Horizon - en to ja translation catalogue (2570 entries)

en:  Also failed to delete port %s
ja: ポート %s の削除にも失敗しました。

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(ip)s)
ja: %(field_name)s: 無効な IP アドレス (値=%(ip)s)

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(network)s)
ja: %(field_name)s: 無効な IP アドレス (値=%(network)s)

en: %(type)s (%(backend)s backend)
ja: %(type)s (%(backend)s バックエンド)

en: %(type)s delay:%(delay)d retries:%(max_retries)d timeout:%(timeout)d
ja: %(type)s 遅延:%(delay)d 最大試行:%(max_retries)d タイムアウト:%(timeout)d

en: %(type)s: url:%(url_path)s method:%(http_method)s codes:%(expected_codes)s delay:%(delay)d retries:%(max_retries)d timeout:%(timeout)d
ja: %(type)s URL:%(url_path)s メソッド:%(http_method)s コード:%(expected_codes)s 遅延:%(delay)d 最大試行:%(max_retries)d タイムアウト:%(timeout)d

en: %(used)s %(key)s used
ja: %(key)sは %(used)s 使用中

en: %s (Default)
ja: %s (デフォルト)

en: %s (current)
ja: %s (このグループ)

en: %s (default)
ja: %s (デフォルト)

en: %s instances
ja: %s インスタンス

en: (Quota exceeded)
ja: (クォータを超過しました)

en: , add project groups
ja: 、プロジェクトグループの追加

en: , update project groups
ja: 、プロジェクトグループの更新

en: -- not selected --
ja: -- 選択されていません --

en: 1-4093 for VLAN; 5000 and above for Overlay
ja: VLAN では 1-4093, オーバーレイでは 5000 以上

en: A backup must be selected!
ja: バックアップを選択する必要があります。

en: A image or external image location must be specified.
ja: イメージまたは外部のイメージの位置を指定する必要があります。

en: A local environment to upload.
ja: アップロードする必要のあるローカルの環境設定データ

en: A local image to upload.
ja: 手元にあるアップロードするイメージ

en: A local metadata definition file to upload.
ja: ローカルにあるメタデータ定義ファイルをアップロードします。

en: A local template to upload.
ja: アップロードする必要のあるローカルのテンプレート

en: A master instance must be selected!
ja: マスターインスタンスを選択する必要があります

en: A script or set of commands to be executed after the instance has been built (max 16kb).
ja: インスタンスが構築された後に実行されるスクリプトまたは一組のコマンドです (最大 16 kb)。

en: A volume of %(req)iGB cannot be created as you only have %(avail)iGB of your quota available.
ja: 利用可能なクォータは %(avail)iGB しかないため、 %(req)iGB のボリュームは作成できません。

en: AKI - Amazon Kernel Image
ja: AKI - Amazon カーネルイメージ

en: ALLOW %(ethertype)s %(proto_port)s %(direction)s %(remote)s
ja: %(ethertype)s %(proto_port)s %(direction)s %(remote)s を許可します。

en: ALLOW %(from)s:%(to)s/%(ip_protocol)s from %(cidr)s
ja: %(cidr)s からポート番号 %(from)s:%(to)s への %(ip_protocol)s の通信を許可します

en: ALLOW %(from)s:%(to)s/%(ip_protocol)s from %(group)s
ja: %(group)s からポート番号 %(from)s:%(to)s への %(ip_protocol)s の通信を許可します

en: AMI - Amazon Machine Image
ja: AMI - Amazon マシンイメージ

en: API Access
ja: API アクセス

en: API Endpoints
ja: API エンドポイント

en: ARI - Amazon Ramdisk Image
ja: ARI - Amazon ラムディスクイメージ

en: AWS compatible
ja: AWS 互換

en: Accept Transfer
ja: 譲渡の受理

en: Accept Volume Transfer
ja: ボリュームの譲渡の受理

en: Access & Security
ja: アクセスとセキュリティー

en: Action
ja: アクション

en: Action Log
ja: アクションログ

en: Action for the firewall rule
ja: ファイアウォールルールのアクション

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: Current status of a Network]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: Current status of a Pool]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: Current status of an Image]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: Current status of an Instance]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: current status of port]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: current status of router]
en: Active
ja: 稼働中

[ctx: status of a network port]
en: Active
ja: 稼働中

en: Actual device name may differ due to hypervisor settings. If not specified, then hypervisor will select a device name.
ja: 実際のデバイス名は、ハイパーバイザーの設定次第では指定したものと異なる可能性があります。指定しなかった場合は、ハイパーバイザーがデバイス名を選択します。

en: Add
ja: 追加

en: Add DHCP Agent
ja: DHCP エージェントの追加

en: Add Firewall
ja: ファイアウォールの追加

en: Add IKE Policy
ja: IKE ポリシーの追加

en: Add IPSec Policy
ja: IPSec ポリシーの追加

en: Add IPSec Site Connection
ja: IPSec サイト間接続の追加

en: Add Interface
ja: インターフェースの追加

en: Add Member
ja: メンバーの追加

en: Add Monitor
ja: モニターの追加

en: Add New Firewall
ja: ファイアウォールの追加

en: Add New IKE Policy
ja: IKE ポリシーの追加

en: Add New IPSec Policy
ja: IPSec ポリシーの追加

en: Add New IPSec Site Connection
ja: IPSec サイト間接続の追加

en: Add New Member
ja: メンバーの追加

en: Add New Monitor
ja: モニターの追加

en: Add New Policy
ja: ポリシーの追加

en: Add New Pool
ja: プールの追加

en: Add New Rule
ja: ルールの追加

en: Add New VPN Service
ja: VPN サービスの追加

en: Add Policy
ja: ポリシーの追加

en: Add Pool
ja: プールの追加

en: Add Router
ja: ルーターの追加

en: Add Router Rule
ja: ルータールールの追加

en: Add Router to Firewall
ja: ファイアウォールへのルーターの追加

en: Add Routers
ja: ルーターの追加

en: Add Rule
ja: ルールの追加

en: Add Static Route
ja: 静的ルートの追加

en: Add Subnet
ja: サブネットの追加

en: Add Subnet (Quota exceeded)
ja: サブネットの追加 (クォータを超過しました)

en: Add User | Add Users
ja[0]: ユーザーの追加

en: Add Users
ja: ユーザーの追加

en: Add VIP
ja: 仮想 IP の追加

en: Add VPN Service
ja: VPN サービスの追加

en: Add and remove security groups to this project from the list of available security groups.
ja: 利用可能なセキュリティーグループの一覧から、このプロジェクトへのセキュリティーグループを追加および削除します。

en: Add hosts to this aggregate or remove hosts from it. Hosts can be in multiple aggregates.
ja: このアグリゲートのホストの追加や削除を行います。ホストは複数のアグリゲートに所属させることができます。

en: Add hosts to this aggregate. Hosts can be in multiple aggregates.
ja: このアグリゲートにホストを追加します。ホストは複数のアグリゲートに所属させることができます。

en: Add member(s) to the selected pool.
    
    Choose one or more listed instances to be added to the pool as member(s). Assign a numeric weight and port number for the selected member(s) to operate(s) on; e.g., 80. 
    
    Only one port can be associated with each instance.
ja: 選択したプールにメンバーを追加します。
    
    メンバーとしてプールに追加するインスタンスを一覧から選択してください (複数可)。このメンバーに対する重みを指定してください。メンバーが使用するポート番号を指定してください（例: 80）。
    
    1 つのインスタンスに関連付けられるポート番号は 1 つだけです。

en: Add selected router(s) to the firewall.
ja: 選択したルーターをファイアウォールに追加します。

en: Add/Remove Hosts to Aggregate
ja: アグリゲートのホストを追加・削除

en: AddFirewall
ja: ファイアウォールの追加

en: AddPolicy
ja: ポリシーの追加

en: AddRule
ja: ルールの追加

en: Added Firewall "%s".
ja: ファイアウォール "%s" を追加しました。

en: Added IKE Policy "%s".
ja: IKE ポリシー "%s" を追加しました。

en: Added IPSec Policy "%s".
ja: IPSec ポリシー "%s" を追加しました。

en: Added IPSec Site Connection "%s".
ja: IPSec サイト間接続 "%s" を追加しました。

en: Added Policy "%s".
ja: ポリシー "%s" を追加しました。

en: Added Rule "%s".
ja: ルール "%s" を追加しました。

en: Added User | Added Users
ja[0]: ユーザーを追加しました

en: Added VIP "%s".
ja: 仮想 IP "%s" を追加しました。

en: Added VPN Service "%s".
ja: VPN サービス "%s" を追加しました。

en: Added member(s).
ja: メンバーを追加しました。

en: Added monitor
ja: モニターが追加されました。

en: Added pool "%s".
ja: プール "%s" を追加しました。

en: Additional routes announced to the hosts. Each entry is: destination_cidr,nexthop (e.g., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) and one entry per line.
ja: ホストに通知される追加のルート。各項目は destination_cidr,nexthop (例: 192.168.200.0/24,10.56.1.254) 形式で 1 行に 1 項目記入します。

en: Admin
ja: 管理

en: Admin Password
ja: 管理者パスワード

en: Admin State
ja: 管理状態

[ctx: current status of stack]
en: Adopt Complete
ja: 導入完了

[ctx: current status of stack]
en: Adopt Failed
ja: 導入に失敗

[ctx: current status of stack]
en: Adopt In Progress
ja: 導入中

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Advanced Options
ja: 高度な設定

en: After
ja: 後に挿入

en: Agent %s was successfully added.
ja: エージェント %s が正常に追加されました。

en: All Available Hosts
ja: 使用可能なすべてのホスト

en: All Groups
ja: すべてのグループ

en: All Hypervisors
ja: すべてのハイパーバイザー

en: All ICMP
ja: すべての ICMP

en: All Projects
ja: すべてのプロジェクト

en: All Security Groups
ja: すべてのセキュリティーグループ

en: All TCP
ja: すべての TCP

en: All UDP
ja: すべての UDP

en: All Users
ja: すべてのユーザー

en: All available hosts
ja: 使用可能なすべてのホスト

en: Allocate Floating IP
ja: Floating IP の確保

en: Allocate IP
ja: IP の確保

en: Allocate IP To Project
ja: Floating IP の確保

en: Allocated
ja: 割り当て済み

en: Allocated Floating IP %(ip)s.
ja: Floating IP %(ip)s を確保しました。

en: Allocation Pools
ja: IP アドレス割り当てプール

en: Allowed Host
ja: 許可ホスト

en: Allowed Host (optional)
ja: 許可ホスト (省略可)

en: Amount of energy
ja: 総エネルギー量

en: An external (HTTP) URL to load the image from.
ja: イメージを読み込む外部 (HTTP) URL。

en: An external (HTTP) URL to load the template from.
ja: テンプレートを読み込む外部 (HTTP) URL

en: An unexpected error has occurred. Try refreshing the page. If that doesn't help, contact your local administrator.
ja: 予期しないエラーが発生しました。ページの再読み込みを試してください。解決しなければ、管理者に連絡してください。

en: Any
ja: ANY

en: Any Availability Zone
ja: すべてのアベイラビリティーゾーン

en: Architecture
ja: アーキテクチャー

en: Associate
ja: 割り当て

en: Associate Floating IP
ja: Floating IP の割り当て

en: Associate Monitor
ja: モニターの割り当て

en: Associate QoS Spec with Volume Type
ja: QoS スペックのボリューム種別との関連付け

en: Associate a health monitor with target pool.
ja: ヘルスモニターを対象のプールに関連付けます。

en: Associated QoS Spec
ja: QoS スペックの関連付け

en: Associated Routers
ja: 適用先ルーター

en: Associated monitor.
ja: モニターを割り当てました。

en: Association Details
ja: ヘルスモニターの関連付け

en: At least one member must be specified
ja: 少なくともメンバーを 1 つ指定する必要があります。

en: At least one network must be specified.
ja: 少なくとも 1 つのネットワークを指定する必要があります。

en: Attach Interface
ja: インターフェースの接続

en: Attach to Instance
ja: インスタンスへの接続

en: Attached
ja: 接続中

en: Attached Device
ja: 接続中のデバイス

en: Attached To
ja: 接続先

en: Attached to %(instance)s on %(dev)s
ja: %(instance)s の %(dev)s に接続中

en: Attaching
ja: 接続中

[ctx: Current status of a Volume]
en: Attaching
ja: 接続中

en: Attaching interface for instance %s.
ja: インスタンス %s のインターフェースを接続中

en: Attaching volume %(vol)s to instance %(inst)s on %(dev)s.
ja: ボリューム %(vol)s をインスタンス %(inst)s の %(dev)s に接続しています。

en: Attachments
ja: 接続状況

en: Audited
ja: 監査対象（Audited）

en: Authorization Key
ja: 認証キー

en: Authorization algorithm
ja: 認可アルゴリズム

en: Auto Security Group
ja: 自動セキュリティーグループ

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatic: The entire disk is a single partition and automatically resizes. Manual: Results in faster build times but requires manual partitioning.
ja: 自動: ディスク全体が 1 つのパーティションになります。自動的にリサイズを行います。手動: 構築時間は早いですが、手動でのパーティション設定が必要です。

en: Availability Zone
ja: アベイラビリティーゾーン

en: Availability Zone Name
ja: アベイラビリティーゾーン名

en: Availability Zones
ja: アベイラビリティーゾーン

en: Available
ja: 利用可能

[ctx: Current status of a Volume]
en: Available
ja: 利用可能

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Available
ja: 利用可能

en: Average CPU utilization
ja: 平均 CPU 使用率

en: Average rate of read requests
ja: ボリュームの平均読み出し要求数

en: Average rate of reads
ja: 平均ディスク読み出し数

en: Average rate of write requests
ja: ボリュームの平均書き込み要求数

en: Average rate per sec of incoming bytes on a VM network interface
ja: VM ネットワークインターフェースの平均受信バイトレート（秒間）

en: Average rate per sec of incoming packets on a VM network interface
ja: VM ネットワークインターフェースの平均パケット受信レート（秒間）

en: Average rate per sec of outgoing bytes on a VM network interface
ja: VM ネットワークインターフェースの平均送信バイトレート（秒間）

en: Average rate per sec of outgoing packets on a VM network interface
ja: VM ネットワークインターフェースの平均パケット送信レート（秒間）

en: Average volume of writes
ja: ボリュームの平均書き込み量

[ctx: Current status of a Volume]
en: Backing Up
ja: バックアップ中

en: Backup
ja: バックアップ

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup Database
ja: データベースのバックアップ

en: Backup Details: {{ backup.name }}
ja: バックアップの詳細: {{ backup.name }}

en: Backup File
ja: バックアップファイル

en: Backup Gigabytes
ja: バックアップギガバイト

en: Backup Name
ja: バックアップ名

en: Backups
ja: バックアップ

en: Base Image
ja: ベースイメージ

en: Before
ja: 前に挿入

en: Binding: Host
ja: バインド: ホスト

en: Binding: VNIC Type
ja: バインド: VNIC の種別

[ctx: Task status of an Instance]
en: Block Device Mapping
ja: ブロックデバイスマッピング中

en: Block Migration
ja: ブロックマイグレーション

en: Block Storage Services
ja: Block Storage Service

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Blocked
ja: 実行待ち

[ctx: Power state of an Instance]
en: Blocked
ja: 実行待ち

en: Boot from image
ja: イメージから起動

en: Boot from image (creates a new volume)
ja: イメージから起動 (新しいボリュームを作成)

en: Boot from snapshot
ja: スナップショットから起動

en: Boot from volume
ja: ボリュームから起動

en: Boot from volume snapshot (creates a new volume)
ja: ボリュームのスナップショットから起動 (新しいボリュームを作成)

en: Bootable
ja: 起動可能

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Build
ja: 作成中

[ctx: Current status of a Network]
en: Build
ja: 作成中

[ctx: Current status of an Instance]
en: Build
ja: 作成中

[ctx: current status of port]
en: Build
ja: 作成中

[ctx: status of a network port]
en: Build
ja: 作成中

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Building
ja: 作成中

[ctx: Power state of an Instance]
en: Building
ja: 作成中

en: CIDR must be specified.
ja: CIDR は指定する必要があります。

en: CPU time used
ja: 使用 CPU 時間

en: Can not specify both image and external image location.
ja: イメージと外部イメージを同時に指定できません。

en: Cancel Transfer
ja: 譲渡のキャンセル

en: Cannot find instance %s.
ja: インスタンス %s が見つかりません。

en: Cannot get console for instance %s.
ja: インスタンス %s のコンソールを取得できません。

en: Cannot specify both file and direct input.
ja: ファイルと直接入力の両方を指定することはできません。

en: Centralized
ja: 集中ルーター

en: Change
ja: 変更

en: Change Password
ja: パスワードの変更

en: Change Stack Template
ja: スタックテンプレートの変更

en: Change Template
ja: テンプレートの変更

en: Change Volume Type
ja: ボリューム種別の変更

en: Changing password is not supported.
ja: パスワードの変更はサポートされません。

[ctx: current status of stack]
en: Check Complete
ja: チェック完了

[ctx: current status of stack]
en: Check Failed
ja: チェックに失敗

[ctx: current status of stack]
en: Check In Progress
ja: チェック中

en: Check Stack | Check Stacks
ja[0]: スタックのチェック

en: Checked Stack | Checked Stacks
ja[0]: チェック済みのスタック

en: Choose Your Boot Source Type.
ja: ブートソース種別を選択してください。

en: Choose a Host to evacuate servers to.
ja: サーバーの退避先のホストを選択します。

en: Choose a Host to migrate to.
ja: マイグレーション先のホストを選択

en: Choose a main binary
ja: メインバイナリーを選択してください

en: Choose a new instance flavor.
ja: 新しいインスタンスフレーバーを選択してください。

en: Choose a snapshot
ja: スナップショットの選択

en: Choose a storage location
ja: ストレージの場所を選択してください

en: Choose a volume
ja: ボリュームを選択してください

en: Choose an DHCP Agent to attach to.
ja: 追加する DHCP エージェントを選択してください。

en: Choose an image
ja: イメージを選択してください

en: Choose associated QoS Spec.
ja: 関連付ける QoS スペックを選択してください

en: Choose consumer for this QoS Spec.
ja: この QoS スペックの使用者を選択してください

en: Choose initial state.
ja: 初期状態を選択してください

en: Choose job type
ja: ジョブ種別を選択します

en: Choose libraries
ja: ライブラリーの選択

en: Choose plugin and version
ja: プラグインとバージョンを選択してください

en: Choose plugin type and version
ja: プラグイン種別とバージョンを選択します

en: Choose the binary which should be used in this Job.
ja: このジョブで使用するバイナリーを選択してください。

en: Choose the flavor to launch.
ja: 起動するフレーバーを選択してください。

en: Cinder host on which the existing volume resides; takes the form: host@backend-name#pool
ja: 既存のボリュームが存在する Cinder ホスト (形式: host@backend-name#pool)

en: Cipher
ja: 暗号

en: Cisco Nexus 1000v
ja: Cisco Nexus 1000V

en: Classless Inter-Domain Routing (e.g. 192.168.0.0/24)
ja: ネットワークアドレス (例: 192.168.0.0/24)

en: Clear Domain Context
ja: ドメインコンテキストのクリア

en: Clear Gateway | Clear Gateways
ja[0]: ゲートウェイの削除

en: Cleared Gateway | Cleared Gateways
ja[0]: ゲートウェイを削除しました

en: Close
ja: 閉じる

en: Cluster
ja: クラスター

en: Cluster Creation Guide
ja: クラスター作成のガイド

en: Cluster Details
ja: クラスターの詳細

en: Cluster Instances
ja: クラスターインスタンス

en: Cluster Name
ja: クラスター名

en: Cluster Template
ja: クラスターテンプレート

en: Cluster Template Details
ja: クラスターテンプレートの詳細

en: Cluster Template Name
ja: クラスターテンプレート名

en: Cluster Template copy %s created
ja: クラスターテンプレートのコピー %s が作成されました

en: Cluster Templates
ja: クラスターテンプレート

en: Cluster template creation failed
ja: クラスターテンプレートの作成が失敗しました

en: Cluster type chosen
ja: 選択したクラスター種別

en: Clusters
ja: クラスター

en: Code
ja: コード

en: Cold Migrate
ja: コールドマイグレーション

en: Comma separated list of databases to create
ja: 作成するデータベースのリスト（コンマ区切り）

en: Comma-separated key=value pairs
ja: コンマ区切りの key=value ペア

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Completed
ja: 完了

en: Component
ja: コンポーネント

en: Compute
ja: コンピュート

en: Compute Host
ja: コンピュートホスト

en: Compute Services
ja: Compute Service

en: Configuration Drive
ja: コンフィグドライブ

en: Configure
ja: 設定

en: Configure Cluster
ja: クラスターの設定

en: Configure Cluster Template
ja: クラスターテンプレートの設定

en: Configure Node Group Template
ja: ノードグループテンプレートの設定

en: Configure OpenStack to write metadata to a special configuration drive that attaches to the instance when it boots.
ja: 起動時にインスタンスに接続される特別なコンフィグドライブにメタデータを書き込むように OpenStack に指定します。

en: Configure Template
ja: テンプレートの設定

en: Confirm Admin Password
ja: 管理者パスワード（確認）

en: Confirm Password
ja: パスワード（確認）

en: Confirm Rebuild Password
ja: 再作成するパスワード（確認）

[ctx: Action log of an instance]
en: Confirm Resize
ja: リサイズの確定

en: Confirm Resize/Migrate
ja: リサイズ/マイグレーションの確定

en: Confirm Unmanage Volume
ja: ボリュームの管理解除の確認

en: Confirm new password
ja: 新しいパスワード（確認）

[ctx: Current status of an Instance]
en: Confirm or Revert Resize/Migrate
ja: リサイズ/マイグレーションの確認待ち

[ctx: Task status of an Instance]
en: Confirming Resize or Migrate
ja: リサイズ/マイグレーションの確定中

en: Connection Limit
ja: 最大接続数

en: Console
ja: コンソール

en: Console type "%s" not supported.
ja: コンソール種別 "%s" には対応していません。

en: Consumer
ja: 使用者

en: Container
ja: コンテナー

en: Container Access
ja: コンテナーアクセス

en: Container Details
ja: コンテナーの詳細

en: Container Name
ja: コンテナー名

en: Container created successfully.
ja: コンテナーが正常に作成されました。

en: Containers
ja: コンテナー

en: Contents
ja: 内容

en: Control Location
ja: 制御場所

en: Control access to instances of the node group.
ja: ノードグループのインスタンスへのアクセスを制御します。

en: Control access to your instance via key pairs, security groups, and other mechanisms.
ja: キーペア、セキュリティーグループやその他の仕組みを使用して、インスタンスへのアクセスを制御します。

en: Cookie Name
ja: クッキー名

en: Cookie name is required for APP_COOKIE persistence.
ja: クッキー名はセッション永続性が APP_COOKIE の場合には必須です。

en: Copied "%(orig)s" to "%(dest)s" as "%(new)s".
ja: "%(orig)s" を "%(dest)s" に "%(new)s" としてコピーします。

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Cluster Template
ja: クラスターテンプレートのコピー

en: Copy Data
ja: データのコピー

en: Copy Object
ja: オブジェクトのコピー

en: Copy Template
ja: テンプレートのコピー

en: Cores(Available: %(avail)s, Requested: %(req)s)
ja: コア (利用可能: %(avail)s, 要求: %(req)s)

en: Could not create
ja: 作成できませんでした

en: Could not create data source
ja: データソースを作成できませんでした

en: Could not create job template
ja: ジョブテンプレートを作成できません

en: Could not find default role "%s" in Keystone
ja: Keystone において標準のロール "%s" を見つけられませんでした。

en: Could not launch job
ja: ジョブを起動できません

en: Couldn't get current security group list for instance %s.
ja: インスタンス %s の現在のセキュリティーグループ一覧を取得できません。

en: Couldn't get security group list.
ja: セキュリティーグループ一覧を取得できません。

en: Count
ja: 数

[ctx: Power state of an Instance]
en: Crashed
ja: クラッシュ

en: Create
ja: 作成

[ctx: Action log of an instance]
en: Create
ja: 作成

en: Create An Image
ja: イメージの作成

en: Create Backup
ja: バックアップの作成

en: Create Cluster Template
ja: クラスターテンプレートの作成

[ctx: current status of stack]
en: Create Complete
ja: 作成完了

en: Create Container
ja: コンテナーの作成

en: Create Data Source
ja: データソースの作成

en: Create Domain
ja: ドメインの作成

en: Create Encryption
ja: 暗号化設定の作成

[ctx: current status of stack]
en: Create Failed
ja: 作成に失敗

en: Create Firewall
ja: ファイアウォールの作成

en: Create Flavor
ja: フレーバーの作成

en: Create Group
ja: グループの作成

en: Create Host Aggregate
ja: ホストアグリゲートの作成

en: Create IKE Policy for current project.
    
