Horizon - en to hi translation catalogue (1819 entries)

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(ip)s)
hi: %(field_name)s: Iअमान्य आईपी पता (मान=%(ip)s)

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(network)s)
hi: %(field_name)s: अमान्य आईपी पता (मान=%(network)s)

en: %(type)s delay:%(delay)d retries:%(max_retries)d timeout:%(timeout)d
hi: %(type)s देरी:%(delay)d कोशिश:%(max_retries)d मध्यांतर:%(timeout)d

en: %(used)s %(key)s used
hi: %(used)s %(key)s प्रयुक्त

en: %s (Default)
hi: %s (तयशुदा)

[ctx: External network not found]
en: %s (Not Found)
hi: %s नहीं मिला

en: %s (current)
hi: %s (वर्तमान)

en: %s (default)
hi: %s (मूलभूत)

en: %s instances
hi: %s इंस्टेंस

en: (Quota exceeded)
hi: (कोटा पूरा हो गया)

en: , add project groups
hi: , परियोजना समूह जोड़ें

en: , update project groups
hi: , परियोजना समूहों का अद्यतन करें

en: -- not selected --
hi: -- नहीं चयनित --

en: A image or external image location must be specified.
hi: बिंब या बाहरी बिंब स्थान निर्दिष्ट किया जाना चाहिए.

en: A local environment to upload.
hi: अपलोड करने के लिए स्थानीय पर्यावरण.

en: A local image to upload.
hi: अपलोड करने के लिए स्थानीय बिंब।

en: A local template to upload.
hi: अपलोड करने के लिए स्थानीय टेम्पलेट.

en: A script or set of commands to be executed after the instance has been built (max 16kb).
hi: इंस्टेंस के बनने के बाद निष्पादित होने वाले  स्क्रिप्ट या कमांड का सेट (अधिकतम 16kb)

en: A volume of %(req)iGB cannot be created as you only have %(avail)iGB of your quota available.
hi: आप केवल  %(avail)iGB उपलब्ध अपने कोटे के रूप में की %(req)iGB मात्रा नहीं बनाया जा सकता.

en: AKI - Amazon Kernel Image
hi: AKI - अमेज़न कर्नेल बिंब

en: ALLOW %(ethertype)s %(proto_port)s %(direction)s %(remote)s
hi: अनुमति दें %(ethertype)s %(proto_port)s %(direction)s %(remote)s

en: AMI - Amazon Machine Image
hi: AMI - अमेज़न सिस्टम बिंब

en: ANY
hi: कोई

en: API Access
hi: API अभिगम

en: API Endpoints
hi: API अंतबिंदु

en: ARI - Amazon Ramdisk Image
hi: ARI - अमेज़न रैमडिस्क बिंब

en: Access & Security
hi: पहुँच और सुरक्षा

en: Action
hi: क्रिया

en: Action for the firewall rule
hi: फ़ायरवॉल नियम के लिए कार्रवाई

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Active
hi: सक्रिय

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Active
hi: सक्रिय

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Active
hi: सक्रिय

[ctx: Current status of a Network]
en: Active
hi: सक्रिय

[ctx: Current status of a Pool]
en: Active
hi: सक्रिय

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Active
hi: सक्रिय

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Active
hi: सक्रिय

[ctx: Current status of an Image]
en: Active
hi: सक्रिय

[ctx: Current status of an Instance]
en: Active
hi: सक्रिय

[ctx: current status of port]
en: Active
hi: सक्रिय

[ctx: current status of router]
en: Active
hi: सक्रिय

[ctx: status of a network port]
en: Active
hi: सक्रिय

en: Add
hi: जोड़ें

en: Add DHCP Agent
hi: DHCP प्रतिनिधि जोड़ें

en: Add Firewall
hi: फ़ायरवॉल जोड़ें

en: Add IKE Policy
hi: IKE नीति जोड़ें

en: Add IPSec Policy
hi: IPSec नीति जोड़ें

en: Add IPSec Site Connection
hi: IPSec साइट कनेक्शन जोड़ें

en: Add Interface
hi: अंतरफलक जोड़ें

en: Add Member
hi: सदस्य बनाएँ

en: Add Monitor
hi: मॉनिटर जोड़ें

en: Add New Firewall
hi: नया फ़ायरवॉल जोड़ें

en: Add New IKE Policy
hi: नया IKE नीति जोड़ें

en: Add New IPSec Policy
hi: नया IPSec नीति में जोड़ें

en: Add New IPSec Site Connection
hi: नई IPsec साइट कनेक्शन जोड़ें

en: Add New Member
hi: नए सदस्य जोड़ें

en: Add New Monitor
hi: नए मॉनिटर जोड़ें

en: Add New Policy
hi: नया नीति जोड़ें

en: Add New Pool
hi: नया पूल जोड़ें

en: Add New Rule
hi: नया नियम जोड़ें

en: Add New VPN Service
hi: नया वीपीएन सेवा जोड़ें

en: Add Policy
hi: नीति जोड़ें

en: Add Pool
hi: पुल जोड़ें

en: Add Router Rule
hi: रूटर नियम जोड़ें

en: Add Rule
hi: नियम जोड़ें

en: Add Subnet
hi: सबनेट जोड़ें

en: Add User | Add Users
hi[0]: उपयोक्ता जोड़ें
hi[1]: उपयोक्ता जोड़ें

en: Add Users
hi: उपयोक्ता जोड़ें

en: Add VIP
hi: VIP जोड़ें

en: Add VPN Service
hi: VPN सेवा जोड़ें

en: Add hosts to this aggregate or remove hosts from it. Hosts can be in multiple aggregates.
hi: इस समुच्चय में होस्ट को जोड़ें या इसमें से होस्ट्स हटा दें. होस्ट कई समुच्चय में हो सकता है.

en: Add hosts to this aggregate. Hosts can be in multiple aggregates.
hi: इस समुच्चय में होस्ट को जोड़ें. होस्ट कई समुच्चय में हो सकता है.

en: Add/Remove Hosts to Aggregate
hi: सकल से होस्ट जोड़ें / हटाये

en: AddFirewall
hi: फ़ायरवॉल जोड़ें

en: AddPolicy
hi: नीति जोड़ें

en: AddRule
hi: नियम जोड़ें

en: Added Firewall "%s".
hi: जोड़ा गया फ़ायरवॉल "%s".

en: Added IKE Policy "%s".
hi: जोड़ा गया IKE नीति "%s".

en: Added IPSec Policy "%s".
hi: जोड़ा गया IPSec नीति "%s".

en: Added IPSec Site Connection "%s".
hi: जोड़ा गया IPSec साइट कनेक्शन "%s".

en: Added Policy "%s".
hi: जोड़ा गया नीति "%s".

en: Added Rule "%s".
hi: जोड़ा गया नियम "%s".

en: Added User | Added Users
hi[0]: जोड़ा गया उपयोक्ता
hi[1]: जोड़ा गया उपयोक्ता

en: Added VIP "%s".
hi: जोड़ा गया VIP "%s".

en: Added VPN Service "%s".
hi: जोड़ा गया वीपीएन सेवा "%s".

en: Added member(s).
hi: जोड़े गए सदस्य (ओं).

en: Added monitor
hi: जोड़ा गया मॉनिटर

en: Added pool "%s".
hi: जोड़े गए पूल "%s".

en: Additional routes announced to the hosts. Each entry is: destination_cidr,nexthop (e.g., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) and one entry per line.
hi: होस्ट्स की घोषणा की अतिरिक्त रूट. प्रत्येक प्रविष्टि : destination_cidr,nexthop (e.g., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) (उदाहरण के लिए, 192.168.200.0/24, 10.56.1.254) और प्रति पंक्ति एक प्रविष्टि.

en: Admin
hi: प्रशासक

en: Admin State
hi: व्यवस्थापक स्थिति

en: Advanced Options
hi: उन्नत विकल्प

en: After
hi: बाद

en: Agent %s was successfully added.
hi: %s प्रतिनिधि सफलतापूर्वक जोड़ा गया.

en: All Available Hosts
hi: सभी उपलब्ध होस्ट

en: All Groups
hi: सभी समूह

en: All Hypervisors
hi: सभी हाइपरविजर

en: All ICMP
hi: सभी ICMP

en: All Projects
hi: सभी परियोजना

en: All Security Groups
hi: सभी सुरक्षा समूह

en: All TCP
hi: सभी TCP

en: All UDP
hi: सभी UDP

en: All Users
hi:  सभी उपयोक्ता

en: All available hosts
hi: सभी उपलब्ध होस्ट

en: Allocate Floating IP
hi: अस्थायी आईपी आबंटित करें

en: Allocate IP
hi: आईपी आबंटित करें

en: Allocate IP To Project
hi: इस परियोजना के लिए आईपी आबंटित करें

en: Allocated Floating IP %(ip)s.
hi: आवंटित अस्थायी आईपी %(ip)s.

en: Allocation Pools
hi: आवंटन पूल

en: Amount of energy
hi: ऊर्जा की मात्रा

en: An external (HTTP) URL to load the image from.
hi: बाहरी (एचटीटीपी) URL से बिंब लोड करने के लिए.

en: An external (HTTP) URL to load the template from.
hi: बाहरी (एचटीटीपी) यूआरएल से टेम्पलेट लोड करने के लिए.

en: An unexpected error has occurred. Try refreshing the page. If that doesn't help, contact your local administrator.
hi: अप्रत्याशित त्रुटि हुई है. पृष्ठ ताज़ा प्रयास करें. वह मदद नहीं करता है, तो अपने स्थानीय व्यवस्थापक से संपर्क करें.

en: Any
hi: कोई

en: Any Availability Zone
hi: कोई उपलब्धता क्षेत्र

en: Architecture
hi: आर्किटेक्चर

en: Associate
hi: एसोसियेट

en: Associate Floating IP
hi: अस्थायी आईपी जोड़ें

en: Associate Monitor
hi: मॉनिटर जोड़ें

en: Associate a health monitor with target pool.
hi: लक्ष्य पूल के साथ एक स्वास्थ्य पर नजर रखने के एसोसिएट.

en: Associated monitor.
hi: जुड़ा हुआ मॉनिटर.

en: Association Details
hi: एसोसिएशन विवरण

en: At least one member must be specified
hi: कम से कम एक सदस्य निर्दिष्ट किया जाना चाहिए

en: At least one network must be specified.
hi: कम से कम एक नेटवर्क निर्दिष्ट किया जाना चाहिए.

en: Attach to Instance
hi: इंस्टेंस के लिए संलग्न करें

en: Attached
hi: संलग्न है

en: Attached Device
hi: संलग्न युक्ति

en: Attached To
hi: से जुड़ा

en: Attached to %(instance)s on %(dev)s
hi:  %(dev)s पर  %(instance)s संलग्न करने के लिए

en: Attaching
hi: संलग्न किया जा रहा है

[ctx: Current status of a Volume]
en: Attaching
hi: संलग्न किया जा रहा है

en: Attaching volume %(vol)s to instance %(inst)s on %(dev)s.
hi:  %(dev)s पर %(inst)s इंस्टेंस के लिए  %(vol)s वॉल्यूम संलग्न.

en: Attachments
hi: संलग्नक

en: Audited
hi: अंकेक्षित

en: Authorization algorithm
hi: प्राधिकरण एल्गोरिथ्म

en: Auto Security Group
hi: स्वतः सुरक्षा समूह

en: Automatic
hi: स्वचालित

en: Availability Zone
hi: उपलब्धता क्षेत्र

en: Availability Zone Name
hi: उपलब्धता क्षेत्र नाम

en: Availability Zones
hi: उपलब्धता क्षेत्र

en: Available
hi: उपलब्ध

[ctx: Current status of a Volume]
en: Available
hi: उपलब्ध

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Available
hi: उपलब्ध

en: Average CPU utilization
hi: औसत CPU उपयोग

en: Backup
hi: बैकअप

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Backup
hi: बैकअप

en: Backup Database
hi: बैकअप डेटाबेस

en: Backup File
hi: बैकअप फ़ाइल

en: Backup Name
hi: बैकअप नाम

en: Backups
hi: बैकअप

en: Base Image
hi: आधार छवि

en: Before
hi: पहले

en: Block Migration
hi: ब्लॉक प्रवासन

en: Block Storage Services
hi: भंडार सेवाएँ रोकें

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Blocked
hi: रोका हुआ

[ctx: Power state of an Instance]
en: Blocked
hi: रोका हुआ

en: Boot from image
hi: बिंब से बूट करें

en: Boot from image (creates a new volume)
hi: बिंब से बूट करें (नया वॉल्यूम बनाता है)

en: Boot from snapshot
hi: स्नैपशॉट से बूट करें

en: Boot from volume
hi: वॉल्यूम से बूट करें

en: Boot from volume snapshot (creates a new volume)
hi: वॉल्यूम स्नैपशॉट से बूट करें (नया वॉल्यूम बनाता है)

en: Bootable
hi: बूट करने योग्य

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Build
hi: बिल्ड

[ctx: Current status of a Network]
en: Build
hi: बिल्ड

[ctx: Current status of an Instance]
en: Build
hi: बिल्ड

[ctx: current status of port]
en: Build
hi: बिल्ड

[ctx: status of a network port]
en: Build
hi: बिल्ड

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Building
hi: बिल्डिंग

[ctx: Power state of an Instance]
en: Building
hi: बिल्डिंग

en: CIDR must be specified.
hi: CIDR निर्दिष्ट किया जाना चाहिए.

en: CPU time used
hi: उपयोग किया गया CPU समय

en: Can not specify both image and external image location.
hi: बिंब और बिंब छवि स्थान दोनों निर्दिष्ट नहीं कर सकते.

en: Centralized
hi: केंद्रीकृत

en: Change
hi: बदलें

en: Change Password
hi: कूटशब्द बदलें

en: Change Stack Template
hi:  ढेर खाका बदले

en: Change Template
hi: खाका बदले

en: Changing password is not supported.
hi: बदल रहा पासवर्ड समर्थित नहीं है.

en: Choose Your Boot Source Type.
hi: अपने बूट स्रोत प्रकार चुनें.

en: Choose a Host to evacuate servers to.
hi: सर्वर में खाली करने के लिए होस्ट चुनें :

en: Choose a Host to migrate to.
hi: उत्प्रवासित होने के लिये होस्ट चुनें :

en: Choose a snapshot
hi: स्नैपशॉट चुनें

en: Choose a volume
hi: वॉल्यूम चुनें

en: Choose an DHCP Agent to attach to.
hi: संलग्न करने के लिए एक DHCP प्रतिनिधि चुनें.

en: Choose an image
hi: कोई छवि चुनें

en: Choose the flavor to launch.
hi: लांच करने के लिए फ्लेवर चुनें.

en: Cinder
hi: सिंडर

en: Cisco Nexus 1000V
hi: सिस्को संबंध 1000v

en: Cisco Nexus 1000v
hi: सिस्को संबंध 1000v

en: Classless Inter-Domain Routing (e.g. 192.168.0.0/24)
hi: वर्गहीन अंतर डोमेन रूटिंग (जैसे 192.168.0.0/24)

en: Clear Domain Context
hi: डोमेन संदर्भ साफ करें

en: Clear Gateway | Clear Gateways
hi[0]: गेटवे साफ करें
hi[1]: गेटवे साफ करें

en: Cleared Gateway | Cleared Gateways
hi[0]: साफ किया गेटवे
hi[1]: साफ किया गेटवे

en: Close
hi: बंद करें

en: Cluster Details
hi: क्लस्टर विवरण

en: Cluster Instances
hi: क्लस्टर इंस्टैंस

en: Cluster Name
hi: क्लस्टर नाम

en: Cluster Template
hi: क्लस्टर नमूना

en: Cluster Template Details
hi: क्लस्टर टैम्प्लेट विवरण

en: Cluster Template Name
hi: क्लस्टर टैम्प्लेट नाम

en: Cluster Template copy %s created
hi: क्लस्टर नमूना कापी %s बनाया जाएगा

en: Cluster Templates
hi: क्लस्टर नमूना

en: Cluster template creation failed
hi: क्लस्टर टैम्प्लेट निर्माण विफल

en: Clusters
hi: क्लस्टर

en: Code
hi: कोड

en: Comma separated list of databases to create
hi: कॉमा बनाने के लिए डेटाबेस की सूची से अलग किया

en: Compute
hi: कंप्यूट

en: Compute Host
hi: मेजबान की गणना करें

en: Compute Services
hi: कंप्यूट सेवाएँ

en: Configure
hi: विन्यास

en: Configure Cluster
hi: क्लस्टर विन्यस्त करें

en: Configure Cluster Template
hi: क्लस्टर टैम्प्लेट विन्यस्त करें

en: Confirm Password
hi: शब्दकूट सुनिश्चित करें

en: Confirm Rebuild Password
hi: पासवर्ड पुन: निर्माण सुनिश्चित करें

en: Confirm Resize/Migrate
hi: आकार बदलें / माइग्रेट की पुष्टि करें

en: Confirm new password
hi: अपने नए कूटशब्द की पुष्टि करें

[ctx: Current status of an Instance]
en: Confirm or Revert Resize/Migrate
hi: आकार बदलें / माइग्रेट की पुष्टि करने या वापस लाएं

[ctx: Task status of an Instance]
en: Confirming Resize or Migrate
hi: आकार बदलने या माइग्रेट करने की पुष्टि कर रहा हैं

en: Connection Limit
hi: कनेक्शन सीमा

en: Console
hi: कंसोल

en: Consumer
hi: ग्राहक

en: Container
hi: कन्टेनरः

en: Container Access
hi: कंटेनर पहुँच

en: Container Details
hi: कंटेनर विवरण

en: Container Name
hi: कंटेनर का नाम

en: Container created successfully.
hi: कंटेनर सफलतापूर्वक बनाया.

en: Containers
hi: कंटेनर

en: Control access to your instance via key pairs, security groups, and other mechanisms.
hi: कुंजी जोड़े, सुरक्षा समूह, और अन्य तंत्र के माध्यम से अपने इंस्टेंस के लिए अभिगम नियंत्रण.

en: Cookie Name
hi: कुकी नाम

en: Cookie name is required for APP_COOKIE persistence.
hi: कुकी नाम APP_COOKIE दृढ़ता के लिए आवश्यक है.

en: Copied "%(orig)s" to "%(dest)s" as "%(new)s".
hi: कॉपी किया "%(orig)s" से "%(dest)s" "%(new)s" के रूप में .

en: Copy
hi: नक़ल करें

en: Copy Object
hi: वस्तु कॉपी करें

en: Copy Template
hi: टेम्पलेट कापी करें

en: Could not create
hi: बना नहीं सका

en: Could not create data source
hi: डाटा स्रोत बना नहीं सका

en: Could not find default role "%s" in Keystone
hi: कीस्टोन में डिफ़ॉल्ट भूमिका "%s" नहीं मिल सका

en: Couldn't get current security group list for instance %s.
hi: इंस्टेंस %s के लिए मौजूदा सुरक्षा समूह सूची नहीं पा सका.

en: Couldn't get security group list.
hi: सुरक्षा समूह सूची नहीं पा सका.

en: Count
hi: गिनती

[ctx: Power state of an Instance]
en: Crashed
hi: क्रैश

en: Create
hi: बनाएँ

[ctx: Action log of an instance]
en: Create
hi: बनाएँ

en: Create An Image
hi: बिंब बनाएँ

en: Create Backup
hi: बैकअप बनाएँ

en: Create Cluster Template
hi: क्लस्टर टैम्पलेट बनाएँ

en: Create Container
hi: कंटेनर बनाएँ

en: Create Data Source
hi: डाटा स्रोत बनाएँ

en: Create Domain
hi: डोमेन बनायें

en: Create Firewall
hi: फ़ायरवॉल बनाएँ

en: Create Flavor
hi: फ्लेवर बनाएँ

en: Create Group
hi: समूह बनाएँ

en: Create Host Aggregate
hi: कुल होस्ट बनाये

en: Create IKE Policy for current project.
    
