Horizon - en to cs translation catalogue (2362 entries)

en:  Also failed to delete port %s
cs: Také nelze smazat port %s

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(ip)s)
cs: %(field_name)s: Neplatná IP adresa (hodnota=%(ip)s)

en: %(field_name)s: Invalid IP address (value=%(network)s)
cs: %(field_name)s: Neplatná IP adresa (hodnota=%(network)s)

en: %(type)s (%(backend)s backend)
cs: %(type)s (podpůrná vrstva %(backend)s)

en: %(type)s delay:%(delay)d retries:%(max_retries)d timeout:%(timeout)d
cs: %(type)s zpoždění:%(delay)d pokusů:%(max_retries)d časový limit:%(timeout)d

en: %(type)s: url:%(url_path)s method:%(http_method)s codes:%(expected_codes)s delay:%(delay)d retries:%(max_retries)d timeout:%(timeout)d
cs: %(type)s: url:%(url_path)s metoda:%(http_method)s kódy:%(expected_codes)s zpoždění:%(delay)d pokusů:%(max_retries)d časový limit:%(timeout)d

en: %(used)s %(key)s used
cs: %(used)s %(key)s použito

en: %s (Default)
cs: %s (Výchozí)

[ctx: External network not found]
en: %s (Not Found)
cs: %s (Nenalezeno)

en: %s (current)
cs: %s (současné)

en: %s (default)
cs: %s (výchozí)

en: %s instances
cs: %s instancí

en: %sMB
cs: %s MB

en: (Quota exceeded)
cs: (Kvóta překročena)

en: , add project groups
cs: , přidat skupiny projektu

en: , update project groups
cs: , aktualizovat skupiny projektu

en: -- not selected --
cs: -- nezvoleno --

en: 1-4093 for VLAN; 5000 and above for Overlay
cs: 1-4093 pro VLAN; 5000 a výše pro Overlay

en: A backup must be selected!
cs: Musíte zvolit zálohu!

en: A image or external image location must be specified.
cs: Musí být zadáno umístění (externího) obrazu.

en: A local environment to upload.
cs: Místní prostředí pro nahrání.

en: A local image to upload.
cs: Místní obraz pro nahrání.

en: A local template to upload.
cs: Místní šablona pro nahrání.

en: A master instance must be selected!
cs: Musíte zvolit hlavní instanci!

en: A script or set of commands to be executed after the instance has been built (max 16kb).
cs: Skript nebo sada příkazů, která bude provedena po sestavení instance (max. 16kb).

en: A volume of %(req)iGB cannot be created as you only have %(avail)iGB of your quota available.
cs: Svazek o velikosti %(req)iGB nemůže být vytvořen, protože máte dostupných pouze %(avail)iGB z vaší kvóty.

en: AKI - Amazon Kernel Image
cs: AKI - Obraz kernelu Amazon

en: ALLOW
cs: POVOLIT

[ctx: Action Name of a Firewall Rule]
en: ALLOW
cs: POVOLIT

en: ALLOW %(ethertype)s %(proto_port)s %(direction)s %(remote)s
cs: POVOLIT %(ethertype)s %(proto_port)s %(direction)s %(remote)s

en: AMI - Amazon Machine Image
cs: AMI - Obraz stroje Amazon

en: ANY
cs: JAKÝKOLI

en: API Access
cs: Přístup k API

en: API Endpoints
cs: Konečné body API

en: ARI - Amazon Ramdisk Image
cs: ARI - Obraz Ramdisku Amazon

en: AWS compatible
cs: Kompatibilní s AWS

en: Accept Transfer
cs: Přijmout přenos

en: Accept Volume Transfer
cs: Přijmout přenos svazku

en: Access & Security
cs: Přístup a zabezpečení

en: Action
cs: Činnost

en: Action Log
cs: Záznam činností

en: Action for the firewall rule
cs: Činnost pravidla brány firewall

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Active
cs: Aktivní

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Active
cs: Aktivní

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Active
cs: Aktivní

[ctx: Current status of a Network]
en: Active
cs: Aktivní

[ctx: Current status of a Pool]
en: Active
cs: Aktivní

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Active
cs: Aktivní

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Active
cs: Aktivní

[ctx: Current status of an Image]
en: Active
cs: Aktivní

[ctx: Current status of an Instance]
en: Active
cs: Aktivní

[ctx: current status of port]
en: Active
cs: Aktivní

[ctx: current status of router]
en: Active
cs: Aktivní

[ctx: status of a network port]
en: Active
cs: Aktivní

en: Actual device name may differ due to hypervisor settings. If not specified, then hypervisor will select a device name.
cs: Skutečný název zařízení se může lišit kvůli nastavením hypervizoru. Pokud není zadán, pak hypervizor název zařízení vybere.

en: Add
cs: Přidat

en: Add DHCP Agent
cs: Přidat agenta DHCP

en: Add Firewall
cs: Přidat bránu firewall

en: Add IKE Policy
cs: Přidat zásadu IKE

en: Add IPSec Policy
cs: Přidat zásadu IPSec

en: Add IPSec Site Connection
cs: Přidat IPSec připojení k místu

en: Add Interface
cs: Přidat rozhraní

en: Add Member
cs: Přidat člena

en: Add Monitor
cs: Přidat monitor

en: Add New Firewall
cs: Přidat novou bránu firewall

en: Add New IKE Policy
cs: Přidat novou zásadu IKE

en: Add New IPSec Policy
cs: Přidat novou zásadu IPSec

en: Add New IPSec Site Connection
cs: Přidat nové IPSec připojení k místu

en: Add New Member
cs: Přidat nového člena

en: Add New Monitor
cs: Přidat nový monitor

en: Add New Policy
cs: Přidat novou zásadu

en: Add New Pool
cs: Přidat novou zásobu

en: Add New Rule
cs: Přidat nové pravidlo

en: Add New VPN Service
cs: Přidat novou službu VPN

en: Add Policy
cs: Přidat zásadu

en: Add Pool
cs: Přidat zásobu

en: Add Router
cs: Přidat směrovač

en: Add Router Rule
cs: Přidat pravidlo směrovače

en: Add Router to Firewall
cs: Přidat směrovač do brány firewall

en: Add Routers
cs: Přidat směrovače

en: Add Rule
cs: Přidat pravidlo

en: Add Subnet
cs: Přidat podsíť

en: Add Subnet (Quota exceeded)
cs: Přidat podsíť (Kvóta překročena)

en: Add Users
cs: Přidat uživatele

en: Add VIP
cs: Přidat VIP

en: Add VPN Service
cs: Přidat službu VPN

en: Add and remove security groups to this project from the list of available security groups.
cs: Přidejte nebo odeberte bezpečnostní skupiny v tomto projektu ze seznamu dostupných bezpečnostních skupin.

en: Add hosts to this aggregate or remove hosts from it. Hosts can be in multiple aggregates.
cs: Přidejte hostitele do tohoto agregátu nebo je z něj odstraňte. Hostitele mohou být ve více agregátech.

en: Add hosts to this aggregate. Hosts can be in multiple aggregates.
cs: Přidat hostitele do tohoto agregátu. Hostitelé mohou být ve více agregátech.

en: Add member(s) to the selected pool.
    
    Choose one or more listed instances to be added to the pool as member(s). Assign a numeric weight and port number for the selected member(s) to operate(s) on; e.g., 80. 
    
    Only one port can be associated with each instance.
cs: Přidat člena do vybrané zásoby.
    
    Vyberte jednu nebo více vypsaných instancí, které mají být přidány do zásoby jako člen(ové). Přiřaďte číselnou váhu a číslo portu pro zvolené členy na kterém bude člen(ové) pracovat; např.: 80.
    
    Pro každou instanci lze přidružit pouze jeden port.

en: Add selected router(s) to the firewall.
cs: Přidat zvolené směrovače do brány firewall.

en: Add/Remove Hosts to Aggregate
cs: Přidat/odstranit hostitele z agregátu

en: AddFirewall
cs: Přidat bránu firewall

en: AddPolicy
cs: Přidat zásadu

en: AddRule
cs: Přidat pravidlo

en: Added Firewall "%s".
cs: Přidána brána firewall "%s".

en: Added IKE Policy "%s".
cs: Přidána zásada IKE "%s".

en: Added IPSec Policy "%s".
cs: Přidána zásada IPSec "%s".

en: Added IPSec Site Connection "%s".
cs: Přidáno IPSec připojení k místu "%s".

en: Added Policy "%s".
cs: Přidána zásada "%s".

en: Added Rule "%s".
cs: Přidáno pravidlo "%s".

en: Added VIP "%s".
cs: Přidán VIP "%s".

en: Added VPN Service "%s".
cs: Přidána služba VPN "%s".

en: Added member(s).
cs: Členové přidáni

en: Added monitor
cs: Přidán monitor

en: Added pool "%s".
cs: Přidána zásoba "%s".

en: Additional routes announced to the hosts. Each entry is: destination_cidr,nexthop (e.g., 192.168.200.0/24,10.56.1.254) and one entry per line.
cs: Další trasy oznamované hostitelům. Každý záznam má formát: cílové_cidr,další skok (např. 192.168.200.0/24,10.56.1.254) a jeden záznam na řádek.

en: Admin
cs: Správce

en: Admin Password
cs: Heslo správce

en: Admin State
cs: Stav správce

[ctx: current status of stack]
en: Adopt Complete
cs: Adoptování dokončeno

[ctx: current status of stack]
en: Adopt Failed
cs: Adoptování selhalo

[ctx: current status of stack]
en: Adopt In Progress
cs: Probíhá adoptování

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Advanced Options
cs: Pokročilé možnosti

en: After
cs: Za

en: Agent %s was successfully added.
cs: Agent %s byl úspěšně přidán

en: All Available Hosts
cs: Všichni dostupní hostitelé

en: All Groups
cs: Všechny skupiny

en: All Hypervisors
cs: Všechny hypervisory

en: All ICMP
cs: Všechny ICMP

en: All Projects
cs: Všechny projekty

en: All Security Groups
cs: Všechny bezpečnostní skupiny

en: All TCP
cs: Všechny TCP

en: All UDP
cs: Všechny UDP

en: All Users
cs: Všichni uživatelé

en: All available hosts
cs: Všichni dostupní hostitelé

en: Allocate Floating IP
cs: Přidělit plovoucí IP

en: Allocate IP
cs: Přidělit IP

en: Allocate IP To Project
cs: Přidělit IP do projektu

en: Allocated Floating IP %(ip)s.
cs: Přidělené plovoucí IP %(ip)s.

en: Allocation Pools
cs: Přidělovací zásoby

en: Allowed Host
cs: Povolený hostitel

en: Allowed Host (optional)
cs: Povolený hostitel (nepovinné)

en: Amount of energy
cs: Množství energie

en: An external (HTTP) URL to load the image from.
cs: Externí (HTTP) URL z které obraz nahrát.

en: An external (HTTP) URL to load the template from.
cs: Vnější (HTTP) URL z které načíst šablonu.

en: An unexpected error has occurred. Try refreshing the page. If that doesn't help, contact your local administrator.
cs: Byla zjištěna neočekávaná chyba. Zkuste obnovit stránku. Pokud to nepomůže, kontaktujte správce.

en: Any
cs: Vše

en: Any Availability Zone
cs: Všechny zóny dostupnosti

en: Architecture
cs: Architektura

en: Associate
cs: Přidružit

en: Associate Floating IP
cs: Přidružit plovoucí IP

en: Associate Monitor
cs: Přidružit monitor

en: Associate QoS Spec with Volume Type
cs: Přidružit specifikaci QoS k typu svazku

en: Associate a health monitor with target pool.
cs: Přidružit monitor stavu k cílové zásobě.

en: Associated QoS Spec
cs: Specifikace Qos přidružena

en: Associated Routers
cs: Přidružené směrovače

en: Associated monitor.
cs: Přidružen monitor

en: Association Details
cs: Podrobnosti přidružení

en: At least one member must be specified
cs: Musí být zadán alespoň jeden člen

en: At least one network must be specified.
cs: Musí být zadána alespoň jedna síť.

en: Attach to Instance
cs: Připojit k instanci

en: Attached
cs: Připojeno

en: Attached Device
cs: Připojené zařízení

en: Attached To
cs: Připojeno k

en: Attached to %(instance)s on %(dev)s
cs: Připojen k %(instance)s na %(dev)s

en: Attaching
cs: Připojování

[ctx: Current status of a Volume]
en: Attaching
cs: Připojování

en: Attaching volume %(vol)s to instance %(inst)s on %(dev)s.
cs: Připojování svazku %(vol)s k instanci %(inst)s na %(dev)s.

en: Attachments
cs: Připojené svazky

en: Audited
cs: Zkotnrolováno

en: Authorization algorithm
cs: Algoritmus oprávnění

en: Auto Security Group
cs: Skupina automatické bezpečnosti

en: Automatic
cs: Automaticky

en: Automatic: The entire disk is a single partition and automatically resizes. Manual: Results in faster build times but requires manual partitioning.
cs: Automatické: Celý disk je jeden oddíl automaticky měnící svoji velikost. Ručně: Má za následek rychlejší dobu sestavení ale vyžaduje ruční nastavení oddílů.

en: Availability Zone
cs: Zóna dostupnosti

en: Availability Zone Name
cs: Název zóny dostupnosti

en: Availability Zones
cs: Zóny dostupnosti

en: Available
cs: Dostupné

[ctx: Current status of a Volume]
en: Available
cs: Dostupné

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Available
cs: Dostupné

en: Average CPU utilization
cs: Průměrné využití procesoru

en: Average rate of read requests
cs: Průměrná míra žádostí o čtení

en: Average rate of reads
cs: Průměrná míra čtení

en: Average rate of write requests
cs: Průměrná míra žádostí o zápis

en: Average rate per sec of incoming bytes on a VM network interface
cs: Průměrná míra příchozích bajtů za sekundu v síťovém rozhraní VM

en: Average rate per sec of incoming packets on a VM network interface
cs: Průměrná míra příchozích paketů za sekundu v síťovém rozhraní VM

en: Average rate per sec of outgoing bytes on a VM network interface
cs: Průměrná míra odchozích bajtů za sekundu v síťovém rozhraní VM

en: Average rate per sec of outgoing packets on a VM network interface
cs: Průměrná míra odchozích paketů za sekundu v síťovém rozhraní VM

en: Average volume of writes
cs: Průměrná míra zápisů

en: Backup
cs: Záloha

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Backup
cs: Záloha

en: Backup Database
cs: Zálohovat databázi

en: Backup Details: {{ backup.name }}
cs: Podrobnosti zálohy: {{ backup.name }}

en: Backup File
cs: Zálohovat soubor

en: Backup Name
cs: Název zálohy

en: Backups
cs: Zálohy

en: Base Image
cs: Základní obraz

en: Before
cs: Před

en: Binding: Host
cs: Svázání: Hostitel

en: Binding: VNIC Type
cs: Svázání: Typ VNIC

[ctx: Task status of an Instance]
en: Block Device Mapping
cs: Mapování blokového zařízení

en: Block Migration
cs: Přesunutí bloku

en: Block Storage Services
cs: Služby blokového úložiště

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Blocked
cs: Blokováno

[ctx: Power state of an Instance]
en: Blocked
cs: Blokováno

en: Boot from image
cs: Zavést z obrazu

en: Boot from image (creates a new volume)
cs: Zavést z obrazu (vytvoří nový svazek)

en: Boot from snapshot
cs: Zavést ze snímku

en: Boot from volume
cs: Zavést ze svazku

en: Boot from volume snapshot (creates a new volume)
cs: Zavést ze snímku svazku (vytvoří nový svazek)

en: Bootable
cs: Zaveditelné

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Build
cs: Sestavit

[ctx: Current status of a Network]
en: Build
cs: Sestavit

[ctx: Current status of an Instance]
en: Build
cs: Sestavit

[ctx: current status of port]
en: Build
cs: Sestavit

[ctx: status of a network port]
en: Build
cs: Sestavit

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Building
cs: Sestavování

[ctx: Power state of an Instance]
en: Building
cs: Sestavování

en: CIDR must be specified.
cs: Musíte zadat CIDR.

en: CPU time used
cs: Využitého času procesoru

en: Can not specify both image and external image location.
cs: Nelze zadat umístění jak externího obrazu a obrazu najednou.

en: Cancel Transfer
cs: Zrušit přenos

en: Cannot find instance %s.
cs: Nelze nalézt instanci %s.

en: Cannot get console for instance %s.
cs: Nelze získat konzoli instance %s.

en: Cannot specify both file and direct input.
cs: Nelze zadat soubor i přímý vstup najednou.

en: Centralized
cs: Centralizované

en: Change
cs: Změnit

en: Change Password
cs: Změnit heslo

en: Change Stack Template
cs: Změnit šablonu zásobníku

en: Change Template
cs: Změnit šablonu

en: Change Volume Type
cs: Změnit typ svazku

en: Changing password is not supported.
cs: Změna hesla není podporována.

[ctx: current status of stack]
en: Check Complete
cs: Kontrola dokončena

[ctx: current status of stack]
en: Check Failed
cs: Kontrola selhala

[ctx: current status of stack]
en: Check In Progress
cs: Probíhá kontrola

en: Choose Your Boot Source Type.
cs: Zvolte typ svého zdroje zavedení.

en: Choose a Host to evacuate servers to.
cs: Zvolte hostitele na kterého servery vyklidit.

en: Choose a Host to migrate to.
cs: Zvolte hostitele pro přesunutí.

en: Choose a main binary
cs: Zvolte hlavní binární soubor

en: Choose a new instance flavor.
cs: Zvolte novou konfiguraci instance.

en: Choose a snapshot
cs: Zvolte snímek

en: Choose a storage location
cs: Zvolte umístění úložiště

en: Choose a volume
cs: Zvolte svazek

en: Choose an DHCP Agent to attach to.
cs: Zvolte agenta DHCP pro připojení.

en: Choose an image
cs: Zvolit obraz

en: Choose associated QoS Spec.
cs: Zvolte přidruženou specifikaci QoS,

en: Choose consumer for this QoS Spec.
cs: Zvolte spotřebitele pro tuto specifikaci QoS.

en: Choose initial state.
cs: Zvolte počáteční stav

en: Choose job type
cs: Zvolte typ úkolu

en: Choose libraries
cs: Zvolte knihovny

en: Choose plugin and version
cs: Vyberte zásuvný modul a verzi

en: Choose plugin type and version
cs: Vyberte zásuvný modul a verzi

en: Choose the binary which should be used in this Job.
cs: Zvolte binární soubor, který má být použit v tomto úkolu.

en: Choose the flavor to launch.
cs: Zvolte konfiguraci ke spuštění.

en: Cipher
cs: Šifra

en: Classless Inter-Domain Routing (e.g. 192.168.0.0/24)
cs: Classless Inter-Domain Routing (např. 192.168.0.0/24)

en: Clear Domain Context
cs: Vyčistit kontext domény

en: Close
cs: Zavřít

en: Cluster Creation Guide
cs: Průvodce vytvořením clusteru

en: Cluster Details
cs: Podrobnosti clusteru

en: Cluster Instances
cs: Instance clusteru

en: Cluster Name
cs: Název clusteru

en: Cluster Template
cs: Šablona clusteru

en: Cluster Template Details
cs: Podrobnosti šablony clusteru

en: Cluster Template Name
cs: Název šablony clusteru

en: Cluster Template copy %s created
cs: Kopie šablony clusteru %s vytvořena

en: Cluster Templates
cs: Šablony clusteru

en: Cluster template creation failed
cs: Vytvoření šablony clusteru selhalo

en: Cluster type chosen
cs: Typ clusteru zvolen

en: Clusters
cs: Clustery

en: Code
cs: Kód

en: Cold Migrate
cs: Přesun

en: Comma separated list of databases to create
cs: Čárkami oddělený seznam databází pro vytvoření

en: Comma-separated key=value pairs
cs: Čárkou oddělené páry klíč=hodnota

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Completed
cs: Dokončené

en: Compute
cs: Výpočet

en: Compute Host
cs: Hostitel Compute

en: Compute Services
cs: Služby Compute

en: Configuration Drive
cs: Konfigurační jednotka

en: Configure
cs: Nastavit

en: Configure Cluster
cs: Nastavit cluster

en: Configure Cluster Template
cs: Nastavit šablonu clusteru

en: Configure Node Group Template
cs: Nastavit šablonu skupiny uzlu

en: Configure OpenStack to write metadata to a special configuration drive that attaches to the instance when it boots.
cs: Nastaví OpenStack, aby zapsal popisná data do zvláštní konfigurační jednotky, která bude připojena k instanci při jejím spuštění.

en: Configure Template
cs: Nastavit šablonu

en: Confirm Admin Password
cs: Potvrďte heslo správce

en: Confirm Password
cs: Potvrdit heslo

en: Confirm Rebuild Password
cs: Potvrdit znovu sestavení hesla

en: Confirm Resize/Migrate
cs: Potvrdit Změnu velikosti/Migraci

en: Confirm Unmanage Volume
cs: Potvrdit zrušení správy svazku

en: Confirm new password
cs: Potvrdit nové heslo

[ctx: Current status of an Instance]
en: Confirm or Revert Resize/Migrate
cs: Potvrdit nebo Vrátit zpět Změnu velikosti/Přesun

[ctx: Task status of an Instance]
en: Confirming Resize or Migrate
cs: Potvrzování Změny velikosti nebo Přesunu

en: Connection Limit
cs: Omezení připojení

en: Console
cs: Konzole

en: Console type "%s" not supported.
cs: Typ konzole "%s" není podporován.

en: Consumer
cs: Spotřebitel

en: Container
cs: Kontejner

en: Container Access
cs: Přístup ke kontejneru

en: Container Details
cs: Podrobnosti kontejneru

en: Container Name
cs: Název kontejneru

en: Container created successfully.
cs: Kontejner byl úspěšně vytvořen.

en: Containers
cs: Kontejnery

en: Contents
cs: Obsahy

en: Control access to instances of the node group.
cs: Řízení přístupu k instancím ze skupiny uzlu.

en: Control access to your instance via key pairs, security groups, and other mechanisms.
cs: Kontrolujte přístup do vaší instance pomocí páru klíče, bezpečnostních skupin a dalších mechanismů.

en: Cookie Name
cs: Název Cookie

en: Cookie name is required for APP_COOKIE persistence.
cs: Název cookie je vyžadován pro přetrvávání APP_COOKIE.

en: Copied "%(orig)s" to "%(dest)s" as "%(new)s".
cs: Zkopírováno "%(orig)s" do "%(dest)s" jako "%(new)s".

