپ شآٹس

[ctx: Type of an image]
en: Snapshot
ks:  سِنیپ شآٹس

en: Snapshot "%(name)s" created for instance "%(inst)s"
ks: سِنیپ شآٹس"%(name)s" بَناومِت اِنسٹنس خٲطرہ "%(inst)s"

en: Snapshot Name
ks: سِنیپ شٲٹس نٲو

en: Snapshot source must be specified
ks: سِنیپ شآٹس ضریعہٕ کئریو وَضاحت

en: Something went wrong!
ks: کیا تھان گئو غَلط

en: Source CIDR
ks: ضریعہٖ CIDR

en: Source IP
ks: سورس   IP

[ctx: load balancing method]
en: Source IP
ks: سورس   IP

en: Source IP Address/Subnet
ks: IP نیب  /  سب نیٹ سورس

en: Source IP address or subnet
ks: IP نیب  یا  سب نیٹ  سورس

en: Source Port
ks: سورس پورٹ

en: Source Port/Port Range
ks: سورس پورٹ /پورٹ رینج

en: Source password
ks:  سورس پآس ورڈ

en: Source port (integer in [1, 65535] or range in a:b)
ks: سورس پورٹ (اِنٹیجر  [1, 65535] or range in a:b)

en: Source username
ks: سورس یوزر نآو

en: Spark
ks: سِپآرک

en: Spec
ks: سِپیک

en: Specifies how IPv6 addresses and additional information are configured. We can specify SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 stateless provided by OpenStack, or specify no option. 'No options specified' means addresses are configured manually or configured by a non-OpenStack system.
ks: وَضاحت کئران کہٕ   کئتھ کئن IPv6 ایڈریس تہٕ مَزید اِطلاع چھ  کئنفِگئرڈ ۔ عئس ہیکئو وَضاحت کئریتھ SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 سِٹیٹ کم دَستِیاب سیتھ آوپن سِٹیک, or کاہ آپشن نہٕ ؤضاحت کئریتھ. 'اہ آپشن نہٕ ؤضاحت کئریت' مَطلب ایڈریس چھ  کئنفِگئرڈ مینوئلی  یا کئنفِگئرڈ نان آوپن سِٹیک سِٹٹم سیتھ

en: Specify "Network Address"
ks: وَضاحت کئریو  "نیٹ وئرک ایڈریس"

en: Specify "Network Address" or clear "Create Subnet" checkbox.
ks: وَضاحت کئریو  "Network Address" or clear "Create Subnet" چیک بآکس

en: Specify IP address of gateway or check "Disable Gateway".
ks: وَضاحت کئران IP ایڈریس گیٹ وے یا چیک خآطرہ "Disable Gateway".

en: Specify VIP
ks: وَضاحت کئریو VIP

en: Specify a free IP address from the selected subnet
ks: وَضاحت کئریو اَکھ مُفت  IPایڈریس ژارمِت سب نیٹ مَنز

en: Specify additional attributes for the subnet.
ks: وَضاحت کئریو مزید ایٹریبیوٹس سب نیٹ خآطرہ

en: Specify an IP address for the interface created (e.g. 192.168.0.254).
ks: وَضاحت کئریو اَکھ IP ایڈریس اینٹر فیس خآطرہ( مِثال 192.168.0.254)

en: Specify member IP address
ks: وَضاحت کئریو میمبرIP ایڈریس خآطرہ

en: Specs
ks: سِپیکس

en: Stack Events
ks: سِٹیک ایوینٹس

en: Stack ID
ks: سِٹیک ID

en: Stack Name
ks: سِٹیک نٲو

en: Stack Resource
ks:  سِٹیک زخیرزہ

en: Stack Resource Type
ks:  سِٹیک زخیرزہ قِسم

en: Stack Resources
ks:  سِٹیک زخیرزہ

en: Stack creation started.
ks:  سِٹیک کئریشن شُروع

en: Stack creation timeout in minutes.
ks:  سِٹیک کئریشن وَقت مئکلیئو

en: Stack update started.
ks:  سِٹیک اَپڈیٹ شُروع کئورمُت

en: Stacks
ks:  سِٹیکس

[ctx: Action log of an instance]
en: Start
ks: شروع

en: Start Time
ks: شُروع وَقت

en: Start address is larger than end address (value=%s)
ks: شُروع ایڈریس چُھ بوڈہ  تہٕ خَتم ایڈریس خوتٕہ  (value=%s)

en: Start and end addresses must be specified (value=%s)
ks: شُروع تہٕ خَتم ایڈریس گئژہ وَضاحت کئرون  (value=%s)

en: Start must be earlier than end of period.
ks: شُروع پئزہتھاوُن خَتم  وَقت    خوتہٕ جَلدی

en: Starting evacuation from %(current)s to %(target)s.
ks: شُروع کئریو خآلی کئرون %(current)s to %(target)s تآن

en: State
ks: حآل

en: Stats
ks: سٹیٹس

en: Status
ks: سِٹیٹس

en: Status =
ks: سِٹیٹس=

en: Status Reason
ks: سِٹیٹس وَجہٕ

en: Storage location
ks: سِٹوریج جآے

en: Storage type
ks: سِٹوریج قِسم

en: Streaming MapReduce
ks: سِٹریم کران نَقشہ کم کرون

en: Sub Type
ks: سب ٹآئپ

en: Sub Type Value (Manual Input)
ks: سب ٹآئپ ویلئو (مینول اِنپُٹ)

en: Subnet
ks: سب  نیٹ

en: Subnet "%s" was successfully created.
ks: سب نیٹ"%s"  آو کامیابی سآن بٰناونہٕ

en: Subnet "%s" was successfully updated.
ks: سب نیٹ "%s" گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ

en: Subnet Details
ks: سب نیٹ تَفصیل

en: Subnet Name
ks: سب نیٹ نٲو

en: Subnet list can not be retrieved.
ks: سب نیٹ  لِسٹ ہیکو نہٖ واپس اَنیتھ

en: Subnets
ks: سب نیٹس

en: Subnets Associated
ks: سب نیٹس جوڈیتھ

en: Successfully added rule: %s
ks: کامیابی سآن   جئمع   کئریو رول : %s

en: Successfully associated floating IP: %s
ks: کامیابی سآن   جوڈیو فلوٹینگ IP: %s

en: Successfully created QoS Spec: %s
ks: کامیابی سآن بَنائوQoS سِپیک : %s

en: Successfully created encryption for volume type: %s
ks: کامیابی سآن  بَنایئو اینکریپشن والیوم قِسم خآطرہ: %s

en: Successfully created security group: %s
ks: کامیابی سآن بَنایئو  حِفاظتئی گروپ  : %s

en: Successfully created volume type: %s
ks: کامیابی سآن بَنایئو وایوم قِسم : %s

en: Successfully disassociated Floating IP: %s
ks: کامیابی سآن  اَلگ کجئریو فلوٹینگ IP: %s

en: Successfully disassociated floating IP: %s
ks: کامیابی سآن   اَلگ کئریو فلوٹینگ IP: %s

en: Successfully imported public key: %s
ks: کامیابی سآندَرآمد کئریو عوام کئی : %s

en: Successfully modified QoS Spec consumer.
ks: کامیابی سآن  شیرئوQoS سِپیک خریدار

en: Successfully sent the request to change the volume type to "%(vtype)s" for volume: "%(name)s"
ks: کامیابی سآن  سوزیئو دَرخواست تَبدیل کئرنہٕ خآطرہ والیوم قِسم "%(vtype)s" for volume: "%(name)s"

en: Successfully sent the request to upload volume to image for volume: "%s"
ks: کامیابی سآن سوزیو دَرخواست والدیوم اَپلوڈ کئرنہٕ خآطرہ  شکل والیوم خآطرہ : "%s"

en: Successfully updated QoS Spec association.
ks: کامیابی سآن اَپڈیٹ QoS سِپیک مِلن سآر

en: Successfully updated aggregate: "%s."
ks: کامیابی سآن اَپڈیٹ کئورمُت ایگرِگیٹ: "%s."