    Assign a name and description for the IKE Policy.
hi: मौजूदा परियोजना के लिए IKE नीति बनाएँ.
    
    IKE नीति के लिए एक नाम और विवरण निरुपित.

en: Create IPSec Policy for current project.
    
    Assign a name and description for the IPSec Policy.
hi: मौजूदा परियोजना के लिए IPSec नीति बनाएँ.
    
    IPSec नीति के लिए एक नाम और विवरण निरुपित.

en: Create IPSec Site Connection for current project.
    
    Assign a name and description for the IPSec Site Connection. All fields in this tab are required.
hi: मौजूदा परियोजना के लिए IPSec साइट संबंध बनाते हैं.
    
    IPSec साइट कनेक्शन के लिए एक नाम और विवरण निरुपित. इस टैब में सभी फ़ील्ड आवश्यक हैं.

en: Create Image
hi: बिंब बनाएँ

en: Create Job Binary
hi: कार्य द्विपदीय बनाएँ

en: Create Key Pair
hi:  कुंजी युग्म बनाएं

en: Create Network
hi: संजाल बनायें

en: Create Network Profile
hi: नेटवर्क प्रोफ़ाइल बनाएँ

en: Create Port
hi: पोर्ट बनाएँ

en: Create Project
hi: परियोजना बनाएँ

en: Create Pseudo-folder
hi: छद्म फ़ोल्डर बनाएँ

en: Create Role
hi: भूमिका बनाएं

en: Create Router
hi: रूटर बनाएँ

en: Create Security Group
hi: सुरक्षा समूह बनाएँ

en: Create Snapshot
hi: स्नेपशॉट बनायें

en: Create Spec
hi: Spec बनाएँ

en: Create Stack
hi: ढेर बनाएँ

en: Create Subnet
hi: सबनेट बनाएँ

en: Create Template
hi: टैम्पलेट बनाएँ

en: Create User
hi: उपयोक्ता बनाएँ

en: Create VPN Service for current project.
    
    Specify a name, description, router, and subnet for the VPN Service. Admin State is Up (checked) by default.
hi: मौजूदा परियोजना के लिए वीपीएन सेवा बनाएँ
    
    वीपीएन, सेवा के लिए एक नाम और विवरण निरुपित. एक रूटर और एक सबनेट का चयन करें. एचआर राज्य डिफ़ॉल्ट रूप से (चेक) ऊपर है.

en: Create Volume
hi: वॉल्यूम बनाएँ

en: Create Volume Backup
hi: वॉल्यूम बैकअप बनाएँ

en: Create Volume Snapshot
hi: वॉल्यूम स्नैपशॉट बनाएँ

en: Create Volume Type
hi: वॉल्यूम प्रकार बनाएँ

en: Create Volume Type Extra Spec
hi: वॉल्यूम प्रकार अतिरिक्त स्पेक बनाएँ

en: Create a New Volume
hi: नया वॉल्यूम बनाएँ

en: Create a Router
hi: रूटर बनाएँ

en: Create a Snapshot
hi: स्नेपशॉट बनायें

en: Create a Volume
hi: वॉल्यूम बनाएँ

en: Create a Volume Snapshot
hi: वॉल्यूम स्नैपशॉट बनाएँ

en: Create a Volume Type
hi: वॉल्यूम प्रकार बनाएँ

en: Create a firewall based on a policy.
    
    A policy must be selected. Other fields are optional.
hi: नीति के आधार पर एक फ़ायरवॉल बनाएँ.
    
    एक नीति का चयन किया जाना चाहिए. अन्य क्षेत्रों वैकल्पिक हैं.

en: Create a firewall policy with an ordered list of firewall rules.
    
    A name must be given. Firewall rules are added in the order placed under the Rules tab.
hi: फायरवाल नियम का आदेश दिया सूची के साथ एक फ़ायरवॉल नीति बनाएँ.
    
    नाम दिया जाना चाहिए. फायरवाल नियम नियम टैब के अंतर्गत रखा क्रम में जुड़ जाते हैं.

en: Create a firewall rule.
    
    Protocol and action must be specified. Other fields are optional.
hi: फ़ायरवॉल नियम बनाएँ.
    
    प्रोटोकॉल और कार्रवाई निर्दिष्ट किया जाना चाहिए. अन्य क्षेत्रों वैकल्पिक हैं.

en: Create a monitor template.
    
    Select type of monitoring. Specify delay, timeout, and retry limits required by the monitor. Specify method, URL path, and expected HTTP codes upon success.
hi: मॉनिटर टेम्पलेट बनाएँ.
    
    निगरानी के प्रकार का चयन. देरी, मध्यांतर निर्दिष्ट करें, और मॉनिटर द्वारा आवश्यक सीमा को फिर से प्रयास. विधि, URL पथ, और सफलता पर उम्मीद HTTP कोड निर्दिष्ट करें.

en: Create a policy with selected rules.
hi: चयनित नियमों के साथ एक नीति बनाएँ.

en: Create a project to organize users.
hi: उपयोक्ता संगठित करने के लिए परियोजना बनाएँ.

en: Create a subnet associated with the new network, in which case "Network Address" must be specified. If you wish to create a network without a subnet, uncheck the "Create Subnet" checkbox.
hi: "नेटवर्क पता" निर्दिष्ट किया जाना चाहिए जिसमें नए संजाल के साथ जुड़े एक सबनेट बनाएँ. आप एक सबनेट के बिना एक नेटवर्क बनाने के लिए चाहते हैं, "सबनेट बनाएँ" चेकबॉक्स अचयनित.

en: Created
hi: निर्मित

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Created
hi: निर्मित

[ctx: Current status of a Pool]
en: Created
hi: निर्मित

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Created
hi: निर्मित

en: Created Cluster Template %s
hi: निर्मित क्लस्टर टैम्प्लेट %s

en: Created extra spec "%s".
hi:  "%s" अतिरिक्त विनिर्देश बनाया.

en: Created network "%s".
hi: बनाई गई संजाल "%s".

en: Created new domain "%s".
hi: नया डोमेन बनाया "%s".

en: Created new flavor "%s".
hi: नया फ्लेवर बनाया "%s".

en: Created new host aggregate "%s".
hi: नया सकल "%s" होस्ट बनाएँ

en: Created new project "%s".
hi: नया परियोजना "%s" बनाये

en: Created spec "%s".
hi: "%s" बनाया स्पेक.

en: Created subnet "%s".
hi: बनाई गई सबनेट "%s".

en: Creating
hi: बनाया जा रहा है

[ctx: Current status of a Volume]
en: Creating
hi: बनाया जा रहा है

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Creating
hi: बनाया जा रहा है

en: Creating volume "%s"
hi: "%s" वॉल्यूम बना रहा है

en: Creating volume snapshot "%s".
hi:  "%s" वॉल्यूम स्नैपशॉट बना रहा है

en: Creation Timeout (minutes)
hi: निर्माण समय समाप्त (मिनट)

en: Creation requests for this floating ip
hi: इस  उत्प्लावित ip के लिए निर्माण अनुरोध

en: Creation requests for this network
hi: इस संजाल के लिए निर्माण अनुरोध

en: Creation requests for this port
hi: इस पोर्ट के लिए निर्माण अनुरोध

en: Creation requests for this router
hi: इस रूटर के लिए निर्माण अनुरोध

en: Creation requests for this subnet
hi: इस सबनेट के लिए निर्माण अनुरोध

en: Current Host
hi: मौज़ूदा होस्ट

en: Current password
hi: मौजूदा कूटशब्द

en: Custom ICMP Rule
hi: कस्टम ICMP नियम

en: Custom TCP Rule
hi: कस्टम टीसीपी नियम

en: Custom UDP Rule
hi: कस्टम यूडीपी नियम

en: DHCP Agents
hi: DHCP प्रतिनिधि

en: DNS Name Servers
hi: DNS नाम सर्वर

en: Data Processing
hi: डाटा प्रक्रमित कर रहा है

en: Data Processing Plugin Details
hi: डाटा प्रक्रमन प्लगिन विवरण

en: Data Processing Plugins
hi: डाटा प्रक्रमन प्लगिन

en: Data Source Details
hi: डाटा स्रोत विवरण

en: Data Source Type
hi: डेटा स्रोत प्रकार

en: Data Sources
hi: डाटा स्रोत

en: Data source created
hi: आँकड़ा स्रोत निर्मित

en: Database
hi: डाटाबेस

en: Database Instance
hi: डाटाबेस  इंस्टेंस

en: Database Name
hi: डेटाबेस नाम

en: Databases
hi: डेटाबेस

en: Date Updated
hi: तिथि अद्यतित

en: Day
hi: दिन

en: Dead peer detection actions
hi: मृत पीअर का पता लगाने क्रियाओं

en: Dead peer detection interval
hi: मृत पीअर का पता लगाने के अंतराल

en: Dead peer detection timeout
hi: मृत पीअर का पता लगाने के मध्यांतर

en: Default Quotas
hi: डिफ़ॉल्ट कोटा

en: Default quotas updated.
hi: डिफ़ॉल्ट कोटा अद्यतन.

en: Defaults
hi: तयशुदा

en: Delay
hi: विलम्ब

en: Delete Cluster | Delete Clusters
hi[0]: क्लस्टर मिटाएँ
hi[1]: क्लस्टर मिटाएँ

en: Delete Container | Delete Containers
hi[0]: कंटेनर मिटाएँ
hi[1]: कंटेनर मिटाएँ

en: Delete DHCP Agent | Delete DHCP Agents
hi[0]: DHCP प्रतिनिधि मिटाएँ
hi[1]: DHCP प्रतिनिधि मिटाएँ

en: Delete Domain | Delete Domains
hi[0]: डोमेन मिटाएँ
hi[1]: डोमेन मिटाएँ

en: Delete Extra Spec | Delete Extra Specs
hi[0]: अतिरिक्त स्पेक मिटाएँ
hi[1]: अतिरिक्त स्पेक मिटाएँ

en: Delete Flavor | Delete Flavors
hi[0]: फ्लैवर मिटाएँ
hi[1]: फ्लैवर मिटाएँ

en: Delete Group | Delete Groups
hi[0]: समूह मिटाएँ
hi[1]: समूह मिटाएँ

en: Delete Host Aggregate | Delete Host Aggregates
hi[0]: कुल मेजबान मिटाएँ
hi[1]: कुल मेजबान मिटाएँ

en: Delete Image | Delete Images
hi[0]: छवि मिटाएँ
hi[1]: छवि मिटाएँ

en: Delete Interface | Delete Interfaces
hi[0]: अंतरफलक हटाएँअंतरफलक हटाएँ
hi[1]: अंतरफलक हटाएँ

en: Delete Job | Delete Jobs
hi[0]: कार्य मिटाएँ
hi[1]: कार्य मिटाएँ

en: Delete Key Pair | Delete Key Pairs
hi[0]: कुंजी युग्म मिटाएँ
hi[1]: कुंजी युग्म मिटाएँ

en: Delete Network | Delete Networks
hi[0]: संजाल मिटाएँसंजाल मिटाएँ
hi[1]: संजाल मिटाएँ

en: Delete Network Profile | Delete Network Profiles
hi[0]: नेटवर्क प्रोफ़ाइल मिटाएँ
hi[1]: नेटवर्क प्रोफ़ाइल मिटाएँ

en: Delete Object | Delete Objects
hi[0]: वस्तु मिटाएँ
hi[1]: वस्तुएँ मिटाएँ

en: Delete Port | Delete Ports
hi[0]: पोर्ट मिटाएँ
hi[1]: पोर्ट मिटाएँ

en: Delete Project | Delete Projects
hi[0]: प्रोजेक्ट मिटाएं
hi[1]: प्रोजेक्ट मिटाएं

en: Delete Role | Delete Roles
hi[0]: भूमिका मिटाएँ
hi[1]: भूमिका मिटाएँ

en: Delete Router | Delete Routers
hi[0]: रूटर मिटाएँ
hi[1]: रूटर मिटाएँ

en: Delete Router Rule | Delete Router Rules
hi[0]: रूटर नियम मिटाएँ
hi[1]: रूटर नियम मिटाएँ

en: Delete Rule | Delete Rules
hi[0]: नियम मिटाएँ
hi[1]: नियम मिटाएँ

en: Delete Security Group | Delete Security Groups
hi[0]: सुरक्षा समूह मिटाएँ
hi[1]: सुरक्षा समूह मिटाएँ

en: Delete Stack | Delete Stacks
hi[0]: स्टैक मिटाएँ
hi[1]: स्टैक मिटाएँ

en: Delete Subnet | Delete Subnets
hi[0]: सबमेट मिटाएँ
hi[1]: सबमेट मिटाएँ

en: Delete Template | Delete Templates
hi[0]: नमूना मिटाएंनमूना मिटाएं
hi[1]: नमूना मिटाएं

en: Delete User | Delete Users
hi[0]: उपयोक्ता मिटाएँ
hi[1]: उपयोक्ता हटाएँ

en: Delete Volume | Delete Volumes
hi[0]: वॉल्यूम मिटाएँ
hi[1]: नेटवर्क प्रोफ़ाइल मिटाएँ

en: Delete Volume Snapshot | Delete Volume Snapshots
hi[0]: वॉल्यूम स्नैपशॉट मिटाएँ
hi[1]: वॉल्यूम स्नैपशॉट मिटाएँ

en: Delete on Terminate
hi: बर्खास्त पर हटाएं

en: Delete the created network "%s" due to subnet creation failure.
hi: "%s" बनाया संजाल हटाएं सबनेट निर्माण की विफलता की वजह से

en: Delete volume on instance terminate
hi: बर्खास्त इंस्टेंस पर वॉल्यूम हटाएं

en: Deleted
hi: मिटाया

[ctx: Current status of an Image]
en: Deleted
hi: मिटाया

[ctx: Current status of an Instance]
en: Deleted
hi: मिटाया

en: Deleted Cluster | Deleted Clusters
hi[0]: मिटाया क्लस्टर
hi[1]: मिटाया क्लस्टर

en: Deleted Container | Deleted Containers
hi[0]: मिटाया कंटेनर
hi[1]: मिटाया कंटेनर

en: Deleted DHCP Agent | Deleted DHCP Agents
hi[0]: DHCP प्रतिनिधि मिटाया
hi[1]: DHCP प्रतिनिधि मिटाया

en: Deleted Domain | Deleted Domains
hi[0]: विलोपित डोमेन
hi[1]: विलोपित डोमेन

en: Deleted Extra Spec | Deleted Extra Specs
hi[0]: अतिरिक्त स्पेक मिटाया
hi[1]: अतिरिक्त स्पेक मिटाया

en: Deleted Flavor | Deleted Flavors
hi[0]: फ्लैवर मिटाया
hi[1]: फ्लैवर मिटाया

en: Deleted Group | Deleted Groups
hi[0]: मिटाया समूह
hi[1]: मिटाया समूह

en: Deleted Host Aggregate | Deleted Host Aggregates
hi[0]: कुल मेजबान मिटाया
hi[1]: कुल मेजबान मिटाया

en: Deleted IKE Policy %s
hi: हटाए गए IKE नीति %s

en: Deleted IPSec Policy %s
hi: हटाए गए IPSec नीति %s

en: Deleted IPSec Site Connection %s
hi: हटाए गए IPSec साइट कनेक्शन %s

en: Deleted Interface | Deleted Interfaces
hi[0]: मिटाए अंतरफलक
hi[1]: मिटाए अंतरफलक

en: Deleted Key Pair | Deleted Key Pairs
hi[0]: मिटाया कुंजी युग्म
hi[1]: मिटाया कुंजी युग्म

en: Deleted Network | Deleted Networks
hi[0]: मिटाया संजाल
hi[1]: मिटाया संजाल

en: Deleted Network Profile | Deleted Network Profiles
hi[0]: मिटाया नेटवर्क प्रोफ़ाइल
hi[1]: मिटाया नेटवर्क प्रोफ़ाइल

en: Deleted Object | Deleted Objects
hi[0]: विलोपित वस्तुविलोपित वस्तु
hi[1]: विलोपित वस्तु

en: Deleted Port | Deleted Ports
hi[0]: मिटाया पोर्ट
hi[1]: मिटाया पोर्ट

en: Deleted Project | Deleted Projects
hi[0]: मिटाया प्रोजेक्ट
hi[1]: मिटाया प्रोजेक्ट

en: Deleted Role | Deleted Roles
hi[0]: मिटाया भूमिका
hi[1]: मिटाया भूमिका

en: Deleted Router | Deleted Routers
hi[0]: मिटाया रॉटर
hi[1]: मिटाया रॉटर

en: Deleted Router Rule | Deleted Router Rules
hi[0]: मिटाया रॉटर नियम
hi[1]: मिटाया रॉटर नियम

en: Deleted Rule | Deleted Rules
hi[0]: मिटाया नियम
hi[1]: मिटाया नियम

en: Deleted Security Group | Deleted Security Groups
hi[0]: मिटाया सुरक्षा समूह
hi[1]: मिटाया सुरक्षा समूह

en: Deleted Stack | Deleted Stacks
hi[0]: मिटाए स्टैक
hi[1]: मिटाए स्टैक

en: Deleted Subnet | Deleted Subnets
hi[0]: सबमेट मिटाया
hi[1]: सबमेट मिटाया

en: Deleted Template | Deleted Templates
hi[0]: मिटाया नमूना
hi[1]: मिटाया नमूना

en: Deleted User | Deleted Users
hi[0]: विलोपित उपयोक्ता
hi[1]: विलोपित उपयोक्ता

en: Deleted VIP %s
hi: हटाए गए VIP %s

en: Deleted VPN Service %s
hi: हटाए गए वीपीएन सेवा %s

en: Deleted member %s
hi: हटाए गए सदस्य %s

en: Deleted monitor %s
hi: मॉनिटर %s हटाए

en: Deleted pool %s
hi: %s पूल मिटाया

en: Deleting
hi: मिटाया जा रहा है

[ctx: Current status of a Volume]
en: Deleting
hi: मिटाया जा रहा है

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Deleting
hi: मिटाया जा रहा है

[ctx: Task status of an Instance]
en: Deleting
hi: मिटाया जा रहा है

en: Deny
hi: अस्वीकारें

en: Description
hi: विवरण

en: Destination CIDR
hi: गंतव्य CIDR

en: Destination IP
hi:  गंतव्य आईपी

en: Destination IP Address/Subnet
hi: गंतव्य आईपी पता / सबनेट

en: Destination IP address or subnet
hi: गंतव्य आईपी पते या सबनेट

en: Destination Port
hi:  गंतव्य पोर्ट

en: Destination Port/Port Range
hi: गंतव्य पोर्ट / पोर्ट सीमा

en: Destination container
hi: गंतव्य कंटेनर

en: Destination object name
hi: गंतव्य वस्तु का नाम

en: Destination port (integer in [1, 65535] or range in a:b)
hi: गंतव्य पोर्ट ([1, 65,535] में पूर्णांक या एक में रेंज: ख)

en: Detached
hi: विलग

en: Detaching
hi: अलग कर दिया जा रहा है

en: Details
hi: विवरण

en: Device
hi: युक्ति

en: Device ID
hi: युक्ति ID

en: Device ID attached to the port
hi:  पोर्ट से जुड़ा हुआ युक्ति आईडी

en: Device Name
hi: युक्ति नाम

en: Device Owner
hi: युक्ति ओनर

en: Device owner attached to the port
hi:  पोर्ट से जुड़ा हुआ युक्ति स्वामी

en: Device size (GB)
hi: डिवाइस का आकार (जीबी)

en: Direct Input
hi: प्रत्यक्ष निवेश

en: Direction
hi: दिशा

en: Disable Gateway
hi: गेटवे अक्षम

en: Disable HA mode
hi: HA अवस्था निष्क्रिय करें

en: Disable User | Disable Users
hi[0]: उपयोक्ता निष्क्रिय करें
hi[1]: उपयोक्ता निष्क्रिय करें

en: Disabled
hi: निष्क्रिय

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Disabled
hi: निष्क्रिय

en: Disabled User | Disabled Users
hi[0]: निष्क्रिय उपयोक्ता
hi[1]: निष्क्रिय उपयोक्ता

en: Disassociate
hi: अलग करें

en: Disassociate Floating IP
hi: जुड़े अस्थायी आईपी को अलग करें

en: Disassociate Monitor
hi: मॉनिटर अलग करें

en: Disassociate a health monitor from target pool.
hi: लक्ष्य पूल से एक स्वास्थ्य की निगरानी अलग.