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Copy Cluster Template
cs: Kopírovat šablonu clusteru

en: Copy Data
cs: Kopírovat data

en: Copy Object
cs: Kopírovat objekt

en: Copy Template
cs: Kopírovat šablonu

en: Cores(Available: %(avail)s, Requested: %(req)s)
cs: Jádra(Dostupná: %(avail)s, Vyžadovaná: %(req)s)

en: Could not create
cs: Nelze vytvořit

en: Could not create data source
cs: Nelze vytvořit zdroj dat

en: Could not create job template
cs: Nelze vytvořit šablonu úkolu

en: Could not find default role "%s" in Keystone
cs: Nelze najít výchozí roli "%s" v Keystone

en: Could not launch job
cs: Úkol nelze spustit

en: Couldn't get current security group list for instance %s.
cs: Nelze získat seznam současných bezpečnostních skupin pro instanci %s.

en: Couldn't get security group list.
cs: Nelze získat seznam bezpečnostních skupin.

en: Count
cs: Počet

[ctx: Power state of an Instance]
en: Crashed
cs: Spadlo

en: Create
cs: Vytvořit

[ctx: Action log of an instance]
en: Create
cs: Vytvořit

en: Create An Image
cs: Vytvořit obraz

en: Create Backup
cs: Vytvořit zálohu

en: Create Cluster Template
cs: Vytvořit šablonu clusteru

[ctx: current status of stack]
en: Create Complete
cs: Vytvoření dokončeno

en: Create Container
cs: Vytvořit kontejner

en: Create Data Source
cs: Vytvořit zdroj dat

en: Create Domain
cs: Vytvořit doménu

en: Create Encryption
cs: Vytvořit šifrování

[ctx: current status of stack]
en: Create Failed
cs: Vytvoření selhalo

en: Create Firewall
cs: Vytvořit bránu firewall

en: Create Flavor
cs: Vytvořit konfiguraci

en: Create Group
cs: Vytvořit skupinu

en: Create Host Aggregate
cs: Vytvořit agregát hostitele

en: Create IKE Policy for current project.
    
    Assign a name and description for the IKE Policy.
cs: Vytvořit zásadu IKE pro současný projekt.
    
    Zvolte název a popis zásady IKE.

en: Create IPSec Policy for current project.
    
    Assign a name and description for the IPSec Policy.
cs: Vytvořit zásadu IPSec pro současný projekt.
    
    Zvolte název a popis zásady IPSec.

en: Create IPSec Site Connection for current project.
    
    Assign a name and description for the IPSec Site Connection. All fields in this tab are required.
cs: Vytvořit IPSec připojení k místu pro současný projekt.
    
    Zvolte název a popis připojení IPSec. Všechny pole v této kartě jsou povinná.

en: Create Image
cs: Vytvořit obraz

[ctx: current status of stack]
en: Create In Progress
cs: Probíhá vytváření

en: Create Job Binary
cs: Vytvořit binární soubor úkolu

en: Create Job Template
cs: Vytvořit šablonu úkolu

en: Create Key Pair
cs: Vytvořit pár klíče %s

en: Create Network
cs: Vytvořit síť

en: Create Network (Quota exceeded)
cs: Vytvořit síť (Kvóta překročena)

en: Create Network Profile
cs: Vytvořit síťový profil

en: Create Node Group Template
cs: Vytvořit šablonu skupiny uzlu

en: Create Port
cs: Vytvořit port

en: Create Project
cs: Vytvořit projekt

en: Create Pseudo-folder
cs: Vytvořit pseudo složku

en: Create QoS Spec
cs: Vytvořit specifikaci QoS

en: Create Role
cs: Vytvořit roli

en: Create Router
cs: Vytvořit směrovač

en: Create Router (Quota exceeded)
cs: Vytvořit směrovač (Kvóta překročena)

en: Create Security Group
cs: Vytvořit bezpečnostní skupinu

en: Create Security Group (Quota exceeded)
cs: Vytvořit bezpečnostní skupinu (Kvóta překročena)

en: Create Snapshot
cs: Vytvořit snímek

en: Create Spec
cs: Vytvořit specifikaci

en: Create Stack
cs: Vytvořit zásobník

en: Create Subnet
cs: Vytvořit podsíť

en: Create Subnet (Quota exceeded)
cs: Vytvořit podsíť (Kvóta překročena)

en: Create Template
cs: Vytvořit šablonu

en: Create Transfer
cs: Vytvořit přenos

en: Create User
cs: Vytvořit uživatele

en: Create VPN Service for current project.
    
    Specify a name, description, router, and subnet for the VPN Service. Admin State is Up (checked) by default.
cs: Vytvořte službu VPN pro současný projekt.
    
    Zvolte název, popis, směrovač a podsíť pro službu VPN. Stav správce je standardně Zapnut (zaškrtnut).

en: Create Volume
cs: Vytvořit svazek

en: Create Volume Backup
cs: Vytvořit zálohu svazku

en: Create Volume Snapshot
cs: Vytvořit snímek svazku

en: Create Volume Transfer
cs: Vytvořit přenos svazku

en: Create Volume Type
cs: Vytvořit typ svazku

en: Create Volume Type Encryption
cs: Vytvořit šifrování typu svazku

en: Create Volume Type Extra Spec
cs: Vytvořit dodatečnou specifikaci typu svazku

en: Create a Metadata Namespace
cs: Vytvořit jmenný prostor popisných dat

en: Create a New Volume
cs: Vytvořit nový svazek

en: Create a QoS Spec
cs: Vytvořit specifikaci QoS

en: Create a Router
cs: Vytvořit směrovač

en: Create a Snapshot
cs: Vytvořit snímek

en: Create a VIP for this pool. Assign a name, description, IP address, port, and maximum connections allowed for the VIP. Choose the protocol and session persistence method for the VIP. Admin State is UP (checked) by default.
cs: Vytvoření VIP pro tuto zásobu. Zadejte název, popis, IP adresu, port a maximum povolených připojení pro VIP. Zvolte protokol a metodu přetrvávání sezení. Stav správce je standardně Zapnut (zaškrtnut).

en: Create a Volume
cs: Vytvořit svazek

en: Create a Volume Backup
cs: Vytvořit zálohu svazku

en: Create a Volume Snapshot
cs: Vytvořit snímek svazku

en: Create a Volume Transfer
cs: Vytvořit přenos svazku

en: Create a Volume Type
cs: Vytvořit typ svazku

en: Create a firewall based on a policy.
    
    A policy must be selected. Other fields are optional.
cs: Vytvořit bránu firewall na základě zásady.
    
    Musí být zvolena zásada. Ostatní pole jsou nepovinná.

en: Create a firewall policy with an ordered list of firewall rules.
    
    A name must be given. Firewall rules are added in the order placed under the Rules tab.
cs: Vytvořit zásadu brány firewall se seřazeným seznamem jejích pravidel.
    
    Název musí být zadán. Pravidla brány firewall jsou přidány a seřazeny tak, jak byly přidány v kartě Pravidla.

en: Create a firewall rule.
    
    Protocol and action must be specified. Other fields are optional.
cs: Vytvořit pravidlo brány firewall.
    
    Musí být zadány protokol a činnost. Další pole jsou nepovinná.

en: Create a firewall with selected routers.
cs: Vytvořit bránu firewall pomocí zvolených směrovačů.

en: Create a monitor template.
    
    Select type of monitoring. Specify delay, timeout, and retry limits required by the monitor. Specify method, URL path, and expected HTTP codes upon success.
cs: Vytvořit šablonu monitoru.
    
    Vyberte typ sledování. Zadejte prodlevu, časový limit a počet pokusů požadované monitorem. Zadejte metodu, URL cestu a očekávané kódy HTTP při úspěchu.

en: Create a new network. In addition, a subnet associated with the network can be created in the next panel.
cs: Vytvořte novou síť. Dále můžete v následujícím panelu vytvořit podsíť přidruženou k této síti.

en: Create a policy with selected rules.
cs: Vytvořit zásadu pomocí zvolených pravidel.

en: Create a project to organize users.
cs: Vytvořte projekt pro zorganizování uživatelů.

en: Create a subnet associated with the network. Advanced configuration is available by clicking on the "Subnet Details" tab.
cs: Vytvořte podsíť přidruženou k síti. Kliknutím na kartu "Podrobnosti podsítě" zobrazíte pokročilá nastavení.

en: Create a subnet associated with the new network, in which case "Network Address" must be specified. If you wish to create a network without a subnet, uncheck the "Create Subnet" checkbox.
cs: Vytvořte podsíť přidruženou k nové síti, v takovém případě ale musíte zadat "Síťovou adresu". Pokud chcete vytvořit síť bez podsítě, pak odškrtněte políčko "Vytvořit podsíť".

en: Create an Encrypted Volume Type
cs: Vytvořit šifrovaný typ svazku.

en: Create security group for this Node Group.
cs: Vytvořit bezpečnostní skupinu pro tuto skupinu uzlu.

en: Create volumes in this availability zone.
cs: Vytvořit svazky v této zóně dostupnosti.

en: Created
cs: Vytvořeno

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Created
cs: Vytvořeno

[ctx: Current status of a Pool]
en: Created
cs: Vytvořeno

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Created
cs: Vytvořeno

en: Created Cluster Template %s
cs: Šablona clusteru %s vytvořena

en: Created Node Group Template %s
cs: Šablona skupiny uzlu %s vytvořena

en: Created extra spec "%s".
cs: Vytvořena dodatečná specifikace "%s".

en: Created network "%s".
cs: Vytvořena síť "%s".

en: Created new domain "%s".
cs: Vytvořena nová doména "%s".

en: Created new flavor "%s".
cs: Vytvořena nový konfigurace "%s".

en: Created new host aggregate "%s".
cs: Vytvořen nový agregát hostitele "%s".

en: Created new project "%s".
cs: Vytvořen nový projekt "%s".

en: Created spec "%s".
cs: Vytvořena specifikace "%s".

en: Created subnet "%s".
cs: Vytvořena podsíť "%s".

en: Created volume transfer.
cs: Přenos svazku vytvořen.

en: Created volume transfer: "%s".
cs: Přenos svazku vytvořen: "%s".

en: Creating
cs: Vytváření

[ctx: Current status of a Volume]
en: Creating
cs: Vytváření

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Creating
cs: Vytváření

en: Creating volume "%s"
cs: Vytváření svazku "%s"

en: Creating volume backup "%s"
cs: Vytváření zálohy svazku "%s"

en: Creating volume snapshot "%s".
cs: Vytváření snímku svazku "%s".

en: Creation Timeout (minutes)
cs: Časový limit vytvoření (v minutách)

en: Creation requests for this floating ip
cs: Žádosti o vytvoření pro tuto plovoucí IP

en: Creation requests for this network
cs: Žádosti o vytvoření pro tuto síť

en: Creation requests for this port
cs: Žádosti o vytvoření pro tento port

en: Creation requests for this router
cs: Žádosti o vytvoření pro tento směrovač

en: Creation requests for this subnet
cs: Žádosti o vytvoření pro tuto podsíť

en: Current Host
cs: Současný hostitel

en: Current Size (GB)
cs: Současná velikost (GB)

en: Current password
cs: Současné heslo

en: Custom ICMP Rule
cs: Vlastní pravidlo ICMP

en: Custom TCP Rule
cs: Vlastní pravidlo TCP

en: Custom UDP Rule
cs: Vlastní pravidlo UDP

en: Customization Script Source
cs: Zdroj skriptu přizpůsobení

en: DENY
cs: ZAMÍTNOUT

[ctx: Action Name of a Firewall Rule]
en: DENY
cs: ZAMÍTNOUT

en: DHCP Agents
cs: Agenti DHCP

en: DHCPv6 stateful: Address discovered from OpenStack DHCP
cs: Stavová DHCPv6: Adresa zjištěna z DHCP OpenStack

en: DHCPv6 stateless: Address discovered from OpenStack Router and additional information from OpenStack DHCP
cs: Bezstavová DHCPv6: Adresa zjištěna ze směrovače OpenStack a informace z DHCP OpenStack

en: DNS Name Servers
cs: DNS servery

en: DOWN
cs: DOLŮ

[ctx: Admin state of a Firewall]
en: DOWN
cs: DOLŮ

[ctx: Admin state of a Network]
en: DOWN
cs: DOLŮ

[ctx: Admin state of a Port]
en: DOWN
cs: DOLŮ

[ctx: Admin state of a Router]
en: DOWN
cs: DOLŮ

en: Daily Usage Report
cs: Denní zpráva o využití

en: Data Processing
cs: Zpracování dat

en: Data Processing Guides
cs: Průvodce zpracováním dat

en: Data Processing Plugin Details
cs: Podrobnosti zásuvného modulu zpracování dat

en: Data Processing Plugins
cs: Zásuvné moduly zpracování dat

en: Data Source Details
cs: Podrobnosti zdroje dat

en: Data Source Type
cs: Typ zdroje dat

en: Data Sources
cs: Zdroje dat

en: Data source created
cs: Zdroj dat vytvořen

en: Database
cs: Databáze

en: Database Instance
cs: Instance databáze

en: Database Name
cs: Název databáze

en: Databases
cs: Databáze

en: Datastore
cs: Datové úložiště

en: Datastore Version
cs: Verze datového úložiště

en: Date Updated
cs: Nahráno dne

en: Dates cannot be recognized.
cs: Data nelze rozeznat.

en: Day
cs: Den

en: Dead peer detection actions
cs: Činnosti při zjištění mrtvých klientů

en: Dead peer detection interval
cs: Interval zjišťování mrtvých klientů

en: Dead peer detection timeout
cs: Časový limit zjišťování mrtvých klientů

en: Default Quotas
cs: Výchozí kvóta

en: Default quotas updated.
cs: Výchozí kvóty aktualizovány.

en: Defaults
cs: Výchozí

en: Delay
cs: Zpoždění

[ctx: current status of stack]
en: Delete Complete
cs: Smazání dokončeno

en: Delete Domain | Delete Domains
cs[0]: Smazat doménu
cs[1]: Smazat domény
cs[2]: Smazat domény

en: Delete Encryption | Delete Encryptions
cs[0]: Smazat šifrování
cs[1]: Smazat šifrování
cs[2]: Smazat šifrování

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Delete Failed
cs: Smazání selhalo

[ctx: current status of stack]
en: Delete Failed
cs: Smazání selhalo

en: Delete Group | Delete Groups
cs[0]: Smazat skupinu
cs[1]: Smazat skupiny
cs[2]: Smazat skupiny

[ctx: current status of stack]
en: Delete In Progress
cs: Probíhá mazání

en: Delete on Terminate
cs: Odstranit při ukončení

en: Delete the created network "%s" due to subnet creation failure.
cs: Smazat vytvořenou síť "%s" kvůli neúspěšnému vytvoření podsítě.

en: Delete volume on instance terminate
cs: Odstranit svazek při ukončení instance

en: Deleted
cs: Smazáno

[ctx: Current status of an Image]
en: Deleted
cs: Smazáno

[ctx: Current status of an Instance]
en: Deleted
cs: Smazáno

en: Deleted Encryption | Deleted Encryptions
cs[0]: Šifrování smazáno
cs[1]: Šifrování smazána
cs[2]: Šifrování smazána

en: Deleted Extra Spec | Deleted Extra Specs
cs[0]: Dodatečná specifikace smazána
cs[1]: Dodatečné specifikace smazány
cs[2]: Dodatečné specifikace smazány

en: Deleted IKE Policy %s
cs: Smazána zásada IKE %s

en: Deleted IPSec Policy %s
cs: Smazána zásada IPSec %s

en: Deleted IPSec Site Connection %s
cs: Smazáno IPSec připojení k místu %s

en: Deleted VIP %s
cs: Smazán VIP %s

en: Deleted VPN Service %s
cs: Smazána služba VPN %s

en: Deleted firewall %s
cs: Smazána brána firewall %s

en: Deleted images are not recoverable.
cs: Smazané obrazy nelze obnovit.

en: Deleted member %s
cs: Smazán člen %s

en: Deleted monitor %s
cs: Smazán monitor %s

en: Deleted policy %s
cs: Smazána zásada %s

en: Deleted pool %s
cs: Smazána zásoba %s

en: Deleted rule %s
cs: Smazáno pravidlo %s

en: Deleting
cs: Mazání

[ctx: Current status of a Volume]
en: Deleting
cs: Mazání

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Deleting
cs: Mazání

[ctx: Task status of an Instance]
en: Deleting
cs: Mazání

en: Deny
cs: Zamítnout

en: Description
cs: Popis

en: Destination CIDR
cs: Cílové CIDR

en: Destination IP
cs: Cílová IP

en: Destination IP Address/Subnet
cs: Cílová IP adresa/podsíť

en: Destination IP address or subnet
cs: Cílová IP adresa nebo podsíť

en: Destination Port
cs: Cílový port

en: Destination Port/Port Range
cs: Cílový port/rozsah portů

en: Destination container
cs: Cílový kontejner

en: Destination object name
cs: Cílový název objektu

en: Destination port (integer in [1, 65535] or range in a:b)
cs: Cílový port (celé číslo v intervalu [1, 65535] nebo rozsahu a:b)

en: Detached
cs: Odpojeno

en: Detaching
cs: Odpojování

en: Details
cs: Podrobnosti

en: Device
cs: Zařízení

en: Device ID
cs: ID zařízení

en: Device ID attached to the port
cs: ID zařízení připojeného k portu

en: Device Name
cs: Název zařízení

en: Device Owner
cs: Vlastník zařízení

en: Device owner attached to the port
cs: Vlastník zařízení připojeného k portu

en: Device size (GB)
cs: Velikost zařízení (GB)

en: Direct
cs: Přímo

en: Direct Input
cs: Přímý vstup

en: Direction
cs: Směr

en: Disable Gateway
cs: Zakázat bránu

en: Disable HA mode
cs: Zakázat režim HA

en: Disable Service
cs: Zakázat službu

en: Disabled
cs: Zakázáno

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Disabled
cs: Zakázáno

en: Disabled compute service for host: %s.
cs: Služba výpočtu zakázána pro hostitele: %s

en: Disassociate
cs: Odloučit

en: Disassociate Floating IP
cs: Odloučit plovoucí IP

en: Disassociate Monitor
cs: Odloučit monitor

en: Disassociate a health monitor from target pool.
cs: Zrušit odloučení monitoru stavu z cílové zásoby.

en: Disassociated monitor.
cs: Odloučený monitor.

en: Disk Format
cs: Formát disku

en: Disk GB Hours
cs: Disk GB hodiny

en: Disk Over Commit
cs: Disk přes odevzdání

en: Disk Partition
cs: Oddíl disku

en: Distributed
cs: Distribuované

en: Domain "%s" must be disabled before it can be deleted.
cs: Doména "%s" musí být před smazáním zakázána.

en: Domain Context cleared.
cs: Kontext domény vyčištěn.

en: Domain Context updated to Domain %s.
cs: Kontext domény aktualizován na Doména %s.

en: Domain Groups
cs: Doménové skupiny

en: Domain ID
cs: ID domény

en: Domain Information
cs: Informace o doméně

en: Domain Members
cs: Členové domény

en: Domain Name
cs: Název domény

en: Domains
cs: Domény

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations.
cs: Domény umožňují oddělit uživatele a infrastrukturu používanou různými organizacemi.

en: Domains provide separation between users and infrastructure used by different organizations. Edit the domain details to add or remove groups in the domain.
cs: Domény umožňují oddělit uživatele a infrastrukturu používanou různými organizacemi. Upravte podrobnosti domény pro přidání nebo odstranění skupin v doméně.

en: Domains:
cs: Domény:

[ctx: Current status of a Job]
en: Done with Error
cs: Dokončeno s chybou

en: Down
cs: Zavřen

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Down
cs: Zavřen

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Down
cs: Zavřen

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Down
cs: Zavřen

[ctx: Current status of a Network]
en: Down
cs: Zavřen

[ctx: Current status of a Pool]
en: Down
cs: Zavřen

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Down
cs: Zavřen

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Down
cs: Zavřen

[ctx: current status of port]
en: Down
cs: Zavřen

[ctx: status of a network port]
en: Down
cs: Zavřen

en: Download
cs: Stáhnout

en: Download Backup
cs: Stáhnout zálohu

en: Download CSV Summary
cs: Stáhnout souhrn v CSV

en: Download EC2 Credentials
cs: Stáhnout přihlašovací údaje pro EC2

en: Download Job Binary
cs: Stáhnout binární soubor úkolu

en: Download Key Pair
cs: Stáhnout pár klíče

en: Download OpenStack RC File
cs: Stáhnout RC soubor OpenStack

en: Duration of instance type %s (openstack flavor)
cs: Trvání typu instance %s (konfigurace openstack)

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit Connection
cs: Upravit připojení

en: Edit Consumer
cs: Upravit spotřebitele

en: Edit Consumer of QoS Spec
cs: Upravit spotřebitele specifikace QoS

en: Edit Domain
cs: Upravit doménu

en: Edit Extra Spec Value: %s
cs: Upravit dodatečnou hodnotu specifikace: %s

en: Edit Firewall
cs: Upravit bránu firewall

en: Edit Firewall {{ name }}
cs: Upravit bránu firewall {{ name }}

en: Edit Flavor
cs: Upravit konfiguraci

en: Edit Group
cs: Upravit skupinu

en: Edit Host Aggregate
cs: Upravit agregát hostitele

en: Edit IKE Policy
cs: Upravit zásadu IKE

en: Edit IPSec Policy
cs: Upravit zásadu IPSec

en: Edit IPSec Site Connection
cs: Upravit IPSec připojení k místu

en: Edit Image
cs: Upravit obraz

en: Edit Image Tags
cs: Upravit značky obrazu

en: Edit Instance
cs: Upravit instanci

en: Edit Member
cs: Upravit člena

en: Edit Monitor
cs: Upravit monitor

en: Edit Network
cs: Upravit síť

en: Edit Network Profile
cs: Upravit síťový profil

en: Edit Policy
cs: Upravit zásadu

en: Edit Policy {{ name }}
cs: Upravit zásadu {{ name }}

en: Edit Pool
cs: Upravit zásobu

en: Edit Port
cs: Upravit port

en: Edit Project
cs: Upravit projekt

en: Edit QoS Spec Consumer
cs: Upravit spotřebitele specifikace QoS

en: Edit Router
cs: Upravit směrovač

en: Edit Rule
cs: Upravit pravidlo

en: Edit Rule {{ name }}
cs: Upravit pravidlo {{ name }}

en: Edit Security Group
cs: Upravit bezpečnostní skupinu

en: Edit Security Groups
cs: Upravit bezpečnostní skupiny

en: Edit Snapshot
cs: Upravit snímek

en: Edit Spec Value
cs: Upravit hodnotu specifikace

en: Edit Subnet
cs: Upravit podsíť

en: Edit Tags
cs: Upravit značky

en: Edit Template
cs: Upravit šablonu

en: Edit VIP
cs: Upravit VIP

en: Edit VPN Service
cs: Upravit službu VPN

en: Edit Volume
cs: Upravit svazek

en: Edit the flavor details. Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources. Flavors are selected when users deploy instances.
cs: Upravit podrobnosti konfigurace. Konfigurace určují velikosti RAM, disku, počet jader a další zdroje které mohou být zvoleny při nasazování instancí.

en: Edit the instance details.
cs: Upravit podrobnosti instance.

en: Edit the project details.
cs: Upravit podrobnosti projektu.