en: Successfully updated container access to private.
ks: کامیابی سآن   اَپبڈیٹ  کئریو کئنٹینر ایکسئس زاتی خٲطرہ

en: Successfully updated container access to public.
ks: کامیابی سآن   اَپبڈیٹ  کئریوکئنٹینر ایکسئس عوام  خآطرہ

en: Successfully updated image.
ks: کامیابی سآن   اَپبڈیٹ  کئریوشکل

en: Successfully updated security group: %s
ks: کامیابی سآن   اَپڈیٹ    کئریو  حِفاظتئی گروپ : %s

en: Successfully updated volume snapshot status: "%s".
ks: کامیابی  سآن اَپڈیٹ کئریو والیوم سِنیپ شآٹس سِٹیٹس  : "%s"

en: Successfully updated volume status to "%s".
ks: کامیابی سآن اَپڈیٹ کئریو وایوم سِٹیٹس "%s"

en: Supported Versions
ks: تعاوُن ورجن

[ctx: Current status of an Instance]
en: Suspended
ks: خٲرِج

[ctx: Power state of an Instance]
en: Suspended
ks: خٲرِج

en: Swap Disk
ks: سِویپ ڈِسک

en: Swap Disk (MB)
ks: سِویپ ڈِسک(MB)

en: Swift
ks: تیز

en: Swift_meters
ks: تیز _میٹرس

en: System
ks: سِسٹم

en: System Information
ks: سیسٹم اِطلاع

en: Tags
ks: ٹیگس

en: Target Host
ks: نِشآن دہ ہوسٹ

en: Task
ks: کئم

en: Template
ks:  ٹیمپلیٹ

en: Template Data
ks: ٹیمپلیٹ ڈیٹا

en: Template File
ks: ٹیمپلیٹ فآئل

en: Template Name
ks:  نآو ٹیمپلیٹ

en: Template Source
ks: ٹیمپلیٹ ضریعہٕ

en: Template URL
ks: ٹیمپلیٹ URL

en: The "from" port number is invalid.
ks: پورٹ نمبر  چُھ نہ واجِب  "from"

en: The "to" port number is invalid.
ks: پورٹ نمبر  چُھ نہ واجِب  "to"

en: The "to" port number must be greater than or equal to the "from" port number.
ks: پورٹ نمبر  گژہ آسون زیادہ یا بَرابر  "to"  پورٹ نمبر خوتہ"from"

en: The Aggregate was updated.
ks:  ایگریگیٹ آو اَپڈیٹ کئرنہٕ

en: The ICMP code is invalid.
ks: کوڈ چُھ نہ واجِب  ICMP

en: The ICMP code not in range (-1, 255)
ks: کوڈ چُھ نہ چُھ نہ رینج مَنز  ICMP  (-1, 255)

en: The ICMP type is invalid.
ks: قِسم چُھ نہ واجِب  ICMP

en: The ICMP type not in range (-1, 255)
ks: قِسم چُھ نہ رینج مَنز  ICMP  (-1, 255)

en: The ID "%s" is already used by another flavor.
ks: ID "%s" چُھ گوڈے کاہ بیکھ فلیوئر اِستعمال کئران

en: The Key Pair name that was associated with the instance
ks: کی جورہ نآو یُس جوڈیتھ چُھ اِنسٹنس سیتھ

en: The Volume size is too small for the '%(image_name)s' image and has to be greater than or equal to '%(smallest_size)d' GB.
ks: والیوم سٲیز چھ واریاہ ل لَکوٹ  '%(image_name)s'خآطرہ گژہ آسون بوڈہ یا بَرابر '%(smallest_size)d' GB

en: The container cannot be deleted since it is not empty.
ks: کئنٹینر  ہیکئو نہٖ خآلی کئریتھ کیازکہٕ یہٕ چُھنہٖ خٲلی

en: The instance is preparing the live migration to host "%s".
ks: اِنسٹنس چھ تَیآری کران لآیو مےگریشن ہوسٹ خآطرہ "%s"

en: The instance password encrypted with your public key.
ks: اِنسٹنس پٲس ورڈ چُھ اینکریپٹ تُہندِ عام کی سیتھ

en: The minimum disk size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
ks: کم از کم ڈِسک سآیز ضرورت بوٹ کرنہ خآطرہ شکل اگر وَضاحت نہ ، یہ ویلیو چُھ ڈیفالٹ ۰(کاہ کم نہ)

en: The minimum memory size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
ks: کم از کم میموری سآیز ضرورت بوٹ کرنہ خآطرہ شکل اگر وَضاحت نہ ، یہ ویلیو چُھ ڈیفالٹ ۰(کاہ کم نہ)

en: The name "%s" is already used by another flavor.
ks: نٲو "%s" چُھ گوڈے کاہ بیکھ فلیوئر اِستعمال کئران

en: The name "%s" is already used by another host aggregate.
ks: نآو"%s"  چُھ گوڈے اِستعمال بیکِس ہوسٹ ایگریگیٹ مِنز

en: The name of the physical network over which the virtual network is implemented.
ks: فِیزیکل  نیٹورک یَمہ سیتھ ورچُیل نیٹورک یہ لاگو کرنہ نآو

en: The page you were looking for doesn't exist
ks: پیج یُس توہِیہٕ ژہانڈان چھو چُھ نہٖ موجود

en: The physical mechanism by which the virtual network is implemented.
ks: فِیزیکل طَریقہ یَمہ سیتھ ورچُیل نیٹورک یہ لاگو کرنہ

en: The pseudo folder cannot be deleted since it is not empty.
ks: سیوڈو فولڈر  ہیکئو نہٖ خآلی کئریتھ کیازکہٕ یہٕ چُھنہٖ خٲلی

en: The raw contents of the environment file.
ks: را کئنٹینٹ مٲحول فآئل ہِند

en: The raw contents of the template.
ks: را کئنٹینٹ ٹیمپلیٹ ہِند

en: The requested instance cannot be launched. The following requested resource(s) exceed quota(s): %s.
ks: دَرخواست کئورمُت اِنسٹنس گی لانچ ۔ بونیم  دَرخواست ریسورس چُھ کوٹا خوتہ زیادہ : %s.

en: The requested instance port is already associated with another floating IP.
ks:   اِنسٹنس پورٹ چُھ گوڈے جوڈیتہ بیکَس فلوٹینگIP سیتھدَرخواست کئورمُت

en: The specified port is invalid.
ks: کوڈ چُھ نہ واجِب وَضاحت کئریتھ

en: The state to start in.
ks:  شُرُعات شُروع کئرنہٕ  خآطرہ

en: The state to start the network in.
ks: سِٹیٹ شُروعات  کئرنچ نیٹ وئرک ہُند

en: The subnet in the Network Address is too small (/%s).
ks: سب نیٹ نیٹ وئرک ایڈریس چُھ لَکوٹ (/%s).

en: The volume size cannot be less than the image minimum disk size (%sGB)
ks: والیوم سآئز ہیکہٕ نہٖ کم  آسیتھ شکل کم از کم ڈِسک سآئز خوتہٕ (%sGB)

en: The volume size cannot be less than the image size (%s)
ks: والیوم سآئز ہیکہٕ نہٖ کم  آسیتھ شکل سآئز خوتہٕ (%s)

en: The volume size cannot be less than the snapshot size (%sGB)
ks: والیوم سآئز ہیکہٕ نہٖ کم  آسیتھ سِنیپ شآٹس سآئز خوتہٕ (%sGB)

en: The volume size cannot be less than the source volume size (%sGB)
ks: والیوم سآئز ہیکہٕ نہٖ کم ضریعہٕ والیوم سآئز خوتہٕ سآئز خوتہٕ (%sGB)

en: There are no meters defined yet.
ks: کاہ میٹر چُھنہٕ وَضاحت کئریتھ وئنہٕ

en: There is not enough capacity for this flavor in the selected availability zone. Try again later or select a different availability zone.
ks: زیادہ جآے چھ نہ یَتھ فِلیور خآطرہ ژارمِت دَستِیاب زون مَنز ۔ کوشیش کریو دوبارہ یا ژاریو مُختَلِف   دَستِیاب زون مَنز

en: There was a problem parsing the %(prefix)s: %(error)s
ks: اَکھ مُشکِل گئی دَرپیش پٲرسِنگ  وَقتئ  %(prefix)s: %(error)s

en: This is required for operations to be performed throughout the lifecycle of the stack
ks: یہٕ چُھ ضروری اپریشن خآطرہ یُس کئرنہٕ یئہٕ   سِٹیک کئس لائف سآئکل مَنز

en: This name is already taken.
ks: نآو گوڈے آمُت

en: This volume is currently attached to an instance. In some cases, creating a snapshot from an attached volume can result in a corrupted snapshot.
ks: یہٕ والیوم چُھ حآلی مَنز جوڈیتھ اَکس اِنسٹئنسِز سیتھ ۔ کونہٕ حآلس مَنز ، بَناوُن اَکہٕ سِنیپ شآٹس اَکہٕ جوڈمیت والیم سیتھ ہیکہٕ نَتیجہٕ کئریتھ  کئریپٹِڈ سِنیپ شآٹس مِنز

en: Time
ks: وقت

en: Time Since Event
ks: وَقت ایوینٹ گئژہنہٕ پَتہٕ

en: Time since created
ks: وَقت یئنہٕ بَناومُت

en: Timeout
ks: ٹآئم آوٹ

en: Timezone
ks: ٹآئم زون

en: Title
ks: عنوان

en: To
ks: تآن

en: To Port
ks: پورٹ تآن

en: To date to must be greater than From date.
ks: تَتھ دوہ تٲم گئژہ آسُن زیادہ تَمہٖ دوہ پئٹھ

en: To specify an allowed IP range, select &quot;CIDR&quot;. To allow access from all members of another security group select &quot;Security Group&quot;.
ks: اَکھ خآص اِجازت دِتمُتIP رینج، ژاریو &کوٹ;CIDR&کوٹ;. ایکسس اِجازت خآطرہ سآرنی میمبرس نیش بیکھ حِفاظتی گروپس ژاریو گروپ حِفاظ&کوٹ؛ حِفاظتی گروپ &کوٹ

en: Topology
ks: ٹاپئولیجی

en: Total Size of LUKS Volumes and Snapshots (GB)
ks: کُل سآئزLUKS جٲے تہٕ سِنیپ شآٹس ہِنز (GB)