en: Disassociated monitor.
hi: अलग किया हुआ मॉनिटर

en: Disk
hi: डिस्क

en: Disk (GB)
hi:  डिस्क (GB)

en: Disk Format
hi: डिस्क प्रारूप

en: Disk GB Hours
hi: डिस्क जीबी घंटे

en: Disk Over Commit
hi: डिस्क पर कमिट

en: Disk Partition
hi: डिस्क विभाजन

en: Distributed
hi: वितरित

en: Domain "%s" must be disabled before it can be deleted.
hi: डोमेन "%s" को हटाने से पहले इसे असमर्थ कर लें

en: Domain Context cleared.
hi: डोमेन संदर्भ साफ किया.

en: Domain Context updated to Domain %s.
hi: डोमेन %s के लिए डोमेन प्रसंग का अद्यतन किया.

en: Domain Groups
hi: डोमेन समूह

en: Domain ID
hi: डोमेन ID

en: Domain Information
hi: डोमेन सूचना

en: Domain Members
hi: डोमेन सदस्य

en: Domain Name
hi: डोमेन नाम

en: Domains
hi: डोमेन

en: Domains:
hi: डोमेन:

en: Down
hi: नीचे

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Down
hi: नीचे

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Down
hi: नीचे

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Down
hi: नीचे

[ctx: Current status of a Network]
en: Down
hi: नीचे

[ctx: Current status of a Pool]
en: Down
hi: नीचे

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Down
hi: नीचे

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Down
hi: नीचे

[ctx: current status of port]
en: Down
hi: नीचे

[ctx: status of a network port]
en: Down
hi: नीचे

en: Download
hi: डाउनलोड करें

en: Download Backup
hi: बैकअप डाउनलोड करें

en: Download CSV Summary
hi: सीएसवी सारांश डाउनलोड करें

en: Download EC2 Credentials
hi: EC2 पहचान डाउनलोड करें

en: Download Job Binary
hi: कार्य द्विपदीय डाउनलोड करें

en: Download Key Pair
hi: कुंजी युग्म डाउनलोड करें

en: Download OpenStack RC File
hi: ओपेनस्टैक RC फ़ाइल डाउनलोड करें

en: Duration of instance type %s (openstack flavor)
hi: इंस्टेंस प्रकार की अवधि %s (ओपेनस्टैक फ्लेवर)

en: Edit
hi: संपादन

en: Edit Connection
hi: कनेक्शन का संपादन करें

en: Edit Consumer
hi: उपभोक्ता संपादित करें

en: Edit Domain
hi: डोमेन संपादित करें

en: Edit Firewall
hi: फ़ायरवॉल संपादित करें

en: Edit Flavor
hi: फ्लेवर संपादित करें

en: Edit Group
hi: समूह का संपादन करें

en: Edit Host Aggregate
hi: कुल होस्ट का संपादन करें

en: Edit IKE Policy
hi: IKE नीति संपादित करें

en: Edit IPSec Policy
hi: IPSec नीति संपादित करें

en: Edit IPSec Site Connection
hi: संपादित IPSec साइट कनेक्शन

en: Edit Image Tags
hi: छवि टैग संपादित करें

en: Edit Instance
hi: इंस्टांस संपादित करें

en: Edit Member
hi:  सदस्य संपादित करें

en: Edit Monitor
hi:  मॉनिटर संपादित करें

en: Edit Network
hi: संजाल संपादित करें

en: Edit Network Profile
hi: संपादित नेटवर्क प्रोफ़ाइल

en: Edit Policy
hi: नीति संपादित करें

en: Edit Pool
hi:  पूल संपादित करें

en: Edit Port
hi: पोर्ट संपादित करें

en: Edit Project
hi: परियोजना संपादित करें

en: Edit Router
hi: रॉटर संपादन करें

en: Edit Rule
hi: नियम संपादित करें

en: Edit Security Group
hi: संपादित सुरक्षा समूह

en: Edit Security Groups
hi: सुरक्षा समूह संपादित करें

en: Edit Snapshot
hi: स्नैपशॉट संपादित करें

en: Edit Subnet
hi:  सबनेट संपादित करें

en: Edit Tags
hi: टैग्स का संपादन करें

en: Edit Template
hi: टैम्प्लेट का संपादन करें

en: Edit VIP
hi: VIP संपादित करें

en: Edit VPN Service
hi: VPN सेवा का संपादन करें.

en: Edit Volume
hi:  वॉल्यूम संपादित करें

en: Edit the flavor details. Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources. Flavors are selected when users deploy instances.
hi: फ्लेवर विवरण संपादित करें. फ्लेवर रैम, डिस्क, कोर की संख्या, और अन्य संसाधनों के लिए आकार को परिभाषित करता हैं. फ्लेवर चयनित किया जा सकता है जब उपयोगकर्ता इंस्टेंस को संस्थापित करता हैं

en: Edit the project details.
hi: परियोजना विवरण संपादित करें.

en: Egress
hi: निकास

en: Email
hi: ईमेल

en: Enable DHCP
hi:  DHCP सक्रिय करें

en: Enable HA mode
hi: HA अवस्था सक्रिय करें

en: Enable User | Enable Users
hi[0]: उपयोक्ता सक्रिय करें
hi[1]: उपयोक्ता सक्रिय करें

en: Enable rollback on create/update failure.
hi: अद्यतन / विफलता बनाने पर रोलबैक सक्षम करें.

en: Enabled
hi: सक्रिय

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Enabled
hi: सक्रिय

en: Enabled User | Enabled Users
hi[0]: सक्रिय उपयोक्ता
hi[1]: सक्रिय उपयोक्ता

en: Encapsulation mode
hi: सुरक्षात्मक प्रकार

en: Encrypted
hi: गुप्त

en: Encrypted Password
hi: गोपित पासवर्ड

en: Encryption algorithm
hi: गोपन अलगोरिथम

en: Enhanced VXLAN
hi: बढ़ी हुई VXLAN

en: Enter a value for ICMP code in the range (-1: 255)
hi:  ICMP कोड के लिए एक मूल्य दर्ज (: 255 -1) रेंज में

en: Enter a value for ICMP type in the range (-1: 255)
hi:  ICMP प्रकार के लिए एक मूल्य दर्ज (: 255 -1) रेंज में

en: Enter an integer value between 0 and 255 (or -1 which means wildcard).
hi: 0 और 255 (या -1 वाइल्डकार्ड का अर्थ है) के बीच एक पूर्णांक मान दर्ज करें.

en: Enter an integer value between 1 and 65535.
hi: 1 और 65535 के बीच एक पूर्णांक मान दर्ज करें.

en: Enter parameter (e.g. GRE)
hi: पैरामीटर दर्ज करें (जैसे जीआरई)

en: Environment Data
hi: वातावरण डाटा

en: Environment File
hi: वातावरण फ़ाइल

en: Environment Source
hi: पर्यावरण स्रोत

en: Ephemeral Disk
hi: अस्थायी डिस्क

en: Ephemeral Disk (GB)
hi: अस्थायी डिस्क  (GB)

en: Equal to or greater than 60
hi: 60 से बड़ा है या समान है

en: Error
hi: त्रुटि

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Error
hi: त्रुटि

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Error
hi: त्रुटि

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Error
hi: त्रुटि

[ctx: Current status of a Network]
en: Error
hi: त्रुटि

[ctx: Current status of a Pool]
en: Error
hi: त्रुटि

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Error
hi: त्रुटि

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error
hi: त्रुटि

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error
hi: त्रुटि

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Error
hi: त्रुटि

[ctx: Current status of an Instance]
en: Error
hi: त्रुटि

[ctx: current status of port]
en: Error
hi: त्रुटि

[ctx: current status of router]
en: Error
hi: त्रुटि

[ctx: status of a neteork port]
en: Error
hi: त्रुटि

en: Error Deleting
hi: मिटाने में त्रुटि

en: Error Downloading RC File: %s
hi:  RC फ़ाइल डाउनलोड करने में त्रुटि: %s

en: Error adding Hosts to the aggregate.
hi: सकल में होस्ट जोड़ने में त्रुटि

en: Error creating database backup.
hi: डेटाबेस बैकअप बनाने में त्रुटि.

en: Error deleting database on instance.
hi: उदाहरण पर डेटाबेस हटाने में त्रुटि.

en: Error deleting database user.
hi: डेटाबेस उपयोगकर्ता हटाने में त्रुटि.

en: Error getting database backup list.
hi: डेटाबेस बैकअप सूची प्राप्त करने में त्रुटि.

en: Error when adding or removing hosts.
hi: होस्ट जोड़ने या हटाने में त्रुटि.

en: Error writing zipfile: %(exc)s
hi: zipfile लिखने में त्रुटि: %(exc)s

en: Ether Type
hi: ईथर प्रकार

en: Events
hi: घटनाएँ

en: Expected HTTP Status Codes
hi: अपेक्षित HTTP स्थिति कोड

en: Expected code may be a single value (e.g. 200), a list of values (e.g. 200, 202), or range of values (e.g. 200-204)
hi: अपेक्षित कोड एक एकल मान (उदाहरण के लिए 200), मानों की सूची (उदाहरण के लिए 200, 202), या मानों की श्रेणी (जैसे 200-204) हो सकता है

en: Extend Volume
hi: वॉल्यूम विस्तार

en: External Gateway
hi: बाहरी गेटवे

en: External Network
hi: बाहरी नेटवर्क

en: Extra Specs
hi: अतिरिक्त विनिर्देश

en: Failed to add %(users_to_add)s project members%(group_msg)s and set project quotas.
hi: परियोजना के  %(users_to_add)s सदस्यों %(group_msg)s को जोड़ने और परियोजना कोटा सेट करने में विफल.

en: Failed to add %s project groups and update project quotas.
hi: परियोजना समूहों %s और अद्यतन परियोजना कोटा को जोड़ने में विफल.

en: Failed to add router rule %s
hi: रूटर नियम %s में जोड़ने में विफल

en: Failed to add_interface: %s
hi: अंतरफलक जोड़ने में विफल: %s

en: Failed to check Neutron '%s' extension is not supported
hi: समर्थित Neutron '%s' एक्सटेंशन की जांच करने में विफल

en: Failed to create a port for network %s
hi: संजाल %s के लिए एक पोर्ट बनाने में विफल

en: Failed to create network "%(network)s": %(reason)s
hi: संजाल बनाने में विफल "%(network)s": %(reason)s

en: Failed to create network %s
hi: संजाल %s निर्माण में विफल

en: Failed to create network profile %s
hi: %s नेटवर्क प्रोफाइल बनाने में विफल

en: Failed to create router "%s".
hi:  "%s" रूटर बनाने में विफल.

en: Failed to create subnet "%(sub)s" for network "%(net)s":  %(reason)s
hi: %(sub)s" सबनेट बनाने में विफल "%(net)s" संजाल के लिए :  %(reason)s

en: Failed to delete agent: %s
hi: एजेंट मिटाने में असमर्थ: %s

en: Failed to delete interface %s
hi:  %s इंटरफ़ेस हटाने में विफल

en: Failed to delete network "%s"
hi: "%s" संजाल को मिटा पाने में विफल

en: Failed to delete network %s
hi: %s संजाल को मिटा पाने में विफल

en: Failed to delete network profile (%s).
hi: नेटवर्क प्रोफ़ाइल हटाने में विफल (%s).

en: Failed to delete port %s
hi: पोर्ट को मिटा नहीं पाया: %s

en: Failed to delete port: %s
hi: पोर्ट को मिटा नहीं पाया: %s

en: Failed to delete subnet %s
hi: %s सबनेट हटाने में विफल

en: Failed to evacuate host: %s.
hi: मेजबान खाली करने में विफल: %s.

en: Failed to evacuate instances: %s
hi: इंस्टेंस को खाली करने में असफल: %s

en: Failed to fetch internal binary list
hi: आंतरिक द्विपदीय लाने में विफल

en: Failed to get list of internal binaries.
hi: आंतरिक द्विपदीय की सूची पाने में विफल.

en: Failed to get network list %s
hi: संजाल सूची %s पाने में विफल

en: Failed to insert rule to policy %(name)s: %(reason)s
hi:  %(name)s नीति के लिए नियम को सम्मिलित करने में विफल: %(reason)s

en: Failed to live migrate instance to host "%s".
hi: होस्ट "%s" की ओर इंस्टेंस का  पलायन करने में असमर्थ.

en: Failed to modify %(num_groups_to_modify)d instance security groups: %(err)s
hi: %(num_groups_to_modify)d इंस्टेंस सुरक्षा समूह को संशोधित करने में विफल: %(err)s

en: Failed to modify %(users_to_modify)s project members%(group_msg)s and update project quotas.
hi: परियोजना के %(users_to_modify)s सदस्यों %(group_msg)s और अद्यतन परियोजना कोटा संशोधित करने में विफल.

en: Failed to modify %d instance security groups
hi: इंस्टेंस सुरक्षा समूहों %d को संशोधित करने में विफल

en: Failed to modify %s domain groups.
hi: %s डोमेन समूह को संशोधित करने में विफल.

en: Failed to modify %s project members, update project groups and update project quotas.
hi:  %s परियोजना के सदस्यों, अद्यतन परियोजना समूहों और अद्यतन परियोजना कोटा संशोधित करने में विफल.

en: Failed to remove rule from policy %(name)s: %(reason)s
hi: %(name)s नीति से नियम को हटाने में विफल: %(reason)s

en: Failed to retrieve available rules: %s
hi: उपलब्ध नियमों को पाने में विफल: %s

en: Failed to retrieve current rules in policy %(name)s: %(reason)s
hi:  %(name)s नीति में मौजूदा नियमों को पाने में विफल: %(reason)s

en: Failed to retrieve health monitors.
hi: स्वास्थ्य मॉनिटर लाने में असफल.

en: Failed to retrieve network %s for a subnet
hi: सबनेट के लिए संजाल  %s को पाने में विफल

en: Failed to set gateway %s
hi: गेटवे %s नियत करने में असफल

en: Failed to update IKE Policy %s
hi: IKE नीति अपडेट करने में विफल %s

en: Failed to update IPSec Policy %s
hi:  IPSec नीति अपडेट करने में विफल %s

en: Failed to update IPSec Site Connection %s
hi: IPSec साइट कनेक्शन %s अपडेट करने में विफल

en: Failed to update VIP %s
hi: VIP %s अपडेट करने में विफल

en: Failed to update VPN Service %s
hi:  %s वीपीएन सेवा अपडेट करने में विफल

en: Failed to update firewall %(name)s: %(reason)s
hi: %(name)s फ़ायरवॉल अद्यतन करने में असफल: %(reason)s

en: Failed to update health monitor %s
hi: स्वास्थ्य मॉनिटर %s अपडेट करने में विफल

en: Failed to update image.
hi: छवि अद्यतन करने में असमर्थ.

en: Failed to update member %s
hi: सदस्य %s अपडेट करने में विफल

en: Failed to update network %s
hi: %s संजाल अद्यतन करने में विफल

en: Failed to update network profile (%s).
hi: संजाल प्रोफ़ाइल (%s) अद्यतन करने में विफल.

en: Failed to update policy %(name)s: %(reason)s
hi: %(name)s नीति  अद्यतन करने में असफल: %(reason)s

en: Failed to update pool %s
hi: पूल %s अपडेट करने में विफल

en: Failed to update port %s
hi: पोर्ट %s को अद्यतन करने में विफल

en: Failed to update rule %(name)s: %(reason)s
hi: %(name)s नियम अद्यतन करने में असफल: %(reason)s

en: Failed to update subnet "%(sub)s":  %(reason)s
hi:  "%(sub)s" सबनेट अपडेट करने में विफल:  %(reason)s

en: Fields in this tab are optional. You can configure the detail of IPSec site connection created.
hi: इस टैब में फ़ील्ड वैकल्पिक हैं. आपके द्वारा बनाए IPSec साइट कनेक्शन के विस्तार विन्यस्त कर सकते हैं.

en: File
hi: फ़ाइल

en: Fingerprint
hi: फिंगरप्रिंट

[ctx: Task status of an Instance]
en: Finishing Resize or Migrate
hi: आकार बदलने या माइग्रेट होना पूर्ण हो रहा हैं

en: Firewall %s was successfully updated.
hi: फ़ायरवॉल %s सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया था.

en: Firewall Details
hi: फायरवॉल विवरण

en: Firewall Policies
hi: फ़ायरवॉल नीतियाँ

en: Firewall Policy Details
hi: फ़ायरवॉल नीति विवरण

en: Firewall Rule Details
hi: फ़ायरवॉल नियम विवरण

en: Firewall Rules
hi: फायरवॉल नियम

en: Firewalls
hi: फायरवाल

en: Fixed IPs
hi: स्थिर IP

en: Flat
hi: समतल

en: Flavor
hi: फ्लेवर

en: Flavor Access
hi: फ्लेवर अभिगम

en: Flavor Choice
hi: फ्लेवर चुनाव

en: Flavor ID =
hi: फ्लैवर ID =

en: Flavor ID should be UUID4 or integer. Leave this field blank or use 'auto' to set a random UUID4.
hi: फ्लेवर आईडी अंक या  UUID4 होना चाहिए. इस क्षेत्र को खाली रखें या यादृच्छिक UUID4 सेट करने के लिए 'स्वतः' का उपयोग करें.

en: Flavor Information
hi: फ्लेवर जानकारी

en: Flavor Name
hi: फ्लेवर नाम

en: Flavors
hi: फ्लेवर

en: Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources and can be selected when users deploy instances.
hi: फ्लेवर रैम, डिस्क, कोर की संख्या, और अन्य संसाधनों के लिए आकार को परिभाषित करता हैं और चयनित किया जा सकता है उपयोगकर्ता इंस्टेंस को संस्थापित करता हैं

en: Floating IP Pool
hi: अस्थायी आईपी पूल

en: Floating IPs
hi:  उत्प्लावित IP

en: Folder created successfully.
hi: फ़ोल्डर सफलतापूर्वक बनाया.

en: Forbidden
hi: निषेध

[ctx: Force upload volume in in-use status to image]
en: Force
hi: बाध्य करें

en: Forcing to create snapshot "%s" from attached volume.
hi: संलग्न वॉल्यूम से स्नैपशॉट "%s" बनाने के लिए मजबूर.

en: Format
hi: प्रारूप

en: Format =
hi: प्रारूप =

en: From
hi: से

en: From Port
hi: पोर्ट से

en: From here you can update the default quotas (max limits).
hi: यहाँ से आप डिफ़ॉल्ट कोटा (अधिकतम सीमा) अपडेट कर सकते हैं.