en: Egress
cs: Výstup

en: Email
cs: E-mail

en: Enable DHCP
cs: Povolit DHCP

en: Enable HA mode
cs: Povolit režim HA

en: Enable rollback on create/update failure.
cs: Povolit zpětné vrácení při chybě ve vytváření/aktualizaci.

en: Enabled
cs: Povoleno

[ctx: Current status of a Hypervisor]
en: Enabled
cs: Povoleno

en: Encapsulation mode
cs: Režim zapouzdření

en: Encrypted
cs: Zašifrováno

en: Encrypted Password
cs: Zašifrované heslo

en: Encryption
cs: Šifrování

en: Encryption algorithm
cs: Algoritmus šifrování

en: Engine Id
cs: Id jádra

en: Enhanced VXLAN
cs: Rozšířený VXLAN

en: Enter a value for ICMP code in the range (-1: 255)
cs: Zadejte hodnotu pro kód ICMP v rozsahu (-1: 255)

en: Enter a value for ICMP type in the range (-1: 255)
cs: Zadejte hodnotu pro typ ICMP v rozsahu (-1: 255)

en: Enter an integer value between 0 and 255 (or -1 which means wildcard).
cs: Zadejte hodnotu celého číslo v rozsahu od 0 do 255 (nebo -1 což znamená zástupný znak).

en: Enter an integer value between 1 and 65535.
cs: Zadejte hodnotu celého číslo v rozsahu od 1 do 65535.

en: Enter an integer value between 1 and 65535. The same port will be used for all the selected members and can be modified later.
cs: Zadejte celočíselnou hodnotu mezi 1 a 65535. Pro všechny vybrané členy bude použit zvolený port, který může být později změněn.

en: Enter parameter (e.g. GRE)
cs: Zadejte parametr (Např. GRE)

en: Environment Data
cs: Data prostředí

en: Environment File
cs: Soubor prostředí

en: Environment Source
cs: Zdroj prostředí

en: Ephemeral Disk
cs: Efemérní disk

en: Ephemeral Disk (GB)
cs: Efemérní disk (GB)

en: Equal to or greater than 60
cs: Větší nebo rovno 60

en: Equal to or greater than 68 if the local subnet is IPv4. Equal to or greater than 1280 if the local subnet is IPv6.
cs: Větší nebo rovno 68, pokud místní podsíť je IPv4. Větší nebo rovno 1280 pokud místní podsíť je IPv6.

en: Error
cs: Chyba

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Error
cs: Chyba

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Error
cs: Chyba

[ctx: Current status of a Floating IP]
en: Error
cs: Chyba

[ctx: Current status of a Network]
en: Error
cs: Chyba

[ctx: Current status of a Pool]
en: Error
cs: Chyba

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Error
cs: Chyba

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error
cs: Chyba

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Error
cs: Chyba

[ctx: Current status of an IPSec Site Connection]
en: Error
cs: Chyba

[ctx: Current status of an Instance]
en: Error
cs: Chyba

[ctx: current status of port]
en: Error
cs: Chyba

[ctx: current status of router]
en: Error
cs: Chyba

[ctx: status of a neteork port]
en: Error
cs: Chyba

en: Error Deleting
cs: Chyba při mazání

en: Error Downloading RC File: %s
cs: Chyba při stahování souboru RC: %s

[ctx: Current status of a Volume]
en: Error Extending
cs: Chyba při rozšiřování

en: Error adding Hosts to the aggregate.
cs: Chyba při přidávání hostitelů do agregátu.

en: Error creating database backup.
cs: Chyba při vytváření zálohy databáze.

en: Error deleting database on instance.
cs: Chyba při mazání databáze v instanci.

en: Error deleting database user.
cs: Chyba při mazání uživatele databáze.

en: Error editing QoS Spec consumer.
cs: Chyba při úpravě spotřebitele QoS.

en: Error getting database backup list.
cs: Chyba při získávání seznamu záloh databáze.

en: Error getting metadata definitions.
cs: Chyba při získávání určení popisných dat.

en: Error getting resource type associations.
cs: Chyba při získávání přidružení k typu zdroje

en: Error updating QoS Spec association.
cs: Chyba při aktualizaci přidružení specifikace QoS.

en: Error updating resource types for namespace %s.
cs: Chyba při aktualizaci typu zdroje jmenného prostoru %s.

en: Error when adding or removing hosts.
cs: Chyba při přidávání nebo odstraňování hostitelů.

en: Error writing zipfile: %(exc)s
cs: Chyba při zapisování zip souboru: %(exc)s

en: Ether Type
cs: Typ ethernetu

en: Evacuate Host
cs: Vyklidit hostitele

en: Events
cs: Události

en: Existence of floating ip
cs: Existence plovoucí ip

en: Existence of instance
cs: Existence instance

en: Existence of instance <type> (openstack types)
cs: Existence instance <typ> (typy openstack)

en: Existence of network
cs: Existence sítě

en: Existence of port
cs: Existence portu

en: Existence of router
cs: Existence směrovače

en: Existence of subnet
cs: Existence podsítě

en: Existence of volume
cs: Existence svazku

en: Expected HTTP Status Codes
cs: Očekávané kódy stavu HTTP

en: Expected code may be a single value (e.g. 200), a list of values (e.g. 200, 202), or range of values (e.g. 200-204)
cs: Očekávaný kód může mít jednu hodnotu (např. 200), seznam hodnot (např. 200, 202), nebo rozsah hodnot (např. 200-204)

en: Extend Volume
cs: Rozšířit svazek

en: Extending volume: "%s"
cs: Rozšiřování svazku: "%s"

en: External Gateway
cs: Vnější brána

en: External Network
cs: Vnější síť

en: External network "%(ext_net_id)s" expected but not found for router "%(router_id)s".
cs: Pro směrovač "%(router_id)s" nemohla být nalezena očekávaná vnější síť "%(ext_net_id)s".

en: Extra Specs
cs: Dodatečné specifikace

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Failed
cs: Selhalo

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Failed
cs: Selhalo

[ctx: Current status of a Job]
en: Failed
cs: Selhalo

[ctx: Power state of an Instance]
en: Failed
cs: Selhalo

en: Failed to add %(users_to_add)s project members%(group_msg)s and set project quotas.
cs: Nelze přidat %(users_to_add)s členů projektů%(group_msg)s a nastavit kvóty projektu.

en: Failed to add %s project groups and update project quotas.
cs: Nelze přidat %s skupin projektu a aktualizovat kvóty projektu.

en: Failed to add agent %(agent_name)s for network %(network)s.
cs: Nelze přidat agenta %(agent_name)s do sítě %(network)s.

en: Failed to add router rule %s
cs: Nelze přidat pravidlo směrovače %s

en: Failed to add router(s) to firewall %(name)s: %(reason)s
cs: Nelze přidat směrovače do brány firewall %(name)s: %(reason)s

en: Failed to add_interface: %s
cs: Nelze přidat rozhraní: %s

en: Failed to check Neutron '%s' extension is not supported
cs: Nelze zkontrolovat. Rozšíření Neutron '%s' není podporováno

en: Failed to create a port for network %s
cs: Nelze vytvořit port pro síť %s

en: Failed to create network "%(network)s": %(reason)s
cs: Nelze vytvořit síť "%(network)s": %(reason)s

en: Failed to create network %s
cs: Vytváření sítě %s selhalo

en: Failed to create network profile %s
cs: Nelze vytvořit síťový profil %s

en: Failed to create router "%s".
cs: Nelze vytvořit směrovač "%s".

en: Failed to create subnet "%(sub)s" for network "%(net)s":  %(reason)s
cs: Nelze vytvořit podsíť "%(sub)s" pro síť "%(net)s": %(reason)s

en: Failed to delete agent: %s
cs: Nelze smazat agenta: %s

en: Failed to delete interface %s
cs: Nelze smazat rozhraní %s

en: Failed to delete network "%s"
cs: Nelze smazat síť "%s"

en: Failed to delete network %s
cs: Nelze smazat síť %s

en: Failed to delete network profile (%s).
cs: Nelze smazat síťový profil (%s).

en: Failed to delete port %s
cs: Nelze smazat port %s

en: Failed to delete port: %s
cs: Nelze smazat port: %s

en: Failed to delete subnet %s
cs: Nelze smazat podsíť %s

en: Failed to disable compute service for host: %s.
cs: Zakázání služby výpočtu selhalo pro hostitele: %s.

en: Failed to evacuate host: %s.
cs: Nelze vyklidit hostitele: %s

en: Failed to evacuate instances: %s
cs: Nelze vyklidit instance: %s

en: Failed to fetch internal binary list
cs: Nelze získat seznam interních binárních souborů

en: Failed to get list of internal binaries.
cs: Nelze získat seznam interních binárních souborů.

en: Failed to get network list %s
cs: Nelze získat seznam sítí %s

en: Failed to get network list {0}
cs: Nelze získat seznam sítí {0}

en: Failed to get network list.
cs: Nelze získat seznam sítí.

en: Failed to get the resource name: %s
cs: Nelze získat název zdroje: %s

en: Failed to insert rule to policy %(name)s: %(reason)s
cs: Nelze vložit pravidlo do zásady %(name)s: %(reason)s

en: Failed to live migrate instance to host "%s".
cs: Instanci nelze přesunout za běhu na hostitele "%s"..

en: Failed to migrate host "%s".
cs: Přesunování hostitele "%s" selhalo.

en: Failed to migrate instances: %s
cs: Nelze přesunout instance: %s

en: Failed to modify %(num_groups_to_modify)d instance security groups: %(err)s
cs: Nelze změnit %(num_groups_to_modify)d instancí bezpečnostních skupin: %(err)s

en: Failed to modify %(users_to_modify)s project members%(group_msg)s and update project quotas.
cs: Nelze změnit %(users_to_modify)s členů projektu%(group_msg)s a aktualizovat kvóty projektu,

en: Failed to modify %d instance security groups
cs: Nelze změnit %d instancí bezpečnostních skupin

en: Failed to modify %s domain groups.
cs: Nelze změnit doménové skupiny %s

en: Failed to modify %s project members and update domain groups.
cs: Nelze změnit %s členů skupiny a provést aktualizaci skupin domény.

en: Failed to modify %s project members, update project groups and update project quotas.
cs: Nelze změnit %s členů projektu, aktualizovat skupiny projektu a kvóty projektu.

en: Failed to obtain network profile binding
cs: Nelze získat svázání síťového profilu

en: Failed to remove router(s) from firewall %(name)s: %(reason)s
cs: Nelze odstranit směrovače z brány firewall %(name)s: %(reason)s

en: Failed to remove rule from policy %(name)s: %(reason)s
cs: Nelze odstranit pravidlo ze zásady %(name)s: %(reason)s

en: Failed to retrieve available routers: %(reason)s
cs: Nelze získat dostupné směrovače: %(reason)s

en: Failed to retrieve available rules: %s
cs: Nelze získat dostupná pravidla: %s

en: Failed to retrieve current routers in firewall %(name)s: %(reason)s
cs: Nelze získat současné směrovače v bráně firewall %(name)s: %(reason)s

en: Failed to retrieve current rules in policy %(name)s: %(reason)s
cs: Nelze získat současná pravidla zásady %(name)s: %(reason)s

en: Failed to retrieve health monitors.
cs: Nelze získat seznam monitorů funkčnosti.

en: Failed to retrieve network %s for a subnet
cs: Nelze získat síť %s pro podsíť

en: Failed to set gateway %s
cs: Nelze nastavit bránu %s

en: Failed to update IKE Policy %s
cs: Nelze aktualizovat zásadu IKE %s

en: Failed to update IPSec Policy %s
cs: Nelze aktualizovat zásadu IPSec %s

en: Failed to update IPSec Site Connection %s
cs: Nelze aktualizovat IPSec připojení k místu %s

en: Failed to update VIP %s
cs: Aktualizace VIP %s selhala

en: Failed to update VPN Service %s
cs: Nelze aktualizovat službu VPN %s

en: Failed to update firewall %(name)s: %(reason)s
cs: Nelze aktualizovat bránu firewall %(name)s: %(reason)s

en: Failed to update health monitor %s
cs: Aktualizace monitoru funkčnosti %s selhala

en: Failed to update image.
cs: Aktualizace obrazu selhala.

en: Failed to update member %s
cs: Aktualizace člena %s selhala

en: Failed to update network %s
cs: Aktualizace sítě %s selhala

en: Failed to update network profile (%s).
cs: Nelze aktualizovat síťový profil (%s).

en: Failed to update policy %(name)s: %(reason)s
cs: Nelze aktualizovat zásadu %(name)s: %(reason)s

en: Failed to update pool %s
cs: Aktualizace zásoby %s selhala

en: Failed to update port %s
cs: Aktualizace portu %s selhala

en: Failed to update router %s
cs: Aktualizace směrovače %s selhala

en: Failed to update rule %(name)s: %(reason)s
cs: Nelze aktualizovat pravidlo %(name)s: %(reason)s

en: Failed to update subnet "%(sub)s":  %(reason)s
cs: Nelze aktualizovat podsíť "%(sub)s": %(reason)s

en: Failed to verify extension support %(reason)s
cs: Nelze ověřit podporu rozšíření: %(reason)s

en: Fan RPM
cs: Otáčky ventilátoru

en: Fields in this tab are optional. You can configure the detail of IPSec site connection created.
cs: Pole v této kartě nejsou povinná. Můžete nastavit podrobnosti vytvořeného IPSec připojení k místu.

en: File
cs: Soubor

en: File exceeds maximum size (16kb)
cs: Soubor překračuje maximální velikost (16kb)

en: Fingerprint
cs: Otisk

[ctx: Task status of an Instance]
en: Finishing Resize or Migrate
cs: Dokončování Změny velikosti nebo Přesunu

en: Firewall %s was successfully updated.
cs: Brána firewall %s byla úspěšně aktualizována.

en: Firewall Details
cs: Podrobnosti brány firewall

en: Firewall Policies
cs: Zásady brány firewall

en: Firewall Policy Details
cs: Podrobnosti zásady brány firewall

en: Firewall Rule Details
cs: Podrobnosti pravidla brány firewall

en: Firewall Rules
cs: Pravidla brány firewall

en: Firewalls
cs: Brány firewall

en: Fixed IPs
cs: Statické IP

en: Flat
cs: Plochý

en: Flavor
cs: Konfigurace

en: Flavor Access
cs: Přístup ke konfiguraci

en: Flavor Choice
cs: Výběr konfigurace

en: Flavor ID =
cs: ID konfigurace =

en: Flavor ID should be UUID4 or integer. Leave this field blank or use 'auto' to set a random UUID4.
cs: ID konfigurace by mělo mít formát UUID4 nebo celého čísla. Pro nastavení náhodného UUID4 nechejte toto pole prázdné, nebo použijte 'auto'.

en: Flavor Information
cs: Informace o konfiguraci

en: Flavor Name
cs: Název konfigurace

en: Flavors
cs: Konfigurace

en: Flavors define the sizes for RAM, disk, number of cores, and other resources and can be selected when users deploy instances.
cs: Konfigurace určují velikosti RAM, disku, počet jader a další zdroje které mohou být zvoleny při nasazování instancí.

en: Floating IP Pool
cs: Zásoba plovoucích IP

en: Floating IPs
cs: Plovoucí IP adresy

en: Folder created successfully.
cs: Složka byla úspěšně vytvořena.

en: For GRE networks, valid tunnel IDs are %(min)s through %(max)s.
cs: Platné ID tunelu pro sítě GRE jsou %(min)s až %(max)s.

en: For VLAN networks, the VLAN VID on the physical network that realizes the virtual network. Valid VLAN VIDs are %(vlan_min)s through %(vlan_max)s. For GRE or VXLAN networks, the tunnel ID. Valid tunnel IDs for GRE networks are %(gre_min)s through %(gre_max)s. For VXLAN networks, %(vxlan_min)s through %(vxlan_max)s.
cs: Pro sítě VLAN je virtuální síť na fyzické síti určena pomocí VLAN VID. Platné VLAN VID jsou %(vlan_min)s až po %(vlan_max)s. Pro sítě GRE či VXLAN je to ID tunelu. Platné ID tunelu pro sítě GRE jsou %(gre_min)s až %(gre_max)s. Pro sítě VXLAN %(vxlan_min)s až %(vxlan_max)s.

en: For VLAN networks, valid VLAN IDs are %(min)s through %(max)s.
cs: Platné VLAN ID pro sítě VLAN jsou %(min)s až %(max)s.

en: For VXLAN networks, valid tunnel IDs are %(min)s through %(max)s.
cs: Platné ID tunelu pro sítě VXLAN jsou %(min)s až %(max)s.

en: Forbidden
cs: Zakázáno

[ctx: Force upload volume in in-use status to image]
en: Force
cs: Vynutit

en: Forcing to create snapshot "%s" from attached volume.
cs: Vynucení vytvoření snímku "%s" z připojeného svazku.

en: Format
cs: Formátovat

en: Format =
cs: Formát =

en: From
cs: Od

en: From Port
cs: Od portu

en: From here you can update the default quotas (max limits).
cs: Zde můžete aktualizovat výchozí kvóty (max. limity).

en: Gateway IP
cs: IP brány

en: Gateway IP (optional)
cs: IP brány (nepovinné)

en: Gateway IP and IP version are inconsistent.
cs: IP brány a verze IP jsou v rozporu.

en: Gateway interface is added
cs: Rozhraní brány přidáno

en: General Info
cs: Obecné informace

en: Group "%s" was successfully created.
cs: Skupina "%s" byla úspěšně vytvořena.

en: Group ID
cs: ID skupiny

en: Group Management: {{ group.name }}
cs: Správa skupiny: {{ group.name }}

en: Group Members
cs: Členové skupiny

en: Group has been updated successfully.
cs: Skupina byla úspěšně aktualizována.

en: Groups
cs: Skupiny

en: Guides
cs: Průvodci

en: HA mode
cs: Režim HA

en: HTTP Method
cs: Metoda HTTP

en: HTTP method used to check health status of a member
cs: HTTP metoda použitá pro kontrolu stavu člena

[ctx: Current status of an Instance]
en: Hard Reboot
cs: Tvrdý restart

en: Health monitor %s was successfully updated.
cs: Monitor funkčnosti %s byl úspěšně aktualizován.

en: Help
cs: Nápověda

en: High Availability Mode
cs: Režim vysoké dostupnosti

en: Home
cs: Domů

en: Host
cs: Hostitel

en: Host =
cs: Hostitel =

en: Host Aggregate Information
cs: Informace agregátu hostitele

en: Host Aggregates
cs: Agregáty hostitele

en: Host Routes
cs: Trasy hostitele

en: Host Routes format error: Destination CIDR and nexthop must be specified (value=%s)
cs: Chybný formát trasy hostitele: Musí být zadány cílový CIDR a další_skok (hodnota=%s)

en: Host aggregates divide an availability zone into logical units by grouping together hosts. Create a host aggregate then select the hosts contained in it.
cs: Agregáty hostitele rozdělují zóny dostupnosti do logických jednotek seskupením hostitelů dohromady. Vytvořte agregáty hostitele pak vyberte hostitele, které v něm budou obsaženy.

en: Host or IP that the user is allowed to connect through.
cs: Hostitel nebo IP přes které se uživatel může připojit.

en: Hostname
cs: Název hostitele

en: Hosts
cs: Hostitelé

en: Hypervisor Instances
cs: Instance hypervizorů

en: Hypervisor Servers
cs: Servery hypervizoru

en: Hypervisors
cs: Hypervisory

en: IKE Phase1 negotiation mode
cs: Režim sjednání Fáze1 IKE

en: IKE Policies
cs: Zásady IKE

en: IKE Policy
cs: Zásada IKE

en: IKE Policy %s was successfully updated.
cs: Zásada IKE %s byla úspěšně aktualizována.

en: IKE Policy Details
cs: Podrobnosti zásady IKE

en: IKE Policy associated with this connection
cs: Zásada IKE přidružená k tomuto připojení

en: IKE version
cs: Verze IKE

en: IP Address
cs: IP adresa

en: IP Address (optional)
cs: IP adresa (nepovinné)

en: IP Protocol
cs: IP protokol

en: IP Version
cs: Verze IP

en: IP address %s associated.
cs: IP adresa %s přidružena.

en: IP address allocation pools. Each entry is: start_ip_address,end_ip_address (e.g., 192.168.1.100,192.168.1.120) and one entry per line.
cs: Zásoby pro přidělení IP adres. Každý záznam je ve formátu: počáteční_ip_adresa&gt, konečná_ip_adresa (např.: 192.168.1.100,192.168.1.120) a jeden záznam na řádek.

en: IP address list of DNS name servers for this subnet. One entry per line.
cs: Seznam IP adres DNS serverů pro tuto podsíť. Jeden záznam na řádek.