    Assign a name and description for the IKE Policy.
ja: 現在のプロジェクトに IKE ポリシーを作成します。
    
    IKE ポリシーの名前と説明を入力してください。

en: Create IPSec Policy for current project.
    
    Assign a name and description for the IPSec Policy.
ja: 現在のプロジェクトに IPSec ポリシーを作成します。
    
    IPSec ポリシーの名前と説明を入力してください。

en: Create IPSec Site Connection for current project.
    
    Assign a name and description for the IPSec Site Connection. All fields in this tab are required.
ja: 現在のプロジェクトに IPSec サイト間接続を作成します。
    
    IPSec サイト間接続の名前と説明を入力してください。このタブのフィールドはすべて必須です。

en: Create Image
ja: イメージの作成

[ctx: current status of stack]
en: Create In Progress
ja: 作成中

en: Create Job Binary
ja: ジョブバイナリーの作成

en: Create Job Template
ja: ジョブテンプレートの作成

en: Create Key Pair
ja: キーペアの作成

en: Create Network
ja: ネットワークの作成

en: Create Network (Quota exceeded)
ja: ネットワークの作成 (クォータを超過しました)

en: Create Network Profile
ja: ネットワークプロファイルの作成

en: Create Node Group Template
ja: ノードグループテンプレートの作成

en: Create Port
ja: ポートの作成

en: Create Project
ja: プロジェクトの作成

en: Create Pseudo-folder
ja: 疑似フォルダーの作成

en: Create QoS Spec
ja: QoS スペックの作成

en: Create Role
ja: ロールの作成

en: Create Router
ja: ルーターの作成

en: Create Router (Quota exceeded)
ja: ルーターの作成 (クォータを超過しました)

en: Create Security Group
ja: セキュリティーグループの作成

en: Create Security Group (Quota exceeded)
ja: セキュリティーグループの作成 (クォータを超過しました)

en: Create Snapshot
ja: スナップショットの作成

en: Create Spec
ja: スペックの作成

en: Create Stack
ja: スタックの作成

en: Create Subnet
ja: サブネットの作成

en: Create Subnet (Quota exceeded)
ja: サブネットの作成 (クォータを超過しました)

en: Create Template
ja: テンプレートの作成

en: Create Transfer
ja: 譲渡の作成

en: Create User
ja: ユーザーの作成

en: Create VPN Service for current project.
    
    Specify a name, description, router, and subnet for the VPN Service. Admin State is Up (checked) by default.
ja: 現在のプロジェクトに VPN サービスを作成します。
    
    VPN サービスの名前、説明、ルーター、サブネットを指定します。管理状態はデフォルトで有効 (チェック済み) になっています。

en: Create Volume
ja: ボリュームの作成

en: Create Volume Backup
ja: ボリュームバックアップの作成

en: Create Volume Snapshot
ja: ボリュームのスナップショットの作成

en: Create Volume Transfer
ja: ボリュームの譲渡の作成

en: Create Volume Type
ja: ボリューム種別の作成

en: Create Volume Type Encryption
ja: ボリューム種別の暗号化設定の作成

en: Create Volume Type Extra Spec
ja: ボリューム種別の追加スペックの作成

en: Create a Metadata Namespace
ja: メタデータ名前空間の作成

en: Create a New Volume
ja: 新規ボリュームの作成

en: Create a QoS Spec
ja: QoS スペックの作成

en: Create a Router
ja: ルーターの作成

en: Create a Snapshot
ja: スナップショットの作成

en: Create a VIP for this pool. Assign a name, description, IP address, port, and maximum connections allowed for the VIP. Choose the protocol and session persistence method for the VIP. Admin State is UP (checked) by default.
ja: このプールに仮想 IP を作成します。この仮想 IP の名前、説明、IP アドレス、ポート番号、許可する最大接続数を指定します。この仮想 IP で使用するプロトコルとセッション永続化方法を選んでください。管理状態はデフォルトで有効 (チェック済み) になっています。

en: Create a Volume
ja: ボリュームの作成

en: Create a Volume Backup
ja: ボリュームバックアップの作成

en: Create a Volume Snapshot
ja: ボリュームのスナップショットの作成

en: Create a Volume Transfer
ja: ボリュームの譲渡の作成

en: Create a Volume Type
ja: ボリューム種別の作成

en: Create a firewall based on a policy.
    
    A policy must be selected. Other fields are optional.
ja: ポリシーを元にファイアウォールを作成します。
    
    ポリシーは選択しなければなりません。他のフィールドは省略可能です。

en: Create a firewall policy with an ordered list of firewall rules.
    
    A name must be given. Firewall rules are added in the order placed under the Rules tab.
ja: ルールを指定してファイアウォールポリシーを作成します。ファイアウォールルールは順序を持ったリストです。
    
    名前は必須項目です。ファイアウォールルールは「ルール」タブで指定した順序で追加されます。

en: Create a firewall rule.
    
    Protocol and action must be specified. Other fields are optional.
ja: ファイアウォールルールを作成します。
    
    プロトコルとアクションは指定しなければいけません。他のフィールドは省略可能です。

en: Create a firewall with selected routers.
ja: 適用するルーターを指定してファイアウォールを作成します。

en: Create a monitor template.
    
    Select type of monitoring. Specify delay, timeout, and retry limits required by the monitor. Specify method, URL path, and expected HTTP codes upon success.
ja: モニターテンプレートを作成します。
    
    モニタリング種別を選択してください。このモニターで必要となる遅延、タイムアウト、最大試行回数を指定してください。HTTP 系のモニタリングでは、メソッド、URL パス、成功時の HTTP コードの期待値を指定します。

en: Create a new network. In addition, a subnet associated with the network can be created in the next panel.
ja: 新しいネットワークを作成できます。合わせて、このネットワークに割り当てるサブネットを次のパネルで作成できます。

en: Create a policy with selected rules.
ja: ルールを選択してポリシーを作成します。

en: Create a project to organize users.
ja: プロジェクトを作成して、ユーザーをまとめることができます。

en: Create a subnet associated with the network. Advanced configuration is available by clicking on the "Subnet Details" tab.
ja: ネットワークに割り当てられたサブネットを作成できます。「サブネットの詳細」タブで高度な設定ができます。

en: Create a subnet associated with the new network, in which case "Network Address" must be specified. If you wish to create a network without a subnet, uncheck the "Create Subnet" checkbox.
ja: 新しいネットワークに割り当てるサブネットを作成します。この場合、「ネットワークアドレス」を指定する必要があります。サブネットなしでネットワークを作成したい場合は、「サブネットの作成」のチェックを外してください。

en: Create an Encrypted Volume Type
ja: ボリューム種別の暗号化設定の作成

en: Create security group for this Node Group.
ja: このノードグループに対してセキュリティーグループを作成します。

en: Create volumes in this availability zone.
ja: このアベイラビリティーゾーンにボリュームを作成します。

en: Created
ja: 作成時刻

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Created
ja: 作成時刻

[ctx: Current status of a Pool]
en: Created
ja: 作成時刻

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Created
ja: 作成時刻

en: Created Cluster Template %s
ja: クラスターテンプレート %s を作成しました

en: Created Node Group Template %s
ja: ノードグループテンプレート %s を作成しました

en: Created extra spec "%s".
ja: 追加スペック "%s" を作成しました。

en: Created network "%s".
ja: ネットワーク "%s" を作成しました。

en: Created new domain "%s".
ja: 新規ドメイン "%s" を作成しました。

en: Created new flavor "%s".
ja: 新しいフレーバー "%s" を作成しました。

en: Created new host aggregate "%s".
ja: 新しいホストアグリゲート "%s" が作成されました。

en: Created new project "%s".
ja: 新規プロジェクト "%s" を作成しました。

en: Created spec "%s".
ja: スペック "%s" を作成しました。

en: Created subnet "%s".
ja: サブネット "%s" を作成しました。

en: Created volume transfer.
ja: ボリュームの譲渡を作成しました。

en: Created volume transfer: "%s".
ja: ボリュームの譲渡 "%s" を作成しました。

en: Creating
ja: 作成中

[ctx: Current status of a Volume]
en: Creating
ja: 作成中

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Creating
ja: 作成中

en: Creating volume "%s"
ja: ボリューム "%s" を作成中

en: Creating volume backup "%s"
ja: ボリュームバックアップ "%s" を作成中

en: Creating volume snapshot "%s".
ja: ボリュームのスナップショット "%s" を作成しています。

en: Creation Timeout (minutes)
ja: 作成タイムアウト時間 (分単位)

en: Creation requests for this floating ip
ja: この Floating IP の作成要求数

en: Creation requests for this network
ja: このネットワークの作成要求数

en: Creation requests for this port
ja: このポートの作成要求数

en: Creation requests for this router
ja: このルーターの作成要求数

en: Creation requests for this subnet
ja: このサブネットの作成要求数

en: Current Host
ja: 現在のホスト

en: Current Size (GB)
ja: 現在のサイズ (GB)

en: Current password
ja: 現在のパスワード

en: Custom ICMP Rule
ja: カスタム ICMP ルール

en: Custom TCP Rule
ja: カスタム TCP ルール

en: Custom UDP Rule
ja: カスタム UDP ルール

en: Customization Script Source
ja: カスタマイズスクリプトの入力方法

en: DHCP Agents
ja: DHCP エージェント

en: DHCPv6 stateful: Address discovered from OpenStack DHCP
ja: DHCPv6: アドレスを OpenStack DHCP から取得

en: DHCPv6 stateless: Address discovered from OpenStack Router and additional information from OpenStack DHCP
ja: DHCPv6 stateless: アドレスを OpenStack ルーターから、追加情報を OpenStack DHCP から取得

en: DNS Name Servers
ja: DNS サーバー

en: DPD Timeout must be greater than DPD Interval
ja: Dead Peer 検出タイムアウトはDead Peer 検出間隔より大きくなければいけません。

en: Daily Usage Report
ja: 日次使用状況レポート

en: Data Processing
ja: データ処理

en: Data Processing Guides
ja: データ処理のガイド

en: Data Processing Plugin Details
ja: データ処理プラグインの詳細

en: Data Processing Plugins
ja: データ処理プラグイン

en: Data Source Details
ja: データソースの詳細

en: Data Source Type
ja: データソース種別

en: Data Sources
ja: データソース

en: Data source created
ja: データソースが作成されました

en: Database
ja: データベース

en: Database Instance
ja: データベースインスタンス

en: Database Name
ja: データベース名

en: Databases
ja: データベース

en: Datastore
ja: データストア

en: Datastore Version
ja: データストアバージョン

en: Date Updated
ja: 更新日

en: Dates cannot be recognized.
ja: 日付を認識できません

en: Day
ja: 日

en: Dead peer detection actions
ja: Dead Peer 検出時のアクション

en: Dead peer detection interval
ja: Dead Peer 検出間隔

en: Dead peer detection timeout
ja: Dead Peer 検出タイムアウト

en: Default Quotas
ja: 標準のクォータ

en: Default quotas updated.
ja: 標準のクォータを更新しました。

en: Defaults
ja: デフォルト値

en: Delay
ja: 遅延

en: Delay must be greater than or equal to Timeout
ja: 「遅延」の値は「タイムアウト」以上でなければいけません。

en: Delay must be greater than or equal to timeout
ja: 遅延の値はタイムアウト以上でなければいけません。

en: Delete Backup | Delete Backups
ja[0]: バックアップの削除

en: Delete Cluster | Delete Clusters
ja[0]: クラスターの削除

[ctx: current status of stack]
en: Delete Complete
ja: 削除完了

en: Delete Container | Delete Containers
ja[0]: コンテナーの削除

en: Delete DHCP Agent | Delete DHCP Agents
ja[0]: DHCP エージェントの削除

en: Delete Data Source | Delete Data Sources
ja[0]: データソースの削除

en: Delete Database | Delete Databases
ja[0]: データベースの削除

en: Delete Domain | Delete Domains
ja[0]: ドメインの削除

en: Delete Encryption | Delete Encryptions
ja[0]: 暗号化設定の削除

en: Delete Extra Spec | Delete Extra Specs
ja[0]: 追加スペックの削除

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Delete Failed
ja: 削除に失敗しました

[ctx: current status of stack]
en: Delete Failed
ja: 削除に失敗

en: Delete Firewall | Delete Firewalls
ja[0]: ファイアウォールの削除

en: Delete Flavor | Delete Flavors
ja[0]: フレーバーの削除

en: Delete Group | Delete Groups
ja[0]: グループの削除

en: Delete Host Aggregate | Delete Host Aggregates
ja[0]: ホストアグリゲートの削除

en: Delete IKE Policy | Delete IKE Policies
ja[0]: IKE ポリシーの削除

en: Delete IPSec Policy | Delete IPSec Policies
ja[0]: IPSec ポリシーの削除

en: Delete IPSec Site Connection | Delete IPSec Site Connections
ja[0]: IPSec サイト間接続の削除

en: Delete Image | Delete Images
ja[0]: イメージの削除

[ctx: current status of stack]
en: Delete In Progress
ja: 削除中

en: Delete Interface | Delete Interfaces
ja[0]: インタフェースの削除

en: Delete Job | Delete Jobs
ja[0]: ジョブの削除

en: Delete Job Binary | Delete Job Binaries
ja[0]: ジョブバイナリーの削除

en: Delete Job Template | Delete Job Templates
ja[0]: ジョブテンプレートの削除

en: Delete Key Pair | Delete Key Pairs
ja[0]: キーペアの削除

en: Delete Member | Delete Members
ja[0]: メンバーの削除

en: Delete Monitor | Delete Monitors
ja[0]: モニターの削除

en: Delete Namespace | Delete Namespaces
ja[0]: 名前空間の削除

en: Delete Network | Delete Networks
ja[0]: ネットワークの削除

en: Delete Network Profile | Delete Network Profiles
ja[0]: ネットワークプロファイルの削除

en: Delete Object | Delete Objects
ja[0]: オブジェクトの削除

en: Delete Policy | Delete Policies
ja[0]: ポリシーの削除

en: Delete Pool | Delete Pools
ja[0]: プールの削除

en: Delete Port | Delete Ports
ja[0]: ポートの削除

en: Delete Project | Delete Projects
ja[0]: プロジェクトの削除

en: Delete QoS Spec | Delete QoS Specs
ja[0]: QoS スペックの削除

en: Delete Role | Delete Roles
ja[0]: ロールの削除

en: Delete Router | Delete Routers
ja[0]: ルーターの削除

en: Delete Router Rule | Delete Router Rules
ja[0]: ルータールールの削除

en: Delete Rule | Delete Rules
ja[0]: ルールの削除

en: Delete Security Group | Delete Security Groups
ja[0]: セキュリティーグループの削除

en: Delete Stack | Delete Stacks
ja[0]: スタックの削除

en: Delete Static Route | Delete Static Routes
ja[0]: 静的ルートの削除

en: Delete Subnet | Delete Subnets
ja[0]: サブネットの削除

en: Delete Template | Delete Templates
ja[0]: テンプレートの削除

en: Delete User | Delete Users
ja[0]: ユーザーの削除

en: Delete VIP | Delete VIPs
ja[0]: VIP の削除

en: Delete VPN Service | Delete VPN Services
ja[0]: VPN サービスの削除

en: Delete Volume | Delete Volumes
ja[0]: ボリュームの削除

en: Delete Volume Snapshot | Delete Volume Snapshots
ja[0]: ボリュームスナップショットの削除

en: Delete Volume Type | Delete Volume Types
ja[0]: ボリューム種別の削除

en: Delete on Terminate
ja: インスタンス削除時に削除

en: Delete the created network "%s" due to subnet creation failure.
ja: サブネット作成に失敗したため、作成したネットワーク "%s" を削除しました。

en: Delete volume on instance terminate
ja: インスタンス削除時にボリュームを削除します

en: Deleted
ja: 削除

[ctx: Current status of an Image]
en: Deleted
ja: 削除

[ctx: Current status of an Instance]
en: Deleted
ja: 削除

en: Deleted Backup | Deleted Backups
ja[0]: バックアップを削除しました

en: Deleted Cluster | Deleted Clusters
ja[0]: クラスターを削除しました

en: Deleted Container | Deleted Containers
ja[0]: コンテナーを削除しました

en: Deleted DHCP Agent | Deleted DHCP Agents
ja[0]: DHCP エージェントを削除しました

en: Deleted Data Source | Deleted Data Sources
ja[0]: データソースを削除しました

en: Deleted Database | Deleted Databases
ja[0]: データベースを削除しました

en: Deleted Domain | Deleted Domains
ja[0]: ドメインを削除しました

en: Deleted Encryption | Deleted Encryptions
ja[0]: 暗号化設定を削除しました

en: Deleted Extra Spec | Deleted Extra Specs
ja[0]: 追加スペックを削除しました

en: Deleted Flavor | Deleted Flavors
ja[0]: フレーバーを削除しました

en: Deleted Group | Deleted Groups
ja[0]: グループを削除しました

en: Deleted Host Aggregate | Deleted Host Aggregates
ja[0]: ホストアグリゲートを削除しました

en: Deleted IKE Policy %s
ja: IKE ポリシー %s を削除しました。

en: Deleted IPSec Policy %s
ja: IPSec ポリシー %s を削除しました。

en: Deleted IPSec Site Connection %s
ja: IPSec サイト間接続 %s を削除しました。

en: Deleted Image | Deleted Images
ja[0]: イメージを削除しました

en: Deleted Interface | Deleted Interfaces
ja[0]: インターフェースを削除しました

en: Deleted Job | Deleted Jobs
ja[0]: ジョブを削除しました

en: Deleted Job Binary | Deleted Job Binaries
ja[0]: ジョブバイナリーを削除しました

en: Deleted Job Template | Deleted Jobs Templates
ja[0]: ジョブテンプレートを削除しました

en: Deleted Key Pair | Deleted Key Pairs
ja[0]: キーペアを削除しました

en: Deleted Namespace | Deleted Namespaces
ja[0]: 名前空間を削除しました

en: Deleted Network | Deleted Networks
ja[0]: ネットワークを削除しました

en: Deleted Network Profile | Deleted Network Profiles
ja[0]: ネットワークプロファイルを削除しました

en: Deleted Object | Deleted Objects
ja[0]: オブジェクトを削除しました

en: Deleted Port | Deleted Ports
ja[0]: ポートを削除しました

en: Deleted Project | Deleted Projects
ja[0]: プロジェクトを削除しました

en: Deleted QoS Spec | Deleted QoS Specs
ja[0]: QoS スペックの削除

en: Deleted Role | Deleted Roles
ja[0]: ロールを削除しました

en: Deleted Router | Deleted Routers
ja[0]: ルーターを削除しました

en: Deleted Router Rule | Deleted Router Rules
ja[0]: ルータールールを削除しました

en: Deleted Rule | Deleted Rules
ja[0]: ルールを削除しました

en: Deleted Security Group | Deleted Security Groups
ja[0]: セキュリティーグループを削除しました

en: Deleted Stack | Deleted Stacks
ja[0]: スタックを削除しました

en: Deleted Static Route | Deleted Static Routes
ja[0]: 削除された静的ルート

en: Deleted Subnet | Deleted Subnets
ja[0]: サブネットを削除しました

en: Deleted Template | Deleted Templates
ja[0]: テンプレートを削除しました

en: Deleted User | Deleted Users
ja[0]: ユーザーを削除しました

en: Deleted VIP %s
ja: 仮想 IP %s を削除しました。

en: Deleted VPN Service %s
ja: VPN サービス %s を削除しました。

en: Deleted Volume Type | Deleted Volume Types
ja[0]: ボリューム種別を削除しました

en: Deleted firewall %s
ja: ファイアウォール %s を削除しました。

en: Deleted images are not recoverable.
ja: 削除されたイメージは元に戻せません。

en: Deleted member %s
ja: メンバー %s を削除しました。

en: Deleted monitor %s
ja: モニター %s を削除しました。

en: Deleted policy %s
ja: ポリシー %s を削除しました

en: Deleted pool %s
ja: プール %s を削除しました。

en: Deleted rule %s
ja: ルール %s を削除しました

en: Deleting
ja: 削除中

[ctx: Current status of a Volume]
en: Deleting
ja: 削除中

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Deleting
ja: 削除中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Deleting
ja: 削除中

en: Deny
ja: 拒否

en: Description
ja: 説明

en: Destination CIDR
ja: 宛先 CIDR

en: Destination IP
ja: 宛先 IP アドレス

en: Destination IP Address/Subnet
ja: 宛先 IP アドレス/サブネット

en: Destination IP address or subnet
ja: 宛先 IP アドレスまたはサブネット

en: Destination Port
ja: 宛先ポート番号

en: Destination Port/Port Range
ja: 宛先ポート/ポートの範囲

en: Destination container
ja: 宛先コンテナー

en: Destination object name
ja: 宛先オブジェクト名

en: Destination port (integer in [1, 65535] or range in a:b)
ja: 宛先ポート ([1, 65535] の整数か a:b 形式の範囲)

en: Detach Interface
ja: インターフェースの切り離し

en: Detach Replica | Detach Replicas
ja[0]: 複製の切断

en: Detach Volume | Detach Volumes
ja[0]: ボリュームの切断

en: Detached
ja: 未接続

en: Detaching
ja: 切断中

en: Detaching Volume | Detaching Volumes
ja[0]: ボリュームを切断中です

en: Details
ja: 詳細

en: Device
ja: デバイス

en: Device ID
ja: デバイス ID

en: Device ID attached to the port
ja: ポートに接続されるデバイスの ID

en: Device Name
ja: デバイス名

en: Device Owner
ja: デバイス所有者

en: Device owner attached to the port
ja: ポートに接続されるデバイスの所有者

en: Device size (GB)
ja: デバイスサイズ (GB)

en: Direct Input
ja: 直接入力

en: Direction
ja: 方向

en: Disable Gateway
ja: ゲートウェイなし

en: Disable HA mode
ja: HA モード無効

en: Disable Service
ja: サービスの無効化

en: Disable User | Disable Users
ja[0]: ユーザーの無効化

en: Disabled
ja: 無効

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled User | Disabled Users
ja[0]: ユーザーを無効にしました

en: Disabled compute service for host: %s.
ja: ホスト %s のコンピュートサービスを無効にしました。

en: Disassociate
ja: 割り当て解除

en: Disassociate Floating IP
ja: Floating IP の割り当て解除

en: Disassociate Monitor
ja: モニターの割り当て解除

en: Disassociate a health monitor from target pool.
ja: 対象のプールからヘルスモニターの関連付けを解除します。

en: Disassociated monitor.
ja: モニターの割り当てを解除しました。

en: Disk
ja: ディスク

en: Disk (GB)
ja: ディスク (GB)

en: Disk Format
ja: ディスク形式

en: Disk GB Hours
ja: ディスク GB 時間

en: Disk Over Commit
ja: ディスクのオーバーコミット

en: Disk Partition
ja: ディスクパーティション

en: Distributed
ja: 分散ルーター

en: Domain "%s" must be disabled before it can be deleted.
ja: ドメイン "%s" は削除する前に無効化する必要があります。

en: Domain Context cleared.
ja: ドメインコンテキストをクリアしました。

en: Domain Context updated to Domain %s.
ja: ドメインコンテキストをドメイン %s に更新しました。

en: Domain Groups
ja: ドメイングループ

en: Domain ID
ja: ドメイン ID

en: Domain Information
ja: ドメイン情報

en: Domain Members
ja: ドメインメンバー

en: Domain Name
ja: ドメイン名

en: Domains
ja: ドメイン

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations.
ja: ドメインを使うと、異なる組織間でユーザーやインフラストラクチャーを分離することができます。