en: Gateway IP
hi: गेटवे IP

en: Gateway IP (optional)
hi: गेटवे आईपी (वैकल्पिक)

en: Gateway IP and IP version are inconsistent.
hi: गेटवे आईपी और आईपी संस्करण असंगत हैं.

en: Gateway interface is added
hi: गेटवे इंटरफेस जोड़ा जाता है

en: General Info
hi: सामान्य जानकारी

en: Glance
hi: ग्लांस

en: Group "%s" was successfully created.
hi: समूह "%s" को सफलतापूर्वक बनाया गया

en: Group ID
hi: समूह ID

en: Group Members
hi: समूह सदस्य

en: Group has been updated successfully.
hi: समूह सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया.

en: Groups
hi: समूह

en: HA mode
hi: HA अवस्था

en: HTTP Method
hi:  एचटीटीपी विधि

en: HTTP method used to check health status of a member
hi: HTTP विधि एक सदस्य के स्वास्थ्य की स्थिति की जांच करने के लिए इस्तेमाल किया

[ctx: Current status of an Instance]
en: Hard Reboot
hi: हार्ड रिबूट

en: Health monitor %s was successfully updated.
hi: स्वास्थ्य मॉनीटर %s सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया था.

en: Help
hi: मदद

en: High Availability Mode
hi: उच्च उपलब्धता अवस्था

en: Hive
hi: हाइव

en: Home
hi: मुख पृष्ठ

en: Host
hi: होस्ट

en: Host =
hi: होस्ट =

en: Host Aggregate Information
hi: सकल मेजबान जानकारी

en: Host Aggregates
hi: कुल होस्ट

en: Host Routes
hi: होस्ट रूट

en: Host Routes format error: Destination CIDR and nexthop must be specified (value=%s)
hi: होस्ट मार्गों प्रारूप त्रुटि: गंतव्य सीआईडीआर और nexthop निर्दिष्ट किया जाना चाहिए (मान=%s)

en: Host aggregates divide an availability zone into logical units by grouping together hosts. Create a host aggregate then select the hosts contained in it.
hi: होस्ट समुच्चय एक उपलब्धि क्षेत्र को होस्ट्स समूह द्वारा तार्किक इकाइयों में विभाजित करता हैं.  होस्ट समुच्चय बनायें उसके बाद इसमें निहित होस्ट्स का चयन करें।

en: Host or IP that the user is allowed to connect through.
hi: उपयोगकर्ता के माध्यम से कनेक्ट करने के लिए अनुमति दी है कि होस्ट या आईपी.

en: Hostname
hi: होस्टनाम

en: Hosts
hi: होस्ट

en: Hypervisor
hi: हाइपरविजर

en: Hypervisor Instances
hi: हाइपरविजर इंस्टैंस

en: Hypervisor Servers
hi: हाइपरविजर सर्वर

en: Hypervisors
hi: हाइपरविजर

en: ID
hi: आईडी

en: IKE Phase1 negotiation mode
hi: IKE Phase1 बातचीत मोड

en: IKE Policies
hi:  IKE नीति

en: IKE Policy
hi:  IKE नीति

en: IKE Policy %s was successfully updated.
hi: IKE नीति %s सफलतापूर्वक अपडेट किया गया था.

en: IKE Policy Details
hi: IKE नीति विवरण

en: IKE Policy associated with this connection
hi: इस कनेक्शन के साथ जुड़े IKE नीति

en: IKE version
hi: IKE संस्करण

en: IP Address
hi: IP पता

en: IP Address (optional)
hi: आईपी ​​पता (वैकल्पिक)

en: IP Protocol
hi:  IP प्रोटोकॉल

en: IP Version
hi: IP संस्करण

en: IP address %s associated.
hi: आईपी ​​पता %s जुड़े.

en: IP address allocation pools. Each entry is: start_ip_address,end_ip_address (e.g., 192.168.1.100,192.168.1.120) and one entry per line.
hi: आईपी ​​पते आवंटन पूल.प्रत्येक प्रविष्टि: start_ip_address,end_ip_address (e.g., 192.168.1.100,192.168.1.120) (उदाहरण के लिए, 192.168.1.100,192.168.1.120) और प्रति पंक्ति एक प्रविष्टि.

en: IP address list of DNS name servers for this subnet. One entry per line.
hi: आईपी ​​पता इस सबनेट के लिए DNS नाम सर्वर की सूची. प्रति पंक्ति एक प्रविष्टि.

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254) The default value is the first IP of the network address (e.g. 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 for 2001:DB8::/48). If you use the default, leave blank. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
hi: गेटवे (जैसे 192.168.0.254) के आईपी पते डिफ़ॉल्ट मूल्य (e.g. 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 for 2001:DB8::/48) संजाल पते का पहला आईपी है. आप डिफ़ॉल्ट का उपयोग करें, तो खाली छोड़ दें. आप कोई प्रवेश द्वार का उपयोग करना चाहते हैं, तो 'अक्षम गेटवे' नीचे की जाँच करें.

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254). Specify an explicit address to set the gateway. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
hi: गेटवे (जैसे 192.168.0.254) का आईपी पता. प्रवेश द्वार स्थापित करने के लिए एक स्पष्ट पता निर्दिष्ट करें. आप कोई प्रवेश द्वार का उपयोग करना चाहते हैं, तो 'अक्षम गेटवे' नीचे की जाँच करें.

en: IPSec Policies
hi: IPSec नीति

en: IPSec Policy
hi: IPSec नीति

en: IPSec Policy %s was successfully updated.
hi: IPSec नीति %s सफलतापूर्वक अपडेट किया गया था.

en: IPSec Policy Details
hi: IPSec नीति विवरण

en: IPSec Policy associated with this connection
hi: इस कनेक्शन के साथ जुड़े IPSec नीति

en: IPSec Site Connection %s was successfully updated.
hi: IPSec साइट कनेक्शन %s सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया था.

en: IPSec Site Connection Details
hi: IPSec साइट कनेक्शन विवरण

en: IPSec Site Connections
hi: IPSec साइट कनेक्शन

en: IPv4 Address =
hi: IPv4 पता =

en: IPv6 Address =
hi: IPv6 पता =

en: IPv6 Address Configuration Mode
hi: IPv6 पता विन्यास अवस्था

en: ISO - Optical Disk Image
hi: ISO - ऑप्टिकल डिस्क बिंब

en: Identity
hi: पहचान

en: Identity service does not allow editing user data.
hi: पहचान सेवा उपयोगकर्ता डेटा का संपादन की अनुमति नहीं है.

en: Image
hi: बिंब

[ctx: Type of an image]
en: Image
hi: बिंब

en: Image File
hi: बिंब फ़ाइल

en: Image ID =
hi: बिंब ID =

en: Image Location
hi: बिंब अवस्थिति

en: Image Name
hi: बिंब नाम

en: Image Name =
hi: बिंब नाम =

en: Image Registry
hi: छवि पंजी

en: Image Source
hi: बिंब श्रोत

en: Image existence check
hi: बिंब की मौजूदगी जाँच

en: Image is downloaded
hi: बिंब डाउनलोड हो गया

en: Image is served out
hi: बिंब पूर्ण हो गया

en: Image was successfully updated.
hi: बिंब सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया था.

en: Images
hi: बिंब

en: Import Key Pair
hi: आयात कुंजी जोड़ी

en: In Policy
hi: नीति में

en: In Use
hi: उपयोग में

en: Incremental
hi: संवर्द्धन

en: Ingress
hi: प्रवेश

en: Initial Admin User
hi: प्रारंभिक व्यवस्थापन प्रयोक्ता

en: Initial admin user to add
hi: जोड़ने के लिए प्रारंभिक व्यवस्थापक उपयोगकर्ता

en: Initialize Databases
hi: डेटाबेस आरंभीकृत करें

en: Initiator state
hi: प्रारंभक स्थिति

en: Injected File Content (Bytes)
hi: इंजेक्ट संचिका सामग्री (बाइट)

en: Injected File Content Bytes
hi: इंजेक्ट संचिका सामग्री बाइट

en: Injected File Path Bytes
hi: इंजेक्ट फ़ाइल पथ बाइट

en: Injected Files
hi: इंजेक्ट फ़ाइलें

en: Input
hi: इनपुट

en: Input must be in CIDR format
hi: इनपुट सीआईडीआर प्रारूप में होना चाहिए

en: Insert Rule
hi: नियम डालें

en: Insert Rule to Policy
hi: नीति के नियम डालें

en: Instance
hi: इंस्टेंस

en: Instance Boot Source
hi: इंस्टांस बूट स्रोत

en: Instance Count
hi: इंस्टांस गणना

en: Instance ID
hi: इंस्टैंस आईडी

en: Instance Name
hi: इंस्टैंस नाम

en: Instance Password is not set or is not yet available
hi: इंस्टांस पासवर्ड सेट नहीं या अभी तक उपलब्ध नहीं है

en: Instance Security Groups
hi: इंस्टांस सुरक्षा समूह

en: Instance Snapshot
hi: इंस्टांस स्नैपशॉट

en: Instance to be associated
hi: जुड़े होने के लिए इंस्टांस

en: Instances
hi: इंस्टेंस

en: Instances Count
hi: इंस्टेंस गिनती

en: Insufficient privilege level to view domain information.
hi: डोमेन सूचना देखने के लिए अपर्याप्त अधिकार स्तर.

en: Insufficient privilege level to view group information.
hi: समूह सूचना देखने के लिए अपर्याप्त अधिकार स्तर.

en: Insufficient privilege level to view project information.
hi: परियोजना सूचना देखने के लिए अपर्याप्त अधिकार स्तर.

en: Insufficient privilege level to view role information.
hi: भूमिका सूचना देखने के लिए अपर्याप्त अधिकार स्तर.

en: Insufficient privilege level to view user information.
hi: उपयोक्ता सूचना देखने के लिए अपर्याप्त अधिकार स्तर.

en: Interface added
hi: इंटरफ़ेस जोडी गयी

en: Interfaces
hi: अंतरफलक

en: Internal IP
hi: आंतरिक IP

en: Internal Interface
hi: भीतरी अंतरापृष्ठ

en: Internal binary
hi: भीतरी द्विपदीय

en: Invalid date format: Using today as default.
hi: अमान्य तिथि प्रारूप: डिफ़ॉल्ट रूप में आज का उपयोग करना.

en: Invalid time period. The end date should be more recent than the start date.
hi: अमान्य समय अवधि. समाप्ति तिथि आरंभ तिथि से अधिक हाल ही में किया जाना चाहिए.

en: Invalid time period. You are requesting data from the future which may not exist.
hi: अमान्य समय अवधि. आप भविष्य से डेटा का अनुरोध कर रहे हैं, जो नहीं हो सकतामौजूद हैं.

en: Items Per Page
hi: आइटम प्रति पृष्ठ

en: Job
hi: कार्य

en: Job Binaries
hi: कार्य बाइनरीज़

en: Job Binary Details
hi: कार्य द्विपदीय विवरण

en: Job Type
hi: कार्य क़िस्म

en: Jobs
hi: कार्य

en: Kernel ID
hi: कर्नेल आईडी

en: Key
hi: कुंजी

en: Key Pair
hi: कुंजी युग्म

en: Key Pair Name
hi: कुंजी युग्म नाम

en: Key Pairs
hi: कुंजी जोड़ी

en: Key pair name may only contain letters, numbers, underscores, spaces and hyphens.
hi: कुंजी युग्म नाम में सिर्फ एक अक्षर, संख्या, अंडरस्कोर, स्थान,  हाइफन ही हो सकते हैं.

en: Key-Value Pairs
hi: कुंजीमान युग्म

en: Keypair
hi: कुंजीयुग्म

en: LUKS Volume Snapshots
hi: LUKS वॉल्यूम स्नैपशॉट

en: LUKS Volumes
hi: LUKS वॉल्यूम

en: Language
hi: भाषा

en: Last 15 days
hi: आखरी 15 दिन

en: Last 30 days
hi: आखरी 30 दिन

[ctx: Time since the last update]
en: Last Updated
hi: अंतिम बार अद्यतन

en: Last day
hi: आखरी दिन

en: Last week
hi: पिछले सप्ताह

en: Last year
hi: पिछले साल

en: Launch
hi: लांच करें

en: Launch Cluster
hi: क्लस्टर लॉन्च करें

en: Launch Database
hi: डाटाबेस लॉन्च करें

en: Launch Instance
hi: इंस्टांस लॉन्च करें

en: Launch Job | Launch Jobs
hi[0]: कार्य लॉन्च करें
hi[1]: कार्य लॉन्च करें

en: Launch Stack
hi: ढेर लॉन्च करें

en: Launch as Instance
hi: इंस्टांस के रूप में लॉन्च करें

en: Launch instance in these security groups.
hi: इन सुरक्षा समूहों में इंस्टेंस लॉन्च करें

en: Launch instance with these networks
hi: इन नेटवर्कों के साथ इंस्टेंस लॉन्च करें

en: Launch instance with this policy profile
hi: इस नीति प्रोफाइल के साथ इंस्टेंस लॉन्च करें

en: Launched %(count)s named "%(name)s".
hi:  %(count)s "%(name)s" नामित शुभारंभ किया.

en: Launched Job | Launched Jobs
hi[0]: लॉन्च किया कार्य
hi[1]: लॉन्च किया कार्य

en: Launching multiple instances is only supported for images and instance snapshots.
hi: एक से अधिक इंस्टेंस को लांच करना केवल बिंब और इंस्टेंस स्नैपशॉट के लिए समर्थित है.

en: Length of Injected File Path
hi: इंजेक्ट फ़ाइल पथ की लंबाई

en: Lifetime units
hi: जीवनकाल इकाइयों

en: Lifetime units for IKE keys
hi: IKE कुंजी के लिए जीवनकाल इकाइयों

en: Lifetime value
hi: जीवन मूल्य

en: Lifetime value for IKE keys
hi: IKE कुंजी के लिए जीवन मूल्य

en: Lifetime value for IKE keys
hi: IKE कुंजी के लिए जीवन मूल्य

en: Limit
hi: सीमा

en: Live Migrate
hi: लाइव पलायन

en: Live Migrate Instance
hi: लाइव पलायन इंस्टेंस

en: Load Balancer
hi: लोड बैलेंसर

en: Load Balancer VIP %s
hi: लोड बैलेंसर VIP %s

en: Load Balancers
hi: लोड संतुलन

en: Load Balancing Method
hi: लोड संतुलन विधि

en: Local
hi: स्थानीय

en: Log
hi: लॉग

en: MAC Learning State
hi: मैक लर्निंग कोर्स

en: Main Class
hi: मुख्य वर्ग

en: Make Private
hi: निजी बनाएँ

en: Make Public
hi: सार्वजनिक बनायें

en: Manage Floating IP Associations
hi: अस्थायी आईपी संघ प्रबंधन

en: Manage Hosts
hi:  होस्ट प्रबंधित करें

en: Manage Hosts Aggregate
hi: सकल होस्ट प्रबंधित करें

en: Manage Hosts within Aggregate
hi: सकल में मेजबान प्रबंधित करें

en: Manage Rules
hi: नियम प्रबंधित करें

en: Manage Specs
hi: स्पेक प्रबंधित करें

en: Manage Volume Attachments
hi: वॉल्यूम अनुलग्नक प्रबंधन

en: Management IP
hi: प्रबंधन आईपी

en: Manual
hi: हस्तचालित

en: Mapped Fixed IP Address
hi: मैप किया IP पता

en: Max Retries
hi: अधिकतम कोशिशों

en: Max Retries (1~10)
hi: अधिकतम कोशिशों (1 ~ 10)

en: Max. Size (MB)
hi: अधिकतम आकार (MB)

en: Maximum Transmission Unit size for the connection
hi: कनेक्शन के लिए अधिकतम संचार इकाई आकार

en: Maximum number of connections allowed for the VIP or '-1' if the limit is not set
hi: वीआईपी के लिए अनुमति दी गई या '-1' सीमा निर्धारित नहीं है, तो कनेक्शन की अधिकतम संख्या

en: Member %s was successfully updated.
hi: सदस्य %s सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया था.

en: Member Details
hi: सदस्य विवरण

en: Member(s)
hi: सदस्य (ओं)

en: Members
hi: सदस्य

en: Message
hi: संदेश

en: Metadata
hi: मेटाडाटा

en: Metadata Items
hi: मेटाडेटा आइटम

en: Metadata successfully updated.
hi: मेटाडेटा का सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया.

en: Meter
hi: मीटर

en: Migrate Instance | Migrate Instances
hi[0]: इंस्टेंस प्रवासित करें
hi[1]: इंस्टेंस प्रवासित करें

[ctx: Current status of an Instance]
en: Migrating
hi: उत्प्रवासित हो रहा है

[ctx: Task status of an Instance]
en: Migrating
hi: उत्प्रवासित हो रहा है

en: Migration Policy
hi: उत्प्रवासन नीति

en: Min. Size (MB)
hi: न्यूतम आकार (MB)

en: Minimum Disk (GB)
hi: न्यूनतम डिस्क (जीबी)

en: Minimum RAM (MB)
hi: न्यूनतम रैम (एमबी)

en: Modified domain "%s".
hi: परिवर्धित डोमेन "%s"

en: Modified flavor "%s".
hi: परिवर्धित फ्लेवर "%s".

en: Modified flavor information, but unable to modify flavor access.
hi: संशोधित फ्लेवर जानकारी, लेकिन फ्लेवर पहुँच को संशोधित करने में असमर्थ.

en: Modified instance "%s".
hi: संशोधित इंस्टेंस "%s".

en: Modified project "%s".
hi: परिवर्तित परियोजना "%s".

en: Modified project information and members, but unable to modify project quotas.
hi: परियोजना की जानकारी और सदस्यों को संशोधित, लेकिन परियोजना कोटा संशोधित करने में असमर्थ.

en: Modify Access
hi: पहुँच रूपांतरित करें

en: Modify Consumer
hi: उपभोक्ता बदलें

en: Modify Groups
hi: समूहों को संशोधित करें

en: Modify Quotas
hi: कोटा सुधारे

en: Monitor
hi: मॉनीटर

en: Monitor Details
hi: मॉनिटर विवरण

en: Monitor Type
hi: मॉनीटर प्रकार

en: Monitors
hi: मॉनीटर

en: Month to date
hi: माह से दिनांक तक

en: Multicast IP Range
hi: मल्टीकास्ट आईपी रेंज

en: Multicast IPv4 range(e.g. 224.0.1.0-224.0.1.100)
hi: मल्टीकास्ट IPv4 रेंज (जैसे 224.0.1.0-224.0.1.100)

en: N/A
hi: लागू नहीं

en: Name
hi: नाम

en: Name may only contain letters, numbers, underscores, periods and hyphens.
hi: नाम में सिर्फ एक अक्षर, संख्या, हाइफन, और डैश ही हो सकते हैं.

en: Name must start with a letter and may only contain letters, numbers, underscores, periods and hyphens.
hi: नाम एक पत्र के साथ शुरू होगा और केवल अक्षर, संख्या, को रेखांकित करता है, उस समय और हाइफ़न हो सकती है.

en: Name of the stack to create.
hi: बनाने के लिए ढेर का नाम.

en: Name: %(name)s ID: %(uuid)s
hi: नाम: %(name)s ID: %(uuid)s

en: Native VXLAN
hi: मूल VXLAN

en: Network
hi: संजाल

en: Network "%s" was successfully created.
hi: नेटवर्क "%s" को सफलतापूर्वक बनाया गया

en: Network %s was successfully created.
hi: नेटवर्क %s को सफलतापूर्वक बनाया गया

en: Network %s was successfully updated.
hi: संजाल %s सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया था.