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254) The default value is the first IP of the network address (e.g. 192.168.0.1 for 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 for 2001:DB8::/48). If you use the default, leave blank. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
cs: IP adresa brány (např.: 192.168.0.254). Výchozí hodnota je první IP ze síťových adres (např.: 192.168.0.1 pro 192.168.0.0/24, 2001:DB8::1 pro 2001:DB8::/48). Pokud používáte výchozí hodnotu, nechejte pole prázdné. Pokud bránu nechcete používat, zaškrtněte "Zakázat bránu" níže.

en: IP address of Gateway (e.g. 192.168.0.254). Specify an explicit address to set the gateway. If you do not want to use a gateway, check 'Disable Gateway' below.
cs: IP adresy brány (např. 192.168.0.254). Pro nastavení musíte zadat konkrétní adresu. Pokud bránu nechcete použit, zaškrtněte níže 'Zakázat bránu'.

en: IPSec Policies
cs: Zásady IPSec

en: IPSec Policy
cs: Zásada IPSec

en: IPSec Policy %s was successfully updated.
cs: Zásada IPSec %s byla úspěšně aktualizována

en: IPSec Policy Details
cs: Podrobnosti zásady IPSec

en: IPSec Policy associated with this connection
cs: Zásada IPSec přidružená k tomuto připojení

en: IPSec Site Connection %s was successfully updated.
cs: IPSec připojení k místu %s bylo úspěšně vytvořeno

en: IPSec Site Connection Details
cs: Podrobnosti IPSec připojení k místu

en: IPSec Site Connections
cs: IPSec připojení k místu

en: IPv4 Address =
cs: Adresa IPv4 =

en: IPv6 Address =
cs: Adresa IPv6 =

en: IPv6 Address Configuration Mode
cs: Režim nastavení adresy IPv6

en: ISO - Optical Disk Image
cs: ISO - Obraz optického disku

en: Identifier
cs: Identifikátor

en: Identifier Type
cs: Typ identifikátoru

en: Identity service does not allow editing user data.
cs: Služba identity nepovoluje úpravu dat uživatele.

en: Identity service does not allow editing user password.
cs: Služba identity nepovoluje úpravu hesla uživatele.

en: Image
cs: Obraz

[ctx: Type of an image]
en: Image
cs: Obraz

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Backup
cs: Záloha obrazu

en: Image Details: {{ image.name }}
cs: Podrobnosti obrazu: {{ image.name }}

en: Image File
cs: Soubor obrazu

en: Image ID =
cs: ID obrazu =

en: Image Location
cs: Umístění obrazu

en: Image Name
cs: Název obrazu

en: Image Name =
cs: Název obrazu =

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Pending Upload
cs: Obraz čeká na nahrání

en: Image Registry
cs: Registr obrazů

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Snapshot Pending
cs: Obraz čeká na snímkování

en: Image Source
cs: Zdroj obrazu

[ctx: Task status of an Instance]
en: Image Uploading
cs: Nahrávání obrazu

en: Image existence check
cs: Kontrola existence obrazu

en: Image is downloaded
cs: Obraz je smazán

en: Image is served out
cs: Obraz je vydáván

en: Image source must be specified
cs: Zdroj obrazu musí být zadán

en: Image was successfully updated.
cs: Obraz byl úspěšně aktualizován.

en: Images
cs: Obrazy

en: Implementation
cs: Zavedení

en: Import Key Pair
cs: Importovat pár klíče %s

en: Import Namespace
cs: Importovat jmenný prostor

en: In Policy
cs: V zásadě

en: In Use
cs: Používá se

[ctx: Current status of a Volume]
en: In-use
cs: Používá se

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Inactive
cs: Neaktivní

[ctx: Current status of a Pool]
en: Inactive
cs: Neaktivní

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Inactive
cs: Neaktivní

en: Incremental
cs: Přírůstková

en: Information
cs: Informace

en: Ingress
cs: Vstup

[ctx: current status of stack]
en: Init Complete
cs: Zavedení dokončeno

[ctx: current status of stack]
en: Init Failed
cs: Zavedení selhalo

[ctx: current status of stack]
en: Init In Progress
cs: Probíhá zavádění

en: Initial Admin User
cs: Počáteční účet správce

en: Initial Databases
cs: Počáteční databáze

en: Initial admin user to add
cs: Počáteční účet správce pro přidání

en: Initialize Databases
cs: Zavést databáze

en: Initiator state
cs: Stav iniciátora

en: Injected File Content (Bytes)
cs: Obsah vloženého souboru (Bajty)

en: Injected File Content Bytes
cs: Bajty obsahu vloženého souboru

en: Injected File Path Bytes
cs: Bajty vložené cesty souboru

en: Injected Files
cs: Vložené soubory

en: Input
cs: Vstup

en: Input must be in CIDR format
cs: Vstup musí být ve formátu CIDR

en: Insert Rule
cs: Vložit pravidlo

en: Insert Rule into Policy
cs: Vložit pravidlo do zásady

en: Insert Rule to Policy
cs: Vložit pravidlo do zásady

en: Instance Action List
cs: Seznam činností instance

en: Instance Boot Source
cs: Zdroj zavedení instance

en: Instance Count
cs: Počet instancí

en: Instance Details: {{ instance.name }}
cs: Podrobnosti instance: {{ instance.name }}

en: Instance ID
cs: ID instance

en: Instance Name
cs: Název instance

en: Instance Password is not set or is not yet available
cs: Heslo instance není nastaveno nebo není zatím dostupné

en: Instance Security Groups
cs: Bezpečnostní skupiny instance

en: Instance Snapshot
cs: Snímek instance

en: Instance to be associated
cs: Instance která má být přidružena

en: Instances
cs: Instance

en: Instances Count
cs: Počet instancí

en: Insufficient privilege level to view domain information.
cs: Nedostatečná úroveň oprávnění pro zobrazení informací o doméně.

en: Insufficient privilege level to view group information.
cs: Nedostatečná úroveň oprávnění pro zobrazení informací o skupině.

en: Insufficient privilege level to view project information.
cs: Nedostatečná úroveň oprávnění pro zobrazení informací o projektu.

en: Insufficient privilege level to view role information.
cs: Nedostatečná úroveň oprávnění pro zobrazení informací o roli.

en: Insufficient privilege level to view user information.
cs: Nedostatečná úroveň oprávnění pro zobrazení informací o uživateli.

en: Interface added
cs: Rozhraní přidáno

en: Interfaces
cs: Rozhraní

en: Internal Binary
cs: Interní binární soubor

en: Internal IP
cs: Interní IP adresa

en: Internal Interface
cs: Vnitřní rozhraní

en: Internal binary
cs: Interní binární soubor

en: Invalid date format: Using today as default.
cs: neplatný formát data: Dnešek použit jako výchozí.

en: Invalid time period. The end date should be more recent than the start date.
cs: Neplatné časové období. Konečné datum by mělo přijít později než to počáteční.

en: Invalid time period. You are requesting data from the future which may not exist.
cs: Neplatné časové období. Žádáte o data z budoucnosti, která nemusí existovat.

en: Items Per Page
cs: Položek na stránku

en: Java Opts
cs: Operace Java

en: Job
cs: Úkol

en: Job Binaries
cs: Binární soubory úkolu

en: Job Binary Details
cs: Podrobnosti binárního souboru úkolu

en: Job Execution Details
cs: Podrobnosti spuštění úkolu

en: Job Execution ID
cs: ID spuštění úkolu

en: Job Guide
cs: Průvodce úkolem

en: Job Template
cs: Šablona úkolu

en: Job Template Details
cs: Podrobnosti šablony úkolu

en: Job Templates
cs: Šablony úkolu

en: Job Type
cs: Typ úkolu

en: Job args
cs: Argumenty úkolu

en: Job configs
cs: Konfigurace úkolu

en: Job created
cs: Úkol vytvořen

en: Job launched
cs: Úkol spuštěn

en: Job params
cs: Parametry úkolu

en: Job type chosen
cs: Zvolen typ úkolu

en: Jobs
cs: Úkoly

en: Kernel ID
cs: ID kernelu

en: Key
cs: Klíč

en: Key Pair
cs: Pár klíče

en: Key Pair Details
cs: Podrobnosti páru klíčů

en: Key Pair Name
cs: Název párů klíče

en: Key Pairs
cs: Páry klíčů

en: Key Size (bits)
cs: Velikost klíče (v bitech)

en: Key pair name may only contain letters, numbers, underscores, spaces and hyphens.
cs: Název páru klíče mohou obsahovat pouze písmena, čísla, podtržítka, mezery a pomlčky.

en: Key pair to use for authentication.
cs: Pár klíčů použitý pro ověření.

en: Key-Value Pairs
cs: Páry klíč-hodnota

en: Keypair
cs: Pár klíčů

[ctx: Current status of a Job]
en: Killed
cs: Ukončit

[ctx: Current status of an Image]
en: Killed
cs: Ukončit

en: LUKS Volume Snapshots
cs: Snímky svazku LUKS

en: LUKS Volumes
cs: Svazky LUKS

en: Language
cs: Jazyk

en: Last 15 days
cs: Minulých 15 dní

en: Last 30 days
cs: Minulých 30 dní

[ctx: Time since the last update]
en: Last Updated
cs: Naposledy aktualizováno

en: Last day
cs: Včera

en: Last week
cs: Minulý týden

en: Last year
cs: Minulý rok

en: Launch
cs: Spustit

en: Launch Cluster
cs: Spustit cluster

en: Launch Database
cs: Spustit databázi

en: Launch Instance
cs: Spustit instanci

en: Launch On Existing Cluster
cs: Spustit na existujícím clusteru

en: Launch On New Cluster
cs: Spustit na novém clusteru

en: Launch Stack
cs: Spustit zásobník

en: Launch as Instance
cs: Spustit jako instanci

en: Launch instance in these security groups.
cs: Spustit instanci v těchto bezpečnostních skupinách.

en: Launch instance with these networks
cs: Spustit instanci s těmito sítěmi

en: Launch instance with this policy profile
cs: Spustit instanci s tímto profilem zásad

en: Launch instances in these security groups.
cs: Spouštět instance v těchto bezpečnostních skupinách.

en: Launch instances in this availability zone.
cs: Spustit instance v této zóně dostupnosti.

en: Launched %(count)s named "%(name)s".
cs: Spuštěno %(count)s pojmenovaných "%(name)s".

en: Launched Cluster %s
cs: Cluster %s spuštěn

en: Launching multiple instances is only supported for images and instance snapshots.
cs: Spouštění více instancí je podporováno pouze obrazy a snímky instancí.

en: Length of Injected File Path
cs: Délka vložené cesty souboru

en: Libs
cs: Knihovny

en: Lifetime units
cs: Jednotky životnosti

en: Lifetime units for IKE keys
cs: Jednotky životnosti pro klíče IKE

en: Lifetime value
cs: Hodnota životnosti

en: Lifetime value for IKE keys
cs: Hodnota životnosti pro klíče IKE

en: Lifetime value for IKE keys
cs: Hodnota životnosti klíčů IKE

en: Live Migrate
cs: Přesunout za běhu

en: Live Migrate Instance
cs: Přesunout instanci za běhu

en: Load Balancer
cs: Vyvažovač zátěže

en: Load Balancer VIP %s
cs: Vyvažovač zátěže VIP %s

en: Load Balancers
cs: Vyvažovač zátěže

en: Load Balancing Method
cs: Metoda vyvažování zátěže

en: Local
cs: Místní

en: Local Storage (total)
cs: Místní kapacita (celkem)

en: Local Storage (used)
cs: Místní kapacita (použitá)

en: Log
cs: Protokol

en: Log Lines Per Instance
cs: Řádky záznamu na instanci

en: Log length must be a nonnegative integer.
cs: Délka záznamu musí být nezáporné celé číslo.

en: MAC Learning State
cs: Stav naučení adres MAC

en: Main Class
cs: Hlavní třída

en: Make Private
cs: Utajit

en: Make Public
cs: Zveřejnit

en: Manage
cs: Spravovat

en: Manage Attachments
cs: Správa příloh

en: Manage Floating IP Associations
cs: Správa přidružených plovoucích IP

en: Manage Hosts
cs: Správa hostitelů

en: Manage Hosts Aggregate
cs: Správa agregátů hostitele

en: Manage Hosts within Aggregate
cs: Správa hostitelů uvnitř agregátu

en: Manage Members
cs: Správa členů

en: Manage QoS Spec Association
cs: Správa přidružení specifikace QoS

en: Manage Rules
cs: Správa pravidel

en: Manage Security Group Rules: {{ security_group.name }} ({{ security_group.id }})
cs: Správa pravidel bezpečnostní skupiny: {{ security_group.name }} ({{ security_group.id }})

en: Manage Specs
cs: Správa specifikací

en: Manage Volume
cs: Správa svazku

en: Manage Volume Attachments
cs: Správa připojených svazků

en: Manage a Volume
cs: Spravovat svazek

en: Management IP
cs: IP adresa pro správu

en: Manual
cs: Ručně

en: Mapped Fixed IP Address
cs: Mapovaná pevní IP adresa

en: Mapper
cs: Mapovač

en: Master Instance Name
cs: Název hlavní instance

en: Max Retries
cs: Max opakování

en: Max Retries (1~10)
cs: Max opakování (1~10)

en: Max. Size (MB)
cs: Max. velikost (MB)

en: Maximum Transmission Unit size for the connection
cs: Maximální velikost přenosové jednotky připojení

en: Maximum number of connections allowed for the VIP or '-1' if the limit is not set
cs: Maximální počet povolených připojení pro VIP nebo '-1' pokud limit není nastaven.

en: Member %s was successfully updated.
cs: Člen %s byl úspěšně aktualizován.

en: Member Details
cs: Podrobnosti člena

en: Member IP address must be specified
cs: IP adresa člena musí být zadána

en: Member Source
cs: Zdroj člena

en: Member address
cs: Adresa člena

en: Member(s)
cs: Člen(ové)

en: Members
cs: Členové

en: Message
cs: Zpráva

en: Metadata
cs: Popisná data

en: Metadata Definition File
cs: Soubor vymezení popisných dat

en: Metadata Definitions
cs: Určení popisných dat

en: Metadata Items
cs: Položky popisných dat

en: Metadata successfully updated.
cs: Popisná data úspěšně aktualizována

en: Meter
cs: Metr

[ctx: Current status of an Instance]
en: Migrating
cs: Přesunování

[ctx: Task status of an Instance]
en: Migrating
cs: Přesunování

en: Migration Policy
cs: Zásada přesunu

en: Min. Size (MB)
cs: Min. velikost (MB)

en: Minimum Disk (GB)
cs: Minimální kapacita (GB)

en: Modified domain "%s".
cs: Doména "%s" změněna.

en: Modified flavor "%s".
cs: Konfigurace "%s" změněna.

en: Modified flavor information, but unable to modify flavor access.
cs: Změněna informace konfigurace, ale nelze změnit přístup k ní.

en: Modified instance "%s".
cs: Instance "%s" změněna.

en: Modified project "%s".
cs: Projekt "%s" změněn.

en: Modified project information and members, but unable to modify project quotas.
cs: Informace o projektu a členové změněni, ale nebylo možné změnit kvóty projektu.

en: Modify Access
cs: Změnit přístup

en: Modify Consumer
cs: Změnit spotřebitele

en: Modify Groups
cs: Změnit skupiny

en: Modify Quotas
cs: Změnit kvóty

en: Modify Usage Report Parameters
cs: Změnit parametry zprávy o využití

en: Monitor Details
cs: Podrobnosti monitoru

en: Monitor Type
cs: Typ monitoru

en: Monitors
cs: Monitory

en: Month to date
cs: Měsíc k dnešnímu dny

en: Multicast IP Range
cs: Rozsah vícesměrových IP

en: Multicast IPv4 range(e.g. 224.0.1.0-224.0.1.100)
cs: Rozsah vícesměrových IP (např. 224.0.1.0-224.0.1.100)

en: Must specify start of period
cs: Začátek období musí být zadán

en: N/A
cs: Nedostupné

en: Name
cs: Jméno

en: Name may only contain letters, numbers, underscores, periods and hyphens.
cs: Názvy mohou obsahovat pouze písmena, čísla, podtržítka, tečky a pomlčky.

en: Name must start with a letter and may only contain letters, numbers, underscores, periods and hyphens.
cs: Názvy musí začínat pouze písmenem a může obsahovat pouze písmena, čísla, podtržítka, tečky a pomlčky.

en: Name of the stack to create.
cs: Název zásobníku pro vytvoření.

en: Name or other identifier for existing volume
cs: Název nebo jiný identifikátor existujícího svazku

en: Name: %(name)s ID: %(uuid)s
cs: Název: %(name)s ID: %(uuid)s

en: Namespace %s has been created.
cs: Jmenný prostor %s byl vytvořen.

en: Namespace Definition Source
cs: Zdroj vymezení jmenného prostoru

en: Namespace Details: {{ namespace.namespace }}
cs: Podrobnosti jmenného prostoru: {{ namespace.namespace }}

en: Namespace JSON
cs: JSON jmenného prostoru

en: Namespace Overview
cs: Přehled jmenného prostoru

en: Namespaces
cs: Jmenné prostory

en: Native VXLAN
cs: Přirozený VXLAN

en: Network
cs: Síť

en: Network "%s" was successfully created.
cs: Síť "%s" byla úspěšně vytvořena.

en: Network %s was successfully created.
cs: Síť %s byla úspěšně vytvořena.

en: Network %s was successfully updated.
cs: Síť %s byla úspěšně aktualizována.

en: Network Address
cs: Síťová adresa

en: Network Address and IP version are inconsistent.
cs: Síťová adresa a verze IP jsou v rozporu.

en: Network Agents
cs: Síťoví agenti

en: Network Details: {{ network.name }}
cs: Podrobnosti sítě: {{ network.name }}

en: Network ID
cs: ID sítě

en: Network Name
cs: Název sítě

en: Network Profile
cs: Síťový profil

en: Network Profile %s was successfully created.
cs: Síťový profil %s byl úspěšně vytvořen.

en: Network Profile %s was successfully updated.
cs: Síťový profil %s byl úspěšně aktualizován.

en: Network Profiles could not be retrieved.
cs: Nelze získat síťový profil

en: Network Topology
cs: Topologie sítě

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24)
cs: Síťová adresa ve formátu CIDR (např.: 192.168.0.0/24)

en: Network address in CIDR format (e.g. 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)
cs: Síťová adresa ve formátu CIDR (např.: 192.168.0.0/24, 2001:DB8::/48)

en: Network list can not be retrieved.
cs: Nelze získat seznam sítí.

en: Networking
cs: Síťování

[ctx: Task status of an Instance]
en: Networking
cs: Síťování

en: Networks
cs: Sítě

en: Neutron Management Network
cs: Správní síť Neutron

en: Never
cs: Nikdy

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: New
cs: Nové

en: New DHCP Agent
cs: Nový agent DHCP

en: New Flavor
cs: Nová konfigurace

en: New Host
cs: Nový hostitel

en: New Size (GB)
cs: Nová velkost (GB)

en: New password
cs: Nové heslo

en: New size for volume must be greater than current size.
cs: Nová velikost svazku musí být větší než současná.

en: New size must be greater than current size.
cs: Nová velikost musí být větší než současná.

en: Next
cs: Další

en: Next Hops
cs: Další skoky

en: No
cs: Ne

en: No Host selected.
cs: Nezvolen hostitel.

en: No Hosts found.
cs: Žádní hostitelé nenalezeni.

en: No Images Available
cs: Žádné obrazy nejsou dostupné

en: No Session Persistence
cs: Žádné trvání sezení

[ctx: Power state of an Instance]
en: No State
cs: Žádný stav

en: No Templates Available
cs: Žádné šablony nejsou dostupné.

en: No availability zone specified
cs: Žádné zóny dostupnost nezadányi

en: No availability zones found
cs: Žádné zóny dostupnosti nenalezeny

en: No available console found.
cs: Žádné dostupné konzole.

en: No available projects
cs: Žádné dostupné projekty

en: No backups available
cs: Žádné zálohy nejsou dostupné

en: No flavors available
cs: Konfigurace nejsou dostupné

en: No floating IP addresses allocated
cs: Žádné plovoucí IP nepřiděleny

en: No floating IP pools available
cs: Žádná zásoba plovoucích IP není dostupná

en: No floating IPs to disassociate.
cs: Žádné plovoucí IP k odloučení

en: No groups found.
cs: Žádné skupiny nenalezeny.

en: No groups.
cs: Žádné skupiny.

en: No host selected.
cs: Nezvolen hostitel.

en: No hosts found.
cs: Žádní hostitelé nenalezeni.

en: No images available
cs: Žádné obrazy nejsou dostupné

en: No images available.
cs: Žádné obrazy nejsou dostupné.

en: No input was provided for the namespace content.
cs: Nebyl zadán žádná vstup pro obsah jmenného prostoru.

en: No instances available
cs: Žádné dostupné instance

en: No key pairs available
cs: Žádné dostupné páry klíče

en: No keypair
cs: Žádný pár klíčů

en: No networks available
cs: Žádné dostupné sítě

en: No options specified
cs: Nezadány žádné volby

en: No other agents available.
cs: Žádní další agenti nejsou dostupní.

en: No other hosts available.
cs: Žádní další hostitelé nejsou dostupní.

en: No ports available
cs: Nejsou dostupné žádné porty

en: No projects found.
cs: Nenalezeny žádné projekty.

en: No projects selected. All projects can use the flavor.
cs: Žádné projekty nejsou vybrány. Konfiguraci mohou použít všechny projekty.

en: No provider is available
cs: Žádný poskytovatel není dostupný

en: No security groups available
cs: Žádné bezpečnostní skupiny nejsou dostupné

en: No security groups enabled.
cs: Žádné bezpečnostní skupiny nejsou povoleny.

en: No security groups found.
cs: Nenalezeny žádné bezpečnostní skupiny.

en: No servers available. To add a member, you need at least one running instance.
cs: Žádné dostupné servery. Pro přidání člena musíte mít spuštěnu alespoň jednu instanci.

en: No session persistence
cs: Žádné trvání sezení

en: No snapshots available
cs: Žádné snímky nejsou dostupné

en: No source, empty volume
cs: Žádný zdroj, prázdný svazek

en: No subnets available
cs: Žádné dostupné podsítě

en: No users found.
cs: Žádní uživatelé nenalezeni.

en: No users.
cs: Žádní uživatelé.

en: No volume snapshots available
cs: Žádné snímky svazků nejsou dostupné

en: No volume type
cs: Žádný typ svazku

en: No volumes available
cs: Žádné svazky nejsou dostupné

en: Node Group Template Details
cs: Podrobnosti šablony skupiny uzlu

en: Node Group Template copy %s created
cs: Kopie šablony skupiny uzlu %s vytvořena

en: Node Group Templates
cs: Šablony skupiny uzlu

en: Node Groups
cs: Skupiny uzlů

en: Node Processes
cs: Procesy uzlu

en: Node group cluster
cs: Cluster skupiny uzlu

en: Non-Members
cs: Nečlenové

en: None
cs: Žádný

[ctx: Task status of an Instance]
en: None
cs: Žádný

en: Normal
cs: Normální

en: Not Assigned
cs: Nepřiděleno

en: Not Found
cs: Nenalezeno

en: Not available
cs: Není dostupné

en: Number of API requests against swift
cs: Počet žádostí API na Swift

en: Number of VCPUs
cs: Počet VCPU

en: Number of containers
cs: Počet kontejnerů

en: Number of image deletions
cs: Počet smazání obrazu

en: Number of image updates
cs: Počet aktualizací obrazu

en: Number of image uploads
cs: Počet nahrání obrazu

en: Number of incoming bytes
cs: Počet příchozích bajtů

en: Number of incoming bytes on the network for a VM interface
cs: Počet příchozích bajtů v síti pro rozhraní VM

en: Number of incoming packets for a VM interface
cs: Počet příchozích paketů pro rozhraní VM

en: Number of instances to launch.
cs: Počet instancí ke spuštění.

en: Number of log lines to be shown per instance
cs: Počet řádků záznamu zobrazených na instanci

en: Number of objects
cs: Počet objektů

en: Number of outgoing bytes
cs: Počet odchozích bajtů

en: Number of outgoing bytes on the network for a VM interface
cs: Počet odchozích bajtů v síti pro rozhraní VM

en: Number of outgoing packets for a VM interface
cs: Počet odchozích paketů pro rozhraní VM

en: Number of permissible failures before changing the status of member to inactive
cs: Počet přípustných selhání před změnou stavu člena na neaktivní

en: Number of read requests
cs: Počet žádostí o čtení

en: Number of write requests
cs: Počet žádostí o zápis

en: OR Copy/Paste your Private Key
cs: NEBO Zkopírujte/Vložte váš soukromý klíč

en: OVA - Open Virtual Appliance
cs: OVA - Otevřené virtuální zařízení

en: Object Details
cs: Podrobnosti objektu

en: Object Name
cs: Název objektu

en: Object Store
cs: Úložiště objektů

en: Object was successfully updated.
cs: Objekt byl úspěšně aktualizován.

en: Object was successfully uploaded.
cs: Objekt byl úspěšně nahrán.

en: Objects
cs: Objekty

en: Old Flavor
cs: Stará konfigurace

en: On Demand
cs: Na žádost

en: Once a floating IP is released, there is no guarantee the same IP can be allocated again.
cs: Jakmile je plovoucí IP adresa uvolněna, neexistuje žádná záruka, že stejná IP bude znovu přidělena.

en: Open Port
cs: Otevřít port

en: OpenStack Flavor
cs: Konfigurace OpenStack

en: Optional Backup Description
cs: Nepovinný popis zálohy

en: Optional Parameters
cs: Volitelné parametry

en: Optional parent backup
cs: Nepovinná nadřazená záloha

en: Optional: Next Hop Addresses (comma delimited)
cs: Nepovinné: Adresa dalšího skoku (oddělená čárkami)

en: Orchestration
cs: Orchestrace

en: Orchestration Services
cs: Služby Orchestration

en: Other
cs: Ostatní

en: Other Protocol
cs: Ostatní protokoly

en: Output
cs: Výstup

en: Overlay
cs: Překryv

en: Overview
cs: Přehled

en: Page Not Found
cs: Stránka nenalezena

en: Parent Backup
cs: Nadřazená záloha

en: Password
cs: Heslo

[ctx: Current status of an Instance]
en: Password
cs: Heslo

en: Password changed. Please log in again to continue.
cs: Heslo bylo změněno. Por pokračovaní se prosím znovu přihlaste.

en: Password changed. Please log in to continue.
cs: Heslo bylo změněno. Por pokračovaní se prosím přihlaste.

en: Password for user "%s"
cs: Heslo pro uživatele "%s"

en: Passwords do not match.
cs: Hesla se neshodují.