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations. Edit the domain details to add or remove groups in the domain.
ja: ドメインを使うと、異なる組織間でユーザーやインフラストラクチャーを分離することができます。ドメインに所属させるユーザー、グループの追加・削除が行えます。

en: Domains:
ja: ドメイン:

[ctx: Current status of a Job]
en: Done with Error
ja: エラー終了

en: Down
ja: 停止中

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Down
ja: 停止中

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Down
ja: 停止中

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Down
ja: 停止中

[ctx: Current status of a Network]
en: Down
ja: 停止中

[ctx: Current status of a Pool]
en: Down
ja: 停止中

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Down
ja: 停止中

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Down
ja: 停止中

[ctx: current status of port]
en: Down
ja: 停止中

[ctx: status of a network port]
en: Down
ja: 停止中

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Backup
ja: バックアップのダウンロード

en: Download CSV Summary
ja: サマリー (CSV) のダウンロード

en: Download EC2 Credentials
ja: EC2 認証情報のダウンロード

en: Download Job Binary
ja: ジョブバイナリーのダウンロード

en: Download Key Pair
ja: キーペアのダウンロード

en: Download OpenStack RC File
ja: OpenStack RC ファイルのダウンロード

en: Duration of instance type %s (openstack flavor)
ja: インスタンスタイプ %s (openstack フレーバー) の存在期間

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Connection
ja: 接続の編集

en: Edit Consumer
ja: 使用者の編集

en: Edit Consumer of QoS Spec
ja: QoS スペックの使用者の編集

en: Edit Domain
ja: ドメインの編集

en: Edit Extra Spec Value: %s
ja: 追加スペック値の編集: %s

en: Edit Firewall
ja: ファイアウォールの編集

en: Edit Firewall {{ name }}
ja: ファイアウォール {{ name }} の編集

en: Edit Flavor
ja: フレーバーの編集

en: Edit Group
ja: グループの編集

en: Edit Host Aggregate
ja: ホストアグリゲートの編集

en: Edit IKE Policy
ja: IKE ポリシーの編集

en: Edit IPSec Policy
ja: IPSec ポリシーの編集

en: Edit IPSec Site Connection
ja: IPSec サイト間接続の編集

en: Edit Image
ja: イメージの編集

en: Edit Image Tags
ja: イメージタグの編集

en: Edit Instance
ja: インスタンスの編集

en: Edit Member
ja: メンバーの編集

en: Edit Monitor
ja: モニターの編集

en: Edit Network
ja: ネットワークの編集

en: Edit Network Profile
ja: ネットワークプロファイルの編集

en: Edit Node Group Template
ja: ノードグループテンプレートの編集

en: Edit Policy
ja: ポリシーの編集

en: Edit Policy {{ name }}
ja: ポリシー {{ name }} の編集

en: Edit Pool
ja: プールの編集

en: Edit Port
ja: ポートの編集

en: Edit Project
ja: プロジェクトの編集

en: Edit QoS Spec Consumer
ja: QoS スペックの使用者の編集

en: Edit Router
ja: ルーターの編集

en: Edit Rule
ja: ルールの編集

en: Edit Rule {{ name }}
ja: ルール {{ name }} の編集

en: Edit Security Group
ja: セキュリティーグループの編集

en: Edit Security Groups
ja: セキュリティーグループの編集

en: Edit Snapshot
ja: スナップショットの編集

en: Edit Spec Value
ja: スペック値の編集

en: Edit Subnet
ja: サブネットの編集

en: Edit Tags
ja: タグの編集

en: Edit Template
ja: テンプレートの編集

en: Edit VIP
ja: 仮想 IP の編集

en: Edit VPN Service
ja: VPN サービスの編集

en: Edit Volume
ja: ボリュームの編集

en: Edit the flavor details. Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources. Flavors are selected when users deploy instances.
ja: フレーバーの詳細を編集します。フレーバーは、メモリーサイズ、ディスク、コア数、その他のリソースを定義します。ユーザーがインスタンスを起動する際にはフレーバーを選択します。

en: Edit the instance details.
ja: インスタンスの詳細を編集します。

en: Edit the project details.
ja: プロジェクトの詳細を編集します。

en: Egress
ja: 送信

en: Email
ja: メール

en: Enable DHCP
ja: DHCP 有効

en: Enable HA mode
ja: HA モード有効

en: Enable Service | Enable Services
ja[0]: サービスの有効化

en: Enable User | Enable Users
ja[0]: ユーザーの有効化

en: Enable rollback on create/update failure.
ja: 作成/更新失敗時のロールバックを有効にします。

en: Enabled
ja: 有効

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled Service | Enabled Services
ja[0]: サービスを有効にしました

en: Enabled User | Enabled Users
ja[0]: ユーザーを有効にしました

en: Encapsulation mode
ja: カプセル化モード

en: Encrypted
ja: 暗号化

en: Encrypted Password
ja: 暗号化されたパスワード

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Encryption algorithm
ja: 暗号化アルゴリズム

en: Engine Id
ja: エンジン ID

en: Enhanced VXLAN
ja: 拡張 VXLAN

en: Enter a value for ICMP code in the range (-1: 255)
ja: ICMP コードが (-1, 255) の範囲ではありません

en: Enter a value for ICMP type in the range (-1: 255)
ja: ICMP タイプの値が (-1, 255) の範囲ではありません

en: Enter an integer value between 0 and 255 (or -1 which means wildcard).
ja: 0 以上 255 以下の整数値 (またはすべてを意味する -1) を入力してください。

en: Enter an integer value between 1 and 65535.
ja: 1 から 65535 までの整数値を入力してください。

en: Enter an integer value between 1 and 65535. The same port will be used for all the selected members and can be modified later.
ja: 1 から 65535 までの整数値を入力してください。同じポート番号が選択した全メンバーに使用されますが、後から変更できます。

en: Enter parameter (e.g. GRE)
ja: パラメーターを入力してください (例: GRE)

en: Environment Data
ja: 環境設定データ

en: Environment File
ja: 環境設定ファイル

en: Environment Source
ja: 環境設定の指定方法

en: Ephemeral Disk
ja: 一時ディスク

en: Ephemeral Disk (GB)
ja: 一時ディスク (GB)

en: Equal to or greater than 60
ja: 60 以上

en: Equal to or greater than 68 if the local subnet is IPv4. Equal to or greater than 1280 if the local subnet is IPv6.
ja: ローカルサブネットが IPv4 の場合は 68 以上、 IPv6 の場合は 1280 以上。

en: Error
ja: エラー

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Current status of a Network]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Current status of a Pool]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Current status of an Instance]
en: Error
ja: エラー

[ctx: current status of port]
en: Error
ja: エラー

[ctx: current status of router]
en: Error
ja: エラー

[ctx: status of a neteork port]
en: Error
ja: エラー

en: Error Deleting
ja: 削除中にエラー

en: Error Downloading RC File: %s
ja: RC ファイルのダウンロードに失敗しました:  %s

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error Extending
ja: 拡張でエラーが発生しました

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error Restoring
ja: 復元中にエラー

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error Restoring
ja: 復元中にエラー

en: Error adding Hosts to the aggregate.
ja: アグリゲートへのホスト追加エラー

en: Error creating database backup.
ja: データベースのバックアップ作成でエラーが発生しました。

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error deleting
ja: 削除中にエラー

en: Error deleting database on instance.
ja: インスタンスからのデータベースの削除でエラーが発生しました。

en: Error deleting database user.
ja: データベースユーザーの削除でエラーが発生しました。

en: Error editing QoS Spec consumer.
ja: QoS スペックの使用者の編集でエラーが発生しました。

en: Error getting database backup list.
ja: データベースのバックアップ一覧の取得でエラーが発生しました。

en: Error getting metadata definitions.
ja: メタデータ定義の取得時にエラーが発生しました。

en: Error getting resource type associations.
ja: リソース種別の関連付けの取得時にエラーが発生しました。

en: Error updating QoS Spec association.
ja: QoS スペックの関連付けの更新中にエラーが発生しました。

en: Error updating resource types for namespace %s.
ja: 名前空間 %s のリソース種別の更新時にエラーが発生しました。

en: Error when adding or removing hosts.
ja: ホストの追加、削除中にエラーがありました。

en: Error writing zipfile: %(exc)s
ja: zip ファイルの書き込みに失敗しました: %(exc)s

en: Ether Type
ja: Ethernet タイプ

en: Evacuate Host
ja: サーバーを選択したダウン中のホストから稼働中の移動先ホストに退避します。

en: Events
ja: イベント

en: Existence of floating ip
ja: Floating IP の有無

en: Existence of instance
ja: インスタンスの有無

en: Existence of instance <type> (openstack types)
ja: インスタンス <type> (OpenStack タイプ) の有無

en: Existence of network
ja: ネットワークの有無

en: Existence of port
ja: ポートの有無

en: Existence of router
ja: ルーターの有無

en: Existence of subnet
ja: サブネットの有無

en: Existence of volume
ja: ボリュームの有無

en: Expected HTTP Status Codes
ja: HTTP ステータスコードの期待値

en: Expected code may be a single value (e.g. 200), a list of values (e.g. 200, 202), or range of values (e.g. 200-204)
ja: コードの期待値には、数値 (例: 200)、数値のリスト (例: 200, 202)、値の範囲 (例: 200-204) を指定できます

en: Extend Volume
ja: ボリュームの拡張

[ctx: Current status of a Volume]
en: Extending
ja: 拡張中

en: Extending volume: "%s"
ja: ボリューム %s を拡張しています。

en: External Gateway
ja: 外部ゲートウェイ

en: External Network
ja: 外部ネットワーク

en: External network "%(ext_net_id)s" expected but not found for router "%(router_id)s".
ja: ルーター "%(router_id)s" の外部ネットワーク "%(ext_net_id)s" が存在するはずですが、見つかりませんでした。

en: Extra Specs
ja: 追加スペック

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Failed
ja: 失敗

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Failed
ja: 失敗

[ctx: Current status of a Job]
en: Failed
ja: 失敗

[ctx: Power state of an Instance]
en: Failed
ja: 失敗

en: Failed to add %(users_to_add)s project members%(group_msg)s and set project quotas.
ja: %(users_to_add)s 個のプロジェクトメンバー追加%(group_msg)s、プロジェクトのクォータ設定の操作に失敗しました。

en: Failed to add %s project groups and update project quotas.
ja: %s 個のプロジェクトメンバー追加、プロジェクトのクォータ更新の操作に失敗しました。

en: Failed to add agent %(agent_name)s for network %(network)s.
ja: ネットワーク %(network)s へのエージェント %(agent_name)s の追加に失敗しました。

en: Failed to add route : %s
ja: ルートの追加に失敗しました: %s

en: Failed to add router rule %s
ja: ルータールール %s を追加できません。

en: Failed to add router(s) to firewall %(name)s: %(reason)s
ja: ルータのファイアウォール %(name)s への追加に失敗しました: %(reason)s

en: Failed to add_interface: %s
ja: インタフェース追加に失敗しました: %s

en: Failed to check Neutron '%s' extension is not supported
ja: Neutron が '%s' 拡張に対応しているか確認できませんでした。

en: Failed to check if Neutron extraroute extension is supported
ja: Neutron が extraroute 拡張に対応しているか確認できませんでした

en: Failed to create a port for network %s
ja: ネットワーク %s のポートの作成に失敗しました

en: Failed to create network "%(network)s": %(reason)s
ja: ネットワーク "%(network)s" の作成に失敗しました: %(reason)s

en: Failed to create network %s
ja: ネットワーク %s の作成に失敗しました

en: Failed to create network profile %s
ja: ネットワークプロファイル %s を作成できません。

en: Failed to create router "%s".
ja: ルーター "%s" を作成できません。

en: Failed to create subnet "%(sub)s" for network "%(net)s":  %(reason)s
ja: ネットワーク "%(net)s" のサブネット "%(sub)s" の作成に失敗しました:  %(reason)s

en: Failed to delete agent: %s
ja: エージェントを削除できませんでした: %s

en: Failed to delete interface %s
ja: インタフェースの削除に失敗しました: %s

en: Failed to delete network "%s"
ja: ネットワーク "%s" の削除に失敗しました

en: Failed to delete network %s
ja: ネットワーク %s の削除に失敗しました

en: Failed to delete network profile (%s).
ja: ネットワークプロファイル (%s) を削除できません。

en: Failed to delete port %s
ja: ポート %s の削除に失敗しました。

en: Failed to delete port: %s
ja: ポートの削除に失敗: %s

en: Failed to delete subnet %s
ja: サブネット %s の削除に失敗しました

en: Failed to disable compute service for host: %s.
ja: ホスト %s のコンピュートサービスの無効化に失敗しました。

en: Failed to evacuate host: %s.
ja: ホスト %s からの退避に失敗しました。

en: Failed to evacuate instances: %s
ja: インスタンスの退避に失敗しました: %s

en: Failed to fetch internal binary list
ja: 内部バイナリーの一覧を取得できません

en: Failed to get list of internal binaries.
ja: 内部バイナリーの一覧を取得できません

en: Failed to get network list %s
ja: ネットワーク一覧を取得できません: "%s"

en: Failed to get network list {0}
ja: ネットワーク一覧を取得できません: {0}

en: Failed to get network list.
ja: ネットワーク一覧を取得できません。

en: Failed to get the resource name: %s
ja: リソース名の取得に失敗しました: %s

en: Failed to insert rule to policy %(name)s: %(reason)s
ja: ポリシー %(name)s へのルールの挿入に失敗しました: %(reason)s

en: Failed to live migrate instance to host "%s".
ja: ホスト "%s" へのインスタンスのライブマイグレーションに失敗しました。

en: Failed to migrate host "%s".
ja: ホスト "%s" のマイグレーションに失敗しました。

en: Failed to migrate instances: %s
ja: インスタンス %s のマイグレーションに失敗しました。

en: Failed to modify %(num_groups_to_modify)d instance security groups: %(err)s
ja: インスタンスの %(num_groups_to_modify)d 個のセキュリティーグループが更新できませんでした: %(err)s

en: Failed to modify %(users_to_modify)s project members%(group_msg)s and update project quotas.
ja: %(users_to_modify)s 個のプロジェクトメンバー変更%(group_msg)s、プロジェクトのクォータ更新の操作に失敗しました。

en: Failed to modify %d instance security groups
ja: インスタンスの %d 個のセキュリティーグループが更新できませんでした

en: Failed to modify %s domain groups.
ja: ドメイングループ %s の更新に失敗しました。

en: Failed to modify %s project members and update domain groups.
ja: プロジェクトメンバー変更、ドメイングループ更新のうち、%s 件を完了できませんでした。

en: Failed to modify %s project members, update project groups and update project quotas.
ja: %s 個のプロジェクトメンバー変更、プロジェクトグループ更新、プロジェクトのクォータ更新の操作に失敗しました。

en: Failed to obtain network profile binding
ja: ネットワークプロファイル割り当てを取得できませんでした

en: Failed to perform requested operation on instance "%s", the instance has an error status
ja: インスタンス "%s" に対して要求された操作を実行できませんでした。このインスタンスはエラー状態です。

en: Failed to remove router(s) from firewall %(name)s: %(reason)s
ja: ルータのファイアウォール %(name)s からの削除に失敗しました: %(reason)s

en: Failed to remove rule from policy %(name)s: %(reason)s
ja: ポリシー %(name)s からのルールの削除に失敗しました: %(reason)s

en: Failed to retrieve available routers: %(reason)s
ja: 利用可能なルーターの一覧を取得できませんでした: %(reason)s

en: Failed to retrieve available rules: %s
ja: 利用可能なルールの取得に失敗しました: %s

en: Failed to retrieve current routers in firewall %(name)s: %(reason)s
ja: ファイアウォール %(name)s が現在適用されているルーターの取得に失敗しました: %(reason)s

en: Failed to retrieve current rules in policy %(name)s: %(reason)s
ja: ポリシー %(name)s の現在のルールの取得に失敗しました: %(reason)s

en: Failed to retrieve health monitors.
ja: ヘルスモニターの取得に失敗しました。

en: Failed to retrieve network %s for a subnet
ja: サブネットのネットワーク %s の取得に失敗しました

en: Failed to set gateway %s
ja: ゲートウェイの設定に失敗しました: %s

en: Failed to update IKE Policy %s
ja: IKE ポリシー %s を更新できません。

en: Failed to update IPSec Policy %s
ja: IPSec ポリシー %s を更新できません。

en: Failed to update IPSec Site Connection %s
ja: IPSec サイト間接続 %s を更新できません。

en: Failed to update VIP %s
ja: VIP %s を更新できません。

en: Failed to update VPN Service %s
ja: VPN サービス %s を更新できません。

en: Failed to update firewall %(name)s: %(reason)s
ja: ファイアウォール %(name)s の更新に失敗しました: %(reason)s

en: Failed to update health monitor %s
ja: ヘルスモニター %s の更新に失敗しました

en: Failed to update image.
ja: イメージのアップロードに失敗しました。

en: Failed to update member %s
ja: メンバー %s の更新に失敗しました

en: Failed to update network %s
ja: ネットワーク %s の更新に失敗しました

en: Failed to update network profile (%s).
ja: ネットワークプロファイル (%s) の更新に失敗しました。

en: Failed to update policy %(name)s: %(reason)s
ja: ポリシー %(name)s の更新に失敗しました: %(reason)s

en: Failed to update pool %s
ja: プール %s を更新できません。

en: Failed to update port %s
ja: ポート %s の更新に失敗しました

en: Failed to update router %s
ja: ルーター %s の更新に失敗しました。

en: Failed to update rule %(name)s: %(reason)s
ja: ルール %(name)s の更新に失敗しました: %(reason)s

en: Failed to update subnet "%(sub)s":  %(reason)s
ja: サブネット "%(sub)s" の更新に失敗しました:  %(reason)s

en: Failed to verify extension support %(reason)s
ja: 拡張機能に対応しているか確認できません: %(reason)s

en: Fan RPM
ja: ファンの RPM

en: Fields in this tab are optional. You can configure the detail of IPSec site connection created.
ja: このタブのフィールドは任意項目です。作成する IPSec サイト間接続の詳細設定ができます。

en: File
ja: ファイル

en: File exceeds maximum size (16kb)
ja: ファイルサイズが最大サイズ (16KB) を超えています

en: Fingerprint
ja: フィンガープリント

[ctx: Task status of an Instance]
en: Finishing Resize or Migrate
ja: リサイズ/マイグレーションの終了中

en: Firewall %s was successfully updated.
ja: ファイアウォール %s が正常に更新されました。

en: Firewall Details
ja: ファイアウォールの詳細

en: Firewall Policies
ja: ファイアウォールポリシー

en: Firewall Policy Details
ja: ファイアウォールポリシーの詳細

en: Firewall Rule Details
ja: ファイアウォールルールの詳細

en: Firewall Rules
ja: ファイアウォールルール

en: Firewalls
ja: ファイアウォール

en: Fixed IPs
ja: Fixed IP

en: Flat
ja: フラット

en: Flavor
ja: フレーバー

en: Flavor Access
ja: フレーバーアクセス権

en: Flavor Choice
ja: フレーバーの選択

en: Flavor ID =
ja: フレーバー ID =

en: Flavor ID should be UUID4 or integer. Leave this field blank or use 'auto' to set a random UUID4.
ja: フレーバー ID は UUID4 か整数でなければなりません。ランダムな UUID4 を使うにはこのフィールドを空欄にするか 'auto' を指定してください。

en: Flavor Information
ja: フレーバー情報

en: Flavor Name
ja: フレーバー名

en: Flavors
ja: フレーバー

en: Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources and can be selected when users deploy instances.
ja: フレーバーは、メモリーサイズ、ディスク、コア数、その他のリソースを定義します。ユーザーがインスタンスを起動する際にはフレーバーを選択します。

en: Floating IP Pool
ja: Floating IP プール

en: Floating IPs
ja: Floating IP

en: Folder created successfully.
ja: フォルダーが正常に作成されました。

en: For GRE networks, valid tunnel IDs are %(min)s through %(max)s.
ja: GRE ネットワークでは、有効なトンネル ID は %(min)s から %(max)s までです。

en: For VLAN networks, the VLAN VID on the physical network that realizes the virtual network. Valid VLAN VIDs are %(vlan_min)s through %(vlan_max)s. For GRE or VXLAN networks, the tunnel ID. Valid tunnel IDs for GRE networks are %(gre_min)s through %(gre_max)s. For VXLAN networks, %(vxlan_min)s through %(vxlan_max)s.
ja: VLAN ネットワークでは、仮想ネットワークに使用する物理ネットワークの VLAN ID。有効な VLAN ID は %(vlan_min)s から %(vlan_max)s です。 GRE と VXLAN ネットワークの場合は、トンネル ID です。有効なトンネル ID は、GRE ネットワークでは %(gre_min)s から %(gre_max)s、VXLAN ネットワークでは %(vxlan_min)s から %(vxlan_max)s です。

en: For VLAN networks, valid VLAN IDs are %(min)s through %(max)s.
ja: VLAN ネットワークでは、有効な VLAN ID は %(min)s から %(max)s までです。

en: For VXLAN networks, valid tunnel IDs are %(min)s through %(max)s.
ja: VXLAN ネットワークでは、有効なトンネル ID は %(min)s から %(max)s までです。

en: Forbidden
ja: 権限がありません

[ctx: Force upload volume in in-use status to image]
en: Force
ja: 強制アップロード

en: Forcing to create snapshot "%s" from attached volume.
ja: 接続中のボリュームからスナップショット "%s" を強制的に作成しています。

en: Format
ja: 形式

en: Format =
ja: 形式 =

en: From
ja: 開始

en: From Port
ja: ポート番号 (下限)

en: From here you can update the default quotas (max limits).
ja: ここから標準のクォータ (上限) を更新できます。

en: Gateway IP
ja: ゲートウェイ IP

en: Gateway IP (optional)
ja: ゲートウェイ IP (オプション)

en: Gateway IP and IP version are inconsistent.
ja: ゲートウェイの IP アドレスと IP バージョンが一致していません。

en: Gateway interface is added
ja: ゲートウェイインターフェースを追加しました

en: General Info
ja: 一般情報

en: Group "%s" was successfully created.
ja: グループ "%s" が正常に作成されました。

en: Group ID
ja: グループ ID

en: Group Management: {{ group.name }}
ja: グループの管理: {{ group.name }}

en: Group Members
ja: グループのメンバー

en: Group has been updated successfully.
ja: グループが正常に更新されました。

en: Groups
ja: グループ

en: Guided Cluster Creation
ja: ガイド付きクラスター作成

en: Guided Job Execution
ja: ガイド付きジョブ実行

en: Guides
ja: ガイド

en: HA mode
ja: HA モード

en: HTTP Method
ja: HTTP メソッド

en: HTTP method used to check health status of a member
ja: メンバーの動作ステータスを確認するために使用する HTTP メソッド