en: Network Address
hi: संजाल पता

en: Network Address and IP version are inconsistent.
hi: संजाल पता और आईपी संस्करण असंगत हैं.

en: Network Agents
hi: संजाल एजेंट

en: Network ID
hi: संजाल ID

en: Network Name
hi: संजाल नाम

en: Network Profile
hi: नेटवर्क प्रोफ़ाइल

en: Network Profile %s was successfully created.
hi: नेटवर्क प्रोफ़ाइल %s सफलतापूर्वक बनाया गया था.

en: Network Profile %s was successfully updated.
hi: नेटवर्क प्रोफ़ाइल %s सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया था.

en: Network Profiles could not be retrieved.
hi: नेटवर्क प्रोफाइल प्राप्त नहीं किया जा सकता है.

en: Network Topology
hi: संजाल टोपोलॉजी

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24)
hi: सीआईडीआर प्रारूप में संजाल पते (जैसे 192.168.0.0/24)

en: Network list can not be retrieved.
hi: संजाल सूची प्राप्त नहीं किया जा सकता है.

en: Networking
hi: संजालन

[ctx: Task status of an Instance]
en: Networking
hi: संजालन

en: Networks
hi: संजाल

en: Neutron
hi: न्यूट्रॉन

en: Neutron Management Network
hi: न्यूट्रॉन फ़ाइल प्रबंधन

en: Never
hi: कभी नहीं

en: New DHCP Agent
hi: नया DHCP प्रतिनिधि

en: New Flavor
hi: नया फ्लेवर

en: New Host
hi: नया होस्ट

en: New password
hi: नया कूटशब्द

en: Next
hi: अगला

en: Next Hops
hi: अगला हॉप्स

en: No
hi: नहीं

en: No Host selected.
hi: कोई होस्ट चुना नहीं गया.

en: No Hosts found.
hi: कोई होस्ट नहीं मिला.

en: No Session Persistence
hi: कोई सत्र निरंतरता नहीं

[ctx: Power state of an Instance]
en: No State
hi: कोई स्थिति नहीं

en: No availability zones found
hi: कोई उपलब्धता क्षेत्र नहीं मिला

en: No available projects
hi: कोई उपलब्ध परियोजनाओं नहीं

en: No flavors available
hi: कोई फ्लेवर उपलब्ध नहीं

en: No floating IP addresses allocated
hi: कोई अस्थायी आईपी पता आबंटित नहीं

en: No floating IP pools available
hi:  कोई अस्थायी आईपी पूल उपलब्ध नहीं

en: No floating IPs to disassociate.
hi: अलग करने के लिए कोई अस्थायी आईपी नहीं

en: No groups found.
hi: कोई समूह नहीं मिला.

en: No groups.
hi: कोई समूह नहीं.

en: No host selected.
hi: कोई होस्ट चुना नहीं गया.

en: No hosts found.
hi: कोई होस्ट नहीं मिला.

en: No images available
hi: कोई बिंब उपलब्ध नहीं

en: No images available.
hi: कोई बिंब उपलब्ध नहीं

en: No instances available
hi: कोई इंस्टेंस उपलब्ध नहीं

en: No key pairs available
hi: कोई कुंजी युग्म उपलब्ध नहीं

en: No keypair
hi: कोई कुंजीयुग्म नहीं

en: No networks available
hi: कोई संजाल उपलब्ध नहीं

en: No other agents available.
hi: कोई अन्य एजेंट उपलब्ध नहीं.

en: No other hosts available.
hi: कोई  होस्ट उपलब्ध नहीं.

en: No ports available
hi: कोई पोर्ट उपलब्ध नहीं

en: No projects found.
hi: कोई परियोजना नहीं मिला.

en: No projects selected. All projects can use the flavor.
hi: कोई परियोजनाओं चयनित नहीं. सभी परियोजनाओं फ्लेवर का उपयोग कर सकते हैं.

en: No provider is available
hi: कोई प्रदाता उपलब्ध नहीं है

en: No security groups available
hi: कोई सुरक्षा समूह उपलब्ध नहीं

en: No security groups enabled.
hi: कोई सुरक्षा समूह सक्षम नहीं

en: No security groups found.
hi: कोई सुरक्षा समूह नहीं मिला

en: No servers available. To add a member, you need at least one running instance.
hi:  कोई सर्वर उपलब्ध नहीं. एक सदस्य जोड़ने के लिए, आप कम से कम एक चल इंस्टेंस की जरूरत है.

en: No session persistence
hi: कोई सत्र निरंतरता नहीं

en: No snapshots available
hi: कोई स्नैपशॉट उपलब्ध नहीं

en: No source, empty volume
hi: कोई स्रोत नहीं, खाली वॉल्यूम

en: No subnets available
hi: कोई सबनेट उपलब्ध नहीं

en: No users found.
hi: कोई उपयोगकर्ता नहीं मिला.

en: No users.
hi: कोई उपयोक्ता नही.

en: No volume snapshots available
hi: कोई वॉल्यूम स्नैपशॉट उपलब्ध नहीं

en: No volumes available
hi: कोई वॉल्यूम उपलब्ध नहीं

en: Node Groups
hi: नोड समूह

en: Node Processes
hi: नोड प्रक्रिया

en: Non-Members
hi: अन्य सदस्य

en: None
hi: कोई नहीं

[ctx: Task status of an Instance]
en: None
hi: कोई नहीं

en: Normal
hi: सामान्य

en: Not Assigned
hi: आवंटित नहीं

en: Not Found
hi: नहीं मिला

en: Not available
hi: उपलब्ध नहीं

en: Nova
hi: नोवा

en: Number of API requests against swift
hi: स्विफ्ट के खिलाफ एपीआई अनुरोधों की संख्या

en: Number of VCPUs
hi: VCPUs की संख्या

en: Number of containers
hi: कंटेनरों की संख्या

en: Number of incoming bytes
hi: आने वाले बाइट की संख्या

en: Number of incoming bytes on the network for a VM interface
hi: वीएम अंतरफलक के लिए संजाल पर आने वाले बाइट की संख्या

en: Number of incoming packets for a VM interface
hi: वीएम अंतरफलक के लिए आने वाले पैकेट की संख्या

en: Number of instances to launch.
hi: लॉन्च करने के लिए अनेक इंस्टैंस

en: Number of objects
hi: वस्तुओं की संख्या

en: Number of outgoing bytes
hi: जाने वाले बाइट की संख्या

en: Number of outgoing bytes on the network for a VM interface
hi: वीएम अंतरफलक के लिए संजाल पर जाने वाले बाइट की संख्या

en: Number of outgoing packets for a VM interface
hi: वीएम अंतरफलक के लिए जाने वाले पैकेट की संख्या

en: Number of permissible failures before changing the status of member to inactive
hi: सदस्य का दर्जा निष्क्रिय करने के लिए बदलने से पहले अनुमेय विफलताओं की संख्या.

en: Number of read requests
hi: पाठ अनुरोधों की संख्या

en: Number of write requests
hi: लेखन अनुरोधों की संख्या

en: OR Copy/Paste your Private Key
hi: या कॉपी / अपने निजी कुंजी चिपकाएं

en: Object Details
hi: वस्तु विवरण

en: Object Name
hi: वस्तु का नाम

en: Object Store
hi: वस्तु भंडारण

en: Object was successfully updated.
hi: वस्तु को सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया था.

en: Object was successfully uploaded.
hi: वस्तु सफलतापूर्वक अपलोड किया गया था.

en: Objects
hi: वस्तु

en: Old Flavor
hi: पुराना फ्लेवर

en: On Demand
hi: मांग पर

en: Open Port
hi: खुला हुआ पोर्ट

en: Optional Backup Description
hi: वैकल्पिक बैकअप विवरण

en: Optional Parameters
hi: वैकल्पिक पैरामीटर

en: Optional: Next Hop Addresses (comma delimited)
hi: वैकल्पिक: अगले हॉप पता (अल्पविराम सीमांकित)

en: Orchestration
hi: वाद्य-स्थान

en: Other
hi: अन्य

en: Other Protocol
hi: अन्य प्रोटोकॉल

en: Output
hi: आउटपुट

en: Overlay
hi: ओवरले

en: Overview
hi: सारांश

en: Page Not Found
hi: पृष्ठ नहीं मिला

en: Password
hi: पासवर्ड

[ctx: Current status of an Instance]
en: Password
hi: पासवर्ड

en: Password changed. Please log in again to continue.
hi: कूटशब्द बदल गया. जारी रखने के लिए फिर से लॉग इन करें.

en: Password for user "%s"
hi: "%s" उपयोक्ता के लिये शब्दकूट

en: Passwords do not match.
hi: पासवर्ड मेल नहीं खाते.

[ctx: Swift pseudo folder path]
en: Path
hi: पथ

[ctx: Action log of an instance]
en: Pause
hi: ठहरें

[ctx: Current status of an Instance]
en: Paused
hi: ठहरा हुआ

[ctx: Power state of an Instance]
en: Paused
hi: ठहरा हुआ

[ctx: Task status of an Instance]
en: Pausing
hi: ठहरें

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 Address or FQDN
hi: सहकर्मी गेटवे सार्वजनिक IPv4/IPv6 पता या FQDN

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 address or FQDN for the VPN Connection
hi: वीपीएन कनेक्शन के लिए सहकर्मी गेटवे सार्वजनिक IPv4/IPv6 पता या FQDN

en: Peer router identity for authentication (Peer ID)
hi: प्रमाणीकरण के लिए सहकर्मी रूटर पहचान (सहकर्मी आईडी)

en: Peer router identity for authentication. Can be IPv4/IPv6 address, e-mail, key ID, or FQDN
hi: प्रमाणीकरण के लिए रूटर पहचान सहकर्मी. IPv4/IPv6 पता, ई - मेल, कुंजी आईडी, या FQDN हो सकता है

en: Perfect Forward Secrecy
hi: बढ़िया अग्रेषित गोपनीयता

en: Period
hi: अवधि

en: Permit
hi: अनुमति दीजिए

en: Physical Network
hi: भौतिक संजाल

en: Physical Network Name
hi: भौतिक नेटवर्क नाम

en: Pig
hi: शूकर

en: Please choose a HTTP method
hi: HTTP पद्धति चुनें

en: Please enter a single value (e.g. 200), a list of values (e.g. 200, 202), or range of values (e.g. 200-204)
hi: एकल मान (उदाहरण के लिए 200), मानों की सूची (उदाहरण के लिए 200, 202), या मानों की श्रेणी (जैसे 200-204) दर्ज करें

en: Please specify a %s using only one source method.
hi: स्रोत विधि केवल एक का उपयोग कर %s की निर्दिष्ट करें.

en: Please specify an URL
hi: यूआरएल निर्दिष्ट करें

en: Please try again later [Error: %s].
hi: कृपया बाद में फिर से कोशिश करें [त्रुटि: %s].

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Plugin Name
hi: प्लगिन नाम

en: Plugin name
hi: प्लगिन नाम

en: Plugins
hi: प्लगइन

en: Policies
hi: नीति

en: Policy
hi: नीति

en: Policy %s was successfully updated.
hi: नीति %s सफलतापूर्वक अपडेट किया गया था.

en: Policy Profile
hi: नीति प्रोफ़ाइल

en: Policy Profiles
hi: नीति प्रोफाइल

en: Pool
hi: पूल

en: Pool %s was successfully updated.
hi: पूल  %s सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया था.

en: Pool Details
hi: पूल विवरण

en: Pools
hi: पुल

en: Port
hi: पोर्ट

en: Port %s was successfully created.
hi: पोर्ट %s को सफलतापूर्वक बनाया गया

en: Port %s was successfully updated.
hi: पोर्ट %s सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया था.

en: Port Range
hi: पोर्ट सीमा

en: Port list can not be retrieved.
hi: पोर्ट सूची प्राप्त नहीं किया जा सकता है.

en: Port to be associated
hi: जुड़े होने के लिए पोर्ट

en: Ports
hi: पोर्ट

en: Post-Creation
hi: पोस्ट निर्माण

en: Power State
hi: पॉवर की स्थिति

en: Power consumption
hi: ऊर्जा खपत

en: Pre-Shared Key (PSK) string
hi: पूर्व साझा कुंजी (पीएसके) स्ट्रिंग

[ctx: Task status of an Instance]
en: Preparing Resize or Migrate
hi: आकार बदलने या माइग्रेट की तयारी कर रहा हैं

en: Primary Project
hi: प्राथमिक परियोजना

en: Private
hi: निजी

en: Private Key File
hi: निजी कुंजी फाइल

en: Processes
hi: प्रक्रिया

en: Project
hi: परियोजना

en: Project & User
hi: परियोजना और उपयोगकर्ता

en: Project Groups
hi: परियोजना समूह

en: Project ID
hi: परियोजना आईडी

en: Project Information
hi: परियोजना सूचना

en: Project Members
hi: परियोजना के सदस्य

en: Project Name
hi: परियोजना नाम

en: Project Usage
hi: परियोजना उपयोग

en: Projects
hi: परियोजनाएँ

en: Projects could not be retrieved.
hi: परियोजनाओं प्राप्त नहीं किया जा सकता है.

en: Projects:
hi: परियोजनाएँ:

en: Protected
hi: सुरक्षित

en: Protocol
hi: प्रोटोकाल

en: Protocol Port
hi: प्रोटोकॉल पोर्ट

en: Protocol for the firewall rule
hi: फ़ायरवॉल नियम के लिए प्रोटोकॉल

en: Provider
hi: प्रदाता

en: Provider Network Type
hi: प्रदाता नेटवर्क किस्म

en: Provider for Load Balancer is not supported
hi: भार संतुलक के लिए प्रदाता समर्थित नहीं है

en: Pseudo-folder Name
hi: छद्म फ़ोल्डर नाम

en: Pseudo-folder was successfully created.
hi: छद्म फ़ोल्डर सफलतापूर्वक बनाया गया था.

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Public Key
hi: सार्वजनिक कुंजी

en: QCOW2 - QEMU Emulator
hi: QCOW2 - QEMU एमुलेटर

en: Quota
hi: कोटा

en: Quota Name
hi: कोटा नाम

en: Quotas
hi: कोटा

en: RAM
hi: रैम

en: RAM (total)
hi: RAM (कुल)

en: RAM (used)
hi: RAM (उपयोग में)

en: Ramdisk ID
hi: रैमडिस्क आईडी

en: Raw
hi: कच्चा

[ctx: Image format for display in table]
en: Raw
hi: कच्चा

en: Reason
hi: कारण

[ctx: Action log of an instance]
en: Reboot
hi: रिबूट करें

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Reboot
hi: रिबूट करें

[ctx: Current status of an Instance]
en: Reboot
hi: रिबूट करें

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebooting
hi: पुनः प्रारंभ करें

[ctx: Action log of an instance]
en: Rebuild
hi: पुनः निर्माण

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rebuild
hi: पुनः निर्माण

en: Rebuild Instance
hi: इंस्टांस पुन: निर्माण करें

en: Rebuild Password
hi: पासवर्ड पुन: निर्माण

en: Rebuilding instance %s.
hi:  %s इंस्टेंस पुनर्निर्माण

en: Regions:
hi: क्षेत्र:

en: Register Image
hi: बिंब पंजीयन करें

en: Relative part of requests this pool member serves compared to others
hi: अनुरोधों के सापेक्ष हिस्सा इस पूल सदस्य दूसरों की तुलना में कार्य करता है

en: Release Floating IP | Release Floating IPs
hi[0]: फ्लोटिंग आईपी रिलीज करें
hi[1]: फ्लोटिंग आईपी रिलीज करें

en: Released Floating IP | Released Floating IPs
hi[0]: रिलीज किया फ्लोटिंग आईपी
hi[1]: रिलीज किया फ्लोटिंग आईपी

en: Remote
hi: दूरस्थ

en: Remote peer subnet(s)
hi: दूरस्थ सहकर्मी सबनेट (ओं)

en: Remote peer subnet(s) address(es) with mask(s) in CIDR format separated with commas if needed (e.g. 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)
hi: अगर जरूरत सीआईडीआर प्रारूप में मुखौटा (एस) के साथ दूरस्थ सहकर्मी सबनेट (ओं) पता (ते) कॉमा से अलग हो (जैसे 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)

en: Remove Rule
hi: नियम को हटाएँ

en: Remove Rule from Policy
hi: नीति से नियम को हटाएँ

en: Remove User | Remove Users
hi[0]: उपयोक्ता निकालें
hi[1]: उपयोक्ता निकालें

en: Removed User | Removed Users
hi[0]: निकाला उपयोक्ता
hi[1]: निकाला उपयोक्ता

en: Required for APP_COOKIE persistence; Ignored otherwise.
hi: APP_COOKIE दृढ़ता के लिए आवश्यक; अन्यथा नजरअंदाज कर दिया.

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rescue
hi: बचाव

en: Resize
hi: आकार बदलें

[ctx: Action log of an instance]
en: Resize
hi: आकार बदलें

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Resize
hi: आकार बदलें

en: Resize Instance
hi: इंस्टांस का आकार बदलें

[ctx: Current status of an Instance]
en: Resize/Migrate
hi: आकार बदलें / माइग्रेट

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resized or Migrated
hi: आकार बदले या माइग्रेट करें

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resizing or Migrating
hi: आकार बदलना या माइग्रेट हो रहा हैं

en: Resource
hi: साधन

en: Resource Usage
hi: संसाधन प्रयोग

en: Resources
hi: संसाधन

en: Resources Usage Overview
hi: संसाधन के उपयोग के अवलोकन

en: Restore Backup
hi: बैकअप बहाल करें

en: Restore Volume Backup
hi: वॉल्यूम बैकअप बहाल करें

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Restoring
hi: पुनर्भंडारण

[ctx: Task status of an Instance]
en: Restoring
hi: पुनर्भंडारण

[ctx: Action log of an instance]
en: Resume
hi: फिर बहाल करें

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resuming
hi: पुनरारंभ किया जा रहा है.

en: Retrieve Instance Password
hi: इंस्टांस पासवर्ड की पनःप्राप्ति

en: Retrieve Password
hi: पासवर्ड की पनःप्राप्ति

en: Revert Resize/Migrate
hi: आकार बदलें / माइग्रेट वापस लाएं

[ctx: Current status of an Instance]
en: Revert Resize/Migrate
hi: आकार बदलें / माइग्रेट वापस लाएं

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reverting Resize or Migrate
hi: आकार बदलने या माइग्रेट वापिस लाएँ

en: Role
hi: भूमिका

en: Role ID
hi: भूमिका आईडी

en: Role Name
hi: भूमिका नाम

en: Role created successfully.
hi: भूमिका सफलतापूर्वक बनाया.

en: Role updated successfully.
hi: भूमिका सफलतापूर्वक अद्यतन.

en: Roles
hi: भूमिका

en: Rollback On Failure
hi: विफलता पर रोलबैक

en: Root Disk
hi: रूट डिस्क

en: Root Disk (GB)
hi: मुख्य डिस्क (GB)

en: Router
hi: रूटर

en: Router %s was successfully created.
hi: रूटर %s सफलतापूर्वक बनाया गया था.

en: Router %s was successfully updated.
hi: रॉटर %s सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया था.

en: Router Details
hi: रूटर विवरण

en: Router ID
hi: रूटर आईडी

en: Router Name
hi: रूटर नाम

en: Router Rules
hi: रूटर नियम

en: Router Rules Grid
hi: रूटर नियम ग्रिड

en: Router Type
hi: रॉटर प्रकार

en: Router rule added
hi: जोडी गयी रूटर नियम

en: Routers
hi: रूटर

en: Rule
hi: नियम

en: Rule %(rule)s was successfully inserted to policy %(policy)s.
hi: नियम %(rule)s सफलतापूर्वक नीति  %(policy)s को सम्मिलित किया गया था.

en: Rule %(rule)s was successfully removed from policy %(policy)s.
hi: नियम  %(rule)s सफलतापूर्वक %(policy)s नीति से हटा दिया गया था.

en: Rule %s was successfully updated.
hi: नियम %s सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया था.

en: Rules
hi: नियम

[ctx: Power state of an Instance]
en: Running
hi: चल रहा है

en: Save
hi: सहेजें

en: Save Changes
hi: परिवर्तन सहेजें

en: Saved extra spec "%s".
hi:  "%s" अतिरिक्त विनिर्देश सहेजा.

en: Saved spec "%s".
hi: स्पेक "%s" सहेजा.

en: Scale
hi: मापक

en: Scale Cluster
hi: क्लस्टर स्केल करें

en: Scale cluster operation failed
hi: स्केल क्लस्टर संचालन विफल

en: Scaled cluster successfully started.
hi: क्लस्टर सफलतापूर्वक आरंभ किया गया.

en: Scheduled backup "%(name)s".
hi: अनुसूचित बैकअप "%(name)s".

en: Scheduled deletion of %(data_type)s
hi: %(data_type)s के अनुसूचित विलोपन

en: Scheduled deletion of Volume Snapshot | Scheduled deletion of Volume Snapshots
hi[0]: वॉल्यूम स्नैपशॉट का नियोजित विलोपन
hi[1]: वॉल्यूम स्नैपशॉट का नियोजित विलोपन

en: Scheduled migration (pending confirmation) of Instance | Scheduled migration (pending confirmation) of Instances
hi[0]: इंस्टैंस का अनुसूचित माइग्रेशन (पुष्टि लंबित)
hi[1]: इंस्टैंस का अनुसूचित माइग्रेशन (पुष्टि लंबित)

en: Scheduled resize of instance "%s".
hi: इंस्टेंस "%s" के अनुसूचित आकार परिवर्तन.