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GB)
ks: کُل سآئز جٲے تہٕ سِنیپ شآٹس ہِنز (GB)

en: Total disk usage (GB * Hours Used) for the project
ks: سئوری ڈیسک اِستعمال(GB * گھنٹہٕ  اِستعمال)  پروجیکٹ خٲطرہ

en: Total size of stored objects
ks: کُل سآئز جمع آبپجئکٹس ہُند

en: Transform Protocol
ks: بئدلایئو پروٹوکال

en: Trunk
ks: ٹرنک

en: Type
ks: قِسم

en: Type and version of datastore.
ks: قِسم تہ ورجن ڈیٹا سِٹور

en: Unable to add Firewall "%s".
ks: نا قابِل فٲئر وال جمع کئرَنہٕ خآطرہ"%s"

en: Unable to add IKE Policy "%s".
ks: ناکامیاب جمع کئرنہٕ خآطرہ  IKE پآلیسی "%s"

en: Unable to add IPSec Policy "%s".
ks: IPSec پآلیسی  جمع کئرون چُھ نہٕ مُمکِن "%s"

en: Unable to add IPSec Site Connection "%s".
ks: ناکامیاب جمع کئرنہٕ خآطرہIP سیک سآئٹ کئنیکشن  "%s".

en: Unable to add Policy "%s".
ks: ناقابِل پآلیسی جمع کئرنہٕ خآطرہ "%s"

en: Unable to add Rule "%s".
ks: نا قابِل رول جمع کنرنہٕ خآطرہ "%s"

en: Unable to add VIP "%s".
ks: نا قابِل  VIP جمع کئرنہٕ خآطرہ  "%s"

en: Unable to add VPN Service "%s".
ks: ناکامیاب جمع کئرنہٕ خآطرہ  VPN سئروِس "%s"

en: Unable to add member(s)
ks: نا قابِل   میمبر جمع کئرنہٕ  ٕ خآطرہ۔

en: Unable to add monitor
ks: نا قابِل مآنیٹر جمع کئنرہٕ خآطرہ۔

en: Unable to add monitor.
ks: نا قابِل مآنیٹر جمع کئنرہٕ خآطرہ۔

en: Unable to add pool "%s".
ks: نا قابِل  پول جمع کئرنہٕ خآطرہ"%s"

en: Unable to add rule to security group.
ks: نا قابِل حِفاظتی گروپ بَناونہٕ   خآطرہ

en: Unable to add user to primary project.
ks: نا قابِل  جمع کئرنہٕ خآطرہ پرئمیرئی پروجیکٹ

en: Unable to allocate Floating IP.
ks: نا قابِل فلوٹینگIP   واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to associate IP address %s.
ks: نا قابِل IP   ایڈریس جوڈنہٕ خآطرہ %s

en: Unable to associate floating IP.
ks: نا قابِل فلوٹینگ ٲئی پی جوڈنہٕ خآطرہ

en: Unable to associate monitor.
ks: نا قابِل مآنیٹر   جوڈنہٕ خآطرہ۔

en: Unable to attach volume.
ks: نا قابِلوالیوم ایٹیچ  کئرنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to change password.
ks: نا قابِل   پآس وئرڈ تَبدیل کئرنہٕ خآطرہ

en: Unable to change the volume type for volume: "%s"
ks: نا قابِل والئوم قِسم والیوم خآطرہ   تَبدیل  کئرنہٕ ٕ خآطرہ: "%s"

en: Unable to clear gateway for router "%(name)s": "%(msg)s"
ks: نا قابِل گیٹ وے  راوٹر  خآطرہ صاف کئرنٕہٕ خآطرہ "%(name)s": "%(msg)s"

en: Unable to connect to Neutron.
ks: نل قابِل نیوٹران جمع کئرنہٕ خآطرہ

en: Unable to copy object.
ks: نا قابِل آبجیکٹ کاپی کئرنہٕ  خآطرہ

en: Unable to create QoS Spec.
ks: نا قابِل بَناونہٕ خآطرہ   QoS سِپیک

en: Unable to create container.
ks: نا قابِل کئنٹینر  بَناونہٕ   خآطرہ

en: Unable to create domain "%s".
ks: نا قابِل بَناونہٕ خآطرہ   ڈومین "%s"

en: Unable to create encrypted volume type.
ks: نا قابِل بَناونہٕ  خآطرہ   غینکئریپٹِڈ والیوم قِسم

en: Unable to create flavor "%s".
ks: ناقابل بَناونہ خآطرہ نئوہ فِلیئور"%s"

en: Unable to create flavor.
ks: ناقابل بَناونہ خآطرہ نئوہ فِلیئور

en: Unable to create group.
ks: نا قابِل گروپ بناَونہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to create host aggregate "%s".
ks: ناقابِل  ہوسٹ  ایگرِگیٹ بَناونہٕ خآطرہ"%s"

en: Unable to create host aggregate.
ks: اقابِل  ہوسٹ  ایگرِگیٹ بَناونہٕ خآطرہ

en: Unable to create job binary
ks: نا قابِل کئم بئنیری  واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to create key pair: %(exc)s
ks: نا قابِل کئی جورہ بَناونہٕ   خآطرہ : %(exc)s

en: Unable to create network "%s".
ks: نا قابِل نیٹ وئرک بَناواَنہٕ خآطرہ۔ "%s"

en: Unable to create new cluster for job.
ks: نا قابِل نئوہ   کئلسٹر کئم ہُند واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to create project "%s".
ks: نا قابِل پروجیکٹ بَناونہٕ خآطرہ  "%s"

en: Unable to create pseudo-folder.
ks: نا قابِل سئڈو فولڈربناونہٕ  خآطرہ

en: Unable to create role.
ks: نا قابِل  کئردار بناونہٕ خآطرہ

en: Unable to create snapshot.
ks: نا قابِل  سِنیپ شآٹ بَناونہٕ خآطرہ

en: Unable to create spec.
ks: نا قابِل بناَنہٕ خآطرہ سِپیک

en: Unable to create subnet "%s".
ks: نا قابِل سب نیٹ بَناواَنہٕ خآطرہ۔  "%s"

en: Unable to create the cluster
ks: نا قابِل کئلسٹر بَناونہٕ    خآطرہ

en: Unable to create user.
ks: نا قابِل یوزر بَناونہٕ خآطرہ

en: Unable to create volume backup.
ks: نا قابِل والیوم بیک اَپ بَناونہٕ  خآطرہ

en: Unable to create volume snapshot.
ks: نا قابِل وَالیوم سِنیپ شآٹس   بَناونہٕ خآطرہ

en: Unable to create volume type extra spec.
ks: نا قابِل بناَنہٕ خآطرہ  والیوم قِسم علاوہ سِپیک

en: Unable to create volume type.
ks: نا قابِل بناِنہٕ ٕ خآطرہ   والیوم قِسم

en: Unable to create volume.
ks: نا قابِل والوم بَناونہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to delete IKE Policy: %s
ks: ناکامیابٕ مِٹاونہٕ   خآطرہ   IKE   پآلیسی : %s

en: Unable to delete IPSec Policy: %s
ks: ناکامیابٕ مِٹاونہٕ   خآطرہ   IP  سیک پآلیسی : %s

en: Unable to delete IPSec Site Connection: %s
ks: ناکامیابٕ مِٹاونہٕ   خآطرہ   IP  سیک سآئٹ کئنیکشن: %s

en: Unable to delete VIP. %s
ks:  ناقابِل VIPمِٹاونہٕ خآطرہ %s

en: Unable to delete VPN Service: %s
ks: مِٹاویتھ   VPN  سئروِس: %s

en: Unable to delete container.
ks: نا قابِل کئنٹینرمِٹاونہٕ خآطرہ

en: Unable to delete firewall. %s
ks: نا قابِل فٲئر وال مِٹاونہٕ خآطرہ %s

en: Unable to delete member. %s
ks: ناقابِل  مِیمبر مِٹاونہٕ خآطرہ %s

en: Unable to delete monitor. %s
ks: ناقابِل مئنیٹر مِٹاونہٕ  ٕ خآطرہ %s

en: Unable to delete policy. %s
ks: نا قابِل  پآلیسی مِٹاونہٕ خآطرہ %s

en: Unable to delete pool. %s
ks: ناقابِل پول مِٹاونہٕ  ٕ خآطرہ %s

en: Unable to delete router "%s"
ks: نا قابِل راوٹر مِٹاونہٕ خآطرہ"%s"

en: Unable to delete router rule.
ks: نا قابِل راوٹر کائدہ مِٹاونہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to delete rule. %s
ks: نا قابِل رولز مِٹاونہٕ خآطرہ  %s

en: Unable to determine if availability zones extension is supported.
ks: نا قابِل مُقرر کئرنہٕ خآطرہ کہٕ دَستِیاب زون چھ تعاوُن کہٕ نہٕ

en: Unable to determine if volume type encryption is supported.
ks: نا قابِل معلوم کئرنہٕ  خآطرہ   اگر والیوم قِسم  اینکئریپشن چھ تعاوُن

en: Unable to disassociate floating IP.
ks: نا قابِل فلوٹینگIP   پھٹراونہٕ  خآطرہ

en: Unable to disassociate monitor.
ks: نا قابِل مآنیٹر الگ کئنرہٕ خآطرہ۔

en: Unable to edit spec.
ks: نا قابِل شئرنہٕ خآطرہ  سِپیک

en: Unable to edit volume type extra spec.
ks: نا قابِل شئرنہٕ ٕ خآطرہ  والیوم قِسم علاوہ سِپیک