[ctx: Current status of an Instance]
en: Hard Reboot
ja: ハードリブート

en: Hard Reboot Instance | Hard Reboot Instances
ja[0]: インスタンスのハードリブート

en: Hard Rebooted Instance | Hard Rebooted Instances
ja[0]: インスタンスのハードリブートを行いました

en: Health monitor %s was successfully updated.
ja: ヘルスモニター %s が正常に更新されました。

en: Help
ja: ヘルプ

en: High Availability Mode
ja: 高可用性（HA）モード

en: Home
ja: ホーム

en: Host
ja: ホスト

en: Host =
ja: ホスト =

en: Host Aggregate Information
ja: ホストアグリゲートの情報

en: Host Aggregates
ja: ホストアグリゲート

en: Host Routes
ja: 追加のルート設定

en: Host Routes format error: Destination CIDR and nexthop must be specified (value=%s)
ja: ホストルートの形式エラー: 宛先 CIDR およびネクストホップを指定する必要があります (値=%s)

en: Host aggregates divide an availability zone into logical units by grouping together hosts. Create a host aggregate then select the hosts contained in it.
ja: ホストアグリゲートは、ホストをグループ化し、1 つのアベイラビリティーゾーンを複数の論理的な単位に分割します。ホストアグリゲートを作成し、そのアグリゲートに入れるホストを選択してください。

en: Host or IP that the user is allowed to connect through.
ja: このユーザーで許可される接続元のホスト名または IP アドレス

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Hosts
ja: ホスト

en: Hypervisor
ja: ハイパーバイザー

en: Hypervisor Instances
ja: ハイパーバイザーインスタンス

en: Hypervisor Servers
ja: ハイパーバイザーサーバー

en: Hypervisors
ja: ハイパーバイザー

en: IKE Phase1 negotiation mode
ja: IKE フェーズ 1 のメッセージ交換モード

en: IKE Policies
ja: IKE ポリシー

en: IKE Policy
ja: IKE ポリシー

en: IKE Policy %s was successfully updated.
ja: IKE ポリシー %s が正常に更新されました。

en: IKE Policy Details
ja: IKE ポリシーの詳細

en: IKE Policy associated with this connection
ja: この接続に関連付ける IKE ポリシー

en: IKE version
ja: IKE バージョン

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: IP Address (optional)
ja: IP アドレス (省略可能)

en: IP Protocol
ja: IP プロトコル

en: IP Version
ja: IP バージョン

en: IP address %s associated.
ja: IP アドレス %s を割り当てました。

en: IP address allocation pools. Each entry is: start_ip_address,end_ip_address (e.g., 192.168.1.100,192.168.1.120) and one entry per line.
ja: IP アドレス割り当てプール。start_ip_address,end_ip_address (例: 192.168.1.100,192.168.1.120) 形式で、各項目を 1 行につき 1 項目記入します。

en: IP address list of DNS name servers for this subnet. One entry per line.
ja: このサブネット向けの DNS サーバーの IP アドレス一覧。 1 行につき 1 項目。

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254) The default value is the first IP of the network address (e.g. 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 for 2001:DB8::/48). If you use the default, leave blank. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
ja: ゲートウェイの IP アドレス (例: 192.168.0.254)。初期値はネットワークアドレスの最初の IP です (例: 192.168.0.0/24 の場合 192.168.0.1、2001:DB8::/48 の場合 2001:DB8::1)。初期値を使用したければ、空白のままにしておきます。ゲートウェイを使用する必要がなければ、下の「ゲートウェイなし」をチェックします。

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254). Specify an explicit address to set the gateway. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
ja: ゲートウェイの IP アドレス (例: 192.168.0.254)。ゲートウェイを設定するには、具体的なアドレスを指定する必要があります。ゲートウェイを使用する必要がなければ、下の「ゲートウェイなし」をチェックしてください。

en: IPSec Policies
ja: IPSec ポリシー

en: IPSec Policy
ja: IPSec ポリシー

en: IPSec Policy %s was successfully updated.
ja: IPSec ポリシー %s が正常に更新されました。

en: IPSec Policy Details
ja: IPSec ポリシーの詳細

en: IPSec Policy associated with this connection
ja: この接続に関連付ける IPSec ポリシー

en: IPSec Site Connection %s was successfully updated.
ja: IPSec サイト間接続 %s が正常に更新されました。

en: IPSec Site Connection Details
ja: IPSec サイト間接続の詳細

en: IPSec Site Connections
ja: IPSec サイト間接続

en: IPv4 Address =
ja: IPv4 アドレス =

en: IPv6 Address =
ja: IPv6 アドレス =

en: IPv6 Address Configuration Mode
ja: IPv6 アドレス設定モード

en: ISO - Optical Disk Image
ja: ISO - 光学ディスクイメージ

en: Identifier
ja: 識別子

en: Identifier Type
ja: 識別子の種別

en: Identity
ja: ユーザー管理

en: Identity service does not allow editing user data.
ja: Identity Service ではユーザーデータの編集が許可されていません。

en: Identity service does not allow editing user password.
ja: Identity Service ではユーザーパスワードの編集ができません。

en: Image
ja: イメージ

[ctx: Type of an image]
en: Image
ja: イメージ

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Backup
ja: イメージバックアップ

en: Image Details: {{ image.name }}
ja: イメージの詳細: {{ image.name }}

en: Image File
ja: イメージファイル

en: Image ID =
ja: イメージ ID =

en: Image Location
ja: イメージの場所

en: Image Name
ja: イメージ名

en: Image Name =
ja: イメージ名 =

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Pending Upload
ja: イメージアップロード待ち

en: Image Registry
ja: イメージレジストリー

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Snapshot Pending
ja: イメージスナップショット取得待ち

en: Image Source
ja: イメージソース

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Uploading
ja: イメージアップロード中

en: Image existence check
ja: イメージの存在確認

en: Image is downloaded
ja: イメージダウンロード数

en: Image is served out
ja: イメージ利用回数

en: Image source must be specified
ja: イメージを指定しなければいけません。

en: Image was successfully updated.
ja: イメージが正常に更新されました。

en: Images
ja: イメージ

en: Implementation
ja: 実装

en: Import Key Pair
ja: キーペアのインポート

en: Import Namespace
ja: 名前空間のインポート

en: In Policy
ja: 利用中のポリシー

en: In Use
ja: 使用中

[ctx: Current status of a Volume]
en: In-use
ja: 使用中

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Inactive
ja: 非稼働

[ctx: Current status of a Pool]
en: Inactive
ja: 非稼働

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Inactive
ja: 非稼働

en: Incremental
ja: 差分

en: Information
ja: 情報

en: Ingress
ja: 受信

[ctx: current status of stack]
en: Init Complete
ja: init 完了

[ctx: current status of stack]
en: Init Failed
ja: init に失敗

[ctx: current status of stack]
en: Init In Progress
ja: init 実行中

en: Initial Admin User
ja: 最初の管理ユーザー

en: Initial Databases
ja: 初期データベース

en: Initial admin user to add
ja: 追加する初期管理ユーザー

en: Initialize Databases
ja: データベースの初期化

en: Initiator state
ja: イニシエーターモード

en: Injected File Content (Bytes)
ja: 注入ファイル (バイト)

en: Injected File Content Bytes
ja: 注入ファイルのバイト数

en: Injected File Path Bytes
ja: 注入ファイル のパス長

en: Injected Files
ja: 注入ファイル

en: Input
ja: 入力

en: Input must be in CIDR format
ja: CIDRフォーマットで入力して下さい。

en: Insert Rule
ja: ルールの挿入

en: Insert Rule into Policy
ja: ポリシーへのルールの挿入

en: Insert Rule to Policy
ja: ポリシーへのルールの挿入

en: Instance
ja: インスタンス

en: Instance Action List
ja: インスタンスのアクション一覧

en: Instance Boot Source
ja: インスタンスのブートソース

en: Instance Count
ja: インスタンス数

en: Instance Details: {{ instance.name }}
ja: インスタンスの詳細: {{ instance.name }}

en: Instance ID
ja: インスタンス ID

en: Instance Name
ja: インスタンス名

en: Instance Password is not set or is not yet available
ja: インスタンスのパスワードが設定されていないか利用できません

en: Instance Security Groups
ja: インスタンスのセキュリティーグループ

en: Instance Snapshot
ja: インスタンスのスナップショット

en: Instance to be associated
ja: IP を割り当てるインスタンス

en: Instances
ja: インスタンス

en: Instances Count
ja: インスタンス数

en: Insufficient privilege level to view domain information.
ja: ドメイン情報を参照するのに必要な権限がありません。

en: Insufficient privilege level to view group information.
ja: グループ情報を参照するのに必要な権限がありません。

en: Insufficient privilege level to view project information.
ja: プロジェクト情報を参照する権限がありません。

en: Insufficient privilege level to view role information.
ja: ロール情報を参照する権限がありません。

en: Insufficient privilege level to view user information.
ja: ユーザー情報を参照するのに必要な権限がありません。

en: Interface added
ja: インターフェースを追加しました

en: Interfaces
ja: インターフェース

en: Internal Binary
ja: 内部バイナリー

en: Internal IP
ja: 内部用 IP

en: Internal Interface
ja: 内部インタフェース

en: Internal binary
ja: 内部バイナリー

en: Invalid date format: Using today as default.
ja: 不正な日付の形式です。デフォルト値として今日の日付を使用します。

en: Invalid format for routes : %s
ja: ルートに無効な形式: %s

en: Invalid time period. The end date should be more recent than the start date.
ja: 指定された期間が不正です。終了日は開始日より後でなければなりません。

en: Invalid time period. You are requesting data from the future which may not exist.
ja: 指定された期間が不正です。存在しない未来のデータを要求しています。

en: Items Per Page
ja: ページあたりの項目数

en: Java Opts
ja: Java オプション

en: Job
ja: ジョブ

en: Job Binaries
ja: ジョブバイナリー

en: Job Binary Details
ja: ジョブバイナリーの詳細

en: Job Execution Details
ja: ジョブ実行の詳細

en: Job Execution ID
ja: ジョブ実行 ID

en: Job Guide
ja: ジョブのガイド

en: Job Template
ja: ジョブテンプレート

en: Job Template Details
ja: ジョブテンプレートの詳細

en: Job Templates
ja: ジョブテンプレート

en: Job Type
ja: ジョブ種別

en: Job args
ja: ジョブ引き数

en: Job configs
ja: ジョブ設定

en: Job created
ja: ジョブが作成されました

en: Job launched
ja: ジョブを起動しました

en: Job params
ja: ジョブパラメーター

en: Job type chosen
ja: ジョブ種別を選択しました

en: Jobs
ja: ジョブ

en: Kernel
ja: カーネル

en: Kernel ID
ja: カーネル ID

en: Key
ja: キー

en: Key Pair
ja: キーペア

en: Key Pair Details
ja: キーペアの詳細

en: Key Pair Name
ja: キーペア名

en: Key Pairs
ja: キーペア

en: Key Size (bits)
ja: キーサイズ (ビット)

en: Key pair name may only contain letters, numbers, underscores, spaces and hyphens.
ja: キーペア名に使用できる文字は、英数字、アンダースコア、空白、ハイフンだけです。

en: Key pair to use for authentication.
ja: 認証に使用するキーペア。

en: Key-Value Pairs
ja: キーと値のペア

en: Keypair
ja: キーペア

[ctx: Current status of a Job]
en: Killed
ja: 強制終了

[ctx: Current status of an Image]
en: Killed
ja: 中止

en: LB Method
ja: 負荷分散方法

en: LUKS Volume Snapshots
ja: LUKS ボリュームスナップショット

en: LUKS Volumes
ja: LUKS ボリューム

en: Language
ja: 言語

en: Last 15 days
ja: 直近 15 日

en: Last 30 days
ja: 直近 30 日

[ctx: Time since the last update]
en: Last Updated
ja: 最終更新

en: Last day
ja: 昨日

en: Last week
ja: 先週

en: Last year
ja: 昨年

en: Launch
ja: 起動

en: Launch Cluster
ja: クラスターの起動

en: Launch Database
ja: データベースの起動

en: Launch Instance
ja: インスタンスの起動

en: Launch Job | Launch Jobs
ja[0]: ジョブの起動

en: Launch On Existing Cluster
ja: 既存のクラスターで起動

en: Launch On New Cluster
ja: 新規のクラスターで起動

en: Launch Stack
ja: スタックの起動

en: Launch as Instance
ja: インスタンスとして起動

en: Launch instance in these security groups.
ja: これらのセキュリティーグループでインスタンスを起動します。

en: Launch instance with these networks
ja: これらのネットワークでインスタンスを起動します。

en: Launch instance with this policy profile
ja: このポリシープロファイルでインスタンスを起動します。

en: Launch instances in these security groups.
ja: これらのセキュリティーグループでインスタンスを起動します。

en: Launch instances in this availability zone.
ja: 指定したアベイラビリティーゾーンでインスタンスを起動します。

en: Launched %(count)s named "%(name)s".
ja: 名前が "%(name)s" の %(count)s を起動しました。

en: Launched Cluster %s
ja: クラスター %s を起動しました

en: Launched Job | Launched Jobs
ja[0]: ジョブを起動しました

en: Launching multiple instances is only supported for images and instance snapshots.
ja: 複数インスタンスの起動は、イメージとインスタンスのスナップショットについてのみサポートされています。

[ctx: load balancing method]
en: Least Connections
ja: 最小コネクション数

en: Length of Injected File Path
ja: 注入ファイルのパス長

en: Libs
ja: ライブラリー

en: Lifetime units
ja: ライフタイム単位

en: Lifetime units for IKE keys
ja: IKE 鍵のライフタイムの単位

en: Lifetime value
ja: ライフタイムの値

en: Lifetime value for IKE keys
ja: IKE 鍵のライフタイムの値

en: Lifetime value for IKE keys
ja: IKE 鍵のライフタイム値

en: Limit
ja: 上限値

en: Live Migrate
ja: ライブマイグレーション

en: Live Migrate Instance
ja: インスタンスのライブマイグレーション

en: Load Balancer
ja: ロードバランサー

en: Load Balancer VIP %s
ja: ロードバランサー 仮想 IP %s

en: Load Balancers
ja: ロードバランサー

en: Load Balancing Method
ja: 負荷分散方式

en: Local
ja: ローカル

en: Local Storage (total)
ja: ローカルストレージ (総量)

en: Local Storage (used)
ja: ローカルストレージ (使用中)

en: Lock Instance | Lock Instances
ja[0]: インスタンスのロック

en: Locked Instance | Locked Instances
ja[0]: インスタンスをロックしました

en: Log
ja: ログ

en: Log Lines Per Instance
ja: インスタンスあたりのログ行数

en: Log length must be a nonnegative integer.
ja: ログの表示行数は 0 以上の整数でなければいけません。

en: MAC Learning State
ja: MAC 学習状態

en: Main Class
ja: Main クラス

en: Make Private
ja: プライベートに変更

en: Make Public
ja: パブリックに変更

en: Manage
ja: 管理

en: Manage Attachments
ja: 接続の管理

en: Manage Floating IP Associations
ja: Floating IP の割り当ての管理

en: Manage Hosts
ja: ホストの管理

en: Manage Hosts Aggregate
ja: ホストアグリゲートの管理

en: Manage Hosts within Aggregate
ja: アグリゲートのホストの管理

en: Manage Members
ja: メンバーの管理

en: Manage QoS Spec Association
ja: QoS スペックの関連付けの管理

en: Manage Rules
ja: ルールの管理

en: Manage Security Group Rules: {{ security_group.name }} ({{ security_group.id }})
ja: セキュリティーグループのルール管理: {{ security_group.name }} ({{ security_group.id }})

en: Manage Specs
ja: スペックの管理

en: Manage Volume
ja: ボリュームの管理

en: Manage Volume Attachments
ja: ボリュームの接続の管理

en: Manage a Volume
ja: ボリュームの管理

en: Management IP
ja: 管理 IP

en: Manual
ja: 手動

en: Mapped Fixed IP Address
ja: 対応する Fixed IP アドレス

en: Master Instance Name
ja: マスターインスタンス名

en: Max Retries
ja: 最大試行回数

en: Max Retries (1~10)
ja: 最大試行回数 (1〜10)

en: Max. Size (MB)
ja: 最大サイズ (MB)

en: Maximum Transmission Unit size for the connection
ja: この接続の MTU （最大転送単位）の大きさ

en: Maximum number of connections allowed for the VIP or '-1' if the limit is not set
ja: この仮想 IP で許可する最大接続数。 上限を設定しない場合は '-1' を指定します。

en: Member %s was successfully updated.
ja: メンバー %s が正常に更新されました。

en: Member Details
ja: メンバーの詳細

en: Member IP address must be specified
ja: メンバーの IP アドレスを指定しなければいけません。

en: Member Source
ja: メンバーの指定方法

en: Member address
ja: メンバーのアドレス

en: Member(s)
ja: メンバー

en: Members
ja: メンバー

en: Memory MB Hours
ja: メモリーの MB 時間

en: Message
ja: メッセージ

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Metadata Definition File
ja: メタデータ定義ファイル

en: Metadata Definitions
ja: メタデータ定義

en: Metadata Items
ja: メタデータ項目数

en: Metadata successfully updated.
ja: メタデータが正常に更新されました。

en: Meter
ja: メーター

en: Migrate Host | Migrate Hosts
ja[0]: ホストのマイグレーション

en: Migrate Instance | Migrate Instances
ja[0]: インスタンスのマイグレーション

en: Migrated Host | Migrated Hosts
ja[0]: マイグレーション済みホスト

[ctx: Current status of an Instance]
en: Migrating
ja: マイグレーション中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Migrating
ja: マイグレーション中

en: Migrating instances may cause some unrecoverable results.
ja: インスタンスのマイグレーションにより、リカバリー不能な結果に陥る可能性があります。

en: Migration Policy
ja: 移行ポリシー

en: Min. Size (MB)
ja: 最小サイズ (MB)

en: Minimum Disk (GB)
ja: 最小ディスク (GB)

en: Minimum RAM (MB)
ja: 最小メモリー (MB)

en: Modified domain "%s".
ja: ドメイン "%s" を変更しました。

en: Modified flavor "%s".
ja: フレーバー "%s" を変更しました。

en: Modified flavor information, but unable to modify flavor access.
ja: フレーバー情報は更新しましたが、フレーバーアクセス権は更新できませんでした。

en: Modified instance "%s".
ja: インスタンス "%s" を変更しました。

en: Modified project "%s".
ja: プロジェクト "%s" を変更しました。

en: Modified project information and members, but unable to modify project quotas.
ja: プロジェクトの情報とメンバーを変更しましたが、プロジェクトのクォータを変更できません。

en: Modify Access
ja: アクセス権の変更

en: Modify Consumer
ja: 使用者の変更

en: Modify Groups
ja: グループの変更

en: Modify Quotas
ja: クォータの変更

en: Modify Usage Report Parameters
ja: 使用状況レポートのパラメーターの変更

en: Monitor
ja: モニター

en: Monitor Details
ja: モニターの詳細

en: Monitor Type
ja: モニタータイプ

en: Monitors
ja: モニター

en: Month to date
ja: 過去 1 ヶ月

en: Multicast IP Range
ja: マルチキャスト IP 範囲

en: Multicast IPv4 range(e.g. 224.0.1.0-224.0.1.100)
ja: マルチキャスト IPv4 アドレス範囲 (例: 224.0.1.0-224.0.1.100)

en: Must specify start of period
ja: 期間の開始日は指定しなければいけません

en: Name
ja: 名前

en: Name may only contain letters, numbers, underscores, periods and hyphens.
ja: 名前は、英数字、アンダースコア、ピリオド、ハイフンだけが使用できます。

en: Name must start with a letter and may only contain letters, numbers, underscores, periods and hyphens.
ja: 名前の 1 文字目にはアルファベットを指定する必要があります。また、名前には、英数字、アンダースコア、ピリオド、ハイフンだけが使用できます。

en: Name of the stack to create.
ja: 作成するスタックの名前。

en: Name or other identifier for existing volume
ja: 既存のボリュームの名前またはその他の識別子

en: Name: %(name)s ID: %(uuid)s
ja: 名前: %(name)s ID: %(uuid)s

en: Namespace %s has been created.
ja: 名前空間 %s が作成されました。

en: Namespace Definition Source
ja: 名前空間定義の入力方法

en: Namespace Details: {{ namespace.namespace }}
ja: 名前空間の詳細: {{ namespace.namespace }}

en: Namespace JSON
ja: 名前空間のJSON

en: Namespace Overview
ja: 名前空間の概要

en: Namespaces
ja: 名前空間

en: Native VXLAN
ja: ネイティブ VXLAN

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network "%s" was successfully created.
ja: ネットワーク "%s" が正常に作成されました。

en: Network %s was successfully created.
ja: ネットワーク %s が正常に作成されました。

en: Network %s was successfully updated.
ja: ネットワーク %s が正常に更新されました。

en: Network Address
ja: ネットワークアドレス

en: Network Address and IP version are inconsistent.
ja: ネットワークアドレスと IP バージョンが一致していません。

en: Network Agents
ja: ネットワークエージェント

en: Network Details: {{ network.name }}
ja: ネットワークの詳細: {{ network.name }}

en: Network ID
ja: ネットワーク ID

en: Network Name
ja: ネットワーク名

en: Network Profile
ja: ネットワークプロファイル

en: Network Profile %s was successfully created.
ja: ネットワークプロファイル %s が正常に更新されました。

en: Network Profile %s was successfully updated.
ja: ネットワークプロファイル %s が正常に更新されました。

en: Network Profiles could not be retrieved.
ja: ネットワークプロファイルを取得できません。

en: Network Topology
ja: ネットワークトポロジー

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24)
ja: CIDR 形式のネットワークアドレス (例: 192.168.0.0/24)

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)
ja: CIDR 形式のネットワークアドレス (例: 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)

en: Network list can not be retrieved.
ja: ネットワーク一覧を取得できません。

en: Networking
ja: ネットワーク

[ctx: Task status of an Instance]
en: Networking
ja: ネットワーク設定中

en: Networks
ja: ネットワーク

en: Neutron Management Network
ja: Neutron 管理ネットワーク

en: Never
ja: なし

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: New
ja: 新規作成

en: New DHCP Agent
ja: 追加する DHCP エージェント

en: New Flavor
ja: 新しいフレーバー

en: New Host
ja: 新規ホスト

en: New Size (GB)
ja: 新しいサイズ (GB)