[ctx: Swift pseudo folder path]
en: Path
cs: Cesta

[ctx: Action log of an instance]
en: Pause
cs: Pozastavit

[ctx: Current status of an Instance]
en: Paused
cs: Pozastaveno

[ctx: Power state of an Instance]
en: Paused
cs: Pozastaveno

[ctx: Task status of an Instance]
en: Pausing
cs: Pozastavování

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 Address or FQDN
cs: Veřejná IPv4/IPv6 adresa brány klientů nebo FQDN

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 address or FQDN for the VPN Connection
cs: Veřejná IPv4/IPv6 adresa brány klientů nebo FQDN pro připojení VPN

en: Peer router identity for authentication (Peer ID)
cs: Identita směrovače klientů pro ověření (ID klienta)

en: Peer router identity for authentication. Can be IPv4/IPv6 address, e-mail, key ID, or FQDN
cs: Identita směrovače klientů pro ověření- Může být adresa IPv4/IPv6, e-mail, ID klíče, nebo FQDN

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Pending Create
cs: Čeká na vytvoření

[ctx: Current status of a Pool]
en: Pending Create
cs: Čeká na vytvoření

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Pending Create
cs: Čeká na vytvoření

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Pending Delete
cs: Čeká na smazání

[ctx: Current status of a Pool]
en: Pending Delete
cs: Čeká na smazání

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Pending Delete
cs: Čeká na smazání

[ctx: Current status of an Image]
en: Pending Delete
cs: Čeká na smazání

[ctx: Current status of a Firewall]
en: Pending Update
cs: Čeká na aktualizaci

[ctx: Current status of a Pool]
en: Pending Update
cs: Čeká na aktualizaci

[ctx: Current status of a VPN Service]
en: Pending Update
cs: Čeká na aktualizaci

en: Perfect Forward Secrecy
cs: Dokonalé utajení předávání

en: Period
cs: Období

en: Permit
cs: Povolit

en: Persist cluster after job exit
cs: Cluster nebude zrušen po dokončení úkolu

en: Physical Network
cs: Fyzická síť

en: Physical Network Name
cs: Název fyzické sítě

en: Please choose a HTTP method
cs: Prosím zvolte metodu HTTP

en: Please enter a single value (e.g. 200), a list of values (e.g. 200, 202), or range of values (e.g. 200-204)
cs: Zadejte prosím jednu hodnotu (např. 200), seznam hodnot (např. 200, 202), nebo rozsah hodnot (např. 200-204)

en: Please specify a %s using only one source method.
cs: Zadejte prosím %s pomocí pouze jedné zdrojové metody.

en: Please specify an URL
cs: Zadejte prosím URL

en: Please try again later [Error: %s].
cs: Zkuste to prosím znovu později [Chyba: %s].

en: Plugin
cs: Zásuvný modul

en: Plugin Name
cs: Název zásuvného modulu

en: Plugin name
cs: Název zásuvného modulu

en: Plugins
cs: Zásuvné moduly

en: Policies
cs: Zásady

en: Policy
cs: Zásada

en: Policy %s was successfully updated.
cs: Zásada %s byla úspěšně aktualizována

en: Policy Profile
cs: Profil zásad

en: Policy Profiles
cs: Profily zásad

en: Pool
cs: Zásoba

en: Pool %s was successfully updated.
cs: Zásoba %s byla úspěšně aktualizována.

en: Pool Details
cs: Podrobnosti zásoby

en: Pools
cs: Zásoby

en: Port %s was successfully created.
cs: Port %s byl úspěšně vytvořen.

en: Port %s was successfully updated.
cs: Port %s byl úspěšně aktualizován.

en: Port Details
cs: Podrobnosti portu

en: Port Range
cs: Rozsah portů

en: Port list can not be retrieved.
cs: Nelze získat seznam portů.

en: Port to be associated
cs: Port který má být přidružen

en: Ports
cs: Porty

en: Post-Creation
cs: Po vytvoření

en: Power State
cs: Stav napájení

en: Power consumption
cs: Spotřeba energie

[ctx: Task status of an Instance]
en: Powering Off
cs: Vypínání

[ctx: Task status of an Instance]
en: Powering On
cs: Zapínání

en: Pre-Shared Key (PSK) string
cs: Řetězec předsdíleného tajemství (PSK)

[ctx: Task status of an Instance]
en: Preparing Resize or Migrate
cs: Příprava na Změnu velikost nebo Přesun

en: Preview
cs: Náhled

en: Preview Stack
cs: Náhled zásobníku

en: Preview Stack Details
cs: Podrobnosti náhledu zásobníku

en: Preview Stack Parameters
cs: Parametry náhledu zásobníku

en: Preview Template
cs: Náhled šablony

en: Primary Project
cs: Hlavní projekt

en: Private
cs: Tajné

en: Private Key File
cs: Soubor soukromého klíče

en: Processes
cs: Procesy

en: Processes to be launched in node group
cs: Procesy které budou spuštěny ve skupině uzlu

en: Project
cs: Projekt

en: Project & User
cs: Projekt a uživatel

en: Project =
cs: Projekt =

en: Project Details: %s
cs: Podrobnosti projektu: %s

en: Project Groups
cs: Skupiny projektu

en: Project ID
cs: ID projektu

en: Project Information
cs: Informace o projektu

en: Project Members
cs: Členové projektu

en: Project Name
cs: Název projektu

en: Project Usage
cs: Využití projektu

en: Projects
cs: Projekty

en: Projects could not be retrieved.
cs: Nelze získat projekty.

en: Projects:
cs: Projekty:

en: Protected
cs: Chráněno

en: Protocol
cs: Protokol

en: Protocol Port
cs: Port protokolu

en: Protocol for the firewall rule
cs: Protokol pro pravidlo brány firewall

en: Provider
cs: Poskytovatel

en: Provider Network Type
cs: Typ sítě poskytovatele

en: Provider for Load Balancer is not supported
cs: Poskytovatel vyvažovače zátěže není podporován

en: Proxy Gateway
cs: Brána proxy

en: Pseudo-folder Name
cs: Název pseudo složky

en: Pseudo-folder was successfully created.
cs: Pseudo složka byla úspěšně vytvořena

en: Public
cs: Veřejné

en: Public Key
cs: Veřejný klíč

en: QCOW2 - QEMU Emulator
cs: QCOW2 - Emulátor QEMU

en: QoS Spec Consumer
cs: Spotřebitel specifikace QoS

en: QoS Spec consumer value must be different than the current consumer value.
cs: Hodnota spotřebitele specifikace QoS musí být jiná, než současná hodnota.

en: QoS Spec to be associated
cs: Specifikace QoS která má být přidružena

en: QoS Spec: {{ qos_spec_name }}
cs: Specifikace QoS: {{ qos_spec_name }}

en: QoS Specs
cs: Specifikace QoS

[ctx: Current status of an Image]
en: Queued
cs: Ve frontě

en: Quota
cs: Kvóta

en: Quota Name
cs: Název kvóty

en: Quota exceeded for resource router.
cs: Překročena kvóta pro zdrojový směrovač.

en: Quota value(s) cannot be less than the current usage value(s): %s.
cs: Hodnoty kvóty nemohou být menší než hodnoty současného využití: %s.

en: Quotas
cs: Kvóty

en: RAM (total)
cs: RAM (celkem)

en: RAM (used)
cs: RAM (Využitá)

en: RAM(Available: %(avail)s, Requested: %(req)s)
cs: RAM(Dostupná: %(avail)s, Vyžadovaná: %(req)s)

en: Ramdisk ID
cs: ID ramdisku

en: Raw
cs: Prosté

[ctx: Image format for display in table]
en: Raw
cs: Prosté

en: Reason
cs: Důvod

[ctx: Action log of an instance]
en: Reboot
cs: Restartovat

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Reboot
cs: Restartovat

[ctx: Current status of an Instance]
en: Reboot
cs: Restartovat

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Pending
cs: Čeká na restartování

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Pending Hard
cs: Čeká na tvrdé restartování

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Started
cs: Restartování zahájeno

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reboot Started Hard
cs: Tvrdé restartování zahájeno

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebooting
cs: Restartování

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebooting Hard
cs: Tvrdé restartování

[ctx: Action log of an instance]
en: Rebuild
cs: Znovu sestavit

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rebuild
cs: Znovu sestavit

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuild Block Device Mapping
cs: Znovu sestavit mapování blokového zařízení

en: Rebuild Instance
cs: Znovu sestavit instanci

en: Rebuild Password
cs: Znovu sestavit heslo

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuild Spawning
cs: Znovu sestavování spuštění

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rebuilding
cs: Znovu sestavování

en: Rebuilding instance %s.
cs: Znovu sestavování instance %s.

en: Reducer
cs: Reduktor

en: Regions:
cs: Oblasti:

en: Register Image
cs: Registrovat obraz

en: Relative part of requests this pool member serves compared to others
cs: Relativní část požadavků, který tento člen zásoby obsluhuje, v porovnání s ostatními

en: Relative part of requests this pool member serves compared to others. 
    The same weight will be applied to all the selected members and can be modified later. Weight must be in the range 1 to 256.
cs: Relativní část žádostí, která tato zásoba členů obsluhuje ve srovnání s ostatními.
    Stejná váha bude použita na všechny zvolené členy a může být upravena později. Váhy musí být v rozsahu od 1 do 256.

en: Relaunch On Existing Cluster
cs: Znovu spustit na existujícím clusteru

en: Relaunch On New Cluster
cs: Znovu spustit na novém clusteru

en: Remote
cs: Vzdálené

en: Remote Security Group
cs: Vzdálená bezpečnostní skupina

en: Remote peer subnet(s)
cs: Podsíť(ě) vzdálených klientů

en: Remote peer subnet(s) address(es) with mask(s) in CIDR format separated with commas if needed (e.g. 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)
cs: Adresy podsítí vzdálených klientů s maskami ve formátu CIDR oddělených čárkou dle potřeby (např. 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)

en: Remove Router
cs: Odstranit směrovač

en: Remove Router from Firewall
cs: Odstranit směrovač z brány firewall

en: Remove Rule
cs: Odstranit pravidlo

en: Remove Rule from Policy
cs: Odstranit pravidlo ze zásady

en: Remove User | Remove Users
cs[0]: Odstranit uživatele
cs[1]: Odstranit uživatele
cs[2]: Odstranit uživatele

en: Replicate from Instance
cs: Replikovat z instance

en: Request ID
cs: ID požadavku

en: Requested snapshot would exceed the allowed quota.
cs: Požadovaný snímek by překročil povolenou kvótu.

en: Required for APP_COOKIE persistence; Ignored otherwise.
cs: Vyžadováno pro vyrvání APP_COOKIE; Jinak ignorováno.

[ctx: Current status of an Instance]
en: Rescue
cs: Zachránit

[ctx: Task status of an Instance]
en: Rescuing
cs: Zachraňování

en: Resize
cs: Změnit velikost

[ctx: Action log of an instance]
en: Resize
cs: Změnit velikost

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Resize
cs: Změnit velikost

en: Resize Database Instance
cs: Změnit velikost instance databáze

en: Resize Database Volume
cs: Změnit velikost svazku databáze

en: Resize Instance
cs: Změnit velikost instance

en: Resize Volume
cs: Změnit velikost svazku

[ctx: Current status of an Instance]
en: Resize/Migrate
cs: Změnit velikost/Přesunout

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resized or Migrated
cs: Velikost změněna nebo Přesunuto

en: Resizing instance "%s"
cs: Měnění velikosti instance "%s"

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resizing or Migrating
cs: Měnění velikosti nebo Přesunování

en: Resizing volume "%s"
cs: Měnění velikosti svazku "%s"

en: Resource
cs: Zdroj

en: Resource Details: {{ resource.resource_name }}
cs: Podrobnosti zdroje: {{ resource.resource_name }}

en: Resource Type Details
cs: Podrobnosti typu zdroje

en: Resource Types
cs: Typy zdrojů

en: Resource Usage
cs: Využití zdrojů.

en: Resource types updated for namespace %s.
cs: Typy zdroje ve jmenném prostoru %s aktualizovány.

en: Resources
cs: Zdroje

en: Resources Usage Overview
cs: Přehled využití zdrojů

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Restart Required
cs: Vyžadován restart

en: Restore Backup
cs: Obnovit zálohu

en: Restore Backup to Volume
cs: Obnovit zálohu do svazku

en: Restore Volume Backup
cs: Obnovit zálohu svazku

en: Restore a Volume Backup
cs: Obnovit zálohu svazku

en: Restore from Backup
cs: Obnovit ze zálohy

[ctx: Current status of a Volume Backup]
en: Restoring
cs: Obnovování

[ctx: Task status of an Instance]
en: Restoring
cs: Obnovování

[ctx: Action log of an instance]
en: Resume
cs: Obnovit

[ctx: current status of stack]
en: Resume Complete
cs: Obnovení dokončeno

[ctx: current status of stack]
en: Resume Failed
cs: Obnovení selhalo

[ctx: current status of stack]
en: Resume In Progress
cs: Probíhá obnovení

[ctx: Task status of an Instance]
en: Resuming
cs: Obnovování

en: Retrieve Instance Password
cs: Získat heslo instance

en: Retrieve Password
cs: Získat heslo

en: Revert Resize/Migrate
cs: Vrátit zpět Změnu velikosti/Migraci

[ctx: Current status of an Instance]
en: Revert Resize/Migrate
cs: Vrátit zpět Změnu velikosti/Migraci

[ctx: Task status of an Instance]
en: Reverting Resize or Migrate
cs: Vrácení Změny velikost nebo Přesunu

en: Role ID
cs: ID role

en: Role Name
cs: Název role

en: Role created successfully.
cs: Role úspěšně vytvořena.

en: Role updated successfully.
cs: Role úspěšně aktualizována.

en: Roles
cs: Role

[ctx: current status of stack]
en: Rollback Complete
cs: Zpětné vrácení dokončeno

[ctx: current status of stack]
en: Rollback Failed
cs: Zpětné vrácení selhalo

[ctx: current status of stack]
en: Rollback In Progress
cs: Probíhá zpětné vrácení

en: Rollback On Failure
cs: Zpětné vrácení při selhání

en: Root Disk
cs: Kořenový disk

en: Root Disk (GB)
cs: Kořenový disk (GB)

en: Router
cs: Směrovač

en: Router %s was successfully created.
cs: Směrovač %s byl úspěšně vytvořen.

en: Router %s was successfully updated.
cs: Směrovač %s byl úspěšně aktualizován.

en: Router Details
cs: Podrobnosti směrovače

en: Router ID
cs: ID směrovače

en: Router Name
cs: Název směrovače

en: Router Rules
cs: Pravidla směrovače

en: Router Rules Grid
cs: Mřížka pravidel směrovače

en: Router Type
cs: Typ směrovače

en: Router rule added
cs: Pravidlo směrovače přidáno

en: Router(s)  was successfully removed from firewall %(firewall)s.
cs: Směrovače byly úspěšně odstraněny z brány firewall %(firewall)s.

en: Router(s) was/were successfully added to firewall %(firewall)s.
cs: Směrovače byly úspěšně odstraněny z brány firewall %(firewall)s.

en: Routers
cs: Směrovače

en: Rule
cs: Pravidlo

en: Rule %(rule)s was successfully inserted to policy %(policy)s.
cs: Pravidlo %(rule)s úspěšně vloženo do zásady %(policy)s.

en: Rule %(rule)s was successfully removed from policy %(policy)s.
cs: Pravidlo %(rule)s úspěšně odstraněno ze zásady %(policy)s.

en: Rule %s was successfully updated.
cs: Pravidlo %s bylo úspěšně aktualizováno

en: Rules
cs: Pravidla

[ctx: Power state of an Instance]
en: Running
cs: Běží

en: Running Instance Migration Type
cs: Spuštěn typ přesunutí instance

en: SLAAC: Address discovered from OpenStack Router
cs: SLAAC: Adresa zjištěna ze směrovače OpenStack

en: Sahara will use instances of this node group to access other cluster instances.
cs: Sahara použije instance této skupiny uzlu pro přístup k ostatním instancím clusteru.

en: Save
cs: Uložit

en: Save Changes
cs: Uložit změny

en: Saved extra spec "%s".
cs: Uloženy extra specifikace "%s".

en: Saved spec "%s".
cs: Specifikace "%s" uložena.

[ctx: Current status of a Database Backup]
en: Saving
cs: Ukládání

[ctx: Current status of an Image]
en: Saving
cs: Ukládání

en: Scale
cs: Škálovat

en: Scale Cluster
cs: Škálovat cluster

en: Scale cluster operation failed
cs: Operace škálování clusteru selhala

en: Scaled cluster successfully started.
cs: Škálovaný cluster úspěšně spuštěn.

en: Scheduled backup "%(name)s".
cs: Naplánována záloha "%(name)s".

en: Scheduled deletion of %(data_type)s
cs: Naplánováné smazání %(data_type)s

en: Scheduled resize of instance "%s".
cs: Naplánovaná změna velikosti instance "%s".

[ctx: Task status of an Instance]
en: Scheduling
cs: Plánování

en: Script Data
cs: Data skriptu

en: Script File
cs: Soubor skriptu

en: Script name
cs: Název skriptu

en: Script text
cs: Text skriptu

en: Security
cs: Bezpečnost

en: Security Group
cs: Bezpečnostní skupina

en: Security Group Rules
cs: Pravidla bezpečnostní skupiny

en: Security Groups
cs: Bezpečnostní skupiny

en: Segment Range
cs: Rozsah částí

en: Segment Type
cs: Typ části

en: Segmentation ID
cs: ID členění

en: Select Flavor
cs: Vyberte konfiguraci

en: Select IKE Policy
cs: Vyberte zásadu IKE

en: Select IPSec Policy
cs: Vyberte zásadu IPSec

en: Select Image
cs: Vyberte obraz

en: Select Instance Snapshot
cs: Vyberte snímek instance

en: Select Network
cs: Vyberte síť

en: Select Script Source
cs: Vyberte zdroj skriptu

en: Select Subnet
cs: Vyberte podsíť

en: Select Template
cs: Vybrat šablonu

en: Select VPN Service
cs: Vyberte službu VPN

en: Select Volume
cs: Vyberte svazek

en: Select Volume Snapshot
cs: Vyberte snímek svazku

en: Select a Method
cs: Vyberte metodu

en: Select a Monitor
cs: Vyberte monitor

en: Select a New Flavor
cs: Zvolte novou konfiguraci

en: Select a Policy
cs: Vyberte zásadu

en: Select a Pool
cs: Vyberte zásobu

en: Select a Protocol
cs: Zvolte protokol

en: Select a Router
cs: Vyberte směrovač

en: Select a Subnet
cs: Vybrat podsíť

en: Select a backup to restore
cs: Vyberte zálohu pro obnovení

en: Select a health monitor of %s
cs: Vyberte monitor stavu pro %s

en: Select a key pair
cs: Vyberte pár klíče.

en: Select a master instance
cs: Vyberte hlavní instanci

en: Select a monitor template for %s
cs: Vyberte šablonu monitoru pro %s

en: Select a new agent
cs: Vyberte nového agenta

en: Select a new flavor
cs: Zvolte novou konfiguraci

en: Select a new host
cs: Vyberte nového hostitele

en: Select a new template to preview a stack.
cs: Vyberte novou šablonu pro náhled zásobníku.

en: Select a new template to re-launch a stack.
cs: Vyberte novou šablonu pro znovu spuštění zásobníku.

en: Select a port
cs: Vyberte port

en: Select a profile
cs: Vyberte profil

en: Select a project
cs: Vybrat projekt

en: Select a target host
cs: Vyberte cílového hostitele

en: Select a template to launch a stack.
cs: Vyberte šablonu pro spuštění zásobníku.

en: Select an IP address
cs: Vyberte IP adresu

en: Select an instance
cs: Vyberte instanci

en: Select an instance to attach to.
cs: Vyberte instanci ke které má být připojen.

en: Select backup
cs: Vyberte zálohu

en: Select datastore type and version
cs: Vyberte typ datového úložiště a verzi

en: Select format
cs: Vyberte formát

en: Select from active instances
cs: Vyberte z aktivních instancí

en: Select instance
cs: Vyberte instanci

en: Select members for this pool
cs: Vyberte členy pro tuto zásobu

en: Select network
cs: Vyberte síť

en: Select networks for your instance.
cs: Vyberte sítě pro vaší instanci.

en: Select parent backup
cs: Vyberte nadřazenou zálohu

en: Select plugin and hadoop version
cs: Vyberte zásuvný modul a verzi hadoop

en: Select plugin and hadoop version for cluster
cs: Vyberte zásuvný modul a verzi hadoop pro clusteru

en: Select plugin and hadoop version for cluster template
cs: Vyberte zásuvný modul a verzi Hadoop pro šablonu clusteru

en: Select routers for your firewall.
cs: Zvolte směrovače pro vaši bránu firewall.

en: Select rules for your policy.
cs: Vytvořit pravidla pro vaši zásadu.

en: Select source
cs: Vyberte zdroj

en: Select the IP address you wish to associate with the selected instance or port.
cs: Vyberte IP adresu, kterou chcete přidružit k vybrané instanci nebo portu.

en: Select the projects where the flavors will be used. If no projects are selected, then the flavor will be available in all projects.
cs: Vyberte projekty v kterých bude konfigurace použita. Pokud nejsou žádné vybrány, pak bude konfigurace dostupná ve všech projektech.