en: Unable to extend volume.
ks: نا قابِل والئومبئڈراونہٕ  خآطرہ

en: Unable to fetch EC2 credentials.
ks: نا قابِل EC2کئریڈینشل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to fetch available images.
ks: نا قابِل دَستِیاب شکل  واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch cluster list
ks: نا قابِل کئلئسٹر لِسٹ اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch cluster template list
ks: نا قابِل کئلئسٹر ٹیمپلیٹ لِسٹ اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch cluster template.
ks: نا قابِل کئلئسٹر ٹیمپلیٹ  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch cluster to scale
ks: نا قابِل کئلئسٹر سِکیل تآن  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch cluster to scale.
ks: نا قابِل کئلئسٹر سِکیل تآن  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch clusters.
ks: نا قابِل کئلسٹر  واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch data sources.
ks: نا قابِل ڈیٹا تَفصیل واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch flavor for template.
ks: نا قابِل ٹیمپلیٹ خآطرہ فِلیور  واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch floating ip pools.
ks: نا قابِل فلوٹینگ آیی پئی پولز  واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch image choices.
ks: نا قابِل شکل اِنتِخاب اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch instance details.
ks: نا قابِل اِنسٹئنس  تَفصیل اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch job binary list.
ks: نا قابِل کئم بئنیری لِسٹ  واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch job binary: %(exc)s
ks: نا قابِل کئم بئنیری  واپس  اَنہٕ   خآطرہ : %(exc)s

en: Unable to fetch job executions.
ks: نا قابِل کئم ایکزیکئوشن  واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch jobs.
ks: نا قابِل کئم   واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch keypair choices.
ks: نا قابِل کئی جورہ اِنتِخآب اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch node group details.
ks: نا قابِل فیچ نوٹ تَفصیل اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch node group template list.
ks: نا قابِل گروپ ٹیمپلیٹ   واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch plugin details.
ks: نا قابِل پِلگ اِن تَفصیل  واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch plugin list.
ks: نا قابِل کئلئسٹر ٹیمپلیٹ تَفصیل اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch template object.
ks: نا قابِل ٹیمپلیٹ آبجئکٹ  واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch template to copy.
ks: نا قابِل ٹیمپلیٹ نَقل کئرَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to fetch the image details
ks: نا قابِل شکل تَفصیل واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to find backup!
ks: نا قابِل بیک اَپ ژہانڈنہٕ خآطرہ!

en: Unable to find default role.
ks: نا قابِل ڈیفالٹ کئردار ژہانڈنہٕ خآطرہ

en: Unable to generate process choices.
ks: نا قابِل پروسئس اِنتِخآب اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to get EC2 credentials
ks: نا قابِل عئوپِن ٲر سی ۲کئریڈینشل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to get RDP console for instance "%s".
ks: ناقابِل RDP کئنسول اِنسٹئنسزخآطرہ جمع کئرنہٕ خآطرہ "%s

en: Unable to get SPICE console for instance "%s".
ks: نا قابِلSPICE  کئنسول  اِنسٹئنس خآطرہ  اَنہٕ خآطرہ "%s"

en: Unable to get VNC console for instance "%s".
ks: نا قابِلVNC  کئنسول  اِنسٹئنس خآطرہ  اَنہٕ خآطرہ"%s".

en: Unable to get cinder services list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ سئنڈر سئوِس لِسٹ

en: Unable to get database backup data.
ks: نا قابِل ڈیٹابیس بیک اپ   کئرنہِ خآطرہ

en: Unable to get databases data.
ks: نا قابِلڈیٹا بیس اَنہِ خآطرہ

en: Unable to get events for stack "%s".
ks: نا قابِل یَتھ ایوینٹ خآطرہ   سِٹیک  اَنہٕ ٕ خآطرہ  "%s"

en: Unable to get flavor list
ks: نا قابِل فلوئر لِسٹ واپس  انہٕ خآطرہ

en: Unable to get host aggregate list
ks: نا قابِل ہوسٹ ایگریگیٹ لِسٹ عنہٕ خآطرہ

en: Unable to get log for instance "%s".
ks: نا قابِل اِنسٹئنس خآطرہ لاگ اَنہٕ خآطرہ  "%s"

en: Unable to get network agents info.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ نیٹ وئرک ایجئنٹ اِطلاع

en: Unable to get network agents list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ نیٹ وئرک ایجئنٹ لِسٹ

en: Unable to get node group details.
ks: نا قابِل نوڈ  تَفصیل اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to get nova services list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  نئوا سئروِس لِسٹ

en: Unable to get openrc credentials
ks: نا قابِل عئوپِن ٲر سی کئریڈینشل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to get quota info.
ks: نا قابِل  کئوٹا اِنفو انہٕ خآطرہ

en: Unable to get resources for stack "%s".
ks: نا قابِل یَتھ  سِٹیک خآطرہ ضریعہٕ     اَنہٕ ٕ خآطرہ "%s"

en: Unable to get subnet "%s"
ks: نا قابِل سب نیٹ اَنہٕ ٕ خآطرہ "%s"

en: Unable to get the available hosts
ks: نا قابِل دَستِیاب  ہوسٹ لِسٹ عنہٕ خآطرہ

en: Unable to get user data.
ks: نا قابِل یوزر ڈیٹا اَنہِ خآطرہ

en: Unable to import key pair.
ks: نا قابِل کئی جورہ در آمد کئرنہٕ  خآطرہ

en: Unable to launch %(count)s named "%(name)s".
ks: نا قابِل لانچ کئرنہٕ خآطرہ  %(count)s named "%(name)s".

en: Unable to launch job.
ks: نا قابِل کئم   اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to list containers.
ks: نا قابِل کئنٹینر لِسٹ اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to list database backups for parent.
ks: نا قابِل ڈیٹا بیس لِسٹ پیرئنٹ بیک اَپ خآطرہ

en: Unable to list database instances to backup.
ks: نا قابِل لِسٹ ڈیٹا بیس اِنسٹئنسِز بیک اَپ  واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to list dhcp agents hosting network.
ks: نا قابِل کئرنہٕ  خآطرہ اِیجینٹ ہوسٹِنگ نیٹوئرک

en: Unable to load the specified image. %s
ks: نا قابِل وَضاحت شَکل لوڈ کئرنہٕ ٕ خآطرہ . %s

en: Unable to load the specified snapshot.
ks: نا قابِل وَضاحت  سِنیپ شآٹس لوڈ کئرنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to load the specified volume. %s
ks: نا قابِل وَضاحتولیوم لوڈ کئرنہٕ ٕ خآطرہ . %s

en: Unable to locate VIP to delete. %s
ks: ناقابِلVIP ژہانڈنہٕ خآطرہ مِٹاونہٕ خآطرہ %s

en: Unable to lookup volume or backup information.
ks: نا قابِل والیوم یا  بیک اَپ اِطلاع  وچھنہٕ خآطرہ

en: Unable to modify domain "%s".
ks: نا قابِل شیرنہٕ خآطرہ   ڈومین "%s"

en: Unable to modify flavor "%s".
ks:  ناقابل شیرنہٕ خآطرہ  فِلویئر "%s"

en: Unable to modify instance "%s".
ks: ناقابِل شئرنہٕ خآطرہ   اِنسٹئنسز "%s"

en: Unable to modify project "%s".
ks: نا قابِل  پروجیکٹ شئرنہٕ خآطرہ  "%s"

en: Unable to obtain flavors.
ks: نا قابِل فِلیوئرس واپس خآطرہ

en: Unable to parse IP address %s.
ks: نل قابِلIP  ایڈریس%s  پآرس  کئرنہٕ خآطرہ

en: Unable to populate anti-affinity processes.
ks: نا قابِل اینٹی ایفینیٹی پروسئس  کئرنہٕ  خآطرہ

en: Unable to process plugin tags
ks: نا قابِل پِلگ اِن ٹیگس  پراسئس کئرنہٕ   خآطرہ

en: Unable to rebuild instance.
ks: نا قابِل اِنسٹئنس دوبارہ بٔناونہٕ خآطرہ

en: Unable to resize instance "%s".
ks: نا قابِل اِنسٹئنس ریسآئز واپس خآطرہ "%s".

en: Unable to resize volume. %s
ks: نا قابِل والیوم ری سآئز   کئرنہِ خآطرہ . %s

en: Unable to restore backup.
ks: نا قابِل بیک اَپ واپس     اَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve IKE Policies list.
ks: ناکامیاب واپس اَنہٕ  خآطرہ  IKE   پآلیسی لِسٹ

en: Unable to retrieve IKE Policy details.
ks: ناکامیاب واپس اَنہٕ  خآطرہ    IKE پآلیسی  تَفصیل

en: Unable to retrieve IKE Policy details. %s
ks: ناکامیاب واپس اَنہٕ  خآطرہ   IP  پآلیسی  تَفصیل %s