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New size for volume must be greater than current size.
ja: 新しいボリュームサイズは現在のサイズよりも大きい必要があります。

en: New size must be greater than current size.
ja: 変更後のサイズは現在のサイズより大きくなければいけません。

en: Next
ja: 次へ

en: Next Hop
ja: ネクストホップ

en: Next Hops
ja: ネクストホップ

en: No
ja: いいえ

en: No Host selected.
ja: ホストが選択されていません。

en: No Hosts found.
ja: ホストが見つかりません。

en: No Images Available
ja: 利用可能なイメージがありません

en: No Session Persistence
ja: セッション永続性なし

[ctx: Power state of an Instance]
en: No State
ja: 状態なし

en: No Templates Available
ja: 利用可能なテンプレートがありません

en: No availability zone specified
ja: アベイラビリティーゾーンの指定なし

en: No availability zones found
ja: アベイラビリティーゾーンがありません

en: No available console found.
ja: 利用可能なコンソールがありません。

en: No available projects
ja: 使用可能なプロジェクトがありません

en: No backups available
ja: バックアップがありません

en: No flavors available
ja: 利用可能なフレーバーはありません

en: No floating IP addresses allocated
ja: 確保済みの Floating IP アドレスはありません

en: No floating IP pools available
ja: Floating IP プールがありません。

en: No floating IPs to disassociate.
ja: 利用可能な Floating IP プールがありません。

en: No groups found.
ja: グループがありません。

en: No groups.
ja: グループがありません。

en: No host selected.
ja: ホストが選択されていません。

en: No hosts found.
ja: ホストが見つかりません。

en: No images available
ja: 利用可能なイメージがありません。

en: No images available.
ja: 利用可能なイメージがありません。

en: No input was provided for the namespace content.
ja: 名前空間の内容の入力がありません。

en: No instances available
ja: インスタンスがありません

en: No key pairs available
ja: キーペアがありません

en: No keypair
ja: キーペアがありません

en: No networks available
ja: ネットワークがありません

en: No options specified
ja: オプション指定なし

en: No other agents available.
ja: 他にエージェントがありません。

en: No other hosts available
ja: 他のホストがありません

en: No other hosts available.
ja: 他のホストがありません。

en: No ports available
ja: ポートがありません

en: No projects found.
ja: プロジェクトが見つかりませんでした。

en: No projects selected. All projects can use the flavor.
ja: どのプロジェクトも選択されていません。すべてのプロジェクトがこのフレーバーを使用できます。

en: No provider is available
ja: 利用可能なプロバイダーがありません

en: No security groups available
ja: セキュリティーグループがありません。

en: No security groups enabled.
ja: 有効になっているセキュリティーグループがありません。

en: No security groups found.
ja: セキュリティーグループがありません。

en: No servers available. To add a member, you need at least one running instance.
ja: 指定できるサーバーがありません。メンバーを追加するには、実行中のインスタンスが少なくとも 1 つは必要です。

en: No session persistence
ja: セッション永続性なし

en: No snapshots available
ja: 利用可能なスナップショットがありません

en: No source, empty volume
ja: ソースの指定なし (空のボリューム)

en: No subnets available
ja: サブネットがありません

en: No users found.
ja: ユーザーが見つかりませんでした。

en: No users.
ja: ユーザーがいません。

en: No volume snapshots available
ja: 利用可能なボリュームスナップショットがありません

en: No volume type
ja: ボリューム種別の指定なし

en: No volumes available
ja: 利用可能なボリュームがありません

en: Node Group Template %s updated
ja: ノードグループテンプレート %s が更新されました。

en: Node Group Template Details
ja: ノードグループテンプレートの詳細

en: Node Group Template copy %s created
ja: ノードグループテンプレートのコピー %s を作成しました

en: Node Group Templates
ja: ノードグループテンプレート

en: Node Groups
ja: ノードグループ

en: Node Processes
ja: ノードプロセス

en: Node group cluster
ja: ノードグループクラスター

en: Non-Members
ja: 未参加メンバー

en: None
ja: なし

[ctx: Task status of an Instance]
en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 標準

en: Not Assigned
ja: 割り当てなし

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Not available
ja: N/A

en: Number of API requests against swift
ja: swift への API 要求数

en: Number of VCPUs
ja: 仮想 CPU 数

en: Number of containers
ja: コンテナー数

en: Number of image deletions
ja: イメージの削除数

en: Number of image updates
ja: イメージの更新数

en: Number of image uploads
ja: イメージのアップロード数

en: Number of incoming bytes
ja: 受信バイト数

en: Number of incoming bytes on the network for a VM interface
ja: VM インタフェースでのネットワーク受信バイト数

en: Number of incoming packets for a VM interface
ja: VM インタフェースでのネットワーク受信パケット数

en: Number of instances to launch.
ja: 起動するインスタンス数。

en: Number of log lines to be shown per instance
ja: インスタンスあたりの表示ログ行数

en: Number of objects
ja: オブジェクト数

en: Number of outgoing bytes
ja: 送信バイト数

en: Number of outgoing bytes on the network for a VM interface
ja: VM インタフェースでのネットワーク送信バイト数

en: Number of outgoing packets for a VM interface
ja: VM インタフェースでのネットワーク送信パケット数

en: Number of permissible failures before changing the status of member to inactive
ja: メンバーのステータスを「非稼働」に変更するまでに許容する失敗回数

en: Number of read requests
ja: 読み出し要求数

en: Number of write requests
ja: ディスク書き込み要求数

en: OR Copy/Paste your Private Key
ja: または、秘密鍵をコピーして貼り付けてください

en: OVA - Open Virtual Appliance
ja: OVA - オープン仮想アプライアンス

en: Object Details
ja: オブジェクトの詳細

en: Object Name
ja: オブジェクト名

en: Object Store
ja: オブジェクトストア

en: Object was successfully updated.
ja: オブジェクトが正常に更新されました。

en: Object was successfully uploaded.
ja: オブジェクトが正常にアップロードされました。

en: Objects
ja: オブジェクト

en: Old Flavor
ja: 現在のフレーバー

en: On Demand
ja: 要求時

en: Once a floating IP is released, there is no guarantee the same IP can be allocated again.
ja: Floating IP が解放された後には、同じ IP アドレスが再び確保されるという保証はありません。

en: Open Port
ja: 解放するポート

en: OpenStack Flavor
ja: OpenStack フレーバー

en: Optional Backup Description
ja: バックアップの説明（省略可）

en: Optional Parameters
ja: 詳細パラメーター

en: Optional parent backup
ja: 親バックアップ（省略可）

en: Optional: Next Hop Addresses (comma delimited)
ja: ネクストホップアドレス (コンマ区切り、省略可)

en: Orchestration
ja: オーケストレーション

en: Orchestration Services
ja: Orchestration Service

en: Orchestration service is disabled.
ja: Orchestration Service は無効です。

en: Other
ja: その他

en: Other Protocol
ja: その他のプロトコル

en: Output
ja: 出力

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Overview
ja: 概要

en: Page Not Found
ja: ページが見つかりませんでした

en: Parent Backup
ja: 親バックアップ

en: Password
ja: パスワード

[ctx: Current status of an Instance]
en: Password
ja: パスワード設定中

en: Password changed. Please log in again to continue.
ja: パスワードが変更されました。続行するには、再度ログインしてください。

en: Password changed. Please log in to continue.
ja: パスワードが変更されました。続行するには、ログインしてください。

en: Password for user "%s"
ja: ユーザー "%s" のパスワード

en: Passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

[ctx: Swift pseudo folder path]
en: Path
ja: パス

[ctx: Action log of an instance]
en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause Instance | Pause Instances
ja[0]: インスタンスの一時停止

[ctx: Current status of an Instance]
en: Paused
ja: 一時停止

[ctx: Power state of an Instance]
en: Paused
ja: 一時停止

en: Paused Instance | Paused Instances
ja[0]: インスタンスを一時停止しました

[ctx: Task status of an Instance]
en: Pausing
ja: 一時停止中

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 Address or FQDN
ja: 接続相手のゲートウェイのパブリック IPv4/IPv6 アドレスまたは FQDN

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 address or FQDN for the VPN Connection
ja: VPN 接続の接続相手のゲートウェイのパブリック IPv4/IPv6 アドレスまたは FQDN

en: Peer router identity for authentication (Peer ID)
ja: 接続相手のルータの認証用識別子 (Peer ID)

en: Peer router identity for authentication. Can be IPv4/IPv6 address, e-mail, key ID, or FQDN
ja: 接続相手のルータの認証用識別子。 IPv4/IPv6 アドレス、メールアドレス、キー ID、FQDN が使用できます。

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Pending Create
ja: 作成待ち

[ctx: Current status of a Pool]
en: Pending Create
ja: 作成待ち

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Pending Create
ja: 作成待ち

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Pending Delete
ja: 削除待ち

[ctx: Current status of a Pool]
en: Pending Delete
ja: 削除待ち

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Pending Delete
ja: 削除待ち

[ctx: Current status of an Image]
en: Pending Delete
ja: 削除待ち

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Pending Update
ja: 更新待ち

[ctx: Current status of a Pool]
en: Pending Update
ja: 更新待ち

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Pending Update
ja: 更新待ち

en: Period
ja: 期間

en: Permit
ja: 許可

en: Persist cluster after job exit
ja: ジョブ終了後もクラスターを保持する

en: Physical Network
ja: 物理ネットワーク

en: Physical Network Name
ja: 物理ネットワーク名

en: Please choose a HTTP method
ja: HTTP メソッドを選択してください

en: Please enter a single value (e.g. 200), a list of values (e.g. 200, 202), or range of values (e.g. 200-204)
ja: 数値 (例: 200)、数値のリスト (例: 200, 202)、値の範囲 (例: 200-204) のいずれかを入力してください

en: Please specify a %s using only one source method.
ja: ソースメソッドが 1 つだけの %s を指定してください。

en: Please specify an URL
ja: URL を指定してください

en: Please try again later [Error: %s].
ja: 後からもう一度お試しください [エラー: %s]

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin Name
ja: プラグイン名

en: Plugin name
ja: プラグイン名

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Policies
ja: ポリシー

en: Policy
ja: ポリシー

en: Policy %s was successfully updated.
ja: ポリシー %s が正常に更新されました。

en: Policy Profile
ja: ポリシープロファイル

en: Policy Profiles
ja: ポリシープロファイル

en: Pool
ja: プール

en: Pool %s was successfully updated.
ja: プール %s が正常に更新されました。

en: Pool Details
ja: プールの詳細

en: Pools
ja: プール

en: Port
ja: ポート

en: Port %s was successfully created.
ja: ポート %s が正常に作成されました。

en: Port %s was successfully updated.
ja: ポート %s が正常に更新されました。

en: Port Details
ja: ポートの詳細

en: Port Range
ja: ポート範囲

en: Port list can not be retrieved.
ja: ポート一覧を取得できません。

en: Port to be associated
ja: IP を割り当てるポート

en: Ports
ja: ポート

en: Post-Creation
ja: 作成後

en: Power State
ja: 電源状態

en: Power consumption
ja: 消費電力

[ctx: Task status of an Instance]
en: Powering Off
ja: 電源停止中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Powering On
ja: 電源投入中

en: Pre-Shared Key (PSK) string
ja: 事前共有鍵 (Pre-Shared-Key; PSK)

[ctx: Task status of an Instance]
en: Preparing Resize or Migrate
ja: リサイズ/マイグレーションの準備中

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview Stack
ja: スタックのプレビュー

en: Preview Stack Details
ja: プレビューしたスタックの詳細

en: Preview Stack Parameters
ja: プレビューするスタックのパラメーター

en: Preview Template
ja: テンプレートのプレビュー

en: Primary Project
ja: 主プロジェクト

en: Private
ja: プライベート

en: Private Key File
ja: 秘密鍵ファイル

en: Processes
ja: プロセス

en: Processes to be launched in node group
ja: このノードグループで起動するプロセス

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project & User
ja: プロジェクトとユーザー

en: Project =
ja: プロジェクト =

en: Project Details: %s
ja: プロジェクトの詳細: %s

en: Project Groups
ja: プロジェクトグループ

en: Project ID
ja: プロジェクト ID

en: Project Information
ja: プロジェクト情報

en: Project Members
ja: プロジェクトメンバー

en: Project Name
ja: プロジェクト名

en: Project Usage
ja: プロジェクトの使用状況

en: Project name is already in use. Please use a different name.
ja: プロジェクト名はすでに使用中です。他の名称を使用してください。

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Projects could not be retrieved.
ja: プロジェクトを取得できません。

en: Projects:
ja: プロジェクト:

en: Protected
ja: 保護

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Protocol Port
ja: ポート番号

en: Protocol for the firewall rule
ja: ファイアウォールルールのプロトコル

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Provider Network Type
ja: プロバイダーネットワーク種別

en: Provider for Load Balancer is not supported
ja: ロードバランサーではプロバイダーがサポートされていません

en: Proxy Gateway
ja: プロキシーゲートウェイ

en: Pseudo-folder Name
ja: 疑似フォルダー名

en: Pseudo-folder was successfully created.
ja: 疑似フォルダーの作成に成功しました。

en: Public
ja: パブリック

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: QCOW2 - QEMU Emulator
ja: QCOW2 - QEMU エミュレーター

en: QoS Spec Consumer
ja: QoS スペックの使用者

en: QoS Spec consumer value must be different than the current consumer value.
ja: 新しい QOS スペックの使用者は現在と異なる値でなければいけません。

en: QoS Spec to be associated
ja: 関連付ける QoS スペック

en: QoS Spec: {{ qos_spec_name }}
ja: QoS スペック: {{ qos_spec_name }}

en: QoS Specs
ja: QoS スペック

[ctx: Current status of an Image]
en: Queued
ja: 処理待ち

en: Quota
ja: クォータ

en: Quota Name
ja: クォータ名

en: Quota exceeded for resource router.
ja: ルーターのクォータを超過しました。

en: Quota value(s) cannot be less than the current usage value(s): %s.
ja: クォータ値は現在の使用量より小さくはできません: %s

en: Quotas
ja: クォータ

en: RAM
ja: メモリー

en: RAM (MB)
ja: メモリー (MB)

en: RAM (total)
ja: メモリー (総量)

en: RAM (used)
ja: メモリー (使用中)

en: RAM(Available: %(avail)s, Requested: %(req)s)
ja: メモリー (利用可能: %(avail)s, 要求: %(req)s)

en: Ramdisk
ja: RAM ディスク

en: Ramdisk ID
ja: RAM ディスク ID

en: Reason
ja: 理由

[ctx: Action log of an instance]
en: Reboot
ja: 再起動

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Reboot
ja: 再起動

[ctx: Current status of an Instance]
en: Reboot
ja: リブート

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Pending
ja: リブート待ち

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Pending Hard
ja: ハードリブート待ち

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Started
ja: リブートを開始しました

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Started Hard
ja: ハードリブートを開始しました

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebooting
ja: リブート中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebooting Hard
ja: ハードリブート中

[ctx: Action log of an instance]
en: Rebuild
ja: 再作成

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rebuild
ja: 再作成

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuild Block Device Mapping
ja: 再作成のブロックデバイスのマッピング中

en: Rebuild Instance
ja: インスタンスの再作成

en: Rebuild Password
ja: 再作成するパスワード

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuild Spawning
ja: 再作成の起動中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuilding
ja: 再作成中

en: Rebuilding instance %s.
ja: インスタンス %s を再作成中。

en: Regions:
ja: リージョン:

en: Register Image
ja: イメージの登録

en: Relative part of requests this pool member serves compared to others
ja: このプールメンバーが他のメンバーと比較してどの程度リクエストを担当するかの相対値

en: Relative part of requests this pool member serves compared to others. 
    The same weight will be applied to all the selected members and can be modified later. Weight must be in the range 1 to 256.
ja: このプールメンバーが他のメンバーと比較してどの程度リクエストを担当するかの相対値。
    同じ重みが選択した全メンバーに使用されますが、後から変更できます。重みは 1 から 256 の範囲でなければいけません。

en: Relaunch On Existing Cluster
ja: 既存のクラスターで再起動

en: Relaunch On New Cluster
ja: 新規のクラスターで再起動

en: Release Floating IP | Release Floating IPs
ja[0]: Floating IP の解放

en: Released Floating IP | Released Floating IPs
ja[0]: Floating IP を解放しました

en: Remote
ja: 接続相手

en: Remote IP Prefix
ja: 接続相手の IP 範囲

en: Remote Security Group
ja: 接続相手のセキュリティーグループ

en: Remote peer subnet(s)
ja: 接続相手のサブネット

en: Remote peer subnet(s) address(es) with mask(s) in CIDR format separated with commas if needed (e.g. 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)
ja: 接続相手のサブネットアドレスを CIDR 形式で指定します。複数指定する場合はコンマで区切ります (例: 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)

en: Remove Router
ja: ルーターの削除

en: Remove Router from Firewall
ja: ファイアウォールからのルーターの削除

en: Remove Rule
ja: ルールの削除

en: Remove Rule from Policy
ja: ポリシーからのルールの削除

en: Remove User | Remove Users
ja[0]: ユーザーの削除

en: Removed User | Removed Users
ja[0]: ユーザーを削除しました

en: Replica Detached | Replicas Detached
ja[0]: 複製が切断されました

en: Replicate from Instance
ja: インスタンスから複製

en: Request ID
ja: リクエスト ID

en: Requested snapshot would exceed the allowed quota.
ja: 要求があったスナップショットを作成すると、許可されたクォータを超えてしまいます。

en: Required for APP_COOKIE persistence; Ignored otherwise.
ja: セッション永続性が APP_COOKIE の場合には必須です。それ以外の場合は無視されます。

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rescue
ja: レスキュー中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rescuing
ja: レスキュー中

en: Resize
ja: リサイズ

[ctx: Action log of an instance]
en: Resize
ja: リサイズ

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Resize
ja: リサイズ

en: Resize Database Instance
ja: データベースインスタンスのリサイズ

en: Resize Database Volume
ja: データベースボリュームのリサイズ

en: Resize Instance
ja: インスタンスのリサイズ

en: Resize Volume
ja: ボリュームのリサイズ

[ctx: Current status of an Instance]
en: Resize/Migrate
ja: リサイズ/マイグレーション中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resized or Migrated
ja: リサイズ/マイグレーション済み

en: Resizing instance "%s"
ja: インスタンス "%s" をリサイズ中です

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resizing or Migrating
ja: 容量変更/マイグレーションの実行中

en: Resizing volume "%s"
ja: ボリューム "%s" をリサイズ中

en: Resource
ja: リソース

en: Resource Details: {{ resource.resource_name }}
ja: リソースの詳細: {{ resource.resource_name }}

en: Resource Type Details
ja: リソース種別の詳細

en: Resource Types
ja: リソース種別

en: Resource Usage
ja: リソース使用状況

en: Resource types updated for namespace %s.
ja: 名前空間 %s のリソース種別が更新されました。

en: Resources
ja: 情報源

en: Resources Usage Overview
ja: リソース使用状況の概要

en: Restart Instance | Restart Instances
ja[0]: インスタンスの再起動

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Restart Required
ja: 再起動が必要です

en: Restarted Instance | Restarted Instances
ja[0]: インスタンスを再起動しました

en: Restarted instances will lose any data not saved in persistent storage.
ja: インスタンスが再起動されると、永続ストレージに保存されていないデータはすべて失われます。

en: Restore Backup
ja: バックアップの復元

en: Restore Backup to Volume
ja: ボリュームバックアップのリストア

en: Restore Volume Backup
ja: ボリュームバックアップのリストア

en: Restore a Volume Backup
ja: ボリュームバックアップのリストア

en: Restore from Backup
ja: バックアップからの復元

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Restoring
ja: リストア中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Restoring
ja: リストア中

[ctx: Current status of a Volume]
en: Restoring Backup
ja: バックアップの復元中

[ctx: Action log of an instance]
en: Resume
ja: 再開

[ctx: current status of stack]
en: Resume Complete
ja: 再開完了

[ctx: current status of stack]
en: Resume Failed
ja: 再開に失敗

[ctx: current status of stack]
en: Resume In Progress
ja: 再開中

en: Resume Instance | Resume Instances
ja[0]: インスタンスの再開

en: Resume Stack | Resume Stacks
ja[0]: スタックの再開

en: Resumed Instance | Resumed Instances
ja[0]: インスタンスを再開しました

en: Resumed Stack | Resumed Stacks
ja[0]: スタックを再開しました。

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resuming
ja: 再開中

en: Retrieve Instance Password
ja: インスタンスのパスワードの取得

en: Retrieve Password
ja: パスワードの取得

en: Revert Resize/Migrate
ja: リサイズ/マイグレーションの取り消し中

[ctx: Current status of an Instance]
en: Revert Resize/Migrate
ja: リサイズ/マイグレーションの取り消し中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reverting Resize or Migrate
ja: リサイズ/マイグレーションの取り消し中

en: Role
ja: ロール

en: Role ID
ja: ロール ID

en: Role Name
ja: ロール名

en: Role created successfully.
ja: ロールが正常に作成されました。

en: Role updated successfully.
ja: ロールが正常に更新されました。

en: Roles
ja: ロール

[ctx: current status of stack]
en: Rollback Complete
ja: ロールバック完了

[ctx: current status of stack]
en: Rollback Failed
ja: ロールバックに失敗

[ctx: current status of stack]
en: Rollback In Progress
ja: ロールバック中

en: Rollback On Failure
ja: 失敗時のロールバック

en: Root Disk
ja: ルートディスク

en: Root Disk (GB)
ja: ルートディスク (GB)

[ctx: load balancing method]
en: Round Robin
ja: ラウンドロビン

en: Router
ja: ルーター

en: Router %s was successfully created.
ja: ルーター %s が正常に作成されました。

en: Router %s was successfully updated.
ja: ルーター %s が正常に更新されました。

en: Router Details
ja: ルーターの詳細

en: Router ID
ja: ルーター ID

en: Router Name
ja: ルーター名

en: Router Rules
ja: ルータールール

en: Router Rules Grid
ja: ルータールールグリッド

en: Router Type
ja: ルーター種別

en: Router rule added
ja: ルータールールを追加しました。

en: Router(s)  was successfully removed from firewall %(firewall)s.
ja: ルーターはファイアウォール %(firewall)s から正常に削除されました。

en: Router(s) was/were successfully added to firewall %(firewall)s.
ja: ルーターはファイアウォール %(firewall)s に正常に追加されました。

en: Routers
ja: ルーター

en: Rule
ja: ルール

en: Rule %(rule)s was successfully inserted to policy %(policy)s.
ja: ルール %(rule)s のポリシー %(policy)s への挿入に成功しました。

en: Rule %(rule)s was successfully removed from policy %(policy)s.
ja: ルール %(rule)s のポリシー %(policy)s からの削除に成功しました。

en: Rule %s was successfully updated.
ja: ルール %s が正常に更新されました。

en: Rules
ja: ルール

[ctx: Power state of an Instance]
en: Running
ja: 実行中

en: Running Instance Migration Type
ja: 実行中のインスタンスのマイグレーション種別

en: SLAAC: Address discovered from OpenStack Router
ja: SLAAC: アドレスを OpenStack ルーターから取得

en: Sahara will use instances of this node group to access other cluster instances.
ja: Sahara は、このノードグループのインスタンスを使用して他のクラスターインスタンスにアクセスします。

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 変更の保存

en: Saved extra spec "%s".
ja: 追加スペック "%s" を保存しました。

en: Saved spec "%s".
ja: スペック "%s" を保存しました。

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Saving
ja: 保存中

[ctx: Current status of an Image]
en: Saving
ja: 保存中

en: Scale
ja: サイズ調整

en: Scale Cluster
ja: クラスターのサイズ調整

en: Scale cluster operation failed
ja: クラスターのサイズ調整操作が失敗しました

en: Scaled cluster successfully started.
ja: サイズ調整後のクラスターを正常に開始しました

en: Scheduled backup "%(name)s".
ja: バックアップ "%(name)s" の作成を予約しました。

en: Scheduled deletion of %(data_type)s
ja: %(data_type)sの削除を予約しました。

en: Scheduled deletion of Firewall | Scheduled deletion of Firewalls
ja[0]: ファイアウェールの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of IKE Policy | Scheduled deletion of IKE Policies
ja[0]: IKE ポリシーの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of IPSec Policy | Scheduled deletion of IPSec Policies
ja[0]: IPSec ポリシーの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of IPSec Site Connection | Scheduled deletion of IPSec Site Connections
ja[0]: IPSec サイト間接続の削除を予約しました

en: Scheduled deletion of Member | Scheduled deletion of Members
ja[0]: メンバーの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of Monitor | Scheduled deletion of Monitors
ja[0]: モニターの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of Policy | Scheduled deletion of Policies
ja[0]: ポリシーの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of Pool | Scheduled deletion of Pools
ja[0]: プールの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of Rule | Scheduled deletion of Rules
ja[0]: ルールの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of VIP | Scheduled deletion of VIPs
ja[0]: VIP の削除を予約しました

en: Scheduled deletion of VPN Service | Scheduled deletion of VPN Services
ja[0]: VPN サービスの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of Volume | Scheduled deletion of Volumes
ja[0]: ボリュームの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of Volume Snapshot | Scheduled deletion of Volume Snapshots
ja[0]: ボリュームスナップショットの削除を予約しました

en: Scheduled migration (pending confirmation) of Instance | Scheduled migration (pending confirmation) of Instances
ja[0]: (確認待ちでの) インスタンスのマイグレーションを予約しました

en: Scheduled resize of instance "%s".
ja: インスタンス "%s" のリサイズを予約しました。

en: Scheduled termination of Instance | Scheduled termination of Instances
ja[0]: インスタンスの終了を予約しました。