en: Selected Hosts
cs: Vybraní hostitelé

en: Selected Projects
cs: Vybrané projekty

en: Selected hosts
cs: Vybraní hostitelé

en: Sensor Current Reading
cs: Měření senzoru proudu

en: Sensor Temperature Reading
cs: Měření senzoru teploty

en: Sensor Voltage Reading
cs: Měření senzoru napětí

en: Server error
cs: Chyba serveru

en: Service
cs: Služba

en: Service Configurations
cs: Konfigurace služby

en: Service Endpoint
cs: Konečný bod služby

en: Services
cs: Služby

en: Services Down
cs: Služby mimo provoz

en: Services Up
cs: Služby v provozu

en: Session Persistence
cs: Trvání sezení

en: Set Domain Context
cs: Nastavit kontext domény

en: Set Gateway
cs: Nastavit bránu

en: Set as Active Project
cs: Nastavit jako aktivní projekt

en: Set maximum quotas for the project.
cs: Nastavit maximální kvóty pro projekt.

en: Settings
cs: Nastavení

en: Settings saved.
cs: Nastavení uložena.

en: Shared
cs: Sdíleno

en: Shared Storage
cs: Sdílené úložiště

en: Shared with Me
cs: Sdíleno se mnou

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shelved
cs: Uskladněno

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shelved Offloaded
cs: Uskladněno Zátěž převedena

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving
cs: Uskladňování

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Image Pending Upload
cs: Uskladňování obrazu čekajícího na nahrání

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Image Uploading
cs: Uskladňování nahrávání obrazu

[ctx: Task status of an Instance]
en: Shelving Offloading
cs: Uskladňování Převádění zátěže

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Down
cs: Vypnout

[ctx: Power state of an Instance]
en: Shut Off
cs: Vypnuto

[ctx: Current status of a Database Instance]
en: Shutdown
cs: Vypnout

[ctx: Current status of an Instance]
en: Shutoff
cs: Vypnout

en: Sign Out
cs: Odhlásit

en: Size
cs: Velikost

en: Size (GB)
cs: Velikost (GB)

en: Size of ephemeral disk
cs: Velikost efemérního disku

en: Size of image to launch.
cs: Velikost obrazu pro spuštění.

en: Size of root disk
cs: Velikost kořenového disku

en: Size of the volume in GB.
cs: Velikost svazku v GB.

en: Size of volume
cs: Velikost svazku

en: Slash is not an allowed character.
cs: Lomítko není povolený znak.

en: Slashes are allowed, and are treated as pseudo-folders by the Object Store.
cs: Lomítka jsou povolena a jsou považována za pseudosložky úložištěm objektů.

en: Snapshot
cs: Snímek

[ctx: Type of an image]
en: Snapshot
cs: Snímek

en: Snapshot "%(name)s" created for instance "%(inst)s"
cs: Snímek "%(name)s vytvořen z instance "%(inst)s"

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot Complete
cs: Snímkování dokončeno

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot Failed
cs: Snímkování selhalo

[ctx: current status of stack]
en: Snapshot In Progress
cs: Probíhá snímkování

en: Snapshot Name
cs: Název snímku

en: Snapshot source must be specified
cs: Zdroj snímku musí být zadán

[ctx: Task status of an Instance]
en: Snapshotting
cs: Snímkování

[ctx: Current status of an Instance]
en: Soft Deleted
cs: Měkce smazáno

[ctx: Task status of an Instance]
en: Soft Deleting
cs: Měkké smazání

en: Something went wrong!
cs: Něco se pokazilo

en: Source CIDR
cs: Zdrojové CIDR

en: Source IP
cs: Zdrojová IP

en: Source IP Address/Subnet
cs: Zdrojová IP adresa/podsíť

en: Source IP address or subnet
cs: Zdrojová IP adresa nebo podsíť

en: Source Port
cs: Zdrojový port

en: Source Port/Port Range
cs: Zdrojový port/rozsah portů

en: Source for Initial State
cs: Zdroj počátečního stavu

en: Source password
cs: Heslo zdroje

en: Source port (integer in [1, 65535] or range in a:b)
cs: Zdrojový port (celé číslo v intervalu [1, 65535] nebo rozsahu a:b)

en: Source username
cs: Uživatelské jméno zdroje

[ctx: Task status of an Instance]
en: Spawning
cs: Spouštění

en: Spec
cs: Specifikace

en: Spec: {{ qos_spec_name }}
cs: Specifikace: {{ qos_spec_name }}

en: Specifies how IPv6 addresses and additional information are configured. We can specify SLAAC/DHCPv6 stateful/DHCPv6 stateless provided by OpenStack, or specify no option. 'No options specified' means addresses are configured manually or configured by a non-OpenStack system.
cs: Udává jak jsou adresy IPv6 a další informace nastavovány. Můžeme zadat SLAAC/DHCPv6 se stavem/DHCPv6 bez stavu, které poskytuje OpenStack, nebo nezadat nic. Pokud nezvolíte žádnou volbu, budete muset adresy nastavovat ručně, nebo toto přenechat systému mimo OpenStack.

en: Specifies that the volume can be used to launch an instance
cs: Udává, že svazek může být použit ke spuštění instance

en: Specify "Network Address"
cs: Zadejte "Síťovou adresu"

en: Specify "Network Address" or clear "Create Subnet" checkbox.
cs: Zadejte "Síťová adresa" nebo odškrtněte políčko "Vytvořit podsíť".

en: Specify IP address of gateway or check "Disable Gateway".
cs: Zadejte IP adresu brány nebo zaškrtněte "Zakázat bránu".

en: Specify VIP
cs: Zadejte VIP

en: Specify a free IP address from the selected subnet
cs: Zadejte volnou IP adresu ze zvolené podsítě

en: Specify additional attributes for the subnet.
cs: Zadejte dodatečné vlastnosti podsítě.

en: Specify an IP address for the interface created (e.g. 192.168.0.254).
cs: Zadejte IP adresu vytvořeného rozhraní (např. 192.168.0.254).

en: Specify member IP address
cs: Zadejte IP adresu člena

en: Specs
cs: Specifikace

en: Stack Details: {{ stack.stack_name }}
cs: Podrobnosti zásobníku: {{ stack.stack_name }}

en: Stack Events
cs: Události zásobníku

en: Stack ID
cs: ID zásobníku

en: Stack Name
cs: Název zásobníku

en: Stack Resource
cs: Zdroj zásobníku

en: Stack Resource Type
cs: Typ zdroje zásobníku

en: Stack Resources
cs: Zdroje zásobníku

en: Stack creation started.
cs: Zahájeno vytváření zásobníku.

en: Stack creation timeout in minutes.
cs: Časový limit vytvoření zásobníku v minutách.

en: Stack update started.
cs: Zahájena aktualizace zásobníku.

en: Stacks
cs: Zádobníky

[ctx: Action log of an instance]
en: Start
cs: Začátek

en: Start Time
cs: Čas spuštění

en: Start address is larger than end address (value=%s)
cs: Počáteční adresa je větší než koncová (value=%s)

en: Start and end addresses must be specified (value=%s)
cs: Musí být zadány počáteční a koncové adresy (hodnota=%s)

en: Start must be earlier than end of period.
cs: Začátek období musí předcházet jeho konci.

en: Starting evacuation from %(current)s to %(target)s.
cs: Zahájeno vyklizení z %(current)s do %(target)s.

en: Starting to migrate host: %(current)s
cs: Zahájeno přesunutí hostitele: %(current)s

en: State
cs: Stav

en: Stats
cs: Statistiky

en: Status
cs: Stav

en: Status =
cs: Stav =

en: Status Reason
cs: Důvod stavu

en: Storage location
cs: Umístění úložiště

en: Storage type
cs: Typ úložiště

en: Streaming MapReduce
cs: Streamování Mapreduce

en: Sub Type
cs: Podtyp

en: Sub Type Value (Manual Input)
cs: Hodnota podtypu (Ruční vstup)

en: Subnet
cs: Podsíť

en: Subnet "%s" was successfully created.
cs: Podsíť "%s" byla úspěšně vytvořena.

en: Subnet "%s" was successfully updated.
cs: Podsíť "%s" byla úspěšně aktualizována.

en: Subnet Details
cs: Podrobnosti podsítě

en: Subnet Name
cs: Název podsítě

en: Subnet list can not be retrieved.
cs: Nelze získat seznam podsítí.

en: Subnets
cs: Podsítě

en: Subnets Associated
cs: Podsítě připojeny

[ctx: Current status of a Job]
en: Succeeded
cs: Úspěšně provedeno

en: Successfully accepted volume transfer: "%s"
cs: Přesun svazku úspěšně přijat: "%s"

en: Successfully added rule: %s
cs: Úspěšně přidáno pravidlo: %s

en: Successfully associated floating IP: %s
cs: Plovoucí IP úspěšně přidružena: %s

en: Successfully created QoS Spec: %s
cs: Specifikace QoS úspěšně vytvořena: %s

en: Successfully created encryption for volume type: %s
cs: Šifrování typu svazku úspěšně vytvořeno: %s

en: Successfully created security group: %s
cs: Úspěšně vytvořena bezpečnostní skupina: %s

en: Successfully created volume type: %s
cs: Úspěšně vytvořen typ svazku: %s

en: Successfully deleted volume transfer
cs: Přenos svazku úspěšně smazán

en: Successfully deleted volume transfer "%s"
cs: Přenos svazku "%s" úspěšně smazán

en: Successfully disassociated Floating IP: %s
cs: Úspěšně odloučeny plovoucí IP: %s

en: Successfully disassociated floating IP: %s
cs: Plovoucí IP úspěšně odloučena: %s

en: Successfully imported public key: %s
cs: Úspěšně importován veřejný klíč: %s

en: Successfully modified QoS Spec consumer.
cs: Spotřebitel specifikace QoS úspěšně změněn.

en: Successfully restored backup %(backup_name)s to volume with id: %(volume_id)s
cs: Záloha %(backup_name)s úspěšně obnovena ve svazku s id: %(volume_id)s

en: Successfully sent the request to change the volume type to "%(vtype)s" for volume: "%(name)s"
cs: Žádost o změnu typu svazku "%(name)s" na "%(vtype)s" byla úspěšně odeslána.

en: Successfully sent the request to manage volume: %s
cs: Žádost o správu svazku byla úspěšně odeslána: %s

en: Successfully sent the request to unmanage volume: %s
cs: Žádost o zrušení správy svazku byla úspěšně odeslána: %s

en: Successfully sent the request to upload volume to image for volume: "%s"
cs: Žádost o nahrání svazku "%s" do obrazu byla úspěšně odeslána.

en: Successfully updated QoS Spec association.
cs: Přidružení specifikace QoS úspěšně aktualizováno.

en: Successfully updated aggregate: "%s."
cs: Agregát úspěšně aktualizován: "%s."

en: Successfully updated container access to private.
cs: Přístup ke kontejneru úspěšně změněn na utajený.

en: Successfully updated container access to public.
cs: Přístup ke kontejneru úspěšně změněn na veřejný.

en: Successfully updated image.
cs: Obraz úspěšně aktualizován.

en: Successfully updated security group: %s
cs: Úspěšně aktualizována bezpečnostní skupina: %s

en: Successfully updated volume snapshot status: "%s".
cs: Aktualizace stavu snímku svazku úspěšně dokončena: "%s".

en: Successfully updated volume status to "%s".
cs: Stav svazku úspěšně změněn na "%s".

en: Supported Versions
cs: Podporované verze

[ctx: Action log of an instance]
en: Suspend
cs: Uspat

[ctx: current status of stack]
en: Suspend Complete
cs: Uspání dokončeno

[ctx: current status of stack]
en: Suspend Failed
cs: Uspání selhalo

[ctx: current status of stack]
en: Suspend In Progress
cs: Probíhá uspání

[ctx: Current status of an Instance]
en: Suspended
cs: Uspáno

[ctx: Power state of an Instance]
en: Suspended
cs: Uspáno

[ctx: Task status of an Instance]
en: Suspending
cs: Uspávání

en: Swap Disk
cs: Swap disk

en: Swap Disk (MB)
cs: Swap disk (MB)

en: Swift_meters
cs: Swift_metry

en: System
cs: Systém

en: System Airflow Reading
cs: Měření proudění vzduchu systému

en: System CPU Utility Reading
cs: Měření využití procesoru systému

en: System CUPS Reading
cs: Měření CUPS systému

en: System Current Power
cs: Současné napájení systému

en: System IO Utility Reading
cs: Měření využití vstupu/výstupu systému

en: System Information
cs: Informace o systému

en: System Memory Utility Reading
cs: Měření využití paměti systému

en: System Outlet Temperature Reading
cs: Měření výstupní teploty systému

en: Tags
cs: Značky

en: Target Host
cs: Cílová hostitel

en: Task
cs: Úloha

en: Template
cs: Šablona

en: Template Data
cs: Data šablony

en: Template File
cs: Soubor šablony

en: Template Name
cs: Název šablony

en: Template Source
cs: Zdroj šablony

en: Template URL
cs: URL šablony

en: Terminated instances are not recoverable.
cs: Ukončené instance nelze obnovit

en: The "from" port number is invalid.
cs: Číslo portu "Od" je neplatné.

en: The "to" port number is invalid.
cs: Číslo portu "Do" je neplatné.

en: The "to" port number must be greater than or equal to the "from" port number.
cs: Číslo portu "Do" musí být vyšší nebo stejné číslu portu "Od".

en: The 'operation' parameter for get_feature_permission '%(feature)s' is invalid. It should be one of %(allowed)s
cs: Parametr 'operation' pro získání oprávnění k funkci '%(feature)s' je neplatný.
    Měl by to být jeden z %(allowed)s

en: The Aggregate was updated.
cs: Agregát byl aktualizován.

en: The ICMP code is invalid.
cs: Kód ICMP je neplatný.

en: The ICMP code not in range (-1, 255)
cs: Kód ICMP není v rozsahu (-1, 255)

en: The ICMP type is invalid.
cs: Typ ICMP je neplatný.

en: The ICMP type not in range (-1, 255)
cs: Typ ICMP není v rozsahu (-1, 255)

en: The ID "%s" is already used by another flavor.
cs: ID "%s" již je využíván jinou konfigurací.

en: The ID of the host where the port is allocated. In some cases, different implementations can run on different hosts.
cs: ID hostitele, kde je port přidělen. V některých případech mohou různá zavedení běžet na různých hostitelích.

en: The JSON formatted contents of a namespace.
cs: Obsah jmenného prostoru ve formátu JSON.

en: The Key Pair name that was associated with the instance
cs: Název páru klíče přidruženého k instanci

en: The VNIC type that is bound to the neutron port
cs: Typ VNIC který je spojen s portem pro neutron

en: The Volume size is too small for the '%(image_name)s' image and has to be greater than or equal to '%(smallest_size)d' GB.
cs: Velikost svazku je pro obraz '%(image_name)s' příliš malá a musí být větší nebo rovna '%(smallest_size)d' GB.

en: The admin password is incorrect.
cs: Heslo správce není správné.

en: The container cannot be deleted since it is not empty.
cs: Kontejner nelze smazat protože není prázdný.

en: The dates haven't been recognized
cs: Data nebyla rozeznána

en: The flavor '%(flavor)s' is too small for requested image.
    Minimum requirements: %(min_ram)s MB of RAM and %(min_disk)s GB of Root Disk.
cs: Konfigurace '%(flavor)s' je pro požadovaný obraz příliš malá.
    Minimální požadavky: %(min_ram)s MB RAM a %(min_disk)s GB na kořenovém disku.

en: The instance is preparing the live migration to host "%s".
cs: Instance se připravuje na přesun za běhu na hostitele "%s".

en: The instance password encrypted with your public key.
cs: Heslo instance zašifrované pomocí vašeho veřejného klíče.

en: The minimum disk size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
cs: Minimální velikost disku, jenž je vyžadována pro zavedení obrazu. Pokud není zadána, je výchozí hodnota 0 (žádné minimum).

en: The minimum memory size required to boot the image. If unspecified, this value defaults to 0 (no minimum).
cs: Minimální velikost paměti, jež je vyžadována pro zavedení obrazu. Pokud není zadána, je výchozí hodnota 0 (žádné minimum).

en: The name "%s" is already used by another flavor.
cs: Název "%s" již je používán jinou konfigurací.

en: The name "%s" is already used by another host aggregate.
cs: Název "%s" již je používán jiným agregátem hostitele.

en: The name of the physical network over which the virtual network is implemented.
cs: Název fyzické sítě, přes který je zavedena virtuální síť.

en: The page you were looking for doesn't exist
cs: Stránka, kterou hledáte, neexistuje

en: The physical mechanism by which the virtual network is implemented.
cs: Fyzický mechanismus podle kterého je virtuální síť zavedena.

en: The pseudo folder cannot be deleted since it is not empty.
cs: Pseudo složku nelze smazat protože není prázdná.

en: The raw contents of the environment file.
cs: Čistý obsah souboru prostředí.

en: The raw contents of the template.
cs: Čistý obsah šablony.

en: The requested feature '%(feature)s' is unknown. Please make sure to specify a feature defined in FEATURE_MAP.
cs: Vyžadovaná funkce '%(feature)s' je neznámá. Ujistěte se, že je zadána ve FEATURE_MAP.

en: The requested instance cannot be launched. The following requested resource(s) exceed quota(s): %s.
cs: Požadovanou instanci nelze spustit. Následující požadované zdroje překročily kvóty: %s.

en: The requested instance port is already associated with another floating IP.
cs: Port požadované instance již je přidružen k jiné plovoucí IP adrese.

en: The specified port is invalid.
cs: Zadaný port je neplatný.

en: The state to start in.
cs: Stav v kterém spustit.

en: The state to start the network in.
cs: Stav v kterém sít spustit.

en: The subnet in the Network Address is too small (/%s).
cs: Podsíť v síťové adrese je příliš malá (/%s).

en: The volume size cannot be less than the image minimum disk size (%sGB)
cs: Velikost svazku nemůže být menší než minimální velikost obrazu (%sGB)

en: The volume size cannot be less than the image size (%s)
cs: Velikost svazku nemůže být menší než velikost obrazu (%s)

en: The volume size cannot be less than the snapshot size (%sGB)
cs: Velikost svazku nemůže být menší než velikost snímku (%sGB)

en: The volume size cannot be less than the source volume size (%sGB)
cs: Velikost svazku nemůže být menší než velikost zdrojového svazku (%sGB)

en: There are no meters defined yet.
cs: Zatím nejsou určeny žádné metry.

en: There is not enough capacity for this flavor in the selected availability zone. Try again later or select a different availability zone.
cs: Pro tuto konfiguraci není ve zvolené zóně dostupnosti dostatečné místo. Zkuste znovu později nebo zvolte jinou zónu dostupnosti.

en: There was a problem loading the namespace: %s.
cs: Při načítání jmenného prostoru došlo k chybě: %s.

en: There was a problem parsing the %(prefix)s: %(error)s
cs: Při zpracování %(prefix)s nastal problém: %(error)s

en: This action cannot be undone.
cs: Toto nelze vrátit.

en: This is required for operations to be performed throughout the lifecycle of the stack
cs: Toto je vyžadováno pro operace prováděné během životního cyklu zásobníku

en: This name is already taken.
cs: Název již je používán.

en: This volume is currently attached to an instance. In some cases, creating a snapshot from an attached volume can result in a corrupted snapshot.
cs: Tento svazek je nyní připojen k instanci. V některých případech může vytvoření snímku z připojeného svazku vést k poškození snímku.

en: Time
cs: Čas

en: Time Since Event
cs: Doba od události

en: Time since created
cs: Doba od vytvoření

en: Time since created (Seconds)
cs: Doba od vytvoření (Ve vteřinách)

en: Timeout
cs: Časový limit

en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: Title
cs: Název

en: To
cs: Do

en: To Port
cs: Do portu

en: To power off a specific instance.
cs: Pro vypnutí konkrétní instance.

en: To specify an allowed IP range, select &quot;CIDR&quot;. To allow access from all members of another security group select &quot;Security Group&quot;.
cs: Pro určení povoleného rozsahu IP vyberte &quot;CIDR&quot;. Pro povolení přístupu pro všechny členy jiné bezpečnostní skupiny vyberte &quot;Bezpečnostní skupiny&quot;.

en: Topic
cs: Téma

en: Topology
cs: Topologie

en: Total Size of LUKS Volumes and Snapshots (GB)
cs: Celková velikost Svazků LUKS a Snímků (GB)

en: Total Size of Volumes and Snapshots (GB)
cs: Celková velikost Svazků a Snímků (GB)

en: Total VCPU usage (Number of VCPU in instance * Hours Used) for the project
cs: Celkové využití VCPU (Počet VCPU v instanci * Počet hodin provozu) pro projekt

en: Total disk usage (GB * Hours Used) for the project
cs: Celkové využití disku (GB * Počet hodin provozu) pro projekt

en: Total memory usage (MB * Hours Used) for the project
cs: Celkové využití paměti (MB * Počet hodin provozu) pro projekt

en: Total size of stored objects
cs: Celková velikost uložených objetků

en: Transfer ID
cs: ID přenosu

en: Transfer Name
cs: Název přenosu

en: Transform Protocol
cs: Protokol transformace

en: Trunk
cs: Kmen

en: Type
cs: Typ

en: Type and version of datastore.
cs: Typ a verze datového úložiště

en: UP
cs: NAHORU

[ctx: Admin state of a Firewall]
en: UP
cs: NAHORU

[ctx: Admin state of a Network]
en: UP
cs: NAHORU

[ctx: Admin state of a Port]
en: UP
cs: NAHORU

[ctx: Admin state of a Router]
en: UP
cs: NAHORU

en: Unable to accept volume transfer.
cs: Nelze přijmout přenos svazku.

en: Unable to add Firewall "%s".
cs: Nelze přidat bránu firewall "%s".

en: Unable to add IKE Policy "%s".
cs: Nelze přidat zásadu IKE "%s".

en: Unable to add IPSec Policy "%s".
cs: Nelze přidat zásadu IPSec "%s".

en: Unable to add IPSec Site Connection "%s".
cs: Nelze přidat IPSec připojení k místu "%s".

en: Unable to add Policy "%s".
cs: Nelze přidat zásadu "%s".

en: Unable to add Rule "%s".
cs: Nelze přidat pravidlo "%s".

en: Unable to add VIP "%s".
cs: Nelze přidat VIP "%s".

en: Unable to add VPN Service "%s".
cs: Nelze přidat službu VPN "%s".

en: Unable to add member(s)
cs: Nelze přidat členy

en: Unable to add monitor
cs: Nelze přidat monitor

en: Unable to add monitor.
cs: Nelze přidat monitor.

en: Unable to add pool "%s".
cs: Nelze získat zásobu "%s".

en: Unable to add rule to security group.
cs: Nelze přidat pravidlo do bezpečnostní skupiny.

en: Unable to add user to primary project.
cs: Nelze přidat roli do hlavního projektu.

en: Unable to allocate Floating IP.
cs: Nelze přidělit plovoucí IP.

en: Unable to associate IP address %s.
cs: Nelze přidružit IP adresu %s.

en: Unable to associate floating IP.
cs: Nelze přidružit plovoucí IP.

en: Unable to associate monitor.
cs: Nelze přidružit monitor.

en: Unable to attach volume.
cs: Nelze připojit svazek.