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron for instance "%(name)s" (%(id)s).
ks: نا قابِلIP ایڈریس اَنہٕ  خآطرہ  نیوٹران پئٹھ مِثال "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ ایڈریس نیوٹران پئٹھ

en: Unable to retrieve IPSec Policies list.
ks: ناکامیاب واپس اَنہٕ  خآطرہ  IP  سیک  پآلیسی لِسٹ

en: Unable to retrieve IPSec Policy details.
ks: ناکامیاب واپس اَنہٕ  خآطرہ   IP  سیک پآلیسی  تَفصیل %s

en: Unable to retrieve IPSec Policy details. %s
ks: ناکامیاب واپس اَنہٕ  خآطرہ   IP  سیک پآلیسی  تَفصیل %s

en: Unable to retrieve IPSec Site Connection details.
ks: ناکامیاب واپس اَنہٕ  خآطرہ   IP  سیک سآئٹ کئنیکشن تَفصیل

en: Unable to retrieve IPSec Site Connection details. %s
ks: ناکامیاب واپس اَنہٕ  خآطرہ   IP  سیک سآئٹ کئنیکشن تَفصیل %s

en: Unable to retrieve IPSec Site Connections list.
ks: ناکامیاب واپس اَنہٕ  خآطرہ  IP  سیک کئنیکشن لِسٹ

en: Unable to retrieve Nova availability zones.
ks: نا قابِل نووا دَستیاب زون وپس  اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve QoS Spec association.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ QoS سپیک رآبطہٕ

en: Unable to retrieve QoS Spec details.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ QoSسِپیکس تَفصیل

en: Unable to retrieve QoS Specs.
ks: نا قابِلQoS   سِپیکس واپس عئنس منز

en: Unable to retrieve QoS spec details.
ks: نا قابِل واپس اِنہٕ ٕ خآطرہ  QoS سِپیک لِسٹ

en: Unable to retrieve QoS spec list.
ks: نا قابِل واپس اِنہٕ ٕ خآطرہ  QoS سِپیک لِسٹ

en: Unable to retrieve QoS specs
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ   QoS  سِپیکس

en: Unable to retrieve VIP details.
ks: ناقابِل VIP تَفصیل  واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve VIP details. %s
ks: نا قابِل  پول  VIPتَفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ%s

en: Unable to retrieve VPN Service details.
ks: ناکامیاب واپس اَنہٕ  خآطرہ    VPN سئروِس  تَفصیل

en: Unable to retrieve VPN Service details. %s
ks: ناکامیاب واپس اَنہٕ  خآطرہ    VPN سئروِس  تَفصیل %s

en: Unable to retrieve VPN Services list.
ks: ناکامیاب واپس اَنہٕ  خآطرہ  VPN   سئروس لِسٹ

en: Unable to retrieve a list of external networks "%s".
ks: نا قابِل نیبرِم  نیٹوئرک واپس أنہٕ خآطرہ "%s"

en: Unable to retrieve agent list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  ایجینٹ لِسٹ

en: Unable to retrieve an external network "%s".
ks: نا قابِل نیبرِم  نیٹوئرک واپس أنہٕ خآطرہ "%s"

en: Unable to retrieve attachment information.
ks: ناکامیاب اَٹیچمینٹ  تَفصیل  واپس  اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve availability zone list.
ks: نا قابِل دَستِیاب زون لِسٹ واپس عئنس منز

en: Unable to retrieve availability zones.
ks: نا قابِل دَستِیاب زون واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve available metadata for aggregate.
ks: نا قابِل دَستِیاب  میٹا ڈیٹا یُس ایگریگیٹ کئرون چُھ سُہٕ واپس عئنس منز

en: Unable to retrieve available metadata for flavors.
ks: نا قابِل  دَستِیاب میٹا ڈیٹا فلوئر س خآطرہ واپس  انہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve available properties for image.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ دَستِیاب خَصوصیت شکل خآطرہ

en: Unable to retrieve backup details.
ks: نا قابِل والیوم بیک اَپ تَفصیل واپس     اَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve compute host information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ کئمپیوٹ ہوسٹ اِطلاع

en: Unable to retrieve compute limit information.
ks: ناقابِل کئمپیوٹ حد تَفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve container list.
ks: نا قابِل کئنٹینرٕ وااپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve data processing plugins.
ks: نا قابِل ڈاٹا  پروسئسینگ پِلگ اِن واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to retrieve database instances.
ks: ناقابِل ڈیٹا بیس اِنسٹئنسز واپس کئرنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve database size information.
ks: نا قابِل ڈیٹابیس سٲئز إِطلاع واپس خآطرہ

en: Unable to retrieve default Neutron quota values.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ  نیوٹران کئوٹا ویلئوز

en: Unable to retrieve default quota values.
ks: نا قابِل ڈیفالٹ  کئوٹا ویلئو واپس  انہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve details for backup: %s
ks: نا قابِل تَفصیل بیک اَپ خآطرہ واپس  اَنہٕ   خآطرہ : %s

en: Unable to retrieve details for database instance: %s
ks: نا قابِل ڈیٹابیس إِنسٹئنسِز  تَفصیل واپس خآطرہ : %s

en: Unable to retrieve details for instance "%s".
ks: نا قابِل تَفصیل   اَنہٕ خآطرہ  اِنسٹئنس خآطرہ  "%s"

en: Unable to retrieve details for network "%s".
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  تَفصیل نیٹوئرک خآطرہ "%s"

en: Unable to retrieve details for parent backup: %s
ks: نا قابِل تَفصیل پیرئنٹ بیک اَپ خآطرہ واپس  اَنہٕ   خآطرہ: %s

en: Unable to retrieve details for router "%s".
ks: نا قابِل راوٹر تَفصیل  واپس أنہٕ خآطرہ "%s"

en: Unable to retrieve details.
ks: نا قابِل تَفصیل واپس نہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve domain details.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   ڈومین اِطلاع

en: Unable to retrieve domain information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   ڈومین اِطلاع

en: Unable to retrieve domain list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   ڈومین لِسٹ

en: Unable to retrieve extensions information.
ks: نا قابِل  ایکسٹئنشن اِطلاعواپس  اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve extra spec list.
ks: نا قابِل بناَنہٕ خآطرہ  والیوم قِسم علاوہ سِپیک

en: Unable to retrieve firewall details.
ks: نا قابِل فٲئر وال تَفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve firewall list.
ks: نا قابِل فآئر وال لِسٹ واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve flavor access list. Please try again later.
ks: نا قابِل فلوئر ایکسئس لِسٹ واپس  انہٕ خآطرہ۔ مہربانی کئریتھ دوبارہ کئریو کوشئش

en: Unable to retrieve flavor details.
ks: نا قابِل فلوئر تَفصیل واپس  انہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%(name)s" (%(id)s).
ks: نا قابِل فلیوئر اِطلاع اَنہٕ  خآطرہ  اِنسٹئنس خآطرہ "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%s".
ks: نا قابِل اِنسٹئنس خآطرہ فِلیوئر اِطلاع واپس اَنہٕ خآطرہ "%s"

en: Unable to retrieve flavor list.
ks: نا قابِل فلوئر لِسٹ واپس  انہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve flavors.
ks: نا قابِل فِلیورز واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve floating IP addresses.
ks: نا قابِل فلوٹینگIP ایڈریس واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve floating IP pools.
ks: نا قابِل فلوٹینگIP پولز واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve group list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   گروپ لِسٹ۔

en: Unable to retrieve group list. Please try again later.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   گروپ لِسٹ۔ مہربآنی کئریتھ دوبارہ کئریو کوشش

en: Unable to retrieve group users.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   گروپ یوزرس

en: Unable to retrieve health monitor details. %s
ks: نا قابِل  صحت مئنیٹرتَفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ%s

en: Unable to retrieve host aggregates list.
ks: نا قابِل ہوسٹ ایگریگیٹ لِسٹ واپس عئنس منز

en: Unable to retrieve host information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ ہوسٹ اِطلاع

en: Unable to retrieve hypervisor information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  ہیپروئزر اِطلاع

en: Unable to retrieve hypervisor instances list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  ہیپروئزر اِنسٹئنس لِسٹ

en: Unable to retrieve hypervisor statistics.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  ہیپروئزرسِٹیٹِسٹِکس

en: Unable to retrieve image details.
ks: نا قابِل  شَکل تَفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve image list
ks: نا قابِل شکل لِسٹ واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to retrieve image list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  شکل لِسٹ

en: Unable to retrieve image.
ks: نا قابِل  شَکل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve images for the current project.
ks: نا قابِل حٲلی پروجیکٹ شَکل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve images with filter %s.
ks: نا قابِل شکل فِلٹر سیتھ واپس  اَنہٕ   خآطرہ %s

en: Unable to retrieve images.
ks: نا قابِل  شَکل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve instance action list.
ks: نا قابِل اِنسٹئنس کئم لِسٹ کئر نہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve instance details.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ اِنسٹئنس تَفصیل

en: Unable to retrieve instance flavors.
ks: نا قابِل اِنسٹئنس فِلیوئرزس واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve instance list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ اِنسٹئنس لِسٹ

en: Unable to retrieve instance password.
ks: نا قابِل اِنسٹئنس پآسوئرڈ دوبارہ بٔناونہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve instance project information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ اِنسٹئنس پروجیکٹ اِطلاع