[ctx: Task status of an Instance]
en: Scheduling
ja: スケジューリング中

en: Script Data
ja: スクリプトデータ

en: Script File
ja: スクリプトファイル

en: Script name
ja: スクリプト名

en: Script text
ja: スクリプト本文

en: Security
ja: セキュリティ

en: Security Group
ja: セキュリティーグループ

en: Security Group Rules
ja: セキュリティーグループルール

en: Security Groups
ja: セキュリティーグループ

en: Segment Range
ja: セグメント範囲

en: Segment Type
ja: セグメント種別

en: Segmentation ID
ja: セグメント ID

en: Select Flavor
ja: フレーバーを選択してください

en: Select IKE Policy
ja: IKE ポリシーの選択

en: Select IPSec Policy
ja: IPSec ポリシーの選択

en: Select Image
ja: イメージの選択

en: Select Instance Snapshot
ja: インスタンスのスナップショットの選択

en: Select Network
ja: ネットワークを選択してください

en: Select Script Source
ja: スクリプトの入力方法を選択してください

en: Select Subnet
ja: サブネットの選択

en: Select Template
ja: テンプレートの選択

en: Select VPN Service
ja: VPN サービスの選択

en: Select Volume
ja: ボリュームの選択

en: Select Volume Snapshot
ja: ボリュームのスナップショットの選択

en: Select a Method
ja: 方式を選択してください

en: Select a Monitor
ja: モニターを選択してください

en: Select a New Flavor
ja: 新しいフレーバーを選択してください

en: Select a Policy
ja: ポリシーの選択

en: Select a Pool
ja: プールの選択

en: Select a Protocol
ja: プロトコルの選択

en: Select a Router
ja: ルーターの選択

en: Select a Subnet
ja: サブネットの選択

en: Select a backup to restore
ja: リストアするバックアップを選択

en: Select a health monitor of %s
ja: %s のヘルスモニターの選択

en: Select a key pair
ja: キーペアを選択してください

en: Select a master instance
ja: マスターインスタンスを選択してください

en: Select a monitor template for %s
ja: %s 用のモニターテンプレートの選択

en: Select a new agent
ja: 新しいエージェントを選択してください

en: Select a new flavor
ja: 新しいフレーバーを選択してください

en: Select a new host
ja: 新規ホストの選択

en: Select a new template to preview a stack.
ja: プレビューするスタックのテンプレートを選択してください。

en: Select a new template to re-launch a stack.
ja: スタックの再起動に使うテンプレートを選択してください

en: Select a port
ja: ポートを選択してください

en: Select a profile
ja: プロファイルを選択してください

en: Select a project
ja: プロジェクトの選択

en: Select a target host
ja: 移動先ホストを選択してください

en: Select a template to launch a stack.
ja: スタックの起動に使うテンプレートを選択してください

en: Select an IP address
ja: IP アドレスを選択してください

en: Select an instance
ja: インスタンスを選択してください

en: Select an instance to attach to.
ja: 接続するインスタンスを選択してください。

en: Select backup
ja: バックアップを選択してください

en: Select datastore type and version
ja: データストアの種別とバージョンを選択してください

en: Select format
ja: 形式を選択してください

en: Select from active instances
ja: 稼働中のインスタンスから選択

en: Select instance
ja: インスタンスを選択してください

en: Select members for this pool
ja: このプールのメンバーを選択します。

en: Select network
ja: ネットワークの選択

en: Select networks for your instance.
ja: インスタンスのネットワークを選択します。

en: Select parent backup
ja: 親バックアップを選択してください

en: Select plugin and hadoop version
ja: プラグインと Hadoop バージョンを選択してください

en: Select plugin and hadoop version for cluster
ja: このクラスターのプラグインと Hadoop バージョンを選択してください

en: Select plugin and hadoop version for cluster template
ja: クラスターテンプレートのプラグインと Hadoop バージョンを選択してください

en: Select routers for your firewall.
ja: ファイアウォールを適用するルーターを選択してください。

en: Select rules for your policy.
ja: ポリシーに追加するルールの選択

en: Select source
ja: ソースを選択してください

en: Select the IP address you wish to associate with the selected instance or port.
ja: 選択されたインスタンスかポートに割り当てる IP アドレスを選択します。

en: Select the projects where the flavors will be used. If no projects are selected, then the flavor will be available in all projects.
ja: このフレーバーを使用するプロジェクトを選択してください。どのプロジェクトも選択されていない場合、すべてのプロジェクトがこのフレーバーを利用できます。

en: Selected Hosts
ja: 選択されたホスト

en: Selected Projects
ja: 選択済みのプロジェクト

en: Selected hosts
ja: 選択されたホスト

en: Sensor Current Reading
ja: センサーの現在の測定値

en: Sensor Temperature Reading
ja: センサーの温度測定値

en: Sensor Voltage Reading
ja: センサーの電圧測定値

en: Server Group Members
ja: サーバーグループのメンバー

en: Server Groups
ja: サーバーグループ

en: Server error
ja: 内部サーバーエラー

en: Service
ja: サービス

en: Service Configurations
ja: サービス設定

en: Service Endpoint
ja: サービスエンドポイント

en: Services
ja: サービス

en: Services Down
ja: サービスダウン

en: Services Up
ja: サービス稼働中

en: Session Persistence
ja: セッション永続性

en: Set Domain Context
ja: ドメインコンテキストの設定

en: Set Gateway
ja: ゲートウェイの設定

en: Set as Active Project
ja: 現在のプロジェクトに設定

en: Set maximum quotas for the project.
ja: このプロジェクトの最大クォータを設定します。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Shared
ja: 共有

en: Shared Storage
ja: 共有ストレージ

en: Shared with Me
ja: 自分と共有

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shelved
ja: 退避

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shelved Offloaded
ja: 退避オフロード

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving
ja: 退避中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Image Pending Upload
ja: 退避イメージのアップロード待ち

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Image Uploading
ja: 退避イメージのアップロード中

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Offloading
ja: 退避インスタンスのオフロード中

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Down
ja: シャットダウン済み

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Off
ja: 電源停止

[ctx: Action to perform (the instance is currently running)]
en: Shut Off Instance | Shut Off Instances
ja[0]: インスタンスの停止

[ctx: Past action (the instance is currently already Shut Off)]
en: Shut Off Instance | Shut Off Instances
ja[0]: インスタンスを停止しました

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Shutdown
ja: シャットダウン

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shutoff
ja: 電源停止

en: Sign Out
ja: ログアウト

en: Size
ja: サイズ

en: Size (GB)
ja: 容量 (GB)

en: Size of ephemeral disk
ja: 一時ディスクのサイズ

en: Size of image to launch.
ja: 起動するイメージの容量

en: Size of root disk
ja: root ディスクのサイズ

en: Size of the volume in GB.
ja: GB 単位のボリュームサイズ

en: Size of volume
ja: ボリュームサイズ

en: Slash is not an allowed character.
ja: スラッシュ (/) は使用できません。

en: Slashes are allowed, and are treated as pseudo-folders by the Object Store.
ja: スラッシュを使うことができます。オブジェクトストアにより擬似フォルダーとして取り扱われます。

en: Snapshot
ja: スナップショット

[ctx: Type of an image]
en: Snapshot
ja: スナップショット

en: Snapshot "%(name)s" created for instance "%(inst)s"
ja: インスタンス "%(inst)s" のスナップショット "%(name)s" が作成されました

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot Complete
ja: スナップショット作成完了

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot Failed
ja: スナップショットの作成に失敗

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot In Progress
ja: スナップショット作成中

en: Snapshot Name
ja: スナップショット名

en: Snapshot source must be specified
ja: スナップショットを指定しなければいけません。

[ctx: Task status of an Instance]
en: Snapshotting
ja: スナップショットの取得中

[ctx: Current status of an Instance]
en: Soft Deleted
ja: ソフト削除

[ctx: Task status of an Instance]
en: Soft Deleting
ja: ソフト削除中

en: Soft Reboot Instance | Soft Reboot Instances
ja[0]: インスタンスのソフトリブート

en: Soft Rebooted Instance | Soft Rebooted Instances
ja[0]: インスタンスのソフトリブートを行いました

en: Something went wrong!
ja: どこかがおかしくなりました！

en: Source CIDR
ja: 送信元CIDR

en: Source IP
ja: 送信元 IP アドレス

[ctx: load balancing method]
en: Source IP
ja: 送信元 IP

en: Source IP Address/Subnet
ja: 送信元 IP アドレス/サブネット

en: Source IP address or subnet
ja: 送信元 IP アドレスまたはサブネット

en: Source Port
ja: 送信元ポート番号

en: Source Port/Port Range
ja: 送信元ポート/ポートの範囲

en: Source for Initial State
ja: 初期状態の元情報

en: Source password
ja: データソースのパスワード

en: Source port (integer in [1, 65535] or range in a:b)
ja: 送信元ポート ([1, 65535] の整数か a:b 形式の範囲)

en: Source username
ja: データソースのユーザー名

[ctx: Task status of an Instance]
en: Spawning
ja: 起動中

en: Spec
ja: スペック

en: Spec: {{ qos_spec_name }}
ja: スペック: {{ qos_spec_name }}

en: Specifies how IPv6 addresses and additional information are configured. We can specify SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 stateless provided by OpenStack, or specify no option. 'No options specified' means addresses are configured manually or configured by a non-OpenStack system.
ja: IPv6 アドレスと追加情報の設定をどのように行うかを指定します。 OpenStack が提供する SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 stateless のいずれかを指定する、もしくはオプション指定なし、という選択肢があります。「オプション指定なし」は、アドレスの手動設定、もしくは OpenStack 外のシステムによりアドレスが設定されることを意味します。

en: Specifies that the newly created volume should be marked as bootable
ja: 新規作成するボリュームを起動可能とマークする必要があることを指定

en: Specifies that the volume can be used to launch an instance
ja: このボリュームをインスタンスを起動するのに使用できることを指示します。

en: Specify "Network Address"
ja: 「ネットワークアドレス」を指定してください

en: Specify "Network Address" or clear "Create Subnet" checkbox.
ja: 「ネットワークアドレス」を指定するか、「サブネットの作成」チェックを外してください。

en: Specify IP address of gateway or check "Disable Gateway".
ja: ゲートウェイの IP アドレスを指定するか、「ゲートウェイなし」をチェックしてください。

en: Specify VIP
ja: 仮想 IP の指定

en: Specify a free IP address from the selected subnet
ja: 選択したサブネットの未使用の IP アドレスを指定してください

en: Specify additional attributes for the subnet.
ja: サブネットの追加属性を指定します。

en: Specify an IP address for the interface created (e.g. 192.168.0.254).
ja: 作成するインタフェースの IP アドレスを指定できます (例: 192.168.0.254)。

en: Specify member IP address
ja: メンバーの IP アドレスを指定

en: Specify this option to copy image data to the image service. If unspecified, image data will be used in its current location.
ja: このオプションを指定すると、イメージデータをイメージサービスにコピーします。指定しなかった場合は、イメージデータはイメージの場所の URL にあるものが使用されます。

en: Specs
ja: スペック

en: Stack Details: {{ stack.stack_name }}
ja: スタックの詳細: {{ stack.stack_name }}

en: Stack Events
ja: スタックイベント

en: Stack ID
ja: スタック ID

en: Stack Name
ja: スタック名

en: Stack Resource
ja: スタックリソース

en: Stack Resource Type
ja: スタックリソース種別

en: Stack Resources
ja: スタックリソース

en: Stack creation started.
ja: スタックの作成を開始しました。

en: Stack creation timeout in minutes.
ja: スタック作成のタイムアウト時間（分単位）。

en: Stack update started.
ja: スタックの更新を開始しました。

en: Stacks
ja: スタック

[ctx: Action log of an instance]
en: Start
ja: 開始

en: Start Instance | Start Instances
ja[0]: インスタンスの起動

en: Start Time
ja: 開始時刻

en: Start address is larger than end address (value=%s)
ja: 開始アドレスが終了アドレスより大きい (値=%s)

en: Start and end addresses must be specified (value=%s)
ja: 開始アドレスと終了アドレスを指定する必要があります (値=%s)

en: Start must be earlier than end of period.
ja: 開始日は終了日より前でなければいけません

en: Started Instance | Started Instances
ja[0]: インスタンスを開始しました

en: Starting evacuation from %(current)s to %(target)s.
ja: %(current)s から %(target)s へ退避を開始しました。

en: Starting to migrate host: %(current)s
ja: ホスト %(current)s のマイグレーションを開始します。

en: State
ja: 状態

en: Static Routes
ja: 静的ルート設定

en: Static route added
ja: 静的ルートが追加されました

en: Stats
ja: 統計情報

en: Status
ja: ステータス

en: Status =
ja: ステータス =

en: Status Reason
ja: ステータスの理由

[ctx: Action log of an instance]
en: Stop
ja: 停止

en: Storage location
ja: ストレージの場所

en: Storage type
ja: ストレージ種別

en: Streaming MapReduce
ja: ストリーミング MapReduce

en: Sub Type
ja: サブタイプ

en: Sub Type Value (Manual Input)
ja: サブタイプ値 (手動指定)

en: Subnet
ja: サブネット

en: Subnet "%s" was successfully created.
ja: サブネット "%s" が正常に作成されました。

en: Subnet "%s" was successfully updated.
ja: サブネット "%s" が正常に更新できました。

en: Subnet Details
ja: サブネットの詳細

en: Subnet Name
ja: サブネット名

en: Subnet list can not be retrieved.
ja: サブネット一覧を取得できません。

en: Subnets
ja: サブネット

en: Subnets Associated
ja: 割り当てサブネット

[ctx: Current status of a Job]
en: Succeeded
ja: 正常終了

en: Successfully accepted volume transfer: "%s"
ja: ボリュームの譲渡 "%s" を正常に受理しました。

en: Successfully added rule: %s
ja: ルールを正常に追加しました: %s

en: Successfully associated floating IP: %s
ja: Floating IP の割り当てに成功しました: %s

en: Successfully created QoS Spec: %s
ja: QoS スペック %s を正常に作成しました。

en: Successfully created encryption for volume type: %s
ja: ボリューム種別の暗号化設定 %s を正常に作成しました。

en: Successfully created security group: %s
ja: セキュリティーグループ %s を正常に作成しました。

en: Successfully created volume type: %s
ja: ボリューム種別が正常に作成されました: %s

en: Successfully deleted volume transfer
ja: ボリュームの譲渡を正常に削除しました。

en: Successfully deleted volume transfer "%s"
ja: ボリュームの譲渡 "%s" を正常に削除しました。

en: Successfully disassociated Floating IP: %s
ja: Floating IP の割り当て解除に成功しました: %s

en: Successfully disassociated floating IP: %s
ja: Floating IP の割り当て解除に成功しました: %s

en: Successfully imported public key: %s
ja: 公開鍵 %s を正常に取り込みました

en: Successfully modified QoS Spec consumer.
ja: QoS スペックの使用者を正常に更新しました。

en: Successfully restored backup %(backup_name)s to volume with id: %(volume_id)s
ja: バックアップ %(backup_name)s がボリューム %(volume_id)s に正常にリストアされました。

en: Successfully sent the request to change the volume type to "%(vtype)s" for volume: "%(name)s"
ja: ボリューム %(name)s のボリューム種別 "%(vtype)s" への変更要求が正常に送信されました。

en: Successfully sent the request to manage volume: %s
ja: ボリューム %s の管理要求は正常に行われました。

en: Successfully sent the request to unmanage volume: %s
ja: ボリューム %s の管理解除要求は正常に行われました。

en: Successfully sent the request to upload volume to image for volume: "%s"
ja: ボリューム %s のイメージへのアップロード要求は正常に行われました。

en: Successfully updated QoS Spec association.
ja: QoS スペックの関連付けを正常に更新しました。

en: Successfully updated aggregate: "%s."
ja: アグリゲートの更新に成功： "%s"

en: Successfully updated container access to private.
ja: コンテナーアクセスをプライベートに変更しました。

en: Successfully updated container access to public.
ja: コンテナーアクセスをパブリックに変更しました。

en: Successfully updated image.
ja: イメージを正常にアップロードしました。

en: Successfully updated security group: %s
ja: セキュリティーグループ %s が正常に更新されました。

en: Successfully updated volume snapshot status: "%s".
ja: ボリュームスナップショットのステータスを "%s" に変更しました。

en: Successfully updated volume status to "%s".
ja: ボリュームのステータスを "%s" に変更しました。

en: Supported Versions
ja: 対応バージョン

[ctx: Action log of an instance]
en: Suspend
ja: 休止

[ctx: current status of stack]
en: Suspend Complete
ja: 休止完了

[ctx: current status of stack]
en: Suspend Failed
ja: 休止に失敗

[ctx: current status of stack]
en: Suspend In Progress
ja: 休止中

en: Suspend Instance | Suspend Instances
ja[0]: インスタンスの休止

en: Suspend Stack | Suspend Stacks
ja[0]: スタックの休止

[ctx: Current status of an Instance]
en: Suspended
ja: 休止

[ctx: Power state of an Instance]
en: Suspended
ja: 休止

en: Suspended Instance | Suspended Instances
ja[0]: インスタンスを休止しました

en: Suspended Stack | Suspended Stacks
ja[0]: スタックを休止しました

[ctx: Task status of an Instance]
en: Suspending
ja: 休止中

en: Swap Disk
ja: スワップディスク

en: Swap Disk (MB)
ja: スワップディスク (MB)

en: System
ja: システム

en: System Airflow Reading
ja: システムエアフローの測定値

en: System CPU Utility Reading
ja: システム CPU ユーティリティーの測定値

en: System CUPS Reading
ja: システム CUPS の測定値

en: System Current Power
ja: 現在のシステム電力

en: System IO Utility Reading
ja: システム IO ユーティリティーの測定値

en: System Information
ja: システム情報

en: System Memory Utility Reading
ja: システムメモリーユーティリティーの測定値

en: System Outlet Temperature Reading
ja: システムアウトレットの温度測定値

en: System Temperature Reading
ja: システムの温度測定値

en: Tags
ja: タグ

en: Target Host
ja: 移動先ホスト

en: Task
ja: タスク

en: Template
ja: テンプレート

en: Template Data
ja: テンプレートデータ

en: Template File
ja: テンプレートファイル

en: Template Name
ja: テンプレート名

en: Template Source
ja: テンプレートの指定方法

en: Template URL
ja: テンプレート URL

en: Terminate Instance | Terminate Instances
ja[0]: インスタンスの削除

en: Terminated instances are not recoverable.
ja: 削除されたインスタンスは元に戻すことはできません。

en: The "from" port number is invalid.
ja: 「下限」ポート番号が無効です。

en: The "to" port number is invalid.
ja: 「上限」ポート番号が無効です。

en: The "to" port number must be greater than or equal to the "from" port number.
ja: 「上限」ポート番号は「下限」ポート番号以上でなければいけません。

en: The 'operation' parameter for get_feature_permission '%(feature)s' is invalid. It should be one of %(allowed)s
ja: get_dvr_permission '%(feature)s' の 'operation' パラメーターが無効です。 %(allowed)s のいずれかでなければいけません。

en: The Aggregate was updated.
ja: アグリゲートが更新されました。

en: The ICMP code is invalid.
ja: ICMP コードが無効です。

en: The ICMP code not in range (-1, 255)
ja: ICMP コードが (-1, 255) の範囲ではありません

en: The ICMP type is invalid.
ja: ICMP タイプが無効です。

en: The ICMP type not in range (-1, 255)
ja: ICMP タイプが (-1, 255) の範囲ではありません

en: The ID "%s" is already used by another flavor.
ja: ID "%s" はすでに別のフレーバーで使用されています。

en: The ID of the host where the port is allocated. In some cases, different implementations can run on different hosts.
ja: ポートが割り当てられたホストの ID。場合によっては、ホスト別に異なる実装を実行している可能性があります。

en: The JSON formatted contents of a namespace.
ja: JSON 形式で書かれた名前空間の内容

en: The Key Pair name that was associated with the instance
ja: このインスタンスに関連付けられたキーペア名

en: The VNIC type that is bound to the neutron port
ja: neutron ポートにバインドする VNIC の種別

en: The Volume size is too small for the '%(image_name)s' image and has to be greater than or equal to '%(smallest_size)d' GB.
ja: イメージ  '%(image_name)s' に対してボリュームサイズが小さすぎます。ボリュームサイズは  '%(smallest_size)d' GB 以上でなければいけません。

en: The admin password is incorrect.
ja: 管理者パスワードが正しくありません。

en: The container cannot be deleted since it is not empty.
ja: コンテナーが空ではないため、削除できません。

en: The data will remain in the volume and another instance will be able to access the data if you attach this volume to it.
ja: データーはボリュームに残ります。このボリュームを別のインスタンスに接続すると、そのインスタンスはデータにアクセスすることができます。

en: The dates haven't been recognized
ja: 日付が認識されていません

en: The flavor '%(flavor)s' is too small for requested image.
    Minimum requirements: %(min_ram)s MB of RAM and %(min_disk)s GB of Root Disk.
ja: 要求したイメージに対してフレーバー '%(flavor)s' は小さすぎます。
    最小でも %(min_ram)s MB の RAM と %(min_disk)s GB のルートディスクが必要です。

en: The instance is preparing the live migration to host "%s".
ja: インスタンスはホスト "%s" へのライブマイグレーションを準備中。

en: The instance password encrypted with your public key.
ja: 秘密鍵で暗号化されたインスタンスのパスワード

en: The maximum time in seconds for a monitor to wait for a reply. It must be less than or equal to delay
ja: モニターが応答を待つ最大時間（秒単位）。遅延で指定する値以下でなければいけません。

en: The minimum disk size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
ja: イメージを起動するために必要となる最小ディスク容量。指定がなければ、この値の初期値は 0 (最小値なし) です。

en: The minimum memory size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
ja: イメージを起動するために必要となる最小メモリー容量。指定がなければ、この値の初期値は 0 (最小値なし) です。

en: The name "%s" is already used by another flavor.
ja: "%s" という名前はすでに他のフレーバーにより使用されています。

en: The name "%s" is already used by another host aggregate.
ja: "%s" という名前はすでに別のホストアグリゲートで使用されています。

en: The name is already in use.
ja: その名前はすでに使用されています。

en: The name of the physical network over which the virtual network is implemented.
ja: 仮想ネットワークが作成される物理ネットワーク名。

en: The page you were looking for doesn't exist
ja: お探しのページが見つかりません

en: The physical mechanism by which the virtual network is implemented.
ja: 仮想ネットワークを実現する物理方式

en: The pseudo folder cannot be deleted since it is not empty.
ja: 擬似フォルダーが空ではないため、削除できません。

en: The raw contents of the environment file.
ja: 環境設定ファイルの生データ

en: The raw contents of the template.
ja: テンプレートの内容。

en: The requested feature '%(feature)s' is unknown. Please make sure to specify a feature defined in FEATURE_MAP.
ja: 要求された機能 "'%(feature)s' が不明です。FEATURE_MAP で定義されている機能名を指定してください。

en: The requested instance cannot be launched as you only have %(avail)i of your quota available.  | The requested %(req)i instances cannot be launched as you only have %(avail)i of your quota available.
ja[0]: 利用可能なクォータは %(avail)i 個しかないため、要求された %(req)i 個のインスタンスを起動することはできません。

en: The requested instance cannot be launched. The following requested resource(s) exceed quota(s): %s.
ja: 要求されたインスタンスを起動できません。次のリソースがクォータを超過しています: %s。

en: The requested instance port is already associated with another floating IP.
ja: 要求されたインスタンスのポートはすでに別の Floating IP に関連付けられています。

en: The specified port is invalid.
ja: 指定されたポートは無効です。

en: The state to start in.
ja: 開始時の状態

en: The state to start the network in.
ja: ネットワークの開始時の状態

en: The subnet in the Network Address is too small (/%s).
ja: ネットワークアドレスにおけるサブネットが小さすぎます (/%s)。

en: The time delta must be a number representing the time span in days
ja: 時間差は、期間を日数で表した数字である必要があります。

en: The volume size cannot be less than the image minimum disk size (%sGB)
ja: ボリュームサイズはイメージの最小ディスクサイズ (%sGB) 未満にはできません。

en: The volume size cannot be less than the image size (%s)
ja: ボリュームサイズをイメージサイズ (%s) 未満にはできません。

en: The volume size cannot be less than the snapshot size (%sGB)
ja: ボリューム容量はスナップショット容量 (%sGB) 未満にはできません。

en: The volume size cannot be less than the source volume size (%sGB)
ja: ボリュームサイズを元のボリュームサイズ (%sGB) 未満にすることはできません。

en: There are no meters defined yet.
ja: まだ定義されたメーターがありません。

en: There is not enough capacity for this flavor in the selected availability zone. Try again later or select a different availability zone.
ja: 選択されたアベイラビリティーゾーンに十分な容量がありません。時間を置いて再度実行するか、異なるアベイラビリティーゾーンを選択してください。

en: There was a problem loading the namespace: %s.
ja: 名前空間の読み込み中に問題が発生しました。 %s

en: There was a problem parsing the %(prefix)s: %(error)s
ja: %(prefix)s の解析中に問題がありました: %(error)s

en: This action cannot be undone.
ja: この操作は取り消せません。

en: This application requires JavaScript to be enabled in your web browser.
ja: このアプリケーションを使うには、ブラウザーで JavaScript を有効にする必要があります。

en: This is required for operations to be performed throughout the lifecycle of the stack
ja: スタックの生存期間全体を通して、各種操作の実行に必要です。

en: This name is already taken.
ja: この名前はすでに使用されています。

en: This volume is currently attached to an instance. In some cases, creating a snapshot from an attached volume can result in a corrupted snapshot.
ja: このボリュームは現在インスタンスに接続されています。状況によっては、接続中のボリュームからスナップショットを作成すると、壊れたスナップショットが作成される可能性があります。

en: Time
ja: 時刻

en: Time Since Event
ja: イベントからの時間

en: Time since created
ja: 作成後経過時間

en: Time since created (Seconds)
ja: 作成後経過時間 (秒)