[ctx: Task status of an Instance]
en: Scheduling
hi: समय-सारणी

en: Script Data
hi: स्क्रिप्ट डाटा

en: Script File
hi: स्क्रिप्ट फ़ाइल

en: Script name
hi: स्क्रिप्ट नाम

en: Script text
hi: स्क्रिप्ट पाठ

en: Security Group
hi:  सुरक्षा समूह

en: Security Group Rules
hi: सुरक्षा समूह नियम

en: Security Groups
hi: सुरक्षा समूह

en: Segment Range
hi: अनुभाग रेंज

en: Segment Type
hi: अनुभाग प्रकार

en: Segmentation ID
hi: विभाजन आईडी

en: Select IKE Policy
hi: IKE नीति का चयन करें

en: Select IPSec Policy
hi: चुनें IPSec नीति

en: Select Image
hi: बिंब चुनें

en: Select Instance Snapshot
hi: इंस्टांस स्नैपशॉट चुनें

en: Select Subnet
hi: सबनेट चयन करें

en: Select Template
hi: टेम्पलेट का चयन करें

en: Select VPN Service
hi: चुनें वीपीएन सेवा

en: Select Volume
hi: वॉल्यूम चुनें

en: Select Volume Snapshot
hi: वॉल्यूम स्नैपशॉट चुनें

en: Select a Method
hi: विधि चुनें

en: Select a Monitor
hi: मॉनीटर चुनें

en: Select a New Flavor
hi: नया फ्लेवर चुने

en: Select a Policy
hi: नीति का चयन करें

en: Select a Pool
hi: पूल चुनें

en: Select a Protocol
hi: प्रोटोकॉल चुनें

en: Select a Router
hi: रूटर का चयन करें

en: Select a Subnet
hi: सबनेट चयन करें

en: Select a backup to restore
hi: पुनर्स्थापित करने के लिए एक बैकअप का चयन करें

en: Select a health monitor of %s
hi: %s के स्वास्थ्य की निगरानी का चयन करें

en: Select a key pair
hi: कुंजी युग्म चुनें

en: Select a monitor template for %s
hi:  %s के लिए एक निगरानी टेम्पलेट का चयन करें

en: Select a new agent
hi: नया एजेंट चयन करें

en: Select a new host
hi: नया होस्ट चयन करें

en: Select a port
hi: पोर्ट चुनें.

en: Select a profile
hi: एक प्रोफाइल चुनें

en: Select a project
hi: परियोजना चुनें

en: Select a target host
hi: लक्ष्य मेजबान चयन करें

en: Select an IP address
hi: आईपी पते का चयन करें

en: Select an instance
hi:  इंसटैंस चुनें

en: Select an instance to attach to.
hi: करने के लिए संलग्न करने के लिए एक उदाहरण का चयन करें.

en: Select format
hi: प्रारूप चुनें

en: Select members for this pool
hi: इस पूल के लिए  सदस्यों का चयन करें

en: Select network
hi: संजाल चुनें

en: Select networks for your instance.
hi: अपने इंस्टेंस के लिए नेटवर्क का चयन करें.

en: Select plugin and hadoop version for cluster
hi: क्लस्टर के लिए प्लगिन और हडूप संस्करण चुनें

en: Select rules for your policy.
hi: अपनी नीति के लिए नियमों का चयन करें.

en: Select source
hi: स्रोत चुनें

en: Select the projects where the flavors will be used. If no projects are selected, then the flavor will be available in all projects.
hi: परियोजनाओं का चयन करें जहां Flavors का उपयोग किया गया हैं। अगर कोई परियोजनाओं का चयन नहीं किया गया है तो सभी परियोजनाओं में Flavors उपलब्ध हो जाएगा.

en: Selected Hosts
hi: चयनित होस्ट

en: Selected Projects
hi: चयनित परियोजना

en: Selected hosts
hi: चयनित होस्ट

en: Server error
hi: सर्वर त्रुटि

en: Service
hi: सेवा

en: Service Endpoint
hi: सेवा समापन बिंदु

en: Services
hi: सेवाएँ

en: Services Down
hi: सेवाएँ डाउन

en: Services Up
hi: सेवाएँ अप

en: Session Persistence
hi: सत्र निरंतरता

en: Set Domain Context
hi: डोमेन संदर्भ सेट करें

en: Set Gateway
hi: गेटवे सेट करें

en: Set maximum quotas for the project.
hi: परियोजना के लिए अधिकतम कोटा निर्धारित कर सकते हैं.

en: Settings
hi: सेटिंग

en: Settings saved.
hi: जमावट सहेजा गया.

en: Shared
hi: साझा

en: Shared Storage
hi: साझा भंडार

en: Shared with Me
hi: मेरे साथ साझा

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Down
hi: बंद करें

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Off
hi: बंद करें

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shutoff
hi: बंद

en: Sign Out
hi: साइन आउट

en: Size
hi: आकार

en: Size (GB)
hi:  आकार (जीबी)

en: Size of image to launch.
hi: लॉन्च करने के लिए बिंब का आकार.

en: Size of the volume in GB.
hi: GB में वॉल्यूम के आकार.

en: Size of volume
hi: खंड का आकार

en: Slash is not an allowed character.
hi: स्लैश एक अनुमत वर्ण नहीं है.

en: Slashes are allowed, and are treated as pseudo-folders by the Object Store.
hi: स्लैश अनुमति दी जाती है, और ऑब्जेक्ट संग्रह से छद्म फ़ोल्डरों के रूप में व्यवहार कर रहे हैं.

en: Snapshot
hi: स्नेपशॉट

[ctx: Type of an image]
en: Snapshot
hi: स्नेपशॉट

en: Snapshot "%(name)s" created for instance "%(inst)s"
hi:  "%(inst)s" इंस्टेंस के लिए बनाई गई स्नैपशॉट t "%(name)s"

en: Snapshot Name
hi: स्नेपशाट नाम

en: Something went wrong!
hi: कुछ गलत हो गया.!

en: Source CIDR
hi: स्रोत CIDR

en: Source IP
hi: स्रोत आईपी

en: Source IP Address/Subnet
hi: स्रोत आईपी पता / सबनेट

en: Source IP address or subnet
hi: स्रोत IP पता या सबनेट

en: Source Port
hi: स्रोत पोर्ट

en: Source Port/Port Range
hi: स्रोत पोर्ट / पोर्ट सीमा

en: Source password
hi: स्रोत पासवर्ड

en: Source port (integer in [1, 65535] or range in a:b)
hi: स्रोत पोर्ट ([1, 65,535] में पूर्णांक या एक में रेंज: ख)

en: Source username
hi: स्रोत उपयोक्तानाम

en: Specify "Network Address" or clear "Create Subnet" checkbox.
hi: "नेटवर्क पता" या स्पष्ट "सबनेट बनाएँ" चेकबॉक्स निर्दिष्ट करें.

en: Specify IP address of gateway or check "Disable Gateway".
hi: प्रवेश द्वार के आईपी पता निर्दिष्ट या "अक्षम गेटवे" की जाँच करें.

en: Specify VIP
hi: VIP निर्दिष्ट करें

en: Specify an IP address for the interface created (e.g. 192.168.0.254).
hi: यदि आप चाहते हैं बनाया इंटरफेस का एक आईपी पता निर्दिष्ट कर सकते हैं. (e.g. 192.168.0.254).

en: Specs
hi: विशिष्टताएं

en: Stack Events
hi: ढेर घटनाक्रम

en: Stack ID
hi: ढेर आईडी

en: Stack Name
hi:  ढेर नाम

en: Stack Resource
hi: ढेर संसाधन

en: Stack Resource Type
hi: ढेर संसाधन प्रकार

en: Stack Resources
hi: ढेर संसाधन

en: Stack creation started.
hi: ढेर निर्माण शुरू कर दिया.

en: Stack creation timeout in minutes.
hi: मिनटों में निर्माण मध्यांतर हो चुकी है.

en: Stack update started.
hi: ढेर अद्यतन शुरू कर दिया.

en: Stacks
hi: ढेर

[ctx: Action log of an instance]
en: Start
hi: प्रारंभ

en: Start Time
hi: प्रारंभ समय

en: Start address is larger than end address (value=%s)
hi: प्रारंभ पता अंत पते से बड़ा है(मान=%s)

en: Start and end addresses must be specified (value=%s)
hi: आरंभ और अंत पते निर्दिष्ट किया जाना चाहिए (मान=%s)

en: Starting evacuation from %(current)s to %(target)s.
hi: %(current)s से %(target)s तक निकासी शुरू है

en: State
hi: स्थिति

en: Stats
hi: आँकड़े

en: Status
hi: स्थिति

en: Status =
hi: स्थिति =

en: Status Reason
hi: स्थिति का कारण

en: Storage type
hi: भंडारण प्रकार

en: Sub Type
hi: उप प्रकार

en: Sub Type Value (Manual Input)
hi: उप प्रकार मान (मैनुअल इनपुट)

en: Subnet
hi: सबनेट

en: Subnet "%s" was successfully created.
hi: सबनेट "%s" सफलतापूर्वक बनाया गया था.

en: Subnet "%s" was successfully updated.
hi: सबनेट "%s" सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया था.

en: Subnet Name
hi: सबनेट नाम

en: Subnet list can not be retrieved.
hi: सबनेट सूची प्राप्त नहीं किया जा सकता है.

en: Subnets
hi: सबनेट

en: Subnets Associated
hi: जुड़ा हुआ सबनेट

en: Successfully added rule: %s
hi: सफ़लतापूर्वक जोड़ा गया नियम: %s

en: Successfully associated floating IP: %s
hi: सफलतापूर्वक जुड़े अस्थायी आईपी: %s

en: Successfully created security group: %s
hi: सफलतापूर्वक बनाया गया सुरक्षा समूह: %s

en: Successfully created volume type: %s
hi: सफलतापूर्वक बनाया वॉल्यूम प्रकार: %s

en: Successfully disassociated Floating IP: %s
hi: सफलतापूर्वक जुड़े अस्थायी आईपी को अलग किया: %s

en: Successfully disassociated floating IP: %s
hi: सफलतापूर्वक जुड़े अस्थायी आईपी को अलग किया: %s

en: Successfully imported public key: %s
hi: सफलतापूर्वक सार्वजनिक कुंजी आयातित: %s

en: Successfully updated aggregate: "%s."
hi: कुल सफलतापूर्वक अपडेट: "%s."

en: Successfully updated container access to private.
hi: निजी सफलतापूर्वक अद्यतन किया कंटेनर पहुँच.

en: Successfully updated container access to public.
hi: सार्वजनिक कंटेनर का उपयोग सफलतापूर्वक अद्यतन किया.

en: Successfully updated image.
hi: छवि सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया.

en: Successfully updated security group: %s
hi: सफलतापूर्वक अद्यतन सुरक्षा समूह: %s

en: Successfully updated volume snapshot status: "%s".
hi: वॉल्यूम स्नैपशॉट स्थिति सफलतापूर्वक अद्यतन किया: "%s".

en: Successfully updated volume status to "%s".
hi: "%s" में वॉल्यूम स्थिति को सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया.

en: Supported Versions
hi: समर्थित संस्करण

[ctx: Action log of an instance]
en: Suspend
hi: स्थगित

[ctx: Current status of an Instance]
en: Suspended
hi: निलंबित है

[ctx: Power state of an Instance]
en: Suspended
hi: निलंबित है

en: Swap Disk
hi: स्वैप डिस्क

en: Swap Disk (MB)
hi: स्वैप डिस्क  (MB)

en: Swift
hi: स्विफ्ट

en: System
hi: तंत्र

en: System Information
hi: तंत्र जानकारी

en: Tags
hi: टैग

en: Target Host
hi: लक्ष्य मेजबान

en: Task
hi: कार्य

en: Template
hi: नमूना

en: Template Data
hi: टेम्पलेट डेटा

en: Template File
hi: टेम्पलेट फ़ाइल

en: Template Name
hi: टैम्प्लेट नाम

en: Template Source
hi: टेम्पलेट स्रोत

en: Template URL
hi: टेम्पलेट यूआरएल

en: The "from" port number is invalid.
hi: "से" पोर्ट संख्या अमान्य है.

en: The "to" port number is invalid.
hi: "को" पोर्ट संख्या अमान्य है.

en: The "to" port number must be greater than or equal to the "from" port number.
hi: पोर्ट संख्या से अधिक है या "से" पोर्ट संख्या के बराबर होना चाहिए "के लिए".

en: The 'operation' parameter for get_feature_permission '%(feature)s' is invalid. It should be one of %(allowed)s
hi: get_feature_permission '%(feature)s' के लिए 'संचालन' पैरामीटर अवैध हैं.  यह %(allowed)s में से एक होना चाहिए.

en: The Aggregate was updated.
hi: सकल अद्यतन किया गया था.

en: The ICMP code is invalid.
hi: ICMP कोड अमान्य है.

en: The ICMP code not in range (-1, 255)
hi: ICMP कोड की (-1, 255) रेंज में नहीं हैं

en: The ICMP type is invalid.
hi: ICMP प्रकार अमान्य है.

en: The ICMP type not in range (-1, 255)
hi: श्रृंखला में ICMP प्रकार नहीं (-1, 255) हैं

en: The ID "%s" is already used by another flavor.
hi: आईडी "%s" अन्य फ्लेवर के द्वारा पहले से ही उपयोग में है.

en: The Key Pair name that was associated with the instance
hi: इंस्टेंस के साथ जुड़े हुए कुंजी युग्म नाम

en: The Volume size is too small for the '%(image_name)s' image and has to be greater than or equal to '%(smallest_size)d' GB.
hi: वॉल्यूम आकार '%(image_name)s' छवि के लिए बहुत छोटा है और अधिक से अधिक या '%(smallest_size)d' जीबी के बराबर हो गया है.

en: The flavor '%(flavor)s' is too small for requested image.
    Minimum requirements: %(min_ram)s MB of RAM and %(min_disk)s GB of Root Disk.
hi: फ्लेवर %(flavor)s' के लिए अनुरोध बिंब बहुत छोटा है.
    न्यूनतम आवश्यकताओं: %(min_ram)s रैम की एमबी और %(min_disk)s जड़ डिस्क के जीबी.

en: The instance is preparing the live migration to host "%s".
hi: इंस्टेंस होस्ट "%s" के लिए लाइव माइग्रेशन तैयारी कर रहा है.

en: The instance password encrypted with your public key.
hi: आपकी सार्वजनिक कुंजी के साथ एन्क्रिप्टेड इंस्टेंस पासवर्ड.

en: The minimum disk size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
hi: बिंब बूट करने के लिए आवश्यक न्यूनतम डिस्क आकार. 0 को अनिर्दिष्ट, तो यह मान चूक (कोई न्यूनतम).

en: The minimum memory size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
hi: बिंब बूट करने के लिए आवश्यक न्यूनतम स्मृति आकार. 0 को अनिर्दिष्ट, तो यह मान चूक (कोई न्यूनतम).

en: The name "%s" is already used by another flavor.
hi: नाम "%s" अन्य फ्लेवर के द्वारा पहले से ही उपयोग में है.

en: The name "%s" is already used by another host aggregate.
hi: नाम "%s" अन्य सकल होस्ट के द्वारा पहले से ही उपयोग में है.

en: The page you were looking for doesn't exist
hi: आपके द्वारा खोजा गया पृष्ठ मौजूद नहीं है

en: The raw contents of the environment file.
hi: वातावरण फ़ाइल की कच्ची सामग्री.

en: The raw contents of the template.
hi: टेम्पलेट का कच्चा सामग्री.

en: The requested feature '%(feature)s' is unknown. Please make sure to specify a feature defined in FEATURE_MAP.
hi: अनुरोधित सुविधा  '%(feature)s' अज्ञात है. कृपया सुनिश्चित करें कि FEATURE_MAP में परिभाषित सुविधा निर्दिष्ट हैं

en: The requested instance cannot be launched as you only have %(avail)i of your quota available.  | The requested %(req)i instances cannot be launched as you only have %(avail)i of your quota available.
hi[0]: आप केवल उपलब्ध अपने कोटे %(avail)i के रूप में अनुरोध किया इंस्टेंस लॉन्च नहीं किया जा सकता है.
hi[1]: आप केवल उपलब्ध अपने कोटे %(avail)i के रूप में अनुरोध किया %(req)i इंस्टेंस लॉन्च नहीं किया जा सकता है.

en: The specified port is invalid.
hi: निर्दिष्ट पोर्ट अमान्य है.

en: The subnet in the Network Address is too small (/%s).
hi: संजाल पता में सबनेट (/% s) बहुत छोटा है.

en: The volume size cannot be less than the image minimum disk size (%sGB)
hi: वॉल्यूम आकार छवि न्यूनतम डिस्क आकार (%sGB के) से कम नहीं हो सकता

en: The volume size cannot be less than the image size (%s)
hi: वॉल्यूम आकार छवि आकार (%s) से कम नहीं हो सकता

en: The volume size cannot be less than the snapshot size (%sGB)
hi: वॉल्यूम आकार स्नैपशॉट आकार (%sGB) से कम नहीं हो सकता

en: The volume size cannot be less than the source volume size (%sGB)
hi: वॉल्यूम आकार स्रोत वॉल्यूम आकार (%sGB) से कम नहीं हो सकता

en: There are no meters defined yet.
hi: अभी तक परिभाषित मीटर नहीं है.