en: Unable to retrieve instance size information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ اِنسٹئنس سآئز اِطلاع

en: Unable to retrieve instance.
ks: نا قابِل  شَکل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve instances list.
ks: نا قابِل   اِنسٹئنسز لِسٹ واپس اَنہٕ  ٕ خآطرہ۔

en: Unable to retrieve instances.
ks: نا قابِل اِنسٹئنس واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve key pair list.
ks: نا قابِل کئی جورہ لِسٹ واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve key pairs.
ks: نا قابِلکئی جورہ واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve limit information.
ks: ناکامیاب حد اِطلاع لِسٹ اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve list of security groups
ks: نا قابِل حِفاظتی گروپ لِسٹ واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve list of volume snapshots.
ks: نا قابِل والیوم سِنیپ شآٹس واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve list of volumes.
ks: نا قابِل والیوم لِسٹ واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve member details.
ks: نا قابِل  پول تَفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve member details. %s
ks: نا قابِل  پول  مئمبرتَفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ%s

en: Unable to retrieve member list.
ks: ناقابِل مئمبر ٕ  لِسٹ  واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve metadata.
ks: نا قابِل میٹا ڈیٹا واپس     اَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve monitor details.
ks: نا قابِل  مئنیٹرتَفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve monitor list.
ks: ناقابِل مئنیٹر  لِسٹ  واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve monitors list.
ks: نا قابِل مآنیٹر لِسٹ واپس أنہٕ خآطرہ۔

en: Unable to retrieve network details.
ks: نا قابِل نیٹ وئرک تٔفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ۔

en: Unable to retrieve network profile details.
ks: ناکامیاب نیٹ وئرک پروفآئل تَفصیل واپس اَنٕہ  خآطرہ

en: Unable to retrieve network quota information.
ks: ناکامیاب نیٹ وئرک کئوٹا  اِطلاع  اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve network.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ نیٹوئرک

en: Unable to retrieve networks list.
ks: نا قابِلنیٹ وئرک   لِسٹ واپس اَنہٕ خآطرہ%s

en: Unable to retrieve networks.
ks: نا قابِل نیٹ وئرک  واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to retrieve object list.
ks: نا قابِل کئنٹینر  آبجیکٹ لِسٹ کئرنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve object.
ks: نا قابِل آبجیکٹ واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve plugin.
ks: نا قابِل پِلگ اِن واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to retrieve policies list.
ks: نا قابِل پآلیسیز لِسٹ واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve policy details.
ks: نا قابِل پآلیسی تَفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve policy list (%(error)s).
ks: نا قابِل پآلیسی لِسٹ واپس اَنہٕ خآطرہ (%(error)s).

en: Unable to retrieve policy list.
ks: نا قابِل پإٓلیسی لِسٹ واپس إنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve pool details.
ks: نا قابِل  پول تَفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve pool details. %s
ks: نا قابِل  پول تَفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ %s

en: Unable to retrieve pool subnet. %s
ks: ناقابِل پول سب نیٹ واپس اَنہٕ خآطرہ %s

en: Unable to retrieve pool. %s
ks: نا قابِل  پول واپس اَنہٕ خآطرہ%s

en: Unable to retrieve pools list.
ks: ناقابِل پولز ٕ  لِسٹ  واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve port details
ks: نا قابِل پورٹ  تٔفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ۔

en: Unable to retrieve port details.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ پورٹ  تَفصیل

en: Unable to retrieve project details.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   پروجیکٹ تَفصیل

en: Unable to retrieve project domain.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ پروجیکٹ ڈومین

en: Unable to retrieve project information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ  پروجیکٹ اِطلاع

en: Unable to retrieve project list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ پروجیکٹ لِسٹ

en: Unable to retrieve providers list.
ks: نا قابِل پرووائڈر لِسٹ واپس اَنہٕ خآطرہ%s

en: Unable to retrieve public images.
ks: نا قابِل عام شَکل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve quota information.
ks: نا قابِل کئوٹا اِطلاع واپس  اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve resource.
ks: نا قابِل ضریعہٕ واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve role list.
ks: ا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ  کئردار  لِسٹ

en: Unable to retrieve roles list.
ks: نا قابِل کئردار لسٹٕ واپس خآطرہ

en: Unable to retrieve router details.
ks: نا قابِل راوٹر  تَفصیل واپس اَنٕہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve router list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ رزاوٹر لِسٹ

en: Unable to retrieve router.
ks: نا قابِل راوٹر مِٹاونہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve routers list.
ks: ناکامیاب واپس اَنہٕ  خآطرہ   راوٹر لِسٹ

en: Unable to retrieve rule details.
ks: نا قابِل رولزتَفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve rules (%(error)s).
ks: نا قابِل رولز واپس اَنہٕ خآطرہ   (%(error)s).

en: Unable to retrieve rules list.
ks: نا قابِل رولز لِسٹ واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve security group list. Please try again later.
ks: نا قابِل حِفاظتی گروپ لِسٹ واپس اَنہٕ  خآطرہ ۔ مہربآنی کئریتھ کوشئش کئریو دوبٲرہ

en: Unable to retrieve security group.
ks: نا قابِل حِفاظتی گروپ واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve security groups for instance "%(name)s" (%(id)s).
ks: نا قابِل حِفاظتی گروپ اَنہٕ  خآطرہ  اِنسٹئنس خآطرہ  "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve security groups.
ks: نا قابِل حِفاظتی گروپ واپس اَنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve snapshot details.
ks: نا قابِل  سِنیپ شآٹس تَفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve snapshot list.
ks: نا قابِل سِنیپ شآٹس لِسٹ واپس     اَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve stack list.
ks: نا قابِل سِٹیک لِسٹ    اَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve stack template.
ks: نا قابِل سِٹیک ٹیمپلیٹ    اَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve stack.
ks: نا قابِل سِٹیک    اَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve subnet details
ks: نا قابِل سب نیٹ تٔفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ۔

en: Unable to retrieve subnet details.
ks: نا قابِل سب نیٹ تٔفصیل واپس اَنہٕ خآطرہ۔

en: Unable to retrieve tenant limits.
ks: ناکامیاب والیوم  تَفصیل والیوم واپس  اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated
ks: نا قابِل ایگریگیٹ یُس اَپڈیٹ کئرون عئوس سُہٕ واپس عئنس منز

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated.
ks: نا قابِل ایگریگیٹ یُس اَپڈیٹ کئرون عئوس سُہٕ واپس عئنس منز

en: Unable to retrieve the flavor metadata.
ks: نا قابِل فلیور میٹا ڈیٹا اَپڈیٹ کئرنہٕ  خآطرہ

en: Unable to retrieve the image to be updated.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ شکل اَپڈیٹ کئرنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve the specified pool.
ks: نا قابِل  وَضاحت پول واپس اَنہٕ  ٕ خآطرہ۔

en: Unable to retrieve the specified pool. Unable to add VIP "%s".
ks: نا قابِل   وَضاحت کئورمُت پول واپس اَنہٕ  ٕ خآطرہ۔ نا قابِل   جمع کئرنہٕ  VIP خآطرہ  "%s".

en: Unable to retrieve the volume type list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم ٹٲئپ لِسٹ

en: Unable to retrieve usage information.
ks: ناکامیاب اِستعمال کئُرنُک اِطلاع لِسٹ اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve user domain role assignments.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   یوزر  ڈومین  کئردار ایسآئنمینٹ

en: Unable to retrieve user information.
ks: نا قابِل یوزر اِطلاع واپس اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve user list.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ یوزر لِسٹ

en: Unable to retrieve user list. Please try again later.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   یوزر لِسٹ۔ مہربآنی کئریتھ دوبارہ کئریو کوشئش پَتہٖ

en: Unable to retrieve user roles.
ks: نا قابِل یوزر کئردار اَپڈیٹ کئرنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve users.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   یوزرس

en: Unable to retrieve version information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہوئرجن اِطلاع

en: Unable to retrieve volume backups.
ks: نا قابِل والیوم بیک اَپ واپس     اَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve volume details.
ks: نا قابِلواپس اَنہٕ ٕ خآطرہ   والیوم تَفصیل

en: Unable to retrieve volume information for volume: "%s"
ks: ناکامیاب والیوم  تَفصیل والیوم واپس  اَنہٕ خآطرہ : "%s"

en: Unable to retrieve volume information.
ks: ناکامیاب والیوم  تَفصیل  واپس  اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve volume limit information.
ks: ناکامیاب جآے حد  اِطلاع  اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve volume list for instance "%(name)s" (%(id)s).
ks: نا قابِل وال یوم  اَنہٕ خآطرہ  اِنسٹئنس خآطرہ  "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve volume list.
ks: نا قابِلوالیوم لِسٹ واپس     اَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve volume project information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم پروجیکٹ اِطلاع

en: Unable to retrieve volume snapshot.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم سِنیپ شآٹ

en: Unable to retrieve volume snapshots.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم سِنیپ شآٹس

en: Unable to retrieve volume type details.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم قِسم تَفصیل

en: Unable to retrieve volume type encryption details.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم قِسم  اینکئریپشن تَفصیل