en: Unable to change password.
cs: Nelze změnit heslo

en: Unable to change the volume type for volume: "%s"
cs: Nelze změnit typ svazku "%s"

en: Unable to clear gateway for router "%(name)s": "%(msg)s"
cs: Nelze vyčistit bránu směrovače "%(name)s": "%(msg)s"

en: Unable to connect to Neutron.
cs: Nelze se připojit k Neutron.

en: Unable to copy object.
cs: Nelze zkopírovat objekt.

en: Unable to create QoS Spec.
cs: Nelze vytvořit specifikaci QoS.

en: Unable to create container.
cs: Nelze vytvořit kontejner.

en: Unable to create domain "%s".
cs: Nelze vytvořit doménu "%s".

en: Unable to create encrypted volume type.
cs: Nelze vytvořit šifrovaný typ svazku.

en: Unable to create flavor "%s".
cs: Nelze vytvořit konfiguraci "%s".

en: Unable to create flavor.
cs: Nelze vytvořit konfiguraci.

en: Unable to create group.
cs: Nelze vytvořit skupinu.

en: Unable to create host aggregate "%s".
cs: Nelze vytvořit agregát hostitele "%s".

en: Unable to create host aggregate.
cs: Nelze vytvořit agregát hostitele.

en: Unable to create job binary
cs: Nelze vytvořit binární soubor úkolu

en: Unable to create key pair: %(exc)s
cs: Nelze vytvořit pár klíče: %(exc)s

en: Unable to create network "%s".
cs: Nelze vytvořit síť "%s".

en: Unable to create new cluster for job.
cs: Nelze vytvořit nový cluster pro úkol.

en: Unable to create new image
cs: Nelze vytvořit nový obraz

en: Unable to create new image: Image name too long.
cs: Nelze vytvořit nový obraz: Název obrazu je příliš dlouhý.

en: Unable to create new image: Invalid disk format %s for image.
cs: Nelze vytvořit nový obraz: Obraz má neplatný formát disku %s.

en: Unable to create new namespace. %s
cs: Nelze vytvořit nový jmenný prostor. %s

en: Unable to create port for profile "%(profile_id)s": %(reason)s
cs: Nelze vytvořit port pro profil: "%(profile_id)s": %(reason)s

en: Unable to create project "%s".
cs: Nelze vytvořit projekt "%s".

en: Unable to create pseudo-folder.
cs: Nelze vytvořit pseudo složku.

en: Unable to create role.
cs: Nelze vytvořit roli.

en: Unable to create security group: %s
cs: Nelze vytvořit bezpečnostní skupinu: %s

en: Unable to create snapshot.
cs: Nelze vytvořit snímek.

en: Unable to create spec.
cs: Nelze vytvořit specifikace.

en: Unable to create subnet "%s".
cs: Nelze vytvořit podsíť "%s".

en: Unable to create the cluster
cs: Nelze vytvořit cluster

en: Unable to create user.
cs: Nelze vytvořit uživatele.

en: Unable to create volume backup.
cs: Nelze vy\tvořit zálohu svazku.

en: Unable to create volume snapshot.
cs: Nelze vytvořit snímek svazku.

en: Unable to create volume transfer.
cs: Nelze vytvořit přenos svazku.

en: Unable to create volume type extra spec.
cs: Nelze vytvořit dodatečnou specifikaci typu svazku.

en: Unable to create volume type.
cs: Nelze vytvořit typ svazku.

en: Unable to create volume.
cs: Nelze vytvořit svazek.

en: Unable to delete IKE Policy: %s
cs: Nelze smazat zásadu IKE: %s

en: Unable to delete IPSec Policy: %s
cs: Nelze smazat zásadu IPSec: %s

en: Unable to delete IPSec Site Connection: %s
cs: Nelze smazat IPSec připojení k místu: %s

en: Unable to delete VIP. %s
cs: Nelze smazat VIP. %s

en: Unable to delete VPN Service: %s
cs: Nelze smazat službu VPN: %s

en: Unable to delete container.
cs: Nelze smazat kontejner.

en: Unable to delete firewall. %s
cs: Nelze smazat bránu firewall. %s

en: Unable to delete member. %s
cs: Nelze smazat člena. %s

en: Unable to delete monitor. %s
cs: Nelze smazat monitor. %s

en: Unable to delete policy. %s
cs: Nelze smazat zásadu. %s

en: Unable to delete pool. %s
cs: Nelze smazat zásobu. %s

en: Unable to delete router "%s"
cs: Nelze smazat směrovač "%s"

en: Unable to delete router rule.
cs: Nelze smazat pravidlo směrovače.

en: Unable to delete rule. %s
cs: Nelze smazat pravidlo. %s

en: Unable to delete volume transfer.
cs: Nelze smazat přenos svazku.

en: Unable to determine if availability zones extension is supported.
cs: Nelze zjistit podporu rozšíření zón dostupnosti.

en: Unable to determine if volume type encryption is supported.
cs: Nelze zjistit zda šifrování typu svazku je podporováno.

en: Unable to disassociate floating IP.
cs: Nelze odloučit plovoucí IP.

en: Unable to disassociate monitor.
cs: Nelze odloučit monitor.

en: Unable to edit spec.
cs: Nelze upravit specifikaci.

en: Unable to edit volume type extra spec.
cs: Nelze upravit dodatečnou specifikaci typu svazku.

en: Unable to extend volume.
cs: Nelze rozšířit svazek.

en: Unable to fetch EC2 credentials.
cs: Nelze získat přihlašovací údaje pro EC2.

en: Unable to fetch available images.
cs: Nelze získat dostupné obrazy.

en: Unable to fetch cluster list
cs: Nelze získat seznam clusterů

en: Unable to fetch cluster template list
cs: Nelze získat seznam šablon clusteru

en: Unable to fetch cluster template.
cs: Nelze získat šablonu clusteru.

en: Unable to fetch cluster to scale
cs: Nelze získat cluster pro škálování

en: Unable to fetch cluster to scale.
cs: Nelze získat cluster pro škálování.

en: Unable to fetch clusters.
cs: Nelze získat clustery.

en: Unable to fetch data sources.
cs: Nelze získat zdroje dat.

en: Unable to fetch flavor for template.
cs: Nelze získat konfiguraci pro šablonu.

en: Unable to fetch floating ip pools.
cs: Nelze získat zásoby plovoucích ip adres.

en: Unable to fetch image choices.
cs: Nelze získat výběr obrazů.

en: Unable to fetch instance details.
cs: Nelze získat podrobnosti instance.

en: Unable to fetch job binary list.
cs: Nelze získat seznam binárních souborů úkolu.

en: Unable to fetch job binary: %(exc)s
cs: Nelze získat binární soubor úkolu: %(exc)s

en: Unable to fetch job executions.
cs: Nelze získat spuštění úkolu.

en: Unable to fetch jobs.
cs: Nelze získat úkoly.

en: Unable to fetch keypair choices.
cs: Nelze získat výběr páru klíčů.

en: Unable to fetch node group details.
cs: Nelze získat podrobnosti skupiny uzlů.

en: Unable to fetch node group template list.
cs: Nelze získat seznam šablon skupiny uzlu.

en: Unable to fetch plugin details.
cs: Nelze získat podrobnosti zásuvného modulu.

en: Unable to fetch plugin list.
cs: Nelze získat seznam zásuvných modulů.

en: Unable to fetch template object.
cs: Nelze získat objekt šablony.

en: Unable to fetch template to copy.
cs: Nelze získat šablonu ke zkopírování.

en: Unable to fetch the image details
cs: Nelze získat podrobnosti obrazu

en: Unable to find backup!
cs: Nelze najít zálohu!

en: Unable to find default role.
cs: Nelze najít výchozí roli.

en: Unable to find master instance!
cs: Nelze najít hlavní instanci!

en: Unable to generate process choices.
cs: Nelze vytvořit možnosti procesu.

en: Unable to get EC2 credentials
cs: Nelze získat přihlašovací údaje pro EC2.

en: Unable to get RDP console for instance "%s".
cs: Nelze získat konzoli RDP pro instanci "%s".

en: Unable to get SPICE console for instance "%s".
cs: Nelze získat konzoli SPICE pro instanci "%s".

en: Unable to get VIP for pool %(pool)s.
cs: Nelze získat VIP pro zásobu %(pool)s.

en: Unable to get VNC console for instance "%s".
cs: Nelze získat konzoli VNC instance "%s".

en: Unable to get cinder services list.
cs: Nelze získat seznam služeb cinder.

en: Unable to get database backup data.
cs: Nelze získat data zálohy databáze.

en: Unable to get databases data.
cs: Nelze získat data databáze.

en: Unable to get events for stack "%s".
cs: Nelze získat události zásobníku "%s".

en: Unable to get flavor list
cs: Nelze získat seznam konfigurací

en: Unable to get host aggregate list
cs: Nelze získat seznam agregátů hostitele.

en: Unable to get log for instance "%s".
cs: Nelze získat protokol instance "%s".

en: Unable to get members for pool %(pool)s.
cs: Nelze získat členy zásoby %(pool)s.

en: Unable to get network agents info.
cs: Nelze získat informace o síťových agentech.

en: Unable to get network agents list.
cs: Nelze získat seznam síťových agentů.

en: Unable to get node group details.
cs: Nelze získat podrobnosti skupiny uzlů.

en: Unable to get nova services list.
cs: Nelze získat seznam služeb nova.

en: Unable to get openrc credentials
cs: Nelze získat přihlašovací údaje pro openrc.

en: Unable to get pool detail.
cs: Nelze získat podrobnosti zásoby,

en: Unable to get quota info.
cs: Nelze získat informace o kvótě.

en: Unable to get resources for stack "%s".
cs: Nelze získat zdroje zásobníku "%s".

en: Unable to get security group list.
cs: Nelze získat seznam bezpečnostních skupin.

en: Unable to get subnet "%s"
cs: Nelze získat podsíť "%s"

en: Unable to get subnet for pool %(pool)s.
cs: Nelze získat podsíť zásoby %(pool)s.

en: Unable to get the available hosts
cs: Nelze získat dostupné hostitele

en: Unable to get user data.
cs: Nelze získat data uživatele.

en: Unable to import key pair.
cs: Nelze importovat pár klíčů.

en: Unable to launch %(count)s named "%(name)s".
cs: Nelze spustit %(count)s pojmenovaných "%(name)s".

en: Unable to launch job.
cs: Nelze spustit úkol.

en: Unable to list containers.
cs: Nelze vypsat kontejnery.

en: Unable to list database backups for parent.
cs: Nelze vypsat zálohy databáze pro nadřazenou.

en: Unable to list database instances to backup.
cs: Nelze vypsat instance databáze k zálohování.

en: Unable to list dhcp agents hosting network.
cs: Nelze získat informace o agentech dhcp hostujících síť.

en: Unable to load the specified image. %s
cs: Nelze načíst zadaný obraz. %s

en: Unable to load the specified snapshot.
cs: Nelze načíst zadaný snímek.

en: Unable to load the specified volume. %s
cs: Nelze načíst zadaný svazek. %s

en: Unable to locate VIP to delete. %s
cs: Nelze nalézt VIP ke smazání. %s

en: Unable to lookup volume or backup information.
cs: Nelze vyhledat informace o svazku nebo záloze.

en: Unable to manage volume.
cs: Nelze spravovat svazek.

en: Unable to modify domain "%s".
cs: Nelze změnit doménu "%s".

en: Unable to modify flavor "%s".
cs: Nelze změnit konfiguraci "%s".

en: Unable to modify instance "%s".
cs: Nelze změnit instanci "%s".

en: Unable to modify project "%s".
cs: Nelze změnit projekt "%s".

en: Unable to obtain flavors.
cs: Nelze získat konfigurace.

en: Unable to parse IP address %s.
cs: Nelze zpracovat IP adresu %s.

en: Unable to populate anti-affinity processes.
cs: Nelze zaplnit procesy proti slučivosti.

en: Unable to process plugin tags
cs: Nelze zpracovat značky zásuvného modulu

en: Unable to rebuild instance.
cs: Instanci nelze znovu sestavit.

en: Unable to resize instance "%s".
cs: Nelze změnit velikost instance "%s".

en: Unable to resize instance. %s
cs: Nelze změnit velikost instance. %s

en: Unable to resize volume. %s
cs: Nelze změnit velikost svazku. %s

en: Unable to restore backup.
cs: Nelze obnovit zálohu.

en: Unable to retrieve Ceilometer meter list.
cs: Nelze získat seznam měření z Ceilometer.

en: Unable to retrieve IKE Policies list.
cs: Nelze získat seznam zásad IKE.

en: Unable to retrieve IKE Policy details.
cs: Nelze získat podrobnosti zásady IKE.

en: Unable to retrieve IKE Policy details. %s
cs: Nelze získat podrobnosti zásady IKE. %s

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron for instance "%(name)s" (%(id)s).
cs: Nelze získat IP adresy z Neutron pro instanci "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve IP addresses from Neutron.
cs: Nelze získat IP adresy z Neutron.

en: Unable to retrieve IPSec Policies list.
cs: Nelze získat seznam zásad IPSec.

en: Unable to retrieve IPSec Policy details.
cs: Nelze získat podrobnosti zásady IPSec.

en: Unable to retrieve IPSec Policy details. %s
cs: Nelze získat podrobnosti zásady IPSec. %s

en: Unable to retrieve IPSec Site Connection details.
cs: Nelze získat podrobnosti IPSec připojení k místu.

en: Unable to retrieve IPSec Site Connection details. %s
cs: Nelze získat podrobnosti IPSec připojení k místu. %s

en: Unable to retrieve IPSec Site Connections list.
cs: Nelze získat seznam IPSec připojení k místu

en: Unable to retrieve Nova availability zones.
cs: Nelze získat zóny dostupnosti Nova.

en: Unable to retrieve QoS Spec association.
cs: Nelze získat přidružení specifikace QoS.

en: Unable to retrieve QoS Spec details.
cs: Nelze získat podrobnosti specifikace QoS.

en: Unable to retrieve QoS Specs.
cs: Nelze získat specifikace QoS.

en: Unable to retrieve QoS spec details.
cs: Nelze získat podrobnosti specifikace QoS.

en: Unable to retrieve QoS spec list.
cs: Nelze získat seznam specifikací QoS.

en: Unable to retrieve QoS specs
cs: Nelze získat specifikace QOS

en: Unable to retrieve VIP details.
cs: Nelze získat podrobnosti VIP.

en: Unable to retrieve VIP details. %s
cs: Nelze získat podrobnosti VIP. %s

en: Unable to retrieve VPN Service details.
cs: Nelze získat podrobnosti služby VPN.

en: Unable to retrieve VPN Service details. %s
cs: Nelze získat podrobnosti služby VPN. %s

en: Unable to retrieve VPN Services list.
cs: Nelze získat seznam služeb VPN.

en: Unable to retrieve a list of external networks "%s".
cs: Nelze získat seznam vnějších sítí "%s".

en: Unable to retrieve agent list.
cs: Nelze získat seznam agentů.

en: Unable to retrieve an external network "%s".
cs: Nelze načíst externí síť "%s".

en: Unable to retrieve attachment information.
cs: Nelze získat informace o připojeném svazku.

en: Unable to retrieve availability zone list.
cs: Nelze získat seznam zón dostupnosti.

en: Unable to retrieve availability zones.
cs: Nelze získat zóny dostupnosti.

en: Unable to retrieve available metadata for aggregate.
cs: Nelze získat dostupná popisná data agregátu.

en: Unable to retrieve available metadata for flavors.
cs: Nelze získat dostupná popisná data konfigurací.

en: Unable to retrieve available properties for image.
cs: Nelze získat dostupné vlastnosti obrazu.

en: Unable to retrieve backup details.
cs: Nelze získat podrobnosti zálohy.

en: Unable to retrieve compute host information.
cs: Nelze získat informace o hostiteli compute.

en: Unable to retrieve compute limit information.
cs: Nelze získat informace o omezení výpočtů.

en: Unable to retrieve container list.
cs: Nelze získat seznam kontejnerů.

en: Unable to retrieve data processing plugins.
cs: Nelze získat zásuvné moduly zpracování dat.

en: Unable to retrieve database instances.
cs: Nelze získat instance databáze.

en: Unable to retrieve database size information.
cs: Nelze získat informace o velikosti databáze.

en: Unable to retrieve default Neutron quota values.
cs: Nelze získat výchozí hodnoty kvót Neutron.

en: Unable to retrieve default quota values.
cs: Nelze získat výchozí hodnoty kvóty.

en: Unable to retrieve details for backup: %s
cs: Nelze získat podrobnosti zálohy: %s.

en: Unable to retrieve details for database instance: %s
cs: Nelze získat podrobnosti instance databáze: "%s".

en: Unable to retrieve details for instance "%s".
cs: Nelze získat podrobnosti instance "%s".

en: Unable to retrieve details for keypair "%s".
cs: Nelze získat podrobnosti páru klíčů "%s".

en: Unable to retrieve details for network "%s".
cs: Nelze získat podrovností pro síť "%s".

en: Unable to retrieve details for parent backup: %s
cs: Nelze získat podrobnosti rodičovské zálohy: %s

en: Unable to retrieve details for router "%s".
cs: Nelze získat podrobnosti směrovače "%s".

en: Unable to retrieve details.
cs: Nelze získat podrobnosti.

en: Unable to retrieve domain details.
cs: Nelze získat podrobnosti domény.

en: Unable to retrieve domain information.
cs: Nelze získat informace o doméně.

en: Unable to retrieve domain list.
cs: Nelze získat seznam domén.

en: Unable to retrieve extensions information.
cs: Nelze získat informace o rozšířeních.

en: Unable to retrieve extra spec list.
cs: Nelze získat seznam dodatečných specifikací.

en: Unable to retrieve firewall details.
cs: Nelze získat podrobnosti brány firewall.

en: Unable to retrieve firewall list.
cs: Nelze získat seznam bran firewall.

en: Unable to retrieve flavor access list. Please try again later.
cs: Nelze získat seznam přístupu konfigurací. Zkuste to prosím později.

en: Unable to retrieve flavor details.
cs: Nelze získat podrobnosti konfigurace..

en: Unable to retrieve flavor information for instance "%(name)s" (%(id)s).
cs: Nelze získat informace o konfiguraci pro instanci "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve flavor list.
cs: Nelze získat seznam konfigurací.

en: Unable to retrieve flavors.
cs: Nelze získat konfigurace.

en: Unable to retrieve floating IP addresses.
cs: Nelze získat plovoucí IP adresy.

en: Unable to retrieve floating IP pools.
cs: Nelze získat zásoby plovoucích IP.

en: Unable to retrieve group list.
cs: Nelze získat seznam skupin.

en: Unable to retrieve group list. Please try again later.
cs: Nelze získat seznam skupin. Zkuste to prosím později.

en: Unable to retrieve group users.
cs: Nelze získat uživatele skupiny.

en: Unable to retrieve health monitor details. %s
cs: Nelze získat podrobnosti monitoru funkčnosti. %s

en: Unable to retrieve host aggregates list.
cs: Nelze získat seznam agregátů hostitele.

en: Unable to retrieve host information.
cs: Nelze získat informace o hostiteli.

en: Unable to retrieve hypervisor information.
cs: Nelze získat informace o hypervisoru.

en: Unable to retrieve hypervisor instances list.
cs: Nelze získat seznam instancí hypervizoru.

en: Unable to retrieve hypervisor statistics.
cs: Nelze získat statistiky hypervisoru.

en: Unable to retrieve image details.
cs: Nelze získat podrobnosti obrazu.

en: Unable to retrieve image list
cs: Nele získat seznam obrazů

en: Unable to retrieve image list.
cs: Nele získat seznam obrazů.

en: Unable to retrieve image.
cs: Nelze získat obraz.

en: Unable to retrieve images
cs: Nelze získat obrazy

en: Unable to retrieve images for the current project.
cs: Nelze získatt obrazy pro současný projekt.

en: Unable to retrieve images with filter %s.
cs: Nelze získat obrazy pomocí filtru %s.

en: Unable to retrieve images.
cs: Nelze získat obrazy.

en: Unable to retrieve information about the networks' projects.
cs: Nelze získat informace o projektech sítě.

en: Unable to retrieve instance action list.
cs: Nelze získat seznam činností instance.

en: Unable to retrieve instance details.
cs: Nelze získat podrobnosti instance.

en: Unable to retrieve instance flavors.
cs: Nelze získat konfigurace instance.

en: Unable to retrieve instance list.
cs: Nelze získat seznam instancí.

en: Unable to retrieve instance password.
cs: Nelze získat heslo instance.

en: Unable to retrieve instance project information.
cs: Nelze získat informace o projektu instance.

en: Unable to retrieve instance size information.
cs: Nelze získat informace o velikosti instance.

en: Unable to retrieve instance.
cs: Nelze získat instanci.

en: Unable to retrieve instances list.
cs: Nelze získat seznam instancí.

en: Unable to retrieve instances.
cs: Nelze získat instance.

en: Unable to retrieve key pair list.
cs: Nelze získat seznam párů klíče.

en: Unable to retrieve key pairs.
cs: Nelze získat seznam párů klíče.

en: Unable to retrieve limit information.
cs: Nelze získat informace o omezení.

en: Unable to retrieve list of security groups
cs: Nelze získat seznam bezpečnostních skupin

en: Unable to retrieve list of volume snapshots.
cs: Nelze získat seznam snímků svazku.

en: Unable to retrieve list of volumes.
cs: Nelze získat seznam svazků.

en: Unable to retrieve member details.
cs: Nelze získat podrobnosti člena.

en: Unable to retrieve member details. %s
cs: Nelze získat podrobnosti člena. %s

en: Unable to retrieve member list.
cs: Nelze získat seznam členů.

en: Unable to retrieve metadata.
cs: Nelze získat metadata.

en: Unable to retrieve monitor details.
cs: Nelze získat podrobnosti monitoru.

en: Unable to retrieve monitor list.
cs: Nelze získat seznam monitorů.

en: Unable to retrieve monitors list.
cs: Nelze získat seznam monitorů

en: Unable to retrieve namespace contents.
cs: Nelze získat obsah jmenného prostoru.

en: Unable to retrieve namespace details.
cs: Nelze získat podrobnosti jmenného prostoru.

en: Unable to retrieve network details.
cs: Nelze získat podrobnosti sítě.

en: Unable to retrieve network profile details.
cs: Nelze získat podrobnosti síťového profilu.

en: Unable to retrieve network quota information.
cs: Nelze získat informace o kvótě sítě.

en: Unable to retrieve network.
cs: Nelez získat síť.

en: Unable to retrieve networks list.
cs: Nelze získat seznam sítí.

en: Unable to retrieve networks.
cs: Nelze získat sítě.

en: Unable to retrieve object list.
cs: Nelze získat seznam objektů.

en: Unable to retrieve object.
cs: Nelze získat objekt.

en: Unable to retrieve plugin.
cs: Nelze získat zásuvný modul.

en: Unable to retrieve policies list.
cs: Nelze získat seznam zásad.

en: Unable to retrieve policy details.
cs: Nelze získat podrobnosti zásady.