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Title
ja: タイトル

en: To
ja: 終了

en: To Port
ja: ポート番号 (上限)

en: To date to must be greater than From date.
ja: 終了日は開始日より後でなければいけません

en: To power off a specific instance.
ja: 指定したインスタンスの電源を停止します。

en: To specify an allowed IP range, select &quot;CIDR&quot;. To allow access from all members of another security group select &quot;Security Group&quot;.
ja: 許可 IP 範囲を指定するには、"CIDR" を選択してください。他のセキュリティーグループのすべてのメンバーからアクセスを許可するには、"セキュリティーグループ" を選択してください。

en: Topic
ja: トピック

en: Topology
ja: トポロジー

en: Total Size of LUKS Volumes and Snapshots (GB)
ja: LUKS ボリュームとスナップショットの合計サイズ (GB)

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GB)
ja: ボリュームとスナップショットの合計サイズ (GB)

en: Total VCPU usage (Number of VCPU in instance * Hours Used) for the project
ja: このプロジェクトの全仮想 CPU 使用量 (インスタンス内の仮想 CPU 数 * 使用時間)

en: Total disk usage (GB * Hours Used) for the project
ja: このプロジェクトの全ディスク使用量 (使用 GB 時間)

en: Total memory usage (MB * Hours Used) for the project
ja: このプロジェクトの全メモリー使用量 (MB * 使用時間)

en: Total size of stored objects
ja: 格納オブジェクトの合計サイズ

en: Transfer ID
ja: 譲渡 ID

en: Transfer Name
ja: 譲渡名

en: Transform Protocol
ja: トランスフォームプロトコル

en: Trunk
ja: トランク

en: Type
ja: 種別

en: Type and version of datastore.
ja: データベースの種別とバージョン

en: Type of backend device identifier provided
ja: 指定するバックエンドデバイスの識別子の種別

en: Unable to accept volume transfer.
ja: ボリュームの譲渡を受理できません。

en: Unable to add Firewall "%s".
ja: ファイアウォール "%s" を追加できません。

en: Unable to add IKE Policy "%s".
ja: IKE ポリシー "%s" を追加できません。

en: Unable to add IPSec Policy "%s".
ja: IPSec ポリシー "%s" を追加できません。

en: Unable to add IPSec Site Connection "%s".
ja: IPSec サイト間接続 "%s" を追加できません。

en: Unable to add Policy "%s".
ja: ポリシー "%s" を追加できません。

en: Unable to add Rule "%s".
ja: ルール "%s" を追加できません。

en: Unable to add VIP "%s".
ja: 仮想 IP "%s" を追加できません。

en: Unable to add VPN Service "%s".
ja: VPN サービス "%s" を追加できません。

en: Unable to add member(s)
ja: メンバーを追加できません。

en: Unable to add monitor
ja: モニターを追加できません

en: Unable to add monitor.
ja: モニターを追加できません。

en: Unable to add pool "%s".
ja: プール "%s" を追加できません。

en: Unable to add rule to security group.
ja: ルールをセキュリティーグループに追加できません。

en: Unable to add user to primary project.
ja: ユーザーを主プロジェクトに追加できません。

en: Unable to allocate Floating IP.
ja: Floating IP を確保できません。

en: Unable to associate IP address %s.
ja: IP アドレス %s を割り当てられません。

en: Unable to associate floating IP.
ja: Floating IP の割り当てを解除できません。

en: Unable to associate monitor.
ja: モニターを割り当てることができません。

en: Unable to attach interface.
ja: インターフェースを接続できません。

en: Unable to attach volume.
ja: ボリュームを接続できません。

en: Unable to change password.
ja: パスワードを変更できません。

en: Unable to change the volume type for volume: "%s"
ja: ボリューム "%s" のボリューム種別を変更できません。

en: Unable to clear gateway for router "%(name)s": "%(msg)s"
ja: ルーター "%(name)s" のゲートウェイを削除できません: "%(msg)s"

en: Unable to connect to Neutron.
ja: Neutron に接続できません。

en: Unable to copy object.
ja: オブジェクトをコピーできません。

en: Unable to create QoS Spec.
ja: QoS スペックを作成できません。

en: Unable to create container.
ja: コンテナーを作成できません。

en: Unable to create domain "%s".
ja: ドメイン "%s" の作成に失敗しました。

en: Unable to create encrypted volume type.
ja: ボリューム種別の暗号化設定を作成できません。

en: Unable to create flavor "%s".
ja: フレーバー "%s" を作成できません。

en: Unable to create flavor.
ja: フレーバーを作成できません。

en: Unable to create group.
ja: グループを作成できません。

en: Unable to create host aggregate "%s".
ja: ホストアグリゲート "%s" が作成できません。

en: Unable to create host aggregate.
ja: ホストアグリゲートを作成することができません。

en: Unable to create job binary
ja: ジョブバイナリーを作成できません

en: Unable to create key pair: %(exc)s
ja: キーペアを作成できません: %(exc)s

en: Unable to create network "%s".
ja: ネットワーク "%s" の作成に失敗しました。

en: Unable to create new cluster for job.
ja: ジョブ用の新しいクラスターを作成できません

en: Unable to create new image
ja: 新しいイメージを作成できません。

en: Unable to create new image: Image name too long.
ja: 新しいイメージを作成できません。イメージ名が長過ぎます。

en: Unable to create new image: Invalid disk format %s for image.
ja: 新しいイメージを作成できません。無効なディスクフォーマット %s。

en: Unable to create new namespace. %s
ja: 新しい名前空間を作成できません。 %s

en: Unable to create port for profile "%(profile_id)s": %(reason)s
ja: プロファイル "%(profile_id)s" のポートを作成できません: %(reason)s

en: Unable to create project "%s".
ja: プロジェクト "%s" を作成できません。

en: Unable to create pseudo-folder.
ja: 疑似フォルダーを作成できません。

en: Unable to create role.
ja: ロールを作成できません。

en: Unable to create security group: %s
ja: セキュリティーグループを作成できません: %s

en: Unable to create snapshot.
ja: スナップショットを作成できません。

en: Unable to create spec.
ja: スペックを作成できません。

en: Unable to create subnet "%s".
ja: サブネット "%s" の作成に失敗しました。

en: Unable to create the cluster
ja: クラスターを作成できません

en: Unable to create user.
ja: ユーザーを作成できません。

en: Unable to create volume backup.
ja: ボリュームバックアップを作成できません。

en: Unable to create volume snapshot.
ja: ボリュームのスナップショットを作成できません。

en: Unable to create volume transfer.
ja: ボリュームの譲渡を作成できません。

en: Unable to create volume type extra spec.
ja: ボリューム種別の追加スペックを作成できません。

en: Unable to create volume type.
ja: ボリューム種別を作成できません。

en: Unable to create volume.
ja: ボリュームを作成できません。

en: Unable to delete IKE Policy: %s
ja: IKE ポリシーを削除できません: %s

en: Unable to delete IPSec Policy: %s
ja: IPSec ポリシーを削除できません: %s

en: Unable to delete IPSec Site Connection: %s
ja: IPSec サイト間接続を削除できません: %s

en: Unable to delete VIP. %s
ja: 仮想 IP を削除できません。 %s

en: Unable to delete VPN Service: %s
ja: VPN サービスを削除できません: %s

en: Unable to delete container.
ja: コンテナーを削除できません。

en: Unable to delete firewall. %s
ja: ファイアウォールを削除できません: %s

en: Unable to delete member. %s
ja: メンバーを削除できません。 %s

en: Unable to delete monitor. %s
ja: モニターを削除できません。 %s

en: Unable to delete policy. %s
ja: ポリシーを削除できません: %s

en: Unable to delete pool. %s
ja: プールを削除できません。 %s

en: Unable to delete router "%s"
ja: ルーター "%s" を更新できません。

en: Unable to delete router rule.
ja: ルータールールを削除できません。

en: Unable to delete rule. %s
ja: ルールを削除できません: %s

en: Unable to delete volume transfer.
ja: ボリュームの譲渡を削除できません。

en: Unable to detach interface.
ja: インターフェースを切断できません。

en: Unable to determine if availability zones extension is supported.
ja: アベイラビリティーゾーン API 拡張をサポートしているか判定できません。

en: Unable to determine if volume type encryption is supported.
ja: ボリューム種別の暗号化設定に対応しているか確認できません。

en: Unable to disassociate floating IP.
ja: Floating IP の割り当てを解除できません。

en: Unable to disassociate monitor.
ja: モニターの割り当てを解除できません。

en: Unable to edit spec.
ja: スペックを更新できません。

en: Unable to edit volume type extra spec.
ja: ボリューム種別の追加スペックを更新できません。

en: Unable to extend volume.
ja: ボリュームを拡張できません。

en: Unable to fetch EC2 credentials.
ja: EC2 認証情報を取得できません

en: Unable to fetch available images.
ja: 利用可能なイメージ一覧を取得できません。

en: Unable to fetch cluster list
ja: クラスターの一覧を取得できません。

en: Unable to fetch cluster template list
ja: クラスターテンプレートの一覧を取得できません

en: Unable to fetch cluster template.
ja: クラスターテンプレートを取得できません。

en: Unable to fetch cluster to scale
ja: サイズ調整を行うクラスターを取得できません

en: Unable to fetch cluster to scale.
ja: サイズ調整を行うクラスターを取得できません

en: Unable to fetch clusters.
ja: クラスターの一覧を取得できません

en: Unable to fetch data sources.
ja: データソースの一覧を取得できません

en: Unable to fetch flavor for template.
ja: テンプレート用のフレーバーを取得できません。

en: Unable to fetch floating ip pools.
ja: Floating IP プールを取得できません。

en: Unable to fetch image choices.
ja: イメージの選択肢を取得できません

en: Unable to fetch instance details.
ja: インスタンスの詳細を取得できません。

en: Unable to fetch job binary list.
ja: ジョブバイナリーの一覧を取得できません

en: Unable to fetch job binary: %(exc)s
ja: ジョブバイナリーを取得できません: %(exc)s

en: Unable to fetch job executions.
ja: ジョブ実行の一覧を取得できません。

en: Unable to fetch jobs.
ja: ジョブ一覧を取得できません

en: Unable to fetch keypair choices.
ja: キーペアの選択肢を取得できません

en: Unable to fetch node group details.
ja: ノードグループの詳細を取得できません。

en: Unable to fetch node group template list.
ja: ノードグループテンプレートの一覧を取得できません

en: Unable to fetch plugin details.
ja: プラグインの詳細を取得できません

en: Unable to fetch plugin list.
ja: プラグイン一覧を取得できません

en: Unable to fetch template object.
ja: テンプレートオブジェクトを取得できません

en: Unable to fetch template to copy.
ja: コピーするテンプレートを取得できません

en: Unable to fetch the image details
ja: イメージ詳細を取得できません

en: Unable to find backup!
ja: バックアップが見つかりません！

en: Unable to find default role.
ja: デフォルトのロールが見つかりません。

en: Unable to find master instance!
ja: マスターインスタンスが見つかりません。

en: Unable to generate process choices.
ja: プロセスの選択肢を生成できません

en: Unable to get EC2 credentials
ja: EC2 認証情報を取得できません

en: Unable to get Orchestration service list.
ja: Cinder Service の一覧を取得できません。

en: Unable to get RDP console for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" の RDP コンソールを取得できません。

en: Unable to get SPICE console for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" の SPICE コンソールを取得できません。

en: Unable to get VIP for pool %(pool)s.
ja: プール %(pool)s の VIP を取得できません。

en: Unable to get VNC console for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" の VNC コンソールを取得できません。

en: Unable to get cinder services list.
ja: Cinder のサービス一覧を取得できません。

en: Unable to get database backup data.
ja: データベースバックアップの一覧を取得できません。

en: Unable to get databases data.
ja: データベースの一覧を取得できません。

en: Unable to get events for stack "%s".
ja: スタック "%s" のイベントを取得できません。

en: Unable to get flavor list
ja: フレーバーの一覧を取得できません

en: Unable to get health monitor %(monitor_id)s for pool %(pool)s.
ja: プール %(pool)s のヘルスモニター %(monitor_id)s を取得できません。

en: Unable to get host aggregate list
ja: ホストアグリゲート一覧を取得できません。

en: Unable to get log for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" のログを取得できません。

en: Unable to get members for pool %(pool)s.
ja: プール %(pool)s のメンバーを取得できません。

en: Unable to get network agents info.
ja: ネットワークエージェント情報を取得できません。

en: Unable to get network agents list.
ja: ネットワークエージェントの一覧を取得できません。

en: Unable to get node group details.
ja: ノードグループの詳細を取得できません。

en: Unable to get nova services list.
ja: nova サービスの一覧を取得できません。

en: Unable to get openrc credentials
ja: openrc 認証情報を取得できません

en: Unable to get pool detail.
ja: プールの詳細を取得できません。

en: Unable to get quota info.
ja: クォータ情報を取得できません。

en: Unable to get resources for stack "%s".
ja: スタック "%s" のリソースを取得できません。

en: Unable to get security group list.
ja: セキュリティグループの一覧を取得できません。

en: Unable to get subnet "%s"
ja: サブネット "%s" を取得できません。

en: Unable to get subnet for pool %(pool)s.
ja: プール %(pool)s のサブネットを取得できません。

en: Unable to get the available hosts
ja: 使用可能なホストを取得できません

en: Unable to get user data.
ja: ユーザーの一覧を取得できません。

en: Unable to import key pair.
ja: キーペアをインポートできません。

en: Unable to launch %(count)s named "%(name)s".
ja: 名前が "%(name)s" の %(count)s が起動できません。

en: Unable to launch job.
ja: ジョブを起動できません

en: Unable to list containers.
ja: コンテナーの一覧を表示できません。

en: Unable to list database backups for parent.
ja: 親バックアップとなるデータベースバックアップの一覧を取得できません。

en: Unable to list database instances to backup.
ja: バックアップ候補のデータベースインスタンスの一覧を取得できません。

en: Unable to list dhcp agents hosting network.
ja: ネットワークを担当している DHCP エージェントの一覧を取得できませんでした。

en: Unable to load the specified image. %s
ja: 指定されたイメージをロードできません: %s

en: Unable to load the specified snapshot.
ja: 指定されたスナップショットを読み込めません。

en: Unable to load the specified volume. %s
ja: 指定されたボリュームをロードできません: %s

en: Unable to locate VIP to delete. %s
ja: 削除する仮想 IP が見つかりません。 %s

en: Unable to lookup volume or backup information.
ja: ボリュームバックアップ "%s" を作成できません。

en: Unable to manage volume.
ja: ボリュームを管理できません。

en: Unable to modify domain "%s".
ja: ドメイン "%s" を変更できません。

en: Unable to modify flavor "%s".
ja: フレーバー "%s" を更新できません。

en: Unable to modify instance "%s".
ja: インスタンス "%s" のログを取得できません。

en: Unable to modify project "%s".
ja: プロジェクト "%s" を変更できません。

en: Unable to obtain flavors.
ja: フレーバー一覧を取得できません。

en: Unable to parse IP address %s.
ja: IPアドレス %s のパースに失敗しました。

en: Unable to populate anti-affinity processes.
ja: anti-affinity グループを展開できません。

en: Unable to process plugin tags
ja: プラグインタグを処理できません

en: Unable to rebuild instance.
ja: インスタンスを再作成できません。

en: Unable to resize instance "%s".
ja: インスタンス "%s" をリサイズできません。

en: Unable to resize instance. %s
ja: インスタンスをリサイズできません。 %s

en: Unable to resize volume. %s
ja: ボリュームをリサイズできません。%s

en: Unable to restore backup.
ja: バックアップをリストアできません。

en: Unable to retrieve Ceilometer meter list.
ja: Ceilometer の計測情報を取得できません。

en: Unable to retrieve IKE Policies list.
ja: IKE ポリシーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve IKE Policy details.
ja: IKE ポリシーの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve IKE Policy details. %s
ja: IKE ポリシーの詳細を取得できません。 %s

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron for instance "%(name)s" (%(id)s).
ja: インスタンス "%(name)s" (%(id)s) の IP アドレスを Neutron から取得できません。

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron.
ja: Neutron から IP アドレスを取得できません。

en: Unable to retrieve IPSec Policies list.
ja: IPSec ポリシーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve IPSec Policy details.
ja: IPSec ポリシーの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve IPSec Policy details. %s
ja: IPSec ポリシーの詳細を取得できません。 %s

en: Unable to retrieve IPSec Site Connection details.
ja: IPSec サイト間接続の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve IPSec Site Connection details. %s
ja: IPSec サイト間接続の詳細を取得できません。 %s

en: Unable to retrieve IPSec Site Connections list.
ja: IPSec サイト間接続の一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve Nova availability zones.
ja: Nova のアベイラビリティーゾーンを取得できません。

en: Unable to retrieve QoS Spec association.
ja: QoS スペックの関連付けを取得できません。

en: Unable to retrieve QoS Spec details.
ja: QoS スペックの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve QoS Specs.
ja: QoS スペック一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve QoS spec details.
ja: QoS スペックの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve QoS spec list.
ja: QoS スペック一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve QoS specs
ja: QoS スペックを取得できません

en: Unable to retrieve VIP details.
ja: 仮想 IP の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve VIP details. %s
ja: 仮想 IP の詳細を取得できません。 %s

en: Unable to retrieve VPN Service details.
ja: VPN サービスの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve VPN Service details. %s
ja: VPN サービスの詳細を取得できません。 %s

en: Unable to retrieve VPN Services list.
ja: VPN サービスの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve a list of external networks "%s".
ja: 外部ネットワーク一覧を取得できません: "%s"

en: Unable to retrieve agent list.
ja: エージェントの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve an external network "%s".
ja: 外部ネットワーク "%s" の情報を取得できません。

en: Unable to retrieve attachment information.
ja: 接続情報を取得できません。

en: Unable to retrieve availability zone list.
ja: アベイラビリティーゾーン一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve availability zones.
ja: アベイラビリティーゾーンを取得できません。

en: Unable to retrieve available metadata for aggregate.
ja: アグリゲートに対して利用できるメタデータの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve available metadata for flavors.
ja: フレーバーに対して利用できるメタデータの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve available properties for image.
ja: イメージに使用できる属性の一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve backup details.
ja: バックアップの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve compute host information.
ja: コンピュートホスト情報を取得できません。

en: Unable to retrieve compute limit information.
ja: コンピュートのリソース上限情報を取得できません。

en: Unable to retrieve container list.
ja: コンテナーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve data processing plugins.
ja: データ処理プラグイン一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve database instances.
ja: データベースインスタンスを取得できません。

en: Unable to retrieve database size information.
ja: データベースのサイズ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve default Neutron quota values.
ja: Neutron のデフォルトクォータ値を取得できません。

en: Unable to retrieve default quota values.
ja: クォータのデフォルト値を取得できません。

en: Unable to retrieve details for backup: %s
ja: バックアップの詳細を取得できません: %s

en: Unable to retrieve details for cluster "%s".
ja: クラスター "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for cluster template "%s".
ja: クラスターテンプレート "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for data source "%s".
ja: データソース "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for database instance: %s
ja: データベースインスタンスの詳細を取得できません: %s

en: Unable to retrieve details for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" の詳細を取り出せません。

en: Unable to retrieve details for job "%s".
ja: ジョブ "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for job binary "%s".
ja: ジョブバイナリー "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for job template "%s".
ja: ジョブテンプレート "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for keypair "%s".
ja: キーペア "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for network "%s".
ja: ネットワーク "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for node group template "%s".
ja: ノードグループテンプレート "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for parent backup: %s
ja: 親バックアップ %s の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details for router "%s".
ja: ルーター "%s" の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve details.
ja: 詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve domain details.
ja: ドメインの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve domain information.
ja: ドメイン情報を取得できません。

en: Unable to retrieve domain list.
ja: ドメインの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve extensions information.
ja: API 拡張の情報を取得できません。

en: Unable to retrieve extra spec list.
ja: 追加スペックの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve firewall details.
ja: ファイアウォールの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve firewall list.
ja: ファイアウォール一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve flavor access list. Please try again later.
ja: フレーバーアクセス権の一覧を取得できません。後からもう一度お試しください。

en: Unable to retrieve flavor details.
ja: フレーバーの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%(name)s" (%(id)s).
ja: インスタンス "%(name)s" (%(id)s) のフレーバー情報を取得できません。