en: Unable to retrieve volume type encryption information.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم قِسم اینکریپشن اِطلاع

en: Unable to retrieve volume type extra spec details.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ  خآطرہ  والیوم قِسم علاوہ سِپیک تَفصیل

en: Unable to retrieve volume type name.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم قِسم نآو

en: Unable to retrieve volume types
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ والیوم قِسم

en: Unable to retrieve volume.
ks: ناکامیاب والیوم واپس  اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to retrieve volume/instance attachment information
ks: نا قابِل والیوم اِنسٹئنس/ ایٹیچمینٹ اِطلاع  واپس     اَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to set Domain Context.
ks: نا قابِل سیٹ  کئرنہٕ ٕ خآطرہ ڈومین کئنٹیکسٹ

en: Unable to set flavor access for project %s.
ks: ناقابل سیٹ کئرنہٕ  خآطرہ ایکسئس پروجیکٹ خآطرہ  %s

en: Unable to set gateway.
ks: نا قابِل گیٹ وے سیٹ کئرَنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to set project quotas.
ks: نا قابِلسیٹ کئرَنہٕ ٕ خآطرہ پروجیکٹ کئوٹا

en: Unable to sort instance flavors.
ks: نا قابِل اِنسٹئنس خآطرہ لاگ اَنہٕ خآطرہ

en: Unable to update container access.
ks: نا قابِل کئنٹینر ایکسس  کئرنہٕ  خآطرہ

en: Unable to update default quotas.
ks: نا قابِل ڈیفالٹ  کئوٹا ویلئو اَپڈیٹ کئرنہٕ  خآطرہ

en: Unable to update group.
ks: نا قابِل اَپڈیٹ کئرنہٕ ٕ خآطرہ   گروپ

en: Unable to update image "%s".
ks: نا قابِل  شَکل اَپڈیٹ کئرنہٕ خآطرہ "%s"

en: Unable to update object.
ks: نا قابِل آبجیکٹ اَپڈیٹ کئرنہٕ  خآطرہ

en: Unable to update role.
ks: نا قابِل  اَپڈیٹ کئرنہٕ خآطرہ کئردار

en: Unable to update row
ks: نا قابِل رو اَپڈیٹ کئرنہٕ خآطرہ

en: Unable to update subnet "%s".
ks: نا قابِل سب نیٹاَپڈیٹ کئرنہٕ خآطرہ"%s"

en: Unable to update the aggregate metadata.
ks: نا قابِل اَپڈیٹ کئورنہٕ خآطرہ ایگرِگیٹ میٹا ڈیٹا

en: Unable to update the aggregate.
ks: نا قابِل اَپڈیٹ کئورنہٕ خآطرہ ایگرِگیٹ

en: Unable to update the flavor metadata.
ks: نا قابِل فلیور میٹا ڈیٹا اَپڈیٹ کئرنہٕ  خآطرہ

en: Unable to update the group.
ks: نا قابِل اَپڈیٹ کئرنہٕ ٕ خآطرہ   گروپ

en: Unable to update the image metadata.
ks: نا قابِل اَپڈیٹ کئرنہٕ خآطرہ  شکل میٹا ڈیٹا

en: Unable to update the user.
ks: نا قابِل یوزر اَپڈیٹ کئرنہٕ خآطرہ

en: Unable to update volume snapshot status.
ks: نا قابِل واپس اَنہٕ خآطرہ  والیوم سِنیپ شآٹس سِٹیٹس

en: Unable to update volume snapshot.
ks: نا قابِل والیوم سِنیپ شآٹس أپڈیٹ کئرنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to update volume status to "%s".
ks: نا قابِل اَپڈیٹ کئرنہٕ ٕ خآطرہ   والیوم سِٹیٹس "%s" تآن

en: Unable to update volume.
ks: نا قابِل والئوم اَپڈیٹ  کئرنہٕ ٕ خآطرہ

en: Unable to upload cluster template file
ks: نا قابِل کئلئسٹر ٹیمپلیٹ فآئل اَپلوڈ کئرنہٕ  خآطرہ

en: Unable to upload job binary
ks: نا قابِل کئم بئنیری  واپس  اَنہٕ   خآطرہ

en: Unable to upload object.
ks: نا قابِل آبجیکٹ اَپلوڈ کئرنہٕ  خآطرہ

en: Unable to upload volume to image for volume: "%s"
ks: نا قابِل والئوم اَپلوڈ شکل خآطرہ   کئرنہٕ ٕ خآطرہ: "%s"

en: Unknown
ks: نا معلوم

en: Unknown instance
ks: نامعلوم مِثال

en: Unknown instance (None)
ks: نا معلوم اِنسٹئنس(کِہین نہٖ )

en: Up
ks: ہیور

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Up
ks: ہیور

en: Update
ks: اَپڈیٹ

en: Update Aggregate Metadata
ks:  اَپڈیٹ ایگریگیٹ  میٹا ڈیٹا

en: Update Default Quotas
ks: اَپڈیٹ  ڈیفالٹ  کئوٹا

en: Update Defaults
ks: اَپڈیٹ  ڈیفالٹ

en: Update Flavor Metadata
ks:  اَپڈیٹ  میٹا ڈیٹا فِلیور

en: Update Group
ks: اپڈیٹ کئریو گروپ

en: Update Image
ks: اَپڈیٹ  کئریو شکل

en: Update Image Metadata
ks:  اَپڈیٹ  میٹا ڈیٹا شکل

en: Update Metadata
ks:  اَپڈیٹ میٹا ڈیٹا

en: Update Network
ks: اَپڈیٹ کئریو نیٹ وئرک

en: Update Network Profile
ks: اَپڈیٹ کئریو نیٹ وئرک پروفآئل

en: Update Object
ks: اَپلوڈ آبجیکٹ

en: Update Port
ks:  اَپڈیٹ پورٹ

en: Update Role
ks: اِپڈیٹ کِٔردار

en: Update Router
ks: اَپڈیٹ کئریو راوٹر

en: Update Stack
ks: اَپڈیٹ سِٹیک

en: Update Stack Parameters
ks:  اَپڈیٹ  سِٹیک پیرامیٹر

en: Update Status
ks:  اَپڈیٹ کئریو سِٹیٹس

en: Update User
ks: اَپڈیٹ یوزر

en: Update Volume Snapshot Status
ks: اَپڈیٹ والیوم  سِنیپ شآٹس

en: Update Volume Status
ks: اٗپڈیٹ کئریو والیوم سِٹیٹس

en: Update a subnet associated with the network. Advanced configuration are available at "Subnet Details" tab.
ks: اَپڈیٹ  کئریو اَکھ سَب نیٹ یُس جوڈیتھ چُھ نیٹ وئرک سیتھ ۔ خآص کئنفِگریشن چھ دَستِیاب "Subnet Details" ٹیبس پئٹھ

en: Update requests for this floating ip
ks: بَنایئو  دَرخواست   فلوٹینگ آئی پی خآطرہ

en: Update requests for this network
ks: اَپڈیٹ کئریئو دَرخواست یَتھ نیٹوئرک خآطرہ

en: Update requests for this port
ks: اَپڈیٹ کئریئو دَرخواست یَتھ پورٹ خآطرہ

en: Update requests for this router
ks: اَپڈیٹ کئریئو دَرخواست یَتھ پورٹ خآطرہ

en: Update requests for this subnet
ks: اَپڈیٹ کئریئو دَرخواست یَتھ سب نیٹ خآطرہ

en: Updated
ks: اَپڈیٹِڈ

en: Updated At
ks: اَپڈیٹِڈ پئٹھ

en: Updated subnet "%s".
ks: اَپڈیٹ سَب نیٹ"%s"

en: Updating volume "%s"
ks:  والیوم اَپڈیٹ کئران  والیوم "%s"

en: Updating volume snapshot "%s"
ks: والیوم سِنیپ شآٹس اَپڈیٹ کئران "%s"

en: Upload
ks: اَپلوڈ

en: Upload File
ks: اَپلوڈ فٲئل

en: Upload Object
ks: اَپلوڈ ابجیکٹ

en: Upload Objects
ks: اَپلوڈ آبجیکٹ

en: Upload Template
ks: اَپلوڈ  ٹیمپلیٹ

en: Upload Volume to Image
ks: اَپلوڈ کئریو والیوم   شکل  خآطرہ

en: Upload to Image
ks: اَپلوڈ کئریو شکل

en: Uploaded image size
ks: اَپلوڈیڈ شکل سآئز

en: Usage
ks: اِستعمال

en: Usage (Hours)
ks: یوسیج(گھنٹہٕ)

en: Usage Report
ks: یوسیج ریپورٹ

en: Use Server Default
ks: استعمال سئرور ڈیفالٹ

en: Use a volume as source
ks: اِستعمال کئریو والیوم ضریعہٕ پئٹٰھ

en: Use anti-affinity groups for processes
ks: اِستعمال  کئریو اینٹی ایفِنیٹی گروپس پروسیس  خآطرہ

en: Use anti-affinity groups for:
ks: اِستعمال  کئریو اینٹی ایفِنیٹی گروپس   خآطرہ