en: Unable to retrieve policy list (%(error)s).
cs: Nelze získat seznam zásad (%(error)s).

en: Unable to retrieve policy list.
cs: Nelze získat seznam zásad.

en: Unable to retrieve pool details.
cs: Nelze získat podrobnosti zásoby,

en: Unable to retrieve pool details. %s
cs: Nelze získat podrobnosti zásoby, %s

en: Unable to retrieve pool subnet. %s
cs: Nelze získat podsíť zásoby. %s

en: Unable to retrieve pool. %s
cs: Nelze získat zásobu. %s

en: Unable to retrieve pools list.
cs: Nelze získat seznam zásob.

en: Unable to retrieve port details
cs: Nelze získat podrobnosti portu

en: Unable to retrieve port details.
cs: Nelze získat podrobnosti portu.

en: Unable to retrieve project details.
cs: Nelze získat podrobnosti projektu.

en: Unable to retrieve project domain.
cs: Nelze získat doménu projektu.

en: Unable to retrieve project information.
cs: Nelze získat informace o projektu.

en: Unable to retrieve project list.
cs: Nelze získaz seznam projektu.

en: Unable to retrieve providers list.
cs: Nelze získat seznam poskytovatelů.

en: Unable to retrieve public images.
cs: Nelze získat veřejné obrazy.

en: Unable to retrieve quota information.
cs: Nelze získat informace o kvótě.

en: Unable to retrieve resource type details.
cs: Nelze získat podrobnosti typu zdroje.

en: Unable to retrieve resource.
cs: Nelze získat zdroj.

en: Unable to retrieve role list.
cs: Nelze získat seznam rolí.

en: Unable to retrieve roles list.
cs: Nelze získat seznam rolí.

en: Unable to retrieve router details.
cs: Nelze získat podrobnosti směrovače.

en: Unable to retrieve router list.
cs: Nelze získat seznam směrovačů.

en: Unable to retrieve router.
cs: Nelze získat směrovač.

en: Unable to retrieve routers (%(error)s).
cs: Nelze získat směrovač (%(error)s).

en: Unable to retrieve routers list.
cs: Nelze získat seznam směrovačů.

en: Unable to retrieve rule details.
cs: Nelze získat podrobnosti pravidla.

en: Unable to retrieve rules (%(error)s).
cs: Nelze získat pravidla (%(error)s).

en: Unable to retrieve rules list.
cs: Nelze získat seznam pravidel.

en: Unable to retrieve security group %(group)s.
cs: Nelze získat bezpečnostní skupinu %(group)s.

en: Unable to retrieve security group list. Please try again later.
cs: Nelze získat seznam bezpečnostních skupin. Prosím zkuste to později.

en: Unable to retrieve security group.
cs: Nelze získat bezpečnostní skupinu.

en: Unable to retrieve security groups for instance "%(name)s" (%(id)s).
cs: Nelze získat bezpečnostní skupiny pro instanci "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve security groups.
cs: Nelze získat bezpečnostní skupiny.

en: Unable to retrieve snapshot data.
cs: Nelze získat data snímku.

en: Unable to retrieve snapshot details.
cs: Nelze získat podrobnosti snímku.

en: Unable to retrieve snapshot list.
cs: Nelze získat podrobnosti snímku.

en: Unable to retrieve stack list.
cs: Nelze získat seznam zásobníků.

en: Unable to retrieve stack resource types.
cs: Nelze získat typy zdroje zásobníku.

en: Unable to retrieve stack template.
cs: Nelze získat šablonu zásobníku.

en: Unable to retrieve stack.
cs: Nelze získat zásobník.

en: Unable to retrieve subnet details
cs: Nelze získat podrobnosti podsítě

en: Unable to retrieve subnet details.
cs: Nelze získat podrobnosti podsítě.

en: Unable to retrieve tenant limits.
cs: Nelze získat limit nájemníků.

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated
cs: Nelze získat seznam agregátů k aktualizaci

en: Unable to retrieve the aggregate to be updated.
cs: Nelze získat seznam agregátů k aktualizaci.

en: Unable to retrieve the flavor metadata.
cs: Nelze získat popisná data konfigurace.

en: Unable to retrieve the image to be updated.
cs: Nelze získat obraz k aktualizaci.

en: Unable to retrieve the specified pool.
cs: Nelze získat zadanou zásobu

en: Unable to retrieve the specified pool. Unable to add VIP "%s".
cs: Nelze získat zadanou zásobu. Nelze přidat VIP "%s".

en: Unable to retrieve the volume type list.
cs: Nelze získat seznam typů svazku

en: Unable to retrieve usage information.
cs: Nelze získat informace o využití.

en: Unable to retrieve user details.
cs: Nelze získat podrobnosti uživatele.

en: Unable to retrieve user domain role assignments.
cs: Nelze získat přidělení rolí uživatelské domény.

en: Unable to retrieve user information.
cs: Nelze získat informace o uživateli.

en: Unable to retrieve user list.
cs: Nelze získat seznam uživatelů.

en: Unable to retrieve user list. Please try again later.
cs: Nelze získat seznam uživatelů. Zkuste to prosím později.

en: Unable to retrieve user roles.
cs: Nelze získat uživatelské role.

en: Unable to retrieve users.
cs: Nelze získat uživatele.

en: Unable to retrieve version information.
cs: Nelze získat informace o verzi.

en: Unable to retrieve volume backups.
cs: Nelze získat zálohy svazku.

en: Unable to retrieve volume details.
cs: Nelze získat podrobnosti svazku.

en: Unable to retrieve volume encryption details.
cs: Nelze získat podrobnosti šifrování svazku.

en: Unable to retrieve volume information for volume: "%s"
cs: Nelze získat informace o svazku pro "%s"

en: Unable to retrieve volume information.
cs: Nelze získat informace o svazku.

en: Unable to retrieve volume limit information.
cs: Nelze získat informace o omezení velikosti svazku.

en: Unable to retrieve volume list for instance "%(name)s" (%(id)s).
cs: Nelze získat seznam svazků pro instanci "%(name)s" (%(id)s).

en: Unable to retrieve volume list.
cs: Nelze získat seznam svazků.

en: Unable to retrieve volume project information.
cs: Nelze získat informace o svazku projektu.

en: Unable to retrieve volume snapshot.
cs: Nelze získat snímek svazku.

en: Unable to retrieve volume snapshots.
cs: Nelze získat svazky snímků.

en: Unable to retrieve volume transfer.
cs: Nelze získat přenos svazku.

en: Unable to retrieve volume type details.
cs: Nelze získat podrobnosti typu svazku.

en: Unable to retrieve volume type encryption details.
cs: Nelze získat podrobnosti šifrování typu svazku.

en: Unable to retrieve volume type encryption information.
cs: Nelze získat informace o šifrování typu svazku.

en: Unable to retrieve volume type extra spec details.
cs: Nelze získat podrobnosti dodatečné specifikace typu svazku.

en: Unable to retrieve volume type name.
cs: Nelze získat název typu svazku.

en: Unable to retrieve volume types
cs: Nelze získat typy svazků

en: Unable to retrieve volume.
cs: Nelze získat svazek.

en: Unable to retrieve volume/instance attachment information
cs: Nelze získat informace o připojení svazku/instance.

en: Unable to retrieve volumes availability zones.
cs: Nelze získat zóny dostupnosti svazků.

en: Unable to set Domain Context.
cs: Nelze nastavit kontext domény.

en: Unable to set bootable flag on volume.
cs: Nelze nastavit příznak pro zavedení ve svazku

en: Unable to set cluster type
cs: Nelze nastavit typ clusteru

en: Unable to set flavor access for project %s.
cs: Nelze nastavit přístup konfigurace pro projekt %s.

en: Unable to set gateway.
cs: Nelze nastavit bránu.

en: Unable to set job type
cs: Nelze nastavit typ úkolu

en: Unable to set project quotas.
cs: Nelze nastavit kvótu projektu.

en: Unable to show guides
cs: Průvodce nelze zobrazit

en: Unable to sort instance flavors.
cs: Nelze seřadit konfigurace instance

en: Unable to unmanage volume.
cs: Nelze zrušit správu svazku.

en: Unable to update container access.
cs: Nelze aktualizovat přístup ke kontejneru.

en: Unable to update default quotas.
cs: Nelze aktualizovat výchozí kvóty.

en: Unable to update group.
cs: Nelze aktualizovat skupinu.

en: Unable to update image "%s".
cs: Nelze aktualizovat obraz "%s".

en: Unable to update object.
cs: Nelze aktualizovat objekt.

en: Unable to update role.
cs: Nelze aktualizovat roli.

en: Unable to update row
cs: Nelze aktualizovat řádek

en: Unable to update security group: %s
cs: Nelze aktualizovat bezpečnostní skupinu: %s

en: Unable to update subnet "%s".
cs: Nelze aktualizovat podsíť "%s".

en: Unable to update the aggregate metadata.
cs: Nelze aktualizovat popisná data agregátu.

en: Unable to update the aggregate.
cs: Nelze aktualizovat agregát.

en: Unable to update the flavor metadata.
cs: Nelze aktualizovat popisná data konfigurace.

en: Unable to update the group.
cs: Nelze aktualizovat skupinu.

en: Unable to update the image metadata.
cs: Nelze aktualizovat popisná data obrazu.

en: Unable to update the user password.
cs: Nelze aktualizovat heslo uživatele.

en: Unable to update the user.
cs: Nelze aktualizovat uživatele.

en: Unable to update volume snapshot status.
cs: Nelze aktualizovat stav snímku svazku.

en: Unable to update volume snapshot.
cs: Nelze aktualizovat snímek svazku.

en: Unable to update volume status to "%s".
cs: Nelze aktualizovat stav svazku na "%s".

en: Unable to update volume.
cs: Nelze aktualizovat svazek.

en: Unable to upload cluster template file
cs: Nelze nahrát soubor šablony clusteru

en: Unable to upload job binary
cs: Nelze nahrát binární soubor úkolu

en: Unable to upload object.
cs: Nelze nahrát objekt.

en: Unable to upload volume to image for volume: "%s"
cs: Nelze nahrát svazek "%s" do obrazu.

en: Unit
cs: Jednotka

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Unknown instance
cs: Neznámá instance

en: Unknown instance (None)
cs: Neznámá instance (Žádná)

en: Unmanage
cs: Zrušit správu

en: Unmanage Volume
cs: Zrušit správu svazku

en: Unmanage a Volume
cs: Zrušit správu svazku

[ctx: Task status of an Instance]
en: Unrescuing
cs: Ručení záchrany

[ctx: Task status of an Instance]
en: Unshelving
cs: Vyskladňování

en: Up
cs: Otevřen

[ctx: Current state of a Hypervisor]
en: Up
cs: Otevřen

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Update Aggregate Metadata
cs: Aktualizovat popisná data agregátu

en: Update Associations
cs: Aktualizovat přidružení

[ctx: current status of stack]
en: Update Complete
cs: Aktualizace dokončena

en: Update Default Quotas
cs: Aktualizovat výchozí kvóty

en: Update Defaults
cs: Aktualizovat výchozí

[ctx: current status of stack]
en: Update Failed
cs: Aktualizace selhala.

en: Update Flavor Metadata
cs: Aktualizovat popisná data konfigurace

en: Update Group
cs: Aktualizovat skupinu

en: Update Image
cs: Aktualizovat obraz

en: Update Image Metadata
cs: Aktualizovat popisná data obrazu

[ctx: current status of stack]
en: Update In Progress
cs: Probíhá aktualizace

en: Update Metadata
cs: Aktualizovat popisná data

en: Update Network
cs: Aktualizovat síť

en: Update Network Profile
cs: Aktualizovat síťový profil

en: Update Object
cs: Aktualizovat objekt

en: Update Port
cs: Aktualizovat port

en: Update Role
cs: Aktualizovat roli

en: Update Router
cs: Aktualizace směrovače

en: Update Stack
cs: Aktualizovat zásobník

en: Update Stack Parameters
cs: Aktualizovat parametry zásobníku

en: Update Status
cs: Aktualizovat stav

en: Update User
cs: Aktualizovat uživatele

en: Update Volume Snapshot Status
cs: Aktualizovat stav snímku svazku

en: Update Volume Status
cs: Aktualizovat stav svazku

en: Update a subnet associated with the network. Advanced configuration are available at "Subnet Details" tab.
cs: Aktualizujte podsíť přidruženou k síti. Pokročilá nastavení jsou dostupná v kartě "Podrobnosti podsítě".

en: Update requests for this floating ip
cs: Žádosti o aktualizaci pro tuto plovoucí IP

en: Update requests for this network
cs: Žádosti o aktualizaci pro tuto síť

en: Update requests for this port
cs: Žádosti o aktualizaci pro tento port

en: Update requests for this router
cs: Žádosti o aktualizaci pro tento směrovač

en: Update requests for this subnet
cs: Žádosti o aktualizaci pro tuto podsíť

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Updated At
cs: Aktualizováno

en: Updated subnet "%s".
cs: Podsíť "%s" aktualizována.

[ctx: Task status of an Instance]
en: Updating Password
cs: Aktualizace hesla

en: Updating volume "%s"
cs: Aktualizace svazku "%s"

en: Updating volume snapshot "%s"
cs: Aktualizace snímku svazku "%s"

en: Upload
cs: Nahrát

en: Upload File
cs: Nahrát soubor

en: Upload Object
cs: Nahrát objekt

en: Upload Objects
cs: Nahrát objekty

en: Upload Template
cs: Nahrát šablonu

en: Upload Volume to Image
cs: Nahrát svazek do obrazu

en: Upload to Image
cs: Nahrát do obrazu

en: Uploaded image size
cs: Velikost nahraného obrazu

en: Url
cs: URL

en: Usage
cs: Využití

en: Usage (Hours)
cs: Využití (Hodiny)

en: Usage Report
cs: Zpráva o využití

en: Use Server Default
cs: Použít výchozí serveru

en: Use a volume as source
cs: Použít svazek jako zdroj

en: Use anti-affinity groups for processes
cs: Použít skupiny proti slučivosti pro procesy

en: Use anti-affinity groups for:
cs: Použít skupiny proti slučivosti pro:

en: Use image as a source
cs: Použít obraz jako zdroj

en: Use snapshot as a source
cs: Použít snímek jako zdroj

en: User
cs: Uživatel

en: User "%s" was successfully created.
cs: Uživatel "%s" byl úspěšně vytvořen.

en: User %s has no role defined for that project.
cs: Uživatel %s nemá pro tento projekt určenu roli.

en: User Credentials Details
cs: Ověřovací údaje uživatele.

en: User Details: {{ user.name }}
cs: Podrobnosti uživatele: {{ user.name }}

en: User ID
cs: ID uživatele

en: User Name
cs: Uživatelské jméno

en: User Settings
cs: Uživatelská nastavení

en: User has been updated successfully.
cs: Uživatel byl úspěšně aktualizován.

en: User name "%s" is already used.
cs: Uživatelské jméno "%s" se již používá.

en: User password has been updated successfully.
cs: Heslo uživatele bylo úspěšně aktualizováno.

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Users
cs: Uživatelé

en: VCPU Hours
cs: VCPU hodiny

en: VCPUs
cs: VCPU

en: VCPUs (total)
cs: VCPU (Celkem)

en: VCPUs (used)
cs: VCPU (Používané)

en: VDI - Virtual Disk Image
cs: VDI - Obraz virtuálního disku

en: VHD - Virtual Hard Disk
cs: VHD - Virtuální pevný disk

en: VIP %s was successfully updated.
cs: VIP %s byl úspěšně aktualizován.

en: VIP Details
cs: Podrobnosti VIP

en: VIP Subnet
cs: VIP podsíť

en: VMDK - Virtual Machine Disk
cs: VMDK - Disk virtuálního stroje

en: VPN Service
cs: Služba VPN

en: VPN Service %s was successfully updated.
cs: Služba VPN %s byla úspěšně aktualizována.

en: VPN Service Details
cs: Podrobnosti služby VPN

en: VPN Service associated with this connection
cs: Služba VPN přidružená k tomuto připojení

en: VPN Services
cs: Služby VPN

en: Valid integer greater than the DPD interval
cs: Platné celé číslo větší než interval ZMK

en: Value
cs: Hodnota

en: Value (Avg)
cs: Hodnota (Prům)

en: Version
cs: Verze

en: View Container
cs: Zobrazit kontejner

en: View Credentials
cs: Zobrazit ověření

en: View Details
cs: Zobrazit podrobnosti

en: View Extra Specs
cs: Zobrazit dodatečné specifikace

en: View Log
cs: Zobrazit protokol

en: View Usage
cs: Zobrazit využití

en: Virtual Private Network
cs: Virtuální soukromá síť

en: Volume
cs: Svazek

en: Volume %(volume_name)s on instance %(instance_name)s
cs: Svazek %(volume_name)s ona instanci %(instance_name)s

en: Volume Backup
cs: Záloha svazku

en: Volume Backup Details: {{ backup.name }}
cs: Podrobnosti zálohy svazku: {{ backup.name }}

en: Volume Backups
cs: Zálohy svazku

en: Volume Details: {{ volume.name }}
cs: Podrobnosti svazku: {{ volume.name }}

en: Volume Encryption Details: %(volume_name)s
cs: Podrobnosti šifrování svazku: %(volume_name)s

en: Volume Encryption Details: {{ volume.name }}
cs: Podrobnosti šifrování svazku: {{ volume.name }}

en: Volume Name
cs: Název svazku

en: Volume Size
cs: Velikost svazku

en: Volume Snapshot
cs: Snímek svazku

en: Volume Snapshot Details: {{ snapshot.name }}
cs: Podrobnosti snímku svazku: {{ snapshot.name }}

en: Volume Snapshots
cs: Snímky svazku

en: Volume Source
cs: Zdroj svazku

en: Volume Transfer
cs: Přenos svazuk

en: Volume Transfer Details
cs: Podrobnosti přenosu svazku

en: Volume Type
cs: Typ svazku

en: Volume Type Encryption Details
cs: Podrobnosti šifrování typu svazku

en: Volume Types
cs: Typy svazku

en: Volume cannot be extended to %(req)iGB as you only have %(avail)iGB of your quota available.
cs: Svazek nemůže být rozšířen na %(req)iGB, protože máte dostupných pouze %(avail)iGB z vaší kvóty.

en: Volume mount point (e.g. 'vda' mounts at '/dev/vda'). Leave this field blank to let the system choose a device name for you.
cs: Bod připojení svazku (např.  'vda' je připojeno v '/dev/vda'). Nechejte toto pole prázdné, aby systém zvolil název zařízení za Vás.

en: Volume name to be assigned
cs: Název svazku který bude přidělen

en: Volume of RAM
cs: Svazek RAM

en: Volume of RAM used
cs: Svazek použité RAM

en: Volume of reads
cs: Svazek čtení

en: Volume of writes
cs: Svazek zápisů

en: Volume size in gigabytes (integer value).
cs: Velikost svazku v gigabajtech (celočíselná hodnota).

en: Volume size must be equal to or greater than the image minimum disk size (%sGB)
cs: Velikost svazku musí být větší nebo rovna minimální velikosti obrazu (%sGB)

en: Volume size must be equal to or greater than the image size (%s)
cs: Velikost svazku musí být větší nebo rovna velikosti obrazu (%s)

en: Volume size must be equal to or greater than the origin volume size (%s)
cs: Velikost svazku musí být větší nebo rovna velikosti původního svazku (%s)

en: Volume size must be equal to or greater than the snapshot size (%sGB)
cs: Velikost svazku musí být stejná nebo větší než velikost snímku (%sGB)

en: Volume size must be greater than 0
cs: Velikost svazku musí být větší než 0

en: Volume source must be specified
cs: Zdroj svazku musí být zadán.

en: Volume type name can not be empty.
cs: Název typu svazku nemůže být prázdný.

en: Volumes
cs: Svazky

en: Volumes Availability Zone
cs: Zóna dostupnosti svazků

en: Volumes per node
cs: Svazky v uzlu

en: Volumes size (GB)
cs: Velikost svazků (GB)

en: Weight
cs: Váha

en: Which keypair to use for authentication.
cs: Který pár klíčů má být použit pro ověření.

en: Yes
cs: Ano

en: You are already using all of your available floating IPs.
cs: Již využíváte všechny své dostupné plovoucí IP.

en: You are already using all of your available volumes.
cs: Již využíváte všechny vaše dostupné svazky.

en: You cannot disable the user you are currently logged in as.
cs: Nemůžete zakázat uživatele pod kterým jste zrovna přihlášeni.

en: You cannot disable your current project
cs: Váš současný projekt nemůžete zakázat

en: You cannot revoke your administrative privileges from the domain you are currently logged into. Please switch to another domain with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
cs: Nemůžete si odstranit svá správcovská oprávnění v doméně, do kterého jste nyní přihlášeni. Prosím přejděte do jiné domény se stejnými oprávněními, nebo odstraňte roli správce ručně pomocí příkazového řádku.

en: You cannot revoke your administrative privileges from the project you are currently logged into. Please switch to another project with administrative privileges or remove the administrative role manually via the CLI.
cs: Nemůžete si odstranit svá správcovská oprávnění v projektu, do kterého jste nyní přihlášeni. Prosím přejděte do jiného projektu se stejnými oprávněními, nebo odstraňte roli správce ručně pomocí příkazového řádku.

en: You may have mistyped the address or the page may have moved.
cs: Možná jste napsali špatně adresu nebo stránka byla přesunuta.

en: You must select a datastore type and version.
cs: Musíte zvolit typ datového úložiště a verzi.

en: You must select a snapshot.
cs: Musíte zvolit snímek.

en: You must select a volume.
cs: Musíte zvolit svazek.

en: You must select an image.
cs: Musíte zvolit obraz.

en: You must set volume size
cs: Musíte nastavit velikost svazku

en: You must specify a password if you create a user.
cs: Při vytváření uživatele musíte zadat heslo.

en: You must specify a template via one of the available sources.
cs: Musíte zadat šablonu pomocí jednoho z dostupných zdrojů.

en: You must specify at least one database if you create a user.
cs: Při vytváření uživatele musíte zadat alespoň jednu databázi.

en: Your image %s has been queued for creation.
cs: Váš obraz %s byl zařazen do fronty pro vytvoření.

en: Zone
cs: Zóna

en: back-end
cs: jádro

en: bi-directional
cs: obousměrné

[ctx: Both of front-end and back-end]
en: both
cs: obě

en: clear
cs: vyčistit

en: disabled
cs: zakázáno

en: environment
cs: prostředí

en: front-end
cs: rozhraní

en: group14
cs: skupina14

en: group2
cs: skupina2

en: group5
cs: skupina5

en: hold
cs: podržet

en: pseudo-folder
cs: psuedo složka

en: response-only
cs: pouze odpověď

en: restart
cs: restartovat

en: restart-by-peer
cs: restartovat klientem

en: seconds
cs: vteřiny

en: template
cs: šablona

en: transport
cs: přenos

en: tunnel
cs: tunel

en: undefined
cs: neurčeno

en: unknown IP address
cs: neznámá IP adresa