en: There is not enough capacity for this flavor in the selected availability zone. Try again later or select a different availability zone.
hi: चयनित उपलब्धता क्षेत्र में इस स्वाद के लिए पर्याप्त क्षमता नहीं है. बाद में फिर से कोशिश करें या एक अलग उपलब्धता क्षेत्र का चयन करें.

en: There was a problem parsing the %(prefix)s: %(error)s
hi:  %(prefix)s पार्स करने में कोई समस्या हुई थी: %(error)s

en: This action cannot be undone.
hi: यह क्रिया पूर्ववत नहीं किया जा सकता।

en: This is required for operations to be performed throughout the lifecycle of the stack
hi: आपरेशन ढेर के जीवन चक्र के दौरान प्रदर्शन किया जा करने के लिए यह आवश्यक है

en: This name is already taken.
hi: यह नाम पहले ही ले लिया गया है.

en: This volume is currently attached to an instance. In some cases, creating a snapshot from an attached volume can result in a corrupted snapshot.
hi: यह मात्रा वर्तमान में एक इंस्टेंस से जुड़ा हुआ है. कुछ मामलों में, एक संलग्न वॉल्यूम से एक स्नैपशॉट बनाने के एक भ्रष्ट स्नैपशॉट में परिणाम कर सकते हैं.

en: Time
hi: समय

en: Time Since Event
hi: घटना के बाद से समय

en: Time since created
hi: निर्माण के समय से समय

en: Timeout
hi: समय समाप्ति

en: Timezone
hi: समयक्षेत्र

en: Title
hi: शीर्षक

en: To
hi: को

en: To Port
hi: पोर्ट तक

en: Topology
hi: टोपोलॉजी

en: Total Size of LUKS Volumes and Snapshots (GB)
hi: LUKS वॉल्यूम और स्नैपशॉट का कुल आकार (GB)

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GB)
hi: वॉल्यूम और स्नैपशॉट का कुल आकार (GB)

en: Total size of stored objects
hi: भंडारित वस्तुओं का कुल आकार

en: Transform Protocol
hi: प्रोटोकॉल रूपांतरण

en: Trunk
hi: धड़

en: Type
hi: प्रकार

en: Unable to add Firewall "%s".
hi: फ़ायरवॉल जोड़ने में असमर्थ "%s".

en: Unable to add IKE Policy "%s".
hi:  "%s" IKE नीति जोड़ने में असमर्थ

en: Unable to add IPSec Policy "%s".
hi: IPSec नीति जोड़ने में असमर्थ "%s".

en: Unable to add IPSec Site Connection "%s".
hi: IPSec साइट कनेक्शन जोड़ने में असमर्थ "%s".

en: Unable to add Policy "%s".
hi:  "%s" नीति जोड़ने में असमर्थ.

en: Unable to add Rule "%s".
hi: नियम जोड़ने में असमर्थ "%s".

en: Unable to add VIP "%s".
hi: VIP जोड़ने में असमर्थ "%s".

en: Unable to add VPN Service "%s".
hi: वीपीएन सेवा जोड़ने में असमर्थ "%s".

en: Unable to add member(s)
hi: सदस्य को जोड़ने में असमर्थ.

en: Unable to add monitor
hi: मॉनिटर जोड़ने में असमर्थ

en: Unable to add monitor.
hi: मॉनिटर जोड़ने में असमर्थ.

en: Unable to add pool "%s".
hi: पूल जोड़ने में असमर्थ "%s".

en: Unable to add rule to security group.
hi: सुरक्षा समूह के लिए शासन को जोड़ने में असमर्थ.

en: Unable to add user to primary project.
hi: प्राथमिक परियोजना के लिए उपयोगकर्ता को जोड़ने में असमर्थ.

en: Unable to allocate Floating IP.
hi: अस्थायी आईपी आवंटित करने में असमर्थ.

en: Unable to associate IP address %s.
hi: आईपी ​​पते को संबद्ध करने में असमर्थ %s.

en: Unable to associate floating IP.
hi: अस्थायी आईपी संबद्ध करने में असमर्थ.

en: Unable to associate monitor.
hi: मॉनिटर संबद्ध करने में असमर्थ.

en: Unable to attach volume.
hi: वॉल्यूम संलग्न करने में असमर्थ.

en: Unable to change password.
hi: कूटशब्द को बदलने में असमर्थ.

en: Unable to clear gateway for router "%(name)s": "%(msg)s"
hi:  "%(name)s" रूटर के लिए प्रवेश द्वार साफ करने में असमर्थ: "%(msg)s"

en: Unable to connect to Neutron.
hi: न्यूट्रॉन से जुड़ नहीं सका.

en: Unable to copy object.
hi: वस्तु को कॉपी करने में असमर्थ.

en: Unable to create container.
hi: कंटेनर बनाने में असमर्थ.

en: Unable to create domain "%s".
hi: "%s" डोमेन बनाने में असमर्थ

en: Unable to create flavor "%s".
hi: फ्लेवर बनाने में असमर्थ "%s".

en: Unable to create flavor.
hi: फ्लेवर बनाने में असमर्थ .

en: Unable to create group.
hi: समूह बनाने में असमर्थ.

en: Unable to create host aggregate "%s".
hi: नया सकल "%s" होस्ट बनाने में असमर्थ

en: Unable to create host aggregate.
hi: नया सकल होस्ट बनाने में असमर्थ

en: Unable to create job binary
hi: कार्य द्विपदीय बनाने में असमर्थ

en: Unable to create key pair: %(exc)s
hi: कुंजी युग्म बनाने में असमर्थ: %(exc)s

en: Unable to create network "%s".
hi: संजाल बनाने में असमर्थ "%s".

en: Unable to create project "%s".
hi: परियोजना "%s" बनाने में असमर्थ.

en: Unable to create pseudo-folder.
hi: छद्म फ़ोल्डर बनाने में असमर्थ.

en: Unable to create role.
hi: भूमिका बनाने में असमर्थ.

en: Unable to create snapshot.
hi: स्नैपशॉट बनाने में असमर्थ.

en: Unable to create spec.
hi: स्पेक बनाने में असमर्थ .

en: Unable to create subnet "%s".
hi: सबनेट बनाने में असमर्थ "%s".

en: Unable to create the cluster
hi: क्लस्टर बनाने में असमर्थ.

en: Unable to create user.
hi: उपयोगकर्ता बनाने में असमर्थ.

en: Unable to create volume backup.
hi: वॉल्यूम बैकअप बनाने में असमर्थ.

en: Unable to create volume snapshot.
hi: वॉल्यूम स्नैपशॉट बनाने में असमर्थ.

en: Unable to create volume type extra spec.
hi: वॉल्यूम प्रकार अतिरिक्त स्पेक बनाने में असमर्थ.

en: Unable to create volume type.
hi: वॉल्यूम प्रकार बनाने में असमर्थ.

en: Unable to create volume.
hi: वॉल्यूम बनाने में असमर्थ.

en: Unable to delete IKE Policy: %s
hi: IKE नीति को हटाने में असमर्थ: %s

en: Unable to delete IPSec Policy: %s
hi: IPSec नीति को हटाने में असमर्थ: %s

en: Unable to delete IPSec Site Connection: %s
hi: IPSec साइट कनेक्शन हटाने में असमर्थ: %s

en: Unable to delete VIP. %s
hi:  %s VIP हटाने में असमर्थ.

en: Unable to delete VPN Service: %s
hi: वीपीएन सेवा हटाने में असमर्थ: %s

en: Unable to delete container.
hi: कंटेनर मिटाने में असमर्थ.

en: Unable to delete firewall. %s
hi: फ़ायरवॉल हटाने में असमर्थl. %s

en: Unable to delete member. %s
hi: सदस्य को हटाने में असमर्थ. %s

en: Unable to delete monitor. %s
hi: मॉनिटर हटाने में असमर्थ. %s

en: Unable to delete policy. %s
hi: नीति हटाने में असमर्थ. %s

en: Unable to delete pool. %s
hi: पूल हटाने में असमर्थ. %s

en: Unable to delete router "%s"
hi: रूटर "%s" मिटाने में असमर्थ

en: Unable to delete router rule.
hi: रूटर नियम हटाने में असमर्थ.

en: Unable to delete rule. %s
hi: नियम हटाने में असमर्थ. %s

en: Unable to determine if availability zones extension is supported.
hi: उपलब्धता क्षेत्रों के विस्तार का समर्थन किया है, तो यह निर्धारित करने में असमर्थ.

en: Unable to disassociate floating IP.
hi: सफलतापूर्वक जुड़े अस्थायी आईपी को अलग करने में असमर्थ

en: Unable to disassociate monitor.
hi: मॉनीटर को अलग करने में असमर्थ.

en: Unable to edit spec.
hi: स्पेक संपादन में असमर्थ .

en: Unable to edit volume type extra spec.
hi: वॉल्यूम प्रकार अतिरिक्त स्पेक संपादित करने में असमर्थ.

en: Unable to extend volume.
hi: वॉल्यूम का विस्तार करने में असमर्थ.

en: Unable to fetch EC2 credentials.
hi: EC2 पहचान लाने में असमर्थ.

en: Unable to fetch available images.
hi: उपलब्ध छवि पाने में असमर्थ.

en: Unable to fetch cluster list
hi: क्लस्टर सूची विवरण पाने में अक्षम

en: Unable to fetch cluster template list
hi: नमूना सूची विवरण पाने में अक्षम

en: Unable to fetch cluster template.
hi: क्लस्टर नमूना पाने में अक्षम.

en: Unable to fetch cluster to scale
hi: क्लस्टर स्केल करने में अक्षम

en: Unable to fetch cluster to scale.
hi: क्लस्टर स्केल करने में अक्षम.

en: Unable to fetch data sources.
hi: डाटा स्रोत लाने में अक्षम.

en: Unable to fetch image choices.
hi: छवि पसंद पाने में असमर्थ

en: Unable to fetch instance details.
hi: इंस्टेंस विवरण को पाने में असमर्थ.

en: Unable to fetch job binary list.
hi: कार्य द्विपदीय सूची लाने में असमर्थ.

en: Unable to fetch job binary: %(exc)s
hi: कार्य द्विपदीय लाने में असमर्थ: %(exc)s

en: Unable to fetch keypair choices.
hi: कुंजीयुग्म पसंद पाने में असमर्थ.

en: Unable to fetch node group details.
hi: नोड समूह विवरण पाने में अक्षम.

en: Unable to fetch plugin list.
hi: प्लगिन सूची पाने में असमर्थ.

en: Unable to fetch template to copy.
hi: कापी करने के लिए नमूना पाने में असमर्थ

en: Unable to fetch the image details
hi: बिंब विवरण प्राप्त करने में असमर्थ

en: Unable to find backup!
hi: बैकअप पाने में असमर्थ!

en: Unable to find default role.
hi: तयशुदा भूमिका ढूँढ़ने में असमर्थ.

en: Unable to get RDP console for instance "%s".
hi: "%s" इंस्टेंस के लिए RDp कंसोल प्राप्त करने में असमर्थ

en: Unable to get SPICE console for instance "%s".
hi: "%s" इंस्टेंस के लिए SPICE कंसोल प्राप्त करने में असमर्थ

en: Unable to get VNC console for instance "%s".
hi: "%s" इंस्टेंस के लिए VNC कंसोल प्राप्त करने में असमर्थ

en: Unable to get cinder services list.
hi: सिंडर सेवाओं की सूची प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to get events for stack "%s".
hi: ढेर "%s" के लिए घटनाओं प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to get flavor list
hi: फ्लेवर सूची पाने में असमर्थ

en: Unable to get host aggregate list
hi: सकल होस्ट सूचि पाने में असमर्थ

en: Unable to get log for instance "%s".
hi: "%s" इंस्टेंस के लिए लॉग प्राप्त करने में असमर्थ

en: Unable to get network agents info.
hi: एजेंट सूचना की सूची प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to get network agents list.
hi: संजाल एजेंटों की सूची प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to get node group details.
hi: नोड समूह विवरण पाने में अक्षम.

en: Unable to get nova services list.
hi: नोवा सेवाओं की सूची प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to get quota info.
hi: कोटा जानकारी प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to get resources for stack "%s".
hi: ढेर "%s" के लिए संसाधनों को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to get subnet "%s"
hi: सबनेट "%s" प्राप्त करने में असमर्थ

en: Unable to get the available hosts
hi: उपलब्ध होस्ट पाने में असमर्थ

en: Unable to import key pair.
hi: कुंजी युग्म आयात करने में असमर्थ.

en: Unable to launch %(count)s named "%(name)s".
hi:  %(count)s "%(name)s" नामित प्रारंभ करने में अक्षम

en: Unable to list containers.
hi: कंटेनरों को सूचीबद्ध करने में असमर्थ.

en: Unable to list dhcp agents hosting network.
hi: dhcp प्रतिनिधि संजाल पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to load the specified image. %s
hi: निर्दिष्ट छवि लोड करने में असमर्थ. %s

en: Unable to load the specified snapshot.
hi: निर्दिष्ट स्नैपशॉट लोड करने में असमर्थ.

en: Unable to load the specified volume. %s
hi: निर्दिष्ट वॉल्यूम लोड करने में असमर्थ. %s

en: Unable to locate VIP to delete. %s
hi: हटाने के लिए VIP को खोजने में असमर्थ. %s

en: Unable to lookup volume or backup information.
hi: लुकअप वॉल्यूम या बैकअप सूचना देखने में असमर्थ.

en: Unable to modify domain "%s".
hi: "%s" डोमेन के विश्लेषण में असमर्थ

en: Unable to modify flavor "%s".
hi: फ्लेवर "%s" के विश्लेषण में असमर्थ

en: Unable to modify instance "%s".
hi: इंस्टेंस संशोधित करने में असमर्थ "%s".

en: Unable to modify project "%s".
hi:  "%s" परियोजना को संशोधित करने में असमर्थ.

en: Unable to parse IP address %s.
hi: IP पता %s के विश्लेषण में असमर्थ

en: Unable to process plugin tags
hi: प्लगिन टैग समाप्त करने में असमर्थ

en: Unable to rebuild instance.
hi: इंस्टेंस के पुनर्निर्माण करने में असमर्थ.

en: Unable to resize instance "%s".
hi: "%s" इंस्टेंस आकार परिवर्तन करने में असमर्थ

en: Unable to restore backup.
hi: बैकअप बहाल करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve IKE Policies list.
hi: IKE नीतियाँ सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve IKE Policy details.
hi: IKE नीति विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve IKE Policy details. %s
hi: IKE नीति विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ. %s

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron.
hi: न्यूट्रॉन से IP पते को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve IPSec Policies list.
hi: IPSec नीतियों सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve IPSec Policy details.
hi: IPSec नीति विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve IPSec Policy details. %s
hi: IPSec नीति विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ. %s

en: Unable to retrieve IPSec Site Connection details.
hi: IPSec साइट कनेक्शन विवरण प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve IPSec Site Connection details. %s
hi: IPSec साइट कनेक्शन विवरण प्राप्त करने में असमर्थ. %s

en: Unable to retrieve IPSec Site Connections list.
hi: IPSec साइट कनेक्शन सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve VIP details.
hi: VIP विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve VIP details. %s
hi: VIP विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ. %s

en: Unable to retrieve VPN Service details.
hi: वीपीएन सेवा का विवरण प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve VPN Service details. %s
hi: वीपीएन सेवा का विवरण प्राप्त करने में असमर्थ. %s

en: Unable to retrieve VPN Services list.
hi: वीपीएन सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve a list of external networks "%s".
hi: "%s" बाह्य नेटवर्क की एक सूची प्राप्त करने में असमर्थ

en: Unable to retrieve agent list.
hi: प्रतिनिधि सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve an external network "%s".
hi: बाहरी संजाल "%s" को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve attachment information.
hi: अनुलग्नक सूचना पाने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve availability zone list.
hi: कुल होस्ट सूची ला सकने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve availability zones.
hi: उपलब्धता क्षेत्रों को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve available metadata for aggregate.
hi: सकल के लिए उपलब्ध मेटाडाटा पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve available metadata for flavors.
hi: फ्लेवर के लिए उपलब्ध मेटाडाटा पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve available properties for image.
hi: बिंब के लिए उपलब्ध विशेषता को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve backup details.
hi: बैकअप विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve compute host information.
hi: गणना मेजबान में सूचना को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve compute limit information.
hi: गणना सीमा में सूचना को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve container list.
hi: कंटेनर सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve database instances.
hi: डेटाबेसइंस्टेंस को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve database size information.
hi: डेटाबेस आकार सूचना पाने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve default Neutron quota values.
hi: मूलभूत मान न्यूट्रॉन कोटा प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve default quota values.
hi: डिफ़ॉल्ट कोटा मान प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve details for backup: %s
hi: बैकअप के लिए जानकारी प्राप्त करने में असमर्थ: %s

en: Unable to retrieve details for database instance: %s
hi: डाटाबेस इंस्टेंस के लिए जानकारी प्राप्त करने में असमर्थ: %s

en: Unable to retrieve details for instance "%s".
hi: इंस्टेंस के लिए जानकारी प्राप्त करने में असमर्थ "%s".

en: Unable to retrieve details for network "%s".
hi: संजाल "%s" के लिए जानकारी प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve details for router "%s".
hi: रूटर "%s" के लिए विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve details.
hi: विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve domain details.
hi: डोमेन विवरण ला सकने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve domain information.
hi: डोमेन जानकारी पाने में अक्षम.

en: Unable to retrieve domain list.
hi: डोमेन सूची ला सकने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve extensions information.
hi: एक्सटेंशन के बारे में सूचना पाने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve extra spec list.
hi: अतिरिक्त विनिर्देश सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve firewall details.
hi: फ़ायरवॉल विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve firewall list.
hi: फ़ायरवॉल सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve flavor access list. Please try again later.
hi: फ्लेवर अभिगम सूची को प्राप्त करने में असमर्थ. बाद में पुन: प्रयास करें.

en: Unable to retrieve flavor details.
hi: फ्लेवर सूची को निकालने में अक्षम.

en: Unable to retrieve flavor list.
hi: फ्लेवर सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve flavors.
hi: फ्लेवर को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve floating IP addresses.
hi: अस्थायी आईपी पतों को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve floating IP pools.
hi: अस्थायी आईपी पूल को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve group list.
hi: समूह सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve group list. Please try again later.
hi: समूह सूची को प्राप्त करने में असमर्थ. बाद में पुन: प्रयास करें.

en: Unable to retrieve group users.
hi: समूह उपयोगकर्ता को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve health monitor details. %s
hi: स्वास्थ्य मॉनिटर विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ. %s

en: Unable to retrieve host aggregates list.
hi: कुल होस्ट सूची ला सकने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve host information.
hi: मेजबान में सूचना को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve hypervisor information.
hi: हाइपरविजर जानकारी निकालने में अक्षम.

en: Unable to retrieve hypervisor instances list.
hi: हाइपरविजर इंस्टेंस सूची निकालने में अक्षम.

en: Unable to retrieve hypervisor statistics.
hi: हाइपरविजर आंकड़े निकालने में अक्षम.