en: Use image as a source
ks: اِستعمال کئریو شکل ضریعہٕ پئٹٰھ

en: Use snapshot as a source
ks: اِستعمال کئریو  اَکھ سِنیپ شآئٹس ضریعہٕ پئٹٰھ

en: User
ks: یوزر

en: User "%s" was successfully created.
ks: یوزر "%s"  ٲو کامیابی سٲن بَناوان

en: User %s has no role defined for that project.
ks: یوزر%s چُھ نہٕ کاہ کئردار پرزوجیکٹ خٲطرہ

en: User Credentials Details
ks: اِستعمال کریو کریڈینشل  تَفصیل

en: User ID
ks: یوزر ID

en: User Name
ks: یوزر نآو

en: User Settings
ks: یوزر سیٹینگس

en: User has been updated successfully.
ks: یوزر ٲو کامیابی اَپڈیٹ کئرنئ

en: User name "%s" is already used.
ks: یوزر "%s" چُھ گوڈے موجود

en: Username
ks: یوزر نآو

en: Users
ks: یوزر

en: VCPU Hours
ks: گھنٹہٕ VCPU

en: VCPUs (total)
ks: VCPUs (کُل)

en: VCPUs (used)
ks: VCPUs (اِستعمال)

en: VIP %s was successfully updated.
ks: VIP  %s گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ

en: VIP Details
ks: VIP تَفصیل

en: VIP Subnet
ks: VIPسب نیٹ

en: VPN Service
ks: VPNسئروِس

en: VPN Service %s was successfully updated.
ks: VPN سئروِس  گئو کامیابی سآن اَپڈیٹ  %s

en: VPN Service Details
ks: VPNسئروِس تَفصیل

en: VPN Service associated with this connection
ks: VPN سَروِس چُھ وابسطہٕ یَتھ کئنیکشن سیتھ

en: VPN Services
ks: VPNسئروِس

en: Valid integer greater than the DPD interval
ks: واجِب اِنتِجر چُھ بوڈہ  DPD اِنٹئرول خوتہٕ

en: Value
ks: ویلیو

en: Value (Avg)
ks: قیمت (Avg)

en: Version
ks: ورجن

en: View Container
ks: وِچھیو کنٹینر

en: View Credentials
ks: وِچھیو کریڈینشل

en: View Details
ks: وِچھیو تَفصیل

en: View Extra Specs
ks: وِچھیئو علاوہ سِپیکس

en: View Log
ks: وِچھیو لاگ

en: View Usage
ks: وِچھىو   یوسیج

en: Virtual Private Network
ks: وئرچُئل زاتی نیٹورک

en: Volume
ks: والیوم

en: Volume Backup
ks: والیوم بیک اَپ

en: Volume Backups
ks: والیوم بیک اَپ

en: Volume Name
ks: والیوم  نآو

en: Volume Size
ks: والیوم سآیز

en: Volume Snapshot
ks: والیوم سِنیپ شآئٹس

en: Volume Snapshots
ks: جٲے سِنیپ شآٹس ہِنز

en: Volume Source
ks: والیوم ضریعہٕ

en: Volume Type Encryption Details
ks:  والیوم قِسم   ٖ اینکریپٹڈ تَفصیل

en: Volume Types
ks: والیوم  قِسم

en: Volume mount point (e.g. 'vda' mounts at '/dev/vda'). Leave this field blank to let the system choose a device name for you.
ks: والیوم مآنٹ پآینٹ  (e.g. 'vda' mounts at '/dev/vda').  ترایو یہ فیلڈ خآلی تآکہ سِسٹم ژارن اَکھ آلہ نآو توہیہ خآطرہ

en: Volume size in gigabytes (integer value).
ks: والیوم سآئز گیگا بئٹس مَنز(اِنٹیجر ویلیو)

en: Volume size must be equal to or greater than the image minimum disk size (%sGB)
ks: والیوم سآئز گئژہ برابر یا زیادہ آسون  شکل کم از کم ڈِسک سآئز خوتہٕ  (%sGB)

en: Volume size must be equal to or greater than the image size (%s)
ks: والیوم سآئز گئژہ آسون برابر یا زیادہ شکل سآئز خوتہٕ(%s)

en: Volume size must be equal to or greater than the origin volume size (%s)
ks: والیوم سآئز گئژہ برابر یا زیادہ آسون  اصلی والیوم سآئز خوتہٕ  (%s)

en: Volume size must be equal to or greater than the snapshot size (%sGB)
ks: والیوم سآئز گئژہ آسون برابر یا زیادہ سِنیپ شآئٹس سآئز خوتہٕ(%sGB)

en: Volume size must be greater than 0
ks: والیوم سآئز گئزہ آسیون 0 خوتہٖ زیادہ

en: Volume source must be specified
ks: والیوم ضریعہٕ کئریو وَضاحت

en: Volumes
ks: جآے

en: Volumes per node
ks: والیوم فی نوڈ

en: Volumes size (GB)
ks: والیوم سآیز

en: Weight
ks: وزن

en: Which keypair to use for authentication.
ks: کوس کی جورہ گژہ اِستعمال کرون آتھنٹِکیشن

en: Yes
ks: عئن

en: You are already using all of your available floating IPs.
ks: تُہیہٕ چھو گوڈے اِستعمال کئران تُہند دَستِیاب فِلوٹىنگ IPs

en: You are already using all of your available volumes.
ks: تُہیہٕ چھو گوڈے اِستعمال کئران تُہند دَستِیاب والیوم

en: You cannot disable the user you are currently logged in as.
ks: توہیہ ہیکو نہ معزور کریتہ یوزر توہیہ چھو لاگڈ اِن یِتھ پٹھ

en: You cannot revoke your administrative privileges from the domain you are currently logged into. Please switch to another domain with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
ks: توہیہ ہیکو نہ ریوک کریتہ اِنتِظامیہ پریویلیج ڈومین پیٹہ یَتہ مَںز توہیہ لآگڈ چھو ۔ مہر بآنی کریتھ سِویچ کریو بیاکھ ڈومین  یِم   اِنتِظامیہ پریویلیج  ہیتہ یا کڈیو  اِنتِظامیہ رول پآنےCLI ضریعہ

en: You cannot revoke your administrative privileges from the project you are currently logged into. Please switch to another project with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
ks: توہیہ ہیکو نہ ریوک کریتہ اِنتِظامیہ پریویلیج ڈومین پیٹہ یَتہ مَںز توہیہ لآگڈ چھو ۔ مہر بآنی کریتھ سِویچ کریو بیاکھ ڈومین  یِم   اِنتِظامیہ پریویلیج  ہیتہ یا کڈیو  اِنتِظامیہ رول پآنےCLI ضریعہ

en: You may have mistyped the address or the page may have moved.
ks: توہِیہٕ آسہٕ غَلط ٹآئپ کئورمُت ایڈریس یا پیج آسہٕ کونہٕ حِلاومُت

en: You must select a datastore type and version.
ks: توہیہ پزیو ژارُن ڈیتآ سِٹور قِسم تہ ورجن

en: You must select a snapshot.
ks: توہیہٕ پئزیئو ژارُن اَکھ سِنیپ شآٹس

en: You must select a volume.
ks: توہیہٕ پئزیئو ژارُن اَکھ والیوم

en: You must select an image.
ks: توہیہٕ پئزیئو ژارُن اَکھ شکل

en: You must set volume size
ks: توہیہٕ پئزیئو  والیوم سآئز سیٹ کئرون

en: You must specify a password if you create a user.
ks:  توئیہ پئزیو وَضاحت کئرون کم از کم اَکھ پٲس ورڈ اگر   توئیہ  بَنایئو اَکھ یوزر

en: You must specify a template via one of the available sources.
ks: توہیہٕ پئزیو وَضاحت کئرُن اَکھ ٹیمپلیٹ اَکہٕ دَستِیاب ضریعہٕ سیتھ

en: You must specify at least one database if you create a user.
ks: توئیہ پئزیو وَضاحت کئرون کم از کم اَکھ ڈیٹا بیس اگر   توئیہ  بَنایئو اَکھ یوزر

en: Zone
ks: زون

en: aes-128
ks: aes-۱۲۸

en: aes-192
ks: aes-۱۹۲

en: aes-256
ks: aes-۲۵۶

en: back-end
ks: پَتئُم -عند

en: bi-directional
ks: دو طئرفان

en: clear
ks: صاف

en: disabled
ks: معزور

en: dm-crypt
ks: ڈی ایم ـ کئریپٹ

en: environment
ks: ماحول

en: front-end
ks: بئتھُم -عند

en: group14
ks: گروپ ۱۴

en: group2
ks: گروپ ۲

en: group5
ks: گروپ ۵

en: hold
ks: ہولڈ

en: instance
ks:  اِنسٹنس

en: pseudo-folder
ks: سیودو فولڈر

en: response-only
ks: صِرف جواب

en: restart
ks: دوبآرہ شُروع

en: restart-by-peer
ks: دوبآرہ -شُروع- پیئر سیتھ

en: seconds
ks: سیکسئنڈس

en: sha1
ks: sha۱

en: template
ks: ٹیمپلیٹ

en: transport
ks: ٹرانسپورٹ

en: tunnel
ks: ٹئنل

en: undefined
ks: وَضاحت کئریتھ نہٖ

en: unknown IP address
ks: نا معلوم IPنیب

en: v1
ks: v۱

en: v2
ks: v۲