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%s".
ja: インスタンス "%s" のフレーバー情報を取得できません。

en: Unable to retrieve flavor list.
ja: フレーバーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve flavors.
ja: フレーバーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve floating IP addresses.
ja: Floating IP アドレスを取得できません。

en: Unable to retrieve floating IP pools.
ja: Floating IP プールを取得できません。

en: Unable to retrieve group list.
ja: グループの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve group list. Please try again later.
ja: グループ一覧を取得できません。後からもう一度お試しください。

en: Unable to retrieve group users.
ja: グループのユーザーを取得できません。

en: Unable to retrieve health monitor details. %s
ja: ヘルスモニターの詳細を取得できません。 %s

en: Unable to retrieve host aggregates list.
ja: ホストアグリゲート一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve host information.
ja: ホスト情報を取得できません。

en: Unable to retrieve hypervisor information.
ja: ハイパーバイザーの情報を取得できません。

en: Unable to retrieve hypervisor instances list.
ja: ハイパーバイザーのインスタンス一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve hypervisor statistics.
ja: ハイパーバイザーの統計を取得できません。

en: Unable to retrieve image details.
ja: イメージの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve image list
ja: イメージ一覧を取得できません

en: Unable to retrieve image list.
ja: イメージの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve image.
ja: イメージ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve images
ja: イメージ一覧を取得できません

en: Unable to retrieve images for the current project.
ja: このプロジェクト向けのイメージ一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve images with filter %s.
ja: フィルター %s でイメージ一覧を取得できませんでした

en: Unable to retrieve images.
ja: イメージ一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve information about the networks' projects.
ja: ネットワークのプロジェクトに関する情報を取得できません。

en: Unable to retrieve instance action list.
ja: インスタンスのアクション一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve instance details.
ja: インスタンスの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve instance flavors.
ja: フレーバーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve instance list.
ja: インスタンスの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve instance password.
ja: インスタンスのパスワードを取得できません。

en: Unable to retrieve instance project information.
ja: インスタンスのプロジェクト情報を取得できません。

en: Unable to retrieve instance size information.
ja: インスタンスのサイズ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve instance.
ja: インスタンス情報を取得できません。

en: Unable to retrieve instances list.
ja: インスタンスの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve instances.
ja: インスタンス一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve key pair list.
ja: キーペアの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve key pairs.
ja: キーペアの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve limit information.
ja: リソース上限情報を取得できません。

en: Unable to retrieve list of security groups
ja: セキュリティーグループの一覧を取得できません

en: Unable to retrieve list of volume snapshots.
ja: ボリュームのスナップショットの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve list of volumes.
ja: ボリュームの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve member details.
ja: メンバーの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve member details. %s
ja: メンバーの詳細を取得できません。 %s

en: Unable to retrieve member list.
ja: メンバー一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve metadata.
ja: メタデータを取得できません。

en: Unable to retrieve monitor details.
ja: モニターの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve monitor list.
ja: モニター一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve monitors list.
ja: モニター一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve namespace contents.
ja: 名前空間の内容を取得できません。

en: Unable to retrieve namespace details.
ja: 名前空間の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve network details.
ja: ネットワークの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve network profile details.
ja: ネットワークプロファイルの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve network quota information.
ja: ネットワークのクォータ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve network.
ja: ネットワークを取得できません。

en: Unable to retrieve networks list.
ja: ネットワーク一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve networks.
ja: ネットワーク一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve object list.
ja: オブジェクトの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve object.
ja: オブジェクトを取得できません。

en: Unable to retrieve plugin.
ja: プラグインを取得できません

en: Unable to retrieve policies list.
ja: ポリシー一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve policy details.
ja: ポリシーの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve policy list (%(error)s).
ja: ポリシー覧を取得できません (%(error)s)

en: Unable to retrieve policy list.
ja: ポリシー一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve pool details.
ja: プールの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve pool details. %s
ja: プールの詳細を取得できません。 %s

en: Unable to retrieve pool subnet. %s
ja: プールのサブネットを取得できません。 %s

en: Unable to retrieve pool. %s
ja: プールを取得できません。 %s

en: Unable to retrieve pools list.
ja: プール一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve port details
ja: ポートの詳細を取得できません

en: Unable to retrieve port details.
ja: ポートの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve ports information.
ja: ポート情報を取得できません。

en: Unable to retrieve project details.
ja: プロジェクトの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve project domain.
ja: プロジェクトドメインを取得できません。

en: Unable to retrieve project information.
ja: プロジェクト情報を取得できません。

en: Unable to retrieve project list.
ja: プロジェクト一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve providers list.
ja: プロバイダーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve public images.
ja: 公開イメージの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve quota information.
ja: クォータ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve resource type details.
ja: リソース種別の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve resource.
ja: リソースを取得できません。

en: Unable to retrieve role list.
ja: ロール一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve roles list.
ja: ロール一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve router details.
ja: ルーターの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve router list.
ja: ルーターの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve router.
ja: ルーター情報を取得できません。

en: Unable to retrieve routers (%(error)s).
ja: ルーターの一覧を取得できません (%(error)s)

en: Unable to retrieve routers list.
ja: ルーターの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve rule details.
ja: ルールの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve rules (%(error)s).
ja: ルール一覧を取得できません (%(error)s)

en: Unable to retrieve rules list.
ja: ルール一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve security group %(group)s.
ja: セキュリティーグループ %(group)s を取得できません。

en: Unable to retrieve security group list. Please try again later.
ja: セキュリティーグループの一覧を取得できません。後からもう一度お試しください。

en: Unable to retrieve security group.
ja: セキュリティーグループ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve security groups for instance "%(name)s" (%(id)s).
ja: インスタンス "%(name)s" (%(id)s) のセキュリティーグループを取得できません。

en: Unable to retrieve security groups.
ja: セキュリティーグループの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve snapshot data.
ja: スナップショットのデータを取得できません。

en: Unable to retrieve snapshot details.
ja: スナップショットを取得できません。

en: Unable to retrieve snapshot list.
ja: スナップショットの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve stack list.
ja: スタック一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve stack resource types.
ja: スタックのリソース種別の一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve stack template.
ja: スタックテンプレートを取得できません

en: Unable to retrieve stack.
ja: スタックを取得できません。

en: Unable to retrieve subnet details
ja: サブネットの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve subnet details.
ja: サブネットの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve tenant limits.
ja: プロジェクトのリソース上限を取得できません。

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated
ja: 更新対象のアグリゲートを取得できません。

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated.
ja: 更新対象のアグリゲートの情報を取得できません。

en: Unable to retrieve the flavor metadata.
ja: フレーバーのメタデータを取得できません。

en: Unable to retrieve the image to be updated.
ja: 更新対象のイメージ情報を取得できません。

en: Unable to retrieve the specified pool.
ja: 指定されたプールを取得できません。

en: Unable to retrieve the specified pool. Unable to add VIP "%s".
ja: 指定されたプールを取得できません。仮想 IP "%s" を追加できません。

en: Unable to retrieve the volume type list.
ja: ボリューム種別の一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve usage information.
ja: 使用状況を取得できません。

en: Unable to retrieve user details.
ja: ユーザーの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve user domain role assignments.
ja: ドメインのユーザーのロール割り当てを取得できません。

en: Unable to retrieve user information.
ja: ユーザー情報を取得できません。

en: Unable to retrieve user list.
ja: ユーザーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve user list. Please try again later.
ja: ユーザー一覧を取得できません。後からもう一度お試しください。

en: Unable to retrieve user roles.
ja: ユーザーのロールを取得できません。

en: Unable to retrieve users.
ja: ユーザー一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve version information.
ja: バージョン情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume backups.
ja: ボリュームバックアップ一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve volume details.
ja: ボリュームの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve volume encryption details.
ja: ボリューム種別の暗号化の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve volume information for volume: "%s"
ja: ボリューム "%s" のボリューム情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume information.
ja: ボリューム情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume limit information.
ja: ボリュームのリソース上限情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume list for instance "%(name)s" (%(id)s).
ja: インスタンス "%(name)s" (%(id)s) のボリュームの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve volume list.
ja: ボリューム一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve volume project information.
ja: ボリュームのプロジェクト情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume snapshot.
ja: ボリュームスナップショットの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve volume snapshots.
ja: ボリュームスナップショットの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve volume transfer.
ja: ボリュームの譲渡を取得できません。

en: Unable to retrieve volume type details.
ja: ボリューム種別の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve volume type encryption details.
ja: ボリューム種別の暗号化設定の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve volume type encryption information.
ja: ボリューム種別の暗号化設定の情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume type extra spec details.
ja: ボリューム種別の追加スペックの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve volume type name.
ja: ボリューム種別名を取得できません。

en: Unable to retrieve volume types
ja: ボリューム種別を取得できません。

en: Unable to retrieve volume.
ja: ボリューム情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volume/instance attachment information
ja: ボリューム / インスタンスの接続情報を取得できません。

en: Unable to retrieve volumes availability zones.
ja: ボリュームアベイラビリティゾーンを取得できません。

en: Unable to set Domain Context.
ja: ドメインコンテキストを設定できません。

en: Unable to set bootable flag on volume.
ja: ボリュームにブート可能フラグをセットできません。

en: Unable to set cluster type
ja: クラスター種別を設定できません

en: Unable to set flavor access for project %s.
ja: プロジェクト "%s" へのフレーバーアクセス権を設定できません。

en: Unable to set gateway.
ja: ゲートウェイを設定できません。

en: Unable to set job type
ja: ジョブ種別を設定できません

en: Unable to set project quotas.
ja: プロジェクトのクォータを設定できません。

en: Unable to show guides
ja: ガイドを表示できません

en: Unable to sort instance flavors.
ja: インスタンスのフレーバーの並び替えができません。

en: Unable to unmanage volume.
ja: ボリュームの管理を解除できません。

en: Unable to update container access.
ja: コンテナーアクセスの更新に失敗しました。

en: Unable to update default quotas.
ja: クォータのデフォルト値を更新できません。

en: Unable to update group.
ja: グループを更新できません。

en: Unable to update image "%s".
ja: イメージ "%s" を更新できません。

en: Unable to update object.
ja: オブジェクトを更新できません。

en: Unable to update role.
ja: ロールを更新できません。

en: Unable to update row
ja: 行を更新できません

en: Unable to update security group: %s
ja: セキュリティーグループを更新できません: %s

en: Unable to update subnet "%s".
ja: サブネット "%s" を更新できません。

en: Unable to update the aggregate metadata.
ja: アグリゲートのメタデータを更新できません。

en: Unable to update the aggregate.
ja: アグリゲートの更新に失敗しました。

en: Unable to update the flavor metadata.
ja: フレーバーのメタデータを更新できません。

en: Unable to update the group.
ja: グループを更新できません。

en: Unable to update the image metadata.
ja: イメージメタデータを更新できません。

en: Unable to update the user password.
ja: ユーザーのパスワードを更新できません。

en: Unable to update the user.
ja: ユーザーを更新できません。

en: Unable to update volume snapshot status.
ja: ボリュームスナップショットのステータスを変更できません。

en: Unable to update volume snapshot.
ja: ボリュームスナップショットの詳細を取得できません。

en: Unable to update volume status to "%s".
ja: ボリュームのステータスを %s に変更できません。

en: Unable to update volume.
ja: ボリュームを更新できません。

en: Unable to upload cluster template file
ja: クラスターテンプレートファイルをアップロードできませんでした

en: Unable to upload job binary
ja: ジョブバイナリーをアップロードできません

en: Unable to upload object.
ja: オブジェクトをアップロードできません。

en: Unable to upload volume to image for volume: "%s"
ja: ボリューム %s をイメージにアップロードできません。

en: Unit
ja: 単位

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown instance
ja: 不明なインスタンス

en: Unknown instance (None)
ja: 未知のインスタンス (None)

en: Unlock Instance | Unlock Instances
ja[0]: インスタンスのロック解除

en: Unlocked Instance | Unlocked Instances
ja[0]: インスタンスのロックを解除しました

en: Unmanage
ja: 管理解除

en: Unmanage Volume
ja: ボリュームの管理解除

en: Unmanage a Volume
ja: ボリュームの管理解除

[ctx: Action log of an instance]
en: Unpause
ja: 一時停止解除

en: Unregister Image | Unregister Images
ja[0]: イメージの登録削除

en: Unregistered Image | Unregistered Images
ja[0]: イメージの登録を削除しました

[ctx: Task status of an Instance]
en: Unrescuing
ja: アンレスキュー中

en: Unselect the router(s) to be removed from firewall.
ja: ファイアウォールの適用を解除するルーターの選択を外してください。

[ctx: Task status of an Instance]
en: Unshelving
ja: 退避イメージの再利用中

en: Up
ja: 動作中

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Up
ja: 動作中

en: Update
ja: 更新

en: Update Aggregate Metadata
ja: アグリゲートのメタデータの更新

en: Update Associations
ja: 関連付けの更新

[ctx: current status of stack]
en: Update Complete
ja: 更新完了

en: Update Default Quotas
ja: 標準のクォータの更新

en: Update Defaults
ja: デフォルト値の変更

[ctx: current status of stack]
en: Update Failed
ja: 更新に失敗

en: Update Flavor Metadata
ja: フレーバーのメタデータの更新

en: Update Group
ja: グループの更新

en: Update Image
ja: イメージの更新

en: Update Image Metadata
ja: イメージメタデータの更新

[ctx: current status of stack]
en: Update In Progress
ja: 更新中

en: Update Metadata
ja: メタデータの更新

en: Update Network
ja: ネットワークの更新

en: Update Network Profile
ja: ネットワークプロファイルの更新

en: Update Object
ja: オブジェクトの更新

en: Update Port
ja: ポートの更新

en: Update Role
ja: ロールの更新

en: Update Router
ja: ルーターの編集

en: Update Stack
ja: スタックの更新

en: Update Stack Parameters
ja: スタックのパラメーターの更新

en: Update Status
ja: ステータスの変更

en: Update User
ja: ユーザーの更新

en: Update Volume Snapshot Status
ja: ボリュームスナップショットのステータスの変更

en: Update Volume Status
ja: ボリュームのステータスの変更

en: Update a subnet associated with the network. Advanced configuration are available at "Subnet Details" tab.
ja: ネットワークに割り当てられたサブネットを更新します。高度な設定は「サブネットの詳細」タブにあります。

en: Update requests for this floating ip
ja: この Floating IP の更新要求数

en: Update requests for this network
ja: このネットワークの更新要求数

en: Update requests for this port
ja: このポートの更新要求数

en: Update requests for this router
ja: このルーターの更新要求数

en: Update requests for this subnet
ja: このサブネットの更新要求数

en: Updated
ja: 更新日時

en: Updated At
ja: 最終更新

en: Updated subnet "%s".
ja: サブネット "%s" を更新しました。

[ctx: Task status of an Instance]
en: Updating Password
ja: パスワード更新中

en: Updating volume "%s"
ja: ボリューム "%s" を更新中

en: Updating volume snapshot "%s"
ja: ボリュームスナップショット "%s" を更新中

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload File
ja: ファイルのアップロード

en: Upload Object
ja: オブジェクトのアップロード

en: Upload Objects
ja: オブジェクトのアップロード

en: Upload Template
ja: テンプレートのアップロード

en: Upload Volume to Image
ja: ボリュームをイメージにアップロード

en: Upload to Image
ja: イメージにアップロード

en: Uploaded image size
ja: アップロードされたイメージサイズ

en: Url
ja: URL

en: Usage
ja: 使用状況

en: Usage (Hours)
ja: 使用状況 (時間)

en: Usage Report
ja: 使用状況レポート

en: Use HBase Common library
ja: HBase 共通ライブラリーを使用

en: Use Server Default
ja: デフォルト設定を使用

en: Use a volume as source
ja: ボリュームをソースとして使用する

en: Use anti-affinity groups for processes
ja: プロセスに対して anti-affinity グループを使用します

en: Use anti-affinity groups for:
ja: anti-affinity グループを使用するプロセス:

en: Use image as a source
ja: イメージをソースとして使用する

en: Use snapshot as a source
ja: スナップショットをソースとして使用する

en: User
ja: ユーザー

en: User "%s" was successfully created.
ja: ユーザー "%s" を作成しました。

en: User %s has no role defined for that project.
ja: ユーザー %s はこのプロジェクトではロールが定義されていません。

en: User Credentials Details
ja: ユーザー認証情報の詳細

en: User Details: {{ user.name }}
ja: ユーザーの詳細: {{ user.name }}

en: User ID
ja: ユーザー ID

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User Settings
ja: ユーザー設定

en: User has been updated successfully.
ja: ユーザーが正常に更新されました。

en: User name "%s" is already used.
ja: ユーザー名 "%s" はすでに使用されています。

en: User password has been updated successfully.
ja: ユーザーのパスワードが正常に更新されました。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Users
ja: ユーザー

en: VCPU Hours
ja: 仮想 CPU 時間

en: VCPUs
ja: 仮想 CPU

en: VCPUs (total)
ja: 仮想 CPU (総量)

en: VCPUs (used)
ja: 仮想 CPU (使用中)

en: VDI - Virtual Disk Image
ja: VDI - 仮想ディスクイメージ

en: VHD - Virtual Hard Disk
ja: VHD - 仮想ハードディスク

en: VIP
ja: 仮想 IP

en: VIP %s was successfully updated.
ja: 仮想 IP %s が正常に更新されました。

en: VIP Details
ja: 仮想 IP の詳細

en: VIP Subnet
ja: 仮想 IP のサブネット

en: VMDK - Virtual Machine Disk
ja: VMDK - 仮想マシンディスク

en: VPN Service
ja: VPN サービス

en: VPN Service %s was successfully updated.
ja: VPN サービス %s が正常に更新されました。

en: VPN Service Details
ja: VPN サービスの詳細

en: VPN Service associated with this connection
ja: この接続に関連付ける VPN サービス

en: VPN Services
ja: VPN サービス

en: Valid integer greater than the DPD interval
ja: Dead Peer 検出間隔よりも大きい有効な整数値

en: Valid integer lesser than DPD timeout
ja: Dead Peer 検出タイムアウトよりも小さい有効な整数値

en: Valid integer lesser than the DPD timeout
ja: Dead Peer 検出タイムアウトよりも小さい有効な整数値

en: Value
ja: 値

en: Value (Avg)
ja: 値 (平均)

en: Version
ja: バージョン

en: View Container
ja: コンテナーの表示

en: View Credentials
ja: 認証情報の表示

en: View Details
ja: 詳細の表示

en: View Extra Specs
ja: 追加スペックの表示

en: View Log
ja: ログの参照

en: View Usage
ja: 使用状況の表示

en: Virtual Private Network
ja: 仮想プライベートネットワーク

en: Volume
ja: ボリューム

en: Volume %(volume_name)s on instance %(instance_name)s
ja: インスタンス %(instance_name)s のボリューム %(volume_name)s

en: Volume Backup
ja: ボリュームのバックアップ

en: Volume Backup Details: {{ backup.name }}
ja: ボリュームバックアップの詳細: {{ backup.name }}

en: Volume Backups
ja: ボリュームバックアップ

en: Volume Details: {{ volume.name }}
ja: ボリュームの詳細: {{ volume.name }}

en: Volume Encryption Details: %(volume_name)s
ja: ボリュームの暗号化の詳細: %(volume_name)s

en: Volume Encryption Details: {{ volume.name }}
ja: ボリュームの暗号化の詳細: {{ volume.name }}

en: Volume Name
ja: ボリューム名

en: Volume Size
ja: ボリュームサイズ

en: Volume Snapshot
ja: ボリュームのスナップショット

en: Volume Snapshot Details: {{ snapshot.name }}
ja: ボリュームのスナップショットの詳細: {{ snapshot.name }}

en: Volume Snapshots
ja: ボリュームのスナップショット

en: Volume Source
ja: ボリュームソース

en: Volume Storage
ja: ボリューム容量

en: Volume Transfer
ja: ボリュームの譲渡

en: Volume Transfer Details
ja: ボリュームの譲渡の詳細

en: Volume Type
ja: ボリューム種別

en: Volume Type Encryption Details
ja: ボリューム種別の暗号化設定の詳細

en: Volume Types
ja: ボリューム種別

en: Volume cannot be extended to %(req)iGB as you only have %(avail)iGB of your quota available.
ja: ボリュームを %(req)iGB に拡張することができません。利用できるクォータは %(avail)iGB しかありません。

en: Volume mount point (e.g. 'vda' mounts at '/dev/vda'). Leave this field blank to let the system choose a device name for you.
ja: ボリュームのマウントポイント (例 'vda' と指定すると '/dev/vda' にマウントされます)。このフィールドを空欄にすると、システム側でデバイス名が選択されます。

en: Volume name to be assigned
ja: 割り当てるボリューム名

en: Volume of RAM
ja: RAM 数

en: Volume of RAM used
ja: メモリー使用量

en: Volume of reads
ja: 読み出し量

en: Volume of writes
ja: 書き込み量

en: Volume size in gigabytes (integer value).
ja: ギガバイト単位のボリュームサイズ (整数値)

en: Volume size must be equal to or greater than the image minimum disk size (%sGB)
ja: ボリュームサイズはイメージの最小ディスクサイズ (%sGB) 以上でなければいけません。

en: Volume size must be equal to or greater than the image size (%s)
ja: ボリュームサイズはイメージサイズ (%s) 以上でなければなりません。

en: Volume size must be equal to or greater than the origin volume size (%s)
ja: ボリュームサイズは元のボリュームサイズ (%s) 以上でなければなりません。

en: Volume size must be equal to or greater than the snapshot size (%sGB)
ja: ボリューム容量はスナップショット容量 (%sGB) 以上でなければいけません。

en: Volume size must be greater than 0
ja: ボリュームサイズは 0 より大きい値でなければなりません。

en: Volume source must be specified
ja: ボリュームを指定しなければいけません。

en: Volume type name can not be empty.
ja: ボリューム種別名を空にすることはできません

en: Volumes
ja: ボリューム

en: Volumes Availability Zone
ja: ボリュームアベイラビリティゾーン

en: Volumes per node
ja: ノード当たりのボリューム数

en: Volumes size (GB)
ja: ボリュームサイズ (GB)

en: Weight
ja: 重み

en: Which keypair to use for authentication.
ja: 認証に使用するキーペアを選択してください。

en: Yes
ja: はい

en: You are already using all of your available floating IPs.
ja: すでに利用可能な Floating IP 数を使い切っています。

en: You are already using all of your available volumes.
ja: すでに利用可能なボリューム数を使い切っています。

en: You cannot disable the user you are currently logged in as.
ja: 現在ログインしているユーザーを無効化できません。

en: You cannot disable your current project
ja: 現在使用しているプロジェクトを無効化できません。

en: You cannot revoke your administrative privileges from the domain you are currently logged into. Please switch to another domain with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
ja: 現在ログインしているドメインから自分の管理権限を削除することはできません。管理権限を持つ別のドメインに切り替えるか、CLI を使って手動で管理権限を削除してください。

en: You cannot revoke your administrative privileges from the project you are currently logged into. Please switch to another project with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
ja: 現在ログインしているプロジェクトから自分の管理権限を削除することはできません。管理権限を持つ別のプロジェクトに切り替えるか、CLI を使って手動で管理権限を削除してください。

en: You do not have the required
              privileges to access this content. If you believe this message to
              be in error, please contact your project manager.
ja: このコンテンツにアクセスするために必要な権限がありません。このメッセージがエラーで表示されていると思われる場合には、担当のプロジェクトマネージャーにお問い合わせください。

en: You may have mistyped the address or the page may have moved.
ja: 入力したアドレスが間違っているか、またはそのページが移動された可能性があります。

en: You may reset the gateway later by using the set gateway action, but the gateway IP may change.
ja: 「ゲートウェイの設定」で再度ゲートウェイを設定することはできますが、ゲートウェイ側の IP アドレスが変更される可能性があります。

en: You must select a datastore type and version.
ja: データベースの種別とバージョンを選択してください。

en: You must select a snapshot.
ja: スナップショットを選択しなければいけません。

en: You must select a volume.
ja: ボリュームを選択しなければいけません。

en: You must select an image.
ja: イメージを選択しなければいけません。

en: You must set volume size
ja: ボリュームサイズを指定しなければいけません。

en: You must specify a password if you create a user.
ja: ユーザーを作成する場合、パスワードを指定しなければいけません。

en: You must specify a template via one of the available sources.
ja: いずれかの方法でテンプレートを指定する必要があります。

en: You must specify at least one database if you create a user.
ja: ユーザーを作成する場合、少なくとも 1 つデータベースを指定しなければいけません。

en: Your image %s has been queued for creation.
ja: イメージ %s が作成用のキューに追加されました。

en: Zone
ja: ゾーン

en: back-end
ja: バックエンド

[ctx: Both of front-end and back-end]
en: both
ja: 両方

en: environment
ja: 環境設定

en: front-end
ja: フロントエンド

en: instance
ja: インスタンス

en: pseudo-folder
ja: 擬似フォルダー

en: seconds
ja: 秒

en: template
ja: テンプレート

en: transport
ja: トランスポート

en: tunnel
ja: トンネル

en: undefined
ja: 未定義

en: unknown IP address
ja: 不明な IP アドレス