en: Unable to retrieve image details.
hi: बिंब विवरण प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve image list
hi: बिंब सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve image list.
hi: बिंब सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve image.
hi: बिंब को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve images for the current project.
hi: मौजूदा बिंब के लिए छवियों को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve images with filter %s.
hi: %s फिल्टर के साथ छवि पाने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve images.
hi: बिंब को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve instance details.
hi: इंस्टेंस विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve instance flavors.
hi: इंस्टेंस फ्लेवर को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve instance list.
hi: इंस्टेंस सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve instance password.
hi: इंस्टेंस पासवर्ड पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve instance project information.
hi: इंस्टेंस परियोजना सूचना पाने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve instance size information.
hi: इंस्टेंस आकार सूचना पाने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve instance.
hi: इंस्टेंस प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve instances list.
hi: इंस्टेंस सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve instances.
hi: इंस्टेंस को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve key pair list.
hi: कुंजी युग्म सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve key pairs.
hi: कुंजी युग्मों को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve limit information.
hi: सीमा सूचना पाने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve list of security groups
hi: सुरक्षा समूहों की सूची को प्राप्त करने में असमर्थ

en: Unable to retrieve list of volume snapshots.
hi: वॉल्यूम स्नैपशॉट के सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve list of volumes.
hi: संस्करणों की सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve member details.
hi: सदस्य विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve member details. %s
hi: सदस्य विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ. %s

en: Unable to retrieve member list.
hi: सदस्य सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve metadata.
hi: मेटाडेटा प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve monitor details.
hi: मॉनिटर विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve monitor list.
hi: मॉनिटर सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve monitors list.
hi: मॉनिटर सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve network details.
hi: नेटवर्क जानकारी प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve network profile details.
hi: नेटवर्क प्रोफ़ाइल विवरण प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve network quota information.
hi: नेटवर्क कोटा जानकारी प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve network.
hi: संजाल पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve networks list.
hi: नेटवर्क सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve networks.
hi: नेटवर्क पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve object list.
hi: वस्तु सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve object.
hi: वस्तु को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve plugin.
hi: प्लगिन निकालने में अक्षम.

en: Unable to retrieve policies list.
hi: नीतियों सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve policy details.
hi: नीति विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve policy list (%(error)s).
hi: नीति सूची को प्राप्त करने में असमर्थ (%(error)s).

en: Unable to retrieve policy list.
hi: नीति सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve pool details.
hi: पूल विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve pool details. %s
hi: पूल विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ. %s

en: Unable to retrieve pool subnet. %s
hi:  %s पूल सबनेट को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ

en: Unable to retrieve pool. %s
hi: पूल प्राप्त करने में असमर्थ. %s

en: Unable to retrieve pools list.
hi: पूल सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve port details
hi: पोर्ट विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ

en: Unable to retrieve port details.
hi: पोर्ट विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve project details.
hi: परियोजना के विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve project domain.
hi: परियोजना डोमेन को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve project information.
hi: परियोजना की जानकारी प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve project list.
hi: परियोजना सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve providers list.
hi: प्रदाताओं सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve public images.
hi: सार्वजनिक बिंब को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve quota information.
hi: कोटा सूचना पाने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve resource.
hi: संसाधन को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve role list.
hi: भूमिका सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve roles list.
hi: भूमिकाएं सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve router details.
hi: रूटर विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve router list.
hi: रूटर सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve router.
hi: रूटर को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve routers list.
hi: रूटर्स सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve rule details.
hi: नियम विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve rules (%(error)s).
hi:  (%(error)s) नियमों को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve rules list.
hi: नियमों सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve security group list. Please try again later.
hi: सुरक्षा समूह सूची को प्राप्त करने में असमर्थ. बाद में पुन: प्रयास करें.

en: Unable to retrieve security group.
hi: सुरक्षा समूह को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve security groups.
hi: सुरक्षा समूहों को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve snapshot details.
hi: स्नैपशॉट जानकारी प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve stack list.
hi: ढेर सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve stack.
hi: ढेर को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve subnet details
hi: सबनेट विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ

en: Unable to retrieve subnet details.
hi: सबनेट विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve tenant limits.
hi: परियोजना सीमा को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated
hi: अपडेट होने वाले सकल को निकालने में अक्षम.

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated.
hi: अपडेट होने वाले सकल को निकालने में अक्षम.

en: Unable to retrieve the flavor metadata.
hi: फ्लेवर मेटाडेटा प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve the image to be updated.
hi: अपडेट होने वाले छवि को निकालने में अक्षम.

en: Unable to retrieve the specified pool. Unable to add VIP "%s".
hi: निर्दिष्ट पूल प्राप्त करने में असमर्थ. VIP जोड़ने में असमर्थ "%s".

en: Unable to retrieve usage information.
hi: उपयोग की जानकारी प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve user domain role assignments.
hi: उपयोक्ता डोमेन कार्य प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve user information.
hi: उपयोक्ता जानकारी निकालने में अक्षम.

en: Unable to retrieve user list.
hi:  उपयोगकर्ता सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve user list. Please try again later.
hi: उपयोगकर्ता सूची को प्राप्त करने में असमर्थ. बाद में पुन: प्रयास करें.

en: Unable to retrieve user roles.
hi: उपयोगकर्ता भूमिकाएं को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve users.
hi:  उपयोगकर्ता को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve version information.
hi: संस्करण जानकारी निकालने में अक्षम.

en: Unable to retrieve volume backups.
hi: वॉल्यूम बैकअप को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve volume details.
hi: वॉल्यूम विवरण को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve volume information.
hi: वॉल्यूम सूचना पाने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve volume limit information.
hi: वॉल्यूम सीमा में सूचना को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve volume list.
hi: वॉल्यूम सूची को प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve volume project information.
hi: वॉल्यूम परियोजना सूचना पाने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve volume snapshot.
hi: स्नैपशॉट को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve volume snapshots.
hi: वॉल्यूम स्नैपशॉट प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve volume type details.
hi: वॉल्यूम विवरण किस्म को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve volume type extra spec details.
hi: वॉल्यूम अतिरिक्त स्पेक विवरण किस्म को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve volume types
hi: वॉल्यूम प्रकार प्राप्त करने में असमर्थ

en: Unable to retrieve volume.
hi: वॉल्यूम को पुनः प्राप्त करने में असमर्थ.

en: Unable to retrieve volume/instance attachment information
hi: वॉल्यूम / इंस्टेंस लगाव सूचना पाने में असमर्थ

en: Unable to set Domain Context.
hi: डोमेन संदर्भ सेट करने में असमर्थ.

en: Unable to set flavor access for project %s.
hi: परियोजना के लिए फ्लेवर पहुँच सेट करने में असमर्थ %s.

en: Unable to set gateway.
hi: गेटवे सेट करने में असमर्थ.

en: Unable to set project quotas.
hi: परियोजना का कोटा निर्धारित करने में अक्षम.

en: Unable to sort instance flavors.
hi: इंस्टेंस फ्लेवर को क्रमबद्ध करने में असमर्थ.

en: Unable to update container access.
hi: कंटेनर पहुंच अपडेट करने में असमर्थ.

en: Unable to update default quotas.
hi: डिफ़ॉल्ट कोटा अद्यतन करने में असमर्थ.

en: Unable to update group.
hi: समूह अपडेट करने में असमर्थ.

en: Unable to update image "%s".
hi: बिंब को अद्यतन करने में असमर्थ "%s".

en: Unable to update object.
hi: ऑब्जेक्ट को अद्यतन करने में असमर्थ.

en: Unable to update role.
hi: भूमिका का अद्यतन करने में असमर्थ.

en: Unable to update row
hi: पंक्ति अद्यतन में असमर्थ

en: Unable to update subnet "%s".
hi:  "%s" सबनेट अपडेट करने में असमर्थ.

en: Unable to update the aggregate metadata.
hi: सकल मेटाडेटा अपडेट करने में असमर्थ.

en: Unable to update the aggregate.
hi: सकल अपडेट करने में असमर्थ.

en: Unable to update the flavor metadata.
hi: फ्लैवर मेटाडेटा अपडेट करने में असमर्थ.

en: Unable to update the group.
hi: समूह अपडेट करने में असमर्थ.

en: Unable to update the image metadata.
hi: बिंब मेटाडेटा अपडेट करने में असमर्थ.

en: Unable to update the user.
hi: उपयोगकर्ता को अद्यतन करने में असमर्थ.

en: Unable to update volume snapshot status.
hi: स्नैपशॉट स्थिति को अद्यतन करने में असमर्थ.

en: Unable to update volume snapshot.
hi: स्नैपशॉट को अद्यतन करने में असमर्थ.

en: Unable to update volume status to "%s".
hi: "%s" में स्नैपशॉट स्थिति को अद्यतन करने में असमर्थ.

en: Unable to update volume.
hi: वॉल्यूम को अद्यतन करने में असमर्थ.

en: Unable to upload cluster template file
hi: क्लस्टर टैम्प्लेट फ़ाइल अपलोड करने में अक्षम

en: Unable to upload job binary
hi: कार्य द्विपदीय अपलोड करने में असमर्थ

en: Unable to upload object.
hi: वस्तु को अपलोड करने में असमर्थ.

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Unknown instance
hi: अज्ञात इंस्टेंस

en: Unknown instance (None)
hi: अज्ञात इंस्टेंस (कोई भी)

en: Unregister Image | Unregister Images
hi[0]: बिंब अपंजीकृत करें
hi[1]: बिंब अपंजीकृत करें

en: Unregistered Image | Unregistered Images
hi[0]: अपंजीकृत बिंब
hi[1]: अपंजीकृत बिंब

en: Up
hi: ऊपर

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Up
hi: ऊपर

en: Update
hi: अद्यतन

en: Update Aggregate Metadata
hi: सकल मेटाडेटा अपडेट करें

en: Update Default Quotas
hi: डिफ़ॉल्ट कोटा अद्यतन करें

en: Update Defaults
hi: तयशुदा अद्यतन करें

en: Update Flavor Metadata
hi: फ्लैवर मेटाडेटा अद्यतन करें

en: Update Group
hi: समूह अपडेट करें

en: Update Image
hi: बिंब अद्यतन करें

en: Update Image Metadata
hi: बिंब मेटाडेटा अद्यतन करें

en: Update Metadata
hi: मेटाडाटा अद्यतन करें

en: Update Network
hi:  संजाल अद्यतन करें

en: Update Network Profile
hi: अद्यतन नेटवर्क प्रोफ़ाइल

en: Update Object
hi:  ऑब्जेक्ट अद्यतन करें

en: Update Port
hi: पोर्ट अद्यतन करें

en: Update Role
hi: भूमिका अद्यतन करें

en: Update Router
hi: रॉटर अद्यतन करें

en: Update Stack
hi: ढेर अद्यतन

en: Update Stack Parameters
hi: अद्यतन ढेर पैरामीटर्स

en: Update Status
hi: स्थिति अपडेट करें

en: Update User
hi: अद्यतन उपयोगकर्ता

en: Update Volume Snapshot Status
hi: वॉल्यूम स्नैपशॉट स्थिति अद्यतन करें

en: Update Volume Status
hi: वॉल्यूम स्थिति को अद्यतन करें

en: Update requests for this floating ip
hi: इस उत्प्लावित ip के लिए अद्यतन अनुरोध

en: Update requests for this network
hi: इस संजाल के लिए अद्यतन अनुरोध

en: Update requests for this port
hi: इस पोर्ट के लिए अद्यतन अनुरोध

en: Update requests for this router
hi: इस रूटर के लिए अद्यतन अनुरोध

en: Update requests for this subnet
hi: इस सबनेट के लिए अद्यतन अनुरोध

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Updated At
hi: पर अद्यतन

en: Updated subnet "%s".
hi: नवीनीकृत सबनेट "%s".

[ctx: Task status of an Instance]
en: Updating Password
hi: कूटशब्द का अद्यतन

en: Updating volume "%s"
hi:  वॉल्यूम "%s" अद्यतन हो रहा है

en: Upload
hi: अपलोड

en: Upload File
hi: फाइल अपलोड करें

en: Upload Object
hi: वस्तु अपलोड करें

en: Upload Objects
hi: वस्तुएँ अपलोड करें

en: Upload Template
hi: टेम्पलेट अपलोड करें

en: Upload to Image
hi: छवि में अपलोड करें

en: Uploaded image size
hi: अपलोड किये बिंब का आकर

en: Url
hi: यूआरएल

en: Usage
hi: प्रयोग

en: Usage (Hours)
hi: उपयोग (घंटे)

en: Usage Report
hi: उपयोग रिपोर्ट

en: Use Server Default
hi: सर्वर तयशुदा का प्रयोग करें

en: Use a volume as source
hi: स्रोत के रूप में वॉल्यूम का प्रयोग करें

en: Use image as a source
hi: स्रोत के रूप में छवि का उपयोग करें

en: Use snapshot as a source
hi: स्रोत के रूप में स्नैपशॉट का उपयोग

en: User
hi: उपयोगकर्ता

en: User "%s" was successfully created.
hi: उपयोगकर्ता "%s" सफलतापूर्वक बनाया गया था.

en: User %s has no role defined for that project.
hi:  इस परियोजना के लिए उपयोगकर्ता %s का कोई परिभाषित भूमिका नहीं है.

en: User ID
hi: उपयोक्ता पहचान

en: User Name
hi: उपयोगकर्ता

en: User Settings
hi: उपयोक्ता निर्धारण

en: User has been updated successfully.
hi: उपयोगकर्ता का सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया है.

en: Username
hi: उपयोक्तानाम

en: Users
hi: उपयोक्ता

en: VCPU Hours
hi: vCPU घंटेCPU घंटे

en: VCPUs (total)
hi: VCPUs (कुल)

en: VCPUs (used)
hi: VCPUs ( उपयोग में)

en: VIP %s was successfully updated.
hi: VIP %s सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया था.

en: VIP Details
hi: VIP विवरण

en: VPN Service
hi: VPN V

en: VPN Service %s was successfully updated.
hi: वीपीएन सेवा %s सफलतापूर्वक अद्यतन किया गया था.

en: VPN Service Details
hi: वीपीएन सेवा का विवरण

en: VPN Service associated with this connection
hi: वीपीएन सेवा इस कनेक्शन के साथ जुड़े

en: VPN Services
hi: VPN सेवाएँ

en: Valid integer greater than the DPD interval
hi: DPD के अंतराल से अधिक मान्य पूर्णांक

en: Value
hi: मान

en: Value (Avg)
hi: मान (औसत)

en: Version
hi: संस्करण

en: View Container
hi: कंटेनर देखें

en: View Details
hi: विवरण देखें

en: View Extra Specs
hi: अतिरिक्त विशिष्टताएं देखें

en: View Log
hi: लॉग देखें

en: View Usage
hi: उपयोग देखें

en: Virtual Private Network
hi: आभासी निजी संजाल

en: Volume
hi: आयतन

en: Volume Backup
hi: वॉल्यूम बैकअप

en: Volume Backups
hi: वॉल्यूम बैकअप

en: Volume Name
hi: वॉल्यूम नाम

en: Volume Size
hi: वॉल्यूम आकार

en: Volume Snapshot
hi: वॉल्यूम स्नैपशॉट

en: Volume Snapshots
hi: वॉल्यूम स्नैपशॉट

en: Volume Source
hi: वॉल्यूम स्रोत

en: Volume Type
hi: वॉल्यूम प्रकार

en: Volume Types
hi: वॉल्यूम प्रकार

en: Volume size in gigabytes (integer value).
hi: गीगाबाइट में वॉल्यूम आकार (पूर्णांक मान).

en: Volume size must be equal to or greater than the image minimum disk size (%sGB)
hi: वॉल्यूम आकार (%sGB के) के बराबर या छवि न्यूनतम डिस्क आकार से अधिक होना चाहिए

en: Volume size must be equal to or greater than the image size (%s)
hi: वॉल्यूम आकार (%s) के बराबर या छवि आकार से अधिक होना चाहिए

en: Volume size must be equal to or greater than the origin volume size (%s)
hi: वॉल्यूम आकार के बराबर या मूल वॉल्यूम आकार से अधिक होना चाहिए (%s)

en: Volume size must be equal to or greater than the snapshot size (%sGB)
hi: वॉल्यूम आकार (%sGB) के बराबर या स्नैपशॉट आकार से अधिक होना चाहिए

en: Volumes
hi: वॉल्यूम

en: Weight
hi: भार

en: Which keypair to use for authentication.
hi: कौन सी कुंजीयुग्म प्रमाणीकरण के लिए उपयोग करें

en: Yes
hi: हाँ

en: You are already using all of your available floating IPs.
hi: आप पहले से ही अपने उपलब्ध अस्थायी आईपी के सभी प्रयोग कर रहे हैं.

en: You are already using all of your available volumes.
hi: आप पहले से ही अपने उपलब्ध संस्करणों के सभी प्रयोग कर रहे हैं.

en: You cannot disable the user you are currently logged in as.
hi: आप वर्तमान के रूप में लॉग इन कर रहे उपयोक्ता को निष्क्रिय नहीं किया जा सकता है.

en: You cannot revoke your administrative privileges from the domain you are currently logged into. Please switch to another domain with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
hi: आप वर्तमान में लॉग इन कर रहे हैं डोमेन से अपने प्रशासनिक विशेषाधिकारों को रद्द नहीं कर सकते हैं. प्रशासनिक विशेषाधिकारों के साथ एक अन्य डोमेन के लिए स्विच या सीएलआई के माध्यम से मैन्युअल रूप से प्रशासनिक भूमिका निकाल दें.

en: You cannot revoke your administrative privileges from the project you are currently logged into. Please switch to another project with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
hi: आप वर्तमान में लॉग इन कर रहे हैं परियोजना से अपने प्रशासनिक विशेषाधिकारों को रद्द नहीं कर सकते हैं. प्रशासनिक विशेषाधिकारों के साथ एक अन्य परियोजना के लिए स्विच या सीएलआई के माध्यम से मैन्युअल रूप से प्रशासनिक भूमिका निकाल दें.

en: You may have mistyped the address or the page may have moved.
hi: आपने शायद पता को गलत टाइप कर दिया है या यह पृष्ठ खिसका दिया गया है.

en: You must select a snapshot.
hi: आप एक स्नैपशॉट का चयन करना होगा.

en: You must select a volume.
hi: आपको  वॉल्यूम का चयन करना होगा.

en: You must select an image.
hi: आप एक बिंब का चयन करना होगा.

en: You must set volume size
hi: आप हमेशा वॉल्यूम आकर सेट कर सकते हैं

en: You must specify a password if you create a user.
hi: आप एक उपयोगकर्ता बनाते हैं, तो आप एक कूटशब्द निर्दिष्ट करना होगा.

en: You must specify at least one database if you create a user.
hi: आप एक उपयोगकर्ता बनाते हैं, तो आपको कम से कम एक डेटाबेस निर्दिष्ट करना होगा.

en: Your image %s has been queued for creation.
hi: आपकी बिंब %s के निर्माण के लिए कतारबद्ध किया गया है.

en: Zone
hi: क्षेत्र

en: back-end
hi: बेक-एंड

en: bi-directional
hi: द्विदैशिक

[ctx: Both of front-end and back-end]
en: both
hi: दोनों

en: clear
hi: साफ करें

en: disabled
hi: निष्क्रिय

en: environment
hi: वातावरण

en: front-end
hi: फ्रंट - एंड

en: hold
hi: पकड़ें

en: instance
hi: इंस्टेंस

en: pseudo-folder
hi: छद्म फ़ोल्डर

en: response-only
hi: प्रतिक्रिया केवल

en: restart
hi: पुनःप्रारंभ करें

en: restart-by-peer
hi: पुनः आरंभ दर पीअर

en: seconds
hi: सेकण्ड

en: template
hi: टैम्प्लेट

en: transport
hi: परिवहन

en: tunnel
hi: टनल

en: undefined
hi: अपारिभाषित
